Eene zonderlinge zaak 'T EEN EN 'T ANDER Erge ontploflmi ieAutwerpen Hevige brand te Mecbelsn. De gelieiiiizionlge oplicliting Brusselscha briefwisseling. Achttiende Jaargang n" 188 Zendag 11 en filaandag 12 Augusta S 8 Si 33 C3r B L 33 BestuurderJ. Van Nuffel-Be Gendt. Dit nummer bevat 8 bladzijden en wordt verkocht aan 2 centiemen- De buitengewone Kamerzitting Vak-en Ambachtsschool "St-Jozef,, TE ANTWERPEN 2 CENTIEMEN HET NUMMER BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST 723, Steenweg van Waterloo, 728. I 9, Kerkstraat, 0< Telefoon 114 ABONNEMENTEN; Zes maanden 4 franken. Een jaar 3 franken. Inschrijving in alle pi.stbnreeien van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) £r. 0.60 3° bladz. (de regel) Ir. 0.50 4° bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon. (per regel) fr. 2,00 Rek lam en (per.regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2.00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) £r. 2,00 i Zooals M. Delvaux het ronduit be kende, begint bet volk te walgen van de huidige Kamerzittingen. Men verwachtte zich slechts aan en kele zittingen, gedurende dewelke men de geldigheid der kiezingen zoude on derzocht hebben, doch huiten eikeens verwachting ziet men dezen zittijd we ken en weken duren. De oorzaak van dit alles is de klein geestigheid van onze tegenstrevers, die hunne schandelijke nederlaag van 2 Juni laatst moeilijk kunnen verkrop pen. Gelijk kwajongens, die, na in het spel verloren te hebben, op het einde met den winner ruzie zoeken, alzoo deden ook onze tegenstrevers van alle kleur. Zij beschuldigden de katholieken van omkooperij en bedrog in de kie zingen gepleegd te hebben, juist alsof zij de onschuldigste lammekens der wereld waren. Zij liepen zich de bee- nen van onder het lijf om feiten te vin den om zekere kiezingen te kunnen verbreken en zij vergeten dat vrijden ker Warocqué en andere, millioenen franken aan de kiezers uitgedeeld heb ben om hen voor het kartel te doen stemmen. Nochtans al hun getier en geroep alle hunne pogingen en beschuldigin gen zijn zonder gevolg gebleven, daar zij op geene vaste gronden gesteund waren. Niet èén ernstig bezwaar tegen eenen katholieken gekozen ingebracht is kun nen bewezen worden en, om alle kwaad vermoeden te verwijderen, heeft men de stembrieven van sommige betwiste arrondissementen een voor een nogmaals in de Kamer nagezien. De uitslag heeft bewezen dat er niet het minste bedrog in de optellingen bestond en dat onze tegenstrevers groo- telijks ongelijk hadden hunne neder laag daaraan toe te wijten. Men heeft dus wel moeten eindigen met de geldigheid der kiezing van alle de katholieke gekozenen aan te nemen. Het bureel komt nu samengesteld te worden en binnen enkele dagen in den loop dezer week zal de buitenge wone zitting geëindigd zijn. Men zal ons veroorloven eenen te rugblik te werpen op deze buitenge wone zitting. Wat hebben wij gezien van den kant van onze tegenstrevers Gemeene aantijgingen, lage ophit singen, die zelfs een schrikkelijk feit voor gevolg hadden, grove beleedi- gingen, kwade trouw, gebrek aan hof felijkheid, tempeesten, tieren en roe pen, zoodat het walg inboezemde aan alle deftige lieden. Sedert eonigejaren heeft onze Kamer van volksvertegen woordigers veel van hare weerdigheid verloren en het is grootendeels aan de Uiterste linkerzijde te wijten dat zulke walgelijke tooneelen hedendaags in ons Belgisch parlement zich voordoen. Vroeger konden de debatten tus- schen katholieken en liberalen soms zeer hevig zijn, doch men bleef altijd binnen de palen der hoffelijkheid en nooit zoude men alsdan woorden ge hoord of daden gezien hebben, die tóen slechts op eene vischmarkt ont waart. Tegenover de afstootelijke handel wijze onzer tegenstrevers blonk schil ferend uit de deftige weerdigheid van onze Katholieko Kamerleden. Treffend was de kalme bedaardheid van den tachtigjarigen voorzitter, den achtba ren heer Beernaert, wiens taak gedu rende die woelige zittingen niet zeer aangenaam is geweest. Onze geliefde staatsminister de heer Woeste heeft zich wederom onder scheiden om op het gepaste oogenblik eenige waarheden aan de tegenstrevers voor oogen te leggen die hen juist niet al te wel bevielen. Ook heeft de prachtige redevoering van den heer Helleputte in het land eenen heilzamen indruk verwekt. Ten slotte nog een woord over de geldigverklaring der kiëzing van den afgevallen priester Fonteyne, die on danks het verbod der geestelijke over heid, gesteund wordt door M. Daens. Fonteyne stond op dezelfde lijst met de vrijdenkers Tkoris en compagnie. Nu,het zijn de eigene bondgenoten van Fonteyne die zich verzetten tegen zijne kiezing. De kaïholieke kamerleden hielden zich onzijdig en onthielden zich bij de stemming. Dat Fonteyne in de Kamer gekomen is gelijk een hond in een kegelspel bewijst de kamer stemming. Honderd en zeven witte briefjes tegen veertig stemmen (deze der socialisten) die de kiezing van Fonteyne goedkeurden. Hoe vernederend en hoe beteeke- nisvol Aanziet die goddelooze socialisten die overal en altijd de H. Kerk en de geestelijken bevechten en vervolgen en die nu den ex-abbé Fonteyne bescher men en verdedigen. Schoone eer voor den armen afge- dwaalden Dit zegt ons genoeg. Het groen kieken brengt roode kiekens voort en de demokraten hellen meer en meer naar den socialistischen kant. Het is hetgeen Vander Velde en kon soorten wel weten en 't is daarom dat zij den demokraat Fonteyne bescher men verdedigen. Ziedaar eenige beschouwingen wel ke de buitengewone zitting heeft ver wekt. Dat het inzien van dit alles een spoorslag zij voor onze katholieke vrienden en tevens eene les voor de ongelukkigen die zich van de katho lieke partij hebben afgescheiden. Mochten zij welhaast tot ons terug- keeren. Omwenteüny Sub de gSasnij- vec*!kieid. Eene groote omwenteling zal dra in de glasnijverheid voorkomen, daar de blaasraachienen gebruikt in Amerika en in Duitschland, eveneens in België zullen •aangenomen worden. Men zegt, dat het glas met de machienen vervaardigd regelmatiger en schooner is. De voortbrengst is eveneens veelgrooter en de onkosten heloopen vooral zoo hoog niet. Van den anderen kant vergt het handteeren der machienen geen bijzon dere kennissen. Een vernuftig arbeider kan zich met drie machienen bezighouden. De sociale verzekeringen. Meer dan ooit wordt deze hoogst belangrijke kwestie besproken onder hen allen die zich met de toekomst van ons volk bekomeren. Men begint in te zien dat de kwestie der ouderdomspensioenen die tot nu toe den voor rang scheen te houden, in zake van verzeke ring der werklieden tegen de verschillige risicos die hun bestaan bedriegen, moet voor afgegaan worden door de verzekering tegen ziekte en werkonbekwaamheid. Grondig werd het wetsontwerp door den Landsbond opgemaakt besproken in het Con gres te Antwerpen in Mei 1.1. gehouden; het breedvoerig verslag van dit Congres komt te verschijnen. Wij raden de lezing van dit boekje ten vurigste aan het schijnt ons ge roepen om do gedachten van velen op sociaal gebied te verbroeden en de voorstellen onzer vriendon overal doen aan te nemen. Dit wetsontwerp zal weder in do Kamer neerge legd worden in November aanstaande. Onze mulualisten moeten dus op de hoogte ge bracht worden. Het verslag is te verkrijgen op het besten dig Bureel van den Landsbond te Brussel of bij den algemeenen schrijver M. H. Eeck- hout, te Gent. «tVeemde te Antwerpen. Er zullen dus twee vreemde oorlogsbodems te Antwerpen aan leggen om Koning Albr*.cht te groeten. Naast den Engelscben kruiser Glou- uester zal het Franse n slagschip Mar seillaise komen aanleggen. De Marseillaise die 10.000 ton meet, is een van de prachtigste eenheden der Fran- sche vloot. De Engelsche en Fransche officieren zul len deelnemen aan al de feestelijkheden dei- Blijde Intrede. Aardbeving). Vrijdag morgend sen 1 uur 33 m. 16 s. hebben de sismogra- fische toestellen van het observatorium van Ukkel eene geweldige aardbeving aange- teekond waarvan het middenpunt zich moest bevinden op 2150 kilometers van Ukkel, in O-W-Oostelijke richting, 't is te zeggen in Turkyë, in den omtrek dar Marmarazee. Inderdaad, Vrijdag namiddag werd ver nomen dat men te Constantinopel drie hevi ge aardschokken gevoeld heeft, en ten 3 u.30 's morgends eene zoo geweldige trilling dat eenige schouwen ingestort zijn. Twee gekwetsten. Eene moeilijke red ding. Vrijdag avond, rond half acht, werden de Vlaamsche kaai en de geheele omtrek door eene geweldige ontploffing in opschudding gebracht. Het was in het huis nr 33, der ge noemde kaai. dat er eem> gasontploffing, ge volgd van brand, plaats had. Aldaar verblijven de echtelingen Com peers, die er eene herbe/g en beenhouwerij open houden. In den loop van den dag, had men een hevigen gas reuk gewaar 'geworden, en de gasmaatschappij werd daar van verwittigd. Rond half acht, wilde Jan Compeers, oud 35 jaar, in de herberg de gas aansteken, toen eene verschrikkelijke ontploffing ont stond, gevolgd van een tweeden knal, in de daaropvolgende kamer, weike als slaap plaats dient. Al de ruiten werden verbrijzeld, ook de plafonds, deuren en luiken werden stuk geslagen. Op een oogwenk tastten de vlammen den trap aan, die naar de verdiepingen leidt. 'Eene vrouw, die op het tweede verdiep woonde, dacht dat het huis instortte. Zij ging aan de venstersf die stuk werden geslagen, zien, en de vlammen sloegen haar in het aan gezicht. Doodelijk verschrikt, nam zij haar ziek kind op, wikkelde het in een deken en vluchtte er mede op het eerste verdiep. Langs den balcon van dit verdiep werden zij met eene ladder gered, want de weg om tot beneden te vluchten, was afgesneden. De pompiers, intusschentijd verwittigd, konden den brand blusschen. De echtelingen Compeers werden met erge brandwonden uit de brandende woning gehaald en naar het Verbandhuis-Zuid over gebracht, waar de geneesheer Van Hege de twee slachtoffers zijne beste zorgen verleende. De man had het aangezicht en de handen verbrand de vrouw had brandwonden over het geheele lichaam bekomen. Nadat de geneesheer gedurende een uur de gekwetsten had verzorgd, werden beiden naar het Sinte- Elisabethgasthuis overgebracht. Een onderzoek is geopend. Vrijdag rond kwaart voor 12 ure 's mid dags brak er brand uit in de uitgestrekte mouterij van den brouwer M. Van Diepen- beeck, Winketkade. Het vuur was onstaan op het 3® en 4e verdiep van het gebouw, waai-van de bevloering gansch in ijzer is, en waar men den draf droogde. Het was dit laatste dat vuur had gevat op de tweede droogkamers. Op het eerste noodsein, daag de seffens bulp op. Het is aan dat spoedig optreden te danken dat men eene groote ramp heeft kunnen voorkomen. Men kan zich geen gedacht vor men, hoe men hier, bij eene dergelijke hitte, op de kamer heeft men moeten blusschen en dit zonder spruit. De poutrels en ijzeren barren waren ge kromd door de hitte, de vloeren in ijzer stonden gloeiend gevoegd daarbij de heete, dampende uitwaseming van den brandenden draf, die verstikking om zich heen spreidde. En toch heeft men den brand kunnen uit doe ven. Alle gevaar was rond 1 uur geweken. De schade is zeer belangrijk. De twee groote kamers zijn totaal vernield, alsook het droogmachien, de vloeren en de netten. Een der muren is gebarsten. Alles is geluk* kiglijk verzekerd. ^ieulescliettestraat VAN AALST EN OMLIGGENDE GEMEENTEN Men spreekt zooveel lof van di© Am bachtsschool men zegt dat ze zoo wijd is uitgestrekt, dat ze zoo schoon is opgebouwd, zoowel is voorzien van werktuigen, meube len en gerief, dat ze zoo volledig is ingericht, zoo regelmatig wordt bijgewoond en zoo flink marcheert. Men zegt dat de leerlingen er zoo talrijk zijn en zoo beleefd en welopge voed en dat ze zoo druk studeeren en zoo neerslig werken, zooveel leeren en zoo fel vooruitgaan men zegt dat die jonge gasten werken voortbrengen die de bewondering verwekken van volslegene ambachtslieden die de school bezocht heeft is er niet van uit geklapt... en van alle kanten hoort men vragen Wanneer toch eens mag ons volk komen alien Het schoolcomiteit lieeft besloten aan zoo vurige verlangens voldoening te geven en opent eene expositie van de werken der leer- gen op de volgende dagen. Donderdag 15 Augusli, alsook de Zondagen 18 en 25 Au- gusti, telkens van 5 lot 7 ure namiddag Die liever de school bezoeken terwijl de leerlingen aan 't werk zijn, zullen toegelaten worden den Vrijdag 16 Augusti, alsook op de Maandagen 19 en 26 Augusti, telkens van 2 tot 4 ure namiddag. Meer dan duizend vierkante meters moeten bijgebouwd worden voor het 2de studiejaar dat begint in October aanstaande. Nieuwe leerlingen worden aanveerd van nu tot 1 September;zij moeten voor dien dag hunne aanvraag doen bij den Bestuurder der school Eerw. H. C. DEMEESTER, Den- dermondsche Steenweg, 18. Onaangename rijst. De Belgische havens schijnen bij voorkeur door de wapenhandelaars verkozen te wor den voor den uitvoer van oorlogsvoorraad. Na de zaak van den Vos Brugeste Zee- brugge, is nu te Antwerpen een deel rijst toegekomen met een Duitschen stoomer. In deze rijst zat echter eene aanzienlijke partij kardoezen verborgen. Ziehier wat over de zaak gemeld wordt De Duitsob© stoomboot Hermia al hier Dinsdag- van Hamburg aangekomen, had buiten verschillende stukgoederen, eene partij van 1535 zakken rijst aan boord. Deze waren verzonden uit Hamburg, op naam van George Yorgonoff, voor order van de firma Steinaekor en Rueff, verzenders alhier ter plaats. De zakken rijst waren voor orders, naar Antwerpen verzonden op cognossement voor hoogergemelde verzenders en moesten alhier in eenen lichter overgeslagen worden. De lichter was niet bijtijds nevens den stoom boot «Hermia» en de lossing der balen rijst werd op de kaai begonnen. »Het is bij de lossing der zakken rijst, op de kaai, dat eene baal rijst, ondanks een dubbel omhulsel, stuk geraakte en er tot eenieders verwondering, kardoezen op den grond vio len. De tolbeambten van dienst verwittigden dadelijk hunne overheden, wat voor gevolg had dat de heole partij rijst in den nieuwen hangaar op nummer 2 van Bonapartedok opgestapeld werd en door den toldienst in beslag genomen werd. De policie en havenovorheden werden eveneens van die zonderlinge lading op de hoogte gebracht en dadelijk begon het noo- aige onderzoek. Verslag is overgemaakt aan den heer Burgemeester en tevens is de heer Minister van Oorlog verwittigd geworden. Men is eveneens overgegaan tot het we gen van eenige halen rijst die men zoo maar links en rechts uit don hoop had weggeno men. Gewoonlijk weegt eene haal rijst on geveer 70 kilo, nu heeft men per baal een gewicht gevonden van 99 tot 100 kilos, hetgeen dus doet veronderstellen dat elke baal kardoezen bevat. De balen rijst zullen heden Vrijdag, uit den hangar weggehaald en naar eene afzon derlijke plaats overgebracht worden, waar men tot een volledig onderzoek zal overgaan. De firma Steinacker en Rueff heeft gewei gerd de partij balen rijst in ontvangst te nemen. Er is, volgens een plaatselijk blad meldt, vastgesteld geworden, dat vaatjes als schuif- poeder uitgeklaard, heel eenvoudig poeder zouden bevatten. Dat wordt echter gelogen straft. Het onderzoek tot heden ingesteld, heeft nog niet uitgemaakt, welke bestemming die balen rijst hadden. van Oostende Het meisje in den omtrek van Brussel opgesloten,' Deze zaak welke men reeds als afgedaan beschouwde komt opnieuw aan de orde van den dag. M. Dojardln, advokaat te Oostende, dig tijdens i.st verblijf van de barones van Goe* hoorn, aldaar, hare belangen te verdedigen had, heeft van het meisje een brief ontvan gen, waarin zij hem laat weten, dat zij in den omtrek van Brussel, in een krankzinni gengesticht was opgesloten. Onm id del ijk legde de advokaat eene klacht neder en de onderzoeksrechter M. Heyvaert van Brugge werd gelast een onderzoek te doen. Hij begaf zich naar het parket van Brussel, waar hem M. Goppens, onderzoeks rechter aldaar en een griffier werden toege voegd. Samen begaven zij zich naar het aangeduide gesticht. Mejuffer van Coehoorn, was er inderdaad. Zij werd er gebracht door twee ziekendie- ners, en een policieofficier van Oostende. Deze laatste was in het bezit van een genees kundig getuigschrift, verklarende dat de jonge baronnes wel zinneloos was. Het bestuur van het gesticht moet dus huiten zaak gelaten worden. De magistraten hebben langdurig het meisje ondervraagd. Zij kloeg, dat in den automobiel en in den sneltrein tusschen Brugge en Brussels een der personen die haar vergezelden, steeds een revolver in de hand hield, ton einde haar te beletten de aandacht van het publiek op zich te trekken. De ingang van het ziekengesticht werd geweigerd aan den advokaat der baronnes. Donderdag nog schreef Mr Dejardin naajr den bestuurder van het gesticht, om de toe lating te bekomen een bezoek te brengen aan zijne klante. Vrijdag morgend ontving hij echter als antwoord dat het niet zijn kon, daar dit bezoek een nadeeligen indruk zou gemaakt hebben op de zieke. Deze zaak is verre van geëindigd, Een geneeskundig onderzoek is door bet gerecht bevolen. Men schrijft ons uit Brussel Zaterdag, 10 Oogst 1912. Zondag en heel deze laatste week, was het koud te Brussel, hetgeen veel hinderde voop de reizen en wandelingen, gedurende dit deel der verlofdagen. Wij mogen ons echter nog beloven, indien wij ons lot vergelijken aan dat der inwoners van Schotland en het groot* sto deel van Engeland. Daar vriest het dat kraakt en zijn reeds sneeuwvlagen de aardo met een wit kleed komen bedekken. Nu, 't is ie hopen, dat do barometer wat betert, want reeds spoedig genoeg zal de winter voor da deur staan. Nu reeds worden de avonden lang. In het Paleis van Justicie neemt men do gelegenheid waar, om de wandelzaal wat to zuiveren. Het is te hopen dat zulks maar een begin is en dat die zuivering ook zal voort gezet worden tot de andere deelen van het gebouw, bijzonderlijk tot aan den gang, dio naar de Boetstraffelijke rechtbank leidt en do trappen van het krijgshof. Men vindt daar namelijk op de muren teekeningen en op schriften welke alles behalve zedig zijn. Reeds dikwijls werd daarover geklaagd, doch niemand hoorde. Een beteren uitslag is nu te verwachten. Op 31 Mei, dus een tweetal dagen voor do kiezing, was ik voorzitter eener meeting welke gehouden werd te Vleurgat, eena wijk van Ukkel. Eone groep leiren, aange voerd door een kartelgemeenteraadslid en do zoon van Dr Thiriar wilden ons lokaal bin nendringen. De policie van Ukkel was niet bij mach to de orde te handhaven en de gen darmen kwamen tusschen. Het kartelkolle- gie van Ukkel werd geïnterpelleerd door M. Arras, het gemeenteraadslid waarvan hoo- ger spraak is. Er werd aan het gouvernement een protest gezonden, klagende dat de gen darmen daar ongenoodigd waren tusschen- gekomen. Een koninklijk besluit heeft nu echter dit verzet niet ontvankelijk verklaard, aangezien do gendarmen niet van de gemeen- teovorheden afhangen. De gemeenteraad van Ukkol is dus wat te ver gegaan, 't Is een schoone oorveeg voor den rechtsleeraar, pro fessor der Hoogeschool van Brussel, burge meester van Ukkel, en voor den fameuzen gemeenteraadsheer, gewezen handelsreizi ger in cols en manchetten, voorzitter-stich ter der liberale fanfaron. Na de moord op den E. H. Fleuret, in het park vaü Brussel, heeft er Maandag te Curo-

De Volksstem | 1912 | | pagina 1