WEEKKRONIJK DE WERELDTENTOONSTELLING VAN GENT ZONDAG 4 MEI 1913 De oorlog in de Balkanen De vrees voor een Europeeschen |oorlog 1. De Wereldtentoonstelling van Gent. 2. De oorlog in de Balkanen. 3. De vrees voor een Europeeschen oorlog. 4. Onderwijs in onze Kolonie. *5. De kraaien zullen 't uitbrengen. O, die wijsgeeren 1 0. Allerlei. i Gentsche wereldfoor is dus Zondag 28 April offl- 1 geopend door HH. KK. HH. Koning Albert en isgin Elisabeth. Een overgroot getal officiëele noen, diplomaten, volksvertegenwoordigers, sena- hooge ambtenaars, enz., enz., had er aan gehou- de openingsplechtigheid bij te wonen, li was al wat naam heeft in de Gentsche en zelfs ische burgerij naar de tentoonstelling samenge- imd. Istrekt onmogelijk is het, te pogen den indruk rte geven, der overmachtige ovatie, welke er onze side vorsten te beurt viel. Niet een enkele wanlui- le klank werd er geslaakt, 't Was enkel juichen en len van Leve de Koning Leve de Koningin I Leve sLeopold letficiëele opening viel samen met de opening der ache Üoraliën. Over vijf jaar reeds, verwierven de tsche tiorauen van 19u8 een wereldbekenden bijval, ilhaLS nebben m inrichters zich waarlijk ovei- !U. W^tar men liet oog ook wendt, 't is enkel om er Bchai van bloeuieu en planten te ontwaren, i plaats is hier waarlijk te bekrompen, om een licht over al dat schoons te geven hoe uitgebreid rerslag ook zou zijn, het zou er toch nog op verre iet toekomen, den overweldigenden indruk te ge- welke men ondergaat bij het zien van al die pracht, irwierf Gent vroeger reeds den naam van Flora- ofstad der bloemen de Üoraliën van 1913 n er ruimschoots toe bijgedragen hebben, om haar dien naam en die faam voor eeuwig toe te eigenen. Duizenden en nog duizenden bezoekers zijn de üora liën komen bewonderen, van wijd en zijd zijn zij te Gent samengestroomd om de lieve bloemententoonstel ling te zien. Nooit zullen zij deze vergeten en zooals een befaamd Engelsch hofbouwkundige te Gent zegde, zul len zij denkelijk nooit meer de gelegenheid hebben eene dergelijke tentoonstelling te bezoeken. Nu de offlcieële opening gedaan is zullen de verschil- lige afdeelingen om de beurt ook hunne opening vie ren. Hier is men gereed, daar wordt koortsig gewerkt om de hand te slaan aan de toebereids-len en de in richting. H nog een nagel geklopt, daar nog een laagje verf of vernis of, wat in orde gebracht in de uitstallingen en in eene onafgebroken reeks feestelijk heden, zal weldra heel de tentoonstelling opeu zijn en hare rijke verzameling kostbaarheden op handels-en nijvtrheidsgebied ten toon spreiden. Dat er buiten het nuttige en leerrijke, ook voor hel aangename gezorgd is, hoeft geen beloog, .t.en tuft er een heel kwartier aan, waar de eene aantrekkelijk heid, de andere schijnt te willen overvleugelen. Er is dus keus voor allen. Dat de talrijke vreemdelingen, die Gents tentoonstel ling zullen bezoeken, ook eens in de stad zullen rond- sluieren is zeker. Daar zullen zij de overtuigende be wijzen vinden, dat Gent steeds op eersten rang gestaan heeft wanneer het er op aankwam handel, nijverheid, kunst en wetenschappen uit te breiden- HH. KK. HH. de Koning en de Koningin worden door MM. Cooreman en Braun naar het feestpaleis geleid Een zicht op do floraliën Een zicht op het feestpaleis Op het oogenblik dat elkeen dacht dat de Balkansche oorlog bepaald zou geëindigd zijn, vooral naden val van Andrinopel en Scutari, komen schrikwekkende wolken den politieken gezichtseinder verduisteren Oostenrijk zou een ultimatum zenden aan Montenegro, om hen te dwingen Scutari te ont ruimen- Dat koning Nikolaas van Montenegro, die met zijn klein leger sinds het begin van den oorlog Scutari bestookt heeft, er een groot, deel zijner mannen verloor en allerhande opofferingen moest doen. weinig geneigd is, aan de Oosten- rijksche eischen te voldoen is gemakkelijk te begrijpen. Men zou al zoo goed van de Bulgaren, Serviers, Grieken kunnen eischen afstand te doen van de streken welke zij op de Turken veroverd hebben, of van Duitschland eischen dat zij den Elzas t-rug aan Frankrijk zouden afstaan. Oostenrijk beroeptzich op het behoud van het politiek even wicht in de Adriatische kom, doch het is klaarblijkerd dat er een ander doel onder verscholen is. Het is in alle geval niet te voorzien wat er zal gebeuren. Eene toegeving van we?e koning Nikolaas, ware voor dezen en zijn volk eene zware vernedering en... Oostenrijk wil geene andere uitkomst. De ministers van buitenlandsche zaken der groote mogend heden, zijn dapper in de weer om bemiddelende oplossingen voor te stellen. Naar men verzekert, werden de best aanneem bare gedaan, door M. Bryan, de Amerikaansche staats-sekre tains van Buitenlandsche Zaken, doch Oostenrijk wil er niet van hooren. M. BRYAN i?{M<wscn(>A,/»7eipiicty;. Montenegrijnsche soldaten vóór Soutari

De Volksstem | 1913 | | pagina 1