I 'T EEN EN 'T ANDER Een sskfaai terechtgesteld Eier woont tie liarbler van den groenen Fier O 0 JLJ) J~k. £-• 5 I_i 33 Arrondissement Aalst SINXSN Kathoiieksn van hst Arrondissement Aalst en Audsnaarde kiest alien onder Nr De algemeene staking te Budapest. Achttiende jaargang n' 123 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zondag 28 en Fdanndag 27 Mei 1912. ABONNEMENTEN; Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. *1» TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN 728, TE BRUSSEL Steenweg van Waterloo, 723. BestuurderJ. TE AALST 3Kerkstraat, Telefoon 114 Van Nuffel-De Qendt. AANKONDIGINGEN s KI. sank. (1 tot kl. reg.) fr. 0.60 3* bladz. (de regel) fr. 0.50 4' bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Mo®s* don Senaat. Zoo stemt men goed De Sade eer Raepsaet de Kerchove d'Lxaerde de Ghellmck d'dseghem Plaatsvervangende kandidaten de Kerchove d'Exaerde de Gheilinck d'Elseohem Gheeraerdts De Beei Voor ei® ICamea*. Woeste [vi overseen de Bethune Van der Linden >5 Plaatsvervangende kandidaten Van der Linden -iMi Cosyns Van der ïaelen Rollier Hostem repellas longius. Langs do gewijde tempelbogen der nederigste kerkjes, zoowel als van de eeuwenoude kathedralen, weêrsclial- len op heden, door gansch de katho lieke wereld deze woorden van het Veni Creator. Moslem repellas long ins. Verdrijf den vijand van ons af, bidden op be den duizende en duizende priesters en kloosterlingen, en millioenen en mil lioenen geloovigen. Indien men op heden in gansclr de II. Kerk den Gever van allo. goed smeekt opdat Hij den boozen vijand van ons zoude verwijderen, welke re denen hebben wij niet, katholieke Bel ■gen, met meer vurigheid dan ooit, het hooggetij van Sinxen te vieren en met volherding cn betrouwen den bijstand van God den H. Geest af te smeeken, om den vijand van onzen Godsdienst en onze vrijheden te verdrijven. Nimmer beeft de vijand met meer woede eenen aanval ondernomen. Met millioenen franken hebben de vrijmetselaars gestort om de kiezing te bewerken en den triomf van bet kwaad te behalen. Sedert weken beeft de slechte drukpers millioenen en mil lioenen afdruksels van slechte ge schriften in België verspreid, in de welke, door laster en leugens, alles wat goed en deftig is bevuild en be zwadderd wordt. Het is alsof gansch de hel is uitge broken en alle helscbe krachten sa menspannen om bet katholiek België aan den duivel over te leveren. Op zekere plaatsen strijdt den vijand met open vizier. Onbewimpeld stellen liberalen zich op dezelfde lijst met de socialisten en beffen denzelfden strijd kreet aan Weg den Godsdienst Weg de kerk Weg de priesters Weg de kloosters Op andere plaatsen, bijzonderlijk in het katholieke Vlaanderen trekt de vijand een masker over bet aangezicht en geeft zich uit als christen, of ten minsten toch als niet vijandig aan den Godsdienst. Volk van Vlaanderen, zonen van uwe dappere voorvaderen, laat u niet bedriegen door boozen list. Niets mag u eenen voet doen afwijken van uwe cbristene grondregels. Noch vleierij, noch opmakerij, noch uitkooperij. Houdt voet bij stek en blijft getrouw aan het geloof uwer voorvaderen. Den dag van uw II. Doopsel is het pleehtiglijk beloofd en later is die be lofte hernieuwd op den dag uwer H. Eerste Communie, dat gij nooit eenen steun zoudt geweest zijn van den dui vel, noch van zijne werken. Weest ge trouw aan deze uwe belofte en indien gij den zegen van God over u, over uwe kinderen en over uw huisgezin wilt trekken, strijdt gedurende den korten tijd van uw leven den goeden strijd alsdan zult gij de welwillend heid van God over u trekken en zult gij op uw sterfbed de knaging van uwe consciëntie niet moeten verduren. Wie niet voor Mij is, is tegen Mij, zegt de Zaligmaker in het Evangelie. En wanneer gij u tegen God toont, wanneer gij liever voor den duivel kiest dan voor Hem, hoe wilt gij dan dat God voor u zij, uwe zaken zegene en u en uw huisgezin bevrijde van ziekten en ongelukken Welaan handelt verstandig, Beste Kiezer, en verricht niet met slecht te stemmen eene daad die uw geweten moet verontrusten en, den vloek van God over u en over uw huishouden trekken. Hebt medelijden met uwe onschuldigo kindoren, die smeeken opdat vader voor hun tijdelijk en gees telijk welzijn zoude zorgen. Denk aan de verschrikkelijke ver- verantwoordelijkheid welke op u weegt. Gij weet hij ondervinding wel ken ongelukkigen tijd het was toen de geuzen meester waren. Stroomen tra nen zijn alsdan vergoten. Brave deftige lieden, zelfs van onze stad Aalst, wer den als misdadigers in de gevangenis opgesloten, alhoewel zij niet de minste schuld bedreven hadden. Ter oorzake der ontberingen stierven zij er in den bloei der jaren in. Eu dit alles zoudt gij wederom wil len zien herbeginnen Gij zoudt zelfs uwe stem en uwe hulp verleenen aan de vijanden der katholieken om dit nogmaals en veel erger zelfs, te zien herbeginnen Neen, dat kan niet, dat zult gij niet. Daarvoor zijt gij nog te braaf en te deftig en hebt gij nog te veel geweten. Dat vloekers, slechterikken, goddeloo- zen, dieven en moordenaars slecht stemmen, dat is natuurlijk, doch zulke daad zal nooit gepleegd worden door iemand als gij, die van cbristene ou ders zijt voortgebracht. Gij zult dus helpen den vijand van ons dierbaar Vaderland verdrijven. Dat hij openlijk opkome onrler den naam van liberaal, socialist of dat hij zich schijnheilig christen demokraat noeme, hij is toch altijd een vijand van 't goede, van 't katholiek, van den odsdient, van 't vaderland en van uw geluk. Bidden wij dus vurig op Sinxen, opdat God de H. Geest de verstanden verlichte en de harten ver warme, op dat allen bezield zouden zijn met den geest van waarheid en zij Zondag aan staande den vijand van ons zouden helpen verdrijven, en, opdat wij in ons voorspoedig en nooit volprezen Va derland, immer veiligheid en vrede zouden smaken. Pacemque, dones pro- tinus. '4 Is ds sr8©eÊ$e l De liberale bur gemeester van Sint Joost-ten-Noode schrijft in zijne gazet Het zijn de liberalen die in 4851 de spaarkas hebben ingericht. Wel recht uit, we vinden het een schoon werk maar wat beteekent een spaarpet waar r.iels in komt. De hoofdzaak is dat hij goed gevuld worde. Welnu, in 1884 hadden de Belgen in de spaarkas 129 millioen gespaard in 1912 bobben zij 1 milliard 500 millioen frank ge spaard, dus 1500 millioen of bijna 14 maal meer als onder de liberale regeering. M. de burgemeester, wie heeft er nu vol gens u, besl gedaau. Ce dwaalt® was* 't vBsssch. Onze tegenstrevers maken, ten einde midde len, van alle hout pijlen, en zoo vertellen ze dat de duurte van. 't vleescb voortkomt van het sluiten der grenzen, wij gaan de onwaar heid hiervan terstond bewijzen. Toen over een 20 lal jaren, inkomreebten op het vreemd vleesch werden gesteld, om onze Belgische landbouwers te redden van den ondergang, toon ging het vleesch niet omboog, maar enkele maanden later, daalde nog de prijzen met verscheidene centiemen, 20jaar fa^rkomt men echter de duurte van 't vleesch daaraan toeschrijven Kan liet zotter. Er is nog beter. Luistert vrienden In de 4 eerste maanden van 1912 zijn er 5046 vette stieren, binnengekomen tegen 1353 in 1911 en 2009 in 1910. Daarbij 6282 vette ossen tegen 3113 in 1910 en 2889 in 1911 nog 3956 veile kalveren tegen 1324 in 1911 en 1941 in 1910. Die cijfers zijn officieel. Er is dus veel, veel meer vet vee binnengekomen, dit jaar als in de 2 vorige jaren. En nochtans de prijs van 't vleesch is gestegen... Hela. antiklerikale feniksen, hoe legt gij dat uit Ze jesJbii tesjen cSesu gods dienst DïBSt Woensdagnacht werd er op sommige plaatsen door de socialisten weer eenen schandigen plakbrief uitgehangen waarop een kardinaal afgebeeld stond, met een portefeuille* zwellend van bankbrieven. De katholieken deden er onmiddelijk den volgenden plakbrief nevens hangen KIEZERS De kartelmannen zeggen dat zij tegen den godsdienst of tegen de priesters niet zijn. Kijkt hier nevens naar hunnen plakbrief. Weg met de Godloochenaars En wat z ag men gebeuren De rooden bang voor den indruk van dezen plakbrief, trokken op do meesto plaatsen zelvo hunne afficben van de muren 't Is eene les voor de beleedigers van £al wat ons heilig is. tsgen deus gosfsaSïeaast Qïffadai: IheLc. kiesihsg is, De Aelslersche socialisten, ondanks al het ge spot van hun officieel orgaan van Gent, op alles wat van dicht of van verre den gods dienst raakt, de Aelstersche socialisten zijn nu ook niet tegen den godsdienst De Journal de Charleroi is een officieel orgaan van do roode partij, en dit blad schreef NA de kiezing van 1898 Geen enkele arbei der meer in de kerk geen enkele arbei- beidersvrouw meer in den biechtstoel.; geen doopsels geen huwelijken meer in de kerk; geen arbeiderskinderen meer in.de scholen der broeders en dor begijnen »r. Wat zegt ge van die rechtzinnige politie kers En den 13 Juli hernam diezelfde gazet n Geen doopsel meer in de kerk Geen huwelijken meer in de kerk Geen begra fenissen meer in de kerk Geen eerste communie meer in de kerk De arbeiders klasse moet de godsdienstige, do algemecne, aanhoudende en radikale godsdienstige sta king inrichten... Dat het ordewoord in gansch de werkende klas van af dezen dag zij Geen enkel kind, geen enkele vrouw, geen enkele man, geen enkel nickels tuk meer voor de kerk En toch zijn die kerels niet tegen den Godsdienst SsffSefc I Het zoo moedig hekelblaadje van Brussel, de Siffiet heeft aan de stad Brussel en aan den fana- tieken schepene Jacqmain een proces inge spannen voor de fameuze dagorde tegen een zijner spotprinten, dat de goddelooze Fran- sclie school bédoelde. De Siffiet vraagt aan beiden 100.000 fr. schadevergoeding. Goed gewerkt, Siffiet Sapristi de tijd is uit, dat wij ons door die vuige logie, als poli chinellen laten behandelen. N. B. Ziet op de Groote Markt, de socia listen hebben or op een plakkaat een kardi naal staan, een bisschop, en daartegen richten zij hunne stomme, arcliidomme aanvallen. En toch zijn die eerlijk© politiekers niet tegen den godsdienst Kan men het volk schandelijker bedriegen en voor den aap houden TE AMIENS Vrijdag morgend werd op den koer der citadel van Amiens, de soldaat Auffray, van het 2° regiment kurassiers, die in de maand Februari laatstleden door den krijgsraad van het 2° legerkorps ter dood veroordeeld was, door den kop geschoten. Auffray, en zijn medeplichtige, de soldaat Moreau, werden in onbetamelijk© kleedij, te Noyön ontmoet, door den wachtmeester Cheradame, die hen beval naar de kazerne terug te keoren. Zij gehoorzaamden, doch schielijk vroeg Auffray aan zijn gezel een mes. Moreau gaf het en zich eensklaps om- keerende, sprong Auffray op den wachtmees ter en bracht hem verscheidene messteken in den buik toe. De wachtmeester bleef langen tijd in doodsgevaar, doch is nu genezen. Do heide soldaten toonden zich zeer onverschillig aan hunnen snoodè daad. Moreau werd door hetkrijgshof tot eeuwig- durenden dwangarbeid veroordeeld, terwijl tegen Auffray de doodstraf uitgesproken werd. Hunne voorziening in verbreking, ivenals de genadevraag van Auffray werden verworpen. Vrijdag morgend werden Auffray en Moreau rond 3 ure 15 gewekt. Toen men aan Auffray zegde dat zijne genadevraag verworpen was, zegde hij Het is ongelukkig, maar vermits het niet anders kan, zullen wij gaan 1 Daarna onderhield hij zich eenigen tijd met zijn advokaat en met den E. II. Joly, almoezenier van het gevang. Hij vroeg om de II. Mis nog eens te hooren en de II. Com munie te ontvangen. Na deze roerende oogenblikken, schreef hij nog een afscheidsbrief aan zijne ouders, hen vergiffenis vragende over het leed dat hij hen aandeed en tevens vragende, dat men zijn lijk kerkelijk zou begraven. Ondertusschen was de andere veroordeelde op den koer vóór het front der troepen gebracht. Na dat lezing gegeven was van het vonnis, werden hem de kenteekens van het leger afgerukt en vervolgens defileerde hij voorhij de soldaten. Hij word dan naar het burgerlijk gevang gebracht in afwachting dat hij naar Guyana gezonden worde. Om 4 1/4 ure werd Auffray op don koer der kazerne gebracht. Hij slapte kalm en gelaten naar den slrafpaal en weigerde den blinddoek aan te doen of zich de handen te laten hinden. Op het aandringen van den almoezenier stemde hij echter toe, zulks te laten doen. Een adjudant van het regiment gaf oen teeken met don degen en de twaalf man van het strafpeloton schoten gelijktijdig. Auffray werd op den slag gedood. OpZaterdagavond 18 Mei kwamM. Petrus Daens een jankend en kermend meelingsken geven teEede, met ajuinscliellen in do hand om op tijd te kunnen weenon en kermen. Hij kwam onderwego een barbier tegen. Guslaaf Perreman, van Nieuwerkerken, Berg, die met zijn kanneken warm water aan do hand, en do telloor onder den arm afkwam. De hoogverhevene politieker, de groene Messias, do Alweter, do Majesteit van hot Arrondissement Aalst had het seffens beet Dag brave man, dag lieve vriend, di barbier, zoudt ge mij niet willen scheren Seffens. Mijnheer, seffens gereed Kom hiernevens bij Leon Van Impe. Zoo gezeid, zoo gedaan Het edele glanzende aanschijn van volks vertegenwoordiger Daens wierd ingezeept, met zijn r.eus heen en weer getrokken en geschoren dat het blonk als een hesp, en rond was als een pronkappel. Ilewel vriend zegt hij tot den barbier, ge scheert heler dan de groote coiffeurs van Aalst of Brussel. Ik moet somtijds door groote mannen geschoren worden, maar nooit was ik zoo fijn als nu. Proficiat l Proficiat I Dank u, Mijnheer! Dank u Dank u Weet gij niet wie ik hen? Ik hen Volks vertegenwoordiger Daens Valt op uw knieën barbier, 't is zijne Majesteit, 't is Keizer Karei die teruggeko men is In aanbidding voor Sire Daens Eilaas in Nieuw erkerkon is men uitge slapen, de goede tijd van Keizer Karei is uitMajesteiten zooals M. Daens, worden er niet meer vereerd of serieus opgenomen, en 's anderendaags hadden lacher3, geschrer ven op de vensters van Perreman, tot lust van al de inwoners Hier tcoont de barbier van den groenen Pier. Oostenrij k. Erg© onlusten. Negen dooden. De liberale regeering heeft doen schieten. Do gisteren gemelde algemeen© staking is Donderdag morgen begonnen. De avondbla den en de bladen van Vrijdag morgen konden niet verschijnen. De plaats vóór do Kamer was bezat door troepen en policie, om de volksmeeting te verhinderen, door de policie verboden. Al d© stralen, die op de plaats uitgeven, waren afgesloten door de policie. Achter die afsluitingen stonden duizenden werklieden, die trots li6t verbod toch meeling wilden houden. Er hadden verscheidene botsingen plaats tusschen werklieden en policie. De menigte verbrijzeld® de ruiten der winkels en der straatlantaarns. De trams werden tegen ge houden en 's middags sprak men reeds van dooden en gekwetsten. De garnizoenen van Wartzengran en andere omliggende plaatsen hebben hevel gekregen delachementon troepen naar Buda pest te zenden. 's Avonds Do betoogingen duren voort. De policie beschermt uit al hare macht du lantaarns en de gasleidingen, zoodat de verlichting der stad slechts hier en daar onderbroken is. De hetoogers hebben een wachtpost in brand esteken en hebben eene hom geworpen in de woning van den afgovaardigde, baron Vonnilz, waardoor een deel van de trap vernield werd. Zeven dooden Te half tien meldde men zeven dooden. Men zegt dat in de statie van Rokes, niet verre van Budapest, de werklieden van den spoorweg twee treinen hebben tegengehou den. Er zijn in den loop van den dag tal van aanhoudingen gedaan. De menigte heeft eene asphallfabriek geplunderd en tonnen teer op straal gerold en die daar in brand gesteken. De meubels van hot huis zijn insgelijks ver brand. Op de tijding dat duizenden hetoogers uit Neupest zich naar de stad richtten, is de wapenfabriek op den weg van Neupesl door de troepen bezet. Het verkeer van den elelttrieken tram en van don metropolitain is onderbroken. Staking geëindigd Donderdag avond te 9 ure heeft het bestuur der socialisten partij een beroep tot de werklieden gericht, om de staking te eindigen en Vrijdag morgen het werk te hernemen. Laatste berichten. In liet Huis van afgevaardigden verzocht van middag graaf Apponyi opnieuw den voorzitter du zitting te schorsen. Hij zegd® Wij zijn ten slolto toch allen mensclieu en kunnen niet rustig beraadslagen, als daar buiten bloed vloeit. Graaf Tisza antwoordde hem Het parle ment is geon zenuwachtige oude jufvrouw Onder de afgevaardigden liep het gerucht, dat de minister-voorzitter Lucacs, nadat hij een bespreking met graaf Tisza en Andrassy gehouden heeft, zekere verklaring ten op zichte van de kiesrechtkwestie zou afleggen on dat hij hoopt, dat deze do arbeiders bevre digen en in liet parlement weer normaio toestanden in het loven zal roepen en dat zij ook het doorvoeren van de militaire ontwor pen mogelijk zal maken. De geruchten, dat een spoorwegstaking op til is, zijn niot juist.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1