OORLOG Keien wij goed beheerd onder geldelijk gebied 'T EEN hi 'T De misdaad van Marcelcave Kiesstrijd iii liet Arrondissement Aalst Eene dramatische luchtreis. De staking der Engelsche mijnwerkers Bij de katiioüeken. De bandieterijen te Parijs Uit onze Kolonie Italië en Turkyë. Achttiende jaargang n' 70 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zaterdag 23 Klaart 1912. ABONNEMENTEN? Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. ij® TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. 728, BUREELEN TE BRUSSEL Steenweg van Waterloo, 728, TE AALST 9, Kerkstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Oendt. 9i AANKONDIGINGEN s KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0 60 3® bladz. (de regel) fr. 0.50 4e bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2.00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Wij stellen de vraag met deze woor den: hebben wij, omdat het katholieke kiezerskorps verantwoordelijk dientge- steld voor het beheer van de nationale schatkist, daar het de katholieke kie zers zijn die de katholieke gekozenen hebben aangesteld. Welnu mogen de katholieken tevreden zijn over hun geldelijk beheer? Zonder den allermin- sten twijfel, ja, en we mogen niet en kel tevreden zijn maar met volle recht en reden, trotsch op dit beheer. We kunnen het niet genoeg herhalen, daar de tegenstrevers van hunnen kant niet ophouden onjuiste cijfers en gegevens voor te stellen. De liberalen waren over dertig jaar ook aan 't bestuur en wat lieten zij achter In 1879 eene schuld van 3,155,354 fr. op dc gewone begroo ting - in 1880 eene schuld van 88,525 fr.;in 1881 eene schuld van 6,050,353 fr.in 18S2eeneschuld van 15,211,844 fr.in 1883 eenescHULD van 18,253,886 fr.;in 1884 eene schuld van 16,237,235 frank. Bij de liberaler, was hot dus wel duidelijk, schuld, schuld, nog schuld, eene allergrootste schuld. De katholieken kwamen aan 't be wind en al met eens veranderde het In 1885 stonden zij nog voor de ge broken potten en 't land moest die be talen, het was ook een tekort van 745,549 fr.maar in 1886 was het een over 4ot van 2,1S4,831 fr.; in 1887 eer. overschot van 14,300,102 fr. in 1888 een overschot van 18,767,454 fr. in 1889 een overschot van 15,705,132 fr. in 1890 een over schot van 5,295,021 fr. in 1891 een overschot van 7,623,272 fr. in 1892 een overschot van 6,259,633 fr. in 1893 een overschot van 7,584,104 fr. in 1894 een overschot van 9,260,197 fr. in 1S95 een overschot van 7,316,834 fr, in 1896 een over schot van 6,103,087 fr. in 1897 een overschot van 5,771,015 fr. in 1898 een overschot van 12,100,950 fr. in 1899 een overschot van 17,601,156 fr. in 1900 een overschot van 15,019,990 fr. Laat ons nu een weinig- rusten, want van de groote sommen op te schrijven die door ons katholiek bestuur overgehouden worden, zou men vermoeid geraken. We zijn tot in 1900 gekomen. In 1901, een nieuw overschot van 2,539,525 fr. in 1902, een nieuw overschot van 3,215,339 fr.in 1903, een overschot van 2,901,991 Ir. in 1904, een overschot van 6,231,765 fr. in 1905, een overschot van 14 millioen 737,031 Ir. in 1906, een overschot van 5,646,580 fr.; in 1907, een overschot van 2.571,184 fr. in 1908, een overschot van 3,964,653 fr. in 1909, een overschot van fr. 10,656.648 iu 1910, een nieuw overschot van 9,548,128 frank. Voor 1911, is een overschot voorzien van 4 millioen 166 duizend fr. in werke lijkheid zal het veel grooter zijn. In de 10 laatste jaren, zegde M. Cooreman, voorzitter der Kamer,voor zag de katholieke Regeering een boni van 5 millioen. De tegenstrevers riepen Dat is te veel Dat is te veel! Dat kan niet zijn. En de uitslag? In plaats van 5 millioen was het 67 millioen overschot. De liberalen lieten op 6 jaren tijd eene schuld over aan de Belgische be volking van 58,967,179 fr.: de katho lieken gaven aan de Belgen op 26 ja ren van hun bestuur, een boni van 210,787,095 fr. Wie heeft er nu goed bestuurd De goddeloozen of de katholieken. Aan wien mogen en moeten wij nu, zelfs uitsluitend op geldelijk beheer, den voorkeur geven Is ligt aan de liberalen en radikalen die ons ï>j) 6 jaren bij de zestig mil lioen schuld laten otwel, moeten wij met vuur en geestdrift onze stem uit brengen op de politiek der katholieke Regeering, die op 26 jaar, boven de twee honderd millioen overhielden in de schatkist Kiest hu Zijt gij voor de schuld makers, of voor de mannen die ons geldelijk beheer in een prachtigen bloei hebben gebracht een bloei waarbij die van geen enkel land kan verge leken worden. Ja, ons land heeft vele ieeningen gedaan, maar nog voel minder dan de liberalen deze deden jaarlijks leenin gen van 85 millioen en de katholieken nog voor geen 75 millioen. Die 85 millioen der liberalen wer den dikwijls aan nuttelooze zaken ver brast de 75 millioen der katholieken werden aan nuttige,aan noodzakelijke, aan winstgevende werken besteed. En heeft de katholieke partij meer lasten gehoffen Ook al niet. Die op vele eetwaren zijn verminderd, en per hoofd genomen, betalen wij veruit de minste lasten van geheel Europa. Daarop komen wij terug. En gij lezer, hoe vindt gij het geldelijk stuur onzer vrienden? Is 't waar ge„jk de politieke kwakzalvers zeggen, is 't waar, gaan wij den afgrond in Het is te zot om er op te antwoor den Uerkiezingsschrik. Al de katholieke bladen lachen met de verklaring van Kamerlid M. Louis Franck die te Zoer- sel bij de boeren kwam verklaren, dat de liberalen hoegenaamd tegen den godsdienst niet zijn. M.Terwagne antwoordtaan £VU, Fpanck. Verleden Maandag is bet ruzie geweest in den Antwerpschen ge meenteraad tusschen Terwagne en Franck. M. Franck wilde weer verklaren dat de antiklerikalen niet tegen den godsdienst zijn, maar Terwagne die er zooveel doeks- k9ns niet om doet, en toch weet dat hij niet geroepen is om minister te worden, riep uit Tut, tut, tut, dat is onnoozele zeever. Wij zijn wol tegen den katholieken godsdienst, wij willen een laïeken, een wereldlijken godsdienst. M. Franck verklaarde zich tegen de woorden van M. Terwagne, deze liet niet af en riep Dat is liberale komedie, dat doet ge omdat de kiezing voor de deur staat, maar in uw hart zijt gij het met mij eens... Ver duiveld, M. Modest Terwagne waarom hebt ge niet gezwegen tot na de kiezing nu slaagt gij met een klop den sclioonslen troef uit de handen der liberalen Bravo In al de afdeelingen is het ontwerp de Lalieux, katholiek kamerlid, aangenomen geworden, waarbij aan alle lanabouwwerklieden en nijverheidswerklie den een pensioen wordt toegekend van mins tens een frank per dag Leve onze volks- lievende katholieke partij Wittebroodsweken. Kolonel Frenning gaat trouwen met miss Edith- Glower. Niet verwarren met Judith uit het H. Schrift. Zij verlangen hun geluk te ver bergen en daarom hebben zij een onderzeeër laten houwen die 4 millioen en acht honderd duizend frank gaat kosten. De eigenaars van dien onderzeeschen boot kunnen ontvangen 1 geneesheer, 6 genoodigden, een kok, een helper,een hotelmeester en een kamerknecht, en daarbij zijn eraan boord 15 manschappen van doen.... Het koppel doet hel om goed alleen te zijn, maar sapristi, nu zijn ze wel met bij de 25 bijeen Het is weer eene Amerikaansche kuur. 0|9 de rechterkaak van vele socialisten. Gustaaf Hervé heeft een half millioen gekregen .van een ex-luite nant, Eugeen Merle die Hervé heeft gespro ken, schrijft inde Guerre Sociale o. a. deze woorden door Hervé uitgesproken Mijn ex-luitenant geeft een schoon voorbeeld aan niet weinig rijke socialisten. Want zijn rijkaards in onze rangen. Zij beelden zich in dat socialist zijn bestaat in een vage genegenheid voor al deze die strijden voor het gemeenschappelijk ideaal... Pakt dat vast. heeren Furnemonl,Vander- velde, Max Hallet, Terwagne, Grimard, Anseele, Jaurès, en zoo vele dozijnen an deren Nieuwe gouverneur, Als opvolger van M. Baron Ruzette, gouwheer van West-Vlaanderen, wordt 'genoemd M. Janssens de Bisthoven, advokaat-generaal hij het Beroepshof van Gent, oud-procureur des lconings te Brugge. Nog de bekentenissen van Garnier. Wij hebben gisteren reeds gemeld, dat de beruchte handiet Garnier, een -brief had ge zonden, aan den overste der Veiligheidspo- licio en aan den onderzoeksrechter M. Gil bert, met de zaak der Parijzer bandieterijen gelast, de schurk heeft ook een afschrift van zijn brief gezonden, aan de bijzonderste Pa rijzer dagbladen en uit een hunner vertalen wij het schrijven van den handiet Parijs,19 Maart,20 minuten voor 6 ure. Aan Mijnheer Gilbert, Guichard en C1® Sinds, door uwe tusschenkomst, de druk pers mijn nederig persoontje zoo beroemd maakte, tot groote vreugde van al de poor tiers der hoofdstad, kondigt gij gedurig mijne aanstaande aanhouding aan, doch geloof het wel, al dat gerucht belet mij niet, in vrede al de genoegens van het leven te smaken. Zooals gij het reeds dikwijls te verstaan gegeven hebt, is het niet dank aan uwe spits- voudigheid dat gij mij onldektet, maar wel dank aan een verrader, die er in gelukt is in ons midden te dringen. We'est er evenwel van overtuigd, ik en mij no vrienden zullen hem wel weten de belooning te geven, die hij verdient, evenals aan eenige al te klap- zieke getuigen. Uwe premie van 10,000 fr. aan mijne ge zellin, aangeboden is ellendig, bijzonderlijk voor lieden, die zoo zwierig met de staats- centen omspringen. Geeft tienmaal meer Mijne Heeren, en ik lever mij over, aan han den en voeten gebonden, met wapens en goederen, geheel aan uwe willekeur onder worpen. Zal ik het u bekennen, dat uwe onbevoegd heid in het edel vak dat gij uitoefent, zoo klaarblijkend is, dat ik eenige dagen geleden besloten heb, zelf naar uwe- bureelen te ko men, ten einde u eenige nadere inlichtingen le geven en eenige misslagen terecht te wijzen. Ik verklaar dat Dieudonné onschuldig is aan de misdaad, welke gij wel weet door mij bedreven te zijn. Ik logenstraf alles wal Rodriguez verklaard heeft. Ik alleen ben de plichtige. En denk niqt dat ik uwe agenten vlucht. Ik geloof zelfs, dat zij het zijn, die mij vluchten. Ik weet, dat er een einde moet komen, aan den strijd welken aangegaan is tusschen mij en de groote macht der maatschappij ik weet, dat ik zal overwonnen worden, omdat ik de zwakste ben, doch ik hoop er uwe zegepraal duur te kunnen doen betalen. Het genoegen eener ontmoeting afwachtende, Get. Garnier. Wij zegden reeds, dat Garnier, ten einde allen twijfel op te heffen, er zijne vingerin drukken had bijgevoegd en dat het onderzoek bewezen heeft, dat het wel zijne indrukken waren. Onnoodig te zeggen, dat de brief van Garnier bij de Parijzer bevolking, bij de policie en heel Frankrijk door, eene groote opschudding veroorzaakt. Ten gevolge der bedreigingen in den brief uitgebracht, heeft de policieoverste aan zijne manschappen bevel gegeven, de looze kar does van hun revolver, welke als verwitti ging moest dienen, weg te nemen, en te vervangen door kogels. De agenten hebben ten andere ondereen eene verbintenis aangegaan, voortaan on- meêdoogend op te treden en gebruik te ma ken van hunne wapens, zoodra zij zien dat hun leven in gevaar is. De bandietenbende. Zooals men weot zijn de drie kopstukken der bende, Bonnot, Garnier en Carouy er tot hiertoe in gelukt, zich buiten de handen van het gerecht te houden. De policie deukt dat Bonnol, Garnier en Dieudonné samen met den Belg Paul De Boe en nog een onbe kende, den aanslag op Gaby pleegden. Te Alfortville vermoordde Carouy, in ge zelschap van zekeren Camboulier, een gen darm, en samen plunderden zij er eene villa. Bonnot vermoordde te Melun een zijner vrienden, zekeren Plataud. Bonnot en Gar nier, stolen te Saint Mandé een automobiel, pleegden te Parijs, op de Havreplaats, eene moord op een policieagent en trachtten te Pontoise de villa van een notaris te plunde ren. Bonnot, Garnier en Carouy zijn ook ver dacht, de bandieten te zijn, die te Charleroi in een© villa drongen, doch toen zij verrast werden, op hunne vlucht een policiehond doodden en een agent erg kwetsten. Bonnot, Garnier en Dieudonné worden aanzien als de drie kerels die te Gent in de garage drongen van M. Hye, Antheunis straat, er den chauffeur vermoordden en na derhand den nachtwaker 'Tombuyser ook omver schoten. Ongetwijfeld is deze belang rijke lijst nog niet ten einde, en mogen eenige der misdaden in de laatste tijden in Frank rijken mogelijk weliu Belgiëgepleegd, ook op hunne rekening gezet worden. HET ONDERZOEK. Uit de schouwing van het lijk van den treinwachter Boudant, is gebleken dat de misdaad rond 10 1/2 ure moet gepleegd zijn. Inderdaad,het slachtoffer had do gewoonte zijn avondmaal te gebruiken rond 9 ure, en de spijsvertering was nog niet geëindigd. Rond 10 1/2 ure had de treinwachter een trein vrijen doortoeht verleend, en hij had nog den tijd niet gehad, hot nummer van den trein op zijn dagboek aan te teekenen. Het is zoo goed als zeker, dal de kerel die Boudant vermoordde, niet de dief is, dus dat de bandieten met twee ofwel gedrieën moe ten geweest zijn. Zulks wordt bewezen door het feit, dat de moordenaar na zijne misdaad geheel bebloed moet geweest zijn en ondanks alle opzoekin gen. heeft men niet liet minste bloedspoor gevonden In de bureelen door de dieven doorsnuffeld. Zeker is het ook, dat de sein- wachter vermoord werd vooraleer de diefte gepleegd werd, en dat de bandieten hunne misdaad niet pleegden, toen zij door den seinwachler verrast werden. Zware vermoedens wegen thans op een kerel, die gewoonlijk gedurende den Zomer te Marcelcave werkt, en in de laatste dagen verscheidene malen rond de statie gezien werd. Deze kerel, een zeer gevaarlijke kwaad doener,is nu wederom spoorloos verdwenen. Terugkeer der Bruxellesville De Gongoboot «Bruxellesville», is Woens dag avond te Antwerpen na eene reis, welke langer geduurd heeft uit hoofde dat men verplicht was te Lissabon aan te leggen. Inderdaad, zooals onze lezers weten, strandde de Bruxellesville op eene zand bank aan Fetisc.h-Rock, ten gevolge eener verkeerde beweging van den loods. Deze stranding, welke drie dagen duurde, heeft gelukkig]ijk geen erge gevolgen gehad voor de verdere reis. Bij den terugkeer is de schroefas losge raakt. Water drong binnen en men heeft een dag en half te Lissabon moeten stoppen, juist den tijd noodig om de schade voorloopig te herstellen. f Vrijdag moest de Bruxellesville in het droge dok gebracht worden. Zoo gauw do stoomboot te Antwerpen aanlegde, hebben de agenten der opsporings brigade zekeren Beeldeus aangehouden, een stoker, geboren in 1889, en die wegens sla gen en verwondingen, bij verstek tot eeno maand gevang was veroordeeld. Een sterfgeval heeft tijdens de reis plaats gehad, dit van den heer Poncia, agent van den Staat,die den 5 Maart aan Malariakoorts bezweek. Des anderendaags, een weinig voorbij Groot-Bassane, heeft de genaamde W., die door de Kasaïmaatschappij afgedankt was zich van hel leven beroofd, door zich bij mid del van een scheermes de keel over te snij den... Aan boord bevond zich ook het lijk van Mev. Ponarche-Nizet, in Congo overleden,op 34 jarigen ouderdom, na een verblijf van 7 jaar in Congo. Hot lijk van Mev. Fouarche, zal te Her stal leraarde besteld worden. De cultuuroverste R. Feller, ziek zijnde, is te Dakar ontscheept, en zal.met een vol gende boot de reis voortzetten. Aan boord van de Bruxellesville, wa ren er 57 passagiers waartusschen 4 mis sionarissen de E. P. Maenersdoefer, pries ter van hetH. Hart, en deE. P. Brielmans, de Broeders Van den Bosch en Roelandts, van het gezelschap Jezus. Verder bestond de lading van de Bruxel lesville uit omtrent 465 ton voor Antwer pen, waartusschen twee ton kopererts, 2000 kilogr., en 58 ton, ter bestemming voor Rotterdam. De passagiers brachten ditmaal nogal wat nieuws mecle. In hoog Ituri is een opstand losgebroken, Een staatsopzichter M. Henri, is met e.en detachement ter plaats getrokken, om den vrede te bewerken. Weldra zal de draadlooze telegraaf al de belangrijkste posten verbinden. Van nu af reeds, is or gedurige betrekking tusschen Lowa, Stanleyville, Kinda en Lissala, Volksmeolingen door den katholieken propagandislenbond van Aalst, op Zondag 24 Maart. Welle. Om 10 ure hij Amand Standaert, smid, Dorp. Heldergem. Om 10 ure Iu de Klok bij Lievens Petrus. Burst. Om 5 ure In 't Brouwershuis bij Alf. De Winter. Neyghem. Zondag 24 Maart.om 10 ure groote kiesvergadering in bet lokaal der be waarschool. Verscheiden e lieeren katholieke kandidaten zullen er bet woord voeren. Denderwindeke, wijk Nyken. Zelfden Zondag om 6 ure slipt ter herberg van Vital De Smet Iu den Wispelaar groote mee ting. TUSSCHEN De bestuurbare luchtballons De Italianen maken er gebruik van met hunne bestuurbare luchtballons rondreizen te doen boven de Araabsche en Turksche kampen en van tijd tot tijd eenige bommen uit te deelen. Gelukkig dat de Turken over geene be stuurbare ballons beschikken of we zouden de eerste luchtgevechtc-n bijwonen. De Turken beginnen als het te laat is Turkyë li^eft 4 vliegmachienen aange kocht. 6 officieren en 10 werktuigkundigen zijn naar Frankrijk gezonden om er de vlieg kunst to leeren. Turkyë en Rusland De mobiliseering aan den Caucasus is niet tegen Turkyë gericht, zegt de Russische Regeering. Die verklaring is te Constantinopel met de groote vreugde ontvangen. Turkyë en Griekenland De Kretenzers willen absoluut bij de Grie ken ingelijfd worden. Turkyë verzet er zicli tegen. Griekenland verklaart dat er opnieuw eene algemeene revolutie in de Balkanstaten zou kunnen uit voortspruiten. Twee luitenanten der Duitsche luchtvaart- afdeeling, Clorer en Roewer, zijn deze week slachtoffers geworden van een ongeluk, dat voor beiden doodelijk kon geweest zijn. De luitenanten waren met een vastliggende luchtbal opgestegen te Strassburg eu bevon den zich op eene hoogte van ongeveer 100 meters, toen een hevige wind opstak. Een andere vastliggende luchtbal, insge lijks door twee luitenanten bemand, kon veilig beneden gehaald worden, doch eens klaps werd de luchtbal waarmede Clorer en Roewer proefnemingen deden, door een ruk wind naar heneden geslagen. De stalen kabel geraakte in de windas en werd doorgesneden. Op hetzelfde oogenblik steeg de luchtbal tot eene groote hoogte. De luitenanten hadden echter reeds de klep ge opend, zoodat de luchtbal wederom zakte. De stalen kabel, raakte een elektrieke leid draad en de luchtbal vatte vuur. Loodzwaar plofte het gevaarte nu naar beneden in min dan lOsekonden tijds viel hij van eene hoogte van 250 meters ton gronde. Spoedig snelden de soldaten ter hulp en vonden beid© officieren bewusteloos in het half vernielde schuitje liggen. Beiden had den benevens breuken aan armen en beenen, zware inwendige verwondingen opgeloopen. Roewer was ook nog erg verbrand. De twee slachtoffers werden naar het krijgsgasthuis overgebracht, en er verzorgd. Alhoewel beider toestand bedenkelijk is, wanhopen de geneesheeren niet, hen nog te zullen kunnen redden. Geen uitkomst in 't zicht 'De toestand blijft netelig. De unionisten toonen zich tegenstanders van het ontwerp van minister Asquith. M. Balfour zal naac aanleiding hiervan in 't strijdperk treden. Do slag zal beginnen met liet volgend amende ment, neergelegd door M. Lowth'er, unio- .«ilst

De Volksstem | 1912 | | pagina 1