OM, Warocqué Hevige kieswoelinp 1 m EN 'T ANDER OORLOG De Bandieterijen in Frankrijk. Dg ramp van den Titanic. DAGBLAD Van Nuffeï-De Gendt. Twee kinderen deer ratten verslonden Italië en Turkyë. Achttiende jaargang n' 1 B 2 CENTIEMEN HET NUMMER Saterdag I I FiËei 19 3 3. ABONNEMENTEN! Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. i|f 3% TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELENs 728, TE BRUSSEL Steenweg van Waterloo, 728. BestuurderJ. TE AALST 3Kerkstraat, Telefoon 114 AANKONDIGINGEN: KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3® bladz. (de regel) fr. 0,50 4e biadz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1.0(7 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 De schatrijke heer en de meester van Morlanwelz, M. Warocqué.die troont en prijkt en siert op een en dezelfde lijst als M. Berloz, den afgezant van de arme en de benige werklieden partij, diezelfde menheer Warocqué heeft eene hrochnnr opgemaakt en uit gegeven waarin hij, volgens zijne eer gn believen, de uitslagen weergeeft ean de laatste gemeentekiezingen. Hij veeft niet enkel de uitslagen der groote steden en gemeenten, maar ook deze der kleinste dorpen en al die uitsla gen schikt hij of bij katholieken, of bij liberalen of bij socialisten andere, lokale belangen tellen niet voor hem. M. Warocqué pocht natuurlijk met hot feit dat de kartelbroeders in de groote steden zetels hebben bijgewon- nen, hoewel zij er vele stemmen heb ben verloren. Nu het kleinste kind dat zijn eerste verstandsbegrippen bezit, kan gemak kelijk verstaan, dat de katholieken in de groote steden, zelfs dan nog als zij duizenden stemmen bijwor.nen, hunne zetels moeten afstaan, eens dat de libe ralen en socialisten niet afzonderlijk, maar gezamenlijk opkwamen. Wij staan dus voor eene dubbele veron derstelling, of de kartelmannen hou den enkel rekening van het aantal be komen zetels, ofwel houden ze enkel rekening van het bekomen stemmen- getal. We laten ze kiezen Is voor hen het getal zetels van het meeste be lang, dan antwoordden wij goed zoo, wij nemen uwe opvatting aan doch dan moet gij ons toelaten te zeggen dat wij het zijn die in de gemeentekiezin gen eene schitterende overwinning hebben behaald. Immers van de 25000 zetels, hebben de kartelmannen er 9000 en wij katho lieken 16000 of eene zuivere meerder heid van 7000 zetglé..,. Haltela zul len nu de kartelmannen schreeuwen haltela het getal zetels komt hier niet van pas ge moet enkel zien naar het aantal stemmen dat de partijen be haald hebben. Nog eens, beste tegenstrevers, wij nemen uw voorstel aan ge ziet, wij zijn erg toegevend, zeer vriendelijk ten uwen opzichte. Maar spijtig voor u, en gelukkig voor ons en voor gansch het land de kiozinger. van 15 October hebben klaar en duidelijk getoond dat de katholieken overal, in de steden als in de gemeenten, duizenden stemmen hebben bijgewonnen. Herinnert u, Gent, Brussel, Luik, en de uitslagen der provinciën het is de stad Antwer pen alleen, die ons heeft doen aehter- uitboeren niet omdat wij er stemmen hebben verloren, maar omdat wij er niet zijn vooruitgegaan, maar wel stil gebleven, en stilstand beteekent in zulke gevallen achteruitgang. Buiten de stad Antwerpen is het voor de katholieke partij een uiterst gelukkige dag geweesten 't was met recht dat minister Berrijer de uitslag met deze woorden kenmerkte De re geering vraagt niets meer of niets be ters, dan dat de kiezingen van 2 Juni 1912, ook zoo goed en zoo voordeelig zouden zijn voor de katholieken als de gemeentekiezingen van October 1911. Doch komen wij nu terug op de brochuur van M. Warocqué; het zij vooraf gezegd dat zij krioelt van on nauwkeurigheden. Hij doet er gemeenten doorgaan als hebbende eene liberale meerderheid, waar de naam van liberaal nog maar amper gekend is hij [somt plaatsen op waar er verscheidene lijsten zijn geweest en die verschillende lijsten rangschikt hij, volgens goeddunken, of hij liberalen, of bij katholieken, of bij socialisten; boewei die lijsten soms alle twee of alle drij, niets dan katholieke namen bevatten, en dus enkel verscheidene katholieke lijsten waren, die uit plaatselijk belang, tegen elkander opkwamen. Nietlanger dan Zondag laatsteden, waren wij op eene openbare meeting te Grobbendonck. Daar ook waren er twee lijsten geweest met de laatste gemeentekiezingen. Acht dagen te voren hadden de liberale kandidaten voor de Kamers, er openbaar gezegd, dat die eene lijst eene vrijzinnige lijst was, en dat de kiezers van Grobben donck voor die vrijzinnigen gekozen haddenWel, op die kat holieke meeting kwam een dier zoogezegde vrijzinnige kandidaten, verontwaardigd protestee ren tegen de benaming die de liberale grootsprekers ze hadden gegeven. Wij waren er wij zijn steeds geweest en wij blijven, zegde die gewezen kandidaat, niets dan katholieken, mannen uit één stuk, sterk van overtuiging, die alles veil hebben voor de verdediging van onzen godsdienst.... Hieraan hebben wij een tastbaar bewijs van de oneerlijkheid der libera le woordvoerders, die er niet opzien', katholieke personen, die soms van ge dacht verschilden over plaatselijke belangen, en daarom met een dubbele lijst opkwamen, die katholieke men- schen als zijnde niet-katkoliek te doen doorgaan. Het schijnt dat "de liberalen niet enkel te Grobbendonck, maar op ver scheidene plaatsen dit lesken hebben ontvangen, en openbaar zijn geschand vlekt geworden om hunne politieke oneerlijkheid. Gansch do Vlaamsche buiten van onze vijf Vlaamsche provinciën is om zoo te zeggen, uitsluitend katholiek. Dat zullen ze best toonen op 2Juni. De Dompers. Op do 40 Hooge- scholen dio vóór 1400 tot stand kwam n, werden er 31 gesticht en onderhouden door de Pauzen van Rome. Het verplicht onderwijs, De socialisten meenen dat zij dat hebben uit gevonden. Och God Paus Innocentiua de Derde had als kenspreuk in zijn wapenschild: Onderwijs voor allen en die Paus regeer de van 1198 tot 1216. En Paus Benedictus XIII die Paus was van 1724 tot 1730 zegde De onwetendheid is aan den oorsprong van al de kwalen, bijzonder bij degenen die leven van 't werk hunner handen. Voltaire, de goddelooze Voltaire, schreef den 19 Maart 1766 in oen brief Ge moet het volk leiden en liet doen oprukken, maar niet deze populace die leeft aan 't werk barer handen, onderwijzen. Groote katholieken. Golom- bus ontdekte Amerika, de monnik Berthold Schwarz hot poeder, Jan Gutenberg de druk kerij, en 't waren 3 vurige katholieken Hij noemt zich den groot ste In hot blad van den afvallige Fonteyne, staat con artikel geteekend maximus wat zeggen wil, de grootste, en waarin 't volgende te lezen staat Gegroet priester Fonteyne Ik groet u en ik breng u hulde, priester Fonteyne ik juich den moed en de hardnekkigheid toe waarmee gij strijdt voor do volkszaak on danks laster en leugen.... Houdt kloek aan, gezalfde des Heeren, enz. enz. En weet ge wie die loftuitingen durft schrijven op den afvallige Fonteyne zelf Doch in Vlaan deren zegt men Eigen lof stinkt... Heer Daens heeft dus in Brugge een waardigen navolger gevonden. En zulke kerels noemen zich de vrienden van 't volk... Verleiders, bedriegers,politieke goochelaars, demagogen zijn het en niets, volstrekt niets meer... De grootste fout der socia listen. Volgens Arthur Drews, de schrijver van het fameus hoek De Cliri- tus, een goochelaar is de grootste fout van het socialisme, te gelooven dat na de vernietiging van alle godsdienstige macht, de eonling nog in staat is en nog bereid zal zijn om zich op te offeren voor do massa ze meenen dat het geloof aan liet algemeen welzijn genoeg is om de godsdienstige ver kleefdheid te vervangen. Neen, eens het geloof weg, komt onbuigzaam het egoïsme hoven en daardoor de anarchistische ontbin ding van de gedroomde socialistische ge meenschap. Niet tegen den godsdienst.— De naamloozo maatschappij van de Gentscbe liberale pers heeft een booksken uitgegeven: De verlossing, waar in staat te lezen De kerk, men kan het niet genoeg zeggen, kraakt, verdwijnt met haren valschen God, hare rangorde, hare dogmas, hare sakramen- ten, haar geloof dat zij ingeeft, hare hoog moedige pretentiën... Indien al de vrienden der vrijheid, der verdraagzaamheid, enz. mee wilden, we zou den welhaast de zon zien schijnen, waarop wij zouden verlost zijn voor goed van het juk der katholieke,apostolieke en Roomsche kerk En die kerels zijn toch niet tegen den godsdienst De Belgische rente. De Echo de l'lndustrie vau Parijs zegt in zijn nummer van 5 Mei, dat al de Staatsren- ten gedaald zijn,maar de Belgische rente toch het minst. Dit bewijst het blad bij eene ver gelijking In Augustus 1897 en In April 1912 stond de Belgische rent 103 85 de Hollandsche 99,75 82 de Zweedsche 102 83 do Zwitsersche 102 82 de Deensche 99,70 79 Het verschil. De Belgische rente was dus gezakt 18 fr. of 17,47 per honderd, de Hollandsche 18,75 fr. of 17,79 per hon derd de Zweedsche 19 fr. of 18,72 per hon derd, do Zwitsersche 20 fr. of 19,70 p. h., de Deensche 20 fr. 70 ctm of 20,76 ten hon derd. Daaruit blijkt duidelijk dat de Belgische rente, minst gezakt is van allemaal... Sedert April 1912 is bovendien de Belgische rente merkelijk geklommen. Gisteren morgen'1, rond 5 ure, werden de echtgenooten Legrinden, wonende te Drei- Bruckon (Luxemburg) gewekt, door net gekerm hunner kinderen, een tweeling van eenige maanden oud, die in een kamertje naast de ouderlijke slaapkamer sliepen. Daar zulks bleef duren gingen zij zien. Op hot bedje der kinderen, zaten drie groote ratten, die bezig waren het aange zicht van een der kinderen af te knagen. Reeds waren neus, ooren en lippen verslon den. Het andere wichtje had eene vreese- lijke wonde aan de keel en gaf weldra den geest. Een hijgeroepen geneesheer trachtte nog het eerste kind te redden, doch alles was vruchteloos en ook dat kind bezweek. De arme moeder is zinneloos gewordon van smart. Was het Garnier Uit Ventas, Spanje, wordt gemeld, dat 2 kerels van Fransche nationaliteit Woens dag rond don avond, uit het gebergte kwa men, in eene herberg eenigen mondvoorraad kochten en dan zeer haastig terug de bergen introkken. In de herberg bevonden zich verscheidene verbruikers en dezen waren van meening, dat een der kerels zeer goed aan Garnier geleek. De gendarmen werden inderhaast verwittigd en gingen in liet gebergte op zoek. Donderdag avond waren de twee kerels ech ter nog niet terug gevonden. Nog een valsch alarm te Brussel. Twee jonge lieden, oud 20 en 22 jaar, vertrokken Donderdag te Parijs, naar Brus sel. Onderweg veranderden zij van kleeding. Hunne reisgezellen vonden dit zonderling en waren overtuigd dat zij met Garnier en Va- Jet te doen hadden. De policie van Brussel werd per telegram verwittigd. Bij do aankomst van den trein van 9 ure 32 uit Parijs, in de Zuidstatie, hielden een lOtal agenten van Sint-Gillis, in uniform en met de revolver in de vuist, de tweo ver dachte kerels aan, nadat men hun had gebo den de armen in de hoogte testeken.... Beiden werden in het bureel van den sta tieoverste betast men doorzocht ook hun reisgoed. Men was verplicht hen terug in vrijheid testellen. Deze mislukte aanhouding van Garnier en Valet verwekte groote opschudding. Eens Venditle Zondag namiddag, zal er ongetwijfeld veel volk naar Choisy-le-Roi stroomen,waar onlangs de policie de garage Dubois, waar Bonnot verscholen zat, in de lucht deed springen. Zondag namiddag immers zal de deurwaarder to Ghoisy-le-Roi, in het half vernield huis van Dubois, overgaan tot de openbare verkooping door sterfgevalvan den huisraad en het materieel van Dubois. Tusschen de te koop gesteldo voorwerpen zijn er twee molocycletten.waarvan Dubois eene in orde aan 't brengen was om Bonnot toe te laten er mee te vluchten toen de agenten hem verrasten. De moordenaar Bill. Te Boudonville, op de plaats Renaudine, wonen de echtgenooten Gustaaf Simon-Bou- chiDgers. De vrouw is eene nicht van den moordenaar Bill. Zondag avond nu, rond acht ure, waren de echtelingen Simon aan 't avondmalen, toen zij iemand op de deur hoorden kloppen. Simon zonder van tafel op te slaan, riep: Binnen! De deur ging zachtjes open en een man trad binnen. Hij was doodsbleek, zijne oogen rolden verwil derd in de holten. Hij had een breeden zwar ten hoed diep over 't voorhoofd getrokken. Het was 5 jaar geleden dat men Charles Bill niet meer gezien had, doch men herkende hem dadelijk. Hij trad naar de vrouw toe met gebogen hoofd en murmelde «Goeden avond, mijn heer en madam Vrouw Simon sprong verschrikt recht en haar man volgde dat voorbeeld. Met eer. streng gebaar woes deze de deur en riep Ga heen Ga heen op staanden voet Ik wil hier niet van u Een glimlach, verachting uitdrukkende, kwam op Bill's bleeke lippen, en hij zegde Ja 't is ongelukkig, maar Blanchot heeft «en vader van drie kinderen doen opslui ten De vrouw kreeg medelijden met hem en wilde bij haren man voor hem ten beste spro ken, doch Simon liet er haar den tijd niet toe, want hij riep Wilt ge buiten gaan, ja of neen Hij stapte op Bill toe, greep hem bij de schouders en duwde hem huiten, waarna hij de deur grendelde. Vrouw Simon opende het venster en volgde Bill met don blik. Hij stapte langzaam voort, in gedachten verzonken, als eon wanhopigst die niet weet waarheen zijne schreden te richten. Hij daalde de helling af, en verdween in de richting van Fonds d© Tioul. De echtgenoten Simon vreesden dat het bezoek van Bill hun onaangenaamheden kon op op den hals halen en besloten de policie te verwittigen. Mad. Simon gïdg to Boudou- ville telofoneeren naar de policie van Nancy. Daar heerschte echter, ovenals te Parijs oneenigheid tusschen do agenten der veilig- heidspolicie en de municipale policie en daar beiden wilden optrekken om don moordenaar te achtervolgen, was or ten slotte geen enkele policieafdeeling, die wilde den moor denaar gaan opzoeken. Daardoor bleef Bill op vrije voeten en zal ongetwijfeld nog lang loopen. TE ANTWERPEN Messteken, revolverschoten, lierbergbele- gering. Verscheidene gekwetsten. De strijd in de stad Antwerpen begint effenaf sclumdalig to worden. Do katholieken mogen geene enkele meeting govon of het liberaal gespuis trekt er naartoe om te vech ten, te kappen en te slaan. En tusschen die schoelies van de straat staan ©r dan tal van stadhuisklerken ja, tal van gemeenteonder wijzersdie heerendie zoogezegd onzijdig ondencijs kunnen gevenhoeioel de papen- vreterij op hun wezen zelf te lezen staat. Donderdag avond hadden de katholieken eene groote meeting op de Veemarkt, natuur lijk gestoord en gedurig onderbroken door de deftige, treffelijke, vrijheidslievende, ver draagzame en deugdzame kartelmannen. Bij het buitenkomen werden zij omringd, uiteengedreven en als ongedierte afgeklopt, de policie was niette vinden. De katholieken echter lieten zich niet als meelzakken uit kloppen, doch verdedigden zich kranig. Nu in do Wolstraat w as er ook eene libe rale meeting. Welnu, wij vragen aan heel de wereld Word die liberale meeting ge stoord En als die liberale meeting niet gestoord werd, hoe komt het dan dat al de katholieke meetingen overhoop moeten wor den geslagen De katholieken zeggen dat het niet waar zal zijn en dat zij zoowel als gelijk wie, recht hebben meetingen te geven. Het schoonst van al is wel, dat de Etoile Beige van Brussel, ook verslag doet over die vechtpartijen en liet uitgeeft juist alsof de katholieken de aanvallers zijn geweest Waarlijk, in sommige gazetten moet gij u aan niets verwonderen Het zal zoover komen dat de katholieken op de Veemarkt zelf hunne meeting hebben 't onderste hoven geslagen. Zoo verre gaat de archileugenlaal van die eerlijke liberale pers. Een persoon is door een revolverschot ge kwetst verscheidene anderen hebben mes steken opgeloopen. Wij verwittigen de liberale hoofdmannen dat zij niet moeten denkon dat de klopstrijd enkel en alleen zal geleverd worden tusschen do onverantwoordelijke liberale ongobaarde jongelingen, maar dat, zoo zij niet zorgen dat hunne trawanten tot de beschaafdheid wederkeeren, wij poets voor poels zullen spelen en wij niet de eenvoudigen, do ver dwaalden, de opgehitste», maar de leiders* de aanvuurders, de opstokers zelve, wel loon naar werken zullen weten te geven. Ons ordewoord is vrijheid in alles en voor allen maar de tijd, dat ze ons moch ten uitkloppen als bloemzakken, die tijd is LAJS'G voorbij Een eerste proces. Hot eerste proces voor de schadeloosstel ling wegens de dood van leden der beman ning van de Titanic is vandaag to Liver* pool geoordeeld. De weduwe van een kamerknecht aan boord,eischte van de eigenares van de stoom boot, in haar naam en in dien van hare vijf kinderen, het maximum der schadeloosstel ling, die krachtens de wet var. vergoeding voor werkongevallen moet betaald worden, 't is te zeggen 7500 fr. Deze som was hij de rechtbank gestort door de eigenaars van het schip, die niet ge poogd hebben hunne verantwoordelijkheid te betwisten. Het hof kende de weduwo oono zekere som toe. De rest zal met afbetaling gegeven worden. Nog een stoomer op de ijsbergen vergaan: De kapitein van den stoomer Romsdal n heeft hij zijne aankomstteNew-York, bericht dat hij op 20 Maart 's namiddags, een groo- ten ijsberg zag, waarin een stoomboot van ongeveer 8000 ton vastzat. De stoomboot vroeg om hulp met vuurpijlen. De Romsdal trachtte hulp te verlee- nen en liep in het ijs, doch moest stoppon, daar hot ijs veel schade aan het schip ver oorzaakte. Bij daglicht was er van de stoom boot niets meer te bespeuren en deze was vermoedelijk gezonken. De Romsdal bleef gedurende drie dagen in het ijs vastzitten en kon zich dan eindelijk eenen weg hanen, doch brak daarbij de einden der schroefbladen en had ver scheidene boegplaten gekraakt en gebogen. Nog twee slachtoffers van den Titanic. Een Russisch werkman, Richard Alock, reeds sinds jaren in Amerika wonende, is zinneloos geworden ten gevolge van het lezen der berichten van de ramp. Alock was een abonnent op de Spokahe Chronicle. Hij drong in de bureelen van dat blad on dooddo er den bestuurder mot revolverschoten, onder voorwendsel dat zijn blad le veel nieuws had gegeven ovar d 'ze r nip. Voor de Onderzoekskommissie. Voor het hof van onderzoek te Londen is het Parlementslid Farrelt opgetreden voor twee Ieren, Maccormack en Maccoy, die uit de schipbreuk gered zijn en zich thans in Noord-Amorika bevinden. Farrell verklaarde dat heiden in het onderzoek wenschen ver tegenwoordigd te worden, ton eind® hun aanklacht tegen zekere mannen van de Titanic te doen toetsen, die liun met ge weld zouden hebben teruggeslagen, toen zij poogden al zwemmende in de reddingssloepen te komen. De voorzitter zegde dien wenscli niet ta kunnen vervullen, omdat de aanklacht ge lijk stond met een beschuldiging van dood slag, waarin het hof onbevoegd was. Hij stond evenwel toe, dat de advokaat Harbin- son alle derde klas-passagiers van de Ti tanic, onder wie de twee bovengenoemde geredden, zou vertegenwoordigen. Het hof heeft vorder den uitkijk Lee ver hoord, die echter geen nieuws kon vertel len. TUSSCHEN Geruchten eener Turksche overwinning op Rhodes De gouverneur van Rhodes stuurt aan den minister van Binnenlandsclie Zaken het vol gend telegram Wij hebben eene overwinning behaald en 1000 Italianen krijgsgevangen genomen. De Italianen beginnen zich terug in te scha pen De minister van oorlog heeft nog 'geea bevestiging van dit telegram ontvangen. 't Is een Turksche dagbladschrijver uit Smyrna, die het telegram uit Rhodes heeft verzonden, volgens hetwelk de Italianen eena groote neerlaag zouden geleden hebben op het eiland.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1