88! lS gg! H W OORLOG te van 2 Juni Be Isandieterijea in Frankrijk Be vreeselljke spoorwegramp Een Koninklijk proces Achttiende Jaargang nr I I9 Woensdag 22 Mei 19Is. CS- Es T u TE BRUSSEL BestuurderJ. Van Nuffel-De Gendt. Arrondissement Aalst tFoor de Kamer. iiifi na&i Mirakel of do legende der 20 millioen. Italië en Turkyë. 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 40 TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. ij 45 BUREEL. EN 723, Steenweg van Waterloo, 723. TE AALST 9, Kertstraat, Telefoon 114 AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3« bladz. (de regel) fr. 0,50 4# bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Relclamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell(per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 ¥©£>3* desa Sesiaafs Zoo stemt men «eed De Sadeleer Raepsaet de Kerchove d'Exaerde &fï'^ de Ghellinck d'Elssghem Plaats vervangende kandidaten de Kerchove d'Exaerde de Ghellinck d'Elseghem Ghceraerdts De Beer Woeste R'oyersoen de Bsthune Ven der Lieden Cosyns n h :J Plaatsvervangende kandidaten Van der Linden Cosyns Van der Taelen Rollier L:', j De goddelooze henden gaan er op los als hongerige gieren op onze kloosters. Zij speculeeren op de likwi- datie en zouden gaarne de klooster- gemeenten vereffenen, zooals Duez in Frankrijk, die de kloosters heel goed wist te vereffenen, maar zijn eigen geldbeugel wist op te stapelen met 10 a 12 millioen, voor welke dieverij hij eindelijk verscheidene jaren gevang heeft opgeloopen. Vanzulkesoort zitten er ook verscbeidenen in ons land, en het schoolenkwest van 84 heeft bewe zen hoe geerne sommige kerels smeren en zich zelve te goed doen met de gelden van het openbaar bestuur. Naar aanleiding van het prachtige school wetsontwerp zoo heerlijk-schoon, en sterk-rechtveerdig in zijn verheven grondbeginsel, wisten de antiklerika len de peerdeleugen van de 20 mil lioen aan de kloosters voor den dag te halen. M. Schollaert verklaarde op 12 Mei te Dinant De tegenstrevers bevestigen dat door hei nieuw schoolwetsontwerp 20 millioen aan de kloosters komt, welnu geheel mijn ontwerp bedraagt eene uitgavevermeerdering tusschen de 5 6 millioen. Hoe kan menwanneer de uitgave in haar geheel, enliel 5 a 6 millioen bedraagt, hoe han men van die 5 et 6 millioen er twintig aan de kloosters geven We moeten er, volledigheidshalve bijvoegen, dat de Peuple niet alleen spreekt van 20 maar zelfs van 30 millioen aan de kloosters. Welnu, volgens ons, heelt de Peuple nog min of meer gelijk als ge liegt moet ge maar door liegen, zoodat iedereen, tot den grootsten snul toe, uwe leugens kan verstaan. In de vrije aanneembare en aange- nomene scholen zijn er 2787 wereld lijke onderwijzers er. wereldlijke onder wijzeressen, voor het grootste gedeelte gehuwd. De jaarwedde die deze wereld lijke onderwijzers en onderwijzeressen ontvangen, wordt door da goddeloozen heel eenvoudig aanzien en uitgegeven, als komende te goedin de handen van de kloosters Op 31 December 1911 waren er in België63331agereklassen die bestuurd waren door kloosterlingen. Weet ge hoeveel de antiklerikale politiekers er opgeven Niet min dan 17000 zij vermeerderen bijna driemaal het getal dezer klassen zij verzinnen of grijpen uit de lucht, zoo maar 10,000 klassen, die niet bestaan, en waarvoor zij dan kolossale uitgaven voor rekenen. Als ge zoo te werk gaat kan men gemak kelijk komen tot loo millioen en zelfs tot een milliard, als ge maar duizenden en nogduizendenniet bestaande inrich tingen, uitvindt. Het is effenaf fijne politiek En "dat er kloosterlingen zijn die zich opofferen aan het volksonder wijs, daarover zou ieder mensch zich moeten verheugen. Denken zij soms dat er zoovele menschen goesting heb ben in 't onderwijs te treden In Duitschland, het klassieke land van 't onderwijs, is er in sommige landsgedeelten zoo'n gebrek aan onder wijzers, dat in de heerlijkheid van Lippe, onder meer, er enkel één onderwijzer is, voor gemiddeld 90 leerlingen. De goddeloozen rekenen I3oo fr. toelage, voor elke klas gehouden door een kloosterling. Dat ook al is onzinnig. M. Pouilet heeft te Leuven klaar en duidelijk uitgelegd, dat de toelage van den Staat per klas, onderworpen aan Staatstoezicht, 8uo fr. zal bedragen, plus 12o fr. voor de reiniging en het onderhoud der lokalen. "Die 120 fr. hebben de politieke tegenstfevers zoo maar eenvoudig weg gebracht op 5oo fr. Meer dan vervierdubbeld Als ge in plaats van 6333 klassen er 17ooo neemt als ge in plaats van 8oo fr. en 12o fr. zoo maar 13oo fr. en 5oo fr. in rekening brengt; dan is het gemakkelijk tot eene uitgave van 22,loo,ooo fr. te kosien. Maar zoo gaat nu juist de vliegerd niet op. Iedere klasdooreen gediplomeerden kloosterling gehouden, ontvangt als toelage, juist 8oo fr. 12o fr. of 92o fr. er zijn 6333 klassen, dat maakt eene uitgave van 5,S26,36o fr. Doch er zijn 244o klassen die nu gegeven worden door nietgediplomeerde kloos terlingen, en die krijgen 2oo fr. minder of eene vermindering van toelage van 244o keeren 2oo fr. i 48Sooo fr. Er blijft dus eene toeiagi van 5,826.36o fr. 488ooo fr. 5,338.36o fr. In de gemeentescholen zijn er 455 kloosterlingen in dienst. Volgens de goddelooze bladen ontvangen die 846,ooo fr. We betwijfelen ten stel ligste de juistheid van dit cijier, en we hebben er wel redenen toe doch we aanvaarden thans dit cijfer in onze bewijsvoering en nemen het aan, zooals zij het ons opdienen. Do kloosterlingen ontvangen dus voor die 6333vrije klassen, en voor die 425 gemeenteklassen, voor jaarwedden en voor onderhoud hoop en al, fr. 5,338.36o 846.000 fr. 6,184,36o fr. Dat is de gansche uitgaveiets meer dan 6 millioen, en ze babbelen van 2o, ja, van 3o millioen En 't is nog alles niet. Onder de bestaande wetge ving ontvangen die kloosterscholen bij de 5 millioen toelage zoodat zij dooi de nieuwe wet, hoogstens één enkel millioen meer toelagen zouden krijgen. En dat millioen zullen zij ruimschoots van noode hebben om hunne lokalen ruimer, opgesmukter, liefelijker te maken om hunne schoolbemeubelee- ringte verbeteren, en om de leermid delen te volledigen dit alles uitslui tend ten voordéele van het volkskind. Wij dagen 't is gelijk welken godde looze uit, deze bewijsvoering te logenstraffen, óf beter gezegd te weer leggen. Zaterdag werden heel het land door de can didatenlij sten ingediend voor de aan staande wetgevende kiezingen. Provincie Antwerpen ANTWERPEN. Drie lijsten voor de Kamers Meetingpartij, cartel en nering doeners. De afzonderlijke lijst van Gouiller werd wegens gebrek in don vorm afgewezen. Twee lijsten van den Senaat Meeting partij en cartel. De meetingpartij hoeft n. 1, het cartel n. 2, neringdooners, n. 3. MEGHELEN. Drij lijsten voor de Kamer katholieken,-cartel, dissidente libe ralen. Een lijst van dissidente socialisten werd niet aangenomen wegens gebrek in den vorm. Senaatkatholieken en cartel. TURNHOUT. Kamer Twee lijsten, katholieken en cartel. De lijst Leurs is niet aangenomen wegens onregelmatigheid. Senaat Katholieken en cartel. ©©sfc^QaarceSsren GENT-EECLOO. Kamer Vier lijs ten katholieken, liberalen, socialisten, christen democraten en noringdooners. AALST. Kamer Vijf lijsten katho lieken, cartel, daensisten, onafhankelijke!), afgezonderde daensist. Senaat Drij lijsten katholieken, libe ralen en daensisten. AUDENAARDE. Kamer Drij lijsten katholieken, cartel en christen democraten. Senaat Drie zelfde lijsten. DENDERMONDE. Kamer Drij lijs ten katholieken, cartel en christen demo craten.- Senaat Twee lijsten katholieken en liberalen. ST. NIGOLAAS. Kamer Twee lijs ten katholieken en cartel. Senaat Zelfde twee lijsten. VJesft-Ulaasiidepen BRUGGE. Kamer Twee lijsten ka tholieken en cartel. Senaat Zelfde twee lijsten. OOSTENDE. Kamer Twee lijsten katholieken en cartel. Senaat Twee dezelfde lijsten. ROUSSELAERETHIELT. Kamer Twee lijsten katholieken en cartel. SenaatZelfde twee lijsten. KORTRIJK. Kamer Drie lijsten katholieken, cartel en christen democraten. Senaat Twee lijsten katholieken en cartel. YPER. Kamer Drie lijsten katho lieken, liberalen en socialisten. Senaat twee lijsten katholieken en cartel. Brabant BRUSSEL. Kamer.Vijf lijsten katho lieken, christen© volkspartij. Vrije christene volkspartij, socialisten en liberalen. Senaat Drie lijsten Katholieken, libera len on socialisten. LEUVEN. Kamer. Twee lijsten Ka tholieken en cartël. Senaat Zelfde twee lijsten. NIJVEL. Kamer. Twee lijsten Ka tholieken en cartel. Lëmburg HASSELT. Kamer. Twee lijsten Ka tholieken en liberalen. TONGEREN. Kamer. Twee lijsten Katholieken on liberalen. De twee arrondissementen hebben voor den Senaat twee lijsten Katholieken en liberalen. Hsnegouw DOORNIJK-ATH.Kamer. Drie lijsten Katholieken, cartel en afgescheiden socialist. Senaat. Twee lijsten katholieken en cartel. CHARLEROI. Kamer. Drie lijsten Katholieken, cartel en afgescheiden socialist. Senaat. Twee lijsten Katholieken er cartel. BERGEN. Kamer. Vier lijsten Katho liekon, liberalen, socialisten en afgescheiden socialisten. Senaat. Drie lijsten Katholieken, libera len en socialisten. ZONINGEN. Kamer. Drie lijsten Katholieken, cartol en 1 afgescheiden katho liek. THUIN. Kamer. Twee lijsten Katho lieken en cartel. Senaat. Zelfde twee lijsten. Luik LUIK. Kamer. Drie lijsten Katholie ken, liberalen en socialisten. Senaat. Zelfde drie lijsten. VERVIERS. Kamer. Twee lijsten Katholieken en cartel. Senaat. Zelfde twee lijsten. HIJY-WAREMME. Kamer. Twee lijs ten Katholieken en cartel. Senaat. Zelfde twee lijsten. ft!a giften NAMEN. Kamer Twee lijsten ka tholieken en cartel. Senaat. Zelfde twee lijsten. DINANT-PHILIPPEVILLE. Kamer. Drie lijsten Twee katholieke lijsten en het cartel. LisxeEttfowr'g ARLON-MARCHE- BOSTOGNE. Ka mer. Twee lijsten Katholieken en cartel. Senaat. Zelfde twee lijsten. VIRTON-NEUFCHATEAU. Kamer. Twee lijsten Katholieken en cartel. Senaat. Zelfde twee lijsten. Zekere Louis Manheimer, eon reiziger in bureelbenoodigheden, verhaalde zijn schrik kelijk wedervaren. Hij was in druk gesprok in zijn tweede-klas-compartiment, dat bezet was door voorname damen.Eensklaps werden zij de armen afgorukt, en lagen nevens hem met verbrijzeld hoofd. Een weinig verder trof hij een reservist met verpletterde billen, die wanhopig vroeg dat men hem afmaken zou. Wat verder wilde de reiziger eene dame bij het hoofd van onder eenen hoop puin trekken. Eilaas, het lichaamsdeel bleef in zijne handen. Het schijnt dat verscheidene reizigers den mecanicien van den aanbeukenden trein te lijf wilden. Hij moest onder bescherming der spoorhalpolicie in de slaapplaats der machi nisten vluchten. Enkele Parijzer bladen wijten de schuld aan trein 831, die een valsche spoor opreed. De gekwetsten In het gasthuis Laribosière, te Parijs zijn nog achttien reizigers in behandeling, die bij do spoorwegramp wonden opliepen. De toe stand van drie gekwetsten blijft bedenkelijk De villa van Nogent-aan-Marne. Rond de villa van Nog ent-a an Marne waar Gamier en Valet hunne laatste kogels ver schoten en eindelijk gedood werden, komen nog steeds talrijke personen zien. Het is echter verboden in den hof te dringen, daar hij geheel met eene afsluiting omringd is. Er zijn ton andere toch geene gedenkenis sen meer mede te dragen. Alles werd reeds doorsnuffeld en geplunderd. Tot hiertoe heeft do eigenaar M. Bonhour nog zijne inzichten niet beleend gemaakt over de schade aan zijn huis toegebracht. Het huis kan niet meer hersteld worden. Het is al te zeer door het moorddadig geweervuur en de dynamietontploffingen verminkt geworden, en men kan het nog alleen afbreken om er een ander in do plaats te zetten. Zulks was ook liet oordeel van een bouwkundige, door M. Bonhour gelast met een-onderzoek in de villa. IN FRANKRIJK. (Nadere bijzonderheden). Het verhaal van ooggetuigen, afschuwelijke tooneelen. Al meer en meer inlichtingen worden over de vreeselijke botsing ontvangen. Zoo verhaalt een der ontsnapten het vol gende De schok was verschrikkelijk, verhaalde een geredde een zwaar kanonschot. De aanbeukende trein, immors, werd uit alle macht tegen den geteislerden geduwd. Zes wagons ontspoorden, drie vielen om Vijf reservisten uit het kamp van Sis- sonue, togen naar Parijs toe, een hunner ontsnapte het, en verhaalt in welke omstan digheden. Een minuut of nog niet ten volle zat hij in den trein toen hij eene cigaret wildo aanste ken. Maar daar hij nevens eene dame met een kind zat, veranderde hij van plaats, en zette zich voor de dame, ten einde den rook langs het openstaande venster to doen weg vliegen. Oj) datoogenblik kon hij het portel openen en buitonspringen, met zijnen eenig overgebleven maat. Ondanks zijn moedig pogen, kon hij noch do jonge vrouw, noch haar kind, terugvinden. Onder de dooden bevindt zich een Moor, wiens eenzelvigheid door geen het minste stukje papier uitge maakt wordt. TUSSCHEN Voortzeggen de Turken. De Italianen mogen zich niet al te veel begoochelingen maken over de bezetting dor egeïscho eilanden. Dezo bezetting laat Tur kije tamelijk onverschillig en het land is bereid om den oorlog voort te zetten tot dat Tripolitanië terug aan Turkije komt. Marmaritza. De Italianen hebben te Marmaritza, tegen over Rhodes gelegen, eene Turksche kazerne beschoten en vernietigd. De Turken mistrouwen de Russen. De Turksche regeering houdt een scherp oog in 't zeil langs den Russischen kant. Te Constantinopel vreest men oen vlootver- toog van de Russen in de Zwarte zee. In den Balkan. De Albaneezen worden met den dag stout moediger. Alles doet voorzien dat er ver scheidene bloedbaden zullen zijn. Koning Albert, op erge wijze beleedigd, doet zijne lasteraars vervolgen Eene ergo zaak verwekt thans te Brussol veel opspraak. Verleden week werd in de hoofdstad ver teld, dat een geweldige twist ontstaan was tusschen den Koning en do Koningin en dat het daarom was, dat do moeder onzer Konin gin zich sinds eenige dagen te Brussel bevond, om als bemiddelares op te treden. Alhoewel men in de officieele kringen weigerde aan deze geruchten geloof te hech ten. werden zij toch al verder en verder ver- preid, en eindelijk kwamen zij ook hot Hof ter oore. Koning Albert herinnerde zich, dat bij de troonbestijging van Koning Joris, van Engeland, deze ook gelasterd werd en zijne lasteraars had doen vervolgen. Hij besloot hetzelfde te doen on op zijn hevel, heeft de grootmarschalk van het Hof, in naam yan den Koningen van de Koningin, eene klacht neergelegd bij den prokureur des konings. Maandag namiddag werd het parket van Brussel, in het Koninklijk Paleis ontvangen. Op hevel van den Koning werden de Brus- selsche bladen uitgenoodigd, een afgevaar digde naar het Koninklijk Paleis te sturen, daar men hen eene holangrijke mededeeling wilde doen. M. Ingenbleek, algemeene sekre- taris, verzocht de afgevaardigden der druk pers aan dezo vervolgingen volle ruchtbaar heid te willen geven. Heer Ingenbleek, heeft aan de vertegen woordigers der drukpers, medegedeeld dat de laster over den Koning, sedert eonige dagen te Brussel verspreid werd. Er werd namelijk verteld dat op den dag van do garden-partij, d© Koningin in woede ontstoken over de houding van den Vorst, eene dienstbode van het Paleis met een revolverschot zou gedood hebben. De Koning werd over deze lasterlijke ver telsels ingelicht, en men begrijpt zijno ont roering, evenals de opschudding welke ton Paleize heorscht. Heer Ingenbleek vervolgde De Koning en de Koningin willen in hun bijzonder leven niet aangevallen worden. Om aan dozen laffen laster dadelijk een oindo te stellen, heeft Z. M. mij heden ten Paleize don procu reur des Konings doen ontbieden, om hem te verzoeken een onderzoek in. te stellen, en de bron van deze lasterlijke geruchten op te zoeken.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1