ER ZIJN ALTIJD RUIEN Efl «EN GEWEEST 'T EEN EN 'T ANDER Echtelijk drama te Inderlecht Achttiende jaargang nr 213 33 CS- B 3L. 13 Moorddadig sport. Erg ongeluk te Haan-aan-Zee BLOEDIG DRAMA 2 CENTIEMEN HET NUMMER Woensdag 11 September 191". ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 3 franken. Inschrijving in alle postbureeien van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. «fe TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREEUEN TE BRUSSEL I TE AALST 723, Steenweg van Waterloo, 723. j S, Kerkstraat, Si Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Gendt. KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0 60 3* bladz. (de regel) Ir. 0.50 4* bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (por regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 AANKONDIGINGEN In de oude tijden was het slavendom over al de landen heen verspreid. 144 jaar vóór Chrisius, sedert de inneming- van Corinthië tot 222 a 235 jaar na Christus, onder de regeering van Alexander Sevefius, waren er op de wereld drie slaven tegen één enkel vrijen man. Bij de Spartiaten waren er rond dien tijd wel 20 slaven legen één vrijen man. In Athene bezaten 20000 burgers meer dan 400000 slaven, in Sparta waren244000 slavende eigendom van 36000 vrijepiannen. Te Corinthië telde men 460000 slaven, te Egrine 470000. In Rome waren er zoo overvloedig veel, dat de Senaat op 't laatste de slaven niet meer dwong eene speciale kleedij te dragen, uit vrees dat deze ongeluk- kigen zouden gezien hebben hoe over weldigend talrijk zij waren. Ook in dien tijd begint de opstape ling der rijkdommen. We kunnen hier Salomon aanhalen, vele honderden ja ren vóór Chrisius, Lucidlus, Crassus, Verrèsen Salluste, allen vóór Christus, die de wereld verbazen door hun rijk dom. 104 jaar vóór Christus is gansch de gekende eigendom in de handen van 2000 bijzonderen. Later, na Christus geboorte, onder Nero, is de helft van de Afrikaansche provincie in hel bezit van zes eigenaars Zoo verre was het gekomen dat 77- berius Gracus zegde over de menigte die in het Forum was gezeten Zij bezitten niels meer dan de lucht die zij inademen» en Jovenal schrijft over dien tijd Benige duizendtallen ikzuchtigen en schatrijke lorehken te midden van millioenen parasieten, nietsdoeners en bedelaars, onderhouden door den Staat, zoo is, in dat tijdperk, het schouwspel van de Roipeinsche maatschappij En nochtans,nog neemt bet verschil tusschen armen en rijken ste,eds meer en meer toe, zoodat sommige Romei nen meer dan 30000 slaven in hunne macht hebben en eene enkele dame de helft van Rome bezit. Zoo snelde de tijd door d'eeuwen heen en steeds waren er schatrijken en doodarmen. Onder Karei den Zevende was Jac ques Ceeur, onder geldelijk oogpunt, de redder, de behouder van den ko ning zelf. In de zestiende eeuw onder Frans den Eerste rustte Ango, van Dieppe, eene gansche vloot op zijne kosten uit, en deed Portugal voor persoonlijke rekening den oorlog aan. In Italië had men de fameuze Medi- cis, die de oppermeesters werden van Florenlië, en het zoo verre brachten een echtkoninklijk stamhuis van hunne familie te maken. In de 18' eeuw kwamen voor goed de geldwoekers aan, en de filosofen zelf bleven er niet van bevrijd. Voltaire zelf, de treurig beroemde Voltaire won op eenen dag in éénen slag voor eene leveringszaak eene bagatelle van 500000 fr. dank de gunst van de ge broeders Paris-Duvernay. De geldman Law begon in Frankrijk en Engeland de uitzinnige speculaties. Men zag toen meer dan eens, den eer sten den bestor, herbergjongen op eenige maanden tijd een fortuin win nen van 30 tot 40 millioen. De Joden komen nu ook in volle element. Medina o. a. betaalde aan Marlborough om eerst ingelicht te zijn over de zegepralen zijner veldslagen, eene jaarlijksche som van 150,000 fr. Maar met die overgroote geldopsta- pelingen kwamen ook de groote vollts- armoeden. Redon, Staatsraadsheer, schatte dal er onder het Directorium, in Frankrijk 300,000 bedelaars waren. Rouaan was toen eene stad van 85,000 inwoners en Mgr Delassus verklaart dat er in die stad alleen 64,000 schooiers liepen. In de 19' en 20" eeuw heeft echter de geldmacht haar hoogste toppunt bereikt. Vroeger waren het nog meest mannen die door hunne meerwaardig heid als natuurlijk door Let volk met eer. zeker ontzag werden begroet nu leeft en draait alles op en rond het geld. Volgens Rudolf Meijer zouden de Rotschild's niet min dan twaalf mil liard of 12,000millioen frank bezitten. Vroeger vergrootte de eigendom niet van zelf, maar nu, met de intresten die er zijn bijgekomen, nu vergrooten de groote kapitalen vanzelf op eene schrik wekkende wijze. Rockefeller is gansch alleen 5 mil liard rijk Carnegie, Astor, Van der Bilt, Gould, Mackay en Pierpont Mor gan, zijn eveneens milliardairs. In het katholiek tijdschrift Rivista Gatholica stond in 1900 te lezen De helft van den grond in Engeland hoort toe aan 150 personen, en de helft van Schotland aan 12 menschen. P. de Pascal schrijft dat, in Schot land een enkel persoon land bezit van eene gezamenlijke oppervlakte van 5000 vierkante kilometers. De familie Rotschild bezit het vierde van heel Bohernenen het derde van den grondeigendom van Hongarië be lt oor aan een klein getal Joden. In Frankrijk bezitten, volgens M. Ott, 100,000 personen de helft van gansch den grondeigendom in Frank rijk ,de andere helft blijft dan nog over voor de 40 millioen andere menschen. In Transvaal heeft Cecil Rhodes £00 millioen gekaaptBarnato 300 mil lioen. Met de trusten zijn de millionnairs in Amerika nog veel talrijker gewor den maar ook met dit verschijnsel is liet daar zoover gekomen dat 4 mil lioen lieden ten laste vallen der open bare liefdadigheid. Meer dan 2 mil lioen werhmenschen zijn er jaarlijks 4 tot 6 maanden werkeloos. In de Vereenigde Staten zijn er 10 millioen menschen slecht gekleedslecht gevoed, armzalig gehuisvest. In 1903 moesten er te Boston 136,000 inwoners voortgeholpen worden, of 1 op de 5. Ditzelfde jaar werden er te New-York 60,000 familiën uit hun huis gezet omdat zij hunne huur niet konden betalen. Amerika is nochtans een maagdelijk land, slechts in de 15" eeuw ontdekt. Het verschil tusschen de bewoners is er verschrikkelijk groot maar in het oude werelddeel is het verschil nog meer uitgestrekt. Vroeger waren er rijken en armen, thans zijn er ook nog archirijken on archiarmen. Zal dit verschijnsel in de toekomst niet blijven voortbestaan?... Dit allerbelangrijkste problema zul len wij naderhand bespreken. H&gnrce groote mannen. Robin, de propagandist zonder weerga, van het vieselijke nea-mathusianisme, de eertijds afgezette bestuurder van de zwijnerij van Gampuis, heefi zich, nu hij sinds jaren rentenierde, gezelfmoord. DePeuple brengt hulde aan dien... groo- ten man. Robin was te Brussel destijds ook nog lesgever aan do r.ieuwe Universiteit, en maakte deel van de roode partij. Zoudt ge niet zeggen aan al die geluk kige rijke socialisten, dat het waarlijk de aangewezen mannen zijn om het beloofde geluk op de wereld te brengen Tot hiertoe schijnt liet eenigste dat ze tot geluk kunnen aanbrengen, de zelfmoord Van zulke gelukaanbrengers, verlos ons vaderland UrijmetseEaarsGOfigpes. Dit heeft te Munich verleden week plaats gehad. Hun eenige bekommernis was natuurlijknaar middelen zoeken om de katholieken den duivel aan te doen. Och God Laat zo doen Het maakt het zelfde effekt als van een schoothondje dat tegen eene rots watert. VJÏQÏ: ge tCaf:. De Temps, een der hevigste verdedigers der wereldlijke school in Frankrijk schrijft dat er in Frankrijk vele scholen zijn met 5 of 6 kinderen, of tout bonnement zonder leerlingen. Dit belet niet dat de onderwijzers dezelfde wedde ontvan gen als onderwijzers met 50 leerlingen,en die mogen beginnen aan... 1000 fr. per jaar. 't Is schandalig Het algemeen stemrecht hebben en de onderwijzers in Frankrijk waar het leven zoo peperduur is, doen beginnen aan 1000 fr. terwijl de roode kamerleden 15000 fr. voor nietsdoenerij opstrijken E£?1cb£3- es* ScSBdsscEawDdeii,— In 1911 had de Staat eene schuld die beliep tot 4,79 fr. per Belg de stad Brussel had eene schuld die beliep tot 71.83 fr. per Brusseleer. Waar zitten de-scliuldmakers ©nrecLisfcreekseha feelas- iis?gena De Belg betaalt 38 frank onrechtstreeksche belastingen, de Engelsch- man 82 fr., en de Franschman 79 fr. KaredelscSjfes*. De handelsbe weging komt in ons land op 1029 fr. per Belg in Engeland op 511fr. per Engelsch- man in Frankrijk op 341 fr. per Fransch man en in Duitschland op 317 frank per Duitscher. Op 100 vierkante kilometers liggen in Engeland en Duitsch land 11 kilometers ijzeren weg in Holland en Frankrijk 9 kilometers en in België nu 15 kilometers. Moet men na djj, alles niet zeggen dat België aan den steert staat.... als meu van achter begint te tellen 1 Ps*©jpei* M. Vandervelde is op speelreis, hij bezoekt alle landen die hem aanstaan. Wie zou niet iu de plaats willen zijn van dien armen sukkeleer voor wat het kwa leven betreft.... Hij is ginder gaan vragen dat de Engelsche dokwerkers onze Belgische havens. Gent, Antwerpon en Zeebrugge, strop zouden zeiten. Onze havens strop zetten, is duizenden menschen hun brood ontnemen. Dat is het werk, het echte werk van het Belgisch socia lism.'t Is proper Ppaelïtige lofF op een onzer kat^©05eSs.e kacmeHerilen. Meer als ooit worden onze katholieke hoofdman nen in do vijandelijke pers uitgemaakt. Dit belet niet, dat in de Ciironique de razen de anti-vlaamschgezinde Ghronique deze woorden staan te lezen op onzen katholieken Vlaamschen opperkampioen M. Van Cauwelaert is een redenaar zon der weerga (un orateur hors ligne), met eene formidabele populariteit, een ware apostel, een nieuwe Pieter de Eremijt, tintelend van geloof en overtuiging... Enanders zeggenze,dat het een dor.per is. Taais*- en Lainc3fooiawsch©ol van den Staat te Gent. De toe- gangaexamens voor deze beroepssclioolzullen plaats hebben den 8 October aanstaande, om 9 uren 's morgends, in de school, Tuinbouw- laan, 15, (Park), Gent. De kennis der voorname vakken van het leerprogramma van het lager onderwijs is toereikend om dit examen door te komen. Inlichtingen en inschrijvingen kunnen ge nomen worden alle dagen bij den Bestuurder. Deze school geeft, in drie studiejaren, vol ledig onderwijs van het tuinbouwvak, vol komen kosteloos voor de Belgen. Schoolgeld Jaarlijks 150 franken voor den vreemden. Jongelieden worden aanvaard te beginnen van vijftienjarigen ouderdom. Er is geen kostschool aan liet Gesticht gehecht. Zes dooden en twintig gekwetsten tijdens een koers voor motocycles. Uit New-York wordt gemeld, dat Zondag te Newark, Nieuw Jersey, een motocycles- koers moest plaats hebben. Een der deel nemers, Eddie Haska, wilde in volle vaart zijn tegenstrever John Albright voorbijsteken. Zijn machien gleed echter uit en Haska werd tegen de barreel geslingerd en op den slag gedood. Vier jongelingen die tegen de barreel leunden werden ook gedood en een twintigtal anderen zwaar gekwetst. De molocyclo van Haska rolde dan terug op de piste en Albright hotste er op, met het gevolg dat hij ook ten gronde geslingerd werd. Albright werd insgelijks op den slag VIERDE BRIEF Om 2,50 uren Zaterdag morgen stoomen we de hoofdplaats van Duitsch Elsasz voor- bij. O Straszburg,# o Stras/burg, Gij wonderschoons stad, In u ligt er begraven Zoo menig kloek soldaat. Of stierf rond uw muren Daar ginder in het veld Heel ver van zijne moeder. Zoo zingt ongeveer het volkslied Wij groeten in de verte de schim van ge neraal Kleber en van Marceau, général k 18 ans, mort pour la patrie a 21. Nu begint links van ons het zoo dichter lijke Zwarte Woud, zwart omdat het m6t duistere dennenwouden is begroeid. Eigenaardige gewoonten heerschen daar. Een voorbeeld onder vele. Weet ge hoe zich daar de paartjes vinden Gewoonlijk ge schiedt tusschen knapen en meisjes de eerste kennismaking op den dansvloer. Op dë win teravonden komen dan de meisjes samen in het huis eener vriendin. Daar wordt gespon nen en vlijtig gearbeid tot de knapen afko men en hun komst geschiedt niet heel on verwacht. Nu vangt het vertellen aan lol- lekens en spookgeschiedenissen; er wordt gezongen en ten slotte gedanst. En als bij 't naar huis gaan de knaap het spinnewieltje van't meisje mag dragen (wat een teeken van groot vertrouwen is) dan is de zaak zoo goed als geklonken. Door eenen derden per soon doet hij het dan bij de ouders van zijn meisje afvragen; komt men overeen over de medegift van den bruidschat, dan wordt de verloving gevierd. En de bruid bereidt zelve het verlovingsmaal, ten bewijze van bare eigene hoedanigheid en huishoudelijkheid. Om 4,58 uren arriveeren wij te Basel, en betreden den Zwitserschen bodem. In de statie wordt aanstonds het ontbijt opgediend. Fijne koffie, vette melk, keurige zwitsersche boter, broodjes, jans. In België is liet nu nog maar 4 ure. Een uur tijd. Onze lui verzenden honderden zichtkaarten. En hoe hebt ge geslapen? Wol, onze rei zigers schenen Frederik den Groote van Pruisen willen na te volgen. Die vond dat slapen dood zijn is en kon het 4 dagen en 4 nachten keeren zonder een oog te luiken. Misschien waren de bedden aangedaan door te veel modermimns of de hoofdkussens te primitief. Wat er van zij om 2 ure ben ik nog eens door den trein gewandeld. In 'i eerste coupé was men gezellig aan 't kou ten onder het roolcen van een lekkere sigaar; daarnevens trachtte men wel wat op reis te gaan met god Morpheus maar deze scheen niemands gezelschap te zoeken. Ginder leest men Boedeker; verder ligt een groote S ook wel een Z op de kussens in al hare lengte uit gestrekt. Basel4,58 uren Zaterdag morgen. Ontbijt in de statie. Vluchtig bezoek aan 't statieplein en er op uitgevende straten. 'lc Had het wel gepeinsd. De lui liépen zoo roekeloos ver weg dat er telaatkomers zouden zijn een gezel van boven Namen is achtergebleven. Wil hij ons vervoegen to Milaan, dan zal het hem nog wel een 5 cen tiemen kosten. Om 8,3 uren te Luzern. Later bezoek der stad. Op reis naar Goescheuen en dan den St-Gothard in. Onbeschrijflijk schoon is deze reis.De globetrotters staan voor de vensters, vol hemelsche vervoering. De Reuss, wild en stormig, springt over rotsen en steenblokken en bruist en schuimt om haren weg te banen door de bergstreek en schept elk oogenblik nieuwe tafereelen die ons in een echt en steeds afwisselend toowrland doen loven. 't Is eene opstapeling van landschappen, schooner en indrukwekkender het eene dan het andere. Nooit zullen wij die heerlijkheden uit ons geheugen kunnen bannen. De baan helt over peillooze afgronden, men is be klemd geschokt tot in zijn diepste wezen. Te Goeschenen, 10,44 u. Lekker ontbijt. Erwtensoep Roastbeef met erwtjes en boontjes; kalfsgebraad met sla; eierpudding au vin; een halve flesch roode wijn. Allerlei dessert. Ja, werkelijk Trank und Speise starkt zur Reise. We hadden den heele morgen onze oogen gespijsd, 't werd tijd de maag ook wat kost te geven. En of men het zich smaken liet. 12 ure. Heerlijke natuur Zwitserland is eene verzameling van bergklompen met voel- vormige toppen, pieken, horens, naalden, tanden, van diepe valleien en afschrikwek kende afgronden waarin woedende berg- stroomen schuimend neerstorten. Ieder oogen blik wisselt het tooneel af. Men gelooft tegen eenen bergwand aan te varen en opeens hebben we een ver uitzicht en kan de blik- zwerven over verstaande bergen met sierlijke dorpjes en schilderachtige villa's bezaaid. Nu zijn we in 't vaderland van 't edelweisz, van de gem?, van de vrijheid, waar ieder 14-jarige knaap do;i t l<V rlandschen eed her baalt die eens dc<"- <n Teil op den Külli ward g^zwoi -n v eeuwige sneeuw biedt een prachtig schouwspel in de zon dia om den zuiderkant van den Sl-Gothard in al hare pracht en glorie straalt terwijl het aan den noorderkant van den berg daareven re gende en de mistlucht de bergtoppen gansch omwasemde. We doorkruisen het gebied van den bruinen beer. En in de wildste bergklo ven en op de ontoegankelijkste rotsen huizen hier de koningsarend en de gier. Zondag namiddag gebeurde alhier een erg ongeluk en het mag waarlijk een wonder heeten dat er geen dooden te betreuren zijn. De char a banc van M. Castaigne, van da duinen komend, keerde naar het dorp terug. Tien personen hadden er op plaats genomen. Op hetzelfde oogenblik naderde een buurt- ram, die, tegenstrijdig met de gewoonte, niet aan de statie 'stilhield. De char a banc, die het spoor opreed werd door den tram gevat. De muilezels, die er ingespannen waren, werden omgeworpen en verscheidene meters meegesleurd. Toen de tram stilstond bestatigde men dat vier personen gewond waren een hunner was een arm gebroken. Wat de muilezels betreft, deze waren gansch vermorzeld. Twee jaar geledon, was de mijnwerker Louis-Leopold Helfen, 36 jaar oud, van Montignies-aan-Samber. in het huwelijk ge treden met Angelique Ronard, moeder van een dertienjarig meisje. Dikwijls reeds waren er wegens het kind twisten ontslaan, tusschen de echtgenooten Helfen en eenige weken geleden, na een he vig tooneel, had Angelique Ronard haren man verlaten en was met haar kind op eene kamer der Coramiekstraat komen wonen. Helfen zocht nu zijne vrouw op en ont dekte eindelijk hare verblijfplaats. Zondag avond kwam hij haar vragen hot echtelijk leven te hernemen. Zij weigerde, waarop Helfens een revol ver te voorschijn haalde en drie schoten op haar loste. De ongelukkige werd den rech terarm door een kogel doorboord en kreeg ook een kogel in den rug. Geburen kwamen op het gerucht der scho ten loegeloopen en vonden het slachtoffer in een bloedplas ten gronde liggen. Een geneesheer werd spoedig verwittigd en deed de vrouw, wier toestand zeer beden kelijk was, naar het gasthuis overbrengen. De dader werd aangehouden en ter be schikking van het parket opgesloten. TE HOEOKEBV Een politieofficier aangevallen door eene bende dronkaards, kwelst een zijner aanvallers doodelijk. Zondag avond werd Hoboken door een bloedig drama in opschudding gebracht. Zondag namiddag moest een veloclub op het gemeentehuis ontvangen worden. Reeds waren de leden van het bestuur en nog eenige anderen binnen, toon de adjunct Hermans, die den ordedienst had met da agenten, door twee bestuurleden van de Velomaatschappij verzocht werd niemand meer in 't gemeentehuis te laten binnen treden. Eenige minuten nadien, wilde zekere Gonst. Corremans, met nog een paar vrien den in 't Gemeentehuis gaan, doch zij werden beleefd verzocht terug to gaan, waarover zij zich erg gebelgd toonden. Daarbij bleef het aan het gemeentehuis, maar kort nadien, verwonderde het den adjunct Hermans, dat hij overal waar hij ging, gevolgd werd door Corremans en een paar zijner vrienden, die hem ook telkens een en ander wisten te verwijten. Die achtervolging duurde tol ruim 9 ure, toen de heer Hermans in de herberg van den heer Victor Weyns. hoek der Eist- en Oude straten trad. Daar kwam een der vrienden van Corremans die dronken was, ook binnen dio aanhoudend den policie-offlcier stootte of vastgreep, tot eindelijk heer Hermans, na herhaalde verwittiging bedoelde persoon mot de menotten aan naar den amigo ging leiden. Doch Correman.s en zijne makkers waren daar ook weder Corremans sprong op den adjunct., greep hem bij den hals en eisclie dat Lij den aaugehoudene zoude los laieu,

De Volksstem | 1912 | | pagina 1