'T EEN EN 'T ANDER OORLOG Os staking in Duitschland AD Moorddadig gevecht tusschen werklieden te Tubize Stoutmoedigs diefstal te Parijs Dostlslijk ongeluk te Brussel De zwarte hand in Amerika DE MIJNWERKERSSTAKING Achttiende jaargang n 67 33-A-C3- BestuurderJ. Van NuffeI=De Gendt, Zij weten alles best De geheimzinnige zaak Een juweeienwinkel geplunderd Twee werklieden docdelijk gekwetst De bandieterijen te Parijs en te Gent Italië en Turkyë. I 2 CENTIEMEN HET NUMMER Woensdag 20 Maart 1912. ABONNEMENTEN- Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle poslbureelen van hot land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 4$l TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST 723, Steenweg van Waterloo, 728. Kericstraat, Telefoon 114 AANKONDIGINGEN i KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0 60 3® bladz. ide regel) fr. 0.50 4® bladz. (de regel) fr. 0.30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (perreffel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, har steil, (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Schoenmaker, blijf bij uwen leest, zegt het spreekwoord. Zulks mogen wij op onze dagen meer dan eens her balen. Be menschen stellen zich niet meer tevreden met in hunner, jtiel te blijven, maar eene gansche reeks van personen willen in alles tusschenkomen en in alle kwestiën het hooge woord voe ren. Zulke kwasten noemt men met volle recht en reden, grootsprekers, en het zijn ook deze, die, wanneer zij in aanraking komen met meer ontwik kelde personen, van den eersten slag- den mond gesnoerd wordon.Dit spreek woord komt zeer zeker ook van pas in ons politiek leven. De politieke toe standen, de sociale en godsdienstige kwestiën zijn zeer ingewikkelde zaken en vragen lange jaren een zeer moei lijke studie. Nochtans hoeveel perso nen worden er niet aangetroffen, die wanneer zij over die zaken handelen, er zoo maar op losbabbelen. In onze Kamer worden in iederen zittijd, wijduiteenloopende kwestiën onderzocht en besproken, en hot moet ons niet verwonderen, dat het in de meeste gevallen, juist de minst ont wikkelden, de minst bevoegden, de minst verstandigen zijn, die in alles en voor alles in die besprekingen willen tusschenkomen. Orn over de godsdien stige punten te handelen in een Parle ment, zou men noodzakelijk iets moe ten weg hebben, en van een theologant en van een filosoofen nochtans, zien wij in die zaken niet het hooge woord gevoerd door een Hubin, die nog te lomp is om een varken te slach ten hoort men dien feilen gast niet verklaren dat heel de zedenleer in de lagere school beslaat in twee en twee is vier. En zulke mannen zijn toch ook volksvertegenwoordigers, die willen Ons Belgisch Vaderland naar ze zeggen toch opvoeren tot zijn hoog ste macht en kracht. En zoo het gaat in godsdienstig opzicht, zoo gebeurt het ook in andere aangelegenheden. Oin van de inrichting van het lager onderwijs, zijne leermiddelen en beste mëthoden op do hoogte te zijn, zal het verhond der-onderwijzers ons toch be ter op hoogte kunnen stellen, als een Pieter Dacns, bijvoorbeeld die van die kwestie, al niet veel meer kent, als eene koe van safraan eten. In zake Van gezondheidsmaatregelen zal het gewichtigst oordeel wel kunnen gege ven worden door het korps der ge- neesbeeren. Zoo toch denken wij er over, en w ij meenen daarop te liande len in overeenstemming met de voor schriften van het gezond verstand, dat zoet: Ieder mensc.h voelt best zijn pijn. Welnu, dit schijnt tegenwoordig b >t geval niet meer. De socialisten be ginnen mot zich zelve te verzetten tegen bet gezond verstand; ze willen staan lioven de logiek, zooals ge weldra zult zien en hooien. Minister Berryer heeft een wetsont werp opgemaakt betreffende de open bare gezondheid.Daarin zal do koepok inenting-verplichtend worden gemaakt; de 2600 gemeenten van België zullen allen worden voorzien van drinkbaar water, en daarbij komt nog eene gan sche reeks andere voorzorgsmaim-e- gelen. Het socialistisch blad van Brussel beweerde nu over een 8-tal dagen, en in zijn hoofdartikel van Vrijdag 15 Maart, komt het op dit punt terug- dat het wetsontwerp Berryer, niemen- dalle betoekent, dat de katholieke par tij moester is geworden in het vervaar, digen van fagadewetlen en dat deze wet de clou is vau al de tot nu toe vervaardigde facadewetten, Maar er bestaat in België een ver bond van geneesheeren, w aartoe ge neesheeren van alle gezindheden be lmoren. Dit verbond telt 28ÜO leden en talrijke afdeelingen. Minister Ber ryer heeft nu aan het verbond, talrijke afdruksels gezonden van zijn voor- loopig wetsontwerp.Het verbond heeft het wetsontwerp doen toekomen aan al de atdeelingsbesturen om inzicht te nemen van het ontwerp en er hun ge dacht over te geven.'Weet ge wat het gevolg is geweest Met eenparigheid van stemmen is er besloten geworden minister Berryer geluk te wenschen om zijn wetsontwerp, dat uitmuntend is in zijn geheel, en uitmuntend in ieder zijner deelen... Nooit werd er, volgens die bevoegde personen, zulk een ontwerp, betreffende openbare ge zondheid, ter stemming onderworpen... Dat is het antwoord van het genees kundig verbond, waarbij 2800 genees heeren zijn aangesloten, op den onnoe- zelen rimram van de Peepee. Ge ziet van hier, het gedacht dat ieder ern stig persoon nu opvat over het ge schrijf van hetrood blad.En nochtans, Vrijdag, 15 Maart, is dezelfde roode men, en houdt mordicus staande, dat hij, en niemand anders als hij, gelijk heeft... Die 2800 Belgische genees heeren kennen het eerste woord niet over de gezondheidsnoodwendigheden; men moet maar doodeenvoudig socia list worden om dat beter te weten. Zoo redeneeren die maatschappelijke men- ers over alles, over politiek, over godsdienst, over sociologie, over lij den, over opvoeding, over gezondheid kortom, over alles wat er waait en draait. En alles weten zij hel best. Het is nu te zien ol' het volk er ge loof zal aan hechten Bi 't V£CG«k 1 Nog tien weken scheiden ons van den grooten dag der kie- ng. Wij zetten onze vrienden aan allen tol den laatslen man te werken eirte strijden om de schoonste en volledigste overwinning te behalen. De inzet is te groot om niet al onze krachten te gebruiken om schit lerend te zegepralen. Een half miSlieen cadeau. De antimilitarist Hervé, die nog altijd opge sloten zit in 't gevang, heeft van een naam- looze eene gift ontvangen van 500.000 fr. om zijn strijd tegen 't leger voort te zetten. Een blad schrijft dat de Herveïsten nog zin nen of zij die 500.000 fr wel zouden aanne men. Die woorden zijn enkel komedie die 500.000 fr. zullen zonder twijfel worden aangenomen Van rijke pachters en van een... rijken socialist. De huizen zijn duur verhuurd, vooral te Brussel en gezel Furnémont trekt zoowel zijne huis huur op als de eerste den beste. Over 2 jaar had gezel Furnémont te Brussel in de Nacht en Dagstraat, 5 huizen en een werkhuis de PoIterijstraat, 1 huis. dit alles met een belastbaar inkomen van 7755,32 fr. Op den Henegouwschen Boulevard, een huis met een belastbaar inkomen van 1448,47 fr. in de Ladderstraat een huis met een belastbaar inkomen van 1000,84 fr. In St-Gillis, op den Waterlooschen steenweg 4 huizen met een belastbaar inkomen, voor de 4 van 2,178,52 fr. in de Amerikaansche straat, twee huizen, op den steenweg van Charleroi, een huis, belastbaar 1.923,78 fr. Te Elsene, in de Carolvstraat, twee huizen samen met een belastbaar inkomen van 2.233,81 frank. Te Ukkel in de Bergstraat, vier huizen, een hof van vermaak, eene serre,' een paviljoen, een appeicienenhof en een remisie, met een be lastbaar inkomen van 1740.13 fr. Te Wen- duyne, 2 villas met een belastbaar inkomen van 992,92 fr. Aan 3 percent komt het belastbaar inko men van M. Furnémomt overeen met een kadastraal kapitaal van meer dan zes hon derd acht en vijftig duizend frank. Doch iedereen weet dat de cijfers van het kadaster voor ten minste 2 vijfden onder de werke lijkheid zijn en dat de bebouwde eigendom, vooral die in de stad gelegen, ten minste 5 percent opbrengt. We mogen dus zeggen dat socialist Furnémont ten minste, en in onroerend goed alleen,een kapitaal bezit van één millioen en vijf en negentig duizend M. Furnémont is ook een lid van de.... arme en verdrukte werkerspartij. E3e twintig millioen dei* schoolwet. Door de nieuwe school wet zal iedere Idas 800 fr. plus 120 fr. voor onderhoud, verlichting en verwarming trek ken. IïT't geheel 920 fr. die tot 720 fr. zul len dalen voor de klassen gegeven door niet- gediplomeerde onderwijzers of onderwijze ressen. Er zijn in rond getal 6300 klassen gehouden door geestelijke personen, zoodat ongeveer als toelage de vrije scholen 5 mil lioen 300.000 fr. zullen trekken, of een millioen meer als nu. De toepassing der nieuwe wet maakt eene vermeerdering van uitgave noodzakelijk van 24 millioen. En van die 24 millioen komt er een millioen aan de vrije scholen of het vier en twintigste deel De geestelijke onder wijzers zullen enkel 920 fr. jaarwedde heb ben, de wereldlijke onderwijzers zullen trek ken'van 1350 tot 3000 fr. in de kleine ge meenten en van 1000 tot 3500 fr. in de groote gemeenten. Al de onderwijzende per sonen zullen moeten gediplomeerd zijn. Doch om de niet gediploineerden niet te brood- rooven Zal de diploma onkel geëischt worden van hen die nog geen 5 jaar dienst tellen en nog géén 30 jaren oud zijn. Allen zullen voortaan hun diplomaat moeten bezitten. van. Caster Het onderzoek. Aanhoudingen. Hot parket van Brussel heeft slechts Zon dag avond laat, de hoeve van den landbou wer Jacobs verlaten. Het oordeel der magistraten laat niet den minsten twijfel over Er is hier vast en zeker eene moord.gepleegd. Ten andere, ook volgens de positie van hot lijk kan het niet anders. Er is echter nog meer en ziehier wat uit het onderzoek van het parket gebleken is Zaterdag avond zat Jacobs, die buiten zijpe hoeve, ook nog eene herberg heeft, in do herberg t# kaarten met zekeren Louis Vranckx.Rond 10 ure.ging de vrouw Jacobs slapen. Hare kamer is op het gelijkvloers, eene plaats aan de herberg zaal palende. Wat is er nu gebeurd na haar vertrek Men weet bet niet zeker, doch de verklaring van vrouw Jacobs is niet aan te nemen. Zij beweert namelijk, niets gehoord te hebben Zeker is het evenwel, dat een vreesolijke strijd moet plaats gehad hebben, tusschen Jacobs en zijn moordenaar, want in aide plaatsen van het gelijkvloers, zelfs in de slaapkamer, zijn bloedsporen waar te nemen. Er worden ook verscheidene revolverschoten Een doode. Verscheidene gekwetsten. Zaterdag, na hun weekloon te hebben ge lrokken, werden verscheidene werklieden van een groot fabriek van Tubize afgedankt. Daar niet alleen de gelukkige, maar ook de rampzalige gebeurtenissen in gezelschap van den alkoolafgod dienen besproken, kwa men de ontslagenen in de kroeg bij oen om hunne verontweerdiging, hunne gramschap en spijt af te drinken. Natuurlijk dat er ruzie ontstond, en spoe dig ontaardde de twist in een gevecht, waar aan wel vijftig half of gansch bedronken lie den deelnamen. Men sloeg en stampte, zware blokken werden als wapen aangewend en beukten op de onklaar geraakte koppen. Het duurde maar een oogenblik of kreten van smart weerklonken en op den bodem leekte bloed. De gendarmen van Quenast en Hal in allerijl ontboden, vêrschenen ter plaatse, joegen de wildemans uiteen en hielpen een twaalftal gekwetsten op. Tusschen dio laat ste» bevond zich Jan Andrieux, 20 jaar, te Alsemberg verblijvend, wiens schedel door een knuppelslag verbrijzeld werd. De ongelukkige werd naar het gasthuis overgebracht, waar hij aan do gevolgen in den loop van den nacht overleed. De andere gekwetsten konden naar huis lceeren, na de zorgen genoten te hebb door hunnen toestand gevergd. De parketten van Brussel en Nijvel zijn Zondag nanoen te Tubize afgestapt. Ver scheidene aanhoudingen worden voorzien. Het lijk van Jacobs lag ook in eene zonder linge houding. Op den rug uitgestrekt, had de man, de armen onder het lichaam ge kruist. Nabij de rechterhand, waarschijnlijk om aan zelfmoord te doen gelooven, had men den revolver geplaatst, Deze revolver bevatte nog twee kogels en vier schoten waren gelost. De veldwachter der gemeente werd slechts Zondag inorgend om 6 ure, door vrouw J; cobs verwittigd. De onderzoeksrechter M. Havaux heeft vrouw Jacobs en Louis Vranckx, langdurig ondervraagd, waarna een aanhoudingsman daat tegen beiden werd afgeleverd. Beiden zijn in het gevang opgesloten. Zondag morgend, rond 9 ure, moest M. Turpin, jnweelenfabriekant, te Mont- martre, eene boodschap doen, en liet zijn magazijn voor eemge oogenblikken onder dc bewaking van zijn bediende, zekeren Neuvil le. Toen hij oenige minuten later terugkeerde was Nejiville nergens meer te zien. De schurk had heel de uitstalling geplunderd on voor meer dan 50.000 fr. juweelen mede genomen De policie deed een onderzoek en vernam weldra dat de knecht, zekeren Jules Ardit was, dio zich sinds geruimen lijd onder den naam van Neuville verborg, omdat hij nog wat op den lover liggen had. De schurk had al de platen waarop de juweelen gewoonlijk tentoongesteld worden, op de Villettelaan weggeworpen. Men ver onderstelt, dat de kerel een medeplichtige moet gehad hebben, die hem bij middel van een automobiel afwachtte enomiddelijk weg voerde. Inderdaad, de juweelen wegen te zwaar, opdat een persoon ze ver zou kunnen dragen en anderzijds de dief te is gepleegd tusschen Een ongeluk, dat waarschijnlijk het loven zal kosten aan de twee slachtoffers, had Maandag namiddag plaats aan een in her telling zijnde huis der Brederodestraat, Het was rond 4 ure, toen de metsers Arthur Germain, 50 jaar ond, wonende te Elsene, en August Dormael, 45 jaar oud, van Waver in een venster van het gebouw hunne boterhammen alen. Op-dat oogenblik kwam een lijkstoet voor bij en daar een. schutsel de twee mannen be lette den stoel te zien, leunden zij tegen het schutsel om er over le zien. De zwaarte der beide mannen deed echter het schutsel begeven en de heide mannén ilofteu op de slraatsteenen. Beiden hieven roerloos ten gronde liggenj Germain verloor veel bloed uit de ooren, terwijl Dormael gedurig bloed spuwde. Na in eene naburige apotheek verzorgd te .ijn geweest, werden de twee slachtoffers naar het gasthuis overgebracht. Hun toe stand werd daar als hopeloos aanzien. Mon denkt dat beiden eene schedelbreuk hebben. Het parket is verwittigd. HET ONDERZOEK. Het parket van Gent is naar Holland ver trokken, om er den automobiel te zien welke in de Willem Teilstraat, te Gent, ten nadcele van M. Vornicuwe gestolen werd en llians in Den Haag aangeslagen is. In den automobiel lag toen hij gestolen werd, een teschje bevattende talrijke heel kundige toestellen, eigendom van M. Wal ton, geneesheer, le Gent, die de automobiel eenige dagen mocht gebruiken. In liet reisgoed aangeslagen, in de Noord statie te Parijs, bevindt zich eene soortge lijke tesch, en zooals wij reeds zegden kan men er nog eenige lettors op zien, welke juist dezelfde zijn als deze van .den fabrikant der heelkundige toestellen. Verder-heeft men nog tijdens do huiszoe kingen. gedaan in de woning der aangehou dene bandieten Rodriguez, Belloni enz. brieveji gevonden, waaruit blijkt, dat Belloni en Rodriguez zich in Bolgie bevonden ten tijde van den diefstal van den auto, ten nadeele van M. Vernieuwe. Het-parket van Parijs heeft M. Walton verzocht, naar Parijs te gaan zien of de tesch welzijn eigendom is. M. Walton is Maandag avond naar Parijs vertrokken. De Fransche, Hollandscho en Belgische magistraten hebben de zekerheid, dat de diefstal ten nadeele van M. Vernieuwe pleegd werd door dezelfde kerels die in de Ordenerstraat, te Parijs, den aanslag pleeg don op den inkasseerder Gaby. De parketten van Gent en Parijs onder zoeken nu, of het de zelfde bende niet is welke te Gent poogde den automobiel te stelen ten nadeele van M. Hye, in de Antheu,- nisstraat, alwaar zij den chauffeur vermoor den en daarna poogden een automobiel te stelen ten nadeele van M. Marchand, Brus selschen steenweg, te Gentbrugge. De toestand van den nachtwaker Tombuy ser, die ook door de bandieten geschoten werd, is thans voldoende. Hij heeft reeds het gasthuis verlaten. Aanslag tegen een rechter Zaterdag avond ontving M. Otto Rosalsky, rechter te New-York, een pakje, dat er uit zag als een juweeldoosje. Daar hij vermoed de, dat het hier een anarchistische aanslag gold en men hem een helsch machien zond, verwittigde hij onmiddelijlc de policie. Een opzichter,die zich bijzonderlijk met de dynamietaanslagen onledig houdt, kwam ter plaats en opende het doosje bij middel van een lijn mosje. Eene geweldige ontploffing had plaats. Heel de kamer waarin de opzichter zich be vond werd vernield. Deuren, vensters, meu belen enz., werden verbrijzeld. De opzichter werd ten gronde geslingerd en vreeselijk gekwetst. Hij had de rechter hand bijna geheel afgerukt en het gelaat en de borst erg gekwetst. Indien M.Rosalskj- zelf het doosje geopend liad ware hij ongetwijfeld op den slag ge dood geworden. Men vermoedt dat het hier eene wraakne ming geldt van de 'Zwarte Hand, daar de rechter reeds dikwijls bedreigd werd, uit hoofde dor zware straffen welke hij in veie processen tegen de leden der Zwarte Hand uitbracht. TUSSCHEN Nieuwe troepen gemobiliseerd. Het 60 regiment voetvolk, versterkt met 50 mannon uit de klas 1889, is binnenge roepen en zal vertrekken naar de statie van Terni. Het 2e regiment grenadiers zal binnen enkele dagen ook vertrekken. Men verwacht zich aan een grooten slag. Italië wil Turkije dwingen het op te geven. De Italiaansche vloot voor de Dardanelles Dertig Italiaansche oorlogschepen zijn gezien tegen Mithvlene en Gonezoz. De Russische vloot van de Zwarte Zee is op 75 kilometers van den Bosfoor. De geruchten zijn in omloop dat Rusland en Italië overeen zijn gekomen. Rusland zal de werking be ginnen in den Bosfoor en daarop zal Italië zijn slag slaan in de Dardanellen. De strijd gaat dus voor goed beginnen. 4500 fr. per maand of 150 brengen. in Engelaiici. Bittere ellende men doet openbare gebeden. Zondag werden in al de kerken van Lon den openbare gebeden gedaan tot oplossing van het koolvraagstuk. De predikers deden een beroep op de verdraagzaamheid en toe gevendheid van beide partijen. De werkeloozen-?o> sen geraken uitgeput. De syndikaten kunnen hun toelagen zoo groot niet meer houden. Wekelijks wordt er al 3,50 fr. min uitbetaald. Een afgevaar digde der werklieden heeft Zondag ver klaard, dat y.oo *de staking nog zes weken voortduurt, de syndikaten in failliet gaan. Ir het Zeiden van het land van Gallië zijn do •e 55 en 9 ure en om 9 ure 20 vond men J syndicaten nu reeds dicht aan den boden van. tusschen patroons en eono oplossing moe- 1 onderzoek duurt voort. [ten ontvangen frank, die hem 54 duizend frank per jaar of] reeds de platen liggen op meer dai'. 1 uur jhuntie kas. Het geschil fr. per dag op-[afstand van het huis van den goudsmid. Het.[werklieden zal dus wel 1 - 1 1- nt ,rAA»»t Alllr-inffAn Saxen begint ook In Saxen hebben de socialisten de staking uitgeroepen met algemeene stemmen op twea na. De staking betreft minstens 35.000 werk lieden. Ze moesten Maandag aanvang nemen. In Lager Silezië is de slaking uitgeroepen voor Woensdag of Donderdag. Hier zijn er 10.000 mijnwerkers in betrokken. In Westfalen Er werden een 50-tal vergaderingen ge houden waarvan weinig wordt voortverteld. Zaterdag avond waren er 195.000 stakers, als men de socialisten moet gelooven. De gevolgen Overal komt armoe en ellendein de go/.in- ner,. I)e mijnwerkers op vele plaatsen blij ven kalm. hetgone het beste is dat ze doen kunnen. Vele spelen football, doen koersen, rijden peerd kortom profiteeren van hunne vacanliën. Zoo de nationale welvaart er maar geen al te groote schok door ondergaat.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1