Qnsüeipcli kiesstelsel OORLOG 'T EEN EN 'T ANDER De erge val van Védrines Groote brand te Rousselare Vreeseiijk drama ie Parijs De ramp van den Titanic. Nog een dramatische hrand De Bandieterijen in Frankrijk. 13 A. Gr 33 3L. ZO Dramatische brand in Duitschland Italië en Turkyë. Achttiende jaargang n" I GS 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zaterdag 4 RSei 1912. BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST 723, Steenweg van Waier!ocf 728. I 9, Kerkstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Gendt. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3e bladz. |de regel) fr. 0.50 4* bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2.00 Recht, herstelt, (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. ijs TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. Alleman één stem, huilen de anti klerikalen Alleman een stem Wat wilt ge zeggen Al de mannen een stem En waarom En waarom de vrouwen niet Al de mannen, zegt ge? Wie zijn dat al de mannen? Al de man nelijke personen gekomen tot 25 jaren? Maar neen, roepen de socialisten en progressisten u toe Het moet op 21 jaar gegeven worden Zoo En waar om op 21 jaar? Waarom mag een jongen van 20 jaar niet stemmen En waarom niet op 19, 18, 17 en 16 jaar? Hoe zoo! Een jongeling van 16 jaar, hij moet gansche dagen, gansche maanden op 't fabriek hij, hij is de eenige voort brenger. (Is 't niet, socialisten en hij zou geen stemmeken mogen heb ben. Kan er iets schreeuwende!* on rechtvaardig? En op 18 jaar dan Op dien ouderdom kan men trouwen. Men kan een huisgezin stichten, en vader zijn, al den last van een huishouden op don hals laden, en men zou niet in staat zijn, een wit rondeken op een stembrief zwart te maken, Allez dan En op 19 jaar dan De jongens moe ten naar den troep, zij moeten het land en den koning dienen zij moeten hun bloed vergieten en hun leven ten beste geven, en zij zouden geen stem kunnen uitbrengen. Waaromniet Ge ziet, als er maar te babbelen valt, het stemrecht kan heel goed voor gestaan worden op 16, 17 en 18 jaar, even goed als op 21 jaar, doch het is niet genoeg er als een loskop over mee te praten, we moeten de zaken wat dieper inzien, en dat gaan wij hier doen. Daarom een klein onderzoek over den toestand van Europa in zake kieswetgeving; zulks zal niet slecht zijn. A^e vinden er 5 landen met beperkt, dus met geen algemeen stemrecht het zijn Engeland, Holland, Italië, Zweden en Luxemburg. (We gelooven niet dat die 5 landen juist aan den staart komen van de beschaving.) Wij hebben het zuiver algemeen stemrecht, in Zwitserland op 20 jaar, Frankrijk op 21 jaar, Duitschland en Spanje op 25 jaar, Denemarken op 30 jaar; twee landen hebben een gemengd stelsel van algemeen stemrecht. Noor wegen met zijn zuiver algemeen stem recht voor de mannen en zijn beperkt stemrecht voor de vrouwen, en België het algemeen stemrecht met de meer voudigheid. Wij zien dus dat van deze 12 lan den, er juist 1 is met zuiver algemeen stemrecht op 20 jaar, 4 met stemrecht op 21 jaar, maar daaronder is er maar één met algemeen stemrecht, 6 met stemrecht op 25 jaar, waarvan 2 met algemeen stemrecht, en 1 met alge meen stemrecht op 30 jaar. Daaruit deze beschouwingen. Zwitserland daargelaten, dat een gansche bijzondere inrichting heeft, is er enkel 1 land, Frankrijk met zuiver algemeen stemrecht op 21 jaar. Ziet ge nu wat het geroep der socia listen beteekent, die beweren dat het puur en simpel, zooals zij het verlan gen, in al de groote landen is inge voerd. Ja, hoop en al, in een enkel land. Een groot verschil is er tusschen één en allemaal Is 't niet 26) De landen die aan 't hoofd van ■den vooruitgang staan, zijn juist die landen welke het puur en simpel niet. hebben, zooals onze fameuze politie kers het verlangen. Engeland heeft hel Beperkt stemrecht op 21 jaar, Holland heeft het beperkt stemrecht op 25 jaar, Eelgië heeft het algemeen stemrecht gepaard met de meervoudigheid op 25 jaar, Duitschland heeft het algemeen ;Stomrecht, waartegen nu eene hevige ■terugwerking bestaat, op 25 jaar, en Denemarken heeft het algemeen stem recht op 30 jaar. 3°) Deze 5 hooger vernoemde lan den zijn juist die landen waar de han del meest bloeit en waar de sociale wetgeving verst vooruit is. Wat betee kent dan de zwetserij, dat het puur en simpel, het middel is om het volk gelukkig te maken. Dat is doodeen voudig volks bedriegerij. De Belgische volksmacht De volksmacht, waar onze plaatse lijke kwakzalver zoo doodgeerne met zwetst, de Belgische volksmacht is veel grooter en veel werkelijker in België dan in de andere landen. In alle landen bestaat er nevens het door het volk gekozen parlement, eene sterke matigende macht. In Engeland en in Italië worden de leden der Hooge Kamer in onbeperkt getal benoemd door den Koning. In Denemarken en in Spanje bestaat diezelfde Hoogere Kamer uit niet-ge- kozene leden en uit leden gekozen met twee graden in Duitschland worden de leden er van gekozen of aangesteld, door den Keizer, den rijkskanselier, den federalen Raad, de lokale Parle menten in Zwitserland, Frankrijk en in Holland wordt de Senaat geko zen met twee graden. Het is enkel en alleen in België dat de Senaat rechtstreeks en bij algemeen stem recht gekozen wordt door het volk. s£ De socialisten willen bij ons het Se naat afschaffen. Beseffen onze lezers wel voor welken gevaarlijken toestand wij zouden staan? Nu reeds vragen ze in Duitschland om het stemrecht in te krimpen, omdat er te gevaarlijke toestanden uit voort vloeien, in Frankrijk is men gedwon gen, om de toestanden eenigermate te matigen, de Evenredige Vertegen woordiging in te voeren. Wat zouden ze zeggen in Duitschland en in Frank rijk zoo daar het stelsel in voege was als bij ons, want vergeet het niet, het is enkel bij ons dat het Senaat recht streeks door het volk wordt samen gesteld. Het Belgisch kiesstelsel, niemand twijfelt eraan, kan nog verbeteringen ondergaan, maar toch mogen wij zeg gen dat geen kiesstelsel zoo goed en zoo rechtvaardig is als 't onze. Dat zeggen wij niet alleen, maar dat gaan wij in een volger.d hoofdar tikel bewijzen. Tusschen liberalen en so cialisten te Brussel. Ze kunnen nog niet wachten tot dat de kiezing voorbij is om ruzie temaken. Het Brussolsch volkshuis beeft eene bro- chuur uitgedeeld waarbij de liberalen leelijk onder d'hand worde;; genomen. De rooden verwijten de blauw, dat deze laats ten onder elkander niet het minst overeenkomen, dat de liberalen voor liet puur en simpel zijn om dat ze niet anders kunnen, en anders, een leger zouden zijn zonder troepen. Verders zeggen de socialisten dat ze den ouderdom van 25 jaar niet kunnen aanvaarden. Do liberale bladen jammeren en janken, maarzij vinden niels anders dan wat ze ge zocht hebben. Recht op den kop der ultra-militaris ten. In den Rijksdag werd er op 1 Mei gesproken over de bewapening. Het was in de Kommissie die de begrooting van den Rijksdag moest nazien. Een gekozene van liet Gentrum vroeg of Holland en België in tijd van verwikkelingen, in slaat zouden zijn hunne onafhankelijkheid te verdedigen. M. de Kiderlen antwoordde dat de onzij digheid van België gewaarborgd is door eene internationale overeenkomst. Die verklaring en dien datum dienen wij t' onthouden. Eene moeder met 33 kinde ren.Te Jacobsburg woont er eene vrouw met 33 kinderen zij kocht er 22 in haar eerste huwelijk en 11 in haar tweede huwe lijk. Zestien barer zonen hebben bet vader land gediend. De vrouw heeft nu aan de regeering van do Vereenigde Staten een pen sioen gevraagd. Ons dunkens heeft zij het wel verdiend. Ginder goed, hier slecht. De municipale raad van Parijs heeft 200 mil- lioen gestemd voor het bouwen van goed- koope woningen. Ieder woning zal minstens 20000 fr. kosten zoodat do stad hoogstens 10000 woningen zal kunnen laten bouwen. Zeker, dat is een heel schoon, een heel de- mokratisch werk, wij geven liet toe aan onze tegenstrevers. Maar hoe komt het dat die zelfde tegenstrevers geen lof brengen aan de katholieke regeering, die niet enkel 10000 maar 160000 werkmanswoningen heeft laten houwen. 110000 werkmenschen eigenaar heeft gemaakt van hun huis, en nog 50000 anderen op weg Jiieeft gesteld er eigenaar van te worden. Ellen Boot om eene vrouw. Te Smolensh, in Rusland wordt op zekere tijdstippen van 't jaar eene vrouw verlot. Als het meisje is aangeduid, moet zij tien dagen t' huis blijven en de kandidaten die om hare hand dingen komen haar bezoeken. Daarna worden de loterijbriefjes verkocht, er zijn er 5000 elk van een roebel of een frank. Na den verkoop dér lotjes, heeft de trek king plaats en de winner heeft het recht het meisje met een bruidschat van 5000 fr. te huwen. Zij heeft het recht het huwen te weigeren, maar dan moet zij haren schat deelen met den verloofde. Doch eene weige ring komt heel raar voor. Leve... Ferrer I Bonnot, Garnier, Garrouy en hunne benden werden gehuistvest in de woning van Fromentin,oolc anarchist en intiemen vriend van Ferrer. Welnu, wat zegt ge, heeren socialisten en liberalen van Belgi.ë? Gij hebt Ferrer ver hoer lij kt, er stoeten voor ingericht en stand beelden voor gegoten. Gaat gij het ook niet doen voor Bonnot, Garrouy en hunne benden? Donderdag namiddag hebben de genees- heereti, die den vlieger Jules Védrines be handelen, liet volgende bulletijn afgekon digd De verbetoring duurt voort. De gekwetste mag ais buiten gevaar aanzien worden. Evenwel moeten de bezoeken nog tot nader bevel uitgesteld worden. Er werd echter uilzondering gemaakt op dezen regel, voor eene afvaardiging welke aan Jules Védrines het kruis vau het Eere legioen kwam brengen. Védrines. die goed helder van geest was. bedankte lachend, doch zegde, dat hij mis schien hel kruis vroeger verdiend had, doch alleszins nu niet. De leider der afvaardiging antwoordde echter, dat hij het kruis wel tien maal verdiend had en het niet meer dan tijd was, hem nu het kruis te schenken. De plechtigheid duurde slechts tien minu ten. Een fabriek afgebrand. Honderd dui zend frank schade. De groote lijnwaadblauweverij, toebehoo- rende aan de gebroeders Mestdagh, gelegen tusschen de Gasthuis- en Rondenkouistraten, is door een schrikkelijken brand teenemaal in asch gelogd. Omstreeks 8 ure, werd de nachtwaker der fabriek brandreuk gewaar en in de drogerij gaande, zag hij dat deze in brand stond. Aanstonds lilies hij alarm waarop de wakers der fabrieken toesnelden en begonnen te redden wat zij nog konden redden. Het vuur nam zulke bliksemsnelle uitbreiding, dat het gebouw, dat minstens 1000 vierkante meters oppervlakte beslaat, spoedig in een vuur poel was herschapen. De pompiers kwamen ter plaats, vielen met bun welingericht materiaal, onder bevel van kapitein Vejs, moedig het vernielend elemeht aan. Terwijl zij aan 't blusschen waren, stortte het dak met groot gedruisch in. zoodat nog enkel de muren rechlbleven. Na drie uren werkens, waren de brandweer manen het vuur meester. De woning en de aanpalende bergplaatsen bleven bevrijd. Geheel de stad was.door de groote vlam men verlicht, en uren ver in 't ronde werd de brand gezien. Al wat de fabriek bevatte honderden stukken lijnwaad, oliën, verf en al wat mekaniek aanging, is in de vlammen geble ven. De bijzonderste boeken en weerden eenige stukken lijnwaad, alsook het peerd zijn kunnen gered worden. De oorzaak is nog niet gekend. De schade wordt op 100,000 frank geraamd. Naar wij vernemen is de fabriek aan de stad verzekerd. De ordedienst werd gedaan door de policieoffi- cieren en hunne agenten, alsook door de gendarmerie. Onder de duizende toeschouwers bemerk te men den heer Burgemeester Mahieu, dé schepenen Delbeke en De Meesier. Een kassier doodt zijn patroon Donderdag morgend had in een groot han delshuis der Bankstraat, te Parijs, oen bloe dig drama plaats. M. Baron, eigenaar van het handelshuis, had de boeken van zijnen kassier, zekeren Emiel Chevron, nagezien en er eenige onre gelmatigheden in ontdekt. Hij zegde aan den kassier, dat hij zulks in orde moest brengen, of dat er andere maatregelen zouden geno men worden. Donderdag morgend vroeg M. Baron aan den kassier of alles nu in regel was, waarop de kassier een revolver te voorschijn haalde en vijf schoten op zijn patroon loste, zeg gende Daar is uwe rekening M. Baron stortte ten gronde en was een lijk. De moordenaar nam de vlucht en werd niet meer teruggezien. Hij is gehuwd en vader van familie. Ook het slachtoffer was gehuwd en vader van drie kinderen. Het drama heeft in de handelswijk, waar de moordenaar en zijn slachtoffer goed ge kend zijn, eene levendige opschudding ver wekt. Drie pompiers gedood en vijf andere zwaar gekwetst In het dorp Al ten weddingen, vlak bij Maagdenburg, is het groote handelshuis van de gebroeders Kaersten totaal afgebrand. Ofschoon de brandweer uit Maagdenburg en omliggende plaatsen dadelijk kwam toege sneld, kon met het vuur niet meester worden en moest men zich beperken tot de bescher ming der aanpalende huizen. De bewoners van het handelshuis konden zich ter nauwer- nood redden. Bij het blusschingswerk gebourdo ©en droevig ongeluk. Terwijl tien pompiers een zware slang op den brandenden winkel richt ten, stortte plots een groot stuk muur in. Acht werklieden werden onder de puinen begraven. Dadelijk bêgon men aan het red dingswerk en ofschoon de ongelukkige slachtoffers spoedig bevrijd waren, bleken twee hunner reeds overleden, terwijl een derde zoo zwaar gewond was, dat hij enkele minuten later den geest gaf. De vijf andere brandweerlieden zijn even eens zwaar gekwetst de geneesheeren heb ben echter nog de hoop hen in het leven te houden. Het Engelsch onderzoek Donderdag heeft de Engelsehe onderzoeks- kommisie der ramp van den Titanic eene eerste zitting gehouden. Bij het openen der zitting, nam lord Mer sey het woord en drukte zijne deelneming uit aan de familie der slachtoffers. Sir Rufus Isaacs, vertegenwoordiger van den Board of Trade, heeft verklaard dat het onderzoek zou voortgezet worden met de grootste zorg, buiten alle vooringenomen heid. Zestig advokaten wonen de zitting bij. Allen zijn door een of andere belangheb bende met de verdediging hunner zaken ge last. Na eenige formaliteiten werd de zitting tot Vrijdag verdaagd. Voor de slachtoffers. De inschrijving, te Londen geopend voor de slachtoffers dezer groote ramp, beloopt reeds tot 293,500 pond, 't zij ongeveer 7,350,000 fr. 190,000 pond werden inge zameld door Mansion House, p 41,000 door den Daily Mail p en 28,000 door den Daily Telegraph. Voor de Zwevezeelenaars. Donderdag werd te Zwevezeele eene mis gecelebreerd tot lafenis der zielen van de uitwijkelingen der gemeente, die in de ramp van de Titanic omgekomen zijn. Vijf Zwevezeelenaars zijn in do schipbreuk geble ven Jules Van der Plancken, 31 jaar oud Emilie Van de Moortele. zijne vrouw zij waren eenige dagen voor hun vertrek ge huwd Leon Van der Plancken, 17 jaar oud; Augusta Van der Plancken, 20 jaar oud, broeder en zuster van Jules, en eindelijk Victor Van der Cruyssen, 47 jaar oud, on gehuwd. Drijvende lijken. Een stoomboot, Woensdag te Boston aan gekomen, heeft, op zijne reis, twee lijken en talrijke wrakken ontmoet, op vijf mijlen ten noorden van de plaats waar de Titanic gezonken is. De internationale Conferentie. De internationale Conferencie, bijeenge roepen op voorstel van de Duitscho regee ring. met hot doel de noodige maatregelen te nemen om de veiligheid der passagiers, op zee to verzekeren, zal in 't begin van den aanstaanden herfst te Berlijn vergaderen. Nog een geredde van den Titanic Een der geredden van den Titanic p de genaamde Guillelmus De Messemaecker is van Wilsele nabij Leuven. De Messemaecker, was reeds een aantal maanden te huis en ging terug naar Noord Amerika om aldaar eenige zaken van eigen dom to regelen. De Messemaecker vertrok met den Titanic en werd gered en opgepikt door de Carpathia en behouden aan wal ge bracht te New-York, van waar hij aan zijne familie geschreven heeft, om hun zijne red ding te melden, vooraleer de lange reis per spoor te ondernemen, die vijf dagen en vijf nachten duurt. TUSSCHEN De werking in de Egeïsche wateren Italië maakt zich gereed om verscheidene eilanden te bezetten, om alzoo later door de teruggave dezer eilanden als eene vergoeding aan Turkyë te schenken voor het verlies van Cyrenaïque en Tripoli tanië. Opening der Dardanelles De Turksche ministerraad heeft besloten onmiddelijk de Dardanellen te openen. Dit spoedig besluit is gekomen door dat Engeland en Rusland krachtdadig hebben geëischt dat het zoo geschiedde. Er bleef den zwakke niets over dan den sterke te gehoorzamen. Eene hoeve door het vuur vernield te Doornijk, Bijna twee slachtoffers. Verleden nacht ontstond brand in de hoeve van landbouwer Modest Duchatelet. In wei nige oogenblikken tijds had het vuur zulke uitbreiding genomen, dat alle gebouwen in laaie vlam stonden. Gebaren snelden ter hulp, wierpen een muur om, en gelukten er zoo in de paarden en het hoornvee in veiligheid te brengen. De 17-jarige dochter van den landbouwer poogde nog eenige voorwerpen van waarde te redden en snelde in het brandende woon huis, toen eensklaps het dak instortte. Een moedige gebuur, Louis Souck sprong haar ter hulp en kon haar met veel moeite redden. Hot meisje en haren redder hadden echter gevaarlijke brandwonden hekomen en moes ten in beden kei ij ken toestand in een naburig® woonst gebracht worden. De pompiers waren spoedig ter hulp ge sneld, docli bij gebrek aan water, kon den zij niets verrichten en de hoeve werd ten gronde vernield. De schade is zeer aanzien lijk, doch door de verzekering gedekt. Nog aanhoudingen. Te Juvisy werd gisteren een aardewerker zekeren Isaac Zembrunnen, geboren te Parijs aangehouden, onder de verdenking ook do gastvrijheid verleend te hebben aan Bonnot, namelijk den avond na de moord op den po- licieoverste M. Jouin. Men zal zich herinneren, dat op 2b April, 's avonds tw ee mannen, op do Italiaansche plaats te Parijs een taxi huurden, en zich naar Juvisy deden voeren, waar een hunner nabij het vliegpleiu afstapte. Men veronder stelt nu, dat deze kerel tot aan de woning van Zembrunnen is gegaan en daar met Bon not de vlucht regelde. Toen de man terug in den taxi had plaats genomen, werd er naar het bosch van Sen art gereden, waar de chauffeur een zakje peper in de oogen kreeg en dan ten gronde go- worpen werd. De bandieten keerden met den taxi naar Juvisy terug, laadden Bonnot op en reden er mede naar Parijs. Men weet hoe zij daar in dolle vaart de oktrooibedienden voorbijsnelden De onderzoeksrechter is overtuigd, dat het inderdaad bij Zembrunnen is dat Bonnot, na de misdaad van Klein Ivry, eerst ver bleef. Te Somain, nabij Douai, werd een kerel aangehouden, zekere Roger Lanoff, die in anarchistische meetingen den lof maakte der misdaden der bende Bonuot-Garnier. Eenige dagen geleden roemde hij nog de heldendaden der bandieten op eene meeting te Valenciennes. De toestand van opzichter Eugène De toestand van den agent Eugène, die tijdens de belegering van de garage Dubois,

De Volksstem | 1912 | | pagina 1