knuüifc m iorlij if fèc-MïSlsRsSe jaargang ca' 282 2 CENTIEMEN HET NIMMER Zsssslag 8 eis SSSaandsg 2 UecsraaSber 1912. 3 t-v r:r 3 m f X3 A G-BH. -^L. S3 BestuurderJ, Van Nuftel-De Qsndt. Bit naSaer bevat 8 bladzijden en wörüï verkocht aan 2 centiemen. üeeklsctat wasa Zo Ha Pêssss Fiaas J! Voorwaarden sier rois Eet budget van wegen en middels in de middssseetie. Eeae ver gadering der Rechterzijde. Est gedacht vaa een lid der Rech terzijde. 'ABONNEMENTEN! Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle poslbureeien van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. i|f ifj TWEEBE UITGAAF, 7 uren 's avonds. craft Rit$ - BUREELEN TE BHUSSEL I TE ftiïLST 72S, Steenweg wan Waterloo, 72S. I Kerlrstraat, Telefoon 114 AANKONDIGINGEN i KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) Ir. 0 60 3® bladz. (de regel) Ir. 0,50 4* biadz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Relilamen (per regel) fr. 1 00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht. iierstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regol) fr. 2,00 (Wij ontvangen den volgenden brief Mijnheer de uitgever, Ik lees in uw geëerd dagblad dat er spraak is van don algemeenen dienst- pneht. Heeft men er op nagedacht dat der gelijke hervorming weeral zeer zwaar cal wegen op die familien dio met een talrijke kroost gezegend zijn en dat zij dus ook van aard is, de leer van liet néo-malthusianiSme nog meer te ver spreiden Kristone ouders,die hunne gedrags lijn doen overeenstemmen met hunne princiepen, zullen afschrikken van uergelijken maatregel. En met recht. Ondervraagt de jongelingen die uit de kazerne terugkeeren en zij zullen u zeggen dat men daar ongehoorde, za ken to zien en te hooren krijgt. Wij kristene huisvaders, wij hebben toch zekor het recht, te cischen dat on ze jongens in do mogelijkheid gesteld worden, zelfs in de kazerne, een totaal kristen leven to leiden. Dio jongens hebben daar zooveel uren por dag in ledigheid door te brengen. Zou bel dan onmogelijk zijn aan degenen die het begoeren de vrijheid voor ieder een middel te verschaffen om dage lijks de II. Mis bij te wonen en zelfs tot de H. Sacramenten te naderen Of is men van ineeniiig geworden dat een door en door kristen soldaat geen dap pere soldaat kan zijn Van de slaapzalen, daar zullen wij best van zwijgen. M. Woeste heelt al lang gevraagd ton minste eene proef te doen en al de beddens door een schutsel af te zonderen derwijze dat elke soldaat zijn kumerke bebb'e en nooit blootgesteld woze aan de plage rijen van anderen. Zoo doende zou geen enkele deftige jongen meer ge dwongen zijn.ooggetuige te wezen van schouwspelen, dio men niet beschrij ven kan, zonder als overtreder van do wet op de goede zeden voor do vier schaar te worden gedaagd. Ik denk de tolk to wezen van alle kristene ouders en smeek uw geeërd en wel verspreid dagblad opdat het ouzo heilige rechten verdedige. Wij willen God dienen, en bot Vader land. Ik heb talrijke kinderen. Het Va derland mag ze allen eischen. Maar dat liet Vaderland ze mij teruggeve lijk het ze ontving. X. (Uittreksel van zijne aanspraak tot de Priesters der Apostolische Vcr- oeniging»). Gij hebt gezegd dat het ken merk van do Apostolische Vereeni- l mg moet zijn, de liefde tot den Paus. En ja, zulks zal ook bijdragen tot uwo heiligmaking. Om den Paus te beminnen is bel voldoende 11a to denken wie do Paus is. .Ho Paus is do bewaarder van bet dogma on van do zedenleer. Hij is de bewaarder van die grondbeginsels welke de familiën verschoonen, de vol keren verheerlijken en de zielen heilig maken k:j is do raadgever van prin sen en volkeren hij is het opperhoofd van wiens dwingelandij niemand kla gen kan, want dat opperhoofd ver vangt God zelfhij is de vader bij uit muntendheid, omdat hij in zich veree- nigt al wat minzaam, teeder en goddelijk is. Het is in den schijn ongelooflijk maar toch, spijtig genoeg, wij bevin den ons in een tijdstip waar wij ons gedwongen zien zelfs aan priesters dezo raadgeving to doen Bemint den Paus En hoe hoeft men don Paus te be minnen Wanneer men iemand lief heeft,dan tracht men in alles zijnen wil en zijnen wensch to voorkomen. Zoo ook die den Paus genegen is moet hem gehoor zamen. Wanneer men den Paus bemint, dan betwist men zijne bevelen niet, noch redekavelt men 0111 te weten boe ver de gehoorzaamheid gaan moetdan zegt men niet dat hij niet klaar genoeg heeft gesproken also! hij verplicht was aan ieders oor in 't bijzonder te herhalen wat hij zoo dikwijls monde lings herhaalde in 't openbaar en her haaldelijk bevestigde in brieven en andere documenten dan trekt men zijne bevelen niet in twijfel onder voor wendsel, als men voornemens is niet to gehoorzamen, dat het niet de Paus is dio spreekt, maar zijne omgeving, dan stelt men noch paal noch perk aar. het domein, waarin het gezag van don Paus zich moet uitoefenen; dan plaatst men rechtover den Paus geene andere personen, hoe geleerd die dan ook nog wezen, wanneer hunne zienswijze af wijkt van den Paus. Niettegenstaande hunne wetenschap zijn zij toch niet heilig,want al wat hoiligiskan niet in misverstand zijn met den Paus. Dusdanig is do ontboezeming van een diepbedroefd hart, en ik geef volle lucht aan die droefheid, niet om uwentwille, lieve broeders, maar om wille van die priesters die niet alleen 's Pauzen wil zoeken in twijfel te trek ken, maar ook onvoorzichtige en ook al vrijwillige ongehoorzaamheid be gaan, tot gr00te ergernis der goedo kristenen en tot verderf van zoovele zielen... F&sesatvs zegeBs. Nieuwe twee kleurige zegels van 4, 5 en 10 frank zijn van nu af in de statiebureelen en in zekere post kan loor'en to koop gestold voor het frankee- ren der verzendingen aan tarief 1 en 2 en van postpakknn. Zij mogen echter eerst van 1 Januari 1913 gebruikt worden. Se T?3eescS2g3Ba5Jsesï. Op do Veemarkt te Antwerpen, in '1 begin der week, waren te koop gestold ossen, 586 slieren, 224 koeien, 1,435 totaal 2,245. Verleden jaar op 22 November werden te koop gesteld ossen, 551 stieren, 1G0 kooien, 1,330 totaal 2.041. Gezien het groot aantal dieren ter markt aanwezig en de vermindering van verbruik van rendvleesoh uit hoofde van het overvloe dig wild, hebben de prijzen eene daling on dergaan 6 centiemen per kilo op voet voor de ossen en 10 en 12 centiemen voor de 'slie ren en kooien. Op do markt waren omstreeks 150 Fran sen o ossen en stieren aanwezig en 300 run deren vonden geen koopor. l)e voorspellingen van eon vleeschnood op 't einde van '1 jaar zijn dus nibt verwezen lijkt Integendeel, alles schijnt aan te duiden dat de prijzen nog zullen dalen. Ë?sï IhoeclsgseücSesa. In allo trams te Antwerpen, is een bericht aangeplakt door hetwelk het aan de damen verboden is in de tramrijluigen plaats te nemen, indien do punten der spelden niet voorzien zijn van schermknoppen. Een kafeeBjaHïtr met eesa fSeachje «es g5ï> m«a§. Gisteren werd op de visclimarkt to Goevordon een kabeljauw verkocht. Toon men hem kuischte. vond men in zijne maag eon fioschje, met daarin eon papiertje, waarop duidelijk in potlood geschreven stond Mijn laalsto groet aan het vaderland. Schip vergaat. U. Boume. SgBCarwegdflesist. Hot Staats blad meldt dat sedert Donderdag het vervoor op do Bulgaarschestaatsspoorwegen hersteld is, doch dat het bestuur nog geene verant woordelijkheid aanveordt voor do vertragin gen, welko er kunnen in bestaan. IN 10-13. Ingericht onder de geestelijke bescherming van den Z. E. H. KANUNNIK ROELANDTS, Pastoor-Deken van Aalst.) Onze reis naar LOURDES i3 voorloopig volgonder wijze vastgesteld, on zal plaats hebben op einde Oogst of begin September van 't toekomend jaar. Do bepaalde dagen 011 uren kunnen nog oeuige veranderingen ondergaan. Een slipte wegwijzer zal dan op tijd en stond afgekon digd worden. 1° DAG. In don morgend vertrek te BRUSSEL naar LOURDES. 2® DAG. Om 8 ure 's morgends aan komst to LOURDES vervoer in omnibus naar de hotels, verblijf in LOURDES, ontbijt •mei koffie, 's middags neen- maal 011 's avonds groote maal tijd iiyle Gasthoven. 3« 4® DAG. Verblijf to LOURDES, kof fie ontbijt, 's middags noen maal en 's avonds groote maal tijd in dc hotels. 5® DAG 's Morgens koffie ontbijt in de hotels,'vervoer in omnibus naar do statie, vertrek naar BORDEAUX en aankomst al daar om 1 uur 's middags. Noenmaal in de spïjszaal der statie. Bezoek der stad, groote maaltijd in do spijszaal der sta Lie 011 0111 8 ui;e 's avonds vertrek naar PARIJS. 6® DAG. Om 7 ure 's morgends, aan komst in PARIJS. Vervoer in omnibus naar de hotels. Ver- Llijf'in PARIJS. Koffie ontbijt. Noenmaal on groote maaltijd in de Gasthoven. Bodevaart naar do BASILIEK van hdt H. HART VAN MONTMARTRE. 7® DAG. Verblijf in PARIJS. Koffie ontbijt. Noenmaal en grooto maaltijd in do Gasthovon. Gedurende den ganschon dag, wandeling por rijtuig (Break), en bezoek aan de wonderheden van PARIJS 011 VERSAILLES. 8® DAG. Koffie ontbijt in de hotels, vervoer in omnibus naar do Hotels en 0111 9 uro 's mor gends vertrek naar 3RU35EL. Aankomst to ERUSSEL om 2 uro 's namiddags. Onze reis naar LOURDES wordt toever trouwd aan do Agfoncio Cook Son de zeer voordcelig gekende Reis-Ageneie van Lon den. Een afgevaardigde var. Cooks bureel lo Brussel zal onze groep vergezellen. In de hieronder aangeduide prijzon zijn begrepen 1* Hot ijzerenwegbiljet van Brussel Noord- Lourdes, Bordeaux-Parijs-Brussel-Noord. 2° Do hotelkosten begrijpende 0) De maaltijden in de spijszalen der statie Bordeaux (terugkomst 5° dag). b) Het vervoer in omnibus te Lourdes en te Parijs (voor 1® oil 2J klas) van de statie naar het hotel hoen gii weer. c) Het nachtverblijf, dienst 011 verlichting in de holels. dHet koffionlbijt. Het klein middag-maal (dejeuner a la feurcholtes) een halve flesch wijn per per soon inbegrepen. f) Het avonddiner (groote maaltijd) een halve flesch wijn per persoon inbegrepen. ff) Do vervoerkosten per rijtuig (Break) te PARIJS gedurende twee dagen. Do eerste dienst der reis is het opdienen van het koffioonlbijt, hij het aankomen te LOURDES. (2® Dag) en do laalsto dienst is het koffieonthijt, bij hot vertrek uit PARIJS. (S® Dag) Terugkomst. PRIJZEN DER REIS: Onze reis naar Lourdes wordt volgens hierboven en hierna gemelde voorwaarden, bij aanbesteding (a forfait) ondernamen, mits het noodigo getal reizigers te bekomen. Bij onze laatste reis nSar Rome hebben wij ondervonden dat de agencie Cock, allo waarborg oplevert voor eone doelmatige en onder alle opzichten wol ingerichte reis. Van nu af kunnen wij verzekeren dat do bedevaart zal geschieden in boste Belgische spoorwegmalerieel. Eloctrisch-verliclite rij tuigen, mot gangen, en niet zooals gewoon lijk in materieel tosbeboorendo aandoFran- scho spoorweg maatschappijen. Do prijs is voor den reiziger van 1° klas bepaald op 280 franken, to betalen door 50 wekelijk- sclie stortingen van fr. 5,60. Do som voor die van 2® klas is bepaald op 200 franken, te kotalen door 50 wekelijk- sclio stortingen van fr. 4,00. De som van die in 3° klas is bepaald op 140 franken, te betalen door 50 wokolijk- sche stortingen van fr. 2,30. Do personen die vóór 1® Januari, niet ingeschreven zijn, zullen na dezen datum, eene vermeerdering van 5 op do reeds ge storte gelden te betalen hebben. Elke inschrijver die zou belet zijn, do reis to ondernemen, kan tot eeriigo dagen voor het vertrok zijn gestort geld wedereischen, rails een verlies van 5 °/0 op hot beloop dor ingeschrevene klas. Voor alle verdere inlichtingon, wende men zich tol het bureel dor «VOLKSSTEM. Voor Tchalaldja. Do laalsto schermutselingen vanTcliatald- ja waren voor de Bulgareu zoo schijnt liet ten minste zoor moorddadig mits zij er van 5000 lot 6000 man verloren. Die nederlaag der Bulgaren heeft lieol zeker groolen invloed geliad op do geestes- gesloltems.dor Turken en hen doen besluiten do onderhandelingen doen lang te duren. Zij weigeren hardnekkig Andrinopel af te staan en do Bulgaren blijven even hardnek kig die overgave eischen. De laatste pogin gen tot uitvallen van de garnizoen van An drinopel hebben bewezen dat de Turken ton einde gekomen zijn van bunnen wederstand. Do overgavo van Andrinopel zou den wa penstilstand in alle geval vcol vergemakke lijken 011 aau de bondgonoolen toelaten tal rijke hulptroepen naar Tchalaldja over te sturen. Al de troepen waarover men in Macedonië boschikkon kan en de laatste binnengeroe pen klas worden naar Tchalaldja overge bracht. Hulp voor de Turken. Eeno ganscho afdeeling vcrsche troepen uit Erzeroum, oeno andere uil Ourfa en eene afdeeling ruiters uit Kourdislan zijn op weg naar Constanlinopcl, Nog het beleg van Scutari De Turken behbon deze laatste dagen do Montenegers willen aanranden die Scutari belegeren. Zij werden telkens met verliezen achter- uitgedreven. Een Turkscho officior uit het kamp van Taraboch gevlucht heeft aan do Montenegers verklaard uat do belegerden in een011 zeer notoligen toestand verhoeren. Do Montenegers hebben eeno burgerlijke overheid aangesteld te Medua en te Alessio. De koning heeft twee dagen toCetligne over gebracht waar hij het bozoek ontvangen hoeft van de afgevaardigden der verschillen de mogendheden. Daarna is hij terug naar Rioka vertrok ken en van daar naar Grudia, waar het alge meen kwartier van hot leger is overgebracht Men weet immers dat do koning Nikolaas besloten is zelf zijne soldaten aan to voeren. Janina za! ook tol dö overgave gedwongen worden Gedurig aan komen Grioksche troepen het leger versterken dat rond Janina strijdt.Mon mag zich allo dagen |n een belangrijk go- vecht Verwachten ronu Janina. Men schat op 25,000 man het legor dat Janina moet verdedigen. Men weet ook dat dit garnizoen tot de overgavo geneigd is 0111 reden van gebrek aan mondvoorraad. Verbrokkeling van Aziatisch Turkije. Do Europeesche verdrukte volkeren heb ben bet toeken gegeven van don opstand to gen Turkije. Albanië Macedonië enz. zijii reeds verzekerd van hunne onafhafhanko- lijkheid. Hot gevolg daarvan is dat Azia tische volkstammen aan Turkije 'onderwor pen nu hetzelfde beproeven. De Armeniërs vragen ook hunne onafhankelijkheid. Do in woners van Kurdistan willen ook een eigen bestuur. Waarschijnlijk dat men ginder ook 't oude spreekwoord kent, «Voorbeelden trokken.» Grcote vernedering voor den afgezant van Turkije Hilmi Pacha. Mon weet nog hoe Hilmi Pacha aan den correspondent, van een groot Parijzer dagblad verklaard had, dat hot minister Berchtold van Oostenrijk was, dio Turkije opstookte on aan dat land den steun van Oostenrijk be loofd had. Aanstondsdaarep eischic minister Bertheld de logenstraffing van dio bewerin gen. Hilmi Pacha heeft niet geaarzeld en heeft al zijne gezegdons ingetrokken. Rusland wil ook van den oorlog r.ie! De Russische, liooger-officicr, heeft het volgende beweerd. Wij weten wat er in het oorlogsministerïe omgaat en wij mogen u vorzokeroü dat nie mand daar don oorlog wonscht. Er zou moeten een toeloop van gansch bij zondere omstandigheden voorvallen, voor aleer men ons lot den strijd zou dwingen. Zoo b. v. indien Oostenrijk Sorvio aanviel. Belgrado innam en openlijk partij trok voor Turkije, en do Grieken verplichtte afstand te doen van Salonika en de Bulgaren van An drinopel. Maar dat alles is zoo weinig waar schijnlijk. I11 liet volk nochtans ontstaat er oeno Iie- vigo goesting ten voordeele van den oorlog do dagbladen ook eischen dat wij krachtda diger optreden in do Balkanen. Wij willen nochtans naar dio taal en op roepen niet luisteren, omdat wij innig over tuigd zijn dat wij niot gereed zijn. De laatste oorlog met Japan heeft klaarblijkend bewe zen dat, onder vele oogpunten, do inrichting van het Russisch leger-menige hervorming vergde; die horvormingen zijn gedeeltelijk uitgevoerd, het ware eeno groote onvoor zichtigheid van onzenlwege aan den oorlog te denkon vooraleer zij gansch voltrokken zijn. Ds inneming van Durazzo Men bericht uil St. Jan do Medua dat de Servische afdeeling van Paunovic verleden Donderdag op eenigo kilomotors afstand van Durazzo kwam en aanstonds het bonbarde- ment van de stad begon. Dal bombardement werd onderbroken door het hijschen van de Alhaneesclio vlag hoven aan de oude verstem king. Eenigo Albaneezen werden als onderhan delaars afgestuurd. Het Turkseh garnizoen bood geen don minsten wederstand en een eskadron Servische ruiterij trok de stad biu- non. Kouten kogels M. Frack Magee, oorlogscorrespondent beweert dat da Turken to Koumanovo moesten vechten met HOUTEN kogels I Hij schrijft Ik bob honderden doozen gezien op hot slagveld van Koumanovo. Men kon geen stap doen zonder or op te loopen. Ik kon het bijna niot gelooven en heb ze dan op- geraapt on onderzochtliet omhulsol was uit koper, do kogels uit rood gekleurd hout. Do doozen droegen volgende merk. «Duiisclio wapenfabrieken van Carlsruhe» Drukking der mogendheden De afgezanten van Turkyo te Londen, ta Parijs en te St. Petersburg hebben aan Tur kse do wensehen overgemaakt van die wa- derzijdsche landen, dat het hoogst in 't ba- lang van Turkyo is don vrede te teekenon. Dezelfde mogendheden hébben aan do Bal- kauslaten den raad gegeven den vrede to sluiten die hunne militaire eer en hunne stoffelijke belangen niet zou krenken. (Vanonsen bijzonderen briefwisselaar). Brussel, 30-11-12. De middonsectie die gelast is mot het neer- loggen van het budget van wegen cn mid dels is vergaderd verleden Vrijdag te lü ure 111 het Nationaal Paleis. Dio sectie kon geene rekening houden van der. nat ionalen rouw, omdat do wet beveelt dat budget neer te leggen vóór hot einde van het dienstjaar en omdat de Senaat altijd mis noegd is, daar men hem den tijd niet vergunt dat budget goed lo onderzoeken. Waren tegenwoordig M. M. Scholaert, voorzitter, Do Bue do Lichtervolde, Hoyois Petit, Ozeraye. M. Iloyois vroeg do afschaffing van hot vergunningsrecht. Men hooft daarop geant woord dat in princiep iedereen daarover 't akkoord is maar dat het dan noodig is eone andere bron van inkomsten to voorzien om ddzo to vervangen. Na betwistingen werd het budget aange nomen met vijl stemmen tegen 00n. Eonige andere bijgevoegde bepalingen worden mot dezelfde meorderheid gestemd cn M. Hoyofi als verslaggever aangeduid. Do middenseclie zal vergaderen binnen enkele dagen om lezing te hooren van dat verslag. Do recliterzijdon van Kamer ea Senaat zullen Woensdag vergaderen om kennis te nemen van het militair wetsvoorstel.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1