OORLOG U -^?k_ C3r L 3Q> 'T EEN EN T ANDER Een cyklooa in Canada Ge woelingen van Luik Nog het Titaaic-oMerzoek, BestuurderJ, Van Nuffel-De Gendt. Oe slaslMers der laditverovfirinij Vroeselijlc oogeluït nabij Geneve. Eens vissGfisrssloep vergaan. Hst [Irama van St. Pietars-Leesw. Achttiende jaargang n' 155 2 CENTIEMEN HET NUMMER Itoaderdag 4 J-ïi I9S2. ™|M 11 1 1 i s»—;—3 ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 4» TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. <f® BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST 723, Steenweg van Waterloo, 728. I Kerkstraat, O» Telefoon 114 AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3® bladz. (de regel) fr. 0.50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstel 1. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 A-l te veel wordt er op onze dagen acht gegeven op de woorden, en enkel op de woorden wij kunnen onze vrienden niet genoeg aanzetten te eisclien dat er bij de woorden, daden worden gevoegd, omdat schoone belotten niets beteekenen zoo deze door geene werken worden opgevolgd. Daarover ïal wol de algemeenheid het eens zijn. Als er nu in de wereld partijen wor den gevonden die vooral milddadig zijn in 't geven van woorden, maar daarbij ook stoppendenblok zeg gen, dan zijn het wei de socialistische en de liberale partij. Wat deze laatste betreft, we gaan er weinig over uit halen. Het is genoeg gekend dat het liberalisme zijr.e macht zoekt in en door de pers, in en door de dagbla den. Ziet rondom u ziet in de hoofd stad van België, wat eene macht van liberale gazetten g'hebt er van allen aard, kleur, grootte en inhoud... Maar, weest nu ook verstandig, gaat wat verder in do kwestie, en vraagt dan eens Wat heeft de liberale partij nog buiten hare bladen Zoekt en ge zult ondervinden. Zoekt naar hare scholenze beeft er geenezoekt naar hare weezenhuizen zij beeft er geene zoekt naar hare hospitalen, zij bezit er geene zoekt naar bare oud- manne kens, oud-vrouwkens, of apostelhui zen zoekt overal, en nergens zult gij iets vinden, waarvan de liberale partij zeggen mag Zie, dat is mijn werk zie dat is een uitvloeisel van mijn ideaal... Ilun ideaal Maar wat is bel ideaal van het liberalisme Egoïsme, eigen ik- en baatzucht, eigen belang, zelfgenot; als ik er maar kom, ik trek mij de rest niet aan Als ik maar wel ben gedaan, wat deert mij het overige van de wereld... Het zijn harde woor den, we weten bet wel, maar spijtig dat de werkelijkheid der zaken ten minste ook zoo bard en onbarmhartig spreken over het gevoellooze, het wraatzuchtige van het liberalisme. Wegen we nu op de beurt het socia lisme Geeft het woorden aan het volk? Dat gelooven we wel Ir. zake dag bladen staan ze nog ten achtere bij de liberalen het scheelt hem zelfs nog veel maar in zake gesproken woord, doen ze alleman den baard af. De socialisten blijken als strijdleuze genomen te hebben Alleman moet spreken Kunt ge niets degelijks, niets treffelijks zeggen, bet doet er niet aan babbelt er maar op aan, klinkt het niet zoo botst het. De socialisten speculeeren hier op de naïeveteit van het gewone volk, van sommige goedzakkige lieden, die al spoedig besluiten als ze iemand hooren lawaaid maken Ja, zegt er van wat ge wilt, maar hij kan 't zoo nogal gezegd krijgen hij heeft eene gladde tong bet is ne felle Dat wordt dik wijls gehoord, boewei het menigmaal de allerdomste praat is die er zoo maar botweg, stóm-gaat-de weg, wordt uit geslagen. Bij de ontwikkelde mensehen beeft dat lawaaid maken natuurlijk geen weerklank het is enkel bij sommige simpele menschen. Gelukkig dat bun getal met den dag verkleint. Moest ge de verkondigers van het socialisme gelooven, dan brachten ze bet paradijs op aarde. Zoo klinkt bet gedurig in hunnen mond zoo vertel len honderden hunner schriften, boe ken en dagbladen. Doch heel anders is het, wanneer ge die mannen weer eens wikt en weegt naar hunne daden oordeelt en beoordeelt naar hunne werken. Nemen wij de allereerste ge beurtenissen in ons land. Wat zien we? T) In Leuven vliegt van Laugendonck n. 2, met klikken en klakken aan do deur als socialistisch kamerlid, omdat hij geld leende om koeien te lcoopen, aan dertig percent. Verschraegen in Gent bet is ook een socialist die was content met 10 percent. Gene nu moest er dertig hebben. 2") De socia listen willen de algemeene werkstaking uitroepen. Het volk zegt Jamaar, zoo niet, we moeten onzen boterham hebben. Wat schrijven derooden 1 Bah Wat is dat Met 1,50 fr. per dag hebt ge meer als genoeg daar kan een gezin van 5 personen, patatten, rijst en brood van eten, zooveel als hot wil. Met 1,50 fr., als gij die hebt, dan kunt ge de staking wel zes maan den en nog langer volhouden- Onder- tusschen zegt Vooruit aan zijne slaven De 14 eerste dagen krijgt gij niets. In Charleroi zeggen zeDegenen die niet aangesloten zijn, en dat is de overgroote meerderheid, die moeten ook staken, maar die krijgen geen centiem onderstand. We vragen ons af Van wat moeten die menschen dan bestaan? Wat gaat er geworden van hunne vrouwen en kinderen Wat zorg gaat er gegeven worden aan de gebrekkigen en aan de zieken Op dat alles denken de socialisten niet zooals altijd babbelen en wauwelen zij er maar los op aan. We zeggen daarom aan bet volk, en we zullen het blijven zeggen: Weest niet tevreden met woorden alleen, eischt er de daden bij; zooniet, wensclit dan die grootsprekers naar alle dui vels êsb den fBeSjjBSQtaea hoepen- b©91£§. Op 5 Juli 1911 is het Verbond der Boerengilden gesticht. Dit verbond telt reeds 21 plaatselijke gilden met 2274 leden. Het Algemeen Verbond der Groentenkwee- lcers gesticht in 1910, telt 37 lokale groepen. Er zijn 15 melkerijen, staande onder toezicht, aangesloten in een Verhond. De centrale Kredietkas bevat 333 Raiffeisenkassen. Zij heeft in 1911 een krediet geopend ten be- loope van 255.300 fr. tot aankoop van hoeven, huizen, gronden, enz. De kas laat een boni van 6.654 fr. 45 cm. In de afdeeling Brandverzekering zijn er op einde 1911, reeds 8742 policen, voor een verzekerd kapitaal van 90.221.699 fr. Onze Belgische Boerenbond verricht waar lijk schoon en nuttig werk, onder alle op zichten. Oelgië ssa de hss3deisfoawe= £§Ïïs?5. Engeland komt aan 't hoofd met 28 milliard 270 millioen. Duilschlaud volgt met 22 milliard 599 millioen. Frankrijk komt derds met 14 milliard 333 millioen. En do vierde plaats komt niet aan Rusland, Oostenrijk, Italië, neen, maar aan België met 7 milliard 764 millioen. Frankrijk 14 milliard, België 7 milliard en half, en noch tans er zijn geen 8 millioen Belgen tegen 40 millioen Franschen, en Frankrijk is 18 keeren grooter dan België. Weet ge wat oen Fransch blad over die cijfers schrijft? Duitschland verplettert ons België onder- knaagt ons, en ouzo Fransche ministers ver rijken zich. En de Univers van Parijs besluit Arm Frankrijk, gelukkig België. Maar 't eerste heeft voor hoofdmannen, menschen van geweten, katholieken hel andere heeft voor overheerschers, hunke raars naar de baterschotel, smakkers naar don kaas, do troep Joden en Framassons» En dat is het ideaal land voor onze tegen strevers E?e ejB»Gote Duitschs troonssyndakaten. In 't begin van 1910 waren er in Duitschland 2613 Patroonssyndikaten met 84 Federatie». 474 departementale Bonden en 2055 plaatselijke Bonden. Daar zijn 2 centrale inrichtingen 1°) De maatschappij van de Duitsche patronale Bon den die 1,600.000 arbeiders bezi gen en, de Centrale van de patronale Bonden die 1.028.000 arbeiders bezigen. De patroons vormden 13 verzekeringsmaat schappijen tegen de staking. 2500 leden der Patroonshonden, die te zamen 2 millioen arbeiders bezigen, zijn tegen de risicos van de stakingen verzekerd. Kerkvervolging in Frankrijk. Priester Lepage, pastoor van St. Lucas parochie van Nimes, heeft een proces-ver baal opgeloopen omdat hij met liet H. Sacra ment, 1 meter 40 cin. te ver in de straten was geweest. Is zulks nu waarlijk niet hatelijk,tergend, gemeen Wa$ affront I De afgevallen Charbonnel M. Daons zou van hem zeg gen en schrijven Een priester in den heiligsten zin des woords ging Zondag en 8 dagen meeting geven te Montfort-l'Amaury een stadje in Seine en Oise. Hij was uitgenoodrgd door eeuige framas- sons. Zoodra de ex-priester in de zaal kwam werd het bureel gevormd. Een priester, een echte ditmaal, nam seffens het woord; het was de deken van Monfort-l'Amaury Mijne Heeren, zegde hij op den afvallige wijzend, ik stel uM. Charbonnel voor, een man die eertijds het priesterkleed heeft gedragen zooals ik. Maar hij heeft het onteerd, en zeer gelukkiglijk hij heeft het verlaten. Hij heeft de stoutmoedigheid onder ons te komen, en te komen spreken van de vrijmetselarij. Maar het eerste dat hem te doen stond, het was zich te herinne- ren hoe hij zich hier en overal elders ge- n dragen heeft. In dit land zelf waar hij vandaag durft terugkomen, heeft hij de vrouw opgelicht van een braven werkman, hij heeft hem in 't verdriet gestort en eene eerbare familie onteerd. - Bij die woorden gaat er in de zaal een ge huil, een gejouw en getier op. zoo hevig dat do afvallige, rap als een hazenwiud het hazenpad koos. Heel de zaal was tegen hem uitgenomen het handsvol vrijmetselaars, waarvan een zich zoo geweldig aanstelde, het was de zoon van den policiekommissaris, dat hij moest aangehouden worden.Hij droeg een revolver op zich.... Charbonnel is ook volgens onze oppérkristenen, een priester in den heiligsten zin van 't woord, nietwaar, daensisten Overgroote schade. Talrijke slachtoffers. Een vreeselijk orkaan, zooals men er nooit in Canada had te verduren gehad, heeft over Regina, hoofdstad der provincie Sas katchewan gewoed en er onberekenbare verwoestingen aangericht. Volgens de eerste berichten, zouden er meer dan 50 personen gedood en 200 ge kwetst zijn. Bijna geheel de stad werd ver nield. Het telefoonhotel was bet eerste gebouw dat instortte. Twee honderd huizen van hij- zonderen ondergingen hetzelfde lot. Men is thans volop bezig de puinen te doorzoeken om de slachtoffers op te halen. Vooraleer Regina te hereiken, had het cykloon reeds elders vreeselijke verwoestin gen aangericht en personen gedood. Ver scheidene vaartuigen die het Meer van VVasana overstaken werden door den wer velwind omgeworpen en de opvarenden vor- dronken. Het i» bijzonderlijk in de handels wijk, namelijk over do 16e, 15", 14° en 13- lanen van Regina, dat het cykloon meest huis hiold. Kerken, openbare gebouwen, stapelhui zen, enz..., werden als kaartenhuizen door een geworpen. Een groot slapelhuis werd geheel op de spoorbaan van den Canadian Pacific geworpen, waardoor alle spoorweg verkeer onmogelijk is voor eenige dagen. Verscheidene kleine gebouwen werden met al wat zij bevallen opgenomen en op grooten afstand medegesleept. Ook de vrijmetselaars- tempel word vernield. Zes honderd familiën zijn zonder dak. Uit Winnipeg en de andere omliggende steden is hulp ter plaats gezonden. Het is echter zeer moeilijk de geteisterde plaatsen te be reiken, uit hoofde der overgroote puinhoo- pen. Een bestuurbare luchtbal ontploft. Acht riooden. Do bestuurbare luchtbal van M. Vaniman, waarmede deze voornemens was te pogen den Atlantischen Oceaan over te steken, is gisteren nabij het strand van Atlantic Cify ontploft, toen het luchtschip zich op eene hoogte van ongeveer 1000 meters boven de zee bevond. Er zijn 8 dooden, waaronder M. Vaniman en de vier andore leden der beman ning. Het ongeluk gebeurde rond 6 1/2 ure, kort na de opstijging. De ware oorzaak is nog niet gekend, doch men veronderstelt dat de ramp te wijten is, aan do uitzetting der gassen tengevolge der lievige hitte. De bestuurbare luchtbal werd geheel door vlam men omringd, waarna het schuitje een motorboot in zee viel, op ongeveer 1000 meters afstand van het strand. Spoedig snel den verscheidene motorbooten ter plaats. Er werd niets meer gevonden, noch lijken, noch schuitje. Op liet strand woonden 3000 personen de proefnemingen van M. Vaniman bij. Dezen waren hoogst ontroerd over het dramatisch einde van den uitvinder en zijne tochtge- nootou. M. Vaniman was reeds verleden jaar zinnens den overtocht te beproeven, doch hij had alsdan beter gevonden den zomer af te wachten. Twee vliegers gedood in Amerika Boven de baai van Dochester, deed miss Hariett Quimby eenige vliegtochten met eeu passagier, M. \Villard. Zij waren juist zin nens in gestrekte vlucht neder te dalen, toen een rukwind het toestel deed omkantelen. Beide luchtreizigers vielen van eene hoogte van ruim vijftig meiers in het water, dat daar slechts vijf voet diep was. Zij hieven op den slag dood. Een Fransche vlieger gedood. Op het vliegplein van Bouyis de leerling vlieger Pecker, tijdens eene proefvlucht voor het bekomen van zijn brevet gevallen. Hij werd den buik verpletterd in hopeloozen toestand naar het gasthuisgebracht, waar hij kort nadien bezweek. Nog een slachtoffer. Men zal zich herinneren, dat daags na de wetgevende kiezingen van 2 Juni, te Luik erge woelingen plaats hadden. De gendarmen, op de St-Lambertplaats aangevallen door do woelmakers, chargeer den eerst verscheidene malen, doch ziende dat hunne pogingen ora de menigte uiteen te jagen vruchteloos bleven, en zij maar gedu rig op steenen, revolverschoten, enz. ont haald werden, schoten zij ook. Drie personen werden gedood en verscheidene gekwetst. Onder deze laatsten bevond zich een dertien jarig knaapje, Jozef Busssr genaamd. De kleine had een kogel in do lenden ge kregen en deze was dan in een been van het bekken blijven steken. Het slachtoffer werd naar het Engelsch gasthuis overgebracht en twee dagen later werd eene heelkundige bewerking beproefd, om t© trachten den kogel uil te halen. Deze bewerking lukte goed. doch ongelukkiglijk verklaarde zich eene verzwering, en u'le zorgen waren vruchteloos om liet slachtoffer to redden. Eenige dagen geleden verslechtte zijn toestand en Dinsdag morgend is de kleine in de sehrikkelijkste pijnen overleden. Het parket is verwittigd en heeft bevel gegeven de lijkschouwing tc doen. 25 personen in 't water. Twee verdronkenen. Gisteren morgend had nabij Geneve een vreeselijk ongeluk plaats, waarbij twee per sonen het loven lieten. Eene overzetboot was uit Zurich vertrok ken, om langs de Limmat een uitstapje te doen tot aan Straatsburg. 35 leden eener maatschappij maakten het tochtje mede. Nauwelijks waren zij 10 minuten uit Zurich vertrokken, of het vaartuig botste met groot geweld^ ten gevolge van den hevigen stroom, tegen de brug van Hceng. Het vaartuig brak midden door en een twintigtal reizigers werden in het water ge slingerd. Allen konden zich nog aan het vlot of aan de brug vastgrijpen en zich redden. Degenen die in 't water niet geworpen waren konden nog op do kaai springen, ter uit zondering van vier mannen, die zich op oen deel van het wrak bevonden en met groote snelheid door den stroom werden medege voerd. Een dezer personen, de genaamde Detwijler, handelaar to Zurich, sprong in het water en trachtte nog zwemmend den oever te hereiken, doch hij verdronk. Een honderdtal meters verder bolste hot wrak nu op eene rots. De genaamde Tem- perli werd omvergeworpen en rolde in rolde in het water. Hij verdween schier onmidde- lijk in de diepte en verdronk insgelijks. De twee andere opvarenden konden door schip pers gered worden. Het Engelsch Tilanic-onderzoek schijnt vei' gevorderd te zijn. Het is thans de allor- ney-generaal, sir Rufus Isaac dio aan 't woord is. Twee vragen stelde hij zich, betrekking hebbend op het verleden en de toekomst, en luidende Was er iets to kort in do genomen voorzorgen, die als zij genomen waren, het verlies van menschenievens zou hebben ver minderd of zou hebben voorkomen, en welke voorzorgen moeten in de toekomst genomen worden, om zich tegen een dergelijk geval te wapenen. Bij de beantwoording van zijne eerst® vraag, wees de altorney-generaal op da vaart van 't schip op den ongeluksavond. Was er langzamerhand gevaren dien avond, dan zou de ramp niet zijn gebeurd, of tenmin ste hel getal slachtoffers niet zoo groot zijn geweest. Er was bovendien geen enkele reden, om full speed te varen. Men wilde geen record maken, zooals herhaaldelijk verzekerd was, maar alleen op afgesproken tijd binnen zijn, dus den Woensdag morgend om 5 ure. Daar toe had men echter niet zooveel haast fe maken, er was nog tijd genoeg om reeds Dinsdag avond binnen te zijn. Verder wees sir Rufus Isaacs, er op, dat indien de omstandigheden ook al builenge- woon geweest waren het dan ook noodig ge weest was de voorzorgen buitengewoon te doen zijn. En als 't misschien dan in een ge wonen nacht vorklaaibaar was, dat full speed gestoomd werd, dan bleef het onver klaarbaar in een buitengewoneu nacht, waar in men herhaaldelijk voor ijs was gewaar schuwd. Ook de voorzitter der commissie sloot zich bii de meening aan,dat de vaart van het schip de hoofdoorzaak van de ramp was. Het Tilanic-onderzoek werd dan onver wachts verdaagd, omdat de procureur-gone- raal nog niet met zijne pleidooi gereed was. Drie visschers verdronken. Nabij de Fransche haven van Kerroch, had een droef ongeluk plaats. De visschers- sloep Eloile de la Mer keerde na eene afwe zigheid van 8 dagen met eene goede vangst naar de haven terug. Aan boord bevonden zich de patroon Jan Hirez, 46 jaar oud, en zijne drie zonen.Toen de sloep voorbij Moelan was, werd do zee zeer woeljjg terwijl een stormwind opsteeg. Het schipjo vaarde evenal flink vooruit, toen eensklaps een zeeslag de sloep deed omkan telen, op eiMi afstand van nauwelijks eouo mijl van hel.strand. Vader Ilire^ kon zich aan de kiel van hot vaartuig vastklampen, terwijl zijne zonen zich bij niidde- der riemen boven water hiel den. Zoo worstelden de ongelukkigen ver scheidene uren tegen do verwoedo elemen ten. terwijl van den anderen kant verschei dene visschersloepen vruchteloos trachtten do schipbreukelingen te bereiken. Achtereenvolgens zonken de twee oudste zonen in do diepte en waarna ook de sloep zonk, den vader medeslepende. Dejongsten zoon die ook reeds het bewustzijn verloren had, kon nog toevallig door een andero visscher gered worden. Ds moordenaar is zinneloos. De genaamde Schoelfthoudt die zijn oom doodsloeg, zooals wij meldden, verscheen Zaterdag vóór de Raadskamer, die het aan houdingsmandaat vernietigde te zijnen laste afgeloverddoor het parket van Brussel. Uit het verslag der dokters in de gevangenis van St.Gillis, blijkt dat de moordenaar aan krankzinnigheid lijdt en onverantwoordelijk is. In zijne cel werd hij kwaadzot. Men moest hem in een geslicht van den Staat opsluiten. TUSSCHEN ITALIË EN TURKYË Het gevecht van SidiSaïd. De Turksche verklaring: De minister van oorlog deelt verdere bij zonderheden mee van liet gevecht van Sidi Saïd,dat op 28 Juni plaats had en dat 7 uren duurde. Deltalianen worden met groote verliezen achteruit geslagen, terwijl de Turken 150 dooden en 200 gekwetsten hadden. De Italiaansche verklaring: Een ofheieuse Italiaansche nota verklaart deze berichten totaal valsoh. De Turksche verliezen zijn veel grooter want alleen aan dooden hebben zij meer dan 200 man op hot slagveld achtergelaten. Verkenningen. De Arahen willen zoo goed niet meer. Afdeclingen Askaris, gesteund door een bataljon grenadiers en eene bergbatterij, hebben Zondag morgend verkenningen ge daan. Zij hebben vastgesteld dat het gros der Turksch-Arabische troepen naar Regda- line is geweken. Eenige kanonschoten van het Italiaansche schip lam; hebben do Ara-

De Volksstem | 1912 | | pagina 1