De algemeens werkstaking der roede sukkelaars. T EEN EN T AN9ER De Een gefeeïffiziiiulg schip te Zeebrngge. Assisenhof van Brabant «5 !D G-iO 3L, ID BestuurderJ Van Nuffel-Be Qendt. Dit nummer Jievat 8 Madzijta en wordt verkocht aan 2 centiemen- SoSifikkeüjk ongeluk aan de Nationale Bank te Antwerpen Belanorljke aanhouding te Antwerpen Eens halsrsciiting is Mulhouse afsckwelijke misdaad Be geheimzinnige zaak van Vorst. Achitïende Jaargang n' 140 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zondag 16 en (Haandag 17 Juni 1912. ABONNEMENTEN; Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. tffr S® TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. ffl BUREELEN 723, TE BRUSSEL Steenweg van Waterloo, 728. TE AJ4LST 9Kerkstraat, Telefoon 114 AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3* bladz. (de regel) fr. 0.50 4° bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Rek lam en (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 op winkel baas of de De menschen, als z< komen, stellen aan den bazin bijna allen dezelfde vraag: Wel, mijnheer, wel madame, wat denkt g'ervan, zou er algemeene werkstaking komen De aangesproken personen weten er net zooveel van als degenen die het bun vragen gewoonlijk ant woordden ze Ja, dat zou wel kun nen het schijnt toch, de gazetten schrijven het zoo. En daarop volgt gemeenlijk een uitval in regel, overi gens honderdvoudig verdiend, tegen dat verwenschte, dat vervloekte socia lisme, dat de menschen hun kop op hol jaagt. Ons wordt ook door talrijke lezers dezelfde vraag gesteld Wel, Mijn heer, wat denkt g'er over Hoe zit het met de papieren Wij gaan beproe ven onze ondervragers zoo ruim mo gelijk voldoening te geven. Doch, daar nog niets vaststaat,nog niets is beslist, moeten wij ons houden aan vooruit zichten, aan veronderstellingen. De socialisten hebben besloten een algemeen nationaal congres te houden te Brussel op 30" Juni. Daar zal in 'tlang en in 't breed de. toestand be sproken worden. Reeds van nu af doen de roode partijorganen hun best om hunne aanhangprs aan te sporen talrijk aanwezig te zijn. Op de dagorde staat De Eind strijd voor het algemeen stemrecht. Dit is het doel van den strijd. En als middel, als hoofdmiddel wordt opge worpen De algemeene werkstaking. Het is te voorzien, zelf te verzekeren dat bijna al de tijd zal ingenomen wor den door de bespreking van de alge meene werkstaking. Eerst en vooral, wat dient er verstaan door algemeene werkstaking? Natuurlijk in den breed- sten zin opgevat, is zulks het neer- het stilleggen van allen arbeid, niet enkel in de bijzondere nijverheid,maar ook in de openbare besturen en inrichtin gen. Doch, van zulke fel uitgebreide werkstaking kan hier geen- sprake zijn, omdat het ordewoord der socia listen in Olize openbare besturen door meer dan de 9 tienden niet zou wor den gevolgd. Wij moeten ons dus be palen bij de werkstaking in de groote private nijverheden, bij de mijnwer kers, de metaalbewerkers, mogelijk ook bij de dokwerkers. Eene algemeene werkstaking is echter een uiterst gevaarlijk wapen, dal niet enkel tijdelijke, maar meer dan eens blijvende, voortdurende na- deelige gevolgen medebrengt voor meer dan een aangetaste nijverheid Daarbij, om zulk eene beweging op touw te zetten is er geld noodig, Eenige socialistische kopstukken hebben zelf al uitgerekend dat de werk lieden, zoo zij 4 a 5 weken in staking willen blijven, minstens zouden moe ten beschikken over zes A zeven mil- lioen frank. Waar zullen de socialisten dat geld halen? Misschien zullen zij eene groote som leenen, doch dat zit dan jarenlang in de knoken der werklieden, omdat deze gedwongen zijn, eens dat alles terug in orde is, altijd maar af te dok ken om de gemaakte schuld te dekken. Zulke handelwijze is hoogst nadeelig voor den vooruitgang der roode syn- dikaten, die sinds een paar jaren al niet veel meer te verliezen hebben, daar zij eerder achteruit, dan vooruit gaan. De kopstukken zien overigens den toestand met meer scherpzichtigheid in dan de massa zij gevoelen dat eene algemeene werkstaking eene echte waaghalzerij, eene onvergeeflijke on bezonnenheid zou daarstellen. Voor uit, de Peuple en de Journal de Charleroi herhalen dan ook dage lijks den gezamenlijken oproep tot hunne handlangers zij manen hen aan kalm en voorzichtig te zijn, vooral niet over te gaan tot gewelddaden die oogenblikkelijk zouden onderdrukt worden en gansch in 't nadeel zouden afloopen van de socialistische partij. Socialist De Brouckere heeft duide lijk de algemeene werkstaking op 9 Juli afgewezen. Zijt niet geweldig zegde hij, want de regeering' zal onge nadig het geweld smooren, en de wer kers zullen van zelf het onderspit moe ten delven. Beslist niet in werkstaking te gaan op 9 Juli, spreekt hij verder, want de algemeene partijvergadering alleen heeft het recht uitspraak te doen over de algemeene houding. Voor eene algemeene werkstaking is er veel geld noodig, veel eensgezindheid, en eene algemeene leiding. Dit alles ontbreekt ons, en daarom dient er gewacht. We weten niet wat de regeering gaat doen. Eerst moeten wij haar aan 't werk zien, en.zoo zij ons geene voldoening geeft, dan zullen wij zien hoe er best dient gewerkt. Dus, de meening bij de socialisten is zeer uiteenloopend. De groote kop stukken hebben zelf een heiligen schrik van de algemeene werkstaking, doch achter de hoofdmannen, staan de on derchefs, die er naar hakken en snak ken om op hunne beurt hoven te gera ken, 't is te zeggen dat de onder chefs de mannen zullen aanzetten niet op te geven, en trots alles, maar voort te gaan. Zooals ge kunt bemerken, zijn we ver van eensgezindheid te vinden hij de socialisten. In liet nummer van Vrijdag schrijft de Vooruit dat de klerikalen valsche tonen aangeven, als zij beweren dat dekopstukken de roode slaven drijven. Welnu, Vooruit mag het opnemen met zoo'n zuur ge zicht als hij wil, wij houden staan dat de schuld der beweging op hun hoofd en op hunne verantwoordelijkheid valt. Zeker, de groote kopstukken roepen nu om kalmte, maar wat hebben zij gedaan al 3, 4 maanden lang, tenzij hun dutsen aangehitst tot opstand, en nu dat de opstand in 't hart zit, nu trachten die roode Pilatussen hunne handen te wasschen. heeft er dus no ff 49Te kort zal hij die balen van de 150 Dat zou wel kunnen. In alle geval de strijd' teert misschien hooit zoo ge spannen gestaan als nu. S Zondagen achtereen te kiesten. De kiezers hebben hun werf gehad op 2 Juni, óp 9 Juni. Meent niet dat het nu gedaan is. Zondag 16 Juni is het nog ballotteering voor iteProvxncieradèn.teGent te Louven, te Andemie, te Dinant en nog eenige andere plaatsen. Daar mogen de kiezers dus 3 Zondagen achtereen gaan stemmen. Ce kfleswepwaBscheps. In het kanton Rceulx, in het arrondissement Soignies is een brrefken in de handen der katholieken gevallen, van een werkman, met naam. datum en verblijf, die evenals andere werklieden die hét reeds haddon ge kregen, voor zijne stem 10 frank vroeg. De Gazette du Centre heeft dat authentiek briefkon openbaar gemaakt.... He wel, wat zeggen de tegenstrevers nu ze op heëterdaad betrapt zijn van 10 fr. te hebben betaald voor eene stem. 10 fr. dat is 10G pinten bier van 10 centiemen. E9©©d ©ei begraven, De stad Brussel heeft aan de Sifflet een proces aangedaan vóór de kiezing van 100,000 fr. Nu is de kiezing voorbij, en van 't proces komt niets in huis. Welnu, wie fopt er de menschen in tijden van ldezing En zeggen dat burgemeester Max van Brussel zich zelve leent tot zulke kinderach tige onnoozelheden. Oeszs 8siüs?©sr> wan paas-ciem. In den eersten trimester van 1909 voerden wij 25749 paarden uit in den eersten tri mester van 1910, 30990. en in den eersten trimester van 1911 28091. In den zelfden tijd in 1909, voerden "wij 2605 veulens uit; in 1910; 3583 en in 1911 2642. Duitschland koopt bij ons verre uit de meeste paarden in 1910 was liet 23000 in 1911, 21500. De Amerikanen hebben er in 1911 veel minder gekocht dan in 1909 en 1910. De Amerikanen koopen meer en meer Fransche paarden. Onze beste klanten zijn in volgorde Duitschland, Luxemburg, Frank rijk, Holland, Zwitserland, Yereenigde Slaten, Engeland. Patent oep c8e katten. Ér is spraak een patent te zetten op de katten, zooals er nu een bestaat op de honden. We kunnen niet aannemen dat dit ernst is. De katten zijn in vele middens eene nood zakelijkheid, om niet opgeëlen te worden van ratten en muizen. Taft ©BS RooseveSt. Tot hier toe moet M. Taft de bovenhand hebben in de Nationale Conventie. Roosevelt dreigt ech ter in geval van neerlaag afzonderlijk op te komen. Bij de demokraten is men ook nog niet zeker wie er de kandidaat zal zijn. De kiezing voor het presidentschap heeft plaats op 5 November. Later berichten zeggen dat tot hiertoe Taft 491 afgevaardigden voor hem heeft en Roosevelt 467. Er blijven er nog 150 over, wier keus niet is vastgesteld. Om kandidaat te zijn moet men 540 stemmen krijgen Taft Vrijdag namiddag, rond 5 ure, werd de geheele omtrek der Nationale Bank, in op schudding gebracht door een erg ongeluk, dat de dood van het slachtoffer voor gevolg had. Sedert eenige weken zijn werklieden, bezig het dak van cift gebouw geheel te her nieuwen. Alvorens de schaliën te plaatsen waren timmerlieden bezig het houtwerk in orde te brengen. Een der werklieden, zekere Pet. Cools, oud 17 jaar, wonende Sint-Jans- straat, 42/1, was werkzaam aan een der torens, wanneer hij eensklaps het evenwicht verloor en in de ruimte viel. Het slachtoffer kwam in de Bourlastraat, op den rijweg terecht, waar hij bewusteloos bleef liggen. De geneesheer Desolre bracht den armen jongeling de eerste zorgen toe en bestatigde dat den schedel gebroken was. Vervolgens bracht men het slachtoffer naar het Sint- Elisabethgasthuis, waar- hij een half uui nadien is overledeni De droefheid der ouders, die terstond ver wittigd werden, is niet te beschrijven. Gisteren namiddag was de policieagent Van Holder, van Borgerhout, op ronde in de 10de wijk, toen hjj in de Rupelstraat, eenen zekeren S;..., 23 jaar oud, in het oog kreeg, die wegens ontvluchting in het leger en volo- diefslallen, opgezocht werd. De policieagent Van Holder, geholpen door de policieagent Vermanderder 10do wijk, kon den kerel hij den kraag vatten en hem naar het policiebu- reel overbrengen. S...., is een behendige velodief en heeft zich reeds aan eene aanzienlijke reeks velo- diefstallen plichtig gemaakt. Het is reeds de 3de maal dat hij hot leger ontvlucht. De kerel werd ter beschikking gesteld van de krijgso verheid. Hoogervermelde agenten hadden in den loop van den namiddag nog eene andere ont moeting, nabij het Schijn, met twee gevaar lijke dieven van beroep, per rijwiel rijdende. De policieagent Van Holder, die insgelijks per rijwiel reed, sprong op eenen der gasten toe, terwijl de andere in allerijl wegreed. Eene worsteling ontstond tusschen den poli- ciebeambto en den gevaarlijken kerel en dit duurde wel eene halve uur. Toen kwam de policiagent Vermander zijnen collega ter hulp, maar de kerel kon zich loswringen, en met eenen wip lag hij in het Schijn, zwom het over waarna hij in de richting van Merxem verdween. Het was niet meer mogelijk hem in te halen. Beide gasten zijn nochtans goed gekend en verkeeren in staat van baubreuk. Het zijn de genaamden Waller V., wonende Mus- schenstraat en Victor D., wonende Rotter damstraat, te Borgerhout. Bij de worsteling werd opgemerkt dat V. breekijzers en bougies in don zak had. iets dat misschien moest dienen om ergens eenen slag te plagen. Toen hij in het Schijn sprong liet hij zijn frak enzijnveloin pand. Deze voorwerpen zijn te zijner beschikking op het policiebureel der 10a wijk. Do policieoffioier M. Van den Bogaert, doet het verder onderzoek. Vrijdag morgend had in het duitsch gevang de halsrechting plaats van den daglooner Adolf, die in de maand September laatstle den, in hijzonder wreed© omstandigheden te Sandozwiller eene weduwe, herbergierster vermoord had. Adolf had geld noodig om zijne vrouw, die eenige dagen te voren naar Rhenaansch Pruisen vertrokken was, te gaan vervoegen. Hij besloot de herbergierster Weber te bestelen. Zekeren avond begaf hij zich naar de herberg en verzocht de vrouw hem oen glas bier uit den kelder te halen. Do herber gierster deed zulks, doch de moordenaar, met een hamer gewapend, wachtte haar aan de deur van den kelder af en bracht haar een geweldigen slag op het hoofd toe. De ongelukkige stortte achterover van den keldertrap. De moordenaar bemeesterde dan den inhoud der schuiflade, en was zinnens te vertrekken, toon hij hot slachtoffer in den kelder hoorde kermen. In de duisternis toog hij naar den kelder, zocht tastend de vrouw en doorkerfde haar met zijn mes, tot zij bezweken was. Het gerucht had echter de kinderen dei- Weduwe Weber gewekt en deze begonnen in hun bedje te weenen. De moordenaar dacht eerst ook de arme kleinen te gaan afmaken, doch daar hij nu ook op straat gerucht hoorde, vluchtte hij langs eene ach terdeur weg. Eerst werd een onschuldige aangehouden doch een gendarm, opmerkzaam gemaakt door de verdwijning van Weber, vroeg zich eenige dagen verlof, trok naar de grenzen van Westfalen en vond Adolf te Rottwig terng. Hij betichtte hem de moord bedreven te hebben. Adolf verrast, bekende onmiddel lijk. s' Anderdaags werd hij naar Mulhouse overgebracht. Toen Adolf het doodvonnis tegen hem hoorde uitspreken, beschuldigde hij zich no. van eene moord, eenige jaren geleden te Bazel gepleegd. Men bèwces liefn echter spoedig, dat hij zulks enkel deed, oih de strafuitvoering zoolang mogelijk uit te stel len, en hij onmogelijk te Bazel kon geweest zijn, den dag der misdaad. Donderdag morgend, volgens Duitsch ge bruik, werd aan den ter dood veroordeelde gezegd, dat zijne genadevraag verworpen was en hij s' anderendaags moest sterven Hij aanhoorde kalm do mededeeling, doch vroeg om zijne vrouw en zijn jongste kindje, dat hij nog üiet gezien had, eens te mogen zien Aan zijn verzoek werd voldaan en het wederzien in dien uitersten dag was zeer roerend. Vrijdag morgend nadat de griffier lezing gegeven had van het doodvonnis, vroeg hij aan de aanwezigen te bidden voor zijne ziele- rust. Eenige oogenblikken later was aan de gerechtigheid voldaan. Het was de boul van Stuttgart, M. Siller, geholpen door zijne knechten, den paarden koopman Ilützner en den landbouwer Baum, die de terechtstelling deed. te Antwerpen en den onderkonsul, verblij vende te Brugge, reeds gezien. Men veron derstelt dus, dat men hier te doen heeft met-' eene groep Portugeesche monarchisten, die eene poging wilden wagen, om koning Manuel terug op den troon te brengen. Het parket van Brugge is Vrijdag namid dag te Zeebrugge afg-estapten verbleef meer dan een uur aan boord. Kapitein De Pauw was wederom ver trokken. Eene geheimzinnige zaak verwekt thans in zekere streken, namelijk rond Brugge, te Oostende en te Antwerpen veel opspraak. Eenige dagen geloden wierp een schip, de Vos Bruges varende onder Belgische vlag ter reede van Zeebrugge het anker uit. De kapitein ging onmiddelijk aan wal en ver trok naar Brugge. De havenkapitein ging aan boord van het schip en deed het in de dokken brengen. Daar de scheepspapieren niet in orde waren, werd het schip aan dn ketens gelegd en streng bewaakt. Toen de kapitein De Pauw terugkwam, werd hij ondervraagd. Hij verklaarde dat hij te Zeebrugge had moeten stoppen, omdat er iets haperde aan do machienen. Het schip had te Cardiff kolen ingenomen en moest nu naar Rotterdam, om van daar naar Las Palmas te stoomen. Zulks was heel wel mogelijk, doch 's an derendaags kwam eene belangrijke zending- kisten toe, om op den Vos Bruges inge scheept te wordep. Men veronderstelt, dat deze kisten wapens en voorraad inhouden. Van den anderen kant^zijn hier sedert Woensdag verscheidene groepjes mannen aangekomen, samen een vijftigtal, allen van Portugeesche nationaliteit, wier slordige kleedij, weinig overeenkomt met hunne ge laatstrekken en deftige manieren. Na Woensdag nacht in een hotel geslapen te hebben, zijn zij 's anderendaags aan boord van het schip gegaan en hebben het niet meer verlaten, alhoewel er daargeene ge schikte plaats is om hen te herbergen. Ook heeft men te Zeebrugge den alge- meenen konsui van Portugaal, verblijvend© TE WATTRELOS. Aanhoudingen. Het onderzoek heeft uitgemaakt dat de misdaad om 8 ure 20 's morgends bedreven werd. Terwijl de lijkstoet der kleine ongelukki ge zich Woensdag naar do kerk begaf, vond men in eene haag, niet ver van de plaats der misdaad, eene broek. De poiicie op zoek ge gaan zijnde, ondekten weldra den eigenaar van dit kleedingstuk. Het is de genaamde Ivo Huys, geboren te Aarseele, kanton Meul,ebeke (West Vlaanderen), op 14 Mei 1870, en werkzaam bij den heer Leclercq- Gri m o n prezlandbouwer. Deze kerel werd in België voor eene zeden zaak veroordeeld tot 20 maand gevang.Voor een viertal maanden werd hij nogmaals van een dergerlijk.feit beticht maar zulks werd niet bewezen. Huy» was Zondagmorgend werkzaam in een veld, gelegen op 300 meters van da plaats der misdaad, aan de beetwortels. Hij verklaart niets gehoord noch gezien te hebben. Huys moest eindelijk bekennen dat hij rond 8 ure hel werk verlaten had on eene tweede maal voor het rooven van een vogol- nest. Voor den heer policiekommissaris hield hij hardnekkig zijue onschuld staande. Per- J'ijtuig werd do aangehoudene naar liet gevang van Rijssel overgevoerd. Nog eene aanhouding te Robaais. Zondag een weinig voor het ontdekken der misdaad, had men in een voetwegel nabij de plaats waar het lijk van het kind gevon den werd. een persoon gezien, een dagblad lezende. Welnu, die persoon werd- Donder dag avond, om 10 ure, te Robaais aangehou den. Hij verklaart zich te noemen P-auJ Mon taigne, wever van beroep, oud 42 jaar, geboren te Hallewijn. Hij bekende terstond langs dien wegel ge gaan te zijn, een dagblad lezende. Hij voegde eraan toe naar België gegaan te zijn tot het aankoopen van een hemd, van tabak en ci- garetten, maar loochent hardnekkig den da der der afschuwelijke misdaad te zijn, op de kleine Wacheux gepleegd. ZITTING VAN 14 JUNI. Vrijdag morgend, bij hot openen der zit ting vraagt advokaat De Smedt,de koslelooze rechtspleging, (Pro Deo) om zich als bur gerlijke partij aan te stellen in naam van Bodewyn en Felicienne Anneessens, daar de os ten van het proces reeds meer dan 15000 frs. bedragen. De advokaten van de betichten bestrijden zulks, doch het voorstel wordt gesteund door het openbaar ministerie. Het Hof gaat beraadslagen en, 11a tien minuten, komt terug met een oordeel toela tende dal de koslelooze rechtspleging wordt toegestaan. M. Lescarts, pleitbozorgen bij het Hof van Beroep stelt zich aan als burgerlijke partij in naam der erfgenamen Anneessens. Het getuigenverhoor wordt vervolgens hernomen. M. Godard, dokter, heeft het slachtoffer eenige malen onderzocht voor zijne dood.Hij stelde een zekere zenuwachtige afgematheid vast en raadde zijn patiënt aan een verblijf in de Kempen te gaan nemen. Mevr. Termonia, gouvernante, was sedert 4 jaar de vriendin van het huisgezin Ag- neessens. Zij heeft ook soms twist bijgewoond in het huisgezin Agneessens de schuld lag aau beide zijden. Het slachtoffer heeft haar gezegd dat hij dacht dat Karei de minnaar zijner vrouw was ook dat hij zich bij zijn terugkeeren uitNizza uit de zaak der hoeve van Willen- broux zou terugtrekken dat zijne vrouw veel verteerde. Zij verklaarde verder eens gezegd te hebben dat zij voor eene misdaad vreesde in hot huis Agneessenu,

De Volksstem | 1912 | | pagina 1