Oorisg in de Balkanen Eens stilzwijgendheid van groots Beteekenis 'T EEN EN 'T ANDER RUITENLAND CSegeniienda |sss«||aïïg m' 7© ZcsSersteg 5 April 5 313 DAGBLAD 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN» Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 iranken. Inschrijving in alle postbureeiec van het land. I" UITGAAF, 4 u. 's avonds «j» i» 2° UITGAAF, 7 u, 's avonds gjt Pour toute Ia publicité corr.merciale et finanoière du journal, s'adresser exclusivement k l'Agence Réclame Godts, 2, Place de la Bourse, Bruxelles. BUREEUEN TE BRUSSEL I TE AALST £3. COOTS, Beursplaats, 2 I Kerlcstraat, Telefoon A 3299 I Telefoon 114. BestuurderJ. Van Nuffel-De Qendt. AANKONDIGINGEN! KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0 60 2* bladz. (de regel) fr. 1,00 4* bladz. (de regel fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Sport (per regel) w fr. 1.09 Gemengd nieuws per regel) fr. 2,00 Recht. berstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2.0t Commereialo en financieele aankondigingen lich uitsluitelijk te wenden Agoucc Réclame Godts, 1, Beursplaals, Brussel. Eindelijk is liet vonnis gestreken het nieuwsgierige volk voldaan, het geroesemoes en de koortsige gejaagd heid der massa voorbij. De pers heettop alle manieren trach ten de volksdrift te voldoen,en is reeds in hare gejaagdheid op iets andors uit. Nog was het lot over de twee plicli- tigen niet gevold, of reeds werd de brand van den paardencirk in de groote stad Antwerpon, aan de vier hoeken van den wereld uitgebazuind door de gewiekte faam der pers. Doch valt er bier niet eenen oogwenk na te donken en cer.e heilzame les uit dat alios te rapen Uit het kwaad kan men soms toch nog iets goeds lezen. Drie familiën worden in een oogenhlik ten onder gebracht. Een bravo, oppassende huis vader, valt slachtoffer eoner sluip moord, twee burgershuisgezinnen val len door het wangedrag van vader in de ellende, in 't ongeluk, in de eer looste schaamte. De oorzaak van al dit onheil? Genot en geldzucht.Om geld te hebben daar voor hoeft men to stelen, om te stelen zal men moorden. Doch wat is moorden nog op onze dagen Alle dagen hooren wij het her halen op allon toon. De hemel, de hel al hersenschim, goed voor kinderen on vrouwen. Moet het dan verwonderen, dat mannen licht omspringen met God en zijn gobod en Gij zult r.iet stolen of dood niet ook werpen bij de on bruikbare dingen. 't Waren hier nochtans mannen uit den begoeden stand die voor 'tassisen- hof verschijnen moesten. 't Was niet, zooals meermalen go- beurt 't uitschot der maatschappij. Neen Ilutme opvoeding, hunne ge leerdheid, hunne betrekking lieten toe een gemakkelijk en deftig leven te lijden. Hun gezelschap werd niet ge- vtucht, doch veeleer gezocht, en ver schillende burgers voelden zich door hunne vriendschap vereerd. Maar dit was niet genoeg. Schitte ren wil en zal men, al de genoegens va» 't leven kennen, alle vermaken na jagen, en hooger staan dan andereh. -Daar gaapt de afgrond van 't bederf togen, de deugd klopt te vergeefs aan 't- hert, de worm der consciëntie wordt niet meer gevoeld. Bijna heel do samenleving immers gaat aan die zijde mank, en drpef is het om vast to stellen dat de verdedi gers zoo licht omspringen met huise lijke vrede e.n getrouwheid. Zouden zij anders durven beweren, onder 't gelach van 't publiek: Ziet eens wat er gebeurt in theater cn af gelegen wandeldreven. Sluiksche huisgezinnen, waar vindt men er geen?» Dit alles zeggen zij, en spreiden het met aanlokkende kleuren ten toon, al leenlijk om do twqo ontaarden wit te wasschen en voor hen de laagste volksdriften op te wekken en 't mede lijdon voor de twee -booswichten, dio ze haast gingen afschilderen als slacht offers en ongelukkige verstootelingen der samenleving. Eens dat men 't pad der deugd ver laten heeft, dan holt men toomloos voort op den weg die Breed is en gc- goraakkelijk ten bedervo voert. Niets is meer heilig. Die vriendschap wordt met do voeten getreden,'en on- meedoogend doopt men zijne handen in 't bloed van vriend, zoowel als van vijand. Jammer dat soortgelijko gevallen zoozeer de nieuwsgierigheid opjagen, en als in eenen zwarten stroom ovor de maatschappij uitstorten met het slijk der ondeugd, en de sohaamtèloozol zucht alles te genieten, alles te dur ven, alles temogen doen. Jammer dat de grootste geheimen van den anders zoo stil schijnenden huiskring worden opgerakeld en aan do ongezonde nieuwsgierigheid der volksmassa ten prooi geworpen. Jammer ja, dit alles Moge de sa menleving eens voor goed uit hare dui zeling ontwaken en leeron dat er slechts geluk en vrede te zoeken is bij Hem, die zich noemt de Weg, do Waarheid en het Leven. De gouden raad vanThomas a Kern- pis zou heel iets anders uitwerken dan gevang en levensdurigeu dwangarbeid, wilden wij allen hom volgen, t. w. Tracht de gebreken, die gij in ande ren ziet, zelf te vermijden. Lug, Weinig wordt or in de liberale dagbladen gewaagd van de kiezingen van verleden Zondag voor den goetleu- mannenraad. En om reden Zij hebben Waarblijkend doen inzien, nog beter dan dezelfde kiezin gen van 1912, dat er geene liberale werklieden zijn. Da Chbonique van Donderdag 3 April rept er eventjes een woord van en beweert dat do partijen der linkerzijde geena al te groote verliezen hebben ondergaan Maar, lievo konfrater, om iels te verliezen moest men beginnen met iels te hebben. En wat hebben de liberalen op dat gebied te verliezen !•- De rechterzijde heeft niet al te veel bijgewonnen Kostbaro bekentenis. Zelfs in 't Walenland, waar enkel do roodo vlag wapperen mocht, overal doende Katholieke werklieden vooruit gang, overal gaan zij met reuzenschre den vooruit, waar zij oene vrijo veree- niging tegen de dwangkazernen der socialisten durven oprichten. De katholieken tellen de plaatsen niet meer waar zij verleden Zondag triomf mochten vieren. Die dag bewijst dat het leger dor vrede en eendracht helleger der recht vaardigheid en der verdraagzaamheid talrijke aanwinsten deed, zoowel bij eenvoudige arbeiders als hij do begoe- de burgers. E-Savs&iSaeweyïng In don loop der maand Maart werd do liavon van Antwerpen bezocht door 62G zeeschepen metende te zatnen 4,212,4S4 ton, tegen 578 schepen en 1.107,410 ton in Maart 1012. Aanwinst 4S sohepcu on 100.068 ton. Do statistiek over don eersten trimester luidt 1,753 schepen en 3,491.370 ton aanwinst op verleden 70 schepen en 203,254 ton. Voor Rotterdam is de aanwinst 32 schepen en 49.490 ton. Voos* 'SeeSel Dinsdag werd door het Godshuizenbesluur te Doornik verpachting gehouden van zijn jachtgoodcren, gedurondo oen tijdverloop van 9 jaar. Er waren niet minder dan 400 liefhebbers opgekomen on de pacht bereikte waarlijk onverwachte prijzen. Zoo werd oen !ol van 46 hectaren, dat bij de vorige verpachting 4 fr. por hectare en per jaar gold, nu opgejaagd tot 31 fr. Andoren gingen van 4 lot 31 fr. van 15 tot 30 fr. enz. I>o jaarlijkscho opbrengst zal nn 16,000 zijn in plaats van 12.000 fr. Engeland Kongo. In do EngelscUe Kamer i3 door een minislor do verklaring afgelogd dat do Regeoring hot inzicht heeft do aanhechting van Kongo door België eerlang te erkennen. Dezo zaak noch tans zal aan de bew illiging van hol lagerhuis wordon onderworpen, doch kan niet tor sprake komen voor einde Mei. Nochtans tracht do boruclito Congo Reform Association stokken ia de wielen to steken met aan te klagen dat i;: zekere streken van da kolonie nog bedenkelijke praktijken worden geduld. Naar allon schijn zal van die uiterste poging om België te benadoeleu niet veel terecht komen. Hoe langer, hoe schooner- Gij zoudt nu denken dat de socialistische politiekers over hun werk gewetenswroeging gaan krijgen, dat zij zullen terugdeinzen voor die misdaad, de broodwinning der dok- kors VOOR ALTIJD ter eere van den roo- don politieleen winkel kapot te maken. 't Moet zijn dat die hoeren, integendeel, den trearigon toestand welken zij aan onze haven in liet leven roepen zeer pleizant vin den. Zij schijnen lo werken om nog meer puin opeen te stapelen. Zij worden biorin thans geholpen door doEngelschesocialislen. Ila dokwerkers, gij zijt besloten aan de bevolen van do politiekers niet te gehoor zamen. Dio heeren zullen u dat anders leeren Hunne trawanten van Engeland zijn daar nu aan bot werken om te beletten dat er nog kolen naar Antwerpen gevoerd worden. De dokkers zullen willen, maar velen zullen niet kunnen werken, tengevolge van al die kuiperijen dit hopen, ten minste, Wieme en Compagnie. Zoo trachten Engelsche en Belgische so cialisten thans eensgezind onze brave havou- workors en hunne huisgezinnen teenemaal ton onder te brengen. Arme dokkers. op wior rug do roode lei ders zoo ongenadig voor hun politiek kraam ijveren ecierlancl Koningin-moeder op reis De koningin moeder zal in 't begin van Mei naar Hoidel- berg begeven, om er een bezoek lo brengen aan hare tante, de koningin-weduwe van Zweden en om daarna eo'no kuur te dp en in Duitsohland. Zij zal half Juni naar Soestdijk "woerkeeren. Franlcri^ ic Eene dievenbende aangehouden De Parijzor policio komt eene bende arnachisten aan te houden dio de persoonlijke terugno ming druk in praktijk sloldon in do huizen van don vorzondingsdienst in het center van Parijs. Het zijn da gonaamden Gazzala, Perrotot en Doillet en vrouw Morlióre, lus- schen 21 en 27 jaar oud Zij werden betrapt toen zij een pak stoffen van 400 fr. waarde ontvreemdden. Reeds leefden zij gedurende een jaar van de op brengst hunner diefstallen. Men heeft bij Douillet in do rue de la Ghapelle 13 oen verzameling van uitknipsels uil de gazetten aangaande do dieften van do bende gevonden. Naar IJsland. Dr. Charcot de Zuid- poolvorscher, heeft aan de Gaulois medege deeld dat hij van plan is met zijn schip de Pourqoi Pas naar IJsland to vertrek ken, om daar de fauno der zee op verschil lende diepion te onderzoeken. Zelfmoord De genaamde André Kippon wonende te Bétète, welke voor diefstal vreosde aangehouden te worden heeft zich met eon revolverschot in het hoofd gozelf- moord. Ongeluk op oen onderzeeër De reepre fect van Toulon heeft geseind aan den mini slor van Marine, dat van den onderzeeër Turquoise gaande naar Bizerte, zeven man zijn weggeslagen door een golf. Twee konden wordon opgeviscut door do «Goliath» Vijf zijn verdwenen. Onder de verdwenen zijn een scheeps- luitenant on een kadet. De Goliath heeft zijne opzoekingen anderhalf uur lang voort ezot. Do Turquoise wierp liet anker voor Salines. Hij zal morgen vroeg, begeleid dooi' twee torpedo? van de vloolnaar Toulon vertrekken. Een Duitsche bevaarbare luchtbal landt In Frankrijk aan. Donderdag middag is oonDuilscha bevaarbare luchtbal toLunévilbi aangeland, op hot militair oefenpl-iin, juist lijdons do oefoningen van do soldalen. Hij was bezet door zes Duitsche officieren deze werden aanstonds ondervraagd en bewaakt De bestuurbare luchtbal werd ook in veiligheid gebracht en van zijnen motor ont last. Do minister van Oorlog is verwittigd. Do reizigers verhalen dat zij vertrokken aan het meer van Constance dat zij door hevige mist bedrogen werden en zich daar in Duitsoh land waandon. E)Tiitsclila.iT<l Een Maatregel Do offlcieuso Nordd. AUg. Zcilung verzoekt do Duitsche pers zich in do toekomst te onlhoudon van het meedeo- lon van artikelen over uitvindingen en ver beteringen, van aard om het overwicht bo ven vreemd© log era to vorzek Engelana Een Engelsch9 stoomer door zeeschui mers aangevallen 2 dooden. Men seint uit Hong-Kong dat de Engelscho stoomer Taiou door een honderdtal zee schuimers is aangovallen. Zij kwamen met revolvers gewapend aan boord te Hong-Kong. Een Chineesche loods werd gedood. De kapitein on de officieren werden gebonden. Een reiziger werd onmoe doogend dood geschoten en vier andere ge kwetst. Daarna maakten de zeeschuimers 11,500 dollars buit on plunderden de reizigers uit, Na vier uren op bot schip verloofd te heb ben, staken de zeeschuimers mot bootjes in zee. Een Velasquez ontdekt. Een der mooiste schilderijen van Velasquez Aan bidding dor herders w erd dezor dagen ont dekt. Hot meesterstuk dat vroeger in den Louvre berustto was geheel onkennelijk onder eene dikke laag stof en vernis. Het stuk is echt en zoer belangrijk. De ontdekker wenscht voorloopig onbe kend te blijven. Zonder dak Volgens eene optelling onlangs gedaan door de County Council zijn ongeveer 32,000 personen te Londen zonder dak. Eenige dagen geleden reikte de policie aan landloopers logistkaarten uit, doch slechts do helft werd er van gebruikt. Tariefhervorming Londen 2 April. Het Lagerhuis heeft mot 279 stemmen tegen 196 ecu voorstol verworpen dat gunstig was aan do tariefhervorming in protectionistische» zin. Spanje Tragische aardinzakking. De goweldige regens der laatste dagen hebben eene aard inzakking voroorzaakt aan don inopbouw zijnde tunnel van Valvidriora. Vier werklieden werden begraven. Twee zijn gedood geworden do twee ontsnapten bekwamen erge kneuzingen. jPortugal Politieke samenzweering. Mo]. Telles da Guma, betrokken zooals wij meldden, in eeno politieke samenzwering tegen do repu bliek is gisteren vrijgesproken. Twee andore boschuldigden worden tot twee jaar gevan genis veroordeeld. Nadere bijzonderheden zijn over hot proces nog met bottend. Vereenigde Staten De republiek China door ds Vsreenigde- Sfaten herkend. Do regeering hooft be sloten de republiek China te herkennen. M. Bryan maakt thans eone nota op die op tijd zul gereed zijn om aangeboden to worden aan do Chineesche Nationale Ver adoring, die Dinsdag bijeenkomt. De nieuwe toltarief. De president Wil son en de gevolmachtigde leden der kamer van volksvertegenwoordigers, hebben er in toegestemd oono herziening van den toltarief te bewerken. In cono vergadering van Woens dag avond is mon eensgezind goworden om wol van alle rechten to ontslaan. O osteni'ij k Een woelig concert van futuristen. De letterkundige en muzikale vereeniging van Weenon had een groot kunstconcert ingericht in do Musikveroinssaal van Weonen. Meester Arnold Schonberg, thans futurist, bestuurde do werken ouden tijd zij wor den met bijval aanhoord. Doch toon hij zij no futuristische worken ten gohoore bracht, werd or zoo geroepen on geschreeuwd dat or niet aan te denken viel hot concert voort te zotten. Partijgangers en tegenstrevers van liet futuristische scholden elkaar en vochten in alle hoeken der zaal. Do policie moest lus- schenkomon en de aanwezigen uitooudrijvon. Nooit werd 1© Wennen zulk schandaal bij gewoond. Zonderling feast. Drie jaren geleden, op tweede Paasöhdag,liad eene schrikkelijke ramp plaats te Ockortio tijdens een bal waar aan honderdon gonoodigdo» deelnamen. Om het binnenkomen van ongevraagde» en niot- botalenden to beletten werd de deur tocge- geld. Tijdons liet feest viel oono potroollamp op den vloer en ontstond er brand. Het vuur ver?proiddo zich zoo snol dat vierhonderd personen in de vlammen om kwamen. Een gcdonkteeken aan dozo ramp weid ingehuldigd op 24 Maart 1913. Te dier gelegenheid werd door do jongelui van Óckorilo cn omstreken oon groot hal inge richt in liet Stadspark. En lot 's morgens too word er gedanst ter eero van de slachtoffers der onvergetelijke ramp. Zonderlingo doonwijze om smart en treur nis lo betuigen. Zweden Schouwburgbrand. Verleden nacht hooft toStockholm oen groote braid gewoed. Kort voor 12 ure 's nachts worden do pom piers verwittigd, dat do Oestermalmschouw- burg bij Karlavügen in brand stond. Toon zij mot hun mulorieol tor plaats kwamen had het vuur reeds groote uitbreiding geno men. Vlammen en rook sloegen met geweld omboog en weldra was eene ovorgroota menigte volks ter plaats. Spoedig, waren tooneel en raai een en kele vuurpoel en liet bleek weldra dat er niets moer te reddon was dan de muren. Met een geweldig gekraak stortte weldra de koepel in. Hot was half twee toen het vuur beperkt was en te 6 ure 's morgens kon meu den brand als gedoofd boschouwen. De oorzaak van den brand is nog onbe- kond. Men had 'savonds «Sherlock Holmes» opgevoerd. Publiek en artisten hadden het gebouw verlaten. De nachtwaker bad de deuren gesloten en zich naar do restauratie begeven, in afwachting dat ook deze word gesloten. Hij meende echtor een brandreuk gewaar te worden. Hij ging zion en vond dat er rook opsteeg uit do kloedloges op hot. eersto, on toen hij de deur dor loge van William Lars son, die da rol van Sherlock Holmes had gespoeld, opende, sloegen de vlammen hem reed? tegon. Hij gaf dan aanstonds het noodsein. M. Larsson verklaart ten stelligste in zijne logo niet te hebben gerookt noch oon stekje te hebben aangestoken. Hij beeft echter be zoek gehad van oen dronken collega, dia eene sigaar van hem genomen heeft. Of bij die in do loge heeft aangestoken of niet, dat woot hij niet, maar't is in alle geval waar* schijniijk dat door de onvoorzichtigheid van dio man do brand is ontstaan. Men heeft den persoon in kwestie nog niet kunuen onder vragen. De vorliezen zijn eeer groot, daar rilett van don inhoud verzekerd is. Rusland. De bandieten bemoeien zich met de poTÏ- tiek. Do «Nowa Roforma geeft desaan* gaande gansch aardige inlichtingen. Do bandieterij heerscht vooral in do pro«. vinei©. Chelm, dio voor eenigo maanden aatt Polon werd ontnomen om bij Rusland te worden govoogd. Ëeno bende bandieten, aan wier hoofd zich de genaamde Rycaïbovindt. zaait den schvik onder de bevolking en randt de bijzonderste inwoners vat) de streek aan mot eene stoutmoedigheid aio alle inbeelding- te boven gaat. Laatst werden M. Wanzlinsky en zijne dochter vermoord de policie komt altijd te laatdikwijls is zij verwittigd van de schelm stukken welke men beraamt en nochtans komt zij enkel toe verscheidene uren nada4J die iclifdmslukken geploegd zijn en dan moefi zij er zich bij bepalen proces-verbaal op t© maken. Aanslonds na den moord op M. Wanzlins ky deed oen privaat onderzoek tot het besluit! komen dat Rvcaï, do aanleidor der bende,een oud lid is van do geheime policie, dio nog talrijke betrekkingen beeft bewaard iu de plaatselijke besturen. Men beschuldigt de plaatselijke overheid do namon van al de bandieten te kennen en niets lo doon om hen aan te houden. Men zegt ook dat zij zoo met inzicht han delen, om de Pqolsche grondbezitters schrik aan te jagen en hen zoo te dwingon hunna gronden to verlaten ten voordeel© van d© Russische boeren. Misnoegdheid in Servië De feiten in de oflicieele verslagen van Servische generaion opgesomd, worden door do dagbladen van Bulgarië gologenstraft on zulks verwekt in Servië eone groote mis- aoogdheid. Van den anderon kant. ter gelegenheid der inname van Andrinopol had do Voorzitter van do Skoupchtina ou een aantal volksver tegenwoordigers oen tol ©gram van goluk- weoschen gestuurd aan generaal Stephano- Vilch, om zijnen moedigen aanval. Ngar blijkt nu is dat telegram nog niet ia bandon dor Serviërs geraakt. Te Tchataldja Daar blijft uo grootste kalmte hoerschen. Woensdag laatst enkel waren de Bulgaren bozig mot eenige versterkingen op te maken aan hunnen linkorviougel, Do Turkon open den een licht geweervuur tegen hen en tot daar bepaalde» zich al de krijgsverrichtingen van don dag. De Serviërs nemen nog altijd deel aan het bolcg van Scutari To Belgrado is het gerucht in omloop dat, Engeland zou gevraagd hebbon de Servisch© troepen die Scutaribolegeren terug le roepen, zulks om do vriendschap van Engeland l© bewaren. Sorviö heeft daarop geantwoord dat zul Ia ïmmogelijk was, maar dat hot door eon strong tractaat aan al zijne bondgenoten vei'bondou was. M. Puchitch deed uog opwerpen datdi

De Volksstem | 1913 | | pagina 1