SINT JOZEF 'T EEN EN 'T ANDER Eet doodelijk tratnengeluk Nieuwjaarsgiften voorden Paus De gruwelijke misdaad DAGBLAD Bestuurder: J. Van Nu ff el-De Gendt. Het leger en het vliegen. KIESKRONIJK. De Kongoboot in vertraging Vlaamscite Kiezers, grijpt naar de wapens Wat willen liberalen en socialisten Verklaring van 't liberaal kamerlid Masson Verklaring van 't liberaal kamerlid Franck Huisvaders eisebt uw recht Wat is uwe plicht Achttiende jaargang n' SS 2 CENTIEMEN HET NUMMER Dinsdag 19 Maart 1912* ABONNEMENTEN! Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. <jj» BUREELEN: TE BRUSSEL I TE HALST 728, Steenweg van Waterloo, 728. I 9, KerHstraat, 9» Telefoon 114 AAN KON DICING EN s KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3® bladz. (de regel) fr. 0.50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, hers teil. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Wat is dat nu Wat beteekent dat opschrift In een dagblad, in eene gazet schrijven over Sint Jozef 011 zijn feestdag Laat dat eens gerust doen door godvruchtige schrijvers in Bode of Annalen of godsdienstig werkje. Hedendaags is Let al sociologie en Bociale werken en streven dat de klokke slaat. Ten mag niet te christe lijk zijn Dat wordt niet gelezen maar over geslagen En inderdaad als men zou luisteren en slechts een enkel oor leenen aan zulk eene ondervraging zou men moeten medelijden hebben met zulke zoogezegde katholieken en me dekampers voor den goeden strijd. Maar weet ge wel dat de sterksten der sterken, de hesten der beste burgers wel zeker en vast de heiligen waren. Huisvader kent ge dien goeden huis vader die rond de twee duizend jaren geleden dat arm en schamel huisje van Nazareth betrok Huisbaas weet ge niet te spreken van den Ireffelijken en van iedereen geachten werkman die in de Galilea- streelc bekend stond met uiterst goeden naam en faam Echtgenoot kunt ge geen voorbeeld zien in 't leven van dien helper en be schermer der Onbevlekfe Maagd e.» Moeder Gods En gij bijzonderlijk werkman, aan schouwt uwen voorganger die u wijst op het voortreffelijke, het deftige, het verhevene, het christens van uw werk en arbeid, stiel en ambt, leven en wel- zijn. Ge zoekt naar vooruitgang en cliris- tene weelde Ge verlangt naar verbe tering en veredeling van uw lotGe zijt een christan, dat weten wij, en om dien naam en dat christen zijn te be houden zoudt ge meer doen wat ge kunt en vermoogt Ehwel, met het Jozefsfeest over denkt en weegt eens dat alles. Peilt lens uw geest,hert en wil.Gaat na hoe Shristus zelf er in voorzag om u door loo edel en zoo verheven, een voor beeld van godsdienstigheid, werkzaam- neid, spaarzaamheid, gelatenheid en verduldigheid te schenken en ten toon en ter navolging voor te stellen. Z. H. Leo XIII zaliger, de Paus der werklieden, schroef hij niet verschil- lige wereldbrieven die u alsdan en thans nog aanzetten om de familie, het huisgezin, de fabriek, de werkplaats en wat weet ik nog al waar een werk man zich ophoudt te verheffen, te ver- deftiger, en te verchristelijken En indien Jozef stond aan 't hoofd en aan 't roer van Jezus en Maria's huisgezin op aarde, nu Hij heerscht en beloond wordt voor zijn aardsehe wer ken, zwoegen en zweeten, wierd Hij ook niet tot beschermer, bewaker en patroon gegeven aan Kerk en Vader land. Alle beide hebben zij bescherming hulp en bijstand noodig. Het lijden van de H. Kerk is 't omkomen van het Vaderland Indien eens de kerk die nooit zal vergaan, moest bestreden en bekampt Worden bier in ons geliefd Belgenland het land van voorspoed bij uitmun tendlïeid, boe zou onze vadergrond daar niet door verliezen, boe zouden wij deftige kristene werklieden en bur gers daar niet aan toe dragon zoowel onder stoifelijk opzicht als onder gees telijk en christelijk welzijn. Gaat het tijdelijke ter wille van Kerk- en christenvervolging daarom beter in Frankrijk en in Portugal Wat ge er moet van denken dat kunt ge lezen in de politieke verslagen van weldenkende er^ niet bedriegende ga zetten. Ehwel, gaat daarom alles in gelde lijken, sloffelijken toesfand voorspoe diger In 't onderwijs, op de rechtbanken, in de kazeyien, bij den armen mênsch, bij de werklieden en alles en gelijk in wat, staan de zaken voordeeliger dan onder een katbol-iek landsbestuur, zoo als we het geluk smaken er nueentege- nieten Daarop antwoorden ware tijd ver liezen, iedereen weet genoeg dat niets voordeeliger en voorspoediger ter we reld is -en kan zijn dan een bestuur zooals ons geliefd Vaderland er een kent sinds jaren en 't zal wel op Sint- Jozefsfeest zijn dat wij christenen, wij ware christenen zullen aan onzen goe den Patroon, bewaring en bescher ming afsmeeken en afvragen, voor de voortzetting van zóó een gerust en ge lukkig welvaren. Hulde van de tegenstrevers aan S3, de Eiroqueville. D» liberale bladen La Meuse van Luik, de Indépendance» van Brussel en deCarillon van Oostende, bekennen dat de maatregelen door M. Broqueville genomen, de grootste reugde heeft gebracht in gansch het leger en op de eerste plaats, tusschen al de officie ren... Grooter lof in deze troebele politieke tijden kon aan M. de Broqueville niet ge bracht worden. M. de Broqueville is dus wel waarlijk de man waardig om aan 't hoofd van 't land te zijn en... te blijven. Dat is het algemeen oordeel. Daarom allen gestemd voor de katholieken. De heer Volksvertegenwoor- eicger SVHoyersoen, zal Woensdag van 8 tot 10 ure, sprekelijk zijn voor eenie der, bij den heer Gemeentesekretaris, te Herzele. r De toestand ïsi AssdeHechf, Gezien de echt-brulale handelwijze der socialistische gekozenen van Anderlecht, zal de hoogere overheid overgaan tot het samen stellen eener bijzondere commissie om de gemeente to besturen. En dan gaat M. Hymans naar Antwerpen vertellen, dat zoo men de rust en de orde in 't land wil behou den, do kiezers voor de anti-klerikalen moe ten stemmen... Moet men Hymans heeten om zulken onzin, nonsens te vertellen. Drie lijsten te leperen, De liberalen weigeren kartel te sluiten. Als het zoo is, zeggen de socialisten, dan "strijden we dit jaar alleen, en 't zal de schuld zijn der liberalen, als de klerikalen een zetel bijwinnen... Hoort g'het lezers, 't zijn wij die gaan bijwinnen Twee socialistische lijsten te Brussel. De socialistische oud- spoorwegwerklieden komen met een afzon derlijken lijst op, omdat de ander© socialis ten de belangen der spoorwegwerklieden niet genoeg ter harte nemen Inderdaad, de socialisten hebben niet eens het gedacht gehad de verbeteringen te vra gen, die nu M. de Broqueville heeft toege staan. Drinkbaar water. Ge weet minister Berry er wil al de gemeenten voor zien van drinkbaar water. Nu bezitten enkel 900 gemeenten op de 2600 de waterleidin. Kamerlid Melot van Namen is het volkomen eens mqt dit ontwerp, maar hij vraagt dat de streken waar het drinkbaar water uitge- gehaald wordt, toch zouden gewaarborgd zijn voor steeds een minimum hoeveelheid drinkbaar water. Z90 niet zou men die plaat sen wel zonder genoegzaam drinkbaar water kunnen zetten. Hij vraagt tevens wettelijke bekrachtiging van dien waarborg. Zonder bekrachtiging deugt geen enkele maatregel het is het zelfde als een liberale zedenleer die beteekent ook niemendalle, omdat hij ook alle bekrachtiging mist. Een slecht klooster. Ver scheidene leden van de kloostergemeenschap van Czenstschau, in Russisch Polen, zijn door de rechtbank van Patrikan veroordeeld voor een moordaanslag en andere misdaden De goddeloozen vallen op dit feit als de duivel op Geeraerdt. Zij vergeten dat in Rusland de katholieke goddienst sinds lange jaren aan hevige vervolging blootstaat. De overheid der H. Kerk heeft er niets in de pak te brok ken, en nu dat er een slecht klooster beslaat nu zouden de goddeloozen dit op de kap willen schuiven van de katholieken... Bij onnoozele sukkelaars kan dat pakken, maar niet bij verstandige menschen. Een ander feit niet in Rus land maar in België. Sommer- feld. professor van cristallographie aan de goddelooze hoogeschool van Brussel,is door de 5e kamer der boetstraffelijke rechtbank van Brussel, veroordeeld tot 3 maanden ge vang en 5 jaar berooving zijner burgerrech ten, voor onnoembare zedenzaken tegen na tuur, waarin twee soldaten van het manoeu- verplein tusschenkomen- De 3 rechters waren alle drie gekende liberalen... De goddelooze bladen spreken allen van het slecht klooster in... Rusland maar ze zwijgen allen dat ze zweeten over het geval van den professor uit de antikle rikale hoogeschool van Brussel... Dat zijn de echte waarheidsvrienden. Is't niet? te Oostmalle. BESLISSENDE PROEFNEMINGEN Over een drietal weken werd de voerman Proest, wonende te Wechel-ter-Zande, te Oostmalle, door de stoomtram overreden. Het parket, vergezeld van M. Maris, in genieur, is alhier met een specialen trein afgestapt om eene proefneming te doen. De machinist had tijdens het onderzoek ver klaard, dat hij den man op 50 meters af stand op de baan had ziep liggen en hij als dan allo remmen had gebruikt om den tram te doen stoppen. Men legde een frak op de baan, welke den verongelukte moest verbeelden, en aan de machinist werd last gegeven met volle snelheid te rijden, en dan al de remmen te doen werken. Men nam verschillige proefne mingen, maar het was onmogelijk op dien afstand te stoppen. De hoer Maris verklaarde dat het wel mogelijk was een electrieken tram te doen stoppen op dien afstand, maar niet een stoom tram. De proefneming werd door eene groote menigte bijgewoond. De machinist zal dus niet verontrust wor den. daar het thans bewezen is, dat het on geluk alleen aan de onvoorzichtigheid van het slachtoffer te wijten is. De lijst zal dus voorgesteld worden als. volgt KAMER MM. Nerincx, 2. Rerilcin, 3. Carton de Wiart, 4. de Lantsheere, 5. De Bue, 6. Theodor, 7. Decoster, 8. Wauwer mans, 9. Leyniers, 10. Golfs, 11. de Jonghe 'Ardoye, 12. De Winde E., 13. t'Kint, 14. Borginon. Plaatsvervangers MM. (Kandidaat der dépendenten). 2. t'Kint, 3. Feuillen, 4. wolf 5.Bourgeois, 6. Duplat. SENAAT MM. Mesens, 2. Braun, 3. Dubost, 4. Dupret, 5. De Ro, 6- De Marnix. Plaatsvervangers MM. Hallot, 2.Velge, Orban de Xivry, 4. Hemelers. De kabirretsoverste, M. de Broqueville, heeft eene afveerdiging ontvangen van den Belgischen Aëroclub, die in ons land de luchtvaartbeweging, in al hare vormen ver tegenwoordigt, aangeleid door M. Fernand Jacobs, voorzitter van den Belgischen Aëro club, en bestaande uit de negen voorzitters van de verschillend© lucht vaart vereeiiigin- gen. Na de dringende noodwendigheden van do Belgische militaire luchtvaart te hebben doen uitschijnen, heeft de afveerdiging den mini ster van oorlog eene memorie overhandigd, waarin de gelijkaardige inrichtingen der naburige landen aangeduid zijn, en er op aangedrongen dat er voor de verdediging van ons land ten minste eene afdeeling van vier vliegmachienen per legerkorps noodig' is, hetzij vier en twintig toestellen, waarhoven eene reserve-afdeeling van zes toestellen, hetzij in alles 30 vliegtoestellen voor het veldleger Antwerpen, Luik en Namen zou den wederkeerig moeten beschikken over zes, vier en vier toestellen hetzij een totaal van vier en veertig vliegtoestellen. Twee bestuurbare Kruisers zouden daarenboven onmisbaar zijn om de strate gische verkenningen te doen. Deze inrich ting zou een buitengewoon crediet vereischon van 2.340.000 frank. De afvaardiging heeft tot dat einde de tusschenkomst van den kabinetsoverste gevraagd. De minister van oorlog heeft verklaard dat hij het eens was over do dringendheid der kwestie en beloofd deze binnen kort in de ruimste maat op te lossen. België zal dus weldra evenals Frankrijk Duitschland enz... ook zijne luchtvloot heb ben. In de Katholieke vereeniging van Brussel. Eon poll heeft in de Katholieke Vereeni ging van Brussel plaats gehad, voor het toe kennen der 5® en 7e plaats op do Katholieke lijst voor de Kamerverkiezingen. Do uitslag was als volgt Voor de tweede plaats aan den huiten toe gekend (de 5e op de lijst), bekomen op 351 stemmen heer De Bue, 260 st. M. De Gosler, 64 M. de Jonghe d'Arloye, 15 M. Leyniers, 12 M. De Bue, is dus 5° can- didaat uitgeroepen. Voor de zevende plaats (de 3® aan den bui ten toegewezen)M. De Goster, 189 stem men op 351 M. Leyniers, 150 M. de Jon ghe d'Ardoye, 9 M. 't Kint, 1. Er zijn tw witte briefjes. Een-en-Dertigste lijst. Overdracht der vorige lijsten, 87.134-93 fr. Congregatie van O. L. V„, Pervyse. 87 J. en M. Moxhet, Dions, 50 H. Hart van J. bescherm Belgie, Borger- hout, 100 H. Hader, zegent ons, Thielrode, 50 M. cnMmeBruneel deMontpellier, Kemmel, 100 Déken Geirnaert, St-Nikolaas-W., 25 X. Y., 200 Mijn Jesus, bermliertigheid, Onbekend, Hooglede, Eenige Veurnaars, Congregatie van O. L. V., Avelghem, 77.50 E. H. Superior én Leeraars, Kleinseminarie, Rousselaere, 150 Leve Pius X, Rousselaere, 100 Heer Jos. De Meester-Maselis, id., 50 H. en Yr. De Meester-lluyssen, id., 50 H. en Vr. Duyvewaardt van Biervliet, 30 Geestelijkheiden parochianen van Gits, 128 Geestelijkheid en parochianen van Oost- Nieuwkerke, Onbekend, Gent, 50 Van wege de conferentie van Hasselt, 74 E. H. Backelandt, pastoor, Pervyse, 20 Ter eere van den H. Josef. 1; Voor een gelukkigen levenstaat, Neerpelt, 2; I. I. D. D., Brugge, 5V. D., Tubize, 1 Naamloos, voor de brug Visé, 3 De pastoor van Offagne, Lus, 10 God bescherm mij. F. M., 1 Tot eere en glorie van H. Geest, 5 M. Jos. Bauchat, Miécret, 2 Dank baarheid aan den H. Joseph, 3 Voor de zielen rustvan mijn vader, Doornijk, 10 T. A. D. M., Aerschot. 5 Ter eere van den H. Josef, Heule, M. T. N. H. M. Brussel, 5 Jules C. een oude bakker. 10 God zij gebenedijt, 5 Voor den triomf der katholieken, 5 A. V. Im Gheluwe, 5 Abonnent van Jauche, 3 Een %veduwe, Mec-he- len, 2 S. M. Bonsecours, 1.50C. T. B. A. J., 1; M. L.B.. 1 -.Een werkman, Limburg, 1 ;Om eene genezing, 2 A. J. Lampe, Scheut, 5 Leve Pius Paus Koning, 4 Goddelijke voorzienigheid, Gulleghem, 5 Omhaling in de kerk van Zant- voorde, 24,50 E. H. Pastoor, id. 10 Familie Brei Laumosnier, id.'5;E. Zuster Klooster, id. Familie V. D. R., 5 V. H. L. 2 W® II. V. Werkvrouw R. R. -*0,26 Iï. V. zegen ons huisgezin, Rousselaere 2 Leve Pius X. id. 4 E. H. Denys, pastoor, id., 5 Naamloos, id 10 E. H. Veranneman, onderpastoor, id., 5 E. H. Leleu, id, id. 5 E. H. Bittrcmcux, id. id. 5 E. H. Deslyper, id. id. 5 E. H. Dumortier, id. id.5; E. H. Lourdault. id. id., 5 E. H. Callewaert, id., id., 5; Leve Pius X, id., 20; Een christen huisgezin, id., 10; Eene meester van Gormana, id., 10 .Studenten, id., 10 Om het geloof... id., 5 H. V. zegen ons, 2 Voor Pius X, Ardoye, 10 Een huisvader van Staden, 5 Onbekend, 10 ld., 5 M. J. De Troyer, vikaris, Bentille, 5 Onbe kend, Ath, 0,50; Ongenoemd. 5. Totaal .-89.060,18. Men kan de inschrijvingen zenden aan het bu reel van dit blad of aan M. Léon Mallié, sekre- taris, Gouden Hoofdstraat, 7, Doornijk. bourg zich wederzijds de schuld op den hals. Het bleek echter klaar, dat beiden even wer kelijk deel genomen hadden in de misdaad. Na zeer lange debatten, werden aan d© gezwoornen de volgende vragen gesteld le VRAAG.Heeft Hubert De Neubourg den l11 Oogst 1911 zich plichtig gemaakt aan moord op Mozes Rosenblum 2® VRAAG-. Werd de moord gepleegd met voorbedachten rade 3® en 4® VRAAG, dezelfde als hierboven voor de vrouw. VRAAG-. Hebben De Neubourg en zijne vrouw zich plichtig gemaakt aan dief stal 6® VRAAG. Werd de moord gepleegd om den diefstal te vergemakkelijken 7e VRAAG. Heeft De Neubourg zich plichtig gemaakt aan eenen moord, die zon der zijne medeplichtigheid niet zoude gebeurd zijn 1 8e VRAAG. Voor de vrouw dezelfde als nr 7. Na eene afwezigheid van een goed half uur komen de gezwoornen terug in de zaal. Het antwoord is JA op al de vragen. De advokaten der betichten verzoeken het Hof toegevend te zijn voor de belichten. Vrouw De Neubourg, begrijpende dat zij verloren was, begint nu te huilen en te wea- nen, zoodat de gendarmen haar met geweld moesten wegbrengen. Het hof bleef slechts een kwart uurs in beraadslaging en bracht een vonnis uit waar bij de heide beschuldigden tot de DOOD STRAF veroordeeld worden. Het arrest luidde dat de strafuitvoering t© Boom zou plaats grijpen. Vrouw De Neubourg, kreeg eenezenuw- lcrisis, toen zij het vonnis hoorde uitspreken. Toen het karretje met de twee ter doodver- oordeolden wegreed, werd er door het volk geweldig gejouwd. BEDEVAART DER KATHOLIEKE PERS. Vertrek 16 April. De bedevaart van dit jaar belooft schitterend te zijn. Daar verleden jaar de ontvangsten geschorscht waren,is thans de zucht der geloovigen, bij den Heiligen Vader te gaan, zooveel te grooter. Ook komen de inschrijvingen talrijk toe. De reis is dus van nu af verzekerd. De bijtre dingen worden nog ontvangen tot 25 Maart, maar het is aan te raden, niet te wachten tot het laatste oogenblik, om de taak der inrichters te ver gemak kei ij ken Inlichtingen en inschrijvingen bij M. A. Fran cois, 45, Noordlaan, Brussel. De Compagnie Beige Maritime du Con- w 1 deelde Zaterdag middag een telegram mede, ontvangen van kapitein G. Dieryckx, van de Belgische stoomboot Bruxelles- ville op weg van Congo naar Antwerpen. Het telegram meldt dat een der schroeven van de stoomboot ontredderd is en deze Vrij dag, teLis8abon is binnengevaren. De Fransche passagiers zijn er ontscheept evenals de koerier. De stoomboot zal zonder oponthoud te La Pallico, de reis naar Ant werpen voortzetten. VA1V EOOM De echtgenooten Deneubourg ter dood veroordeeld Men zal zich de gruwelijke moord van Boom herinneren, alwaar de diamanthande laar Rosenblum, door de echtgenooten De Neubourg in huis gelokt werd om hem te vermoorden en hem uit to plunderen. Tijdens het onderzoek der zaak en tijdens het verhoor, wierpen d^echtgenooton Deneu- Wij hebben hel al zoo dikwijls gezegd De oorlog, de vernietiging, de dood van ons kristen onderwijs. Oh Wij hebben onverschilligen gekend, die meenden dat wij daarin overdreven. Ook de fameuze kristen demokraten hui len met die wolven in het zefde bosch. En nochtans, thans is er geen minste twijfel meer mogelijk. Leest en onthoudt wat er Woensdag 13 Maart 1912 in de Belgische Kamers gezegd, uitdrukkelijk gezegd is geworden. Wij doen een oorlog zonder genade aan uwe zedelijke opvoeding. Wij icillen niet dat er twee scholen zijn. Wij moeten eene school hebben toegankelijk aan iedereen. Wij icillen niet clat het onderwijs de bur gers verdeelt. Wij icillen van geene scholen waar men den haat zaait tegen de liberalen en de socialisten. Wij moeten eene school hebben waar alle gedachten worden aangenomen en wij zullen dê andere scholen niet ondersteu nen. Ah De goddeloozen willen ons het heilig st1© recht ontnemen het recht onze kinderen kristelijk op te voeden. De katholieke scholen moeten uitsterven. Geen zusterscholen, geen nonnclcensscholen meer op onze buitens, maar scholen met goddelooze onderwijzeressen. Ah Dat zul len we zien... Vaders en moeders van ons kristen Vlaanderen, de goddeloozen hebben ons de handschoen toegeworpen zij bedrei gen onze kristene scholen. Doen wij, met vreesaanjagende kracht de noodkreet dreu nend en daverend losdonderen over onze kristene gouwen, omdat geen enkele, hoort g'het beste lezers, omdat geen enkele stem van onze Vlaamsche kiezers verloren ga en medewerken zou aan den ondergang van ona kristen Vlaamsche volk. Zoodra ieder in uto huisgezin dit blad gelezen heejt. laat het, doet het lezen in uwe gebaren, omdat ieder toch duidelijk beseffe, met wat hatelijke vervolging de goddeloozen ons bestaan als kristen volk bedreigen. Ja, de strijd is hevig, heviger als ooit; maar vechten zullen wij als leeuwent al moesten wij er bij neervallen.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1