Oorlog ii) do Balkansn Wezen wij spaarzaam 'T EEN EN 'T ANDER 'ftègentiefiilê jèargsng ei' tl ID €3r B 3L. A. ID P© feiestssBsl ira het ParfessssEst BUITENLAND. 2 CENTIEMEN HET NUMMER OoKïSersSag 6 FeSsruarï S 3 S3. ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franks*. Inschrijving in alle posthureeïen van het land. 1* UITGAAF, 4 tl, 's avonds its ijs 2° UITGAAF, 7 u. 's avonds e'S Pour toute la publicité commerciale et financière du journal, s'adresser cxclusivcment a l'Agence RéclameGodts, ^JWacc-do la Bourse, Bruxelles. r-rrr- EUREELEN TE BRUSSEL TE A&LST bi. GÖDTS, Betirsplafi^Sj 2 I Keriistraat, Telefoon A 3299 I Telefoon 114 Bestuurder J. Van Nuffel-De Qondt. s; AANKONDIGINGEN j KI. aank. (1 tot 4 tl. rog.) fr. 0,60 3® bladz. (de regel) Ir. 1,00 4* bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 fr. 1,0 Hl Sport (per regel.) Gemengd nieuws per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00' Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commerciale en finaneieele aankondigingen zich uitsluitelijk te venden Agence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. In verscheidene dagbladen werd er verleden week gesproken van oneenig- keid in het ministerie. Wat is er desaangaande waar Wat is er gebeurd Ziehier inlichtingen welke misschien wel zullen gelogenstraft worden maar onkel door personen die zelf op de hoogte van. de zaken niet zijn. In den beginne der week was de toestand niet allergunstigst. Men hoor de spreken van trekken eir sleuren van misnoegdheid, van verdeeldheid. Den Woensdag zager de hemel veel heldorder uit. Iedereen weet welken pijnlijken indruk de tusschenkomst van M. Mélot Don derdag,op de rechterzijde maakte. liet scheen reeds dat heel derecliterzijde hals over kop in don loozen strik van Vandervelde ioopen ging. 't Is dan dat Staatsminister Woeste rechtsprong om de zaken langs hunnen rechten kant te doen inzien. Hij werd door de rechterzijde warm toegejuicht. Dicnzelfden avond, lijk wij reeds aankondigden, word een ministerraad gehouden, waarin bleek dat alle mi nisters volkomen eensgezind waren en allen de zienswijze van den achtbaren Staatsman deelden en die dan ook ge trouw zouden blijven. Sinds dien bleef de toestand onver anderd. Eone zaak is zeker dat M. de Broqueville en heel het ministerie bij zijne zienswijze blijft en geen spellekop daarvan zal afwijken; allo toegeving aan de hervormingsgozinden blijft in de huidige omstandigheden gansch on mogelijk. Zulks vers'aaat de katholieke meer derheid. Zulks verstaat ons katholiek landsbestuur. Daarom ook verdienen zij liet volle dig vei'tróuw en en doalgemeène goed keuring van al de Belgen,die zich met de rust, den bloei cn de welvaart van hun vaderland bekommeren. Een bejaard man, oud-bediende, rnet veel zorg en veel vooruitzicht in af wat hij doet, stort maandelijks in tic spaarkas eene kleine som. Maandag laatst kwam hij voorzien van zijn spaarboekje en van zijn geld aan hel winket der Centrale Post to Brussel. Daar stonden reeds een vijftigtal personen te wachten. Twee bedienden ontvangen de kliënten, wei te verstaan zonder zich te overhaasten, want zulks ware tegenstrijdig met de goede orde die er lieorsèhen moet. 't Is nu de bejaarden heer, Hoeveel trekt gij terug vraagt do rekenplichtige. Ik kom niet om geld te halen, maar om geld to storten. Verschoonitig, ik meende, omdat het de dag is... Wat wilt gij zeggen Heel simpel vandaag komt ieder geld afhalen 't is immers karnaval. Ëerbsterd Gchieügeriei. In het Amerikaansche leger zal een nieuw zelfwerkend schrootkanon worden beproefd dat, naar zijn uitvinder beweert, 652 scho ten per minuut kan lossen. Het nieuw speelgoed is voel lichter dan eene mitraljouze Maxim, berust op een voet en kan door een enkeion soldaat worden be diend. In de verondorstelling dat eon legerkorps over 100 van die kanonnen beschikt, zouden dan per minuut, ruim 65.000 schoten kun nen golost worden. In de veronderstelling dat elk schot wit treft, zou het Belgisch leger tegenover dergelijke bewapening op een paar minuten naar do kaartjes zijn. Zoetssïaai, de kleinste gemeente van België, tolt 24 inwoners. De officieele naamlijst dor Belgische gemeenten die verschenen is maakt ons bekend dat Wost-Vlaanderon immer de kleinste gemeen te bezit te weten Zootenaai, met 24 in woners. Men zal nochtans verwonderd zijn lo ver nemen dat de oppervlakte van Zootenaai het dubbel is van St-Joost-ten-Noode, wederzijds 206, en 103 hektaren. Er zijn te Zoetenaai 5 kiezors, allen maken van rechtswege deel van den gemeenteraad dia do overige twee noodige leden ontleent aan Eggewaorls Capelle en Avecapelle. Do gemeentesekretaris is van Adinkerke, do ontvanger van Alveringern, de postbode van Veurne en dc veldwachter van Avecapelle. Andere kleine gemeenten buiten Zoetenaai zijn nogMouceau (arr, Dinanl), 35 in woners. Hereen, (Tongeren) 75 inwoners Niverleé (Philipvillo) 83 inwoners, en Fre- loux (Borgworm) mot 88 inwoners. De laatste sirijdervs» 5S33- Jan Lavallé, do laatste zoogezegde strij der, dio te St-Mard, bij Aarlen, woont, zal op 4 Februari 104 jaar oud worden. Die man ziet de toekomst nog lachend in en zijn geest is nog buitengewoon heldor. In Maart 1828 nam hij doel aan do loting en maakte, onder de Nederlandscho regee ring, cleel uit van de 2a afdeeling, in garni zoen te Namen. Toen de omwenteling uit brak, ontstond het oproer ook te Namen. Het volk schoot op het bataljon waartoe Lavallé behoorde, maar dez9 word niet gewond. Zooals vorscheidene zijnor vrienden, ging hij toen tot de revolutie over on nam verder aan de omwenteling deel. Na afloop daarvan koorde hij naar zijn dorp terug, doch werd later bij hot Belgisch leger ingelijfd. Alsdan vocht hij herhaalde malen to Venioo, waar hij werd gewond en in hot gasthuis opgeno men KoBeessiaüsÊaek. Volgens eene dezer dagen door hot Handelsbureel van Londen openhaar gemaakte statistiek, ont gon men in 1911 een totaal van 1050 mjl- lioen ton kolen, waarvan meer dan een kwart van Engeland kwamen on meer dan twee-vijfde der Vereonigde Staten. Ziehier de voortbrengst dor bijzonderste landen, waar kolenadors zijn Ton Vereenigde-Stalen 443.025.000' Engeland (Veretnnea koninkrijk) 271.899.000 Duitschland 153.164.000 Frankrijk 3S.023.000 België 2-2.683.000 Het is Engeland die de meeste arbeiders bevolking telt voor do kolennijverheid 1.027.500. De koolmijnen der Voreenigdo- Staten gebruiken 725.000 werklieden. In Duitschlaud 621.100 (cijfer van 1910). De {SesusSea". Hot ministerie van openbare werken heeft drie ontwerpen on derzocht van do werken die aan de Dender- vaart dienen uitgevoerd te worden, om de scheepvaart te vergemakkelijken en do re gelmatige overstroomingen to voorkomen. [Iet plan dat aangenomon is bestaat in eene afleiding van den Donder naar do Schelde, voorbij het Oud-Sas en langs Appels-bij - Aalst, waar men eene vaste brug zou leggen. Er>raixterij lc Wetsvoorstel. De regoering heeft op hel bureel van den Senaat een wetsvoorstel neergelegd, welke de wet op de vereenigin- gen van Maart 1910 zal volledigen. Dit wets ontwerp stelt onder andera voor eon steun fonds to slichten ten einde zekere vereeni- gingen welke van hunne goederen beroofd zijn, meer of min ter hulp te komen. Overstroomingan. De Seine stijgt op onrustwekkende wijze te Parijs. Zij is reeds gemiddeld dorlig centimeters gestegen. Over al staan de kaaien onder water. De scheep vaart is onderbroken. Te Ilazobroek hebben de aanhoudende re gens dezer laatste dagen do rivieren der Leiestreek op verscheidene plaatsen doen overstroomen. Volden en weilanden staan onder water. Brand. Dijnsdag namiddag zijn do werkhuizen dor glasblazerij Aviche, door eenen brand in asscho gelogd. Do schade bedraagt 500,000 frank, Duitsclxlandl. Vriendschappelijke betrekkingen. Een bericht uitMonrovia meldt dat de vriendschap- betrekkingen tusschen Duitschlaud on Libe ria zijn aangeknoopt. Ter gelegonlieid van <1© verjaring van den Duitsclien Keizer heeft de voorzitter der re publiek van Liberia, zich bij den bevelhebber van den Panther begeven en heeft horn cone LiberiaanscUe onderscheiding toege kend. Bloedig drama. Zondag nacht heeft een bloedig- drama plaats gehad in de zaal der Catherinetten, te Golmar, waar een ge maskerd bal plaats had. Mej. Hólèno Mir- bach, dansmeesteres van den stedelijken schouwburg, was in Aarmon gekleed en vergezeld van eenen vriend, M. Jules Meyrel vertegenwoordiger eenor automobielfabriek, naar liet bal gegaan. Het schijnt dat Mej. Mirbach ma* andere mans dansto en dat zulks de jaloersohheid opwekte van Meyrel, dio besloot to vertrokken. Op den dorpel dor zaal sloeg do handelsvertegenwoordiger de jonge vrouw, die opeen3 d9n dolk trok, welke zij aan eenen band droeg, en hem Meyrel in de borst stiet. Deze ovorleed eeni- ge stonden later. Nalatenschap van den prins-regent Luit- pcld. Men kent thans de laatste schikkin gen van wijlen den prins-rogent Luitpold van Boieren. Hij heeft zijn paleis Leuchtenberg geheeten, aan zijn jongslen zoon gelaten, prins Leopold, schoonzoon van den keizer van Oostenrijk. Prins Thérèse, eenige doch ter van den prins-regent, zal de erfenis heb ben de villa Amsec, nabij Lindau, op het Constanzmeer. De prins-regent had ook 500 schilderijen, welke verscheidene kunstenaars hem geschonken hadden. Deze verzameliog wordt den Staat geschonken. Daarentegen zullen er 400 schilderijen van groote mees ters verkocht worden en de opbrengst zal tusschen do kinderen van den prins-regent verdeeld worden. Werkstaking. Zes duizend messenma kers hebben to Solingen, nabij Dusselaorf het werk geslaakt, vereejaisde staten Het presidentschap. Do Senaat heeft met eene meerderheid van twee derdon dol leden een besluit genomen, volgons 't welk oen president nechts eenmaal eon tormijn van zes jaar aan't lioold van don staat zal slaan. Dit voorstel zal nu worden enderworpen aan de beslissing van het Huis van Afgevaar digden. Gedurende do bespreking liet men doorschemeren dat dezo maatregel gerjcht is tegen de mogelijkheid dat Roosevelt voor do derde maal president zou willen worden. Dc imrhigratiewet. De immigratiewet, waarhij ongeletterden do toegang tot do Ver- oenigde Slatou wordt ontzegd is door den Senaat goedgekeurd, en gaat nu naar presi dent Taft ter onderteekening. "Elngalanci De suffragett'jn. De suffragetten zetten hunne plagerijen te Londen voort, Maandag heeft men bevonden dat er in verscheidene brievenbussen vloeistoffen van allen aard en van alle kleuren gegoten waron, doch de brieven waren er niet door vernield. Eene suffragette werd op heeterdaad in do vol gende omstandigheden betrapt. Mot te haastig een floschjo brandend vocht in eene bus uit te gieten, spatte een deel ervan op haren arm. Zij werd verbrand en huilde van de pijn. Een agent snelde toe, deed haar verzorgen en hield haar vervolgens aan. Den ganschen nacht door hebben de suffra getten plakbrievon geplakt op do muren, waar zulks streng verboden is. De agenten hebben veel werk gehad mot al die plakbrie ven af te rukken. Overeenkomst. Eene overeenkomst is gesloten tusschen de bestuurders van den Duitsclien on Engelschen vaartuigdienst. Hot kontrakt vermeldt dat zij olkandor ou derlingen steun en hulp moeten vorloonen. Italië Door bandieten gedood. Zondag nacht werden twee gendarmen, die do wacht ston den, .op do bijzonderste plaats van Recal- muto door bandieten gedood. De prefekt van Grigcnti heeft cone premi% van 10,000 frs. uitgeloofd aan wie do daders zal doen ont dekken. Erge onlusten ta Napels. Ten gevolge van eene verhooging van het oktrooi zijn Maandag te Na peis ergo onlusten ontstaan. Eer. stoet van tien duizend manifesteerilers werd gevormd en nam eene dreigende hou ding. Do ruiterij van hot legor werd er op afge zonden. Zij chargeerde de menigte."De woede der manifesteerders klom alsdan ten top en een regen van steenan on andore voor worpen viel op de soldaten neer. Er zijn vele gekwetsten. Ftvislaaaci De Oostenrijkscbe gezant ta Rusland. Dijnsdag namiddag heeft do Oostenrijkscbe officier, prins Hohenloho. in het paleis van Sarkoé Selo aan den o.-«usr i ••■•lof over handigd door keizer Frans Joseph eigenhan dig geschreven. Naar men zegt handelt de brief over de grensverdediging tusschen Rusland en Oos tenrijk. Duitsche bespieders. Do Invalide Russe meldt dat dezer dagen drie kerels in vollen nacht een wissehvachler hebben aan gevallen ter statie Lapy. Terwijl zij hem met hunne revolvers bedreigden lieten zij zich brengen naar dé brug over den Marev na zorgvuldig de brug te hebben beschouwd en gemeten, vertrokken do onbekenden. Anderzijds wordt gemeld dat de krijgs- rechlbank van Warschau den prins Emiel Ballarin wegens verspieding veroordeelde tot vijf jaar dwangarbeid. Tijdens het proces bleek dat Ballarin aan de Duitsche overheid lichtleekeningen zond van de Russische ves tingen in Polen dat hij, met reisduiven, de door den Russischen staf afgekondigde dag orden had overgezonden. De bespieder was onderrichtgever bij verschillende regimenten zoodat hij gemakkelijk aan belangrijk nieuws kwam. Een drama. Uit Vilna wordt aan het beursblad gemold dat te Iourgeliski, in Lutanië, do boer Misium, die in eene herberg twist had met zijn buurman Skulitchyk, naar huis liep om een geweer to halen. Ilij kwam voor het huis van Skulitchyk en begon to roepen Brand IliilpToen Slcuth- chylc op dit geroep buiten kwam schoot Misi um hem noer. Hij loste eveneens schoten op den zoon van het slachtoffer die zwaar ge kwetst werd. Nochtans werd hij zelf met stokken aan gevallen door heel de talrijke familie Skuth- chyk en bleef dood ter plaats. Bloedig gevecht. Een hevig gevecht heeft plaats gehad in de straten van Kiev, tusschen soldaten en een deserteur, dio op- volgentlijk een kapitein en twee soldaten doodschoot,waarna hij op zijne beurt gedood werd. Ontploffing. Uit Sosnovico wordt ge mold Eene ketclontploffing .had plaats in eene fabriek. Negen werklieden weiden erg gekwetst. Voor zes liunnor is geen hoop op genezen. Een is reeds overleden. De Joden. Talrijke Joodsche familiën, die sedorl vele jaren Sl-Petershurg bewonen, kregen van het beheer bevel die stad te ver laten, Die uitdrijving, waardoor honderden han delaars ten onder gaan, is het gevolg van een nieuw reglement op do Joodsche hande laars, krachtens hetwelk dezo moeten voor zien zijn van bijzondere boekjes, afgeleverd door do policie dor gemeente waar zij gebo ren zijn, waarbij zij gemachtigd worden te wonen in den aan de Joden verboden omtrek. Dit reglement trad in werking op 1 Januari oude stijl. Geen der St-Petersburg verblijvende Jo den was in regel, daar geen enkel provinci aal béheer hun tijdig hun boekje bad be zorgd, alhoewel sedert maanden daartoe bevel was gegeven door don minister van Binnenlandsche zaken. Beurseomiteiten toe kenden bij den minister verzet aan legen die maatregelen ten opzichte van de Joden, waarvan do economische gevolgen zwaar drukken op 's lands handel on nijverheid. y K01150 Veroordeeling. DeËngelschman Moore, hoofdopsteller van een dagblad, is to Katan ga veroordeeld, uit hoofde van eerroovonde artikels welke hij ten laste van het bestuur van den Kongo, geschreven had. Onderhan delingen hebben op dit oogenblik plaats tusschen de Èngelscho cn do Belgisch re goering, om nadere inlichtingen to bekomen Engeland eischt eenen spoedigen en wel geslaafder. uitleg en dreigt zelfs met weder wraak indien de veroordeeling niet gewet tigd word. Brazilië Landverhuizing. De minister van land bouw heeft een contrat geteckend mot de Vennootschap voor landbouw handel cn nijverheid, omtrent do immigratie en plaat sing van 10.000 huisgezinnen van Europee- scho landverhuizers. A.Tiistraiie Boschbrand. In de kolonio Victoria is een schrikkelijke boschbrand uitgoborsten. Het vernielend element woedt op 00110 uit gestrektheid van verscheidene duizende mijlen. Vele huizon zijn reeds do prooi dor vlammen geworden. avEoxilto. Eon trein aangevallen. Op eon dortig- tal mijlen ten Westen van MeXiko hebben de zapatisten Zondag avond con reizigers trein aangevallen. Zij deden eerst den trein ontriggelen en schoten dan op de wagons, die troepon bevatten. Zij hebben twaalf solduton gewond. De wacht bestond uit oen twintigtal manschappen.. Vier reizigers wor den godood en verscheidene andoren worden gowond, Volo vrouwen werden opgelicht. Nog pogingen van de Mogendheden Verscheidene afgezanten van groo'e mo- endheden brachten verleden Dijnsdagbezoek aan M. Gueschof, om hem de wouschen der groolo mogendheden uit te drukken, to weten dat Bulgarië zou toegevend zijn aan gaande de godsdienstige belangen van de Turksohe bevolking, in geval de Turken zouden afstand doen van Andrinopel. M. Gueschof heeft daarop goantwoord, dat men aan de godsdienstige instellingen van de Turken eon zelfbestaande bestuur geven zou. In de officieele kringon van Softa gelooft men ook, dat weldra do onderhandelingen zullen herbeginnen door toedoen van de mo gendheden, die, zonder ophouden, links en rechts vriendschappelijke voetstappen aau- wenden. In al do kringen van Sofia is mon over tuigd, dat Andrinopel binnen do week vallen zal, en dat dan de onderhandelingen voor den vrede zullen herbeginnen. Men .verhoopt dat de Turken dan heel wat toegevender zullen zijn en dat men dan heel gauw tot het ondorteekenen van den vrede zal geraken. Wat aangaat het toekennen vaneen zelf bestaand bestuur aan al de godsdienstig® instellingen men schijnt gansch geneigd in de officieele kringen om zulks loo to staan zoo ook voor het aanstellen van een hoog® dignitaris, lijk in Tripolilanie, en desaan gaande zijn geene moeilijkheden te vreezen. Te Constantinopel werden geruchten in omloop gebracht, volgens dewelke woldra afgevaardigden van Bulgarië te Constanti nopel zouden toekomen, om de zaak vau An drinopel op te lossen. Verklaringen van M. Dancf Het lierbeginnon der vijandelijkheden heeft enkel voor doel de Jonge Turken te dwia- gen, die vredesvoorwaarden aan te nemen, waarover hunno voorzaten liet reeds oena schenen. De vrede zal gesloten worden, in dien do Turken aanstonds en in hun geheel al die voorwaarden aannomen. Zoo niet, dan zullen al do bondgenoten den oorlog tot in hot uiterste drijven on ook nieuwe vredes voorwaarden duarstollen. In geen goval zal or nog een wapenstil stand gesloten worden. Voor het overig® blijven de bondgenoolen onverdeeld. Misverstand tusschen Oostenrijk en Duitschland. Te Ween en is men overtuigd en verbit terd omdat Duitschland altijd spreekt van voorzichtigheid on gematigheid. Men ver klaart ook dat zonder de drukking van Duitschland de handelwijze van Oostenrijk gansch anders zou geweest zijn, dan zij nu was. To'Berlijn integendeel verklaart mon dat do diplomaten van Oostenrijk, van den be ginne af, niet goed wisten welke richting t€ nemen en dat lot hiertoe niemand iets vat hunne handelwijze wist te verslaan. Rumenië gaat voort met wapenen. Uit Bucharest seint men aan den Tymes, dat do militaire toeborcidsels van Rumeni® voortgaan. Nog Andrinopel. Een dec! der stad zou in brancl staan. Het bombardement van Andrinopel ging voort Dijnsdag. Naar een telegram Havas zouden sommige kwartieren van de stad ia brand staan. Een onafhankelijk grondgebied te Andri nopel. Do consuls dor vneemde mogendheden to Audrinopol hebben gevraagd dat men in do stad een onzijdig grondgebied oprichte, waar al de niet strijdend© elementen in veiligheid zouden verkoeren, Do groot-vizier verklaarde dat hij daai; volgaarne wou in toestaan, maar (lat het dan volstrekt noodig was er de erkenning van dat grondgebied door do Bulgaren to vec-t krijgen. De Bulgaren rukken op naar Constantinopel. Het schijnt bevestigd dat do Bulgaren overtuigd zijn dat do inneming van Constan tinopel nu gemakkelijker vallen zou dan bij het begin dor vijandelijkheden. Do Giornalo d'Italia bevestigt dat nieuws en meent te wéten dat de mogend heden aan de Bulgaren do vollo toelating gaven lot in Constantinopel door te dringen om daar do vredesvoorwaarden te doen teekeuen.

De Volksstem | 1913 | | pagina 1