DE GSM B DE BALKANEN 'T EEN EN 'T ANDER Saterdag 16 Oe*«ber 1912. ét DAGBLAD RUITENLAND AefittSenSs Jaargang nr 946 2 CENTIEMEN HET NUMMER f r ABONNEMENTENs Zes maanden 4 franken. Een jaar 3 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 45» ^8 TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST ?23| Steenweg van Waierloo( 728e OKerkstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel'De Oendt. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3® bladz. (de regel) fr. 0,50 4* biadz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Wij hebben vóór een tiental dagen gemeld dat er spraak was van militaire hervormingen. Sommige dagbladen hebben die tij ding gelogenstraft. Andere komen ze nu bevestiger,, bij zoo verre dat men onmogelijk zou kunnen aannemen dat er niets aan 't broeien is. In de pers ziet men desaangaando aardige karpelsprongen. De liberale dagbladen zijn doorgaans weg partij ganger van vermeerdering der mili taire lasten. Zij bekommeren zich ech ter weinig of die lasten gewettigd zijn oi verrechtvaaardigd worden. Zij zien er enkel eene uitmuntende gelegenheid in om bet katholiek staatsbestuur groote moeilijkbeden aan te doen. Dat is bun voldoende. Die occasie zullen ze niet laten ontsnappen. Die bladen, die immer uitgemunt hebben door bun overdreven militarism zijn nu de eerste om te verklaren dat zij het Staatsbestuur zullen helpen, op voorwaarde dal men bun eerst het Zuiver Algemeen Stemrecht geve Andere zitten onderduims te lachen en rekenen er opdat de verzwaring der krijgslasten niets anders zal voor ge volg hebben dan de gunst van 't katho liek ministerie bij bet volk te vermin deren. En wat zeggen de katholieke dag bladen desaangaande Hier ook worden ook verschillige denkwijzen vooruitgezet. Sommigen bekennen rechtuit dat eene totale militaire herinrichting niet te vermijden is en zij nemen dat nieuws aan juist lijk iemand aan wien de dok ters zouden verklaren dat hij stante pede eene gevaarlijke operatie moet ondergaan. Een oud katholieke strijder van 't Naamsche schrijlt dat bet land vijan- nig is aan alle militarisme maar zeer vaderlandslievend. En dat het enkel zal toestemmen in nieuwe opofferingen op voorwaarde dat men hem bewijze dat ze waarlijk dringend noodig zijn en dat men zich tevreden boude met het onontbeerlijke. Een ander katholiek dagblad schrijft deze waarheid waaraan wij allen he laas diep overtuigd zijn, dat men er nooit zal in lukken bet militarism te vreden te stellen. Dat bet dus onnoo- tiig en gansch overbodig is aan die hoeren te vragen wanneer en waar mede zij eindelijk zullen voldaan zijn. Het rekent op het karakter van den uitstekenden voorzitter van den minis terraad en durft zeggen dat zijne recht schapenheid walgt van de onderduim- sche taktiek der militaristen. Indien hij eene vermeerdering vraagt dei- krijgslasten dan zal hij die ook weten te verrechtvaardigen door nieuwe en afdoende redenen. Welk is nu desaangaande onze be- teluriden meening? Wij zijn, gelijk overigens de groote meerderheid der Belgen, tegen allen goldatendwang en alle lastenverhoo- We zijn ook overtuigd dat ons Staatsbestuur niets zal vragen wat het niet gedwongen is te vragen. En wat vraagt het Dat weet tot biertoe nog niemand. Sommigen zeggen twee zoons per familie. Anderen beweren dat de alge- meene dienstplicht voor de deur staat. Anderen nog stellen vast dat de diensttijd in groote mate zal vermin derd worden. Daarop schiet een mili taristen dagblad in eene dolle razernij en antwoordt dat er van vermindering van dienstplicht geen spraak kan zijn, daar de Fransche soldaten, in 't kort bunnen diensttijd nog merkelijk zullen verlengd zien. Dat dagblad had er ook kunnen bijvoegen dat de soldaten van Montenegro dienstplichtig zijn tot op een zeer bejaarden ouderdom en dat we dus in ons land 't zelfde moeten doen. Maar dat zijn al veronderstellingen. Al die gissingen zijn geen nader on derzoek waard. Bij den eerstkomenden zittijd zullen wij iets bepaalds weten en dan zullen wij vrij en vrauk onderzoeken, wikken en wegen. Fs3it:BaSEje3sz:e2i. De minister van oorlog heeft besloten 19 mitrailjeuzencom- pagnies in te richten, elk met 1 officier, 2 onderofficiers en 6 koporaals zij zullen aan gesloten worden bij de linieregimenten, de jagers, de grenadiers en de carabiniers. De ze laatsten zullen 16 mitrailjeuzen krijgen de andere regimenten elk 12. 0e van fBias- cEne. De maandelijksche paarden- en veemarkt van Binclie werd druk bezocht. Er waren een duizendtal paarden te koop gesteld,er werden vele trekpaarden aan hoo- ge prijzen verkocht, vooral aan Duitsche kooplieden, De beste melkkoeien werden aan 700 fr. verkocht twee jaar geleden stond de prijs nog aan 500 fr. Er waren minder viggens en varkens dit maal waren er 250 te zamen. De viggens werden verkocht aan 24 fr. en de loopers aan 36 fr. Aan de statie werden 32 wagons paarden verzonden naar het binnenland 29 naar Duitschland 5 naar Frankrijk en 1 naar Hol land. Protest op zee. Mgr. Sibilla, aartsbisschop van Tliebas en Apostolisch In ternuntius in Chili, had op zijne reis. naar Italië, gelegenheid te protesteeren tegen de handelwijze van den kapitein der stoomboot, waarop hij de reis naar het vaderland maak te. De kapitein meende goed te doen met op 20 September den verjaardag der inneming van Rome, een draadloos telegram te zenden aan den burgemeester van Rome, Nathan. Het telegram sprak van de vreugde van den kapitein, de bemanning on do passagiers bij liet gedenken van den dag, die voor het eerst de vleugels van den glorievollen ouden Ro- meinschen adelaar zag uitgespreid over Ro me. Het telegram wekte de ergernis en ver ontwaardiging van vele passagiers. Mgr Sibilla verzamelde aanstonds eene menigte handteekeningen voor een telegram van protest aan het bestuur der stoomvaart maatschappij, wier kapitein, zoo zonder ver lof gebruik had gemaakt van hunne namen, inzonderheid van hem, vertegenwoordiger van den H. Stoel in Chili. De Landverhuizing In de maand September vertrokken uit Antwerpen 7829 landverhuizers, tegen 4803 in Septem ber 1911 en 7509 in September 1910. Gedurende de negen eerste maanden van dit jaar vertrokken uit Antwerpen 72137 landverhuizers, tegen 47535 in 1911 en 64502 in 1910. ESiets gaatverïoren. Tot in de laatste tijden werd in de fabrieken van in gelegde groenten in Italië en Duitscliand, het zaad van de tomat, goudappel, of pommo di Oro zooals de Italianen dit noemen, weggeworpen als tot niets geschikt. Sinds echter heeft men bevonden dat dit zaad zeer rijk is aan oliestof en men heeft kleine slagerijen opgericht, waar het ver werkt wordt en voor 12,000 kilogr., een 1000-tal kilo's uitmuntende olie oplevert, die in elk opzicht met olijfolie te vergelijken is. Franfcrij lt Plichtig verklaard. De onderwijzers van het departement der Seine, waarvan wij gisteren spraken, zijn plichtig verklaard met 14 stemmen tegen 13. Zij zullen dan uit hoofde van inbreuk op de wet vnn 1884, die de syndikaten voor onderwijzers verbiedt, gestraft worden. Nog een vlieger verongelukt. De gekende Zwitsersche vlieger, Maurice Blanc, is Don derdag namiddag, te Mormelon-le-Grand, uit zijn toestel gevallen, van eene hoogte van 200 meters. Men heeft zijn ijselijk verminkt lijk, tusschen de splinters van zijn vliegma- chien gevonden. De ongelukkige was slechts 30 jaren oud. Ontriggellng. Te Meurthe et Moselle is Donderdag morgend eenen koopwarentrein ontriggeld. Kwaadwilligheid is niet vreemd aan dit ongeluk, daar een groote steen ge- plaats was tusschen de wisselnaald, die den trein van het spoor bracht. DviitseiilaiidL Reklaamborden verboden. Eene veror dening uitgaande van den president van Breslau, verbiedt de schreeuwende reclaam- borden die langs de Spoorbanen bet zicht der reizigers op de landstreek verhinderen. De reklaamborden zullen voortaan op een afstand van 300 meters der spoorlijn moeten geplaatst worden. Hetzelfde geldt voor de oevers van den Oder. Langs beide zijden worden geen© re- claambordeu geduld, tenzij op denzelfden af stand van 300 meters. Schaarschheid van levensmiddelen. Het gemeentebestuur van Berlijn, vraagt aan den raad een krediet van 600,000 mark, om don invoer- van rund- en varkenvleesch uit Rusland te bevoordeeligen. Uit Posen noch tans wordt gemeld dal het Russisch gouver nement den uitvoer van vleesch zoude ver bieden, daar den voorraad niet te groot is voor Rusland zelf. Fiusland. Aardbeving in den Kaukasus. aangaan de do aardbeving welke op 13 Oktober in don Kaukasus plaa-ts had, ontvangen wij de volgende bijzonderheden De aardbeving gebeurde rond 11 ure 's avonds. Zij duurde 10 seconden en was zoo hevig dat zelfs de stevigste gebouwen op hunne grondvesten waggelden." Alle de ver tooningen welke in do schouwburgen plaats hadden wierden aanstonds opgeschorst; Des anderendaags om 7 en 8 ure zijn nog twee lichtere schokken gevoeld. De angst en de verslagenheid is algemeen. stipje. Genade. Ter gelegenheid van de fees ten van Gadix heeft de Koning genade ge schonken aan een groot getal gevangenen. Overlijden. De Consul der Vereenig- de Stalen Willem Witten, te Madrid verblij vende, leed sedert eenigen tijd aan waanzin. Donderdag heeft hij zich in eene vlaag van ijlhoofdigheid gezelfmoord. IPortugaal, Aan de dood ontsnapt. Twee lucht reizigers deden Donderdag te Lisbon oefenin gen met het vliegmachien door de Porlugee- sclie Regeering voor den Staat aangekocht. Het toestel brak en de twee luchtreizigers violen van eene aanzienlijke hoogte in den stroom de Tage. Ongehinderd zijn zij bij mid del van schuiten uit liet water kunnen ge haald worden. Sngeland De automobielbandieton. Wij hebben in een vorig nummer gesproken over de drij bandieten, die te Londen, bij eenen bankier juweelen gestolen hadden en die na met den revolver in de hand zich eenen weg te hebben gebaand, ijlings per automobiel de vlucht namen. De stuurman van den automobiel is op het policiebureel verschenen. Daar heeft hij ver klaard dat een der bandieten nevens hem had plaats genomen, terwijl de twee andere, in het andere deel van den automobiel gezeten waren. Met den revolver in de hand gebood hij hem haastig weg te rijden. Na eene rit van eene halve uur deden zij hem stil houden voor een huis waar men voorwerpen in pande geeft. Zij vorpandden er eenen ring voor 25 schillings en reden dan verder voort. Het was maar naderhand toen zij in eene straat gekomen waren, alwaar het krioelde van volk, dat zij den automobiel ontvlucht ten, doch tot op het laatste oogenblik had deze die naast den chauffeur had plaats geno men den revolver in de hand en bedreigde hem gedurig. Italiö Vergiftiging. De briefdragers van Milan vonden Zaterdag in al de brievenbussen der stad eene groote hoeveelheid brieven, aan meer dan 2000 der voornaamste personen der stad gericht. De brieven bevallen vergif tigde pillen die men als proef aanbevool. Een kantoorbediende en eene vrouw namen de pillen in. Beiden zijn aan de gevolgen hunner onvoorzichtigheid overleden. De pillen be vatten cyannre de mercure een hevig vergif dat in de pillen verwerkt was. De policie doet ijverige opzoekingen. Men gelooft aan eene anarchistische misdaad, daar men niemand in 't bijzonder wil dooden, doch wel gansch de begoede bevolking der stad. De kosten van die lage daad zijn nog al aanzien lijk. Drukwerk, 100 frank zegels, pillen, vergif, enz., doen veronderstellen dat dit het werk niet is van eenen enkelen persoon der werkersbevolking, maar wel van eene gansche partij. Brand. De fabriek van elektriciteit die den voorraad moest leveren aan de Genislijn is gansch door de vlammen vernield. China Kongres. Op het Kongres der Mon- goolsche prinsen, is eene belangrijke rede voering uitgesproken door den heer Sun, bevelhebber van Tzittzikar. Hij verklaarde dat China voortaan de Mongolen zal bescher men en hij viel uit tegen den hoofdman der opstandelingen, dien hij bestempelde met den naam van verrader. Hij zegde nog dat Mongolië op Ruslaud niet mocht rekenen ter oorzake van den toestand in de Balkanen en ook uit reden der verdachte houding van Rusland tegenover Mongolië. Moest Rusland de opstandelingen steunen dan zoude China niet aarzelen aan Rusland den oorlog te verklaren. Die oorlog zoude zeer gemakke lijk zijn voor China, daar zij slechts de spoor baan naar het Oosten zouden moeten vernie tigen om aan Rusland het vervoer zijner troepen te beletten. Sedert gisteren, Donderdag, 17n October, zijn al de Balkanstaten in den oorlog gewik keld. Turkye moet zich verzetten tegen Grieken land, Montenegro, Servië en Bulgarië. Deze vereenigde mogendheden genieten ook de sympathie van Rusland. Van den anderen kant telt Turkyë ten minste eenen zedelijken steun in Rumenië en in Oostenrijk. Men l^p- weert zelfs dat Engeland langs den kant van Turkye zou overhellen. Wat er ook van zij Engeland zal eerst eens goed rondkijken om te zien van waar de wind waait, en het zou ons geenszins verwonderen, moest het mor gen eene richting nemen gansch tegenstrijdig met zijne huidige inzichten er profijt uit trekken, dat is immer de Engelsche leuze geweest. Ce vijandelijkheden zijn aan den gang Donderdag morgend,te 2 ure zijn de vijan delijkheden begonnen terzelfder tijd tegen de Serviërs en tegen de Bulgaren. Denzelfden dag begon ook de strijd tusschen de Turken en de Grieken. Aan de grens van Montenegro Inneming van Berana. Nadere bijzonderheden. Een verwoed gevecht had plaats rond Berana, verleden Dijsdag avond. De Monte- negers maakten zich meester van twee ber gen te Rogame en overweldigden daar twee Kruppkanoimen en eene groote hoeveelheid krijgsvoorraad. Woensdag, van in den vroe gen morgen, herbegon de strijd. De generaal Voidovich brak door de Turksche troepen en omsingelde de stad. Rond 11 ure hebben de Turken de witte vlag naar boven getrokken |ten teeken van overgave. Gedurende den nacht nochtans waren 4000 Turken en 3000 Albaneezen de stad ontvlucht. Men vond to Berana nog 1500 Turksche soldaten, twaalf kanonnen en veel voorraad. Alvorens in de stad te treden hebben gene raal Voidovich met al de officieren van den staf een bezoek afgelegd aan het beroemd klooster van Gjourgiviutoubou, alom ge kende bedevaartplaats. Daar green aanstonds eene plechtige dank zegging plaats voor de behaalde overwinning en werd er gebeden voor de gezondheid van den koning van Montenegro. Het intreden der Montenegers in de stad Berana werd door de bevolking met jubel kreten begroet. De ouderlingen weenden van vreugde. De koning heeft aan generaal Voidovitcli een telegram van gelukwenschen gestuurd en het nieuws van die inname heeft zich bliksemsnel in Montenegro verspreid. Eene Turksche overwinning Dagbladen melden dat de Turken in de laatste gevechten aan de grens van Monte negro ook eenig voordeel zouden behaald hebben en zich meester gemaakt van een kanon en eene zekere hoeveelheid buskruit. De Albaneezen verdeeld Het komt nu uit dat de geestdrift in Al banië jegens Turkije zoo algemeen niet is dan men wel heeft beweerd. Verre van daar. Een groot aantal Albaneezen. 10,000 man, onder de leiding van Issa Bolatinaiz zijn de grens van Servië overgetrokken, om te strijden met de Serviërs tegen de Turken. Andere Albaneezen trekken opentlijk partij voor de Turken en hebben de Serviërs reeds aangevallen. In den laatsten aanval telden do Albaneezen 200 man buiten strijd en de Serviërs 10 dooden en 40 gekwetsten. Turkije roept nog reservisten binnen Een groot aantal reservisten van Klein Azië, die tot hiertoe nog niet binnengeroepen werden, hebben hunnen oproepingsbrief ont vangen. Te Constantinopel Donderdag morgen, le 10 ure, heeft het Turksch Staatsbestuur de paspoorten afge geven aan de afgezanten van Bulgarië en Servië en deze weggestuurd. Allerhande vreemde officiers, vooral Duitsche, Engelsche en Japaansche hebben een aanbod gedaan om in het Turksch leger dienst te doen. Turkije hoeft dat aanbod van de hand gewezen. Abdul-Hamid, de afgezette sultan van Con stantinopel, die in de eenzaamheid te Salo nika zijne oude dagen zat te slijten, zal een reisje ondernemen naar Constantinopel. Daar zal hij opgesloten worden in een paleis. Men vreest dat de Albaneezen van den huidigen oorlog zouden kunnen gebruik maken om Abdul-Hamid te verlossen en terug op den troon te plaatsen. Men beweert zelfs dat er in dien zin reeds een komplot gemaakt was en dat Abdul-Hamid drij millioen had gegeven om het te doen lukken. De Serviërs en de Bulgaren, te Constantino pel woonachtig, hebben hunne belangen toe vertrouwd aan Rusland. De Grieken hebben zich onder de bescher ming gesteld van Rusland en Frankrijk. De sluiting der Dardanellen en de handel Van alle kanten kwamen er te Constanti nopel hevige protestaties toe, om de groote hinderpalen door de sluiting der Dardanellen aan den handel veroorzaakt. Ten gevolge daarvan werd er gisteren een ministerraad geliouden,waarin besloten werd dat alle handelsschepen, aan eene onzijdige nationaliteit toebehoorende, vrij en vrank door de straat zouden mogen varen. De vijandelijke bodems, dragers van goe deren voor onzijdige landen bestemd, zullen gekaapt worden,maar de koopwaren moeten hunne bestemming volgen. Verscheidene andere maatregelen werden genomen om de exportatiehandel van Rusland te vergemak kelijken. De Albaneezen zijn wat te rap De bijzonderste ingezetenen van heel Alba nië hebben een schrijven naar de verschil lende mogendheden gestuurd,om protest aan te teekenen tegen de gebeurlijke verdeeling van Albanië tusschen de verschillende vol keren die nu Turkyë aanvallen, Albanië moet één blijven en onafhankelijk worden onder de bescherming van het Turksche rijk. Dat is hun wensch. Een geschil tusschen Bulgarië en Rumenië Een Rumeensche stoomer werd door de Bulgaarsche overheden van de zeehaven van Varna gekaapt. Het Rumeensch bestuur heeft tegen die handelwijze protest aange- teekend. De minister van Sofia heeft aan stonds bevel gegeven het schip in vrijheid te laten. Men verklaarde te Sofia dat dit inci dent enkel te wijten was aan den overdreven iever van den bevelhebber der zeehaven van Varna. Aan de grens van Montenegro onophoudende gevechten Sedert verleden Woensdag hebben er drij gevechten plaats gehad tusschen Montene gers en Turken Op de Tara, bij bet meer Plava en rechtover Plevje. De veldslag van Cranja De veldslag van Cranja, waarvan wij gis teren gesproken hebben, was eene overwin ning voor de Turken. Zij hebben de Monte negers achteruit gedreven. Een trein krijgsvoorraad in handen der Grieken Eene bende Grieken die in Turksch grond gebied vooruitgedrongen waren, hebben zich te Philates,dicht bij Janina,meester gemaakt van eeuen heelen trein krijgsvoorraad. Aanval langs het water Men denkt dat het Turksch landsbestuur zinnens is Bulgarië ook langs het water aan te vallen. Eene aanzienlijke vloot transport schepen is in de haven van Constantinopel geankerd. Duizondon soldaten wachten daar om ingescheept te worden. Aankoop van kardoezen of patronen Turkyë betaaldo tot hiertoe moeilijk zijne schulden. Eene bank van Weenen heeft in eens voor 20 millioen frank kardoezen ge kocht en betaald voor rekening van Turkyë. Generaal Zenoffvan Bulgarië heeft ook groote geldsommen in de Weenersche banken lig gen. Hij heeft links en rechts al gepoogd ook kardoezen en anderen krijgsvoorraad te kunnen koopen. Zijne pogingen nochtans gelukken niet. De fabrieken weigeren, onder voorwendsel dat zij te veel afleveringen le doen hebben voor rekening van het Oosten rijkse!! Staatsbestuur.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1