Daens aan 't woord. OOR LOG T EEN EN T ANDER Nieuwjaarsgiften voonfenPaus De misdaad vaneen zinnelooze IDA.G-BLA Kind uit den trein gevaifen Ooodeiijk ongeluk op een biokfrein Ds dramas der zee Italië en Turkyë. Achttiende jaargang n' 48 2 CENTIEMEN HET NUMMER Dinsdag 27 Februari I8»2. - ABONNEMENTEN!' Zes maanden 4 franken. Ean jaar 8 franken. Inschrijving in alle postburaelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren avonds. Ct TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE EP.USSEL I 728) Steenweg van Waterloo, 728. I 9 TE AALST EE?Kerlcstraat, 9 Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Qendt. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3® bladz. (de regel) fr. 0,50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Finane. aanicon. (per regel) fr. 2,00 Relclamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 P.eciit. herstel!, (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Niemand kan zich een gedacht vor men van de drukking en den dwang, welke de socialistiche partij van gansch het land, op hare aanhangers uitoe fent. Een werkman, deelmakende van d« roode partij, zegde-ons eens met tranen in de oogen Geerne zoude ih mij uit de banden der partij losrukken, doek het is on mogelijk. Ik ben vastgeketend op hon derd verschillige wijzen. Sedert jaren heb ik alle weken stortingen moeten doen voor pensioen- en iverheloozenkas voor slrijdpenningsteunfondsenz. Moest ik mij terugtrekkenik zoude al mijne gestorte penningen moeten in den brand laten en dit ware de armoede gedurende mijnen ouden dag. Doch, wat mij het meeste pijnigt, men heeft mij gepraamd'om deel te ma ken van den socialistischen vrijdenkers- bond. Ik heb mijn handteeken gegeven, waardoor ik mij verplichtte mijne kin deren niet te laten doopen, hen 'naar de geuzenscholen te zenden, hunne eerste communie niet te laten doen en waar door ik zelve moet sterven zonder sa cramenten en burgerlijk begraven wor den. Is dat niet verschrikkelijk, vroeg de man ons met bewogen stem en met tranen in de oogen. Ik die nochtans van christelijke ouders opgebracht ben En zeggen dat er alzoo- met duizende ongelukkige werkmenschen in ons land zijn, die gansch en geheel onder den,hiel derroodedwinglanden liggen. Waarlijk, beste lezer, gij moet met ons bekennen dat dit wraak tot den hemel roept. Niet. alleen maken zij zich meester van de lichamen dier on- gelukkigen, maar ook van hunne ziel en van de ziel humier kinderen. De rijke liberalen en socialisten leg gen hunne kinderen ir. hot pensionaat hij de Jezuieten of bij de Kloosterzus ters zij willen dat hunne kinderen christelijk opgevoed worden, dat zij hunne eerste communie doen, en voor heelden zijn van deugd en godvruch tigheid. Doch de arme werkman die mag zijne kinderen niet 'opkweeken zooals hij wil. Daar zal de roode dwingeland tusschenkamen en aan de kinderen van zijnen werkman eene ongodsdienstige opvoeding doen geven, die bijl nochtans voor zijne eigene kinderen niet wil. Is dat niet wreed De huisgenooten van liberalen en socialisten, moeten, als zij gevaarlijk ziek zijn, verzorgd worden door broe ders ziekendienaars, of door klooster zusters die in de huizen de zieken gaan verplegen, doch de arme werkman mag die teedere zorgen niet genieten. De kloosterzusters moeten verjaagd worden uit de hospitalen en geene christene zelfopoffering zoude aan den verlaten werkman mogen geschonken worden. - En dan nog zullen zij in hunne roode gazetten en op hunne meetingen ko men schreeuwen, dat zij de eenige vrienden zijn van den werkman.dat zij tegen den godsdienst niet zijnen de belangen van den burger en den land bouwer ter harte nemen. Achteruit,, schijnheilige Achteruit, dwingelanden Achteruit, geld'afpersers I Landbouwers, als do socialisten met de aanstaande kiezing bij u komen propagaude maken, wrijft eens onder bunnen neus, hoe zij de kleine land- houwers van de omstreken van Gent, geld leenden aan 10 ten honderd. Wie zijn de kapitalisten die 10 ten honderd intrest eischen 1 Zijn het sommige burgers die door de socialisten als de baatzuchtigste voorgesteld worden Neen. Het is de maatschappij Vooruit da socialistische instelling die door ge zel Anseele bestuurd wordt Met verwondering en verontwaar diging heeft de rechterzijde vernomen door de redevoering, welke de heer du Bus de Warnaffe, in de zitting van 23; Januari 1.1. uitsprak, dat Vooruit eene samenwerkende maatschappij in - gericht had die voor doel heeft geld aan landbouwers uit te leenen. Deze maatschappij wercl onder het beheer va n den heer Verschraegen ge steld. De bestuurders eischen 10 ten hon derd intrest. Het zijn de hseren de Man en De Brouckére, beide socialisten, die dit feit hebben doen kennen in een boek in het Duitsch uitgegeven onder den titel Die Eigenart der Belgischen a rbeiterbeweging Van wie worden die 10 ten honderd intrest geëischl Van kleine landbouwers, die zwoe gen moeten om, hun toestand een wei nig te verbeteren. Ziedaar, landlieden, op welke wijze de roode kopstukken uwe vrienden zijn Schijnheiligheid is de dekmantel waaronder zij tot u komen. Sedert lang wisten wij dat zij met u spotten en u willen uitbuiten. Oordeelt over de goede gesteltenis sen van die personen, die volgens de begeerte der daensisten en liberalen in Juni aanstaande moeten aan 't roer komen. Gelukkig dat er nogvele klaarziende menschen in België zijn, die de roode dwingelanden en uitbuiters zullen van de kas houden. F. De stü'Bjjdl tegen Eietalkoolïs- Bïse, De minister van Juslicie heeft aan de parketten bevel gegeven de wet op de openbare dronkenschap strenger te doen uit voeren, en, waar het zijn kan,.ook de her bergiers te doen vervolgen, die drank gege ven hebben aan reeds bedronken personen. Voos* de vs»«nsw»e65JIie ba- s5ie#tiid80[lï. Hoer de Broqueville heeft besloten dat de vrouwelijke bedienden in de telegraaf- en telefoon bes luren, die dezelfde diensten bewijzen als de mannelijke bedien den, ook tot de leklas kunnen bevorderd worden en dus dezelfde jaarwedden trek ken. Pensioenkas vooi* de zee- wêseSa^faeigsi. De bijzondere com missie,gelast bet wetsvoorstel der regeering- te onderzoeken, strekkende om eene pen sioenkas in te richten voor de zeevischvangst, is voor Woensdag, aanstaande bijeengeroe pen. Heer de Broqueville, die verlangt dat dit wetsvoorstel zoohaast mogelijk gestemd worde, heeft aan de commissie, ten einde het werk alzoo te verhaasten, al de documenten bezorgd, die zij zou kunnen noodig hebben. Eesi sdhoosi «©©"pSbeeBd. De katholieke hertog van Norfolk, do hoogste lord van Engeland, verkocht eenigen tijd geleden gansch zijne schoone collectie schilderijen van Holbein, een duitsche schil der die leefde die leefde van 1497 tot 1543, voor de som van 7 en half millioen frank. Men verstond dien verkoop niet, daar iedereen weet dat de hertog een groot kunst liefhebber en hoegenaamd nietgeldzuchiig is. Doch thans is aan 't licht gekomen, dat de edele lord die opoffering heeft gedaan om gansch de opbrengst van dien verkoop te besteden aan de uitbreiding der katholieke scholen in zijn gewest. De hervormingen in hef Re gen» Generaal Hellebaut heeft dus ontslag genomen, omdat hij de door hoofd minister do Broqueville ontworpen hervor mingen niet wilde onderschrijven. Minister de Broqueville wil de algeheele inrichting der thoepen en der krijgsverrich tingen toevertrouwen aan den hoofdstaf van [helleger. Do diensten van het eerste hoofd bestuur zouden gansch heringericht worden. Alzoo wil hij meer eenheid verzekeren aan bet opperbevelschap. De werking van don hoofdstaf zou meteen veel aan belangrijk heid winnen. Onderlusschen zou de toestand van onze officieren gewijzigd worden. Verscheidene wetsontwerpen zouden naar het schijnt eer lang worden aangeboden. De oneenigheid die naar aanleiding van de voorgenomen hervormingen ontstaan is fcusschen den hoofdminister en den thans afgetreden minister van Oorlog, bewijst de" betwistbare belangrijkheid der kwestie van het opperbevelsehap. Vier en twintigste lijst. Overdracht der vorige lijst72.254.80 Congregatie der jorigcdochters en eenige bijzonderen, Veurne, 160 E.D. B. H,- 200 Naamloos, Hooglede, 25 Naamloos, Wetteren, 400 Voor mijne kleine dochter, 1-09 Naamloos, Charleroi, 25 Mej. It. van de Wiele, 25 Mgr Evrard, deken van Brussel, 50 -Congregatie der zusters der Heilige Maria Namen, 60 Naamloos, Namen, 300 EE. HH. pastoors van Coolkerke, Dudzeele, Knoc-ke, Ramscappelle en Westeappelle. 50 Naamloos, Gheluwe, 25 Kannunik De Jaeglier, Brugge, 40 Juftr. J.D., id., 50 M. B.. Luik. 100 Kannunik Warblings, Luik 100 Baron Ancion, id., 100 M. L., 25 Om eene gratie, Edinghe, 2 J. S. B. te V. 2 Om mijne genezing, Molenbeek, 5 G. G. oud pastoor, 20 Om eene goede gratie, 1 M. et Mad Jadoul de Fresia, 20.A. D. C., Oostham, 5 Mijn God zegen ons, 16 Voor bijzondere intenties, 5 Albert Servais-Maes, Taintegfties; 5 A. M. D, 1 Een Marcinel, 1 S, M.dienstmeid, Gent, 4 E. en L. V., Brugge, 5 Naamloos, id., 10 M. viane, pastoor, Hooglede, 10 L. M., Brugge, 5 Onbekend. Brussel, 5 H. V. zegen mijne kin deren, 1 H. V. zegen mijne liuisgeziu, 1 T. Wacreghem, o I-I. V. zegen mij... Dendermon.de, 2; We Wafèrinekx-Qrisolle, Aalst, 5 Om de gra tie. ,2 ;Voor de geze?ng.m ij nor echtgenoote 5; Naamloos, Wijiiendaeie, 5 L. M., 20 Een ge denkenis, D. D.,20; M. aartspriester van Namen, 20 J. D., Leuven, 2n Jnnet, broeders en zusters, Jandrain, 20 Frane. Libotte, Jauche, 10 Een kristelijke gemeenteonderwijzer van Luxemburg 5.; Voor ons kind, 2 C.' C., Jauche, 2 A dm en B. Leuven, 1 Naamloos, C.. 1 Om eene goede dood te bekomen 20 Onbekende recht en ze-' gen 5 Broeder en zuster, Ledeberg, 10 O. L. Vrouw van Lourdes bescherm Maria en Blanche. 0,50 God genees mijne moeder. Totaal75.295.30 Men kan de inschrijvingen zenden aan het bu reel van dit blad of aan M. Léon Matlié, sekre- taris, Gouden Hoofdstraat, 7, Doornijk. BEDEVAART DER- KATHOLIEKE PERS NAAR ROME. Van 15 April tot 3 Mei. lst0 klas, 680 fr. 2do klas, 550 (Napels inbegre pen.) Voor inlichtingen en inschrijvingen zich te wenden tot M. Alf. FRANCOIS, 45, Noord'lïïan, Brussel. Een droef ongeluk gebeurde Zaterdag avond op den trein Kales-Bourbourg. Een 7-jarig knaapje, zat met zijne 17 jarige zus tor in een tweede klas rijtuig, toen het nabij de statie van Bourbourg uit het portel wilde zien. De portel schoot open en het knaapje vloog op de baan. Een reiziger trok aan bet alarmsignaal, doch vruchteloos. Het signaal werkte niet en 't was slechts in de statie van Bourbourg, dat men den statieoverste van bet voorgevallene kon verwittigen. De statieoverste zond onmiddellijk een j hulp trein op zoek achter het knaapje. Nabij do statie van Oye, vond men het knaapje weenend' langs de baan. Het had niet het minste letsel bekomen. Zijne zuster is ten ge volge der doorstane ontroering zinneloos ge worden. Zaterdag avond bad op den bloktrein, welke Antwerpen om 6 ure 12 verlaat en om 6 ure 46 te Brussel aankomt, een vreeselijk ongeluk plaats. Tusschen de statiën van Haren en Schaarbeek, %vas de machinist zeer verwonderd, zijn stoker, de genaamde Ga- doir, die op den tender geklommen was, niet to zien terugkeeren. Een ongeluk vreezende, hield liij den trein stil en ging zien. Hij vond den stoker in den tender liggen, bet hoofd verbrijzeld en veel bloed verliezend. De ongelukkige had reeds opgehouden te leven. De machinist was zoo zeer ontroerd, dat hij te Schaarbeek door een koliega moest vervangen en onmiddelijk naar huis moest gevoerd worden. Het lijk van Gadoir werd naar het dooden- huis overgebracht. Alles laat veronderstel len, dat Gadoir het slachtoffer is zijner onvoorzichtigheid. Het is inderdaad aan de stokers verboden, op den tender te klimmen terwijl de trein aan 't rijden is. Men denkt dus dat do stoker, toen hij op den tender istond, met liet hoofd tegon de nieuwe brug van Haren botste. M. DA ENS zal morgen aan Volksvertegenwoordiger Daons schrijft in zijne bladen M. Woeste stond recht en zegde Ik heb eene remedie gevonden De werkende Menschen moeten soberder leven, MIN ETEN. (9 en 23 Fehr. 1912). Zoo, geen twijfel mogelijk M. Daens heeft met eigen oogen M. Woeste zien recht staan en met eigen ooren heeft hij die woorden gehoord uit den mond van M. Woeste. Overigens er waren op die zitting meer dan 60 getuigen. Ehwelwij verklaren openlijk zulke woorden roepen om wraak Deze taal in den mond van eenen Staats minister ware eene schande voor ons Land Verleden week had in den Atlantischen Oceaan een vreselijk drama plaats. Do Engelscho driemaster Erna.yan Boston naar Buenos-Ayres zeilende met eene lading- hout, werd door een vreeselijk tempeest overvallen en zoo erg gehavend, dat hij op verschillige plaatsen lek kreeg en het ruim vol liep. Dank zij de lading hout. bleef de zeiler evenwel nog drijven doch langzamerhand zonk hij in de diepte weg. Het onweder duurde nog verscheidene uren, welke den zeelieden ware eeuwen schenen, voort, en eene reusachtige golf sloeg alles wat zich op dek bevond, weg. De eerste luitenant,„de schrijnwerker, de kok en drie matrozen verdwenen weldra in de golven. De kapitein, zijne vrouw en een passagier namen plaats in eene sloep en hoopten de kust te bereiken of een stoomer te ontmoe ten. Tot hiertoe werden zij niet meer terug gezien en men denkt dat zij in de golven om gekomen zijn. De negen andere matrozen, waren ook in eene sloep weggevaren en eenige uren later waren zij zoo gelukkig door den Engelschen stoomer Gaban ontmoet en opgenomen te worden. De Erna zonk eenige oogenblikken nadat de laatste man het schip verlaten had. TUSSCHEN De itallaansche Kamer. Vrijdag heeft do Italiaansche Kamer der volksvertegenwoordigers, te Rome, hare werkzaamheden voortgezet, M. Martini, ver slaggever der kommissie, die gelast was met hel onderzoek van het wetsvoorstel, betref fende de inpalming van Tripolitanië en Cj- renaïca, las zijn verslag. Hij verklaarde dat het overbodig zou zijn de goedkeuring der Kamer voor dit wetsvoorstel te vragen. Geestdriftige toejuichingen waren het ant woord. Keuren wij dus liet wetsvoorstel goed, zegde hij, en dat de wereld wete, dat hetgeen eene daad was van de regeering, de onwrikbare wil is der natie. M. Giolilti, Voorzitter van den minister raad, verklaart dat Italië nooit zou geduld hebben dat eene andere mogendheid Tripo litanië zou inpalmen. Indien Italië nog lan ger gewachL had, zouden er grooto moeilijk heden ontstaan zijn. De Kamer nam bij naamafroeping met 431 stemmen tegen 54 en 2 onthoudingen de dagorde aan van M. Carnaco, waarbij de 'regeering goedgekeurd wordt. Het wets voorstel werd gestemd met 423 stemmen. Verhalen van Turksche officieren. Op het oogenblik bevinden zich in Con- stantinopel verscheidene jonge Turksche officieren, die van Tripoli zijn gekomen en waarschijnlijk weer daarheen zullen terug keeren. Zooals zij vertellen, lieersclit er on der do Arabieren, die met het Turksche leger in verbinding staan, tevredenheid met den oorlogstoestand. De wrijving en gevechten der stammen onderling, zijn verdwenen de verliezen, die de stammen door de Italianen zijn toegebracht, zijn niet veel grootor dan die, welke anders hij veeten tusschen de stammen onderling worden geleden. En zelfs, 1. WOESTE rekening vragen. Wij bezweren, M. Daens, volksvertegen woordiger, de eer van ons volk in de kamer te herstellen wij vragen hem die woorden in 't publiek van de Kamer te willen schand vlekken M. Daens zal dan morgen om 3 uren in de Volkskamer het woord vragen. Hij zal recht staan en opdat eenieder hem klaar zou verstaan, in 't Fransch uitroepen Woeste a décSaré ica que nes ouvriers mangent 12*0 ga. Doet gij dat niet, RVI, Daens, zoo Ragt uw vonnis bereid Durft gij morgen niet spreken, zoo zal ons rechtschapen volk u en uwe handelwijze met den verdienden1 naam betitelen. al waren de verliezen grooter, zoo zeggen de Turksche officieren, dan was dit nog nog niet erg, want menschenlevens, worden in Afrika niet hoog geschat. De dood schrikt de Arabieren niet af. Elke stam heeft de verplichting op zich genomen, een zeker aantal krijgslieden te leveren'. Met dit aantal neemt men liet niet zoo nauw, maar dat een stam zich terugtrekt, komt niet voor. Wie vermoeid is en geweren van de Italianen buit heeft gemaakt, keert naar huis terug en anderen komen in zijne plaats. Geweren buit maken, is hij velen, zoo niet allen, het doel van den oorlog, is hunne taktiek en krijgsmanskunst.. In groepjes van 30, 40 man, trekt men er in het donker op uit en zelden, komt men zonder goweren terug. Voor verpleging ea soldij zorgt het commando nooit zijn da Arabieren van het achterland zoo rijk ge weest als thans. De oorlog is voor hen een aangename sport, dikwijls komen de krijgs lieden met hunne vrouwen en families na maanden lang reizen en trekken op het oor- logsterrein aan. Tucht lean men van hen niet verlangen, maar zij zijn heel verstandig-, en de Turken kunnen goed met hen op de baan. Of de overwinning aan de Mahomedaanscha wapenen blijft of niet, daarover bekommeren zij zich niet zij vechtei), en ze bevinden er zich wel bij. Beyrouth beschoten door de Itallaansche vloot. Twee Italiaansche gepantserde kruisers type Victor-Emmanuel, vergezeld van een transportschip, verschenen te 7 uur 's mor gens vóór Beyrouth, waar de kustwachter Arriellah en de kleine torpedoboot Angora geankerd lagen. De Italianen gaven twoe uren om hun de Turksche- schepen uit ta leveren. De bevelhebber der Arriellah doel de aan de Ital anen mede dat de stad niet versterkt was en zij dus het recht niet had den ze te bombardeeren. De Italianen begonnen het bombardement nog. vroeger. De Turksche schepen scholen terug tot de eerste batterij der Arriellah stuk werd geschoten. Daarna schoot deza kustwachter in brand en de ketel ontplofte. De hevelhebber poogde dan zijne wapens en hoeken te ontschepen, hoorde dan den kust wachter in een grond en trok zich met zijne bemanning terug. Ook de Angora werd in den grond geboord. De Italianeif hebben het paleis van den vali en de Turksche Bank gebombardeerd. Deze werd gedeeltelijk vernield. De bevolking liep naar de kazernen om zich meester te maken van wapens. De vali had enkel kennis van het ultima tum, 20 minuten voor het bombardement. Het aantal dooden onder burgers en sol daten wordt op 30 geschat er zijn 150 ge kwetsten, De bemanning der Turksche schepen heeft zich dapper verdedigd. Na het bombarde ment zijn de Italiaansche schepen voor eene onbekende bestemming vertrokken. Onder de dooden zijn er twee Russen. Eene vrouw door twaalf mesiteken ge troffen. Op 21 Januari laatstleden, had een brief drager Alexander W..., van Anderlecht, diV van zijne vrouw gescheiden loeft, deze laat ste in gezelschap van een ander mansper soon ontmoet. W,,e loste een revolverschot,

De Volksstem | 1912 | | pagina 1