ZOU BE HKfBRMUT WORDEN AFGESCHAFT 1 EEN Boor haaien Mjna verslonden Het avontuur van een inbreker M vergaan van den Venimiaire, iaodietensti88k te Eeokeren. HET WERK DER KARTELMANNEN V ID O- 3E3 X_. IO Het echtelijk drama te Anderlecht. Een revolutions r te Eeckeren. Latte schurkenstreek te Leuven. AcEitiisnde aargarag n' I S3 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zaterdag 8 Juni 191 ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. ff» TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. «gl BUREELEN TE BRUSSEL 728, Steenweg van Waterloo, 723. TE &ALST Kerkstraat, Telefoon 114 BestuurderJ Van Nuffel-De Gendt. AANKONDIGINGEN i KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3® blaaz. (de regel) fr. 0.50 4e bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Rek 1 amen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstelt.' (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 De XX0 Siècle die heel goed t' huis is in de officieële kringen, is van oordeel dat het best ware dood eenvoudig de burgerwacht of de garde civique af te schaffen. Onze kranige confrater vindt het niet genoeg heel onnoozel weg, de af schaffing van die instelling te vragen, hij doet er de redenen bij, dewelke waarachtig niet ontbreken. Waarom is de bnrgerwacht inge steld Om de orde in het land zelve te handhaven. Haar doeleinde is dus, het behouden der inwendige orde.Nu, het blijkt al meer en meer dat de bur gerwacht dit doel niet bereikt, en dat er steeds andere middelen moeten aangewend worden om de inwendige verstoorde orde te herstellen Het is voldoende na te gaan wat er de week na de kiezingen is voorgevallen. In Brussel hebben verscheidene burger wachten, in stede misplaatste betoo gingen te beletten, zelf de meest in 't oogspringende antiklerikale betoo gingen op touw gezet. De orde in de rangen der korpsen was erbarmelijk er heersclite in sommige bataljons de volledigste wanorde en volslagene tuchteloosheid. In Antwerpen was het nog slechter gesteld. De opslooten die er plaats grepen» waren gauw gedempt door de policie doch de ergste woelingen kwamen juist van verscheidene bur gerwachten, die nochtans opgeroepen waren om de orde te handhaven, en zoo zij gestoord werd, terug te doen heerschen. En tusschen de burger wachten die in opstand kwamen, wa ren. de bijzondere korpsen, zij die vooral het voorbeeld van stiptheid en tucht zouden dienen te geven,het ergst in fout. We mogen niet meenen dat de op stand vooral voortkwam van de ge wone burgerwachten, neen, het voor beeld kwam van de gegradeerden, van de fiskens, verscheiden en onder hen stelden zich brutaal aan tegenover de policie, en meer dan een kopstuk met graad, is naar het gevang overge bracht, waar zij ongetwijfeld een wel verdiende straf zullen ondergaan. Maar inlusschen is het gebleken dat de Imrgerwacht niet beantwoordt aan het doel waarvoor zij is tot stand gebracht. En juist daarom is de XX° Siècle van oordeel dat het best ware de .burger wacht af te schaffen en liever de poli cie en de gendarmerie sterk te ver meerderen. Wij betwijfelen niet in het minst, of zulke maatregel zou door de burger wachten met de hoogste voldoening vernomen worden wij zijn eveneens t' akkoord dat een sterke policiemacht en eene machtige gendarmerie veel veel heter zou kunnen instaan voor het behoud van de orde. Nu wij juist over de garde civique handelen, konden wij er wei een woord meer over reppen. Wij zijn het oordeel innig toegedaan, en wij kun nen verzekeren, dat men' onze overtui ging moeilijk zal kunnen tot wankelen brengen, dat er in de burgerwacht sinds lang verbetering had moeten komen. Eerstens; is de instelling der bur gerwacht wel rechtveerdig Wie lijdt er het ergste door die instelling Onbetwistbaar de kleine neringdoeners en ook de burgerij. Waarom moeten de zonen der kleine en groote burgersfamiliën van hun 21 tot hun 40 jaar onder de wapens ge houden worden Wie legt er ons de rechtvaardig heid van dit stelsel uit De burgers hebben eerst, bijna de algeheelheid der lasten te dragen zij moeten voor het leger juist zooveel afstaan, als gelijk welke andere Belg. Waarom moeten zij dan nog zulken overgrooten bijtol betalen?... Boven dien, sinds de laatste twintig jaren, is het regiem in het leger, bij de gendar men, bij de policie, veel verzacht eene enkele inrichting maakte uitzon dering, en dit juist was de burger wacht. Niet enkel bleef het regiem onver anderd, maar het werd op den hoop toe zeer verzwaard. De burgerwacht dient tot handhaven der inwendige orde. Goed Hoe legt gij dan uit, dat over een 6 tal jaren, de burgerwachten als cadeau kregen,een enormen ransel op den rug. Waarom was dat noodi'g Wie kan dat motiveeren Er is nog meer. In den Zomer mogen de wachten hun kapot aflaten h maar in vele plaat sen moeten zij hem op hun ransel bin den, en in 't heetste van den Zomer meesleuren Nogmaals Is zulke maatregel niet regelrecht in strijd met de gezonde rede En wat heeft al die lastaanjaging, dat lastverkoopen te maken met het beter naderbijkomen van het doel, waartoe de burgerwacht is ingesteld Neen rechtuit gespro ken wij zijn zelf al zes jaren bur gerwacht, en sinds 2 jaar gelukkiglijk in congé illimité wij spreken dus van ondervinding welnu openhartig gesproken is het noodig al die oefe ningen, al die bijeenroepingen te doen? Dat de burgerwachten spreken, en ze zullen 99 op 100, en mogelijk 100 op 100 bevestigen dat ze na 4 jaar hun dienst minder goed kennen dan het jaar hunner inlijving. Daarbij, een burgerwacht moet vooral werken uit overtuiging, en we zijn overtuigd, dat zonder al die flauweteiten, vele wachten, in tijde van nood, hun plicht duizendmaal beter zouden ver richten, dan nu met al dien nutte- loozen frim. De burgers zouden dood gaarne de afscLaffing zien der burger wacht doch is de afschaffing niet mogelijk dan is het nochtans aller gemakkelijkst den dienst honderdmaal lichter en aangenamer te maken, en bij dit verzachten, tevens honderdmaal dichter tot het betrachte doel te komen. hebben, als wij met zulke onmogelijkheid voor den dag waren gekomen, in geval de goddeloozen het bewind hadden veroverd... Zou M. Destrée, daar al eens hebben op nagedacht En wat zou hij zeggen, als het katholieke Luxemburg, en het katholieke Namen van die scheiding niet zouden willen hooren FBaalsing van werklieden, In Stuttgart plaatst men jaarlijks 70000 werklieden en knechten in Brussel eene stad van 70000|) zielen, komt het enkel tot 8C00 plaatsingen. Zooals ge ziet, kan er nog veel, heel veel, onder dit opzicht, verbeterd worden. 34.449'man komen kiezen van de 38S-©82- Onze tegenstrevers roepen en huilen als zotten over puur en simpel algemeen stemrecht, ze meenen dat het een berg is en 't is nog niet eens eene muis. Parijs, zeggen er velen, heeft de ver- lichtste, de verstandigste bevolking van de wereld. In Frankrijk r.u, bestaat voor de Kamers departementen het puur en simpel stemrecht. Zondag werd er gekozen voor den départemeivtalen raad van de Seine. Er wa ren 118082 ingeschreven kiezers. En weet ge hoeveel er kwamen stemmen Juist 34449 Ge ziet,, het puur en simpel moet niet voel inhouden, anders zouden er op 118082. geene 83633 mannen zijn die zich niet eens de moeite getroosten er een voet voor te verzetten. Een gjestsclkt van Kristen internationaal Recht. Er is volop spraak een instituut tot stand te bren gen van Kristeninternationaal Recht. Leuven heeft veel kans uitgekozen te wor den, om dit instituut in hare muren te ont vangen. Valsch alarm. Te Cherbourg wepd Donderdag morgend het gerucht verspreid, dat visschers nabij Amonville, op drie mijlen afstand van de kust, de juiste plaats hadden gevonden waar de Vendénïiaire gezonken ligt. Onmiddelijk werden bevelen gegoven, om deze tijding te onderzoeken. Donderdagavond werd echter te Parijs de tijding ontvangen, dat alle opzoekingen gedaan om den onderzeeër terug te vinden, vruchteloos gebleven zijn, en de visschers zelf niet weten, wie het gerucht der ontdek king zou verspreid hebben. Donderdag morgend is het parket in de Verzoeningslraat afgestapt,om er een onder zoek te doen nopens het drama dat wij giste ren reeds vermeldden. Een bouwkundige expert vergezelde de magistraten en nam het plan der plaatsen op. Donderdag morgend was den toestand van het slachtoffer eenigszins verbeterd. De ge- neesheeren hadden nog hoop,haar te kunnen redden. 3® steen snera meepdepEieid ZSndeii1 kartel. Onze lezers weten dat de liberale bladen de schuld hunner deer niswekkende klopping toeschrijven aan het kartel. Doch een hunner bladen La Flandre libérale deelt bijlange dit gedacht niet en verklaart r Ware het geen kartel geweest, dan hadden wij even zekerden zetel van M. Van Leynseele te Kortrijlc, van M. May te Nijvel, van M. Homans te Turnhout, van M. Neven te Tongeren en van M. Peten te Has selt verloren en een der twee nieuwe zetels van Antwerpen was eveneens kwijt. En redelijkerwijze mag men houden staan dat zonder kartel, de oppositie op den hoop toe nog had verloren den zetel van M. Rens te Aalst, van M. Serruys te Oostende, van M. Lamborelle te Mecholen, van M. Dony te Leuven, van M. Bologne te Namen, van M. Branquart te Zoningen en zelfs misschien dien van M. Persoons te St-Niklaas. Wat zegt ge vrienden, met het kartel hebben wij 16 stemmen meerderheid zonder liet kartel hadden wij wei 30 stemmen meer derheid gehad. EJe moeder vast $1» ESeco is d©od. De gouverneur van Brabant, M. Beco, komt zijne moeder te verliezen die dit jaar 100 jaar moest worden. Mevrouw Beco was eene door en door kristene vrouw. Zij is in de grootste godsvrucht gestorven. Vergadering der linkerzijde Dinsdag 2 Juli houden de liberale geko zenen van Kamer en Senaat eene algèmeene vergadering. R©Sa M. destrée M. Destrée is kwaad omdat wij gewonnen zijn en nu spreekt de arme jongen van niets minder dan van de scheiding van Walenland en Vlaanderen. Wat zou M. Destrée gezegd Twee gekwetsten Woensdag namiddag moest de gasplaatser Leon Oorbisier, in een huis der Wérystraat een luster afdoen. Daar hij geen stopsel bij zich had, ging hij heneden den gasmeter toe draaien. Hij ging dan den luster in een ander huis plaatsen en keerde vervolgeus met een stopsel naar het eerste huis terug. De bijzonderste huurster van het huis, had echter don gasmeter opengedraaid en diens volgens had eene groote hoeveelheid gas zicli iti de plaats, waar de luster afgedaan was, verspreid. Toen de werkman nu met een licht in de plaats kwam, had eene geweldige ontplof fing plaats. De gasplaatser werd ten gronde geslingerd en bekwam vreeselijke brandwonden in het gelaat, aan den schedel en aan de handen. Hij moest hij hoogdringendheid naar hel gasthuis overgebracht worden. Ten gevolge der ontploffing stortte een deel der zoldering van eene aanpalende kamer in en de deur w erd uit hare hengsels geworpen. Deze kwam terecht op het hoofd der bij zonderste huurster, welke zeer erg aan den schedel gewond werd. Zij ook moest geneeskunde zorgen ont vangen. Een begin van brand was ontstaan, doch kon gebluscht worden voor de aankomst der pompiers. De stoffelijke schade is zeer aanzienlijk. De kleine Javaansche badplaats Pedjong- koran, is niet geheel veilig door de haaien. Dezer dagen is dat weer gebleken. Een tiental jongelieden gingen er in twee prauwen uitvaren. Even voorbij het haven hoofd kwam een hunner op den inval om zwemmende de andere prauw te bereiken, hoewel zijne makkers hem dat ontraadden. Hij had de prauw reeds bereikt, en de inzit- teden staken hem de handen toe, om hem naar binnen te tillen, toen een van hen een haai' als een pijl uit een boog zag naderen. De haai had zich reeds op den rug gekeerd om d© beeneu van den zwemmer te vatten. Hij.had reeds/zijn wijden bek geopend, toen een der jongelieden hem een puntigen bam boe, die in de prauw lag, met zulk een ge weld in de keel joeg, dat hij zicli weder om wierp. De zwemmer was intusschen in de prauw getild. Allen waren geheel onder den indrult van het gezicht van hot monstér en kwamen eerst tot kalmte, toen het na eenige malen heen en weer te hebben gezwommen, om zijn ontsnapte prooi te zoeken, in de diepte verdween. Een genaamde Frans Veen gekend in breker,zwierf verleden nacht langs de Li- vournostraat, te Elsene, op zoek naar wat bezigheid. Met de grootste zorg zag hij allo deuren na, hopende dat er wel hier of daar eene zou opengebleven zijn en men hem al dus zou toelaten zijn winstgevend dieverfbe- roep uit te oefenen. Reeds was hij bijna aan het einde dei- straat en nog had hij niet ge vonden wat hij zocht, toen hij met moeite een vreugdekreet kon bedwingen. In een groot hotel, had "men vergeten het keldervenster te sluiten. Lenig als een slang, duurde het slechts een paar sekonden, of V...., zat in de keuken, waar hij onmiddelijk zijne opzoekingen begon. In eene kas vond bij het keukenboek der meid alsook haren geldbeugel, eene som van 50 fr. inhoudende. Daarmede kon hij zich echter niet verge noegen en daar zijne maag, ten gevolge der nachtelijke wandeling ook iels verlangde, besloot hij even te gaan zien in den kelder of daar niets ten beste was. Het sloeg hem mede, want hij vond er een half gebraden kieken en twee fiesschen wijn. Het was hem echter onmogelijk, aan den lust te weerstaan, maar onmiddelijk zijne maag te bevredigen. Hij zette zich dus aan tafel, en zond liet kieksken met de fiesschen wijn naar binnen. Hoogst tevreden, in zulk genoeglijk oord aangeland te zijn, en een zachlen zetel ziende, die hem tot eenige rust uitnoodigde, vleide hij er zich in neder, om een slaapje te doen, vast besloten to zorgen dat hij weg was, vooraleer de bedienden beneden kwa men. De wijn en do lastige arbeid deden nu ook hunne rechten gelden en toen de meid een drietal uren later beneden kwam, vond zij den onbekende in diepen slaap gedompeld. Onmiddellijk ging zij de andere bedienden verwittigen, die in alle stilte beneden kwa men en den slaper aan handen en voeten bonden,zoodat hij schier onbeweeglijk blijven moest. Daarna verwittigden zij de policie. Toen V... eenige minuten later de oogen opentrok was hij niet weinig verbaasd, zulk talrijk gezelschap rondom hem vereenigd te zien. Hij werd na onderzoek en nadat de geld beugel zijne vorige plaats had ingenomen, naar het gerechtshof overgebracht, waar hij ter beschikking van het parket gehouden werd. Er wordt verzekerd, dat het verslag der onderzoekskommissie niet tracht de verant woordelijkheid van een der betrokken scheepofficieren te behouden. Volgens de onderzoekskommissie, was de botsing onvermijdelijk en is de ramp alleen te wijten aan de gewone gevaren der onder- zeesche scheepvaart. De onderzeeër is zeer snel gezonken en het is meer dan waarschijnlijk, dat de water dichte beschotten tegen de groote drukking niet bestand waren. Ten andere de lievige zuiging in het water bewijst, dat de Vendé miaireheel en gansch door het water inge nomen werd. Het is dus onbetwistbaar, dat de bemaning eeer snel den dood vond. Do kommissie is ook overtuigd, dat alle pogingen om den onderzeeër terug te vinden nutteloos zullen zijn en inen dus best zou doen deze te staken. Hulde aan de slachtoffers. Het Fransch staatsblad van hedoti deelt eene nota mede, waarin al de officieren en matrozen, aan boord van de. Vendémiaire omgekomen, in graad verhoogd worden. --S/W- Woensdag rond 10 uren 40 's avonds, hoorde de vrouw Kuylen, woonachtig te Eeckeren, Hofstraat, gerucht in de beneden kamers. Zij dacht dat het de terugkomst was van haren man, die de repetitie der Fanfaren bijwoonde in het Dorp, doch eeni ge stonden later kwam eon man te voor schijn,met een langen bruine mantel reiken de tot-op den grond, de kraag opgesteken, een zwart masker voor het aangezicht en een langen valschen haard. De vrouw riep om hulp, maar de schurk dreigde met zijnen revolver te schieten en gebood haar te zwijgen. Ik zal u nog wat hinden. zegde hij. De behendige dief bond met een maslstrop, met een heel dun koord je de polsen hij een ©n de beenen met eene dikkere koord.Hij had in zijne handen eenen tros sleutels een bruine reiszak. Hij onder zocht al do kassen en nam al wat van waarde was mede. Kort nadien hoorde vrouw Kuy len een gerucht van de klep der brievenbus het scheen een bijzonder teeken. De apache ging aanstonds beneden met zijn valies, sleutels en waarden, bleef eenige oogenblikken stil, genoeg tijd om zich te ontmaskeren en zijne lange overjas in den bundel te steken. Daarna sloeg hij wederom de voordeur toe en vertrok. Vrouw Kuylen moest in dien angstigen toestand haren man afwachten om te kunnen verlost worden. Mijnheer Kuylen is klerk bij notaris De Weerdt en hoofdagent der Assurantie Securitas. De apachen hebben gedacht eonen goeden buit te doen; zij waren minstens twee, doch de zware manskerel heeft enkel de vrouw aangevallen; hij was zeer behendig in zijne zaak. Het parket wordt ter plaats verwacht. Dijnsdag avond heeft een werkman ge boortig van Capellen hij Antwerpen, te Eeckeren rond geloopen, verschillige revol verschoten gelost totdat hij eindelijk zijn wapen is afgenomen en tor beschikking der veiligheidsmacht gesteld. De schurk had reeds een jaar gevang ge daan en had zich een nieuw revolver aan geschaft om aan de Groote Werkstaking van Antwerpen, zegde hij, deel te nemen. Eene zuster in liet klooster aangevallen en mishandeld. De razernij der apachen kent geen palen meer, hunne stoutmoedigheid gaat zoover dat zij niets meer aanzien, zelfs de kloosters binnendringen en er met woest geweld de geestelijke zusters mishandelen. Over eenige dagen was eene Zuster Fran- ciskanerse het voorwerp van een laffen aanval gewapenderhand gepleegd. Gisteren was het eene liefderijke Zuster van* den jj. Vincentius a Paulo, Witte Kappen genaamd, die slachtoffer was van een Bonnot. Sedert eenige dagen waren de Zusters van don H. Vincentiüs, wanneer zij uit hun klooster kwamen, op den Redingendijk, het voorwerp van lasterlijke en honende aanval len vanwege een verachtelijke kerel, die zich daar dikwijls op hunnen weg bevond. Gisteren had een schurk het nog verder gedreven. Niet genoeg dat men de liefde rijke Zusters hoonde, wanneer zij zich hij ongelukkige zieken begaven, die zij gansch kosteloos verzorgen, en hun nog voedsel on beddegoed en kleederen bezorgen, was een apache in het klooster gedrongen langs de deur naast het groot gebouw, en had zich daar Verstopt. Op liet oogenblik dat eene novice-zuster aankwam, wierp de laffe kerel zicli op de Zuster en gaf haar mot gebalde vuist een hevigen slag in volle gelaat. Daarna wierp bij haar op den grond. Wan neer de zustor om hulp riep, sloeg de bandiet immer voort, en wierp haar met geweld oen pak blauwsel in liet gelaat, waarna hij de vlucht nam. Klacht is nedergelegd op liet parket en een streng onderzoek isonmiddelijkingesteld. Laat ons hopen dat het gerecht den ellen deling gauw zal ontdekken. Nu worden de nonnen niet meer op da straat aangerand, de apachen gaan ze tot in hun klooster aanvallen. De engelen van goedheid en opoffering worden door apachen aangevallen. Dit is wraakroepende schande. Dat zijn de voort brengselen van het cartel l Weg met dat ras 1

De Volksstem | 1912 | | pagina 1