BUITENLAND 'I EEN EN T ANDER üegsniieitds Jaargang n' S3 €1 E3>^.G-SI-.A.I3 BestuurderJ, Dit miïiimer liovat 12 Madzijdon ca verkecM aaa 5 csntieiusn. Rcilsveeriaq vas Delvaux, alpvaardigSe van Cussmes Rsdevsering van Timet, afggvaardigfls van llosi Votknert Gedacht ¥«a Rsisp (Elsese) GsdaeM van Tilaiass (AnSerlcsM) v n Bij do christene vakverenigingen 5 CENTIEMEN HET NUMMER Zondag 27 en baandag 23 AgsriS IS 13 CS ABONNEMENTEN: Zos maanden 4 franken. Een jaar 3 franken. Inschrijving in alle postbureeien van hel land. I" UiTGAAF, 4 II. 's anils 2" UITGAAF, 7 u. 's avonds a|j Ponr tout© la publicité coir.meroiale ct financicre du journal, s'adresser exclusivoment a l'Ageuce Réclame Godts, 2, Place do Ia Bourse, Sruxelles. BUREELENs TE AALST Kerkstraat, Telefoon 114 Van NaffeUDe Gendt. TE BRUSSEL. E3» GOSiTS, E«eurË|i9sa^S| 2 Telefoon A 3299 AANKONDIGINGEN: KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3* bladz. (de regel) fr. 1,00 4* bi adz. (de regel fr. 0,30 Financ. aankon, (perregel) fr. 2,00 Sport (per regel) fr. 1 00 Gemengd nieuws perregel)fr. 2,00 Recht. herstelt. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,0Q Commerciale en finanoieele aankondigingen zich uilsluitelijk te wenden Agence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. De verrichtingen van het socia^ lisliscbe leger zijn ten einde geloo pen. Iedereen kent zijn objectief, alg meen stemrecht. Verleden Donderdag werd in het Volkshuis te Brussel een inventaris opgemaakt van de hekomen uitslagen Buitun de socialistische dagbladschrij vers word er daar geen enkele afge vaardigde van de pers toegelate.n wij zijn dus verplicht hun orgaan Le Peuple le raadplegen, om te we ten wat de generaals der Algemeene uithongering nu denken van hunnen strijd. Men bemerkt in deze vergadering cenc groote onverschilligheid hij som migen, omdat men ontevreden is om bet weinige dat wij hekomen, en in mijne stueek, den Borinagc.is men van meeniiig dat wij eens te meer bedro gen werden. De vergadering van den bond van den Borinage heeft gisteren niet algemeene stemmen min één, het i'oortzetzelten van de werkstaking üt'emd. Wij hebben altijd gezegd en her haald dat wij geene halve overwinning ivillen ik vraag u dus de werkstaking door te drijven en ons met den be komen uitslag niet tevreden te houden; deze is niet voldoende. ...Wij willen niet dat onze vijanden ons voor den aap houden.Wij zijn nog uiet moede... Wij zijn het niet, dio onze schoone zaak zullen bederven 't is de wer kende klas zelve dis den strijd wil doordrijven en die beweert dat zij geene voldoende uitslagen heeft beko men, om de wapens r.eer te loggen... (Langdurige toejuichingen). Met al zijne welsprekendheid isonzo mend Vanderveldo er niet in gelukt mij to overtuigen. Op 23" Maart zegde bij ons dat de Alg. Werkstaking ons roor het oogenhlik niets geven kon. En niettegenstaande die verklaring 011 die zijner collega's, hebben wij beslo ten op te rukken. Destree. En gij hebt nu wat gij gevraagd hebt. Thonet. Volstrekt niet, wij heb ben niet wat wij vroegen. Men mag die vermaarde zitting, van de kamers niet aanzien als eene beslissende zit ting verklaarde Destréa zelf, aan stonds na do zitting. Wij hebben eenen belachelijker!' uitslag bekomen! De zin van M. de Broqueville geeft ons geene voldoening. Wij zijn niet tevreden. Men kan over do verklaring van liet kabinets- hoofcl zoo lang redekavelen als men wil. De volksvertegenwoordigers hadden bot Congres moeten raadplegen, voor- alleer eene houding aar. te nemen, in plaats van ons te stellen voor eene al- gedane zaak. De werkende klas van de streek var, Hoei, die ik hier vertegewoordig,heeft misschien best van al haren plicht ge sweten. Ik protesteer in haren naam... Gij hebt eene eerste fout begaan net de dagorde te stommen en eene 'woede met do bewoging tegen te beuden. ...Ik zal stemmen tegen de work- berneming. Wij waren overtuigd tot een tast baren en besüssonden uitslag te gora- 1611. Oh Wij wisten wel dat wij op éénen dag het Zuiver Alg. Stemrecht niet gingen bekomen, maar Anseele zelf beeft op 23° Maart genoeg ge lachen met die belacbelijko kommis sie. Ilij zegde dan dat er geene formoelo verbintenis was hij drukte op voor band op de langdradigheid van eeno dergelijke commissie. Vandaag heeft hij vertrouwen in die zelfde commissie. Is er één enkel nieuw feit Neen, geen één Redevoeringen ja. Feiten niet... Or,ze volksvertegenwoordigers zijn er niet in gelukt aan die beweging der arbeidende klas den uitslag te doen bekomen, welke zij mochten verhopen. Zij hadden moeten verklaren dat de vermaarde dagorde aan de arbeiders geene voldoening kon schenken. Geen enkel tastbare uitslag werd er bekomen. De socialistische volks vertegenwoordigers, in plaats van de dagorde te stemmen, zouden beter ge daan hebben in werkstaking te gaan mot ons zoo zegde mij gisteren een eenvoudige maar eerlijke arbeider. Ik gevoel het lijk gij wat er ook van kome, onze stormloop is gebro ken. De gedroomde uitslag was zoo schoon en var. in liet begin der werk staking voorzag elkeen dat, indien de. staking van eenigen duur was, hot gouvernement zou moeten toegeven hebben. Neen Gij mocht die dagorde niet stemmen. Wij hebben biets bekomen. De An nalen zelf bewijzen het. (Ilij leest er uittreksels van). De Vermaarde com missie moet zich bepalen bij de kies wetten voor de provincie en de ge meente voor bet overige zal men zien Ziedaar den uilslag dien wij bekomen. Wij zijn bedrogen, juist lijk in 1902. ...Ik stem tegen de werkbernemin^ maar zal mij overigens aan de beslis sing van het Congres onderwerpen. (Toejuichingen). Ziedaar nu, door socialisten, de inventaris opgemaakt van de grrroote werkstaking, die heel hemel en aarde veranderen ging Wij vernemen dat oen milde begiftiger aan hot beheer van spoorwegen eeno too- lage van 1500 fr. verleend heeft en dit met hot inzicht deze versiering' te verfijnen on te verbeteren. Deze toelage zal uitgereikt worden r 1° teii beloop van 500 fr., voor het instel len van twee groote prijzen voor dezen wed strijd van de met bloemen versierde statiën 2* in het bijzonder, voor liet versieren eener sta'ie van het net door eenen bezol digden tuinbouwkundige 3® voor liet verhodgon mot 5oo fr. der som voor hot leveren van planton, zaden, enz. Ontvangsten op do Bel gische Spoonwegen. Hot cijfer der ontvangsten voor de spoorbanen, poste rijen, telegrafen, telefoon en het zeewezen wordt voor do eerste negen maanden van 1912 medegedoold. Terwijl reeds 't jaar 1911 een onverhoopto ontvangst aangeeft, dio van 1910 merkelijk overtreffend, staan do eerste negen maanden van 1912 veel hoogerdan overeenkomstige maanden van 1911 twaalf millioen 834.220 frank voor de spoorwegen, 2 millioen 3000 fr. voor do josterijon 329.000 fr. voor do telegrafen 1 millioen 173.000 voorde telefoon141.000 fr. voor bet zeewezen, gezamenlijk 16 mil* lioen 483.348 frank. Voor de eerste twee maandon van 1913 overtreft do ontvangst met 3 millioen 187.000 fr. de overeenkomstige maanden van 1912. ^sidheidkssndige ontdekking. Sedert 1911 is men in Frankrijk bezig mot opgravingen in een veld te Epistalet bij Montreal du Gers, waarbij een Romeinsclio villa uit de derde of vierde eeuw aan den dag is gekomen. Nu is op dio plaats een prachtig veelkleurig* mozaïk. ongeveer 3 bij 4 motors ontdekt. Hot is versierd met een teokening van cubusson, vazen on rozen. Ook zijn er stukken van marmeren standbeeldon en aarden en glazon vaatwerk gevonden. Er zijn aanwijzingen, dat hot landhuis gebouwd is door don rijken patriciër Seveacus, die mol zijn gezin on een groot aantal slaven op de hoogvlakte woondo. In den beginne van do vijfde eeuw moet het huis verbrand zijn. s^bHoeuiaseivepsieB'Sng des» SÜaa'sësa. Da dienst der bloemenver siering van de statiën is, voor hot loopende jaar, terug aan den Touring Club van België toevertrouwd. Efranferij li Belangrijke diafstal. Inbrekers hebben een goeden slag geslagen ton huize van Sali bei, attaché van liet Turksche gezantschap to Parijs. Zij liebbon diamanten van groote waarde, veel gouden en zilveren voorwerpen en ook belangrijke papieren bemachtigd.. Eon huis Ingestort. Verscheidens slacht offers. Vrijdag avond rond 9 ure is een deel van een muur van liet hotel Froment Meurisse, in de Anjoustraat te Parijs, inge stort. terwijl men bezig was een afdak voor rijtuigen le maken. M. en Mevr. Froment-Moarisse, vader rnoeder van den gemeenteraadslid van Parijs, alsmede dezes zoon liggen onder de puinon begravon. Om 9 ure 1/4 kon men Mevr. Froment reeds redden, maar de arme vrouw overleed door verstikking. Kort daarop bracht men de kleinzoon in voiligheid. Deze waé. erg verwond. Om 9 ure 1/2 haalde men M, Froment van onder de puinen. Men weet niet of er soms geen andere slachtoffers onder de puinen zitten. Woensdag had daar eene lichte aardin- zakking plaats dio echter zonder gevaar was en de werkliedou stakGn den grond verder uit. Vrijdag namiddag, was men reeds op een diepte van 6 nieters gekomen. Dienzelfdyn avond om 9 ure liet er zich een dof gekraak hooren en hot hotel van M. Meurisse stortte in op eene breedte van 5m. tegen eeno hoog- to van 3 verdiepingen. De pompiers in alle haast ontboden, be gonnen dan ook spoedig do reddingswerken Nog een incident met den «Zoppelin» Do Gaulois houdt staande dat M. von Jagow aan M. Cambon zijn spijt uit drukte, omdat de onder-prefekt van Lunóville, tot don rang van prefeld beneemd is. M. Cambon hooft zulks aan het Fransch gouvernement doen kennen en heeft hot tevens bericht van de klachten tegen de overheid van Lunéville uitgesproken om het incident van den Zeppelin M. Pichon verzocht dan M. Cambon aan M. Jagow te verklaren dat van Franscho zijde het incident totaal gesloten is. Do Gaulois voegt er bij dat de Fran scho gezant gemakkelijk zou kunnen do«m opmerken, zulks naar de bokomon inlich- ingen, dat men do officiers van den Zep pelin als spionneerders zou kunnen aanzien. E5nitscïilan.ci Dood van een vlieger. De Russische vlieger Ahramovitch die Donderdag mörgend niet eon twee dekker te Jobannisthal ncor- plufto is aan do gevolgen zijnor kneuzingen overleden. De gsvolgen eener Ontploffing. Twee dooden. Twee dor werklieden, slachtof fers van do ontploffing die op den Impera tor u plaats vond, zijn aan hunne verwon dingen hozweken. Drie andoren zijn in levonsgenaar. R-uelarLd Schrikkelijk drama De - Den - meldt dat dezer dagen een schrikkelijk drama is voorgevallen te St. Petersburg. Eene juffer leerlinge van een meisjesallieneum was door eene weldadigheidsmaatschappij vorzocht geweest mot eeno barer gezellinnen bloemen te verkoopen in do stralen dor hoofdstad, ton voordeelo der maatschappij, zooals door al de instellingen van dion aard wordt go- daan om gold in to zamelen. Buido meisjes traden in eene restauratie van eersten rang en boden hunne bloomen te koop aan lic-t publiek. Zij naderde eene tafel waaraan sportmens gezeten waren. Deze kochten al de bloemen en boden aan de juffers, als ver- vorsching champagnewijn aan. Onder voor- wendsoi nog bloomen te Vorlangen, zonden zij een der meisjes naar den zotol der maat schappij om er te halen. Z'j gi»g. doch bij hare terugkomst was hare vriendin verdwenen. Half dronken gemaakt door een der kerels, had zij zich |medo in oen auto laten nemon on naar eon slecht befaamd hotel voeren, waar zij op schandige wijze behandeld werd. Eerst 's anderdaags liet liij haar torugkee- ren naar hare woning, waar zij ziek en in zeer gevaarlijke zenuwopgowondenlieid aan kwam. Hare ouders dienden eene klacht in tegen den verleider die gekend is. Revolverschoten in eene kerk te Riga. Een dronken policieagent loste gedurende de mis verschillende revolverschoten ia do met volk opgepropte kerk van Riga. Het publiek werd door eene geweldige paniek aangegrepen eu vluchtto in allo rich tingen. 's Anderendaags heeft de agent, die door zijne oversten word afgedankt, zich een ko gel door do hersens gejaagd. Uit den Patriot# Wij ontvangen mededeeling van den vol genden brief gericht tot M. Daens, volksver tegenwoordiger, leider van do partij die men gowoonlijk noemt Christens Volks partij Brussel, 24 April 1912 Mijnheer Daens, Mijn geweten en mijn verstand verplich ten mij protest aan te teekenen tegen uwo manier van stemmen alsook togen die van M. Fontevne, in zake de dagorde Masson- Liebaert. Zulko handelwijze is niet meer volksliefde maar volksopruierij, want gij hebt onkel het volk willen opruien om zoo de katholieken, de Iiberalon en zelfs dë socialisten tegen te werken. Sedert lang reeds kon ik uwe handelwijze in de Kamer niet meer goedkeuren. Uwo stemming op 22 April uitgebracht doet den beker overvloeien. En wannoor ik mij op het gebied der princiepen plaats, dan i3 liet mij volstrekt onmogelijk nog tot eene partij te be lmoren, welk haar doel uit het oog, vorlig^t. Dat ernstig besluit heb ik slechts na rijpe overweging genomen, lijk bet overigens paste aan iemand die meegewerkt heeft lot •le slichting van de christóne volkspartij, die daaraan het beste zijns levens heeft toege wijd, dio om haar heeft gestreden en geledon en aan haar alles heeft opgeofferd. Ik beken het met droefheid. Maar ik blijf man, vol echte liefde voor het volk en vol eerbied voor don godsdienst en als dusdanig wil ik mijnen plicht doen en mijne volkomen vrij heid terug genieten. Onze wogzal niet meer dezelfde zijn, omdat hij te veel verschilt en ook omdat mijn geweten het mij verbiedt werklieden te bedriegen, want ik bemin zo te zeer. Ik eindig dezen brief met u de woorden te herinneren van uw broeder, priester Daens: Begint gij niet op te merken dat de zen ding van de christen© volkspartij ten einde loopt n En waarlijk die beweging, uit een zuiver doelwit gesproten, vergaat nu in den niet, in do godsdienstige onverschilligheid, in de anligodsdiensligheid, ja zelfs in de vrijdenkerij en ook in do volksopruierij. Mochto mijne stem aanhoord worden door al degenen die nog eonig gevoelen van gods*- dienst en van verantwoordelijkheid bezitten. Aanvaard, Mijnheer Daens, mijne oprechte en christene groeten. L. DU CATILLON. Zijn er nog deftige Liberalen in 't Land van Aalst Dat zij dan niet vergeten dat hun volks vertegenwoordiger Bfl. letras geweigerd heeftin de Kamer de algemeene werkstaking af te keuren. Rens esn elf andere liberale progres- siston, wilden de socialisten niet afvallen. Waarom Dat is 't gevolg van 'T KARTEL immers M. Reus is gekozen, dank aan de 4000 stem men der socialisten, en hij moet dansen zoo als zijne socialisten-bondgenooten schuifelen. Ziedaar de uitslag van 't kartel Kunt gij nog betrouwen hebben in oen volksvertegenwoordiger die onder do roede gaat der socialisten De beruchte algemeene werkstaking be hoort dus lot het verledene, alhoewel zij nog moot komen of wellicht nooit zal komen. Het ellendig komediespel dor roodo en groene leiders, heeft alleen voor gevolg gehad, hot dagloon to ontnemen aan dezen die dwaas genoeg waren zich door heit te laten bedriegen, en ook nog talrijke werk- liedon totaal zonder werk te zetten. Mochto zulks de oogen openen aan de arme verdwaalden, en hen aanzetten, voor laan de volksbedriegers, die zich hunne redders noemen, doch, zich zul ven eorst binnenspelen alleen te laten staken en honger lijden Het Algemeen Christen Vakverbond heeft" den 23 April te Brussel, eene vergadering gehouden en na do werkstaking, door do socialisten uitgelokt, besproken te Lebbon, vastgesteld 1) Dat deleden der Christene Vakveroom- ging de besluiten van hunne onderscheiden verbonden trouw hebben nageleefd, overal waar zij in do gelegenheid waren aan den arbeid zijn gcblevon 2) Dat de werkstaking, overal waar do Christene Vakvereeniging zich degelijk ont wikkolen kon op eone erbarmlijko misluk king is uitgeloopen 3) Dat de Christene Vakvoroenigïngon bij deze omstandigheid eens te meer bewezen hebben economische vereenigingen to zijn, die do bevordering dor beroepsbelangen voor doel hebben. Het Verbond wenscht de christene werk lieden geluk om hunne moedige en kracht dadige houding. Dankt de regeering voor da doelmatige beschorming der vrijheid van arbeid; betreurt dat sommige gemeentebe sturen op onvoldoende wijze de vrijheid van arbeid hebben verzekerd, en drukt vurig do hoop uit, dat de wetgevende Kamers zich beieveren zullen om do arbeidswetgeving te bevorderen. Brabant Rond Brussel gaan de stakers aan 'twerk. Bij den reiuigbeidsdieiist zijn nog slechts twee stakers. In do wagenmakerijen waren er Vrijdag avond nog 98 stakers. Zij hebben beloofd Maandag aan 't werk te zullon zijn, daar het nu toch de moeite niet moer was, om doze week te beginnen. Te Cureghem, Anderlecht, St-Jans-Molon- bcelc. Laken, Schaarbeek, St-Joost-ten- Noode, St-GilTis, Elsene, zal Maandag alloa in draai zijn als to voren. Antwerp en In de bassijns te Antwerpen, ziet men schier geon water meer, daar de schepen or zoo dicht op elkaar liggen. En of er gewerkt wordtS Nog eenige dokkers zijn in staking, daar hier de week te ver gevorderd is. Maan dag echter zullen allen aan 't werk zijn. On don stoomer Elba in den Ouden Bassyn, hebben de gewezen stakers die reeds terug aan den arbeid waren, nu opnieuw ge staakt, omdat zij niet willen werken mot degenen die het werk niet gestaakt hobbon. In de metaalnijverheid gaan allen reeds aan 't werk. De vorschillrge besturen der werkhuizen hebben de werklieden verzocht geene betwi3tiugen aan te gaan over staken en niet staken. Deze dio er toch zouden over beginnen, zullen afgedankt worden. In gevolge eener stemming in don Ant- werpscken diamanlbewerkersbond, hebben dë leden dezer vereeniging reeds allen den arbeid hervat. In Vlaanderen Te Gent gaal Maandag alleman aan 't werk. Ook te Gontbruggo en Lodeberg zullon alle fabrieken on werkhuizen volop in gang zijn. Naar het schijnt zitten de rooden leiders in nesten, mot de slachtoffers dio hier en daar wegens de staking afgedankt zijn. Er wordt beweerd, dat de fabrikanten onder elkander oen akkoord gesloten hebben,om do afgodankten nergens meer te aanvaardon. 't Ware jammer voor de bedrogenen en schande voor de bedriegers, die op 12 Maart afkeurden wat zij nauwelijks eene maand later volmondig goedkeurden. Ook to Ronso heerscht do grootste op schudding onder do werklieden. Vrijdag morgend zijn afgevaardigden der stakers naar do verschilligo fabrieken go- gaan, om aan do patroons te vragen of de stakors terug mochten komen werken. Bijna overal kregen zij een schaof antwoord. Mon denkt dat er ruim 100 slachtoffers zullen zijn. TE WETTEREN. Do slimme stakers van Weitoren zijn gisteren nrorgond allen aan hot werk gegaan en naar wij vernomen heb ben zullen cr door de fabrikanten ten hnn- nen opzichte eenigo maatregelen genomen worden, zoodat zo in 't vorvolg goen lust meer zullen gevoelen om op opmaking van eonige roodo woordbrekers kot werk to staken. Do helden der Zon het socialitisch lokaal dezer gemeente, dio het werkvolk van Wolteron, wannoor iedereen torug aan t werk ging roekeloos in staking doden

De Volksstem | 1913 | | pagina 1