Op Kalvarisherg CAROUY IS AANGEHOUDEN OORLOG T EEN EN T Achttiende jaargang n' 81 Vrijdag 5 April 191S» ID JZl. CS- 3E5 X_, 13 BestuurderJ. Van Nuffel-De Oendt. Eene goede vangst ts Melen. Onze nieuwe Minister van Oorlog DE BANDIETERIJEN IN FRANKRIJK Italië en Turkyë. 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTENi Zes Maanden 4 flanken. Een jaar 8 (ranken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds, TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds, 4§» BUREELEN; TE BRUSSEL I TE AALST 728, Steenweg van Waterloo, 728. I 9KLericstraat, Telefoon 114 AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3e blaaz. (de regel) fr. 0.50 4e bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regal)fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (perrcgel) fr. 2.00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2.00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Daar hangt Hij, de Boetdoener, op den Kalvarieberg, gespijkerd aan het schandige kruishout, tusschen twee booswichten, als ware Hij de kwaad ste der kwaaddoeners. Hij zag,met Zijne reeds gebroken oog, de bonte menigte vóór Hem wemelen Hij hoorde nog hun geroep van kruist Hem, kruist Hem Hij zag de heidenen, voor dewelke Hij licht uit den hemel had gebracht, spottend voorbij stappen. En Hij noch tans, gefolterd in Zijn maagdelijk li chaam, gefolterd in Zijne hagelblanke ziele, Hij boet voor u. O, gij allen, die langs dezen weg gaat, verheft de oogen tot het akelige kruis en ziet of er wel eene snierte ge lijkt aan deze. Wijd rekt Hij de uitgerokkene ar men, tot het menshdum, dat Hom be lastert en bespot. De aarde, die het bloed van haren Schepper heeft ge dronken, huivert en beeft. De zon, om niet getuige te zijn van de Gods- moord, verbergt haar aangezicht en dompelt het aardrijk in eene akelige duisternis. Het voorhangsel des tempels scheurt in twee. De wind huilt vervaarlijk, de zee bruischt en werpt hare doodeu in haren schoot bedolven, op het strand. Vurige bliksemschichten doorklieven de lucht. Gansch de natuur is bewo gen en ontroerd er. doet de beulen des Zaligmakers, bevend van schrik rouw moedig op hunne borst kloppen on uitroepen De Gekruiste, is waartijk God Gij allen stervelingen, die den lasti- gen levensweg aan 't bewandelen zijt, staat een stond vóór den kruisberg en beschouwt het wonder der wonderen. Dit-schandige kruishout wordt sedert de dood des Zaligmakers een voor werp van vereering. Het prijkt op de torens onzer kerken en openbare ge houwen. Het fonkelt op de goudene kroon van keizers en koningen. Het is een eereteeken geworden, dat men fier op de borst draagt. Dit kruis is het zinnebeeld onzer verlossing, hel prijkt op de eereplaats in onze chris- tene huizen; onze verstijfde vingeren zullen het omklemmen op ons sterfbed en onder de schaduwe van het kruis zullen wij in den gewijden grond rus ten. O crux, ace, spes unica O kruis, bespat met Jezus bloed, Onze eenige hope, wees gegroet. Het kruis, dit beeld van lijden, ge heiligd door den Goddelijken Boete doener, is zoet om dragen geworden bij zooverre dat godgewijde zielen smeeken in dit leven deelachtig te mo gen worden aan de pijnigingen en het lijden des kruises. Sedert dien oogenblik hebben wij de bloedgetuigen des Zaligmakers hun krachten en hun leven zien ten beste geven voor den Gekruisigden. Moedige zendelingen, verlaten hun vaderland, hunne familie en alles wat zij bezitten en trekken naal' vreemde stroken om in de woestenijen van hei densche landen, met bet kruis in de hand, de ongelukkigeu te gaan opzoe ken en, hen het licht van het Evan gelie en der beschaving te brenger;. Strenge kloosterorders, verdokene kluizenaars, zuivere maagden omhel zen het Kruis en putten met volle teu gen uit de gapende wonden van den Lijder den levensdrank, die heiligen voedt. O, stervelingen, rampzalige banne ling jen dezer aarde, die koortsachtig voortgezweept wordt door de bedwel mende ijdele tijdelijke zaken dezer wereld, wee u, indien gij op dezen dag niet eens de oogen slaat op het kruis beeld. Wee u, indien gij ten minste voor eenige oogenblikken het tijdelijke dat maar eene bijzake is, niet van kant stelt en niet eens ernstig denkt aan het eeuwige dat voor ons allen de hoofd- zake is. O wraakzuchtig en ziet hoe op Kal- varie alle vijandschap werd verbroken. Heere 'oergeef het hun, klonk de kla gende stem van den stervenden Red der.. Lijdende en beproefde zielen, die reeds zoo menigmaal aan den voet van hel Kruis heul en troost hebt gevonden heden op Goeden Vrijdag, zult gij meer dan ooit kracht en sterkte putten om met geduld en gelatenheid de krui sen van dit tranendal te dragen. Dat Goede Vrijdag, den dag van algerneenen rouw in de gansche we reld, eenen eeuwigen indruk in onze ziele prentte opdat wij, door innige overdenking van het groot mysterie van het lijden en den dood des Zalig makers met den H. Paulus zouden mogen uitroepen Ik toil geene andere kennis bezitten dan de kennis van het Kruis en van den gekruisten Jesus. F. Verhoden opname in de goddelooze bSadee?. Over en kele maanden waren er verscheidene aan slagen gepleegd op kinderen door een sur veillant, in het gemeentelijk college van Hoei. Thans is de zaak voor 't gerecht ge komen, en het droef personaadje heeft ver schillende straffen opgeloopen voor verschei- deno feiten geplogen' tegen verscheidene kinderen. Het ware voorzeker beter die droe ve zaken in 't duister te laten, maar de god- delooze polemiek dwingt ons het publiek over die kwestiën op d'hoogte to brengen. BCsiptleB, cjesn ksöHleB eca toch 5?aB*te8, Eerst ging er in 't arrondis sement Aalst kartel zijn tusschen liberalen en socialisten, de roeden stelden hunne voor waarden, en de liberalen met minachting neerziende op de verwaandheid en de groote eisclien van liet handsvol socialisten, wezen de voorwaarden der soci.alisten van der hand. Hot kartel was afgesprongen. Doch de socia listen zijn beschaamd alleen op te komen omdat ze wel weten dat zij slechts een l>e- aclielijk gelal stemmen zouden behalen en daarom doen zij het onmogelijke om eene plaats te krijgen op den liberalen lijst.... Maar zeker,-beste socialisten, de liberalen zullen u een plaalsken afstaan, maar op voor waarde dat de liberalen enkel van uwe stem men profiteeren...\ Ge denkt toch niet dat ieder mensch niet ten volle klaar ziet in dat komediespel. /&san a9 de kiezers. Thans worden er door de katholieken in alle ge meenten, gehuchten en wijkon volksmeetin- gen ingericht. We kunnen daarom onze vrienden niet genoeg aanzetten, allen als een man aan dio meetingen deel te nemen, om des te klaarder te toonen, hoe gansch het land eer en hulde te brengt aan onze dappere katholieke partij Bllat weinig content.— De socia listen hebben meeting gehouden te Wondel- gom. Eon dertigtal belanghebbenden (wel licht aankomende jongens) waren opge komen, schrijft het rood blad van 3 April en het noemt die meeting allerbest gelukt. In Zelzaete was het opperbest. Wij voor ons paart we vinden het een mager beestje 30 belanghebbenden, zoo wij het rood blad op zijn woord gelooven. Wat zouden die mannen wel schrijven als ze eens op dei. kuiten meetingen konden krij gen waar 300. 400 tot 500 man aanwezig zijn en zulks is bij do katholieken honder den kecren het geval. Wij mogen dus terecht zeggen, dat de katholieke propaganda wer king onder alle opzichten voortreffelijk is. Ede kiesvervaBschers. Te Ronsse zijn 200 getuigen gehoord, die ofwel verdacht ofwel beschuldigd ofwel vervolgd waren voor kiesbedrog. De socialistische bladen schreven over het schandalig kleri kaal kiesbedrog van Ronsse. En het wil wel lukken, hij de 200 menschen voor do recht bank geroepen,was er geen enkele klerikaal Circulairs worden sukke Beers. Sommige eenvoudige menschen denken toch groot te doen met hier of daar een Fransch woord tusschen te lappen. Zoo hoorden wij over enkele dagen een braaf vrouwken zeggen. Ja, we gaan binnenkort ook sukkeleerkens uitgeven ever ons affaire Bij dat braaf mensciiken waren de circulairs al sukkeleers geworden. Is het dan te verwonderen dat de levende talen voortdurend veranderen 'l Eene nieuwe wet tot kinder bescherming. De menschen spre ken met grooten lof over de wet tot kinder bescherming die thans in de Kamer in be spreking is. En zeggen dat die wet weeral is voorgesteld, evenals do 30 andere reeds gestemde volks wetten, door een klerikaal minister. Nu is hel M. Carton de Wiart. Aan •hem den dank der bevolking en der ongeluk kige, verwaarloosde kinderen. Een Fransche handiet geknipt. In den nacht van - Dinsdag op Woensdag ontmoetten de op nachtronde zijnde policie- agenten Beckx en Claes, in de Van Beneden straat, drie verdachte kerels, dragers van een groot pak. De agönten vatten argwaan op, en volgden d« kerels op den voet. Na enkele schreden spraken beide bedienaars der wet de drie nachtelijke wandelaars aan. Dezen stelden zich echter onmiddelijk tot tegenweer gereed. Een gevecht in regel volgde. In den loop dei- klopparlij gelukte het aan twee der kerels aan de handen der agenten te ontsnappen, en op de vlucht te gaan. De derde echter bleef aangehouden. De kerel werd naar het politiehureel ge leid en daar bevond men dat men een heel gevaarlijken kwaaddoener te pakken had. Zijn naam is Baron, geboren den 30 Oktober 1885, te Rijsel. Baron is reeds verscheidene malen in Frankrijk voor het assisenhof verschenen voor zeer erge zaken. Ook was hij geen onbe kende voor de andere Fransche rechtbanken, waar hij ook wegens verscheidene door hem gepleegde diefstallen diende terecht te staan. In het pak vond men eene menigte voor werpen van waarde, als pelswerk, schouw- garnituur, zilverwerk, enz. enz. Later ver nam men, dat de drie bandieten het huis van M. Hermans, Zandpoortfvest, geplunderd hadden. Baron is ter beschikking van het gerecht opgesloten. Op voorstel van het achtbaar cabinets- hoofd, heer de Broqueville, wordt generaal- majoor Michel, Hector-Leonard, bevelhebber van do vierde brigade veldartillerie, tot den post van minister van Oorlog geroepen. Generaal Michel is een soldaat in don wa ren zin des woords. Hij heeft reeds eene schitterende loophaan achter zich. Met on derscheiding en gezag voerde hij het hevel over eene batterij en eene groep batterijen. Reeds verscheidene malen heeft de nieuwe minister zendingen in Congo volbracht, hem door wijlen koning Leopold II opgelegd. Vóór zijne benoeming tót goneraal-ma- joor, voerde hij het hevel over het 3llc regi ment geschut, dat het bijzonderste korps der 4C,° brigade uitmaakte. Generaal Michel is in het leger niet alleen gekend als een schitterend officier, maar ook als een man vol rechtschapenheid. Zijne be noeming, die hem aan het hoofd van het de partement van Oorlog stelt, zal met vreugde vernomen worden, door al wie zich met de veranderingen der militaire instellingen be zighoudt. De nieuwe minister is het gansch eens met de meening van beer de Broqueville, om het leger herin te richten. TUSSCHEN Alles ligt stil of schijnt stil te liggen Uit Tripolitanië of Cyrenaïque komt geen het minste nieuws toe. Te Derna zitten de Italianen zelf in hunne stellingen gevangen maar meer vernemen wij er niet over. De bestuurbare ballons doen dagelijks eenige luchtreizen zij werpen hommen uit die tot hiertoe nog weinig schade hebben toege bracht. De vliegeniers laten van zich niet hooren en wat de soldaten ginder maandenlang uit zetten, daar kunnen we evenmin kop aan krijgen, tenzij dat die jongens zich verschrik kelijk moeten vervelen. 0p zee Hier is er wat meer beweging. De Ilali- aansche schepen zijn bezig heel de Araabsche kust der Roode Zee te bloceeren. De Italia nen willen den handel der Arahen stremmon om alzoo eerder iku vrede te kunnen ver krijgen.. We kunnen het niet gebe teren, maar een mensoli moet zot zijn om. een oorlog te beginnen. Het is thans een voltrokken feit Garouy, de beruchte Belgische bandiet, die zulk werkzaam deel heeft genomen in de bandie- terijen, is aangehouden geworden. M. Jouin, onderoverste der veiligheidspo- licie, had vernomen, dat een kerel, wier.s signalement goed overeen kwam met dat van Garouy, langs de kanten van Grand Montrouge gezien was. M. Jouin ging on middelijk op zoek. Weldra vond men zijn spoor opdobaon van Choïsy naar Croix Berny. De kerel reed per rijwiel. Ook te Fresnes en Rungis was hij gezien geworden, doch in deze laatste gemeente raakte men zijn spoor kwijt. Slechts Woensdag namiddag vond men het spoor terug. Onmidd.'lijk werd M. Gui- chard, overste der vi eidspolicie verwit tigd, die in een automobiel van den dienst der Hallen, waarin verscheidene agenten verborgen werden toesnelde. Na eenige opzoekingen kwam men te we ten, dat de kerel zich in de statie van Lozè- res, nabij Palasseau, moest bevinden. Daar de agenten en de policieoversten vermomd waren en Garouy den auto niet had zien aankomen, en er ook niet aan dacht dat de aardewerkers poiiciemannen waren, bleef hij gerust in de wachtzaal wan delen. De vermomde agenten naderden hem arge loos, en eensklaps werd de bandiet door een paar sterke agenten vastgegrepen en in de onmogelijkheid gebracht een vinger te roe ren... Hij werd stevig geboeid aan handen en voeten, waarna men zijne zakken aftastte. Men vond in zijn bezit twee revolvers, groot kaliber en eene menigte kardoezen. De gevaarlijke kerel werd in den automo biel geladen en onmiddelijk naar hel bureel der Parijzer Veiligheidspolicie gevoerd. Daar kon de kerel er ondanks de boeien in gelukken, eene pil, welke men dach^ vergif te zijn, in den mond te krijgen. Een geneesheer werd inderhaast geroepen en door een hevig tegengif, kon het vergif niet werken. Nog eenige bijzonderheden. Wanneer Carouy gebonden lag, in de sta tie van Lozères, werden uit zijne zakken twee revolvers geladen met zestien kogels te voorschijn gehaald. In een zijner broek zakken voud men eene som van 150 frank. De aanhouding was "zoo flink aan boord gelegd, dat Garouy reeds onmachtig was, vooraleer hij aan tegenweer kou denken. Jn de statie bevonden zich een twintigtal personen. Spoedig was het gerucht der aan houding echter ook huiten de statie gekend en van alle kanten kwam men toegeloopen om den gevreesden, thans soiischadelijken handiet te zien. Weldra klonken echter de kreten van Ter dood Ter dood en de agenten moes ten al hunne krachten inspannen om te be letten, dat Carouy in handen zou vallen van de menigte, die hem ongetwijfeld zou afma ken. In den strijd bleef Garouy ongedeerd, doch met de agenten was het zoo niet gesteld. Na een half uur kon men eindelijk Carouy in den auto brengen en in volle vaart reed men naar Parijs. Garouy bleef kalm en gelaten in zijn lot en had nu en dan nog eene grap te verhalen aan zijne bewakers. Op het oogenblik zijner aanhouding, be weerde Garouy geen deel genomen te hebben aan de laatste bandieterijen der bende. Hij verklaarde verder, dat indien hij zich ver borgen hield, zulks alleen was, om geene voorloopige gevangzitting te moeten doen. De eerste ondervraging Het parket is rond 10 ure 's avonds in de bureelen der Veiligheidspolicie afgestapt,om er Garouy te ondervragen. Deze bleef even kalm en zelfs geestig. Hij zegde zelfs tot den onderzoeksrechter Men heeft eene goede vangst gedaan en de Veiligheidspolicie moet tevreden zijn. Ik zal u niet zeggen waar ik gewoond heb, of nu woonde, ten einde de personen die mij •en onderkomen verschaft hebben, niet in verlegenheid te brengen De indruk te Parijs. Woensdag avond verschenen meest al ffe Parijzer bladen met bijzondere uitgaven, do aanhouding van Garouy vermei Eten (ie. De talrijke menigte, welk© zich ondttnks het regenachtig weder op straat bevond, vocht letterlijk voor de dagbladen. Vooreerst weigerde men geloof te hechten aan de mogelijkheid van het verhaal. De aanhouding was al te gemakkelijk, zonder bloed vergieten geweest. Doch toen men verzekerde dat de aange houdene Garouy was, veranderde ineens de openbare denkwijze ten opzichte van Carouy. Vóór zijne aanhouding dacht men dat hij en Garnïer de twee bloeddorstigste bandieten waren van heel Frankrijk, dat zij moordden en doodden zonder medelijden, om aan geld te geraken of hunne vrijheid te waarborgen. Nu Carouy aangehouden is, zonder maar een enkel revolverschot gelost te hebben, zou men straks gaan beweren dat hij on schuldig is. Zelfs zijn er personen, die schijnen te wil len doeri aannemen, dat de bandiet zich heeft laten knippen, om te kunnen klappen en zoo te trachten zijn hoofd te redden. 't Zal echter vruchteloos zijn De ban dieten en bijzonderlijk Garouy, Bonnot en Gamier zullen door Deibier's handen passee- ren. Zij hebben het ruimschoots genoeg ver diend. Eene andere veronderstelling wordt ook nog vooraitgezet. 't Is dat Garouy zou ver kocht geweest zijn door een zijner gezel len, misschien misnoegd over het aandeel ia de winsten der bandieten. Dat hij verraden werd schijnt zelfs zoo goed als zeker, want de aanhouding ge schiedde al te snel en de plaats waar ze ge schiedde, verstoken zijnde van telegraaf- of telefonische verbinding was al te goed door Garouy gekozen om zijne vlucht te bevoor- deoligen. De belangrijkheid der aanhouding. Nu de beruchte bandiet in handen is der policie, begint nog maar het bijzonderste deel der werking van het gerecht. Inderdaad de onderzoeksrechter met deze zaak gelast, moot nu opzoeken, in hoeverre Carouy medeplich tig geweest is aan de verschillende bandiete rijen. Eene beschuldiging is tot hiertoe zeker, 't is dat het Garouy is, die den automobiel welke diende bij den aanslag der Ordener- Iraat, te Boligny, hij den verheler Dettwei- ler bracht. Het onderzoek zal nu dus eerst belangrijk worden. Soudy weigert te antwoorden Gisteren morgend moest André Soudy, de bandiet die te Berck-aan-zee aangehouden werd, te Parijs voor den onderzoeksrechter verschijnen. Bijzondere maatregelen waren genomen, om alle poging tot ontvluchting of overrom peling te vermijden. De ondervraging was spoedig geëindigd. Soudy, die bijgestaan was door zijn verde diger, M. Eniiel Doublet, verklaarde dat hij er van af zag zijne onschuld te bewijzen, dat de beschuldiging moest zorgen dat zijne plichtigheid be wezen werd. De onderzoeksrech ter vroeg hem waar bij te Parijs woonde vooraleer naar Berck-aan-zee te vertrekken, en wat hij deed om aan den kost te komen. Soudy weigerde op die vragen te antwoor den, doch zegde Gij vervolgt mij wille keurig, omdat ik anarchist ben. Ik heb niets te zien in de zaak van Chantilly, gij weet het wel, maar gij rekent er op dat ik zoo zwak zal zijn. een en anderover onze kringen te zeggen. Ik hen teringlijder en gij verwacht van mij een oogenblik ontmoediging, voor aleer te sterven. De onderzoeksrechter antwoordde daarop, dat zijn toestand goed was, en de genees heer verklaard had, dat het gevangenisre- giem hem niet zou schaden. Soudy antwoordde nog enkel, dat hij de bewijzen zijner plichtigheid verwachtte en daar er verder niets uit hem te krijgen was, werd bevel gegeven, hem naar zijne cel terug te voeren. Op het spoor van Bonnot en Garnieiv Een Parijzer dagblad deelt mede,, dat ten gevolge eener onvoorzichtigheid 'Garnier en Bonnot er in gelukten te ontsnappen toen zij van nabij gevolgd werden en in handen gingen vallen. M. Jouin had ?Ach vermomd en als een aardewerker^ "met eene schup op de schou ders, trok hij de niets vermoedende kerels achterna. Hij bevond er zich eenige slappen achter, Dp de Rochechouartlaan, toen door de on voorzichtigheid van een policieman, de ban dieten opmerkzaam gemaakt werden. De schurken haastten zich te verdwijnen. Ilun spoor is echter niet verloren.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1