DE RAMP VAN DE TITANIC ONS HOSPITAAL STEMT ONDER Nn I. 'T EEN EN T ANDER DAG Wat zijn de Werkrechtersraden Voer wie moet ee kiezen Waii'om EENE RAMP ZONDER VOORGAANDE Vreeselijk ongeluk te Antwerpen. Over den laster tegen Achïfisnde jaargang n' 92 2 CENTIEMEN HET NUMMER Vrijdag 19 April 1912. ABONNEMENTEN; Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. $|f TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. 723, BUREELEN TE BRUSSEL Steenweg van Waterloo, 723. BestuurderJ. TE AALST Kertestraat, Telefoon 114 Van Nuffel-De Qendt. AANKONDIGINGEN KI. sank. (1 tot 4 kl. reg.) tr. 0.60 3e bladz. (de regel) fr. 0.50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Rekl am en (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herscel 1. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 De Werkrechtersraden bestaan in België sedert 1810. In 1859 werd de Wat op de Werkrechtersraden herzien in 1889 werd ze nogmaals verbeterd, tot ze eindelijk in 1910 groote en grondige veranderingen onder ging. Vele roensclien kennen die instelling niet en vragen zich af Wij zullen 't hun zeggen 't Zijn kleine Rechtbankensamengesteld uit werklieden en patroons, speciaal ingericht voor de Nij verheid, o»z werhgeschillen te beoordeelen. Gelijk men voor moeilijkheden mei 'nen ge- buur of met 'nen huismeester hij den Vrede rechter gaat, zoo gaat men voor moeilijkhe den op het werk (hetzij de werkman tegen den patroon, of do patroon tegen den werk man, ofwel de werklieden onder een) naar den Werkrechtersraad, om eeno vredelie vende overeenkomst of een vonnis te beko men. In 1909 hadden de Werkrechtersraden 91100 geschillen te beoordeelen 6000, dus di) 2/3 werden opgelost inderminne. Dus zijn de Werkrechtersraden van het grootste belang Heel zeker, vrienden. Immers die ra den hebben de wacht over de uitvoering van gansch het werkkontrakt. Wordt de werk man benadeeld in zijn werk, in zijn loon, in liet meten of wegen zijner stukken, in het uitrekenen van zijn werk, in de uitvoering van het werkhuisreglement, enz., enz., 't is tot de Werkrechtersraden dat hij zich moet wenden om recht te hekomen. Maar als die Raad al die moeilijkheden mag beoordeelen, dan heeft hij gansch het werk mansleven in handen Voor alles wat persoonlijke werkge- schilien betreft, ja. Te. weinig menschen welen dat.'>Als ze soms onrechtveerdig ge- paloeterd worden, weten ze niet waar naar toe. Ze staan te kijken gelijk 'nen uil op 'nen kluit. Nochtans 't zijn de Werkrechtersraden die hen moeten helpen. Ons gouvernement is met die nuttige in richtingen zoodanig ingenomen, het beseft zoo wel hun nut en hunne noodzakelijkheid, dat het de Werkrechtersraden veel heeft verbeterd. Vroeger was er maar ééne kamer, voor *t beoordeelen van alle stielen. Nu zijn er te Aalst ZEVEN afdeelingen. G'heht de bij- hoorige takken van de Kleernijverlieid, de Bouwnijverheid, de Houtnijverheid, de Spin- nijverheid, de Weefnijverheid en eene groep van allerhande Handelsbedrijven. Elke groep beslaat uit twee patroons en twee werklie den, met beide 'nen suppléant of plaatsver vanger. Voor al de plaatsen der Werklieden is het Zondag aanstaande, 21 April, kiezing. Drie partijen stellen zich voor 1. Hel Christen Werkliedenverbond met eene volledige lijst 2. De Socialisten en 3. De Daensisten, elk met eene onvolle dige lijst. De liberalen, de felle verdedigers (?1) van 't werkvolk, blijven in hunne schelp. Voor de Kandidaten van het Christen Werk liedenverbond Omdat de Christene Werklieden bewijzen hebben gegeven van kennis, wilskracht en rechtvaardigheidszin. In 1906 telden de ChristeneVakvereenigin- gen 250 a 300 leden. Heden lellen zij te Aalst en omliggende alleen 160S leden. Een klaar bewijs dat zij het volle vertrouwen dor werklieden hebben verworven- Als men rekening houdt met de vroegere macht der socialisten als men weet dat deze hun getal met ongeveer de helft zagen ver minderen, hij zooverre dat een der secreta rissen van de socialisten van Aalst in den Textielarbeidervan 15 Maart 1912, zelf beleent, dat ze wreed achteruitboerendan kan elk gemakkelijk eruit besluiten, dat de Christene Vakvereenigingen waarlijk veel r.oor het volk moeten hebben gedaanom sulken ommekeer teioeeg te brengen. Inderdaad, er is bijna geene fabriek meer te Aalst, waar ze geene verbetering bewerk ten. Als men de loonsverbeteringen samen telt, door onze vereenigingen op eigen hand veroverd, (zonder in aanmerking to nomen de verbeteringen bekomen in samenwerking met andere vakhanden) dan komt men tot liet schoone cijfer van 250 a 300,000 fr. per jaar I Ook te Ninove deden onze vrienden een reusachtige» vooruitgang. Daar waren de socialisten, vro ct almachtig sinds hebben zij het vertrouwen van alle verstandige werklieden verloren, en zijn onze vereeni gingen sterker in tucht en ledontal dan de socialisten. Te allen tijde, in alle omstandigheden, bewezen de christene vereenigingsmannen op de hoogte te zijn van hunne taak. Tegenover de ijdele declamatiën van de socialisten, stel den zij de kalme kracht van het gezond ver stand en het wijs beleid. Ook is het slechts sedert den bloei der Christene Vakbonden, dat de werklieden van Aalst en Ninove hun nen toestand zagen verbeteren. Onder de roode heerschappij bleef alles gelijk het was... Die feiten zijn onloochenbaar en spreken luid in ons voordeel. Over de Daensisten moeten wij niet veel zeggen, omdat ze niet veel doen. Om een staalken te geven van hunne macht en werkzaamheid, zullen wij er alleen' jk op wijzen, dat ze in 1909, volgens hunne eigene cijfers, afgekondigd in het officieel stadsver slag dat over eenige dagen verscheen, voor gesubsidieerde werkloosheid betaalden do kolossale som van 3 FRANK (op een geheel jaar terwijl de Christene Vereeni gingen komen tot de som van 107@ fff*» Telt op uwe duimen hoeveel vingeren gij hebt Die mannen praten veel, zitten dagelijks tot over hunnen neus in de politiek, maar feitelijke Werken voor het volk. door daden hunne woorden bezegelendat vergeten ze 365 dagen in een jaar. Dat is kort, klaar en afdoende. De lijst voor dewelke alle christene men schen moeten stemmen, is deze van het Christen Werkliedenverbond, 'tls de lijst der ordelievende, dor vooruitziend© en der werkdadige verdedigers .van de werkende klas. Met volle vertrouwen komen wij voor onze vrienden de stem te vragen van alle kiezers, die hunne belangen begrijpen. Kiezers, vergeef hef: niet Met te stemmen voor onze kandidaten geeft gij een nieuwen spoorslag aan de christene vakbeweging met voor ons te stemmen, bereidt gij eene christene syndica le macht, die ons volk zal redden uit de klauwen vau het goddelooze socialisme, Begrijpt dus de gewichtigheid van den strijd Mannen en Vrouwen, zonder onderscheid, stemt eenparig onder Nummer 1, voor de volledige lijst der Christene Werklieden. Namens het Gewestelijk Verbond der Chr. Vakvereenigingen HoeBMoetge eene annonce opsteSBen Voor deze die geerne eene annonce placperen in de Volksslem Een godvruchtige Londenaar had verleden Zondag zijn regenscherm of paraplu in de kerk laten staan. Het was een zijden, nog maar 3 dagen gekocht. Vol betrouwen in den goeden uitslag eener annonce, liet hij er eene plaatsen en beloofde aan den terugbrenger eene groote belooning...Er kwam niets terug en de Londenaar ging naar de gazet het geld zijner annonce terug halen.... Maar waar over klaagt ge, vroegen ze op 't bureel. Uwe annonce was stom. Moet ge een dief iets be loven Ik zal er eens eene inzetten. En de volgende annonce kwam in het blad Een persoon, wiens naam gekend is, is Zondag in de kerk van St.-Paulus gezien, op den oogenhlik dat hij een paraplu die van hem niet was, medenam. Zoo die persoon zijn faam van goeden kristen wil behouden en een Naast de vreeselijk ramp van den Titanic schijnen alle andere geheurtenissen, alle be lang verloren te hebben. Alleen de zoneklips kon gisteren nog eenigszins de aandacht op zich trekken. Pas acht dagen geleden, wijdden de Engel- sche bladen verscheiden© kolommen aan dat prachtige schip en nauwelijks acht dagen later, ligt de grootsche stoomer reeds in de diepte van den Oceaan begraven, 1500 pas sagiers en matrozen medeslepende. Tot nu toe weet men nog niet heel zeker onaangename zaak vermijden, wordt hij veR«T^oev-eel geredden er zijn, doch alles laat ver zocht den paraplu terug te brengen in de Hoogstraat, n. 10. 's Anderendaags had de Londenaar zijnen paraplu terug Weeral millioenen voor de kloosters. Zooals onze lezers weten krijgen de aanneembare onderwijzers ook pensioenen. Die rechtvaardigheidsmaatregel /.al aan den Staat kosten, het 1° jaar. 10800 fr. het 2® jaar, 18600 fr. het 3° jaar, 25,200 fr. het 4® jaar, 31,800 fr. het 5° jaar, 45,000 fr. het 6e jaar, 49,000 fr. het 7® jaar, 51,000 fr. het 8® jaar, 54,000 fr. het 9® jaar, 57,600 fr. het 1C° jaar, 60.000 frank. Onze tegenstrevers zullen er gauw eenige millioenen van maken. Daar hebben zo een handje van weg Werkstakingen en Hock-oacts ïii België in 1918. De Office du Travail geeft op voor 1911, in 't geheel 161 werkstakingen, waarin 55316 werklie den betrokken waren, en waardoor 5724 werklieden gedwongen waren tot werkeloos heid. Er waren 8 lock-outs dio 2354 werk lieden troffen. In 1910 waren er enkel 108 stakingen geweest; sedert 1907 hadden wij zulk hoog getal niet meer bereikt, en sinds 1905 waren er zoovele werkers niet meer in betrokken. Oost-Vlaander. behaalt in 1911 liet rekord voor het grootste getal werksta kingen, Luik voor het grootste getal werk stakers. De wolnijwerheid in Rusland. Pieter de Groote schonk talrijke voor rechten aan de wolfabrikanten om de wol nijverheid in Rusland vooruit te doen gaan. Dit gaf weinig uitslag. In 1830 waren er 390 fabrieken met 67000 werklieden. Doch in de7,e laatste 30 jaar is die nijverheid aanzien lijk vooruitgegaan. In 190S waren er 784 fabrieken met 127000 werklieden en ieder fabriek bracht gemiddeld voor 268000 roe- hels laken voort. De vrouwen die rooken, niet schrijven, de rookeside vrou* wesi. Het begint in Amerika mode te worden dat de vrouwen cigaretlen rooken. De geneesheeren aanzien liet met. een kwaad oog. Te New-York zijn er 100000 vrouwen, die rooken en jaarlijks een totaal van 35 millioon cigaretlen oprooken. Het zijn zoo wel rijke juffers als andere die cigaretlen smooien. Drie personen verstikt aafl boord van een schip. Een doode. Woensdag morgend vond men op het Hol- landsche Rijnschip Gustel aan n° 6 van liet Willemdok gemeerd, den schippersknecht Harry Kohl, zijne vrouw en een 15-jarige knecht in hét voorónder verstikt liggen. De schippersknecht was overleden. Zijne vrouw eii knecht dio nog leefden, werden in bedenkelijken toestand naar het St-Walbur- gisgasthuis gevoerd. Ziehier wat er voorgevallen was. Heden morgend, rond 8 ure, moest de «Gustel»' verhalen, cn schipper H. Rytel, eigenaar van het vaartuig, riep zijn knecht op. Kohl kwam niet te voorschijn, en een schipper van een langszij liggend binnenschip ver richtte dan het noodige werk. Toen de boot verhaald was, werd de schipper oprecht on gerust over het wegblijven van den knecht. Hij daalde af naar het vooronder, en daar vond hij Kohl en diens vrouw, alsmede den 15-jarigen scheepsjongen buiten kennis ten gronde liggen. De geneesheeren De Deken en Couvreur, dadelijk ter plaats geroepen, konden de vrouw en den jongen, Marinus Lubbeld, tot het leven terug roepen. Zij wer den vervolgens per automobiel tot verdere verzorging, naar St-Walburgisgasthuis over gebracht. De schippersknecht was reeds dood. Het lijk werd naar het doodenhuis der Korte Dijkstraat overgebracht. Do schippersknecht was sinds 10 April met zijne vrouw aan boord zij deden de keuken en hadden hun slaapplaats in het vooronder. De polieieofficier, heer Gonthier, deed ter plaatse het eerste onderzoek. De stoof die in het vooronder staat, was nog warm, hetgeen doet vermoeden dat het schippersgezin gisteren avond, vooraleer zich ter ruste te begeven, vuur heeft gemaakt. De uitwas- semingen der kolen liebbeu de ongelukkigen verstikt. Het parket is rond 10 1/2 ure ter plaats gekomen. Het bestond uit de heeren Jacobs, Procureur des Konings, Caroly, onderzoeks rechter, Verhees, greffier en Buelens, scheid- kundige. I)e heer onderzoeksrechter heeft den schipper ondervraagd en de kachel werd aangeslagen. wordt veel gesproken. O spijtig gedrag van eenen raadsheer M. Daens. die mannen uitzendt achter beschuldigingen bij de zieken menschen in iiun liuis Eerst beschuldigen en dan op zoek gaan om iemand te vinden die de be schuldigingen zou willen over nemen is 't treffelijk. Zijn ambt van raadsheer gebruiken om de Godshuizen hatelijk te maken hij de arme menschen, die zulke gestichten zoo noodig van doen hebben,en waar hun zieken met niet zooveel liefde en zelfoppoffering verzorgd worden 't Schijnt dat 't laatste woord nog niet gezeid is. 't Is nog al erg. Een Volksvertegenwoordiger, Raadsheer I die een openhaar bestuur beschuldigt van ofwel valsche rekeningen le maken ofwel de j gokochle boter door margarine te vervangen j E11 zulks een laster valt op eenen Vrede- rechter op Graaf Liénart. op den braven en treffelijken handelaar Alb. Merlens, op advokaatVan derHaegen op Baron Lod. de Béthune en op de moeder van 't Gasthuis, j 't Is op geen kouden steen gevallen. moeden, dat hol eerst opgegeven cijfer, 868 niet zal overtroffen worden, dat er zelfs nog zooveel niet zullen zijn. Daar er dus in de ramp over de 1500 dooden zijn,mag men zeggen,dat deze schip breuk de ijselijkste ramp is welke ooit op zee gebeurde. De Titanicwelke het grootste schip der wereld was, en ook als het zekerste aanzien werd, werd dus door een ijsbank, als een eenvoudige nootschelp verbrijzeld. Bij het ontvangen der eerste berichten over de botsing, verklaarden de agenten dor White Star Line, dat het feitelijk onmogelijk was dat de Titanic zou zinken, daar hij zoovele zorgvuldig van elkander gescheidene onder afdeelingen had. Zoo telegrafeerde do bediende, gelast met het ontvangen en ver zenden der draadlooze telegrammen aan boord van de Titanicaan zijne ouders, dat er eene. hotsing had plaatsgehad, döch dat zij zich niet moesten ongerust maken, daar de Titanic niet zinken kon en er dus geen gevaar was. Indien nu het verlies aan menschenlevens onvergoedbaar is, het verlies aan waardijen is onberekenbaar. Zonder van de lading, of van do geldwaarden in de postverzendingen besloten, te gewagen, zij het ons genoeg, te zeggen, dat meest alle reizigers nog belang rijke waarden op zich droegen, en eene Amerikaansche dame, onder andere, voor 3 miljoen juweelen naar huis bracht. De Titanic zelf had in de 30 miljoen ge kost. Voorzeker werd hij tegen die som niet verzekerd en zal do maatschappij-eige nares, de Whiio Star Line, daar ook een gevoelig verlies ondergaan. Eene andere overweging welke moet gedaan worden is deze Indien het menschdom van den eenen kant zich nog steeds grootendeels ongewapend togen over de natuurkrachten bevindt, is het anderzijds, ook zeker, dat dank aan de wetenschappen, de schadelijke gevolgen der natuuromwentelingen, reeds kunnen bestre den en verzacht worden. De ramp van de litanie is er het klaarste bewijs van. De Titanic werd door de ijsbank verbrijzeld, rond 10 1/2 ure 's avonds (Ame- rikaansch uur) en zonk rond 2 ure 20 s' ande rendaags morgends, dus vier uren later, Alsdan was nog geen enkel schip in de nabij heid. Indien de 868 geredden, die in de sloepen hadden plaats genomen, door de Carpathian werden opgenomen, dan is het omdat dank aan den draadloozen telegraaf, de Carpathian kort na de botsing reeds ver wittigd was en onmiddelijk kon ter hulp snollen en de schipbreukelingen opnemen. Zonder do draadlooze telegraaf was geen enkele der opvarenden gered geworden, want de andere transatlanliekers zouden midden in den nacht, ongetwijfeld de schipbreukelin gen in de verte voorbijgevaren zijn. Zeker is het nochtans, dat ondanks alle wetenschap, ondanks alle uitvindingen, geen enkele maatregel bevoegd is, om rampen als deze van den Titanic te voorkomen. Hoe de ramp zou gebeurd zijn. Een Engelsch blad meent als volgt het wedervaren van de Titanic te mogen ver melden De schok deed zich voor, toen de passa giers zich Zondag avond gereed maakten om zich ter rust te bogeven. Onmiddelijk werden de noodige strenge hevelen gegeven door de officieren en een halve uur later waren de vrouwen en kinde ren in do redditigsloepen geplaals. Het weder was zeer kalm en de zee zeer effen. De bemanning bleef aan boord, wachtend op de hulp welke door deo telegraafbedien- de gevraagd was. Langzaam poogde hel schip de kust van Newfoundland te bereiken docli zulks was vruchteloos. De Titanic zonk in de diepte, 1500 men schenlevens, 25 miljoen waarden en meer dan 4000 zakken brieven enz. medeslepende^ Eene laatste hoop. Een eerste lijst geredde schipbreukelingen werd Dinsdag door de White Star Line afgekondigd. Het zijn echter alleen passa giers van le eh 2® klas. Daaronder zijn er 79 mannen, 233 vrouwen en 16 kinderen. Men denkt dat er ónder de 540 andere geredden, rond de 100 matrozen zijn, gelast met het bestuur der reddhigsbooten. Het overschot, Vis te zeggen de 440 andere ge redden moeten dus ook meestendeels vrou wen en kinderen zijn. De kapitein van den stoomer Ultimia te New-York aangekomen, meldt, dat hij in den omtrek van de plaats der ramp talrijke visscherssloepen heeft zien kruisen. Het zou dus mogelijk zijn dat deze visschers ook eenige schipbreukelingen opgenomen hebben. De kapitein van den Titanic Kapitein E.-G. Smith, die het bevel had over den Titanic en die met het schip in do diepte verdween, had het bevel over den Olympictoen deze in de maand September laatst in botsing kwam met den kruiser Hawhenabij het eiland Wight. Hij was zestig jaar oud en sinds 38 jaar in dienst van de Whit6 Star Line. Deze vertrouwde hem steeds het bevel harer beste stoomers toe, namelijk de Repu blicde Britania, de Majesticde Balticen de Adriatic. De Carpathian nabij New-York Te New-York werd Dinsdag avond het volgende telegram ontvangen van don kapi tein van de Carpathian. Ik zet mijn weg voort naar New-York. Ik heb ongeveer 800 overlevenden aan boord. Er is veel ijs in de streek en ik denk dat New-York de beste haven is, waarheen ik mij kan richten Een ander telegram meldde dat alles wol was aan boord. De reddingsloepen. Eene vraag wordt opgeworpen Waarom had de Titanic niet meer reddingsloepen aan boord Er zijn in de reglementen van de Zeevaart oprecht zonderlinge artikelen. Zoo hijvoor beeld voor de koopvaardijschepen, moeten er aanhoord, langs beide zijden, booten ge noeg zijn. om al de opvarenden te kunnen redden, dus, er moeten aan boord het dub bele der noodige booten zijn. Voor de paketbooten, waar doorgaans talrijke reizigers op zijn. ziet men echter zoo nauw niet. Elke boot van minstens 10,000 ton, moet zestien reddingsloepen hebben, kunnende elk ongeveer 54 personen bevatten. Verder moeten er ook nog groote vlotten zijn, waarop des noods de schipbreukelingen zou den kunnen plaats nemen. De Titanic had aan boord zestien sloepen, doch iedere sloep kon bijna honderd personen bevatten. De litanie was dus in regel. Maar de reglementen voorzagen niet dat de tonnemaat der transatlanliekers zoozeer zou toenemen. Inderdaad, in plaats van 10,000 ton, Had de Titanic een draagvermo gen van 45,000 ton, dus meer dan viermaal het minimum voorzien door het reglement. Reeds werd daarover geklaagd en gewe zen op de stoomers der Duitsche lijnen, die een veel grooter aantal reddingsboolen ter hunner beschikking hebben, doch de kwestie ligt nog ter studie. De reeders hebben eene prachtige uitvluchtOp de plaats waar wij de reddingsbooten bergen, kunnen wij geene passagiers aanvaarden Reeds werden aan boord van de Titanic maatregelen genomen voor het hangen van 48 reddingssloepen, doch men weet niet waarom de eerste reis werd gedaan met zestien sloepen. In deze zestien sloepen werdeu 868 opva renden gered. In de 32 anderen zouden dus gemakkelijk de 1500 anderen plaats gevon den hebben en de ramp van den Titanic zou zich hij stoffelijke schade bepaald hebben. Een nutteloos offer Mad. Guggenheim, de echtgenoote van den miljardair, die waarschijnlijk tusschen do slachtoffers is. kwam Dinsdag morgend in de bureelen der White Star Line, te New- York, miljoenen aanbicdon indien men een bijzonderen steamer wilde gereed maken om haar toe te laten haren echtgenoot te gaan opzoeken. De vrouw was ten prooi aan eene onbeschrijfelijke opgewondenheid en men had de grootste moeite ter wereld om haar te bedaren en haar te overtuigen dat al liet goud der wereld in déze omstandigheden niets kon haten. De Titanic was gewaarschuwd M. Caslin, kapitein van den Franschen transatlantioker La loarraine die van

De Volksstem | 1912 | | pagina 1