L T EEN ES T ANDER Sclirikkelijke Tramlsotsing Nog tie ramp van den Titanic Eene muiterij in Turkestan Oramalisclie brantl te Londen Achttiende Jaargang n' 173 Donderdag 25 JuEi 1912. BestuurderJ. Van Nuffel-De Qendt. Cl vV Eciio Möfifligs ivraalmefflitig Uit onze KoSonie Een jeugdige moordenaar CENTIEMEN HET NUMMER -kiiriL-A- -'■) ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 3 franken. Inschrijving in alle postbureelen van liet land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. (ji BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST 723, Steenweg van Wa&erSoo, 72S. I 'e, Kerkstraat, I Telefoon 114 AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3« bi adz. (de regel) fr. 0.50 4e biaaz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Re.klamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieu ws (per regel)fr. 2,00 Recht, heistell. (per regel) fr. 2,00 Overly den (per regel) fr. 2,00 De kamerzittijd loopt andermaal gansch ten onzen voordeele. De redevoering van M. de Broque- ville verwekte de bewondering zelfs van onze tegenstrevers M. IToyois heeft zich zelve in zijne spreekbeurt overtroffen Staatsminister Woeste heeft eene aanspfaak gehouden zooals hij er nog weinige deed tijdens zijp.i prachtige loopbaan Staatsminister Helleputle behaalde op 19 Juli een bijval, gelijk zelden een kamerlid te beurt is gevallen. Zijne bewijsvoering is een meesterstuk in haren aard. Op iedere onderbreking gaf bij na gels met koppen ten antwoord. Geheel zijne redevoering zit zoo sterk, door logiek en feitenbevestiging, ineenge stoken dat bet onmogelijkis ze te weer leggen. Hij kreeg zelfs op zeker oogen blik een goedkeurend zeer wel, van M. Hymans wat verder een van Vandervelde, en wel tienmaal verwierf de oude strijder de geestdriftige toe juichingen van de rechterzij. Bij het einde gingen al onze vrienden hem de hand drukken, van-af dejongsten, hoe ren do Kerchove en Frans Van Cau- welaert tot onze oudste voorvechters, heeren De Winter en Woeste. M Beernaerts zat voor en zal ook wel gedacht hebben dat M. Helleputte in de beste zijner dagen was. De Kölnische Volkszeitung spreekt ook in zeer vleiende bewoordingen over M. Helleputte. Ziehier hoe onze Duitsche confrater zich over hem uit drukt De oud-minister van Spoorwegen, M. Helleputte, heeft in eene groote redevoering, meesterlijk aan de lin kerzijden doen zien dat de aanwijzing volgens dewelke de uitslag der kie zingen van 2 Juni, op het kiesbedrog en kiesvervalsching berust, tegen alle logiek schendt. Men heeft dikwijls be treurd dat de professor van de Hooge- school van Leuven, lid der Kamer, in eenigemate stom is geweest gedu rende jaren in de groote politieke be sprekingen der Kamer, wanneer hij minister van Spoorwegen en van Open bare Werken was, als wanneer ieder een keni beschouwde als het sterkste hoofd der regeering. Als gevolg zijner vrijwillige ontslagneming, zooals ook het geval was voor zijn schoonbroeder M. Schollaert, heeft M. de Staatsmi nister Helleputte zich van zijne banden ontdaan en vandaag hebben België en de katholieke partij de vreugde geno ten in hem den parlementairen kam pioen te kunnen begroeten, die de macht bezit geheel de linkerzij, van af heeren Vandervelde en Hymans tot aan M. Demblon, uit haar vel te doen springen, dank aan zijn redenaarstem- perament, aan zijn onverwinnelijken aanval 011 aan zijne onweerstaanbare logiek en bewijsvoering. De Belgische Kamer had sedert langen tijd zulke redevoering niet meer gehoord. Om de reden dat er zooveel belan wordt gehecht aan die meesterlijke bewijsvoering, gaan wij trachten er kortbondig de hoofdgedachten van weer te geven. De tegenpartijen spreken van offi- cieële uitkooperij, wij mogen de be wijzen daarvan gerust afwachten.Maar en hier spreektStaatsministerHelle putte 1De Gemeenteraad van Ant werpen stemde juist vóór de kiezing van 2 Juni, vermeerdering van jaar wedde van bij het half millioen. 2. Gedurende het jaar 1911, dat geen verkiezingsjaar was, werden er veel meer voordeelen toegekend dan in 1912. 3. De Chempostel het <•- Staats blad der bedienden worden goedge keurd als zij den minister alkeuren, maar als zij M. de Broqueville toe juichen, dan is het verkeerd. 4. Vroeger was het: Het zijn beloften die ge niet zult houden. Nu is het, ge hebt uw volk uitgekocht. 5. Al de bladen der spoorwegbe- diendenvereenigingen waren gefran keerd, maar ik ken en ik kan u de namen noemen brievendragers die druksels van antiklerikale vereeni- gingen ronddroegen die niet voorzien waren van den noodigen postzegel. 6. Ik gaf mijn ontslag als minister omdat het mij scheen dat de slag ging geleverd worden niet in de Kamer maar in het land. Ik vond beter mij daar aan toe te wijden, want in ver schil met de tegenpartij, zoeken wij niet het geluk in liet bezit van een portefeuille», en werken wij,ieder op zijne plaats, aan den voorspoed van 't land. 7. Wij zullen de werkerspensioenen stemmen;maar ik herinner de liberalen dat zij alle groote sociale hervormin gen hebben bestreden a. Over het werk der vrouwen b. Over het werk der kinderenc. Over de onvervreemd baarheid der Loonen d. Over het dwangstelsel e. Over de Zonclagrust er.z. S. De tegenpartij is niet t' akkoord over de voornaamste kwestiën. Het socialisme wil, volgens M. Vander Aan ons straks uwe kei*ken en EtasüeeSetï. Oji Woensdag 1 Juli 1912 stond er in dezelfde Vooruit een Stemrechtmarsch, op de zangwijze van liet Arteveldelied. inca-in lezen wij deze beteelcenisvolle woorden Wat kan paap en tyran doen verdwijnen?.. Wat kan 't uitbuitereras schrik aanjagen en den loonslaaf ontslaan van die plagen Wat geeft ons de macht eens in lianden Het stemrecht Aan ons straks uwe kerk en kasteelen e T stemrecht Mogen wij daar niet uit besluiten, dat de socialisten het stemrecht enkel beschou wen als een middel, 1°) om de papen (d katholieken) te doen verdwijnen 2° om de patroons den duivel aan te doen 3° om zelf de tirannie te kunnen uitoefenen 4°) Om onze kerken te bemachtigen en er meetings- of danszalen van te maken. En toch zijn de socialisten niet tegen den godsdienst, zegt de zwarte advokaat, en de liberalen loopen hand in hand met die revo lutionnairs wat zeggen wij, de Aalsterschs liberalen1 hebben besloten de socialisten in hunne algemeene werkstaking geldelijk te steunen. Kan er iets zotter uitgevonden worden Tlaas» ftsifceivjen op C3 &sa- Qisstsss. Het zal er stuiven met de Consciencefeesten te Antwerpen. Uit gansch het land en zelfs uit den vreemde zijn maat schappijen ingeschreven. Het doet ons ge noegen dat Aalst wederom hij de wakkersten Verleden week schreven -wij dat het Land van Riem eene reis had op touw gezet waar gansch de bevolking kan hij aan sluiten i nu is ook de Rederijkkamer der Catharinisten tot die feesten toegetreden en onderneemt insgelijks de reis. We zeilen onze lezers aan niet langer te wachten. Ailt- Velde, de anti-vaderlandsche, de anti-! werpen zal iets te zien geven dat uwe moeite godsdienstige, de anti-monarchieke, de llonderdYoudig zal beloonen. anti-militarkische en de anti-koloniale school."M. Hymans komt daar te on derbreken dat zij in de scholen goede burgers en goede vaderlanders willen maken. Hij bevestigt dus dat de libe ralen het niet eens zijn met de socia listen. 9. Voor de rest bestond het liberaal programma, volgens M. Masson in We zullen later zien 10. Niemand kan zeggen dat puur en simpel stemrecht kwaad zou doen aan de katholieken maar iedereen is het eens dat het de liberalen nog har der als nu zou dunnen. Wij zijh niet bevreesd van het zuiver algemeen stem recht, maar we zeggen met het land, dat de tijd om hierin eene hervorming te brengen, nog niet gekomen is. 11Om eene grondwetsherziening te doen moet er eerst een vast overeen- komstformuul gevonden worden. In 1893 hebben wij 3 jaar moeten zoeken. Nu willen de eenen slemrecktop 21 j., anderen op 25 jaren, een derde soort wil eene bijkomende stem aan den huisvader eene vierde reeks wil het invoeren van vrouwenstemrecht ter wijl nog anderen vragen alles maar te laten zooals het nu is. 12. Gij kent ons programma van over 2 jaar. We voegen er nog eene wet bij ten voordeele der kleine pach ters, en wij hopen dat het Vlaamsehe volk weldra zijn hooger onderwijs in zijne taal zal kunnen genieten. 13. Liberalen en socialisten zijn godsdiensthaters. Die punten heeft M. Helleputte op eene wondere wijze ontwikkeld en onomstootbaar bewezen hij heeft ver kregen en verdiend, de gelukwenschen en de huïdebewijzen van gansch de katholieke partij. Vooruii» afgekeurd door ¥anderveBde. Vrijdag 19 Juli. ill zijne m6esterlijko redevoering haalde M. Hel leputte de woorden aan van Vooruit, dat do socialisten weldra de kerken van bestemming zouden doen veranderen. M. Vandervelde onderbrak en zegde Wij keuren die woorden van Vooruit af. P±ll<3s*„ Op 11 Augustus be gint de Duitsche katholiekendag. Hij duurt tot 16 Augustus en wordt gehouden te Aken. Vele Belgen gaan er naartoe. Onze lezers die willen meereizen moeten om uill schrijven aan het Sekretariaat van het komi- teit hiertoe aangesteld, in de Stassartstraat n. 131 te Brussel. Do 1® trein vertrekt 's Zondags om 5 u. 50 en komt te Aken aan om 10 u. 3 do 2e trein vertrekt ook 's Zondags om 6 u. 10 en komt te Aken aan om 10u.2S. De eerste trein komt terug om 9 u. en is te Brussel om half twaalfde tweede komt terug 's Maandags te middernacht en komt te Brussel om 2u.25 van den morgen. Beide treinen houden stil te Leuven, te Thienen en te Luik om volk op te nemen. 82e mapïKen vara ©gs den De Sociale Studiekring van Merxem vierde Zondag zijn vijfjarig bestaan. M. Emiel Van Lierde, zoo algemeen te Aalst geprezen om zijne gekende diens vaardigheid, heeft er met zijn prachtige stem on zijn waar kunstenaarstalent een ongemee- nen bijval verworven. Het is te hopen dat zulke veelbelovende krachten naar verdien ste zullen aangemoedigd worden. Zou Vooruit die malsche smoutspeer onge suikerd binnenspelen, of gaat hij Vander velde een antwoord bezorgen te ^PiUSSEL, Twaalf gekwetsten. Maandag avond rond half tien, stond een tramrijtuig op de Nieuwe Graanmarkt, te Brussei, stil, (oen do tram van Berchem- Beurs, in volle vaart er tegen aan hotste. Do inzittenden werden mot geveld tegen elkander geslingerd. Zij die op het buiten vlak stonden, werden tegen de straatsteeuen geworpen. De botsing had eene echto paniek voor gevolg. Langs alle kanten zag men lieden loopen, die ijselijke smartkreten uitten. De gekwetsten werden naar het poiiciebureel gedragen en doktors ontboden om hun de eerste zorgen toe te dienen. Hier volgen de bijzonderste gekwetsten J. Cambry, IJzerwegstraat, 25, door eene hersenberoerte getroffen en aan het rechter been gekwetst heer en mevr. Kompel, Ooststraat, 15, aan knie, borst en hoofd ge wond heer Aehille Foucha, Jollyslraat, 135, erg aan hoofd on schouder gewond mevr. Lechoux, 52, Jetteschensteenweg. klaagt over inwendige pijnen en bekwam kneuzingen aan hoofd en aangezicht heer A. Leroy, Sint-Geryplaats, 33, klaagt aan hevige lendenpijn en bekwam vrij erge won don aan den rechterarm en rechterzijde. Aide gekwotsenzijn te Brussel woonaoh- tig. De niet vernoemde werden meest al aan hoofd en schouders bezeerd of gekneusd. De meesten hunner zijn na eerste verpleging, per rijtuig naar huis gevoerd. Do policie heeft een onderzoek geopend Een opschuddingwekkende tijding. Een opschuddingwekkend bericht is thans uit Baltimore ontvangen geworden. Kapitein Peter Bruyal, een der oudste zeelieden dier stad, die schier in alle havens der wereld gekend is, doordien hij er met zijne schepen aanlandde, en een goed gekende was van kapitein Smith, onder wiens hevelen hij op den Majestic diende, heeft gezegd, dat hij verleden week kapitein Smith te Balti more gezien en gesproken heeft. Zooals men weet dacht iedereen dat kapi tein Smith met de "Titanic» in de diepte ver dwenen was en zelfs werden er bijzonderhe den medegedeeld over zijne heldhaftige dood. Volgens kapitein Bryal, was kapitein Smith hoogst verbaasd, hern te Baltimore te jjiën. De gewezen he vel voerder van den Titanic zegde lol kapitein Bryal Lever mij niet aan de policie over, waarna hij zich onverwijld naar de statie begaf en naar Washington reisde. Wat daar nu eigenlijk van waar is, hoeft nog bewezen te worden. In alle geval zullen bijzonderheden niet lang uitblijven. Zeker is het evenwel, dat moest deze tijding be vestigd worden, liet voorde beheerders van de Titanic maatschappij niet heel pluis zou zijn, daar het door de vlucht van kapitein Smith zou bewezen zijn, dat niet de ijsberg maar de roekelooze vaart, schuld hebben aan de ramp. Eon 30jarige jnwelier van Geneve, August Ziesche genaamd, liad een 21jarig meisje ten huwelijk gevraagd, doch was afgewezen worden. Gisteren ontmoette bij haar, toen zij met haar tweejarig neefje uit wandelen ging. Zonder con woord te spreken, haalde Ziesche een revolver ie voorschijn en loste een schot. Het arm knaapje stortte dood ten gronde. Dan loste do schurk vier schoten op het meisje. Telkens zij door een kogel gelroffoi werd, stortte het slachtoffer neer, doch kon iedermaal weder rechtstaan. De vierdemaal riep de ellendeling ah gij zijt nog niet dood f en toen joeg hij haar nog een kogel in het hoofd. Talrijke ooggetuigen wilden den moorde naar ontwapenen, doch hij hield hen met zijn revolver op afstand. Toen hij eindelijk geheel omsingeld was en er voor hem geen ontkomen meer moge lijk was, joeg hij zich een kegel door de hersenen. Hij bleef op den slag dood. De toestand van het meisje is hopeloos. Terugkeer der Bruxellesvills. De Cougoboot Bruxellesville is Maan- g avond te Antwerpen binr.engeloopen, met 45 eerste, 42 tweede en 2 derde-klas passagiers. De reis was voorspoedig eenige zieken aan boord herstelden onderwege. Aan boord werd het Fransch nationaal feest gevierdeeno geldinzameling voor liefdadige werken, bracht 400 fr. op. Ook liet Belgisch nationaal feest werd op 21 Juli feestelijk gevierd. De passagiers hebben geen bijzonder nieuws uit de kolonie meegebracht. Men heeft in Uellé den Saltan Zaza, die met zijne zeven zonen en vrouwen ontvlucht was, teruggevonden. Baron d'Huart, dio onze Kolonie van uit Katanga tót Boma doorkruiste, en lieer Leplae en Dr Rodin, op hunne zendingen ergezelde, is met do boot terug-gekaard. Sedert do vrijheid van den handelis uilge- oepen in het Equator-district, ontwikkelen zich de handelszaken wondersnel. Heer Ver- beeck, die thans teruggekeert, heeft voor zijn deel 17 handelsposten geslicht in het oud domoin der Kroon. Te Goquilhalstad, waar de handel kwij nende was, werden in den laalsten tijd 17 factorijen opgericht, welke vooral kopal verhandelen. Onder de passagiers bevonden zich ook do EE. PP. Hanquet en Besselaer waarover er spraak was in de interpellatie van heer Van dervelde, in de Kamer, betreffende de katho lieke zendelingen in Congo. De afreis van 3<len Oogst. Zullen op 3deu Augustus met de Bruxel lesville uit Antwerpen naar Congo ver trekken Voor het ministerie van koloniën MM. Remy, klerk-overste (derde vertrok) Piré, luitenant bij de openbare macht (derde ver trek) Boucher, agent van beheer 3® klas (derde vertrek) en Mad. Boucher; Douniaux, onder-officier (twecdo vertrek) Verbeken. Dechièvre, klerk, 2® klas (tweede vertrek) Knitelius, kapitein commandant 1® klas (ze vende vertrek); Quilton, militaire agent (vierde vertrek) en Mad. Quilton Byl, toe- zichter van werken (vijfde vertrek) en Mad. Byl Willems, draaier, (eerste vertrek) Homquist. afdeelingsoverste 1® Idas, bij de Cui® der Groote Meren (vijfde vertrek) Met hens, paswerker-monteerder (derde vertrek). De boot vertrekt te 5 ure 's morgens vóór 4 ure zal men moeten aan boord zijn. Andere vertrekken Luitenant-kolonel Ciiallin, bestuurder der Kasaï Compagnie, keert op 24 September naar Congo terug de rechter Malherbe ver trekt op 27 Juli om zijne functies te Elisa- betlistad te hernemen. Op 3 Augustus zullon zich ook nog te Southampton naar Katanga inschepen MM. De Gloedt, hoofd-Iandmeter, derde vertrek, on Henry, landmeter van 't kadaster 2® klas, tweede vertrek. Op 21 Juli hebben zich ingescheept te Marseille naar Kilo MM. Lotte, klerk- overste bij den dienst der mijnon Rademac- ker, klerk 1° klas, en Van Impe, smid. Een droevig voorval, hetwelk twee ach tenswaardige families in rouw en leed heeft gebracht, heeft te Lutlerade (Gem. Geleen), plaats gegrepen. De 10 jarige II. K. van hier, vroeg aan zijn schoolkameraad G. uit Krawinkel,even eens van gelijken leeftijd, hem eene sigarelto te geven. Deze weigerde zulks. Op de hor- haalde vraag van K., haalde G. een penne- mes voor den dag, en onder de woorden «Daar hebt ge er een stak hij met zijn mesje naar zijn kameraad. Dezo waukeldo en viel op den grond. Toegeschoten hulp mocht niet meerbaten. 't Arme jongentje was in hot hart getroffen en was dan ook weldra een lijk. Dr. Schoenmackers, uit Siltard, ijlings ontboden kon slechts do dood vaststellen. Hot geheelo dorp deelt in do smart der beide buisgezinnen. Verscheidene dooden en gekwetsten. Het Russisch blad Relch meldt, dat 130 soldaten, die in Turkestan gekampeerd lagen, aan het muiten gegaan zijn. Zij kon den achleruitgedreven worden. Tijdens het gevecht werden een kapitein, een luitenant en twee soldaten erg gekwetst. Later wordt uit Sl-Petersburg de muiterij bevestigd. De muiters, na vruchteloos ge poogd to hebben, hunne gezellen mede te slepen, begonnen op de trouw gebleven sol- dateu te schieten. Onmiddelijk gaven de officieron bevel terug te vuren. De muiters werden gehool omsingeld door de kozakken en de scherp schutters, terwijl do rogimentsmuzieken het nationaal aria spoelden. Talrijke aanhoudingen werden gedaan. Drie officieren werden gedood en een kapi tein werd door talrijke bajonetsteken getrof fen. 4 officieren en 12 soldaten moesten in bedenkelijken toestand naar hot krijgsgast- huis overgebracht worden. Een groot deel der muiters gelukte er in te ontsnappen. Acht meisjes in de vlammen omgekomen. Drie anderen erg verbrand. Talrijke gekwetsten. Dinsdag avond is een hevige brand uitge borsten in eene fabriek van postkaarten in celluloid, derMoore Lane, te Londen. Hot vuur verspreidde zich bliksemsnel doch al de werkmeisjes konden zich nog tij dig redden. Boven de postkaarter.fabriek was echter een werkhuis, waar manshemden gemaakt worden. Door de snelle uitbreiding van liet vuur, stonden spoedig al do trappen in brand en de werkmeisjes dio zich boven bevonden konden onmogelijk ontsnappen. Velen hunner sprongen van eene hoogte van 20 meters door hot venster op de straat, waar zij vreeselijk gekwetst opgenomen werden. Verscheidene meisjes klommen naar den zolder, doch weldra hadden de vlammen en den rook hen achterhaald. Werklieden eener aanpalende fabriek, trachtten hen hij middel ^eener plank te redden. Slechts een drietal meisjes konden langs daar ontkomen. De vierde welke er over moest, kreeg eone draaiing en stortte met de plank in de diepte. Zij werd op den slag gedood. Tiij middel eenor andere plank konden nog u» puilde iiee.r. een onaerzoeü geopend onder-officier (twecdo vertrek); Verbeken, drie meisjes, er- verbrand oei^d worden om de verantwoordelijkheid vaal te stellen, agent van beheer 3« klas (tweede vertrek)I docli de zeven anderen, dio'nchiiogin hqt

De Volksstem | 1912 | | pagina 1