De Paaschplicht 'T EEN EN 'T ANDER De tnijnwerkersstaking De któieterijsn ia Frankrijk 'JL3 CZSr1 f-*=g X_i HZS Eene gruwelijke misdaad ontdekt ■iiv ETsrcs-isx-.AJxriD SchrikkeSijk ongeluk Achttiende Jaargang n' 82 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zaterdag 8 April S3! 2. ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar JB franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. f» TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. 4j£ BUREELEN TE BRUSSEL 728, Steenweg van Vüaierioa, 728. TE AALST 3Kerkstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuf lei-De Qendt. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0 60 3e bladz. ide regel) fr. 0.50 4e bladz. (de regel) fr. 0.30 Fiuuiic. aanaon. [j>er regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2.00 Recht. herstelt. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Onze moeder de H. Kerk legt aan alle hare kinderen op, len minsten alle jaren tot de H.H. Sacramenten te na deren. Zij kent zeer wel de krankheden en de gebreken die 't zondige mensch- dom ter neer drukken en daarom in hare bezoi'gd'heid voor het heil der zie len, gebiedt zij aan alle geloovige christenen, den Paaschplicht te ver vullen om orde aan hunne inwendige zaken te stellen. Alle oprechte christenen, die ge doopt zijn en van christelijke ouders voortgebracht, volbrengen met liefde den opgelegden plicht. Zij weten dat het sacrament der Biecht eene gerust heid en eene kalmte aan de ziel geelt, welke elkeen, die rechtzinnig en rouw moedig zijne zonden beleden heeft, on dervindt. Daarenboven zijn de uitwerkselen van eene goede biecht onschatbaar: Zij maakt van slechte, goede menschen en de goeden vinden in de biecht den spoorslag om nog volmaakter te wor den. Zij legt ons op ons van onze gebre ken to beteren en de deugden aan te winnen die wij niet bezitten. Zij leert ons verduldig zijn in plaats van wan hopig. God en den naasten beminnen, ■alle onrecht vermijden en te herstel len, zooveel het mogelijk is, het onge- liik dat wij aan anderen door woorden O) werken hebben toegebracht. AVelke heilzame-gevolgen heeft het sacrament der Biecht reeds niet uitge werkt Hoevele onrechtveerdigheden zijn er in den biechtstoel niet hersteld Hoe- vele teruggaven van geld zijn er in den biechtstoel niet gedaan Zij waren ge lukkig de rechtzinnige christenen dit önrechtveerdig verkregen geld, dat in hunne handen brandde en nooit geluk aanbrengt, aan den priester te mogen toevertrouwen, om het aan den eige naar bescheidenlijk terug te bestellen. Volgens den slechten schrijver Vol taire, die soms toch vlagen van recht zinnigheid had, mag men de Biecht beschouwen als den sterksten dam te gen de verborgene misdaden. Het grootste getal der goddeloozen spreken niet zooals Voltaire, doch zij vallen uit tegen het sacrament dei- Biecht, omdat zij niet in staat zijn dit sacrament weerdiglijk te ontvangen. Deze die hunnen Paschen houden, zijn deftige christene menschen, die verre verheven zijn hoven de slaven die aan de zonde zijn vastgeketend en niet kunnen te biechte gaan, omdat zij van leven zouden moeten veranderen. Deze die van de biecht niet willen hooren en ertegen uitvallen zijn man nen, die met önrechtveerdig goed op hun geweten liggen en die het niet aan den eigenaar willen teruggeven. Het zijn ook de wellustelingen, die an li hunne slechte gewoonten niet wil len verzaken en oneerlijke betrekkin gen zouden moeten afbreken, die hen ïn het ongeluk en de schande dom pelen. Het zijn nog dezen die aan den drank verslaafd zijn en vrouw en kin deren in de armoede en de ellende storten. Zij zouden aan het onmatig gebruik der sterke dranken moeten vaarwel zeggen en daarom zijn ze tegen de biecht. Om die en dergelijke redens gaan ze niet te biecht, doch de beul is in hun binnenste en toltert en pijnigt hen ge durig; de wroeging knaagt zoo wreed aan hun hert ze zijn ongelukkig ze zouden geerne hun leven veranderen, maar 't gaat toch zoo slecht en daarom zijn ze tegen de biecht. Ze liggen vast geketend, Satan is meester. Laat hen maar schreeuwen en uit vallen tegen de biecht. Wat ons betreft, die God. dank van christene ouders opgevoed,onder zulke soort niet moeten gerekend worden en noch onrechtveerdigaards, noch onkuischaards, noch dronkaards zijn, wij zullen volgens oud Vlaamsch ge bruik, onzen Paschen houden metweer- digheid en overtuiging. Wij zullen rechtzinnig en rouwmoe dig onze fouten en zonden aan den priester, die ons met goedheid zal ont vangen, hekend maken en 's anderen daags zullen wij vol geloof tot de H. Tafel naderen en aan den Godde- lijken Zaligmaker die in ons hart zal rusten zullen wij alles vragen wat wij noodig hebben voor ons en voor al dezen die ons duurbaar zijn. Die plicht Is licht Voor wie ze wel verricht. F. Ee^a hoed van 30,000 fr. Hel blad Femina geeft er de teekening van. 30,000 frank roept de Peuplo een werkman moet er een gansch leven voor werken Natuurlijk We zijn er mee t'akkoord en 't zijn wij niet, die zulken hoed zullen koo- pen, of de menschen aanzetten er hun geld aan weg te smijten. Maar wat zéggen van M. Daens, die zijne banbliksems tegen M. Woeste heeft gezonden, omdat M. Woeste den gezonden en volkslievenden raad had gegeven aan al de standen der samenleving in moeilijke en dure tijden in hunne nood wendigheden en hunne luxeuitgaven wat matiger te zijn. Ja, de waarheid heeft haar recht en eerlijk moet ieder rechtzinnig mensch erkennen dat er hedendaags veel kan gespaard worden op hoeden, schoenen, kleederen en meer andere zaken. Het zijn maar de valsche vrienden, de'huichelaars die de menschen het anders wijsmaken. tësai de roode slip. Na het congres der progressisten is het de beurt ge weest aan de liberalen van Namen om zich aan te sluiten hij het puur en simpel op 21 jaren. De liberale Journal de Liège don dert en bliksemt tegen die lauwe en laflicr- tige liberalen. Doch wat het Luiksche blad ook schrijve, niets kan de liberale partij nog redden. Ze ligt geheel en al in de klauwen van de roode Marianne. Een hondei»djarige. Wel haast zal Belcele een honderdjarige tellen. Het is Donatus Vogels, geboren le Sinaai. den 20 Januari 1813. De man is dus sinds Januari zijn honderdste jaar ingetreden. Hij woont hij zijne gehuwde dochter, te Belcele, Duizend Appels, op een boerderijken. Zijn schoonzoon is schaapherder. De man was in zijnen lijd ook schaapher der g-eweest, en is dagrdoor algemeen ge kend ertder den naam van Pieterken de Schaper. Do ouderling is nog zeer kloek, kan zich zeiven nog goed helpen, goed eten, hoort en ziel nog wel en kan nog goed ver tellen van zijne jonge jaren. Een Brevet van Eerlijkheid. De substituut M. Gindertalle zegde over het geschrijf van de Peuple over de mis sie van Kwango, waarvan dit blad weigerde een recht van antwoord op te nemen Het is eene 'polemiek waarin de laster en de be- leediging den voorrang halen op de bewijs voering. Een schoon compliment voor het roode blad. Het heeft het niet gestolen Een raad van een liberaal blad aan de a ntiklerilia Se par tijen. De Carillon van Oostende schrijftDat men zich geene al te schoone begoochelingen moet maken over de aan staande kiezingen M. K. Iluysmans heeft bevonden dat de kartelmeerderheid met Juni hoogstens 2 stemmen zal bedragen, en de vooruitzichten der regeering zijn, dat wij katholiekenj 13 stemmen meerderheid zullen krijgen. Dat schrijft het liberale blad. Wij welen niet aar de regeering gesproken heeft van 13 stemmen meerderheid dat is mogelijk ietwat le veel, maar wat we heel goed wofen.het is dat al de ministers overtuigd zijn dat wij met Juni eene schitterende katholieke overwin ning gaan vieren. Des te heter Niemand kan to veel doen om dien zegepraal zoo vol ledig mogelijk te maken. Flasawe kial De machtige of liever de appelhauwe liberale partij van Aalst heeft te Aalst een plakbrief aangehan* gen. waarin zij roept dat al© Ê-iSetffi- kal© pa»i*42j ap 2 Juni toch zal vaSSen Och arreme och arreme En weet ge wat ze in dezelfde affiche laat weten Dat de liberalen voor de kiezing der pa troons voor den werkrechtersraad geen lijst hebben ingediend, omdat er te veel verval- sching was op de kiezerslijst. Zoo. zoo En waarom hebben zij geen enkel kiesre- clame gemaakt Zij hebben nochtans op tijd den kiezerslijst gevraagd en ontvangen 't Was dus overal vervalsching van kie zerslijsten, in alle gemeenten van de cantons Aalst, Ninove. Sottegem, Herzele, tot zelfs" te Ninove en Sint Lievens-Hautem, waar de liberalen zelf meester zijn I Flauwe kul De waarheid is dat de liberalen niet dur ven strijden hebben, zij hebben niet gedur- ven omdat zij zeker waren van hun huis, en zij hebben niet gekunnen, omdat ze zelf geen candid a-ton genoeg vonden. Dat is de waarheid.^ Ze liggen op hun etroo in Saksen Eene gruwelijke misdaad is nabij Werdau (Saksen) ontdekt geworden. Op 15 Januari laatstleden was een her bergier, Mugethum genaamd, 57 jaar oud, schielijk verdwenen. Terzelfdertijd verdween ook zijne meid, Augusta Platei genaamd, 20 jaar oud. Daar de herbergier slechte zaken deed, dacht men dat de herbergier met de meid naar Amerika getrokken was, alwaar do meid nog f cm ilia had. Een onderzoek word geopend en men be vond, dat de meid inderdaad te Hamburg geweest was, doch ia gezelschap van een jongen man. De oude Mugethum was echter gebleven, en 't zou hem moeilijk geweest zijn zich te verwijderen. De ongelukkige zat een paar voeten diep, in den kelder onderden vloer... De.zoon Mugethum,die met zijn vader niet overeen kwam, was na de verdwijning van zijn vader, naar de herberg gekomen, ten einde eralies wat op te schikken. Toen hij in den kelder, welke opgepropt was met flesschen en allertianden rommel, drong, werd hij een zonderlingen geur ge waar. Hij sprak er van aan de geburen en de policie werd verwittigd.^ De kelder werd ontruimd en de aarde voorzichtig omgedolven. Op eene diepte van een halven meter vond men het lijk van Mu gethum, ih een deken gewikkeld. Het parket, onmiddeiijk verwittigd, heeft de aanhouding van de meid, alsook van een jongeling die ook rond half Januari ver dween aanbevolen. Botsing tusschen politie en stakers te Cleneraig. Op kaar einde. Het referendum In het graafschap Fife, to Cleneraig is er botsing gekomen tusschen policie en stakers. Deze wierpen niet steenen. De policie heeft maar eenen betooger kunnen aanhouden. Do minister van Posten heeft verklaard dat alles deed inzien dat de staking op haar einde loopt. Zulks was ook het gedacht van den sek'retaris der federatie van de mijnwer kers. In 't geheel waren er voor de werkher- neming 170,633 en voor de voortzetting der staking 189,961. Het is goed dat er reeds velen terug aan den arbeid zijn of anders ware de staking nog blijven voortduren. te Antwerpen Een doffide en een gekwetste Donderdag avond rond 6 ure, bracht een schrikkelijk ongeval eene algomeeue op schudding teweeg in de Braziliëslraat, en het omliggende, en op het eerste gerucht was er weldra eene ontzaggelijke menigte lei- plaats. In de gemelde straat, is er een sladsmaga- zijn gelegen, dienende tot bergplaats van ijzeren buizen. Deze buizen worden loodrecht opeen gestapeld, en tusschen elke laag, is ér eene ijzeren gekromde staaf geplaatst, welke de langs den middenweg opgestapelde buizen rechthoudt. Rond hoogergemeld uur, kwamen langs den voorbehouden wég, tusschen de stapels vier werklieden met eene, met buizen gela den kreng binnengereden. Pas waren zij eenige meter binnen het magazijn, of een stapel buizen viol om. Twee werklieden konden nog tijdig genoeg wegspringen, maai de twee anderen werden onder de zware massa bedolven. Aanstonds daagde er hulp op, maar toon men de ongelukkige werklieden to voorschijn haalde, had de eene reeds opgehouden le leven, en de andere was levensgevaarlijk gewond. Met behulp van den automobiel van het Verbandhuis-Noord, werden beide slachtof fers naar het geslicht overgebracht. De gedoode werkman is zekere Frans De Ridder, 18 jaar oud, wonende le Beveren. Het slachtoffer was de borst ingedrukt. Het lijk werd naar het doodenhuis der Korte Dijk- straat gevoerd. Het tweede slachtoffer, met name J..., Beriels, 24 jaar oud, wonende Langestraat, 147, te Borgerliout, werd 3oor dokter Arendt verzorgd. De ongelukkige was eveneens de horst ingedrukt, en had boven dien den linkervoet vermorzeld. In bedenkelijken toestand werd hij ver volgens naar het St-Camilliusgeslicht over gebracht. De policie doet het noodige onderzoek. De aanhouding van Carouy. Een inte-vieuw van den bandiet. Terwijl de beruchte bandiet van bet eeile bureel naar het andere overgebracht werd, had een dagbladschrijver de gelegenheid zich eenige oogenblikken te onderhouden met Carouy. Half lachend en half verstoord, klapte de bandiet gedurig voort, terwijl hij een broodje overgoten met eenige tassen melk naar bin nen zond. Carouy le weerde, dat hij er ver af was, in de bandieterijen van de Ordener straat, te Parijs, van Montgeron en van Chantilly de rol gespeeld te Lebben, welke men hem toeschreef. Eene zaak spijt Wem enkel: 't is dat de apotheker aan wien bij meende vergif te koo- pen, hem een onschadelijk purgeermiddel in Landen stopte. Anders ware hij nu overleden en zou bij niet ellendig in een gevang moe ten blijven zitten. Ondervraagd over zijne vrees aangehou den te worden zegde hij Ja, ik vreesde aangehouden te worden, maar wnaneer men gedurig builen is, beeft men altijd de hoop aan de opzoekingen der policie te kunnen ontsnappen. Sinds drie of vier dagen was ik zelfs wat gerust geworden. Ik dacht reeds dat mijne schuilplaats nooit ontdekt zou worden. Indien ik mij bij een vertrouwbare vriend verscho len heb in in de omstreken van Parijs, dan is het omdat ik er mij veiliger gevoelde dan te Parijs zelf,waar ik gemakkelijk zou herkend worden. Ik bad ook wat schrik van de Parijzer bevolking, die ziende dat ik gevangen was, niet zou gelaten hebben mij eens goed onder onder handen te nemen, zonder zich te be kommeren of ik plichtig was. Ik versta wel dat de maatschappij zich verdedigt, wanneer zij aangevallen wordt, doch het kan ook ge beuren, dat zij een persoon erg kwetst of zelfs doodt, zonder te weten in hoeverre hij plichtig is. Carouy onder de maat Donderdag morgend werd Carouy uit zijne cel gehaald, om onder de maat geplaatst te worden,'t is te zeggen, om zijne volledige persoonsbeschrijving op te maken. M. Bertillon, de specialist met dat werkje gelast, heeft dan zijiie dossiers doorzocht, en bevonden, dat de vingerindrukken van Ca rouy ten volle overeenstemmen met deze waargenomen te Thiais, alwaar op 3 Januari laatstleden een oude rentenier met zijne meid vermoord werd. Carouy zou dus ook in deze misdaad be trokken geweest zijn. Een anarchist, die thans ook reeds aangehouden is, zou iu deze misdaad, de aanduider geweest zijn. Carouy te Luik. In 1907 werkte Carouy te Luik, in de Union franco-beige, als ijzergieter. Hij bleef er ongeveer twee jaar. Hij werd daar als een goed werkman aan zien en"op zijn gedrag was niets te zeggen. Hij verborg liet niet dal hij anarchist was, doch nooit werd eene klacht tegen hom inge diend. Carouy zegde er dat zijne ouders te Brus sel woonden, en icderen Zaterdag avond keerde hij naar Brussel terug om 's Maan dags morgends to Luik weer te zijn. Jlet verleden van Carouy Wij hebben reeds gezegd, dut Carouy be weert niet in de aanslagen dor Ordenerstraat en van Chantilly betrokken te zijn geweest. De policie schijnt hem daarin te gelooven. Volgens M. Guichard, overste der veilig- heidspoticie, zou Carouy zich alleen plich tig gemaakt hebben aan verheling bij liet stelen van den automobiel waarmede de ban dieten vluchtten, na den aanslag op don iukasseerder Gaby gepleegd te hebben. Ten andere de onderzoeksrechter M. Gil bert, aanziet alleenlijk Bonnot en Gamier als de moordenaars en houdt tegen Carouy slechts de verdenking van medeplichtigheid. Het. aanhoudingsmandaat tegen Carouy afge leverd, vermeldde ten andere alleen dat ver grijp. Hij wordt niet beticht noch voor de Ordenerstraat, noch voor de Ravreplaats, noch voor Montgeron, noch voor Chantilly. Niettemin moet men niet deuken, dat Carouy de eerlijkheid zelf is on door slechte gezel schappen verleid werd. Tegen hem persoon lijk worden de volgende beschuldigingen in gebracht. leIn den nacht van 17 tot 18 Januari 1911 oen werkhuis gepuuderd te Romaiaville. 2e In don nacht van 7 tot 8 Maart 1911, inbraak te Charleroi, waarbij een policie- houd gedood en een policieagent erg ge kwetst werden. 3e In September laatstleden, plundering •eener villa te Alfortville. 4e In den nacht van 17 tot 18 Oktober 1.1. plundering van hel poslbureel van Romain- ville. Bij deze lijst wordt nu sedert zijne aan houding, ook nog de misdaad van Thiais, gevoegd. Ongetwijfeld is hij niet vreemd aan andere bandieterijen,.doch zijne rol is er nog niet goed in opgemaakt, ofwel laat het onder zoek niet toe, er nu reeds over te spreken. Het was achter Carouy, dat na den aan slag op Gaby, de policie eorst zocht. Men wist inderdaad, dut Carouy bij Dettweiler gewoond had, en dat de gestolen automobiel van Bobigny aldaar verheeld werd. Bij Dettweiler werd een rondjeimlerskar aangeslagen, welke aan Carouy toebehoorde. In deze kar was eene geheime lade endaar vond men eene zeer kostbare verzameling inbrekerstuigen. De minnares van Carouy werd aangehou den, doch daar er tegen haar niets gevonden werd, werd zij terug in vrijheid gelaten. Na den aanslag der Ordenerstraat, werd het portret van Carouy aan verscheidene oog getuigen getoond, en allen waren 't akkoord om te beweren dat Carouy in de Monlcalm- slraat, uit den auto naar de achtervolgers geschoten heeft. Zeker is het. dat Carouy zeer goed de wijken van Clignancourt en Grandes Carriè res kende, hij dus alle gewoonten der inkas- seerders wist en dus misschien wel het plan van den aanslag, op Gaby gepleegd, heeft kunnen opmaken. Anarchist zijnde kende hij Bonnot, Garnier en hunne bende. Hij heeft er deel van ge maakt, dat mag ook gezegd worden, doch.of hij persoonlijk gemoord heeft.weet men niet. Er zijn echter genoeg beschuldigingen tegen hem, om te maken dat hij het verder verloop zijner levensjaren in 't gevang zal slijten, wel te verstaan, indien hij niet ter dood ver oordeeld wordt. Carouy poogt zich nog te zelfmoorden. De aangehouden bandiet schijnt er niet aan te houden, lang in het gevang te zijn, of naar het schavot gezonden le worden. Men weet dat hij reeds poogde zich te zelfmoorden door eene pil, welke hij dacht vergif te zijn in le slikken. Donderdag avond rond 6 ure, toen hij in het rijtuig moest stappen, om naar het ge vang teruggebracht te worden, liet hij zich schielijk, met het hoofd voorover ten gronde vallen, ten einde, zich het voorhoofd Le ver brijzelen. Hij hotste met het hoofd op de voettrede "van het celrijtuig, doch werd slechts lichtelijk gewond. Eenige minuten later bevond hij zich in zijne cel en daar had hij zich, men weet niet hoe, een lange scherpe priem aangeschaft, welken hij zich trachtte in de hersenen te planten. Thans ook bekwam hij slechts eene onbe duidende wonde. Ten gevolge dezer pogingen tot zelfmoord wordt de waakzaamheid rond zijne cel nog verdubbeld. EENE NIEUWE BANDIETERIJ Een vrachtvoerd&r vermpord voor veertig frank Donderdag morgend rond 1 ure werd een vrachlvoerder, Pielev Sou/lot. 38 jaar oud, op de baan .van Ghoisy naar Yvry vermoord. Soufiüt keerde met zijn wagen, naar Yvry terug, l%or. hij plotselings overvallen werd door bandieten. Deze schurken klommen langs achter op den wagen en verwurgden den voerman bij middel van een balsdoek.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1