Hulde aan onze gekozenen 'T EEN EN 'T ANDER Dramatische Bokspartij. OORLOG De moorderij van Battice De zaak Vermeersch DAGELiLr» De Automobieldieven Naar Congo vertrokken. Italië en Turkyë. Zonderling ongeluk. Nog de ontdekking van de Zuidpool. Achttiende jaargang nr 60 2 CENTIEMEN HET NUMMER Dinsdag 12 Maart 191R* BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST 728) Steenweg van Waterloo) 728. I Kerkstraat, I Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Qendt. AANKONDIGINGEN KI. aank. fl tot 4 JU. reg.) Jr. 0.60 3e bladz. ide regel) fr. 0.50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Held amen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Plecht. herstel), (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 ABONNEMENTEN' Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 4§5> TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. Donderdag en Vrijdag zijn in het Belgisch Parlement wederom zaken gebeurd die een droef licht werpen op de gewoonten en de zeden die langza merhand dreigen vasten grond te krij gen in ons nationaal Belgisch parle mentair leven. Mijnheer Buyl, die te Elsene woont en er schepene is, en tevens vertegenwoordiger is in de Kamers van 't arrondissement Veurne- Oostende, heeft verleden week doen wijzen daargesteld die effenaf schan dalig moeten genoemd worden, Wij aanzien M. Buyl niet voor een onnoozele,niet voor een snul,en daarom is zijne zaak des te erger voor hem, want niet handelend uit onwetendheid, blijft er enkel over te zeggen Die man handelt wetens en willens, niet do moest mogelijke kwade trouw. En als bewijs Velen onzer politieke voor mannen vergenoegen zich niet jaarlijks de 4000 fr. op te strijken, zooals velen der liberale gekozenen maar zij offe ren zich op voor de partij, zij stichten, 'steunen, leiden en houden in leven tal van volksgezinde werken, die het meeste voordeel en welzijn aan de wer kende klassen verschaffen. Een dier schoonste werken is het werk der mu tualiteiten. Om eene mutualiteit te stichten, valt er propaganda te maken propaganda maken, dat vraagt geld, moeite en opoffering. Om eene mutua liteit in leven te krijgen moet men van den beginne schoone en blijvende voor deden kunnen verschaffen, en dit vraagt nogmaals geld. Zeker, men kan de mutualiteiten officiéél doen erkennen, en door die erkenning ontvangt men toelagen van den Staat, doch die toelagen dekken slechts een gedeelte der kosten eener mutualiteit. Het spreekt van zelf dat die toelagen toekomen in de handen van de voorzitters der mutualiteiten. Nu, tot eer onzer katholieke geko zenen dient gezegd, dat velen hun hes ten iever en beste 'bekwaamheid schen ken aan het werk der mutualiteiten, en er het werkdadig voorzitterschap hebben van waargenomen. In hoeda nigheid van voorzitters, ontvangen die katholieke kamerleden, evenals al de andere voorzitters, de toelagèn van den Staat, ten voordeele der mutuali teit, ot van de federatie der mutuali teiten, waarvan zij het bestuur in han den hebben. Daarop heeft M. Buyl, evenals voor 3 jaren, eene redevoering gehouden, die zoo zij niet met aandacht of zonder kennis van zaken gelezen wordt, haast het gedacht zou geven, dat de katho lieke gekozenen, in plaats van zich op te offeren, persoonlijk voordeel trek ken uit die toelagen. Dit echter heeft M. Buyl klaar en duidelijk moeten bekennen, dat het in geenen deele waar is. Doch het onwaardige der handel wijze van den heer Buyl bestaat vooral hierin ITij heeft enkel en alleen de toelagen opgesomd van de katholieke gekozenen of katholieke voormannen, die als voorzitters van een mutualiteit, voor die mutualiteit, toelagen hebben ontvangen van den Staat, maar hij heeft zorgvuldig en stelselmatig ver zwegen de liberale gekozenen die voor zitters zijnde ook van soortgelijke mu tualiteiten, in verhouding met het ledental hunner vereeniging, ook toela gen van den Staal hebben ontvangen. Hij heeft insgelijks geweigerd, bij de toelagen, toegekend aan de mutualitei ten, voorgezeten door katholieke voor mannen, het ledental dier maatschap pijen op te geven. Het is dan ook niet t» verwonderen dat zelfs personen uit de liberale partij, luidop hunne ver ontwaardiging laten hooren, over het onwaardige van zulke handelwijze. Ondertusschen hebben do katholie ken de boter niet van hun brood laten halen. Heeren Carton de Wiart, Thib- baut, Colfs, Woeste, doch voorname lijk M. Moyersoen, hehbenM. Buyl op de plaats gezet, en feiten, plaatsen en personen duidelijk aangehaald. Zoo trekt M. Warocqué, liberaal kamerlid van Tkuin 35000 fr, voor het beroeps museum van Morlanwelz 16000 voor het handelsgesticht van Bergen, 7000 fr. voor de beroepsschool van Morlan welz, of in 't geheel het lief totaal van 58000 fr. Welk katholiek kamerlid ontvangt van staatswege zulke eene toelage? Niemand. De meeste trekt slechts 35000 fr. Gezel Maes, bijgevoegd kamerlid en socialistische schepene te Brussel, heeft als toelage 10,100 fr. getrokken; de liberale senator De Ridder 2,800 fr. de socialistische federatie van het Centrum, waarvan gezel Mansart, ka merlid voor Soignies, sekretaris is, 26,000 fr. gezel Leonard, rood ka merlid van Charleroi 17,500 fr. M. Perriquet, bijgevoegd kartelkamerlid van Namen, 20,000lr. enz., enz. Natuurlijk in zijn geheel genomen, ontvangén de katholieke mutualiteiten veel meer toelagen als de liberale en socialistische mutualiteiten doch hoe komt zulks? Alleenlijk hierdoor, dat de katholieke mutualiteiten, veel, veel meer leden tellen dan de niet katho lieke mutualiteiten. En hoe komt het dat de katholieke mutualiteiten zoo veel leden bevatten Door de werk zaamheid, de toewijding, de verkleefd heid, de opoffering van de katholieke werkers voor het welzijn van het volk. De bespreking door den heer Buyl uitgelokt, is eene zeer gunstige gele genheid geweest om in één zijner zij den, de prachtige volkswerking der katholieke partij voor oogen te stellen. Tevens is het klaar bewezen, dat zoo wel liberale, als socialistische als ka tholieke mutualiteiten, juist dezelfde toelagen ontvangen van den Staat, maar natuurlijk in verhouding met het aantal hunner leden. De bevolking der Universi teiten. Er zijn 230 hoogescholen met 480,000 leerlingen 308 Engelsche en Ame- rikaansche colleges met 10,700 studenten 72 hoogere technischescholen met 72,000 studenten 58 landbouw- mijn- en wöudscho- len met 17,000 studenten 30 universiteits- scholen gevolgd door 6500 studenten. De hoogeschool van Parijs met 17,500 studen ten is do meestbevolkte. Dan komt die van Berlijn 14,000 die van De Gaire 10,500 die van Moscow 9,500 die van St-Peters- burg 9000 van Weenen 8950 van Munich 7100 van Budapest 7000 van New-York 6503. De minslbevolkte is die van Saratof in Rusland. Vieze volksmannen. De libe rale doctrinairen van Gent hebben verzet aangeteekend tegen het wetsvoorstel Wau wermans en andere katholieken, het nacht werk verbiedende in de Samenwerkende Maatschappijen. De socialisten, de eenige verdedigers van den werkman hebben er ook tegen geschreven. Socialisten, op maatschap pelijk gebied, hand in hand met de doctri nairen, de grootste vijanden van den werk man, ziedaar het beste bewijs der averrecht- sche volksliefde der socialistische kopstuk ken het volk mag als het goesting heeft de kreumels oprapen. Het is te hopen, dat ons werkende volk zulks zal onthouden. De 20 miliioen den kloos- ters. Gezien er enkel opslag wordt gegeven aan de wereldlijke onderwijzers, zouden wij wel eens willen weten, hoeveel geld er naar de kloosters gaat. Allo, tegen strevers, wij verwachten met ongeduld uwe berekeningen Vooruitgang in de Belgische Mutualiteiten, In -1884 bezat Bel gië 700 mutualiteiten met 32012 leden. Op 31 December 1910 waren er 900 mutualitei ten met boven het miliioen leden, of 1 mutu- alist op 7 inwoners. De uitslag is overheer lijk doch hij kan NOG verbetert worden, zoo er van nu af met meer kracht wordt ge werkt om de vrouwen in deze zoo nuttige instelling in te lijven. De schoonzuster van Presi dent Taft is katholiek gewor den. De beroemde Pater Bernard Vaughan was van Londen gevraagd om in Amerika te komen prediken. Hij heeft door zijn machtig woord en zijn groot verstand, vele bekeeringen verwekt. Hij is door presi dent Taft in het Wit Huis gevraagd. Pater Vaughan heeft het groot genoegen gehad de schoonzuster van president Taft tot het katholiek geloof te bekeeren. Verkoop van schilderijen te Parijs. De verkoop der moderne schil derijen der collectie van M. Jan Dollfus te Parijs heeft de som van 1,122,760 fr. opge bracht. De werken van Corot zijn vooral hoog gegaan. De vrouw met den perel is verkocht voor 150,000 fr. In 1875 geldde hij enkel 4000 fr. Rome, Berg Piacio in 1875, 7750 fr. weerd ging nu 32,000 fr. Al zijne andere werken zijn soms ineer dan ver- tiendubbeld van prijs.. Een geneesheer die zich zë&ï Opereert. Dr Bertram Alden, Ópper- heelmeester van het gasthuis te San-Fran- cisco leed aan appendiciten en heeft zichzelve geopereerd. De operatie is goed gelukt. 0e oude rentenier zou niet vermoord zijn Men zal zich de opschudding herinneren, in België- en Frankrijk verwekt door de moord op M. Vermeersch, in zijn huis, Vési- net-bij-Parijs. Het lijk van den rentenier werd in zijnen tuin verborgen, doch ontdekt. De moorde naars zouden eerlang vóór het Assisenhof verschijnen. Doch nu komt zich een ander tusschengeval voor te doen. Het parket van Brussel zegt alle redenen te hebben om te gelooven dat Vermeersch niet vermoord werd en zelfs niet dood is. Iemand, inderdaad, zou Vermeersch twee en half maand na den zoogezegden moord te Ghatou hebben ontmoet en met hem gespro ken. Het parjiet van Versailles is door de Bel gische magistraten gelast een onderzoek daarover in te stellen. Doch van waar kwam dan het lijk in den tuin der villa van den Vésinot gevonden \V\ De Fransche bokser Raphaël Velli is Za terdag avond in een Parijsch gasthuis over leden, aan de gevolgen van kwetsuren opge- loopen tijdens een boksmatch. Vrijdag avond bokste hij in het Elyseum van Montmarlre tegen den Engelschen kam pioen Everenden. Tijdens den derden round werd Everenden ten gronde geslingerd, doch na zes sekonden was hij te been en zette den strijd voort. Tijdens den twaalfden round was de strijd bijzonder hevig. Velli viel zijn tegenstrever aan, doch keerde zich plotselings om en ging wankelend naar den scheidsrechter. Everen den had niets verdachts bemerkt, en nam de gelegenheid waar, om Velli duchtig aan te vallen. Deze kreeg twee vreeselijke slagen in volle gelaat en. stortte met het hoofd voorover ten gronde, waar hij bewusteloos bleef liggen. Slechts na een half uurs werkens, toen, men zag, dat het onmogelijk was hem ter •bezinning te brengen, werd Velli naar het gasthuis gebracht. Zijn toestend verergerde gedurig en Zater dag avond bezweek Velli, zonder tot het be wustzijn teruggekeerd te zijn. De lijkschouwing is bevolen. Men denkt dat Velli bezweken is, aan de gevolgen eener schedelbreuk, hekomen toen Ev'erendsen hem ten gronde wierp. te Gent en te Parijs, Er werd gemeld dat de heer Van der Strae- ten, procureur des konings, naar Parijs was gegaan, ten einde zich aldaar met het gerecht in verbinding te stellen om te onderzoeken of er geen verband bestaat tusschen de mis daden in automobiel te Parijs in de Ordener- slraat en place du Havre gepleegd, en de bandietenstreken der Antheunis, en Lange Violettenstraten te Gent, en of de schurken te Parijs aangehouden, niet dezelfde zijn, die alhier die bandietenstreken uitvoerden. Men weet dat de moordenaars in de garage van den heer Hye drongen, ten einde een der autos te stelen. De ongelukkige stoker sto- Maury, die hun zal verrast hebben werd doodgeslagen. De nachtwaker Tombuyser, hun op straat ontmoetende werd door drie kogels getroffen waarvan een door den lever ging. De man wordt nog in het gasthuis ver zorgd maar herstelt toch. Hij is reeds op. De lieer Van der Straeten had eene be langrijke onderhandeling met den heer Lescouvé, procureur der republiek te Parijs, Boucart en Rivière, onderzoeksrechters, ge last met het onderzoek der misdaden door de moordenaars-automobilisten gepleegd, en den lieer Sébille, overste van den opsporings dienst bij de Algemeene Veiligheid. De lieer Van der Straeten zette aan de Parijzer rechterlijke personen de omstandig heden van de moord uiteen, en verhaalde hen wat het onderzoek tot hiertoe aan het licht bracht. De drie moordenaars zouden in de garage van den heerMarchand. automobielhandelaar, Brusselschen steenweg, te Gentbrugge ge drongen zijn, doch zij hebben niets kunnen stelen, daar al de autos in herstelling waren. Daarna zouden .zij te Wetteren den trein naar Antwerpen genomen hebben. Een dezer is te Antwerpen afgestapt, doch de twee anderen verlieten onderweg den trein. Deze zouden door den heer Lagarde, kunstschilder, te Brussel gezien geweest zijn. De heer procureur Van der Straeten sprak verder over den diefstal des autos van den heer Dr Vernieuwe. De Fransche rechters zetten op hunne beurt aan den lieer procureur Van der Strae ten, het verloop der moordzaak van de rue Ordoner en der Havreplaatsuiteen, en stilaan kreeg de heer Van der Straeten de over tuiging dat de drie schurken, die te Gent werkten niets gemeens gebben met de moordenaars, door het Fransch gerecht opge spoord. Er werd nochtans overeengekomen bij het sluiten van dit onderhoud, dat in het Justi tiepaleis gehouden werd en van 3 tot 5 ure duurde, dat de parketten van Parijs en Gent, elkaar wederzijds op de hoogte zouden hou den der mogelijke uitslagen van het langs beide kanten gevoerd onderzoek. De tijding werd te Gent verspreid, dat in liet aangeslagen reisgoed van Dieudonné, een teschje van èen doctor, een paar hand schoenen en een mantel van een autovoer der, zouden gevonden zijn, voorwerpen die aanzien werden als zijnde verdwenen, toen de auto van den heer geneesheer Vernieuwe gestolen werd. Zaterdag morgend vertrok de steamer Léopoldville naar Congo. Niettegen staande het vroege uur der afvaart, zes ure, was er heel veel volk aanwezig. Onder de vertrekkenden bevonden zich vijf zendelingen-Gapucienen, die de missie te Banzyville, Ubangi gaan versterken Eerw. Paters Augustinus Van den Eynde (Antwer pen) Marcellus Van Puyvelde (St-Niklaas); Philemon Wauters (Pamel) Benjamin Le- ltens (Brugge) en Joannes Berchmans Sal- laerts (Beggijnendrjk). Van de Paters van den II. Geest vertrok ken de Eerw. Pater Jules Elslandor, van Sweveghem, en Broeder Clirodegandus Smets,van Amsterdam. Zij begeven zich naar de Apostolische Prefectuur van Noordelijk Katanga. Pater Jules Elslander, zal de cursussen van tropicale geneeskunde te Leopoldville 'volgen. Wij wonschen den zendelingen eenen schoo- nen zielenoogst bij onze zwarte broeders. Aan boord van de Leopoldville bevon den zich 157 passagiers, en nog 8 moeten er te La Pallice inschepen. De Leopoldville had eene volle lading. TUSSCHEN Schermutselingen op Barka. Vrijdaghebben verscheidene bataljons oefe ningen gehouden ten Zuiden van de veld- schaus Foist, wat een samentrekking van groote scharen arabieren uitlokte. De artil lerie vuurde eenige schoten af, die de ara bieren uiteen joegen. Deze hadden verschei dene dooden en gewonden. Een Italiaan werd gewond. Nieuwe aanval op Aïn-Zara. De bevelhebber in Tripoli meldt dat de Turken op 9 Maart opnieuw Aïn-Zara aan gevallen en er de telefoonlijnen vernield hebben. De Italianen te Smyrna. Naar men hier verneemt zouden de Ita lianen den kabel te Smyrna hebben gekaapt. Betreffende eene mogelijke beschieting werd tot heden niets bevestigends vernomen. Een dreigement. In do Corriere della Sera wordt een blijkbaar officieel artikel gegeven, waarin er op aangedrongen wordt, dat Italië, nu het Russische bemiddelingsvoorstel mislukt is, mot kracht tegen Turkyë zal optreden op militair en diplomatiek terrein. De toestand is nu zoover gevorderd, zegt het blad, dat men Turkyó de overtuiging op moet dringen; dat verdere tegenstand in Lybië nutteloos is, en dat een voorzetting van den oorlog, aan Turkyë groote offers in Europa en Azië zou kosten. Dan zou ook Europa er met meer klem bij de Porte op aandringen vrede te sluiten. Slechts door een flink en doortas tend optreden zou Italië de Oltomansche re geering kunnen noodzaken don strijd op te geven, die haar geen voordeel, maar slechts offers kan kosten. Drie personen verstikt. Te Nancy werd Zondag morgend eene ake lige ontdekking gedaan. In eene kamer van een huis der Atriestraat, vond men de lijken van de echlgenooten Auburtin, en van huil driejarig dochtertje. Een stikkende rook vulde de kamer en do ongelukkigen waren verstikt. De oorzaak van het ongeluk werd spoedig gevonden. Zaterdag avond had vrouw Auburtiu een ketel waschgoed op een gasvuur gezet. Er was echter geen water genoeg in den ketel, waardoor het spoedig verdampte. Dan begon bet waschgoed te veinzen en verspreidde aldus den stikkenclen rook. Een bijgeroepen geneesheer kon enkel de dood der drie slachtoffers vaststellen. De geheimzinnige omstandigheden. Nu dat liet bewezen is, dat Gremers wel stellend was en geenszins noodig had te moorden en te stelen, worden allerlei ver onderstellingen gedaan over de drijfveer der misdaad. De eenen beweren, dat Cremers zinneloos was, terwijl de anderen van oordeel zijn, dat de dienstmeid, Marie Wertz, van de zaak meer weet dan zij tot hiertoe zegde. Volgens deze personen, zou al wat zij tot hiertoe gezegd heeft, niet de waarheid ziju en zouden de feiten niet gebeurd zijn, zooals zij wil doen gelooven. Het zou voor de dienstmeid geweest zijn dat Cremers op de hoeve een bezoek aflegde en hij moest geen geld aan Depouhon vragen, daar hij er genoeg bezat. Er-zou echter twist -ontstaan zijn tusschen Cremers en de dienst meid en de meid zou het eerste slachtoffer van Gremers geweest zijn. Hel zou dan op haar hulpgeroep zijn, dat Depouhon en zijn nichtje toesnelden en vermoord werden. Cremers moest, zijn overjas niet verkoopen omdat hij geld noodig had, maar wel omdat hij met bloed bevlekt was. Het is ook zoo goed als zeker, dat Gremers reeds lang over de grenzen getrokken is en dat de personen die beweren hem gezien te hebben zich be driegen. Het parket zal de dienstmeid over de zaak nader ondervragen. Hetgene ook zonderling mag heeten, is de kwestie van het wapen der misdaad. Volgens Marië Wertz, had Gremers, toen hij op da hoeve kwam, een zwaren sterken stok in handen. Daags na de misdaad vond men in de hoeve een lichten wandelstok waaraan ook nog bloed kleefde. Niemand kende dezen stok, doch nu heeft een handelaar, M. Fran sen, beslist verklaard dat de gevonden slok door hem verkocht werd aan Gremers. Waar om Marie Wertz nu beweert dat de misdaad met een knuppel gepleegd werd, weet men niet.... Hoe Amundsen de pool bereikte. Amundsen heeft laten weten dat hij de Zuidpool bereikte den 14 December bij heer lijk weder en eene temperatuur van 23 0/0 onder zero, De vlag werd geplant te midden van een uitgestrekte hoogvlakte, waar de Pool zich bevindt. De hoogvlakte heeft den naam gekregen van koning Haakon. De ontdekkingsreizigers kampeerden drie dagen aan de Pool en deden waarnemingen welke door prachtig weder begunstigd wer den. Zij begaven zich den 17 December terug op weg naar hot algemeen kwartier, waar van zij 1400 kil. verwijderd waren en waar allen in goede gezondheid aankwamen. Da laagste temperatuur was eens 31/0, de hoog ste 5/0 onder zero. De eerbewijzen. De koning, de ministers en-het Aardrijks kundig Genootschap te Ghristiania, hebben telegrammen van geluk wensching gezonden aan Amundsen. Dekoningheeft toestemmend beschikt op een verzoek, om zijn naam en dien van do koningin op de kaart te brengen van het ge bied door Amundsen ontdekt. Christiana is bevlagd. In het Storting drukte de voorzitter de bewondering, da dankbaarheid en den trots uit welke allen vervullen. Namens het Storting word aaiv Amundsen een telegram gezonden,

De Volksstem | 1912 | | pagina 1