'T EEN EN 7 Het H, Sakramentskongres Achttiend® jasmgscig n' l GS Wosiisdag 17 J*di (912. DAGBLAD BestuurderJ, \'an Nuffel-De Qendt. n Sset ffosaieB» Eene roerende zelfmoord TE WEENEH EENE KOOLMIJN IN BRAND Gruwelijk drama nabij Charires EENE BLOEDIGE MISGREEP Redevoering van M. Woeste uitgesproken in de Kamer 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMEN" Zes maanden 4 franken. Een Inschrijving in alle postbureelen EERSTE UITGAAF, 4 uren 's TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's r e n jaar 8 franken, van het land. avonds. avonds. tjit BUREELEN TE BRUSSEL TE AALST 72C, Steenweg van Waterloo, 728. I S, Kerkstraat, Telefoon 114 AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. leg.) Ir. 0 60 3* bladz. (de regel) fr. 0.50 4* bladz. (de regel) fr. 0.30 Finaac. aankon, (per regel) fr. 2,00 Keklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 naar den Een paar regelen, verschenen in den Figaro en in enkele andere dagbladen van Parijs meldden deze laatste weken den dood van Mevrouw Weduwe Philipon, overste der Dames van den Calvarieberg. Deze naam zei niet veel aan het grootste deel der Parijzenaars en toch, de Calvarieberg is een werk, boven alle bewonderenswaardig, en Mevrouw Philipon, die zich er aan toewijdde met eene vlijt en zelfverloo chening zonder weerga, was eene wel doende vrouw in den vollen zin van het woord, eene heilige, mag men he den zeggen nu dat zij gestorven is, en dat er geen vrees meer bestaat hare christelijke ootmoedigheid te kwetsen. In hare jeugd bleek het nog niet dal zij bestemd was voor deze hooge zen ding van liefdadigheid waaraan zij zoovele jaren van haar leven zou be steden. Begeerig naar kunst, bedeeld met schoonheid, en fraai kunnende spreken, wijdde zij zich, nog heel jong, aan het tooneel en bekwam daar veel bijval. Toch bleef zij niet lang op het tooneel onder hare bewonderaars bevond zich de zoon van een magi straat die haar beminde, en wijl de jonge tooneelspeelster een zeer deftig meisje en van eerbare familie was, vereenigden beide jongelieden zich met elkander in den echt, en bet theater meisje Meley werd Mevrouw Phi lipon. Haar huwelijksgeluk was van kor ten duur. Zij verloor weldra haren man, en bleef weduwe met een zoon tje. Zij wijdde zich heel en gansch aan zijne opvoeding hij werd magistraat in Algiers en stierf vóór twee jaar. Sedert haar weduwschap, deed haar vurig geloof in haar een roeping ont staan voor opbeuring van de verstoo- telingen dezer wereld, en haar mede lijden ging in de eerste plaats naar die ongelukkigen, welke eene onverbid delijke kwaal tot de ergste pijnen en tot den smartelijkstendood veroordeel de. Een harer bloedverwanten stond, te Lyon, aan het hoofd van een werk, waarvan de benaming genoeg zegt, de ongeneesbaren Mevrouw Philipon bezocht dikwijls het gasthuis waar deze ongelukkigen verpleegd werden. Bij het herhaalde zien dezer ellenden vatte zij de gedachte op zich zeive te Parijs aan een dergelijk werk toe te wijden. Toen haar zoon ge trouwd was en zich in Algiers had gevestigd, oordeelde zij het oogenblik gunstig om haar ontwerp ten uitvoer te brengen. Er bestond te Parijs een huis de Calvarieberg genaamd het ver rechtvaardigde wel zijn naam, want er werden geen andere zieken opgeno men dan die door kanker aangedaan waren. Daar bood zij zich aan om aangenomen te worden onder de vrij willige verpleegsters die dag en nacht zich opofferen om die ellendige en meelij verwekkende slachtoffers te ver zorgen, op te beuren en te vertroo sten Het duurde niet lang of Mevr. Philipon won in zooverre eikeens ach ting, dat zij, bij de eerste gelegenheid daartoe overste gekozen werd. Zulk een werk, zoo scheen het, kon niets dan belangstelling opwekken, zoowel van wege het publiek als van wege het openbaar bestuur. Wie zou nochtans kunnen vermoeden dat dit ook bedreigd werd door het gouver nement, en dat het op het punt kwam, vóór eenige jaren, plotseling afge schaft te worden. De Dames van den Calvarieberg doen geene beloften, maar zij leven in gemeenschap noodzakelijk en zij dragen allen een zwart kleed daarenboven zijn zij katholiek en voe gen bij hunne liefdewerken oefeningen van godsvrucht. Meer was er niet noodig om als geestelijke congregatie geboekt te staan, en alsdan was de jacht op de congregatiën geopend in geheel Frankrijk. Op zekeren dag komt een policiekommissaris aanbel len in de Lourmelstraathem was de last opgedragen het geslicht te sluiten en de congregatie te ontbinden, omdat zij niet geautoriseerd of toegelaten was, niet geautoriseerd om goed te doen. Mevrouw Philipon ontving heel be leefd den commissaris en verzocht hem het buis te bezichtigen. Zij leidde hem door alle de zalen met zieken op gevuld zij dwong hem de afzichte lijke en walging-wekkende wonden te aanschouwen, waarop bij nauwelijks een blik durfde slaan nadat al die afgrijselijke ellenden in oogschouw waren genomen, zegde ze heel eenvou dig Dat zijn onze zieken komt ze halen. De commissaris had genoeg gezien: hij ging heen, heviger ontroerd dan hij wel wilde laten blijken het ver slag dat hij opmaakte en overgaf aan hen die hen naar hier gezonden hadden, was van dien aard, dat men sedertdien de Dames van den Calva rieberg niet meer verontrust heeft. Men is zoo edelmoedig geweest hun de zwijgende toelating te ver- leenen.hun werk van zelfopoffering en verloochening voort te zetten. Dusdanig is het werk van Mevrouw Philipon geweest dit werk sterft niet met haar. Bewonderenswaardige vrouwen, door haar voorbeeld onder wezen en aangemoedigd, zullen het voortzetten. Die buitengewone warmte is het gevoig van do overgroote hitte, die <e New-Yorl heerscht. Daar telde men verleden week 43 graden in de lommér. De warmte van het bloed is 37 graden. Zoohaast deze door de warmte der buiten lucht overtroffen wordt, kunnen zweelen er afkoeling niet regelmatig meer geschieden, en menigvuldigezdiinesteken doen zich voor. Zoo komt het dat vele menschen te New- York aan de hitte bezwijken. Kog beter in m'n schoenen- Vriend lezer, geweet wat oneindig nadeel, hoeveel ellende en verdriet eene algemeen werkstaking zou teweeg brengen bij de werklieden eerst en vooral, maar ook niet min hij de kleinburgerij Eene algemeene werkstaking met een puur politiek karakter is niet te verrecht- veerdigen. Nochtaus, do liberalen van Aelst hebben besloten, de socialisten to ondersteu nen als deze de algemeene werkstaking zul len uitroepen. Allo 't gaat goed Do liberalen van Aelst gaan eeno politieke algemeene werk staking ondersteunen. Zouden die ventjes niet beter doen maar ineens af tot de roode partij over te loor»en SeSgië's handel. Het Staats blad deelt de cijfers mee van den uit- en invoerhandel van Belgie gedurende de zes eerste maanden van 1912. Er werden in ons land 14,889,422 ton koopwaren ingevoerd, voor eene weerde van 2 miljard 349,545,000 frank, 't zij 760,000 ton meer dan geduren de de zes eerste maanden van 1911 en voor eene meerdere weerde van 100,795,000 fr. De uitvoer bedroeg 10,251,725 ton, voor eene weerde van 1,835,292,000 fr. 't zij 367,024 ton meer en voor eene meerdere weerde van 117.705,000 fr. tegen het eerste halfjaar 1911. De betaalde tolrechten bedroegen 35,247,702 fr. tegen 33,141,495 in de zes eerste maanden van 1911. Er zijn gedurende hetzelfde tijdstip van dees jaar, 5,433 schepen met 8,035,337 ton koopwaren in de belgischo havens binnen gevaren, en 5,432 met 8,010,929 ton uitge varen. Het getal binnengekomen schepen is tegen 1911 verminderd mot 122, doch de tonmaat bedroeg 165,398 meer, er waren 118 binnengekomen schepen minder, doch niettemin beliep de tonmaat 216,104 meer. Kortom Bclgië's handel breidt zich van jaar tot jaar meer en meer uit en ons land mag zich in een steeds toenemenden voorspoed verheugen dank aan het wijs en voorzichtig bestuur der katholieke regeering. Bestaan er banknoten van 5 Frank Deze vraag is reeds dik wijls gesteld,daar het gerucht de ronde deed als zou de Nationale Bank het inzicht hebben papieren geld van dit bedrag op de markt te brengen. Ziehier wat er van dit alles is De Nationale Bank heeft inderdaad banlchoten van 5 frank doen vervaardigen doch behoudt die in bare koffers. Men voorziet eene poli tieke krisis in Europa, alsook de mogelijk heid van een oorlog tusschen Europeesche volkeren. Daar in tijde van oorlog gomunte speciën zeldzaam worden en don handel en nijver heid moet kunnen voortbestaan, zullen ten behoeve der kleine lui, banknoten van 5 fr. dadelijk in omloop worden gebracht. De hitter Do hitte in België, is drukkend. Deze dagen stonden gelijk met do heetste dagen van verleden jaar. Hier do vergelij king 1911. 28 Juli, 37 centigr. in do lommer. 9 Aug. 38 1912. 12 Jul'i, 38 13 Juli, 38,5 Een bloedig drama had gisteren morgend te Mézériat (Frankrijk) plaats. Daar woonden vader en zoon Michel, die er eene fabriek van dakpannen toebehoo rende aan M. COrre, apotheker, te Maoon exploiteerden. Naast de pannenfabriek had M. Gorre een zomerhuis, dat nu door zijne vrouw bewoond wprdt. Maandag morgend, vond men in den tuin, achter'het huis van M. Gorre, het lijk van Mev. Corre. Deze was door verscheidene revolverschoten getroffen geworden. Twee revolvers lagen naast het lijk. Een onderzoek werd geopend en spoedig was de dader ontdekt. Deze was niemand anders dan d6 zoófi -Michel, die met de eige nares twist gekregen had over den huurprijs der fabriek. Hij had een revolver getrokken en de zes schoten gelost op Mev. Gorre, Ziende, dat zij nog leefde, was hij dan naar buis geloo- pen, had een anderen revolver genomen, en ging zijn slachtoffer verder afmaken. Daarna ging de moordenaar zich gevangen geven. Zoodra vader Michel vernam wat er ge beurd was, klom hij naar zijne kamer. Eenige oogenblikken later hoorde men een vuurschot weerklinken. Men ging zien en vond vader Michel dood ten gronde liggen. Hij had zich een geweerschot in den mond gelost en was op den slag dood gebleven. Het dubbel drama heeft in de streek eene ge makkelijk te begrijpen ontroering verwekt. Een betreurenswaardig incident. Een betreurenswaardig incident heeft zich in den Weensehen gemeenteraad voorgedaan, dat een naklank klinken doet in het eenstem mig koor van zoo schoon klinkende berich ten, die omtrent de voorbereiding vau het congres gemeld worden. De Weensche correspondent van de Kol- nische Volkzeitung» vertelt van het gebeurde het volgende «Wat men in Keulen, Madrid, Londen, Montreal, enz. niet gewaagd heeft, hoewel ook daar anti-clericalen, liberalen en socia listen in den gemeenteraad zitten, dat hebben de liberalen en sociaal-democraten van den Weensehen gemeenteraad klaar gespeeld.Zij hebben het Eucharistische Congres, waaraan de keizer en het bof zelf deelneemt, en ter gelegenheid waarvan honderdduizenden vreemdelingen de stad zullen bezoeken, met boos opzet trachten ie schaden. Deze schade, hoe groot ze ook wezen mag, is echter nog niets in vergelijking bij de schande, die door hun onverdraagzaamheid geloof- en kerkhaat, op de stad gelegd wordt. Het stedelijk bestuur had namelijk aan den gemeenteraad voorgesteld het centraal- comiteit van het 23e Eucharistische Congres een sübsidie van 20.f)00 kronen toe to staan, en voor straatversiering en den feesttooi van den Burgtor en de Heldenpiatz en enkele andere pleinen nog 32.000 kronen te geven. Bovendien wenschte het dagelijksch bestuur verschillende gymnastieklokalen on school gebouwen gedurende de schoolvacantie als hotel te doen inrichten ten gerieve van de bezoekers van het Congres. Daartegen protesteerden de liberalen en socialisten, en de roode heer Schlimeier kon digde aan, dat hij de wettelijkheid van dergelijke maatregelen door het burgerlijk gerecht zou laten beoordeel en. Natuurlijk werden zonder verder debat de voorstellen door de christelijk-soeialen meerderheid van den raad aapgenomen. Maar burgemeester Neumayer ziet zich ge noodzaakt, iu overeenstemming met de wetjnaar, to verklaren, dat hij voor de uilvoering van het aangenomen voorstel alleen dan zorg kon dragen, wanneer er binnen 60 dagen geen protest.werd aangeteekend bij het bur gerlijk gerecht. Dan is echter het Congres natuurlijk al begonnen en heeft de toelag* geen zin meer. Hoe de beslissing van ge noemd bof dan ook zij, een ondersteuning von bet Oongre3 van gemeentewege is ieder geval onmogelijk. Wat zullen de tien duizend bezoekers van het Congres wel zeggen van de gastvrij heid van liberalen en socialisten Natuurlijk zal de tooi van stralen ei pleinen er niet minder luisterrijk om zijn en de uilslag van liet congres niet minder schit terend te La Louvière. Maandag morgend, rond 10 ure 20, is brand ontstaan in den put nr 5 der mijnen van La Louvière, ter plaats gezegd Mitant des Camps. Spoedig deeldo het vuur zich mede aan eene houten afsluiting en ver spreidde zich zeer snel. Onmiddelijk werd het alarm gegeven er kort nadien waren een achttal gendarmen ter plaats, om den ordedienst te handhaven In tusschen waren ook de pompiers der ge meente en van verscheidene fabrieken met hun materiaal ter plaats en vielen het vernie lend element aan. Een der ophaalbakken werd boven den put met sterke ketens vastgelegd. Do an dere was beneden onder de plaats waar do brand woedde. De koorden brandden door en deze laatste ophaalbak stortte dan in de diepte. De mijnwerkers waron gelukkiglijk langs een anderen put kunnen bovengehaald wor den. Na een drietal uren werkens, was allo gevaar voor uitbreiding geweken. De schade is zeer belangrijk Er zijn geene persoonson gelukken. Op enkele kilometers van Chartres, te Mousseau is een afschuwelijk drama ge beurd. Rond half vijf gisteren morgend, be gaf heer Cachon, die eene kruidenierderij houdt, zich tot zijn magazijn, niet ver van zijn woonhuis gelegen. Een half uur later telefoneerde hij naar zijne woon voor eeno inlichting van zijne vrouw, maar kreeg geene aansluiting. Hij ging dus zelf zien, maar vond de woning gesloten. Toen hij de deur had ingebeukt, vond hij niemand op het gelijkvloers hij drong tot de slaapka mer door en trof er liet lijk zijner vrouw, dal te midden de plaats aan eene koord aan een en nagel in den balk geslagen, vastge maakt hing te bengelen. Hij sneed de koord door, maar te vergeefs reeds bad de dood hare akelige taak volbracht. Het was dan eerst dat hij bestatigde dat het bed zijner dochter ledig was. Eilaas, in eene nevenka mer trof hij haar, insgelijks opgehangen en reeds dood, aan. Later in den dag zijn verscheidene perso nen met brieven bij hem geweest, waarin zijne ongelukkige echtgenoote hel inzicht te kennen gaf hare dochter te wurgen en zich nadien op te hangen. Men ziet dat zij maar al te ijselijk woord hield. Twee slachtotfers. Eenige dagen geleden werd een werkman der staalgieterijen van Gourincourt (Fransch- Luxemburgsche grens), zekere Favellini, van Itaiiaanschen oorsprong, aangerand door twee Duitschers, die na hem mishandeld te hebben, zijn veertiendaagsch loon, eene som van meer dan 100 fr. stolen. Eene klacht werd neergelegd, doch de daders bleven onvindbaar. Zondag nacht verliet Favellini eene herberg op de baan van Gorcy, toen hij twee mannen ontmoette in welke hij zijne aanranders meende te herkennen. Hij trok zijn dolkmes en sprong op de beide mannen toe. Weldra lagen beiden buiten kennis, met talrijke dolksteken over gansch hot lichaam. Een landgenoot van Favellini deed hem alsdan opmerken, dat hij zich vergist bad en de moordenaar hield op met steken en nam de vlucht. De twee slachtoffers waren erg gesteld. De eene zekere Durenne. 37 jaar oud, ge huwd en vader van familie, had talrijke dolksteken in d© bennen bet hoofd en de armen zijn toestand is hopeloos. De andere, Eugeen Lambert, 43 jaar oud, ook gehuwd en vader van familie, had een dolksteek in den buik gekregen. De ongelukkige was de ingewanden doorboord en ondanks de spoe dige hulp der geneosheeren is hij kort nadien bezweken. Men heeft geen gpoor van den raoorde- M. WOESTE. Dit debat is voorwaar bet zonderlingste dat ik ooit bijwoonde. Het strookt niet met onze parlementaire overle veringen. Geene klacht werd immers inge bracht tegen de verkiezingen van St-Niklaas en niettemin voert de oppositie eene bespre king die niets gemeen heeft met de verkie zing in bet arrondissement. Vraagt de linker zijde de nietigverklaring van die verkiezing Ik kan het niet donken, want dan zou zij, om logiscli te handelen, de nietigverklaring van al de verkiezingen vragen en zicli belachelijk maken. Overigens mishaagt deze beraadslaging mij niet. Zij verschaft ons de gelegenheid om het land onzen dank te beluigen, omdat bot ons heeft gesteund en de Regeering, die zoo volkomen beantwoordt aan 's lands gevoelen. (Rechtszeer wel Insgelijks zeg ik dank aan de oppositie. Eene van deze twee houdingen kan zij aannemen het spreekwoord zegt dat men moet overpeinzen en beraadslagen, doch overleg en oppositie hebben niets gemeen met elkander. (Goedkeurend gelach rechts.) Tegenspraak links.) De oppositie nam eene andero houding aan zij beschuldigt en roept uit dat er bedrog is gepleegd. Daar naar luistert het land niet meer Gisteren zegde de heer Minister van Spoorwegen dat. het tijdvak der onbehendig heid nog niet is verloopouv Trouwens, de oppositie beging deze groote onbehendigheid, den heer Minister van Spoorwegen aan te vallen, bij die bewees dat hij zoo goed den toestand had doorgrond, en een zoo opmer kenswaardig gezag bezit, dat het hem bij het volk geliefd heeft gemaakt. M. BERTRAND. Eene ongezonde volksgeliefdheid. M. WOESTE. Daarop zullen uwe aan vallen afsluiten. (Luide toej., rechts.) Terwijl men den heer Minister aldus aan randde, kon men toch niet ontkennen dat men de verhoogingen zou hebben geeischt welke hij toestond. Derhalve waren uwe vroegere eisohen, ofwel een oppositiemiddel wat ik niet kan gelooven ofwel beant woordden zij aan uw oprechten wensch, loonsverhooging te zien toestaan. Doch nu ik daaromtrent uwe klachten hoor, heb ik het recht te gelooven dat het in uw wensch lag, ze niet te zien toeslaan. (Tegenspraak, links.) Bestrijdt gij deze verhoogingen Vindt gij er eene enkele onder die niet werd verdiend? Volstrekt niet, en gij hebt het ook niet ge zegd. Dus zijn zij ten volle gewettigd. Verleden jaar hebt gij hier een debat uit gelokt over den duren tijd. Wij zijn de eersten om de ontberingen te betreuren die Ie armen zich moeten getroosten, en nu de Regeering de kwaal wil verhelpen, komt gij hare handelwijze bestrijden. (Tegenspraak links.) Volgens den heer Masson,zouden de maat regelen met terugwerkende kracht, en de toelagen iets ongehoords zijn. Hebt gij dau vergeten dat de heer de Broqueville van af zijne benoeming tot Minister, een algemeen plan van hervormingen had opgemaakt. Doch de ten uitvoerlegging van zulk plan kon niet op een enkelen dag geschieden. Thans echter was het plan gerijpt en der halve moest het worden uitgevoerd. Het is een maatregel van recti tvoerdigheid, do ge volgen van dit plan te doen terugwerken tot op den datum waarop hot werd opgevat. Zoo de genomen maatregelen onrecht vaardig zijn, vraagt dan 't aan personeel liet geld terug. Waarom dient gij niet een wets voorstel in. om deze teruggaaf te verzekeren? M. MEYSMANS. Dit is al te dom M. WOESTE. Ziet gij welGij trekt u terug, zoodra men u liet logisch gevolg van uwe thesis voor oogen legt, en niets bewijst beter de billijkheid en het nut van do geno men maatregelen. Men verwijt ook den lieer Minister dat hij sommige maatregelen heeft genomen bij 't naderen van de verkiezingen. Weihoe Moet dan het bestuursleven geschorst wor den, omdat eene verkiezing op handen is Men spreekt hier enkel van omkoopera en omgekochten. Ik roep de oppositie terug tot den eerbied voor het algemeen stemrecht. (Uilroepingen, vanwege de uiterste linker zijde). M. BERTRAND. 't Meervoudig stem recht M. WOESTE. Het staat niettemin vast dat elke Belgische burger kiezer is. (Op spraak links».) M. V ANDER VELDE. Hadden wij het algemeen stemrecht, dan zoudt gij niet sproken namens de meerderheid. M. WOESTE. De heer Lemonnier gaf gisteren twee uitleggingen van de uitwerkt

De Volksstem | 1912 | | pagina 1