Bewaar de orde, en de orde bewaart u 'T EEN EN T ANDER Eene dramatische luchtreis Doodelijke val te Antwerpen Negeira&snde Jass-wassn w' 3 3 5 CENTIEMEN WET NUMMER oensdssg S3 EUei mM 33 €3- S X-. A. IQ BestuurderJ, Van Nuffel'De üendt. asm Hoe verwijderd het tijdstip ook wozo, begint men er reeds aan te denken dat, zoo Antwerpen zijne wereld-foor krijgt in 1920, Luik wel met pretenties zou kunnen vooruit komen op 1930. Evan wel schijnt het maar natuurlijk dat de tentoonstelling, in to richten ter gelegenheid van hot eeuwfeest van België's onafhankelijkheid, in de hoofd stad zou kunnon gehouden worden. RU ITEM LA IMP Vier werklieden verstikt ff] Bloedige studententwist WIIDSTR09PERSBRAMA te Plaineveau-liij'Seraing ABONNEMENTEN?' Zos maanden 4 franken. Een jaar S franken. Inschrijving in alle postbureeien van het land. 1° UITGAAF, 4 u, 's avonds ®j» 2° UITGAAF, 7 u. 's avonds Pour toute la publicity eoir.merciale et flnancière du journal, s'adrcsser exclusivement k l'Agence Réclame Godts, 2, Place de la Bourse, Bruxelles. BUREELEN TE BRUSSEL TE AALST CS. GGOTS, BeurcptaaSs, S I Keriistraat, 1 clcfoou A 3299 j Telefoon 114, AANKONDIGINGEN! KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 I Sport (per regel) fr. I.Ofl 3* bladz. (de regel) Ir. 1,00 I Gemengd nieuws per regel) fr. 2,00 4biadz. (de regel fr. 0,30 I Recht, herstell. (perregel) fr. 2,00 Financ. aankon, (perregel) fr. 2,00 I Overlijden (por regel) fr. 2,00 Commerciale en flnancieele aankondigingen zich uitsluitelijk wenden Agence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. 't Is van een eerbiedwaardig man uit de grijze oudheid, bet gezegdo laton wij de orde bewaren opdat de orde ons beware En er zal wel niemand ooit geweest zijn in den loop der eeuwen of hij heeft van dit woord de waarheid ten volle erkend. Ordo is een van de noodzakelijkste factoren zoo goed in de binnenkamer onzer ziel, als in ons huishouden, als in da groote samenleving der maat schappij. Orde veronderstelt eene redelijke machtsverhouding, eoneondergeschikt- hoid als door God in den aard der din gen gelegd. Als de lagere driften, als de zinne lijke lusten, als het lichaam in op stand komend tegen de ziel, deze over- heersebt, zien we de rampzaligsto gevolgen, wordt de mensch speelbal en slachtoffer van de begeerlijkheden <!io onder hem moeten staan en wordt de koning der schepping een verach lelijke slaaf. Zie, hoe drankzucht en gouddorst en andere niet te noemen tyrannen duizenden in ketenen geklonken doen krommen onder hun scepter tot schande en ongeluk van hen zelf en hun dier baren en vraag het den waarlijk dapperen (want zoo moet men zo noe men) w ia zij 'fc ook die ter elfder ure liet juk zich van do schouders willen wer pen, wat mooite en offers en zelfsin- spanning het kost om zichzelf weer te loeren beheerschon, om de verstoorde erde te herstellen. In liet huisgezin heeft de alwijze Voorzienigheid al niet anders de hand having der orde voorgeschreven, nood zakelijk gepaard aan eon besluron eenerzijds, een gehoorzamen aan den anderen kant. Tegenover het krachtig, wijs en liefdevol regeeren der ouders moet staan liet graag en gewillig geregeerd worden der kinderen. Vader en moe der mogen hun recht niet te huiten gaan, maar evenmin hun plicht ver zaken zoons en dochters hebben in hen te herkennen de waakzame, lei dende maar ook machthebbende ver tegenwoordiging van 't hoogste gezag I:i de groote huishouding van den Staat is al wederom de orde liet eenigo middel om rust en trede naast wel vaart en geluk te verzekeren. Dat wil daar.om niet zoggen, dat tegenover willekeur en machtsmis bruik een ljjdelijk gebeuren moet slaan en wettige middelen tot verbetering verboden zijn. Maar wie het gezag aanrandt om het gezag, wi9 den troon bestookt om den troon, is als de zoon die opstaat tegen den ouden. Waaruit noodzakelijk volgt dat elke samenwerking in direkten of verwij derden zin, met elke politieke partij, welke omverwerping van troon en altaar in haar program schrijft, voor den katholiek, voor den geloovige in zich ongeoorloofd is. En zoo goed als in het huisgezin de goed willende kinderen den arm tc- geliouden van den onverlaat, die zijn vuist verheft tegen vader ot moeder, zoo goed zullen de geloovige politieke partijen eensgezind en mot alle macht de opstandige tegenhouden en de revo lutie den kop indrukken. Zij doen dat ten slotte ook uit welbegrepen eigen belang. Want ook hier gaat 't op, laten wij de orde bewaren, opdat de orde ons oeware. De Koningin bij de Z&sstei* kens den Anmen« Vooraleer naar Zwitserland af te reizen, heeft do Koningin een bezoek' gebracht aan het gesticht van de Zusterkons der Armen, Hoogstraat, te Brussel. Het was drie uur namiddag als de Konin gin met haar gevolg voor bet gesticht aan kwam. Gansch do Marollenwijk was te been om de fcVorstin to groeten. In hot gesticht waren do oudjes vergaderd in de eetzaal on een grijsaard hield eene korte toespraak om H. M. dank to zeggon voor hare belangstel ling een andore kostganger bood^oon ruiker veldbloemen aan. Na do uitvoering van een liod door do oudjes, bleef de Koningin zich lang nog met do kostgangers onderhouden en ging zelfs de ziekenkamer een bezoek afleggen. Wan neer le 4 uur Haro Majesteit vertrok, juich ten baar wel duizend volksvrouwen op straat toe. Sii-enge massage!. Ds Duit 8che militaire overheid heeft aan de duitsche vliegers laten weten dat ieder vlieger die i een vreemd land neerkomt, met 15 dagen arro3t zal gestraft worden. Geen enkele verontschuldiging zal aangenomen worden Wat de S^opïvisscherij aan Sieï Land De visch- pachlen op de rivieren en vaarten van heel bot land beloopen zoowat 50,000 fr., terwijl de Slaat aan viscliverlovon 225 duizend fr. int. Dat betalen de sportvisscbers rechtstreeks aan den Staat. Maar nog onder een andoren vorm beeft de Belgische staatskas voordeel bij dit sport. Men schat de reiskosten der visschers op 15 miljoen frank 's jaars. Men vergete niet dat alleon uit Brussel zich wekelijks 4 lot 5 duizend sportvisscbers over hot land verdoe len of naar Holland gaan, on dat hot aantal Luiksche visschers groot is. De wereldftesttoonstaBfling vaan Nog zeventien jaar scheiden ons van dien datum, en niettemin is er reeds sprake van do benoeming van een voorloogig studie komiteit. Het zal. inderdaad, niet weinig moeite on tijd kosten eene passende en bevredigende oplossing te vinden voor de kwestie Waar zal die tentoonstelling verrijzen Zeek. Do E. II. pastoor Hugo Ver- riest, onze beroemde Westvlaamsche letter kundige en voordrachtgever is gevaarlijk ziek. De eerbiedweerdige vlaamsche strijder heelt de laatste HH. Sakramenten ontvan gen. Pastoor Verriest is 73 jaar oud. rDra.al£ï*ij 2t Da incidenten van Toul. Wanneer de majoor van liet garnizoen verleden zondag op hot terrein dor manoauvors toekwam, om met do soldaten te onderhandelen, begonnon zij le roepenWeg mot den driejaren- dienst Zij verklaarden rechtuit dat zij liever aanstonds den oorlog hadden en aan stonds zouden gevochten hebbon, liever dan drij jaar onder de wapens te blijven. De ma joor werd omringd. Eonigo burgers, leden van eene schuttersmaatschappij, gelukten erin hem uit bun midden te krijgen. Dan deed do majoor eon peloton ruiterij komen en do betoogers sloven in wanorde uiteen. Vijftien van deze laatsten nochtans randden een weinig verder een officier aan, die ook poogde de orde te herstellen. Vele burgers leenden hulp aan do militaire overheid,om de betoogers aan to houden en bon naar de ge vangenis le brengen. Te 7 ure van den avond was alles terug kalm. Nieuwe voorval te Belfort. Eene betoo ging togen don driejarigen dienst had plaats to Belfort, in het 35° linieregiment, dat on- dor bevel staat van don kolonel Mac-Mahon. Soldaten zouden do Internationalege- zongon hebben en een sergeant-majoor werd erg mishandeld. De kolonel beeft aanstonds de (roepon voreenigd en oene patriotisohe redevoering uitgesproken. Vijf mannen wer den aangehouden. Nadere bijzonderheden. Ziehier oenige bijzondorheden aangaande de incidenten die Maandag in den morgend te Belfort plaats grepen, 's Morgens rond 10 ure kwam eon bataillon van hel 35® linieregiment terug in de kazerne wanneer eenige soldaten begon nen allerhande zaken te roepen en de Inter nationale te zingen. Zij werden aanstonds naar de gevangenis overgebracht. Men meende dat alles zou rus tig gebleven zijn, maar voor het middagmaal wanneer omtrent 200 soldeten op den koer bijeenstonden en de Internationale her begonnen te zingen. Een der onderofficiers wilde een der lei ders aanhouden maar men wilde hem mishandelen. Reservisten konden hem uit de handen der muiters rukken, zij verweten aan do opstandelingen hunne schandige handel wijze en zij begonnen al te zamen te roepen Leve het leger Eenige soldaten ant woordden nog met vijandige kreten; nog andere soldaten werden in do gevangenis opgesloten. De kolonel Mac-Mahon deed anstonds het regiment onder de wapens brengen en sprak eene vaderlandslievende redevoering uit. Hij verweet aan de muiters hunne weinig vaderlandslievende handel wijze. Nog incidenten te Parijs. Maandag avond na het avondmaal, rond 6 1/2 ure, waren de soldaten van de 46ö en 89® regi menten samengekomen, om naar de muziek teluistoren. Eensklaps hoorde men soldaten hou, hou n roepen. De overheden kwamen er weldra tuaschon en alles werd terug kalm. Da opiumrookers.—-M. Baudin, antwoord gevende op eene vraag aangaande de opium rookers in hot zeewezen verklaart dat al de officieren van do vloot onder oogpunt van gezondheid niets te wenschen laten en dat hij strenge straffen zou uitbrengen tegen de officiers, die zich aan den opium zouden willen overgeven. DuitsoHlandL Gekroonde hoofden te Berlijn verwacht. Do koning en do koningin van Engeland zullen Woensdag middag te Berlijn tookomen. Do keizer, de keizerin, en do troonopvolger zullen hen aan do statie afhalen. De koning en de koningin zullen geleid worden door de dragonders en zoo naar het kasteel geleid. Do czaar van Rusland zal Donderdag op dezelfde wijze ontvangen worden. In den trouwstoet zal do czaar van Rusland den arm jeven aan do koningin van Engeland de coning van Engeland zal de konigin Cecilia opleiden. Bij het gastmaal zal de prins van Radolin de spijzen aan don keizer aanbieden en de hertog van Tracheuberg zal de wijnen schenken. Bij liet nagerecht zal de keizer do gezond- eid der jong gohuwden voorstellen. De keizer schenkt genade aan Engelsche spioenen. Be keizer komt genade te ver- ieenen aan don Engels.chen advokaat Stewart en aan twee officiers, Braudon en Trench, die om spioeneerderij in eene gevangenis waren opgesloten Een Fransche luchtbal landt 'aan in den Elzas. Een luchtbal, uit Rijsel vertrok- kon, landde zondag laatst tusschen Chateau- Salins en Vic. Drij reizigers, voorzien van photographische toestellen en notahoekjes, werden in de mand aangetroffen. Men vond niets verdaohts in hun bezit. Men hoeft hun toegelaten naar Frankrijk terug te koeren en daar hunnen luchtbal weer te sturen, Acht soldaten in zse verdwenen. Acht soldaten waren zondag laatst, te Kiel aan boord van oen klein zeilschip gestapt, om een foortjo in de zee te wagen. Een onweer brak los en men vreest dat een ongeluk moet plaats gehad- hebben. Vier kruisers en ver- icheidene torpedobooten doorkruisen de zee in alle richliiigoii, om zo op te zoeken. JFliLsiaiia Botsing tusschen vliegmachienen. Op liet militair vliogplein van St-Petersburg heeft eene" botsing plaats gehad tusschen vliegmachienenheide toestellen werden vernield. Een der luchtvliegers werd doo- delijk gekwetst. De andere, de zoon van generaal Kovagn- ko, bestuurder van do militaire vliegschool, slechts licht gewond. De gevangenissen zijn opgepropt. Uit inlichtingen aan do bijzondere commissie van do Douma verleend, kunnen de Russische gevangenissen enkel 139,785 personen hor- hergen. I-lot aantal opgeslotene» gaat dat maximum vorre te boven. Immers,.in al de Russische govangenissen bevinden er zich voor het oogenblik minstens 190,000 govan- genen van heide geslachten. Do commissie hoeft een besluit gestemd om te bevestigen dat de groote moerderlieid der gevangenen, hij gobrok aan plaats, eone sU-af uilbooten die niet overoenstemt met de wet. Schippers veroordeeld. Men meldt uit Sebastopol dat de oorlogsraad uitspraak ge daan heoft in de zaak van de acht matrozen dio oenen algemeenen opstand in de vloot van de Zwarte Zee haddon voorbereid. De scheepslieden Solianskoff, Radtchenko en Krouseff, eorst tor dood veroordeeld worden nu verwezeu tot 20 jaar dwangarbeid. Do vijf andore aangeklaagde scheepsliedeu wor den veroordeeld tot straften gaande van tot 5 jaar gevang. Veroordeeling van een leerling van Tol stoï. De jonge Vinogradoff weigerde den militairendienst aan te leeren, onder voor wendsel dat zulks strijdig was met deleer van Tolstoï. Hij werd naar de korrektie stuurd. Maar daarmede wa5 zijn stijfhoofdig heid niet genezen. Hij werd voor den krijgs raad geroepen van St. Petersburg en kreeg or vijf jaar dwangarbeid. Spanje De verantwoordelijkheid van Sacho Al legro. M. Bariovera die de verdediging van Sancho Allegre op zich heeft genomen, komt zijne hesluiten neer te leggen. Zij be vatten drij certificaten van wege hospi talen, waarin bevestigd wordt dat Sancho Allegre aan zenuwaanvallen lijdt. Om dat foit, beweert de verdediging moet de pliebtige als onverantwoordelijk worden aanschouwd, lu allo geval die ha- statigïng brengt eene groote verzachtende omstandigheid mede ten voordeele van Allegro die dus hoogsteus nog tot 8 jaar opsluiting in een krankzinnigenhuis kan ver oordeeld worden. Eene vrouw van 200 nieters hoogte ge vallen. Een vreeselijk ongeluk had gisteren ïn den omtrek van Starnberg, Beieren, plaats. Een luchtbal, welke te Zurich opgestegen was, zocht daar in den omtrek te landen. Zulks ging heel mooilijk en een dor reizigers viel uit hot schuitje, gelukkig-lijk zonder zich erg te hezeeren. Eene vrouw welke zich ook in het schuitje bevond wilde juist ten gronde springen, toen de luchtbal, ontlast van hot gewicht van don gevallen reiziger schielijk terug do lacht in vloog. De ongelukkige vrouw klampte zich aan den boord van het schuitje vast on eon derde reiziger poogde nog haar binnen te trekken, doch toen de luchtbal terug op oene hoogte van 200 metera was, moesten do vrouw en de reiziger lossen en de ongelukkige plofte in de diepte. Het is slechts verscheidene kilometers ver- dor dat do luchtbal eindelijk kon landen. Ge holpen door de bevolking ging men onmid- delijk op zoek naar de arme vrouw, doch na vorscheidene uren zookens had men nog niets van haar gevonden. Do opzoekingen worden voortgezet. natoij Berlijn Maandag namiddag had te Charlottenburg, eene voorstad van Berlijn, een vreeselijk ongeluk plaats. Men is daar werkzaam aan het horstellen der afvoerbuizen en talrijke werklieden waren aan den arbeid, toen vier hunner, die zich nabij een put bevonden schielijk ten gronde stortten,ten gevolge der giftige gassen welke uit den put opstegen. Spoedig werd om de pompiers geseind, doch de reddingswerken waren uiterst moei lijk. Een jong officier van de genie wilde in den loopgracht afdalen, om de werklieden te redden, doch pas was hij eenige treden der ladder afgedaald, of hij stortte op zijne beurt ten gronde. Men kon hem schier onmiddelijk boven- halon, en dank aan spoedige verzorging werd hij weldra tot het bewustzijn terug gebracht. De moedige officier wilde dan onmiddelijk terug afdalen, doch zijne zelfopoffering kon niet baton. De pompiers, voorzien van hunne veilighoidshelmen waren reeds afgedaald, doch, brachten nog slechts vierlijken hoven. Het Bulgaro-Servisch geschil Men meldt uit Sofia aan de Correspon- dance Sud-Slavo dat M. Guechof, voor zitter van den ministerraad, aan eenige afgovaardigden verklaard hoeft dat Sorvië en Bulgarië, wenschen hun geschil op ge meenschappelijk akkoord te regelen voor wat do grondgebieden aangaat, maar dat er een kwestie zijn kan do Bulgaarsche be langen op te offeren en dat de loopondo geruciiton nopens eene wijking van dien staat totaal van allen grond ontbloot zijn. Grieken en Serviërs De Servische minister to Athenen is in Belgrado aangekomen. Zondag werd hij door den koning en den voorzitter dos kabinets ontvangen. Het gerucht vau eone bijzondere Grioksche-Servischo overeenkomst was in omloop, maar de bevoegde kringen verkla ren die geruchten ongegrond. Nieuwe Bulgaro-Grieksche incidenten. De Bulgaren hebben vrijdag den Griek-*: schen aartsbisschop van Salonika aangehou den, te midden van do markt on hebben hom tot het aartsbisdom hegeloid, onder voor wendsel van hem tegen de bulgaarsche bon den te beschermen. De aartsbisschop verzette zich. De lijfwacht werd dan weggetrokken, maar de Bulgaren weigeren nu alle verant woordelijkheid aangaande de veiligheid van den aartsbisschop. Van den andoren kant zou er te Dalmanïi, nabij Galliko, eene botsing plaats gehad heb ben lussohen de Grieksohe en Bulgaarsche troepen, zonder bloedvergieten eokler, ea het duurde ook niet lang. Een misverstand zou de oorzaak daarvan zijn. Het naar huis renden der Turksche troepen van Albanië, Het naar huis zenden der Turksche troe pen van Albanië ontmoet moeielijkheden van Grieksche zijde, daar het gouvernement daartegen opmorkingen inbrengt, maar de mogendheden hebben voetstappen aangewend bij het Grieksch gouvernement. Al do troepen zullen te Beyrouth ont scheept worden; nochtans zullen de zieko soldaton naarlsmid overgebracht worden. Talrijke gekwetsten. Zondag nacht hadden te Weenen studen tenfeesten plaats, ingericht door de nationa listische studenten verceniging. De Sionisten kwamen hot feest storen en tiet gevolg was.dat eene vechtpartij ontstond waaraan evenwel spoedig een einde kon ge steld wordon. Maandag morgend waren de beide studen- lengroepen op den koer der Hoogeschool vergaderd, in afwachting dat do leergangen zouden geopend worden. Weldra ontstond er twist en nu ontaardde deze in eene geweldige vechtpartij, waarbij talrijke studenten bloedige verwondingen op liepen. Do Sionisten worden door de nationalisten buiten gedreven, en daar werd liet gevecht voortgezet tot de policio tusschonkwam en de vechtors uiteen dreef. De nationalisten gingen terug op don koer der Hoogeschool. verzamelden er de boeken, slokken on hoofddeksels door de Sionisten achtergelaten, legden ze op oen hoop en sta-, ken er hot vuur aan. De policie moest opnieuw tusschonkomen om do vlammen uit te dooven. Zondag op den middag, tijdens den stil stand der processie, in de Jesusstraat te Antwerpen, bracht een schrikkelijk ongevol eene algemeens ontroering teweeg. Ten huize 28 van gemelde straat, was het dienstmeisje Maria Viven, 18 jaar oud, wonende Groote Pieter Potstraat, 38, op het halcon gegaan en leunde op een houten steun8ol, van don eenen kant naar den ande ren kant des balcons geplaatst. Plots begaf zich het houten steunsel, en het meisje, hot ovenwicht vorliczende, viel uit liet halcon en kwam met liet hoofd op de straalsleenen terecht. Gelukkig bevond zich aldaar niemand. Verschillende personen kwamen toege sneld en droegen hot meisje terug in huis. Het slachtoffer had het bowuslzijn verloren en bloed gulpte haar uit rnond en ooren. De Z. E. II. Jlelsen, bostuurder der Eerw. Zus tors uit de St Annastraat en do Eerw. Pator Gummarus, recollel, die do processie verge zelde, hebben het slachtoffer de II. Olie toe gediend. Eon hijgeroepen geneesheer heoft het meisje do eerste zorgon toegediend, waarna zij naar liet St Walburgisgasllmis werd over gebracht, waaryastgesleld werd dat zij eene schedelhreuk bekomen had. Maandag avond was do toestand van het slachtoffer hopeloos. Een doode en een gekwetste. Zondag nacht bemerkten de jachtwachters van M. Braconnier drie wildströopers, die bij middel van een lichtbak typ strooptocht waron. Zij naderden, dCK;h pas hadden de wildstroopors hen bemerkt, of vorschoideno vuurschoten werd'en in hunne richting go- lost. De j ach tv; achtera scholen terug, waarop de strooiers do vlucht namen. Een der vluchtelingen, die gekwetst scheen, werd achtervolgd en aangehoudon. Het was oen genaamde Kurol Dolhroeck, gehuwd ea va-

De Volksstem | 1913 | | pagina 1