BUITENLAND. 'I EEK EN 'T ANDER Nog de terugkeer van Mikkslsen Ees liefdedrama m 't kamp Achttiende jaargang n' 173 C3r IQ 1" HH> Bestuurder: J, Van Nuf/e!-De Gendt. Ds gebeurtenissen van den dag Verloren of gestolen Is het eene aardbeving Nog de ramp van den Titanic Eene gruwelijke zaak De aanslag op den E. H, Fleuret De dader. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Bosiderdag Aasgaiati 1912. ABONNEMENTEN! Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. f\} TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. AANKONDIGINGEN s 723, BUREELEN TE BRUSSEL Steenweg van Waterloo, 728 TE AALST ©v Kerkstraat, Telefoon 114 KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0 60 3' bladz. (de regel) fr. 0.50 4e biadz. (de regel) fr. 0,30 Finane. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (perrege!) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2 00 Recht, herstel!, (perregel) ff. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 De eene dag volgt d§n andere op de eene week komt achter de andere de jaren vervliegen even zoowel als de maanden en intusschentijd gaan de gebeurtenissen hunnen gang. Verleden Zaterdag werd voor de rechtbank van Brussel M. Jooris, zoon, door den Jury vrijgesproken. Die vrijspraak was te voorzien zij die het proces hebben gevolgd, waren allen overtuigd dat de beschuldigde niet kon veroordeeld worden, en dat het plichtwasden betichte vrij te spre ken. Zoo is dan ook geschied. M. Bon- nevie heeft meesterlijk gepleten. Het is een onzer beste, onzer meest be roemde advokaten. Zondag werd de laatste rit van de ronde van Frankrijk gereden. Zooals ieder wist, kwam de Belg Defraeye verre den eerste bij de algemeene eind- klasseering. We hebben geen overdre ven gevoeligheid voor bet sport maar gezien het belang dat de blinde me nigte aan zulke daad geeft, is men soms wel verplicht er even van te ge wagen en dan voort te gaan. In Japan is bet volk in den rouw door het afsterven van bunnen keizer. De Japaansche vorst zal niet enkel in de geschiedenis van zijn land, maar in de wereldgeschiedenis een blijvender; naam behouden. Het is onder zijne regeering dat de oorlog tussclien Rusland en Japan is verklaard geworden. In dien oorlog heeft Japan de gelegenheid gehad zich bepaaldelijk te rangschikken in de rei der groote mogendheden. De strijd om Mandchoerië is eene eerestrijd gewor den voor het Japaansche volk, die als bekroning gaf dat Corea bij het Ja paansche Rijk werd binnengepalmd. Tijdens de regeering van dei; Mi kado is er eene groote verstandhou ding gekomen tusschen Engeland en Japan. Die verstandhouding werkte ook zeer voordeelig op den snellen ontwikkelingsbloei van dat in onze Europeescbe beschaving, onlangs non- ongekende volk. In Turkyë is er Aimed Moukhtar in gelukt zijn ministerie samen te stel- zen dat Beyl lid was van den Gent- schen Vooruit Ieder wordt het er over eens, dat in geval de socialisten eene politieke algemeene werkstaking doen ontke tenen, niemand ter wereld zal kunnen bewerken dat deze staking vrede lievend zal afloopen. Neen, bloedige tooneelen en hotsingen zullen voor komen, en de openbare macht zal ge dwongen worden handelend op te treden. Zoo volgen de gebeurtenissen elkan der afwisselend op binnen enkele dagen, is de dood van den Michado binnen weinige weken de overwinning van Detraye binnen ettelijke maan den het spook der algemeene werk staking, vergeten, en de wereld zal voortdraaien zooals voorheen, met al zijn last, en kommer en wisselvallig heden met de afwisselingen van leven en sterven, van vreugde en verdriet. SD© ©jewoSgsw eewer siaksiwtf, De staking- van de dokken in 1889 en die der mijnwerkers in 1893 te builen gelaten, is er nooit eene meer noodlottige geweest dan deze welke thans heerscht aan de Lon- densche haven. Er zijn 95.000 stakers ge weest die meer dan 5.500.000 arbeidsdagen verspeeld hebben. De arbeidsvereenigingen hebben 3.750.000 fr. uitgegeven zonder de bijzondere giften mee te tellen de meeste dier betrokken vereenigingen zijn ten onder. Aan loon is er meer dan 60 millioon ver loren 25.000 familiën zijn van alles ont bloot» en op de armenregister zijn er 7000 mannen, vrouwen en kinderen meer opge schreven dan in andere tijden. Meer dan 1000 zijn er in de Werkhouse gegaan, dat zijn er die zonder woning zitten Als 't volk toch maar wat beter uit d'oog-en zag Eene som van 25,000 fr. vermist. Dinsdag morgend g£ng de kassier der Maatschappij Ougrée-Maiuhaye, M. Emiel samen met don rekenplichtige, M. Armand D... naar Luik, om er eene som van 250,000 fr. te ontvangen. In de Bank waarmede hun huis zaken doet, werd hen een bon overhandigd ter waarde van 2o0.000 fr. en daarmede begaven zij zich naar de Nationale Bank waar hen de 250,000 fr. betaald werden. M. S.., slak 232,OOOfr. in zijne sakken, be staande uit 25 briefjes van 100 fr. en de rest in bankbriefjes van 500 en 1000 fr. M. D.., borg de overige 18,000 fr. in zijn binnenzak en de beide bedienden keerden dan naar Ougrée terug. Daar het uur voor bet noenmaal geslagen was, gingen zij eerst eten, vooraleer naar hunne bureelen terug te keeren. Toen zij daar rond 2 ure aankwamen en hunne rekening maakten, stelde M. S... vast, dat bij twee pakken, elk 25 briefjes van 500 frank inhoudende, zij het dus 25.000 fr. ver miste. Denkende dat er een misslag begaan was, keerde M. S..., naar de Bank terug, doch daar wist men van niets. Ondanks alle op zoekingen werd niets ontdekt en ten slotte moest de policie verwittigd worden. Een onderzoek is geopend. len. Eens die samenstelling goed vast geklonken zullen de Tuiksche Ka mers onthouden worden, en zal er overgegaan worden tot nieuwe alge meene verkiezingen. In Portugal verschijnen de konings gezinde;; voor de krijgstribunalen en worden ongenadig tot de grootste gevangenisstraffen veroordeeld. Engeland is verleden jaar en dit jaai aanhoudend het tooneel geweest van groote werkstakingen die in een oneindig getal werkersfamiliën den grootsten nood hebben doen binnen dringen In Frankrijk gaat de strijd voort voor de Evenredige Vertegenwoordi ging, welke reeds zoovele jaren in België is ingevoerd. Dit punt over- heerscht al de andere vraagstukken. Het FranscEe volk leeft tegenwoordig van zijne politiek het is juist daarom dat het als volk, zoo weinig vooruit gaat. In België wordt de toestand veel kalmer in de politieke wereld. De onnoemelijke aanslag op den E. H. priester Flouret in het park te Brussei heeft eene geweldige ontroering over gansch België doen ontstaan. De liberale bladen waren bevreesd er over te spreken en de socialistische organen haastten zich de handen wit te wasschen en hunne verantwoorde lijkheid weg te trekken. Zij doen de misdaad doorgaan als gepleegd door eenen waanzinnige, hoewel het gewe ten is dat de dader Beyl niet uit Gheel was losgebroken. Integendeel de laat ste opzoekingen zouden hebben bewe- Slechts voorbereiding. Italië zou heel gemakkelijk do Turksche vloot hebben kunnen vernietigen in het begin ran den oorlog maar do Italiaanscbe vloot kon niet bijtijds vertrekken bij het gemis aan kolen, 't Is de regeering die daar vooral schuld aan heeft. ruzie* De Engelsche radikalen en de gekozenen der Werkliedenpartij komen niet meer overeen. Zoo dit geschil niet wordt bijgelegd zouden de Unionisten binnen eenige maanden wel aan 't bewind kunnen komen. «ïrSéBVSM De socialisten hebben eene verzekeringsmaatschappij opgericht, getiteld La Prévovance Sociale Die maatschappij schijnt wat te slabakken want de bedienden, de opzichters en agenten hebben den volgen den vragenlijst tehuis gehad waar ze moeten op antwoorden 1. Maakt gij deel van een politieke groep Er den naam en het adres van aanduiden. 2. De andere socialistische groepen aan duiden waarvan ge deel maakt. 3. Welke zijn de socialistische dagbladen welke gij leest 4. Kunt gij het bewijzen door een ont vangstbewijs of een getuigschrift 5. Aan welk soort van socialistische pro paganda legt gij u voornamelijk toe Daar moeten dio slaven binnen de be paalde dagen op antwoorden, anders vliedt ge met klikken en klakken de straat op. Die menschen spreken nochtans ook van vrijheid SISeaawe StafovepsteA Gene raal De Geuninck is do nieuwe slafoversle van het leger. Zijne benoeming wordt over 't algemeen zeer gunstig vernomen en door velen toegejuicht. Hies* wit, «jiiteSes* zwas*t. i„ het Groot Hertogdom Luxemburg is een voorstel tot grondwetsherziening, van de katholieken uitgaande en de uitbreiding van t stemrecht voor doel hebbend, van de hand gewezen. Daarover schrijft do Eloilo Beige Eene klerikale kiesdraverij, de invoering van het algemeen stemrechtbedoelond werd afgewezen. Da Etoile Beige is er verheugd over. t Is zonderling, in Luxemhurg.vindt ze goed het stemrecht niet uit te breiden, en hier in België willen ze liet algemeen stemrecht no- algemeener maken. Is erbij dat blad geen groot gebrek aan rechtzinnigheid Be feesten te Thielt. De feestviering, is Zondag te Thielt buitenmate medogevallen. De helden van 't volii waren nooidininister de Broguevilla en staatsminis ter Beernaert. Op algemeene aanvraag neeft staatsminister Joris Helleput te e'enige woor den gesproken op T banket. Dinsdag morgend werd een lange aard beving gevoeld in de streek van Saint-Ghis- lain en Boussu, ten westen van Quaregnon alsook ta Bois-de-Boussu en te Timlin. Al de inwoners dezer gemeenten werden uit hunnen slaap gewekt. De eenen liepen naar de vensters om te zien wHt er gebeurde, terwijl de anderen op straat vluchtten. In alle huizen .stonden da meubelen als 't ware te waggelen, terwijl oen'onderaardse!) gerucht geboord werd. De grootste opschudding heerschte in de streek. Op verscheidene plaatsen werden schouwen afgerukt en de gevels der huizen gescheurd. Men denkt niet, dat deze aardbeving door de werken in de koolmijnen kan veroorzaakt zijn. Daar men reeds dikwijls zulke beweging heeft gevoeld, neigt men veeleer tot de~ge° dachte, dat er zich in do bovenste grondla gen sinds eenigen tijd een natuurwonder voordoet. Er zijn geene persoonsongelukken. De Engelsche onderzoekskommissie heeft eindelijk uitspraak gedaan, over de ramp van den Titanic. Zij besluit, dat de botsin» aan de overdrevene snelheid van den trans° atlantieker moet geweten worden. Lord Mersey, in zijn vei slag, meldt ook, dat do kommissie overtuigd is, dat de paket- boot gezien door den Californun wel de Titanic was, en dat indien de Californun eene poging gewaagd had om door de lichte ijsschots de Titanic te bereiken, zulks hem zou gelukt zijn zonder gevaar, en een groot duel der opvarenden van den Titanic zouden gered geweest zijn. Lord Mersey besluit ook tot de instellin- eener internationale overeenkomst, Lot uiL rusting der schepen, bijzonderlijk voor het geen do reddingsmiddelen betreft. Mikkelsen en Iversen hebben zeer lang gezworven op het zoogenaamde inlandschijs. Overal is het doorkruiste gebied in kaart gebracht. In de Denemarken-Yard heeft Mikkelsen twee berichten van den in vroeger jaren ter Oostkust van Groenland veronge lukten Mvlius Erichsen gevonden. Dat was trouwens het hoofddoel van de expeditie. Het eerste was gedagteekend Sjallands- tlolter 12 Sept. Daarin deelde Erichsen mede, dat hij zich op de terugreis bevond met proviand voor 16 dagen. Het tweede bericht dat gedagteekend was uit de plaats waar My li us en zijn makkers een gedeelte van den zomer rust gehouden hadden, verspreidt licht over de ontdekkingen, door Erichsen gedaan. Do voornaamsle is, dat bet Peary-kanaai geen kanaal is maar een fjord. Verder werd vastgesteld, dat de Navycliff niet vrij in zee ligt, doch een landverbinding heeft met Heilprinland. In Mei 1910 aanvaardden Mikkelsen en Iversen langs de kust den terugtocht, Zij onderzochten alle depots, die door de Erichen- expedifie waren achtergelaten. Op die reis hadden zij ondraaglijk veel te doorstaan van honger en scheurbuik. Den 19 September bereiken zij Denemarken-haven op Lambert- landen, op 25 November bet overwinterings kwartier op Shannoe-eiland. In het voorjaar van 1011 werd nog een reis ondernomen naar Skaargaerdsfjord om de daar achterge laten dagboeken van Mylius Erichen te halen. Een sergeant van het 11* linieregiment, tijdelijk in de schietschool in 't kamp van Bevcrloo, was verliefd geraakt op eene her- bergjuffer van Leopoldshurg. Hij was zoo danig jaloersch geworden dat hij niet meer kon verdragen dat zij het woord richtte aan eenen klant. Ilij had baar reods verschei dene opmerkingen gemaakt, en bedreigd dat zij dit duur zou bekoopen als zij voortgin»in hare handelwijze.v Eenige dagen geleden had hij bemerkt dat het meisje een glas bier dronk met een ver bruiker. Dit bracht zqnejaioerscheid ten top. Hij ging een revolver en kogels koopen, laadde het wapen én ging naar de woning van het meisje. Na eon glas gedronken te hebben, riep hij het meisje aan de deur. Daar gekomen, richtte hij haar eene verwijting toe, en trok de geladen revolver uit zijnen broekzak. Het meisje had de beweging ge zien en wilde ijlings vluchten. Een schot weerklonk, het meisje viel in bezwijming en de sergeant nam de vlucht. Door een toeval kwam de kogel terecht op een balein van liet keurslijf van de juffer, zoodat het meisje niet gekwetst werd. Het krijgsparket van Antwerpen is ter plaats een onderzoek komen doen en heeft den plich- tige doen opsluiten. Een ellendeling pleegt zelfmoord na zijne twee Itir,deren vermoord te hebben Bij liet zoeken naar tw63 Duitscliers, die in het Groot Hertogdom Luxemburg een een moordaanslag luidden gepleegd op den politio-kommissaris van Diffordingen, zagen de Franscho gendarmen nabij do grens al- hier eensklaps een man wegvluchten. Ze achtervolgden den vluchteling, doch op het oogenblik dat hij gegrepen zou worden, schoot de kerel zich een kogel door do herse nen. De man is in het gasthuis alhier over leden. Hel is zekere Lodewijk Laffineur, oud 25 jaar, zonder vaste woonplaats, geboren te Fücunt (België). Hij is Belgisch deserteur en werd reeds in Frankrijk en Luxemburg over do grenzen gezet. In de zakken van Laffineur vond men een schrijven door hem aan de gendarmen van Rodange gericht en waarin hij vergiffenis vroeg over zijne misdaad. Hij verhaalde daarin, dat hij zijne twee jongste kinderen vermoord had en ze begra ven had in een boscli. aan den voet van een boom, waarin hij nadien een kruis gesneden had. Hij was ook zinnens meldde hij, zijne vrouw en zijn oudste zoontje te vermoorden. De moordenaar voegde er nog bij, dat hij zijne misdaden pleegde, omdat hij zijne vrouw van ontrouw verdacht. De gendarmen gingen in het bosch zoeken en vonden er inderdaad een boom met een kruis geteekend en aan wiens voet, do aarde onlangs omgewoeld scheen. Dé opzoekingen werden voortgezet on men vond de lijkjes der arme kinderen, dertien maanden en drie jaar oud. Beiden waren het hoofd door schoten. Het onderzoek. Het parket heeft zich opnieuw naar het Sl Jansgasthuis begeven en heeft er aan het slachtoffer eenige vragen kunnen stellen. Zoo beeft de E. H. Fleuret verklaard, dat de revolver, in zijn bezit gevonden, hom wol toebehoort. Hij had hem reeds in zijn bezit van toen do aanslagen op priesters en kloos terlingen begonnen zijn in den kiesstrijd. De moordenaar hoeft gisteren tijdens een nieuw onderhoor, opnieuw heel zijn stelsel revolutionnaire gedachten en princiepen op gehemeld. En toch zal Vooruit houden staan dat Beyl katholiek is. De toestand van het slachtoffer verslecht. De beternis in den toestand van don eenv. ,hoer Fleuret, dio Einds een drietal dagen jbestatigd word. is niet blijven voortduren. De nacht van Maandag op Dijnsdag was nog al redelijk goed, doch Dinsdag is de toestand opeens buitengewoon erg geworden. Eene algemeene zwakte, vergezeld van. eene lie vige koorts, heeft zich voorgedaan. Ondanks de verkleefdste zorgen.van de geneestieoren, nam de zwakte Dinsdagnamiddag toe en s avonds was do toestand nog altijd zoer bedenkelijk. Indien er geen spoedige ommekeer komt. dan mag men zich allo oogeublikken aan eeti noodlottigen afloop verwachten. Frankrij k De zaak Clerc in onderzoek. De onder zoeksrechter heeft Mad. Clerc ondervraagd. Deze heeft verklaard dat Noliet zeer goed op de hoogte was van het plan om haren man te vermoorden, want dat hij zelf nog heeft aangeboden het te doen, mits eene som van 3000 fr. Duitschland. Het ongeluk te Binz. Het gisteren gemelde ongeluk, dat voorviel aan de Oost zee, te Binz, op Riigen, is erger geweest dan eerst gemeldt werd. Gisteren morgend te 7 ure, had men reeds 14 lijken geborgen, van mannen, vrouwen en kinderen. De namen konden nog niet worden vastgesteld, daar het meest toeristen zijn, die 's voormiddags te Binz waren aangekomen voor de paarden- koersen. De meeste dooden zijn vermoedelijk badgasten van Sellin, Góhren, Tiessow on Greifswald. Nadere beschrijving. Toen de stoom boot Kronprinz Wilhelm aan de brug wilde aanleggen, brak een deel van de brug onder de groote massa publiek, die er op vereenigd was. Onder vreeselijk angstge- schrei vielen meer dan honderd menschen, mannen, vrouwen en kinderen in de Oostzee. De ongehoorde verwarring die nu volgde, is niet te beschrijven. In 't water dreven men schen. dio half gek van schrik waren en zich aan de stukken van de brug vastklampten. Van ten lande drongen de menschen onder wild geschreeuw naar liet rechtgebleven deel van de brug. Eenige oogenblikken zag. het er uit alsof er geen redding mogelijk was voor de meeste menschen in 't water. Maar men had onmiddelijk liet noodsignaal aan do schepen van het eskader en de matrozen snelden ter hulp met booten. De moedige pogingen van die mannen is liet te danken dat de meesten gered werden. Een matroos, zijn naam is nog niet bekend, redde alleen zeven menschen van een zekeren dood. Van de tien personen, die bewusteloos waren weggebracht, konden er slechts zes gered worden. Men meende toen dat er slechts vijf slacht offers waren, maar gisteren morgend had men reeds 14 lijken opgevischt. Een bulletijn meldt, dat reeds 21 lijkon opgevischt zijn. Men vreest, dat alle dooden nog niet zijn gevonden. Het hoofd is ongeveer 600 meters lang. Eergisteren avond was het vol menschen, niet alleen passagiers voor de booten, maar ook wandelaars, die aan het water een luchtje schepten, en velen die naar de Duil- sehe oorlogschepen kwamen zien, dio bij bot hoofd voor anker lagen. Er zijn onder de goredden veel personen gekwetst. Eene moeder, die haar eenigen löjarigen zoon heeft verloren, is waanzinnig geworden. Eens eerherstelling. In 1906 trouwde de scheepsofficier Schalm van de Duitsclie oorlogsmarine, met do dochter van den ge- pensionneerden bevelhebber von Hoewel, dio een ambt bekleedt aan het hóf van Dresden. Dit huwelijk was niet gelukkig en weldra scheidden de echtgenóoten van elkander. Do vrouw had vrij willen zijn om te hertrouwen, maar de man weigerde te scheiden wegens zijne godsdienstige overtuiging. In september 1909 beschuldigde zij hem van een aanslag op een meisje van 12 jaar. Trots zijne betuigingen van onschuld werd M. Schalm den 29 November veroordeeld tot twee jaar gevangenis en berooving van zijne burgerlijke rechten gedurende drie jaar. In gevolge die veroordeeling verkreeg de vrouw do echtscheiding en de man was verplicht het uniform uit le trekken. De ex-officier onder ging zijne straf, maar nauwelijks in vrijheid spande bij eene actio in tot herziening van zijn proces en hij gelukte erin zich opnieuw te doen oordeolen. De rechtbank heeft nu do nietigheid van de veroordeeling uitgesproken en tevens de onschuld van Schalm uitge roepen. Eene Köpenickiade. Te Köpenick, do stad van den beroemden kapitein, is Vrijdag een gepensioneerd eerste luitenant als op lichter ontmaskerd en in hechtenis genomen. De man was versierd met een aantal orde teeltenen en gaf voor aan den oorlog van 18/0/71 als kavaïerie te hebben deelgeno men. Hij trachtte van een fabrikant, dio ook bij de ruiterij gediend had, een groote som los to krijgen, naar het heette, om een be trekking, die een bevriend ritmeester hem verschaft had te kunnen aanvaarden. Do man bleek een barbier uit Breslau te zijn. Al zijn orde,teekenen waren valsch. Aan 't schavot ontkomen. Verloden jaar veroordeelde bet assisenhof van Dort mund den mijnwerker Kurschuss wegens moord op den meestergast Ja line ter dood* De voorziening in verbreking werd verwor pen en de dag van de terechtstelling was

De Volksstem | 1912 | | pagina 1