Laatste Berichten DE KAMER Veroudering dsr fdiüdenafdeeüng Aafikomst to Luxemburg Groots jaarüjksche Bsdevsart <C- Stadsnieuws ES JEP Q> 3=8.T De ronde van België Oostenrijk gaat in het strijdperk treden DS EGESS VERNIETIGD Wcensdag «toni tc 8 ure, plechtige opening der Lofzangen door hei *o?K en sermoen door den Eer». Heer Doken. Be Gezangenznflen süjodeeld «orden aan Ingang dor kerk. lüeaaibels FEESTWIJZER "m Weerkundig waarnemingen w 30 AÏRIL 1913- slraat gereden, loen liij uilgïeed en viel. Een der wielen liep hem over don schouder, welke gebroken werd. Do man werd ook er^, aan liet aangezicht gekwetst. Een genees heer heeft hem verzorgd. Wanzele. Brand. Maandag voor middag werd de gemeente in rep en roer gezet door het alarm geklop. Brand was ontstaan in de oudpaslorij van Wanzele bewoond door don heer Jan Vermoiren- Blondeel, kleermaker. De schuur was in brand geraakt. Toen men begon te blusschen stortte het dak in, en verscheidene konijnen schoten er het leven bij in. Ook al het hooi en strooi werd de prooi de vlammen. Alleen de vier muren staan nog recht. Men heeft omtrent 2 uren moeten blusschen. Do schade is zeer aanzienlijk. Alles was verzekerd. De oorzaak is on holten d. Wichelen. Ongeluk. Maandag mor- gend kwam Jan Dhollander, likeurhande- laar, met zijn gespan langs de baan van Wichelen op Lede, loen hij in botsing kwam met een gespan dat uit de tegenovergestelde richting kwam. Dhollander word ten gronde geslingerd en erg gekwetst aan beide boe nen. Hij klaagt ook over lievige inwendige pijnen. Lede. Schurkenstreek. Onbekende schurken hebben Zaterdag nacht de haag van Philemon Lievens, Overimpo, geheel uitgetrokken on vernield. Een onderzoek is geopend. Been gebroken. Maandag namid dag word vrouw Joseph Rasschaert, G3 jaar, schrijnwerker in de tentoonstelling te Gent verwittigd, dat haren echtgenoot zijn rechterbeen was gebroken door van eono laddor te vallen. Het slachtoffer word naar het hospitaal overgebracht. Cirkus Renz. Do groote en wereldbe roemde Cirkus Renz zal Zaterdag 3 Mei Ier Esplanadeplein te Aalst opgericht worden, en slechls 6 vertooningen geven op Zaterdag 3, Zoi.dag 4. Maandag 5, Dinsdag 6 en Woensdag 7 Mei. Zondag 4 Mei. om 3 ure namiddag, familievoorstelling. De Cirkus is samengesteld uit een troep van allereerste orde, waaronder men bijzon derlijk mag noemen Mme Renz met bare geoefende olifanten en poneys dé drij Lor- raines en hunne muzikale scheppingen de 5 Cottrells, acrobates op springplank do drie getijgerde bevalligheden, opzienwek- kende nieuwigheid de hoer Hugo Renz, met zijne schoone gedresseerde paarden Senor Little Fred met zijne wonderbare ge dresseerde huisdieren, en eeene groep komie ke en aangename clows en Auguslen. De verlooningon zullen allo avonden om 8 1/4 ure juist beginnen. >Vij raden alle lief hebbers aan, zoo onze stad en ganseh hel omliggende aan deze uitzonderlijke voorstel lingen te gaan bijwonen. Het bestuur van den Cirkus RENZ brengt Ier kennis van hot publiek, dat er slechts ver.tooningen zullen gegeven wordon, zooals! het is aangekondigd bij plakbrieven en dat delaalsteop7 Mei zoo belangrijk en vol ledig zal wezen als de eerste. Begrcoting va:i Wetenschappen en Kunsten Dinsdag namiddag is de Middcnafdeeling der Kamer vergaderd om de begrooting van Wetenschappen en Kunsten voor 1913 te onderzoeken. M. Van Cauwelaert las zijn verslag, dat zeer merkwaardig, n voor do katholieken van hot hoogste belang is. Hij bewijst na melijk, dat Let hoogst noodzakelijk is, zonder dralen de nieuwe schoolwet lo besproken. De besluilsolen van het verslag werden met 5 slommon tegen 1 goedgekeurd. Zitting van 29n April Be sitting xcordl geopend om 2 ure ander voorzitterschap van M. Nerincx 1" ondervoorzitter. Ondervraging M. ROYER ondervraagt do ministers van Binnenlandsche Zaken en Juslicie, over een omzendbrief aan do gondarmen gezonden en waarin hen aangeraden werd hunne wapens te gebruiken, indien bun leven bedreigd wordt. M. Royer vindt zulks oinvettigon beweert dat liet gezag dor gemcenteoverheden daar door miskend word. Spreker vraagt minder gendarmen maar meer rechtvaardigheid. M. JOUREZ steunt do bewijsvoering van M. Royer, M. CARTON DE WIART, minister van justicio, antwoordt aan do ondervragers. Hij doet uitschijnen, dat de stoutmoedigheid der kwaaddoeners thans al te ver gaat en de ^rave lieden al to zeer verontrust. De kwaaddoeners maken zich alle uitvin- lingen lot nut en daar de vuurwapens thans gemakkelijk kunnen verborgen worden, zijn lij moest allen in 't bezit van Brownings. Spreker host eone statistiek der gerechts dienaars, gendarmen en policieagenten, die in de uiloefeningen van bun ambt, dus als slachtoffers van don plicht gevallen zijn. Hot is na het drama van Strombeek- Meysse, waar een gendarm gedood en oon ander doodelijk gekwetst werd, dat ik den emzendbrief afgekondigd heb. Ik beh met den gekwetsten gendarm, op lijn sterfbed gesproken em mij persoonlijk kunnen overtuigen, hoe die nederige beamb ten hun plicht verslaan. Spreker herinnert aan de lijkrede,in naam Jerpolicie op het graf dor vermoorde gen darmen, uilgesprokon. In die lijkródo werd gevraagd naar bescherming voor de hand havers der orde. Heel de drukpers was bot mei dio woorden eens. Er moesten veilig heidsmaatregelen genomen worden, tegen bandieten, tot alles in staat en genoeg ge wapend om do grootste misdaden to plegen. M. DEMBLON. Dat is d>) kwestie niet. (gehuil links,). M. IIOYER. M. do Minister gebaart dat bij op mijne ondervraging antwoordt. M. CARTON DE WIART. Leest de vraag om interpellatie en leest den omzend brief. Gij zult zien... M. ROYER. Ik beknibbel den omzend brief niet. Ik wil enkel weten waarom de maatregelen, genomen tegen de bandieten, ook tegen do werkstakers gebruikt werden. M. CARTON DE WIART. Ik toon u de redenen aan welke mij verplichtten den maatregel te nemen en nu teekent gij verzet aan. Dat is onverdraaglijk. Het schijnt mij toe, dat gij uwe interpellatie reeds betreurt, (gehuil links). M. DESTREE, Wij keuren don om zendbrief goed. M. TERWAGNE. Wij vragen wat vergelijking cr gemaakt wordt tusschen stakers en bandieten. M. CARTON DE WIART. Ik dank M. Dosliéo om zijne openhartigheid. De Petit Bleu on andore liberale bladen hebben mij met bloemen overladen, omdat ik den omzendbrief heb rondgestuurd. Jk zal u doen opmerken dat do noodigo bevelen enkol gegeven werden, aan de gendarmen en policieagenten, die rechterlijken dionst moe ten doen. Tot hiertoe is er slechts een geval ge weest waarin de hevelen van den omzend brief toegepast werden. Te Lokeren waren de gendarmen op zoek achter een beruchten bandiet. Zij vonden hem, doch de kerel bedreigde een hunner en wilde zich niet overgeven of zijne wapens laten vallen. Alsdan loste de gendarm een schot en trof den bandiet in den |voet. Deze kon dan ont wapend en aangehouden worden. Indjon do gendarm geen gebruik had gemaakt van zijne wapens, ware hij misschien door den bandiet gedood geworden. (Zeer wel rechts). Hot ware uitzinnig te beweren, dat de ver tegenwoordigers der overheden moeten wachten tot er op hen geschoten wordt, om handelend op to treden. M. ROYER. Dat heb ik ook gezogd. M. CARTON DE WIART. Ik! neem wel aan, dat alle govallen niet dezelfde zijn. Men moet dus de gendarmen niet verden ken, die gewoon zijn kalm en gematigd op te treden. (Verzet links). Ja wel de gendar men zijn kalm en gematigd, omdat zij ge woon zijn hun leven te wagen, en men dan spoedig leert kalm en nabedacht han delen. M. DESTREE. Wij gevoelen niet de minste sympathie voor do schuldigen. Waar om wilt gij zult doen gelooven M. CARTON.'t Zijn ellendige lezingen door ons allen gelaakt, die de schuld zijn, dat de bandietorijen zich uitbreiden. 1 M. DESTREE. Ja, dat zijn aanmoe digingen tot overdrijving. M. HUYSMANS. Dat is de kwestie niet. M. CARTON DE WIART legt uit in wel ke gevallen de gendarmen handelend moeten optredon. Het is hier ten andore geene nieu we wet. Ik bob ze alleen herinnerd. Spreker bewijst met lezing te geven van do verslagen van den prokureur des kónings of van den policiekommissaris, die het on derzoek deed, dat de beschuldigingen legen de gendarmen totaal ongegrond zijn. WIELRIJDEN Ka den ln rit In den eersten rit hebben de volgende rij ders het moeten opgeven Van Ree tb,, Van Ingelghom, Rottie, Voibraecken, Vanden haute, Votbracht, De Baere en Lootens. Er bleven dus nog 55 rijders in koers. Artikel 5 van het reglement Ingovolge artikel 5 van bet reglement, zijn de officieolen verplicht geweest, Hector Heusglicm, dio onder wege van rijwiel ver wisseld bad, 10 punten straf op te leggen. 't Is veel, doch 'tis het reglement en do rijders moeten er zich aan onderwerpen. 0e üweede raft Luik-Luxemburg Dinsdag morgend na eon dag rust, zouden de rijders dus rond 5 1/4 ure, Luik verlaten, om zoo spoedig mogelijk Luxemburg, de hoofdstad van het Groot-Hertogdom Luxem burg trachten te hereiken. Daarom zullen zij ondanks de hevige hitto al geven wal zij kunnen, vooral in do berg achtige streek,om met niet te voel samen aan te komen. De strijd zal bijzonder hevig zijn, daar er buiten de prijzen voorden rit ook nog heel wat premiöH le winnen zijn. Zoo was er te Ulflingen, eene premie van 20 fr. voor den eersion rijder aan do vlie- ende kontroolle Clorvaux oene van 30fr. to Laroqhelto oene van 20, eone van 15 on twee van 10 fr. te Echternach, ocno van 15, eono van 10 en eeno van 5 fr. to Grevonmacher eeno van 30 fr. te Scheuer- berg eene som van 25 fr. to Monuorf- Badon, twee zilveren thótasjes lo Luxem burg waren do volgende premiën uitge loofd. Aan don oorsten Luxemburger, 10 fr; aan £5 BE VOLKSSTEM PER TELEFOON GRATZ, 29. Oostenrijk wil vandaag nog eeno militaire betooging aanvangen die niol alleen tegen Montenegro zal gericht zijn. Troepen zullen aan boord van stoomschepen naar Albanië wordon overgevoerd. Daarbij wordon twee treins in gereedheid gehouden die con regiment Oostenrijkscho Alpenjagers naar het Zuiden zullen vervoeren. TRIESTE, 29. Men verneemt hier dat ongeveer 80.000 Oostenrijkscho soldaten ge reed liggen aan dó grens van Montenegro. Dia foorasBgerraoSew tegesï Oosteearsjk. BELGRADO 29. - Het trak taat onder de Balkanslaten gesloten voorziet eene gezamontlijke militaire verzelling in geval een der bondgenooton door Oostenrijk wordt aangevallen, zelfs indien de aanvaller moest ondersteund zijn door do goedkeuring der Europeesche mogendheden. asrateooird van ^©sateroegB*©, CETTIGNE 29. Montenegro heeft aan de groote Europeesche mogendhoden bericht dat bet aan hunne nota zal antwoorden na de Paaschfoesten die volgens bunnen godsdienst enkol binnen eonige dagen zullen ge viord worden. Eens koningsgezinde beweging in Pos^tasgaaS- Lissabon, 29 Dezen naeht ontploften twee dynamielbommen bij de kazerne van het 13d#regiment aan do Via Realo. De ruiten van do kazerne werden verbrijzeld. Te Cornbre werden dertien werklieden aangehouden dio gesprekken aanknoopten met soldaten, met den dienst der mitrailleuzen gelast. Iferandepi^gsn aan het koninklijk Paleis. Binnen enkele dagen zal men de grootè herstellingswerken aanvangen aan hot Koninklijk paleis van Brussel. De gebouwen van de Burgerlijke Lijst, aan don boek dor Hertogstraat, zullen gedeeltelijk afgebroken worden. De gevels zullen heropgebouwd worden, het tweede verdiep merke lijk verhoogd en de lokalen aanzienlijk vergroot. Om zulks toe te laten zal men een deel van het park van het paleis innemen. den elfsten aankomende en aan den laalsten 8,50 fr.;.Deze prijzen zijn geschonken door don Wieïrijderscluh van Schiffango. Verder heeft men nog aan den eerste een gouden chronometer, gift van graaf Van den Steen de Jehay, Belgische gezant to Luxem burg aan den tweede, 50 fr, aan den derde 30 fr.; aan den vierde 20 fr. Voor do afzonderlijke rijders 1®. 40 fr.; 2°, 20 fr.; 3®, 12,50fr.; 4®, 5e, 6®, 10 fr. 7®, 8®, 9e en 10*6 fr. Een peloton van 25 man heeft zich in het Groot-Hertogdom Luxemburg van we; vergist, en kwam le Luxemburg aan om 4 ure 35. Alleen Frans iFaher is geklasseerd. Hij heeft den rechten weg gevoegd en kwam te Luxemburg aan om 4 u. 42 m. 40 sec. De koers is vernietigd voor de algemeene klassoering. KERKELIJK NIEUWS Kes-k wotfi Sint KSartinus. fï> Kerk der EE. PP. Jezuiteii Allo dagen der maand Mei zullen do vol gende godvruchtige oefeningen p]aal3 heb ben ter eere van O. L. Vrouw Opdracht aan Maria, Lilahie van O. L. Vrouw, Vor- eering van Haroilelikwio. Do weekdagen,: 5,20 uur, H. Mis; 5,50 uur, Opdracht, Litanie, enz.; 6 uur, H. Mis. De Zon- en Feestdagen Do missen gelijk op de andore Zondagen de godvruchtige oefeningen 's avonds na het Lof; om 6 uur, Lof en Sermoen. Donderdag 1 Mei (O. L. Heer Hemel vaart); door den E. P. Redant, van Leuven. Zondag 4 Mei. door den E. H. Taolman, van Antwerpen. Zondag 11 Mei^Sinksen), door den E.P. Van Hoof, van Drongen. Zondag 18 Mei, door den E.P. Van Eecke. Zondag 25 Mei, door den E. P. Van d© Ven. Van 28 tot 31 Mei Triduum ter eoro van O. Ij. Vrouw van itat II. Hart. 's Morgens voorde mis van 6 uur, korte onderrichting. 's Avonds, te 8 Uur, Lof en Sormoen. Kerk der Paters Capucienen. Plechtige inhuldiging van het eerbied- toeerdig beeld van O. L. Vrouw van Troost voortijds berustend bij de Pators Capucienen van Brugge, thans, naar Aalst overgebracht om hier vereerd on aanroepen to worden. Donderdag 1 Mei plechtige Hoogmis om 9 ure Missa Sli Maximiliani 4 st. van Jos. Gruber. Proprium,' gregoriaansch. 's Avonds om 5 1/2 ure zal hot beeld van O. L' Vrouw stoetsgewijze uit hot klooster naar do kerk gedragen worden. Daarna plechtig Lof en Sermoen door do Z. E. P. CyprianuS Alleluia 4 st. Van Handel Ave Maria 4 st. van Da Vittoria Tantu-n ergo van Palestina. Lofzang Hemelkoningin 4 st. van Ign. Misserer. Alle Zondagen der Meimaand lof om 5 1/2 ure mei sermoen. naar het heiligdom van Affligem of van Vrede, op Donderdag 1 Mei (O. H. Homol vaart), met offerande van een paar massief zilveren bloemvazen als verleden jaar. De offerande is van heden tentoongesteld hij Mej. Theresia Muylaert, Arbeidslraat, 4, te Aalst. De personen die nog willen bijdragen tot bekostiging der offerande, zijn vriendelijk verzocht hunnen penning le storten bij de inrichters der bedevaart. Gelijk alle jaren zullen do bedevaarders om 1 uur stipt vertrekken aan de Grot van Onze Lieve Vrouw van Lourdes, te Aalst- Mijlbeek. De bedevaarders die verlangen met den tram van twee uro te gaan zullen op tijd te Affligem zijn om zich aan de Abdijkerk met de andere bedevaarders le vervoegen. Kwart voor drij ure aanbieding der offe rando, waarna plechtig Lof, Sermoen en Opdracht, Na don dienst in do kerk wordt er een uur rusttijd gegeven, waarna er tcekon zal go- daan worden met de kloosterklok. Na dit teeken zijn allen vriendelijk verzocht zich ter kerk te hegeven om daarna gezainentlijk en stootsgewijze naar Aalst weer te koeren 's Anderendaags, 2 Mei, om 8 uro, plech tige Mis uit dankbaarheid voor het geeste lijk welzijn van al diegenen die hijgedragen hebben tot de offerande. MEDEDEELINGEN Katholieke Reizigersclub, Aalst Zondag aanslaande heeft de plechtige in haling plaats van den Eerw. Heer Van Laere Bestuurder van den Katholieke Workmar.s kring, als pastoor te Gent (Muido), parochie Sl®-Theresia. De Katholieke Reizigers Club houd aan eone laatste hulde te bewijzen aan hun nen verkleefden Herder, en zal de inhaling bij wonen, de personen die begeeren do reis mede tc doen kunnen zich allo avonden laten inschrijven van 7 tot 8 uren in den Katho lieken Werkmanskring, de prijs voor heen en weer is bepaald op fr. 1,05. Men zal le Aalst vertrekken om 12,06 uren. Voor verdere inlichtingen gelieve mon zich le wenden tot Alexander Van de Velde, schrijver van de Katholieke Reizigersclub. Al de werklieden van den Kring wordon verzocht de reis mede le maken. OPENBARE YERKOOPING van 4e flaBst, Da4eir>s4(s-anï Er zal overgegaan worden door het ambt van Deurwaarder W. VAN MUYLEM, te Aalst, op Woensdag 7 Mei 1913, ten 8 ure slipt voormid dag, ten verzoeke van wie het behoort, ten huize van Dame D'Haese-Minnaert, to Aalst, in de Botorstraat, tot de openbare verkooping van schoone liuismeubels, bestaande in Salongarnituur in eik, zijnde twee versierkas- sen, een c&napee, een zetel, zes stoelen en eene tafel, een schouwversiersel in koper, hangend gazliclit van zeven bekken, schoone speeltafel in acajou, drij vuren, twee buffetten, tafels, stoe len, een schrijftafel gezegd bureau americain, hangende lichten, gravuren, schilderijen, porce- lein, kristaal, tafelserviezen, allerhande keuken- gerief, naaimachien, groot buffet in acajou en stoelen idem, drij coulissetafels, een hoekmeu- bel in orabel, tafelserviezen en schouwgarnitu- ren, vijf ledikanten met ressorts, waaronder twee in acajou, spiegelkas, lavabos, ^nachttafels in acajou en andere, stors, gordijnen, tapijten, en meer andere voorwerpen. Op gewone voorwaarden en mot gereed gold. Personen ilie eone plaats zoeken, of eeno aanvraag willen doen, huizon of kamers huren, voorwerpen verloren hebben, enz., zullen door onzo Kloino Aankondigingen Barometer 760* don hesten uitslag bekomen, I Thermometer 20*5 voor de Stad en het Arrondissement Aalst AALST 13 Mei. Kunstavond door de Koninklijk. Harmonie. Gen 13 Juli. Gelegenheids-cantate, ter gole- genheid dor Jubelfeesten van O. L. Vrouw ten Druiven. 7 Juli. Veldfeest door de Koninklijk© Har monie. 20 Jub, om 10 uren, Pontificale Hoogmis in open lucht, ter gelegenheid dor Jubelfeesten van O. L. Vrouw to a Druiven. 20 en 27 Juli. Groote Historische Stoet ter golegenheid dur Jubelfeesten van O. L. Vrouw ten Druiven. 23 on 24 Augustus 1913. Algemeeije Land dag van de Katholieke Vlaamsehe studenten van heel het land. 31 Augusli. Jaarlijkse!) Feest van den Bond' der Gedokoreerdo van Aalst. 14 September. Kunstavond door de Konink lijke Harmonie. HERZELE 18 Mei. Jaarlijicscho vergadering der Kath. Grondwettelijke Vereeniging van liet Arrondissement Aalst. Om 10 ure plechtige Mis, om 1 ure banket. N. B. De katholieke Maatschappijen van de Stad en het Arrondissement worden beleefd verzocht de datum's hunner feesten zoohaast mogelijk aan 't beheer van ons blad mede te deelcn. VERMAKELIJKHEDEN Schouwburgen. Brussel WOENSDAG 30 APRIL Koninkl. Vlaamsehe Schouwburg. Goena vertooning. Muntschouwburg.Geene vertooning. Parkschouwburg. Les Flambeaux Alhambra. Lejoyeux Pay san Gaité. Le Revue des Revues, Bois-Sacré. Allez-Alors Molière. L'Assomoir. Vaudeville. Plumard et Barnalê. Zomerpaleis (Grétrystraal).Verscheiden heden. Avond vertooningen om 8 1/4 ure. Palals de Glacé, Warmoesberg. Schaat senrijden op echt ijs. Drie zittingen per dag. Royal Nord Cinéma (Théatro Gaumont), Noordlaan, 98 lot 104. Toegang van 2 1/2 tot 11 ure. MARKTPRIJZEN Aalst.— 29 april Hopmarkt, beschikbaar, markt zeer kalm, verkoopers fr. 95. Nieuw gewas vaster, koopers fr, 94—95. Atrca3er!echt,29 april Verkensmarkt.tekoop 2650, prijs per kilo op voet 0,90 a 1,16. Leuven, 28 april Landbouw tarwe 20,2,5 a 21,25; liandelstarwe 21,00 rogge 17,50; voe- derhaver 17,— brouwhaver 20,00 koolzaadolie 70,00; lijnolie 63,00strooi 4,20 hooi 7,00 bo ter 3,00; tarwebloem 28,25 gort Remy 32.25 tarwezemelen 14,—lijnkookeu 18,00 eieren 2,34. aardappelen 6,00 a 7,00. nendermocide, 28 april Tarwe 21,00, roggoi 17.—; haver 21,00; lijnolie 63; koolzaadolie 7Ö;id. gezuiverd 74,50, lijnkoeken 18,50;kooIzaadkoeken meststof 15,50 boter 2,7») eieren 2,25 aardap pelen 6,50; graan van La Plata 28.75 id. Indict Camphor© 31,50. van M. Cautie! Praat, optioion-spoelalisto Aalst, tan ge-Zo utstraat, 29 april. 15 uros Wind: zuid Vooruita. regenachtig

De Volksstem | 1913 | | pagina 3