Frankrijk, Duitsdilanfl, België 'T EEN EN 'T ANDER AD Militie. - Algemeene inlijving MOORDPOGING TE ELSENE Wildstroopersdraina te Postel De kandidatuur van M. Woeste Achttiende jaargang n" f I BestuurderJ. Van Nuf f el-De Qendt. Slachtoffers hunner onvoorzichtigheid M. WOESTE Zaterdag 13 Januari 19IS. ABONNEMENTEN! Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postliureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. $£l TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL 1 TE AALST 728| Steenweg van Waterlooj 728. I O, Kerkstraat, Q* I - Telefoon 114 AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3® bladz. i<le regel) Ir. 0,50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstel!, (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Wij hebben gisteren over het ban kroet gesproken van de uitslagen van het verplicht onderwijs in Frankrijk. Vijf en twintig ten honderd ongeletter- den volgens M. Lueien Descaves, vol gens de Journal volgens de Temps volgens de militaire over heden, volgens de officiëele statistie ken vijf en twintig ten honderd ongc- letterden bij de rekruten Wij zegden dat het socialistisch orgaan van Brussel geneigd was zon der al to groote aarzeling die cijfers aan te nemen. Zonder al te groote aar zeling, verstaat g'het wel lezers onvoorwaardelijk neemt het rood blad zulks niet aan, het is maar als er over België het een of 't ander min goed wordt verteld, dat die zonderlinge mannen, het zonder voorbehouding aannemen en het vanzelf vertienvou digd verergeren en verslechten. In alle geval, liet staat onbetwist baar vast de uitslagen van het ver plicht onderwijs in Frankrijk hebben radikaal schipbreuk geleden, en het kwaad, verre van te verminderen, neemt nog immer aan toe... Onze tegenstrevers hebben ook de gewoonte aangenomen, telkens als er spraak is van verplicht onderwijs, te wijzen naar het voorbeeld vanDuitsch- land en verzwijgen zorgvuldig die lan den, waar liun stelsel is tegengevallen. Wij kunnen het hun niet ten kwade duiden, doch wij hebben het recht en den plicht de zaken in hunne ware ge daante, in hun werkelijk voorkomen, voor te stellen. Eerstens, wij zeggen kortaf, het Duitsche stelsel bekoort ons geenszins, en wij zouden om den bliksem niet geerne onder de roede of onder don stok staan van de Duitsche overdre vens tucht, wij leven liever losser, vrijer, onafhankelijker, vroolijker, opener, ruimer, en laten het Duitsche ideaal over aan de liefhebbers. Ten tweede, om een stelsel in te voeren, valt er ongetwijfeld rekening te houden met het karakter, don aard, de gewoonten, de gebruiken, de gevoe lens, de zeden van een volk. Wat in Duitsckland, Rusland, China, voor treffelijk kan wezen, zal mogelijk min goed zijn in Japan, in Amerika, in Engeland, en het zou in 't geheel niet kunnen deugen voor Frankrijk, Bel gië of Italië. Daarop zijn de personen die de volkenkunde hebben geleerd en ingestudeerd het eens. Bij eene nadere beschouwing wordt echter de toestand in Duitscbland nog duidelijker, en begrijpt men van zelfs dat heide landen aan elkander niet kunnen vergeleken worden. Pruisen bezit het verplicht onder wijs van 1717. Van 1717 tot 1912, wat een groot tijdperkhoeveel ge slachten, hoevele generatiën hebben alzoo niet geleefd onder het regiem der verplichting hoe lange jaren is aan de verplichting geen tijd gegeven om zich langzamerhand in te dringen in de zeden, in de gewoonten, in de ge aardheid van het Duitsche volk en is het niet dwaas, hij ons in eenen stoot willen in te voeren, wat in Duitscbland sinds 200 jaren bestaat Daarbij er valt niet uit het oog te verliezen dat de 20 staten waaruit hel Duitsche Rijk is samengesteld, ieder eene afzonder lijke en verschillende onderwijswet be zitten, waar de verplichting ook ver schillend is ingevoerd... Daarenboven, er is nog een grondverschil tusschen Duitscbland en België. In de Duitsche scholen is da godsdienst overal ver plichtend, de kantonale inspectie is in Pruisen uitsluitelijk toevertrouwd aan de geestelijkheid. In 1S76 hebben de wetten Falk die opzichtsdiensten ook verwereldlijkt, maar de bisschoppen behielden het recht de leeraars bij het examen t' ondervragen op de gods- dienstlcwestiën, en een toezicht uit te oefenen op de hoeken die dienen moe ten voor het godsdienstonderricht. Thans zijn de wetten Falk terug afge schaft, wat toegelaten heeft tot de vroegere gewoonten en instellingen terug te komen. Wat verschil met België Hier wil len, hiereischen de goddeloozen, dat het onzijdig, het goddeloos onderwijs, het eenige offic.ieële onderwijs zoude zijn, waaraan alle ouders hunne kin deren zouden moeten toevertrouwen. Dat ziet go van hier, dat de Belgen die nu voor de 9 tienden een godsdienst onderwijs verlangen zulks zullen ge- doogen... En daarenboven, kan men ernstig meenen, aan de kinderen van den buiten, alle land- of akker- of hoe- vewerk te verbieden tot hun 14 jaar De socialisten zeggen ja dat zij maar eens probeeren Zelfs in Pruisen is het,van af IS48,toegelaten aan de kin deren van 11 jaar enkel 8 uren school per week hij te wonen, indien huil werk aan de hoeve, noodig geoordeeld wordt. In Bavière is ook zulk stelsel in voege op de buitens, wordt het on derwijs in den Zomer gegeven 's mor gens van 6 tot 8 uren voor het ove rige zijn de kindoren dan vrij. In al de afzonderlijke staten zijn dusdanige uitzonderings-maatregelen ingevoerd ook onze katholieke mi nisters, die een open oog en oor heb ben voor alle behoeften, vereischten en noodwendigheden van het volk, zouden ten voordeele van de werkende bevolking die nuttige en noodzakelijke maatregelen invoeren. Wij zijn geen Duitseh, geen Fransch, maar een Belgisch volk wij behoeven dus geen Duitseh, geen Fransch, maar een Belgisch onderwijs. Voor het gerecht, laste raars Eg-iele de Rome, bijgenaamd Jules Krol, hoeveknecht te Helmet is voor de rechtbank verzonden voor afschuwelijke aanslagen. Broeder Marist, onderwijzer in de vrije school t3 Heimet tegen Schaerbeek, is enkel gedagvaardigd als getuige en heeft zelfs geenszins onder beschuldiging gestaan zooals do goddelooze bladen lieten weten en die, zonder het minste bewijs, de grofste be- leedigingen op den broeder wierpen. De volgende bladen zijn thans door advokaat Hislaire van Brussel, in naam van don broe der, voor de rechtbank gedaagd Voor de rechtbank van BrusselDe «Peu- ple», de Avenir do Schaerbeek Ons Woord (Savenlhem), De Gazet van Brus sel De Vilvoordsche Demokraat «De Weergalm» (Vilvoorde), de Glairon St-Giilis Voor de rechtbank van Hasselt De Toekomst van Limburg De Truienaar Het Vrij© Volk van Tongeren Voor de rechtbank van Namen Het dag blad En Avant van Auvelais Voor do rechtbank van Charleroi De Journal de Charleroi Voor de rechtbank van Gent: De «Vooruit». (Die is er nooit niet bij Voor de rechtbank van Audenaerde - De Verbroedering (van Ronso) Voor de rechtbank van Leuven De Wacht van Thienon Voor de rechtbank van Ieperen De Werkman (van Wervik) Voor de rechtbank van Bergen: Het socia listisch kamerlid Brenez, er. liet socialistisch provinciaal raadslid Quinchon, die in den Avenir du Borinage artikels geschreven hebben Wat zegt go, lezers? Is bet geen schoone collectie lasteraars bijeen En al dio bladen bleven zoo goed als doodslom over bet kolossaal Flachonschandaal, terwijl ze hun galgenaas uitstorten op een onschul dige Niet op de knieën vóór liet gouden kalf. De Bien Public haalt stichtende feiten aan. Marquet hield een speelhuis te Dinant en in Augustus 1896 begeeft hij zich bij. den Z. E. H. Ilouba, deken te Dinant Ik breng u 12.000 fr. voor uwe werken, M, do Deken. Wie zijt gij, vroeg de heer Deken... Ik ben Georges Mar quet. bestuurder der spelen te DinantIk ken u niet, mijnheer. Ik kan deze 12.000 fr. niet aannemen En indien ik zo u als par ticuliere persoon aanbood Ik heb met u, noch met uw geld uitstaans, klonk het. En de heer Doken deed vlug de deur open, en zette M. Marquet buiten Eenige dagen later, M. Marquet, overal O}j zoek achter een katholiek die zijn gold zou willen aannemen, kwam Pater Hustin, van de Paters van Scheut tegen, die naar Mongolië ging vertrekken en to Dinant om geld rond ging... Marquet bood hem 10 dui zend fr. aan Pater Hustin weigerde. Hij kon meer goed verrichten met 1 cent van don arme, als met de 10 duizend fr. die M. Marquet op zulke aardige wijze verkregen had. En weet ge wie er op de knieën valt van het gouden kalf De kristene demo kraton van Brugge Terugkeer van hef 2° linie- regiment. Gelijk men voorzien bad, mag men het 2° linieregiment heden Zater dag te Gent verwachten. Al de plaatsen der kazrrne, van den zol der tot den kelder, ziji ge vit. Het bedde- goed is ontsmet. Do greppms en teerputten zijn totaal gereinigd. Naar men zegt hebben de soldaten hunne schietoefeningen in het kamp gedaan. Daar door zou de tijd welke zij anders in liet kamp moeten doorbrengen, merkelijk verminderd worden. Hatelijk werk der aocialis- ten. Woensdag werden er op de Groote Markt te Aalst socialistische strooibriefjos uitgedeeld, over het invoeren van 20 getou wen in een fabriek le Gent. Wij vragen aan al de menschen die dat briefken te lezen kregen, als zij den moed hadden bet in zijn geheel te lezen, want er wordt wel 4 of 5 maal hetzelfde in gebabbeld, waarom is bet noodig daarbij te voegen In het zeer kriste- lijko fabriek bij die zeer godvreezende hoeren, wij hebben een brief gestuurd aan de bisschoppen, en zullen het desnoods aan den Paus ook doen waarom, als men rechtzin nig 's werkmans lot wil verbeteren, waarom die bedekto en openlijke hatelijkheden op den godsdienst en de Kerk? Wij vragen het aan alle werklieden Geven de socialisten weer niet eens te meer het bewijs dat bij hen de godsdiensthaat eeuwig en altijd hoven- straaltJa, echte socialisten zijn razende goddeloozen, en daarom zijn en blijven zij door ons allen om hunne noodlottige werking als de gevaarlijkste vijanden van de maat schappij veroordeeld. Het groot lot. - Uit Chalelet wordt gemeld De gelukkige winner van het groot lot van 500,000 fr. is in 't bezit geko men dezer som, na een gedeelte, bij overeen komst,- afgestaan te hebben aan zijne vrouw, van wie hij gescheiden leefde. Men weet dat de vrouw op het groot lot beslag had doen leggen, om hare rechten te doen gelden. Kijkt uit uwe oogen.—De kartel- bladen jammeren omdat de katholieken stem men afnemen aan de kartellisten zoo schrijven ze toch. Nu als do goddeloozen over meer stemmen beschikken dan zij recht heb ben, en zoo zijn er velen vooral in de steden, dan is het plicht, groote plicht voor de katho lieken, die stemmen le doen afnemen. Maar* er is meer wij welen hij persoonlijke onder vinding dat de liberale kieskomiteiten met duizenden aanbevolen brieven hebben rond gezonden om aan katholieken, dio nochtans met volle recht die stemmen bezaten, stem men te onttrekken. Zou het soms zijn om do aandacht dèr katholieke bladen van dit feil af te trekken, dat zij hunne eigene doenwijze ons willen ten laste loggen Wie zal hot ons zeggen Daarom, vrienden, oogen open en opgepast De landbouw in het leger, Van lieden af zullen er, twee maal per week, landbouwlessen in het Fransch en in het Vlaamsch, in de kazernen van don Brussel- schen omtrek gegeven worden, 's Zondags zullen de soldaten, welke dio lessen volgen, met hunne leeraars groote landbouwwinnin- gen, proefvelden, enz. gaan bezoeken. De schoolkwestie en de loge. De 16" dag, der 11° maand van 't jaar 5911 (leest Dinsdag, 16 Januari 1912) stond op de dagorde dor vergadering van «La Loge des Amis Philanthropes n. 2, van Brussel, dit punt Een praatje over het toekomstig schoolwetsontwerp. gevolgd van besprekin gen De loge houdt zich dus zonder den minst mogelijken twijfel, met politiek bezig, endaar makon officieren van 'tleger deel van 1 De overhandiging aan d© militaire over heid der mililianen van het arrondissement Aalst, der lichting van 1912, zal plaats heb ben in de kazern Leopold, te Gent, te woten Den Woensdag 7 Februari, voor do mili lianen der gemeenten van het militiekanton Lede. Den Vrijdag 9 Februari, voor do militia- nen der gemeenten van do militiekanlons Moorsel, Oordegem en Soltegem. Don Maandag 12 Februari, voor de mili- tianen van de stad Aalst. Den Dijnsdag 13 Februari, voor de mili tiekantons Ilaeltert on Herzele. Den Woensdag 14 Februari, voor do mili tiekantons Sleenhuize, Wynhuize, Idegem en Meerbeke. Den Vrijdag 16 Februari, voor het mili tiekanton Gceraardsbergen. Den Dijnsdag 20 Februari, voor liet mili tiekanton Ninove. TWEE KNAPEN GEDOOD. Op den steenweg Toulon-Marseille, is oen schrikkelijk ongeluk voorgevallen Armand Orbany, 14 jaar, en zijn maat die te Mar seille woonden, wenscliten zonder geld uil geven, te Toulon te geraken. Zij kropen al achter op een automobiel wagen, die zij wisten, eiken avond, om 8 urou, uit de Boomstraat naar Toulon vertrekt, en hielden zich, gezeten op het dwarshout, rustend op den as, aan eene ijzeren staaf vast, dio juist hoven hun hoofd uitstak. Zij meenden het aldus gemakkelijk tot Toulon te kunnen uit houden. To midden de reis, ging de chauffeur zien of zijnen achter as niet heet draaide, en vond twee jóngens, schijnbaar dood, methetlioofd tegen den groiid liggen, de heenen geprangd tusschen hot achterijzer en den bok van het rijtuig. Het was een schrikkelijk schouw spel. De een© ademde nog, maar flauw; de andere gaf haast oogenblikkelijl?den geest. Even als van zijn maat. was het achterhoofd eene wonde. Ook uit de oogen, de ooren, den neus der knapen was bloed gespat. Do andere kleine, hoogergenoemd. leefde nog. Hij werd in het naatste gasthuis le Bau3set opgenomen, waar hij waarschijnlijk nu reeds zal gestorven zijn. De twee kleinen hadden de ijzeren staaf losgelaten, zoo het evenwicht verloren, en waren men weet niet hoelang, met het hoofd op do kalseide voortgesleept geworden. In de Var.denbroeckstraat te Elsene, ge beurde gisteren avond een drama, dat bijna helleven kosttr aan oen 17jarig meisje. Sinds eonigen tijd achtervolgde een ge naamde Jan M...., de dochter dor echtge- nooten V...., zijne geburen, met liefdevoor- stellen. Gisteren namiddag, gingM...., niet wer ken en begaf zich bij moeder V...., om de hand der dochter to vragen. Vrouw V...., antwoordde dat hij moest torugkeeren als haar man 't huis was. Rond 8 ure 's avonds kwamM...., terug, doch hij liep van den vader eene weigering op. De verliefde vroeg dan of hij alle weken met het meisje eene bijeenkomst mocht heb ben, doch ook dat kon niet zijn. Woedend trok M..., een revolver en loste twee schoten in de richting van de dochter V.... Deze werd niet getroffen en do kogels vlogen in een meubel. De echtgenooten V..., sprongen op den aanvaller en konden hem ontwapenen, waarna zij hom in handen der policia overleverden. Ondervraagd, verklaarde V..., geenszins op het meisje gescholen lo hebben, doch ge poogd te hebben zich te zelfmoorden. De zonen van M. de Broqueville door stroopers aangevallen. Op de eigendommen van M. baron de Broqueville, minister, heeft zich een feil voorgedaan dat van verregaande stoutmoe digheid der wildstroopers getuigt.Drie zonen van den achtbaren en hooggeaehten minister de Broqueville,hadden enne jachtpartij inge richt en waren met wildopjagers en de jacht wachters Jef Van Gullick en Bosman, ter jacht gegaan. Men weet dal Postel aan Hol land grenst. Toen men reods eenig-en tijd op jacht was. daagden cr eensklaps 7 of 8 IIol- landscho wildstroopers op, die van genen kant der grenzen herwaarts gekomen waren om to stroopen op deze wildrijke eigen dommen» De kerels stoorden zicli hoegenaamd niet aan de jagers, noch aan de bosclnvachlers, doch namen eene dreigende houding aan, oil weinige stonden later begonnen zij reeds op de heeren de Broqueville en hunne jacht wachters le schieten. Deze, zich in slaat van wollige zelfver dediging ziende, scholen op hunne beurt op de stroopers. Menigvuldige scholen werden alzoo ge wisseld, tot dat de stroopers eindelijk liet hazenpad kozen en over de grenzen weg vluchtten. Dat zij het voorzeker op liet leven der jagers en der jachtwachters gemunt haddert. bewijst liet feit, dat de frak van een dér heeren barons do Broqueville, door lood- korrels doorboord is. Hij werd evenwel niet gekwetst.Zijne broek is ook met loodkorrela doorboord. Een streng onderzoek is ingericht. Wij lezen in het katholiek weekblad De Landgazet, van Oordegem, liet volgende Dezer dagen werd er veel geschreven door de verschil'ige dagbladen van alle kleur over de kandidatuur van M. Woeste, die, zooals beweerd wordt, gevaar zou loopen door de katholieke vereeniging van Aalst verworpon te worden. Wij weten goed dat het zoo erg niet ge steld is ten opzichte van M. Woeste met het katholiek kiezerskorps van het arrondisse ment Aalst, dat zooveel uitstekende diensten aan den grooten staatsman verschuldigd is. Het grootste getal der afgevaardigden, die moeten deel nemen aan den poll, zullen op weinig uitzonderingen na, meenen wij, het ernstig genoeg opnemen om niet eene politieke misdaad te helpen plegen en om. M. Woeste de eer te helpen geven, die hij zich len allen tijde waardig heeft getoond door zijne onbaatzuchtigheid alleen, name lijk de eerste kandidatuur der lijst, waar voor zijn verleden eene waarborg is voor de toekomst. Hot Nieuws van den Dag schrijft ovor deze kwestie het volgende «Zekere ruziestokers zijn nu aan 'twerk on plakken zelfs oproepen aan, om afgeveerdig- den te doen kiezen, die de kandidatuur van M. Woeste zouden bestrijden en zouden trachten hem in den poll te doen mislukken. Die houding is ten zeerste te betreuren. M. Woeste is een oude staatsman, die over- groote diensten aan ouzo partij bewezen heeft en door wien elk arrondissement zou fier zijn vertegenwoordigd te worden. Men kan op zekere punten met hem van gedacht verschillen, docli iedereen moet hulde bren gen aan zijne onbaatzuchtigheid, aan zijnen iever en zijne zelfopoffering en aan het bewonderenswaardig talent, waarmee hij altijd de katholieke belangen verdedigd heeft. «Men moet maar vragen wie hel meest zou jubelen, moest M. Woeste in de Kamer mot herkozen worden, 't Zouden voorzeker do liberalen en socialisten zijn, verheugd ver lost te zijn van zulken geduchten tegenstre ver. Welnu, dit alleen reeds schrijft de katholieke kiezers van liet arrondissement Aalst hunnen plicht voor uit dankbaarheid en tor wille zelf van de goede zaak. moet M. Woeste herkozen worden en dat zal hij. La Derniére Heure een liberaal blad schrijft M. Woeste is eon onverzoenbare tegenstrever die nooit verschuilt en mogelijk verschijnt als een hatelijke tegenstrever doop zijne dweepzucht maar toch eerbiedwaardig door zijne rechtzinnigheid, die men wel een opvolger zou kunnen geven maar die niet zou vervangon zijn.» Wij zijn overtuigd dat het Nieuws van den Dag niet goed ingelicht is geweest voor wat aangaat het aanplakken van oproepen zooals liiervoren vermeld het ware won- scholijk bij zulke nieuwstijdingen plaats on zooveel mogelijk personen aan le duiden, om allo misverstand on verdenking lo vermij den, want wie zich aan zulke kleingeestig heden zou plichlig maken, verloor voor altijd alle politiek gezag. De aspiranten kandidaten zouden niets bot ters kunnen doen om zich ook het vertrouwen der ware katholieken waardig te maken dan do kandidatuur van M. Woeste warm verdo- digon. Alzoo zouden zij zich eenen goeden naam maken voor de lockomst en eenen blijk ge ven dat het wezenlijk de belangen der katho lieke partij zijn, waarmede zij het goed mca- nen.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1