Oorlog in do Balkanen 'I EEN EN Ilegen£3@ns3a jsargang n' 12? Dinsdag 3 Jssral IS S 3 DAG-BLAD TE BRUSSEL Li, G9ST5, SGiirsplaats, 2 Bestuurder: J. TE AÜLST Van Nuffel-De Qendt. ih IJ* RUITEN LA ND Eenfort Ghobrolte Brussel 2 CENTIEMEN WET NUMMER A B O N N E MfjpN TENi Zes maanden 4 frankon. Een iaar 8 (ranken. Inschrijving in alle posliureeien van het lapd. r U1T8AI.F, 4 a. 's avofids éb 2" UITGAAF, 7 o. 's araös <gp Pour toute la pulilioité can.merciale et financiers du journal, s'adresser exclusivement a- l'Atfeuce Réclame Godts, 2, Place da 4a Bourse, Sruxelles. AANKONDIGINGEN! BUREEL-EN t Telefoou A 2299 OKe^lcaitraat, Telefoon 114 KI. aank. (1 tot 4 tl. teg.) fr.-0.60 3* blads. (de regel) !r. 1.00 4* bladz. (de regel fr. D.30 Financ. aankon, (per rogol) fr. 2,00 Sport (per regel) fr. I 0G Gemengd nieuws perrogel) fr. 2,00 lteolit. herstelt. (per rogol) Ir. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commerc'iale en ftnancieele aankondigingen zich nitsluitelijk te wenden Agenco Réclame Godts, 2, Beursplaats, BrusseL Belangwekkende toestanden hebben Se bevoegde overheid aangezet, nog maals handelend op te treden. Ziehier bijvoorbeèld, eon hulponderwijzer van de vierde reeks, die, in den loop van Eijn dertiende diensljaar, wordt lie- vorderd tot liet ambt van onderwijzer in eer.a gemeente van dezelfde reeks. Hij zal slechts recht hebben, als hoofd som, op do minimunijaarweddo van die reeks zijne diensten als hulp- onderwijzor konion immers niet in aanmerking, dus op 1100 frank 150 frank verhooging wegens hst bijkrediet dor 4 miliioen, te zamon 1550 fr. Ware hij integendeel hulp onderwijzer gebleven, dan zou hij getrokken hebben 1100 frank als' ïmnitnurajaarweddo 300 frank verhooging krachtens de organieke wet, 350 frank aanvullende wed- d en vcriioogittg ingevolge het ko ninklijk besluit van 30 Januari 1912, dus 1750 frank. Zóó kon de belanghebbende in dezen vernederen den toestand gebracht worden de hoofdonderwijzer in een bepaalde ge- meento/zou, na een gelijk getal jaren sienst in dezelfde schoolredes, een minder inkomen hebben dan de onder zijn toezicht staande hulponderwijzer. Terecht oordeelde de Regeering dat' die toestand onregelmatig was en bij taniiiikfijk besluit van 31 December 1912 tot aanvulling van het besluit van 30 Januari 1912 besliste zij dat, mocht een onderwijzer eenige sohado lijden uit hoofde van zijne bevorde ring, bij eene vergoeding zou ontvan gen, waardoor zijne wedde opnieuw zou worden gebracht tot op het bedrag bat hij zou bereikt hebben, indien hij hulponderwijzer was in de reeks, tot welke hij thans behoort. In bovenge meld geval zou dus de belangheb bende, krachtens het nieuw besluit, eone aanvullende vergoeding van 200 frank trekken. Zooals blijkt uit de ta bel toegevoegd aan bedoeld koninklijk besluit (Bijlage II, letter J. van liet koninklijk besluit), begunstigt die be paling vooral do onderwijzers der ge meenten van do tweede -reeks, die, over 't algemeen, slechts na lange jaren worden benoemd tot hoofdon derwijzer. Soortgelijke toestanden kunr.en zich voordoe», wanneer eene gemeente van «éne lagere réoks tot eene hoogere reeks overgaat, Bij voorbeeld, een onderwijzer heeft acht jaren -dienst als hulponder wijzer en behoort tot eene gemeente, vroeger in de 5* reeks en thans in de 4" gerangschikt. Die onderwijzer zal recht hebben op eene aanvangsweddo van 1.400 frank, krachtens de wet van 1895, vermeerderd met eene ver- hooging van 150 frank, hij toepassing van bet koninklijk besluit van 30 Januari 1912, uit hoofde van zijne der tien jaren dienst, dus te zamen 1.550 frank. Behoorde de gemeente nog tot de 5° reeks, dan zou die onderwijzer aanspraak hebben op 1,200 frank alS aanvangswedde, verhoogd met 200 frank uit hoofde van zijne acht jaren werkolijken dienst, alsmede eene bij- wedde van 200 frank en eene verhoo ging van 150 frank krachtens bedoeld besluit van 30 Januari 1912, tezamen 1.750 frank. >1 Door de verandering van rueks onderging hij dus een verlies van 200 frank in vergelijking met het inkomen dat hij thans trekt. Artikel 1, litt. H., van het konink lijk besluit van 31 December 1912 kent, in gevallen van dien aard, eeuo vergeldende vergoeding toe, in ver houding tot het inkomen waarop de belanghebbende zou aanspraak gehad hebben, indien hj,, van den aanvang zijner loopbaan af, tot da nieuwe reeks behoord had. Eindelijk worden door artrlcel 2 van hetzelfde besluit in aanmerking genomen, bij liet vaststellen van het getal dienstjaren, de ambton vervuld in da onder toezicht staande bewaar scholen, in de weldadigheidsscholon afhangende van het Ministerie van Justicio, in 's Rijks normaalscholen of de voorbereidende klassen van eene openbare of private inrichting van middelbaar onderwijs aatikel 3 ver leent bijwedden aan de tijdelijke on derwijzers, die onderwijzers vervan gen, weike tor beschikking zijn ge steld wegens ziekte, in het belang van den dienst of bij tuchtmaatregel, Het voordeel van doze bepaling geldt niet voor de lusschentijdige onderwijzers, die onderwijzers vervangen, welke slechts met verlof afwezig zijn. Het koninklijk besluit van 31 De cember 1912 had ten doel, sommige leemten aan te vullen, welke uit de toepassing waren gebleken en door het besluit van 30 Januari niet voor zien waren. Het bedoelt vooral afzon derlijke gevallen. Soortgelijke tegenstrijdigheden ba- staan ook ten nadcele van liet vrij on derwijs. Zoo, bij voorbeeld, kan het volgens de bestaande grondslagen van vw'tleelinggebeuren dat do klooster lingen, die zijn belast mot het onder wijs in de aangenomen scholen gelijk gesteld met do gemeentescholen, min der toelagen ontvangen dan die der aanneembare scholen zij hebben im mers geen aandeel noch in het vergel dend miliioen (zie bijlage III),noch in de tijdelijke toelage van 4 miliioen. Wellicht kan do ondervinding- nog andere tegenstrijdigheden aan 't licht brengen ze kunnen slechts ons eerste gezegde bevestigen, waardoor wij be wijzen dat de schoolwet dient te wor den herzien in het belang van wie zich toewijdt aan bot lager onderwijs. Fr., van Cauwelaert. UJaï zvseï eSss sêeun Se wes^dso- nsn is. Aan liooi-d van een groole pakotbeïot dia Now-York verliet en thans naar Engeland stoomt, bovinden zich de kunstenaars die het winterseizoen aan dan overkant van den waterplas hehhen doorge bracht en dio niet de opgestreken dollars naar Europa weerkeeron. Er zijn er dertien, waaronder Caruso na tuurlijk do kroon spant meteen wintersnaar- pot van oen millioöii frank. Miss Geraldine Faras volgt met 472,000 fr. Dan komen Mev. Bastini met 375.000 en Miss Mary Garden met 250.000. De zanger Dalmores heeft 100.000 fr. kunnen van kant leggen eu de tenor Gatli Casazza, 150.000. Zes andere sinjeurs gaan van 70.000 tot 100.000 fr. De dertien te zamen brengen ruim 3 mil- lioen meê, gewonnen in 23 weken. ia a^SSIeSejBac&aSaw!! 8953. Het f^taatsbiad van Zaterdag kondigt liet ministerieel besluit af, waarbij aangezegd wordtdal do allovering aan de militairo overheid van de ingeschrevenen der lichting van 1913, voor den soldatendienst aange duid, van af 2 Juni geschieden zal, op do datums door de gouverneurs te bepalen, in overeenstemming met do provinciale com mandanten. SJitsjssidarag. Da amerikaan Alexander Humphrey bo- weert slaapverwekkende kogels te hebben uitgevonden, waardoor de gevolgen van den oorlog minder gevaarlijk zullen wezen. Afdoende proefnemingen werden gedaan door officieren, agenten en sportmen. In de kardoes van Humphrey wordt liet slaapmiddel geplaatst onder een licht mota len hulsel in vorm van geweorkogol. Door den schok springt hot hulsel on wordt liet Slaapmiddel verspreid. Do getroffene valt in slaap. IIij ontwaakt slechts lango uren nadien iu het bod eener ambulans. Is do wonde doodo- lijk.dan ontslaapt degolroffen soldaat iu den dood zonder smart. De kardoezen van Humphrey zijn derwijze gemaakt, dat, iils zij een been treffen, zij springen zonder breuk- noch afschilfering te vorwelcken. Erk&nni»3 van tie Kongo- naasting tioon Engelanti. Voor ons,Belgen, is die erkenning een ware ontlasting. Ilot ging Bolgenland ter harte, dat eon misverstand was opgerezen en blocf voortbestaan tusschen ons en Engeland, daar wij het Ewgelsche volk steeds als trouwen boschermor aanzagen. En daarbij was er voor ons iets vernede rends in de verdachtmaking besloten, daar Engeland de overname dor kolonie door België niet wilde erkennen. Hot scheen alsof men over'1 Kanaal allo vertrouwen in ons had verloren on onze goede inzichten tegenover do kleurlingen in twijfel trok. Dit alles is nu godaan en do Belgen kun qea tevreden zgn. Hevige brandramp. Een hevige brand ramp hoeft een caoutchouc depot uit de rue d'Avron, te Parijs totaal in asch gelegd. Men denkt dal de brand veroorzaakt werd door de verhitting van poeder waarmede do blokken bestreken worden. Do schade wordt op een miliioen geschat. Rijn werkstaking. Vrijdag namiddag hebben do werklied#» uit don put nr 5 van Osiricourt hetr werk gestaakt, waarbij zich ook deze van put ur 4 gevoegd hebben. £en slachtoffer der morphine. Eene koffiehuis-zangster van Lnnévillo, Margue rite Ilarinontaux, 33 jaar oud en dio do slechte gewoonte bad opgevat zich mot morphine to steken is in liaro kamer als lijk ontdekt geworden. Do medische bostatigingon hebben doen besluiten dat de morphine gebruikster be zweken is aan eene te groote inspuiting- van do govaarlijke stof. 80.000 fr. verduisterd. M. Berr on- derzoeksreclitor. heeft .Zaterdag een aanhou dingsmandaat afgelovord tegen een zekeren Daniël Wiltop, dio als portier dienst doed bij do barones van Zuylen, wononde op de ave nue du bois do Boulogno, te Parijs na een cheek van 80.000 fr. in eeno bank dor rue Laffite uitgewisseld te hebben, is hij met het geld vordwenen. De barones van Zuylon, belooft eeno pre mie van 10.000 fr. aan degene dio de sporen lot de aanhouding zal kunuon aanduiden. Eeno ontploffing in eeno fabriek toTour- konje. Eono ontploffing, waarvan men nog de oorzaken niet kent, deed zich Zater dag avond te Tourkor.je voor in eono fa briek, waar men papieren buizen vervaar digt. Twco werklieden werden zwaargewond De zaal waarde ontploffing ontstaan is, droigt it) to storton. Door dit werkongeluk zullen 180 werk lieden gedurende eenige dagen belet zijn te werken. DvLit60lilan.d Groote brand.Een miliioen schade. Een groote brand heeft eon der ijzerfabrie ken Karlshutte van Beauregard, nabij lonville (Lorreinen) vernield. Rond 7 ure 'a avonds brak de brand los ten gevolge van eene lot hiertoe nog onge kende oorzaak. Wanneer de pompiers aankwamen konden zij slechts nog de machienzalen beschermen die eene waarde hebben van verscheidene millioenen, In den nacht gelukte men er in het vuur te bemachtigen. De vuurgloed was zoo ge weldig, dat ijzeren blokken gedeeltelijk aan 't smelten gingen. De schado door deze ramp veroorzaakt, bereikt een miliioen frank. Antimilitaristen veroordeeld. De Taeg- liche Rundschau, meldt dat tribunalen van Keulen, 4 werklieden tot 3 inaandon ge- vangzititing veroordeelden daar zij dokumen- ten en brochuren verspreid hadden om de soldaten tot ovetloopen aan te zotten in ge val van mobilisatie. De kruiser Blücher blijft gestrand in d9 Groots Balt. Het panlser-kruiserschip Blücher is nog altijd gestrand iu de Groote Belt. Na do kolen en andoren voorraad op de hulpschepen te hebben overgebracht hooft men cle ontlading der kanonnen begonnen. Het water is in het schip gedrongen op hot oogenblik zijner stranding. Sn.®elancl Een dagbladschrijver der stamrechtdames vervolgd. M. WhitGloy, bestuurder der werkers-nationale pers is voor do assisen van Munch ester gezonden geworden. Hij wordt beschuldigd een stemrechtdames dagblad uilgegevoa te bobben, dat hevige J artikels bovalle. Koninklijk bezoek naar Zweden. Vol gons de Tribuna zouden de koning on de koningin zich naar Zweden begeven om er bezoek te brengeu aan de Zwoedsche vor sten. Do «Tribuna voegt erbij dat bij hun terugtocht do koning en de koningin van Italië te Kiol den Duitschen keizer zullen ontmoeten. Ds dramas dar luchtscheepvaart. Men meldt uit Peterhof dat do luitonant-vlieger Balabouchkine met zijn vliegtoestel waarin een zijner vrienden ook plaats had genomen en gronde word geslingerd. De luitenant werd gedood terwijl de passagier een arm gebroken heeft. Een boot slaat om. Tien dooden. De nieuwe pastoor van Banolau, nabij Géróme, had zijne oersto mis gelezen in de plaatselijke kerk. Te dier gelogenheid had de herder eenige vrienden uitgenoodigd een tochtje te dóen in eon automobiol-boot. Mon besteeg met tien personen het bootje en stak zoo .over liet natte element. Op mer- kelijken afstand der kust gekomen brak opeens de motor en de boot duikte regelrecht <\o diepte in. Al de ingezeten hebben hot leven bij dit ongeluk gelaten. KTeca.erIaaclse3a.-lnciië Hevige gevechten. Snolbericht uit den Haag De troepen hebben zich op 23 Mei meester gemaakt van do verslerkingon van de Dajaks, in het distrikt van Landah in het Westen van Borves. Op 24 Mei hebben de troopon nabij Malangar de Njakai-Dajaks aangetast die twintig dooden op bet slagveld achterlieten en evenveel gekwotsten. Een soldaat werd licht gewond. E3 o ar» t: l Slecht weder. Men meldt dat over Portugal en bijzonderlijk in het noorder ge doolte geweldige onweders heerschen. Verscheidene personen zijn door don blik sem getroffen geworden. Nabij Leiria, heeft eone visscliersloep met een twintigtal personen schipbreuk geleden. Vijftien personen zijn verdronken. Da Italiaanschs krijgsbewegingen In Cy- renaïka. Men meldt uit Rome aan de Eclair De algemeeno optocht der troe pen in liet binnenland van Cyrenaïka is aan gevangen. 80,000 Italiaansoïio soldaten zul len do Arabieren liet lioofd bieden. 3Maroli2xo Flond Agadir. Hadj El Hassen, die zich op 24 Mei laatst van Agadir had meester ge maakt en daarna Foundy had bezet, heeft zich voor do overmacht moeten terugtrek ken,, naar het noordou. Hij heeft do chorif- sche mokallak, te Tameragh legerond ver voegd. El Hibba op de vlucht. Een afvaardi ging uit Faroudant komende is te Marakech aangokomen am den Sultan een eerbeluigon- don brief te overhandigon. Voor de hekomen uitslagen komen alle stammen naar don amman vragen. El Hibba vlucht in het Atlas gebergte. Vereeniscts Staten Cuba en da Engelsche, Fransche Duitsche rekiamen. Hat senaat heeft zïjno goedkeuring gegeven nojiens hot verslag in hetwelk zijne bevoegde kommissie aauhe veelt de Engelsclie, Fransche en Duitsche rekiamen, wogens de schade door hunne nationale gedurende revolutie geleden, don sclioidsrechtersraad voor te leggen. Onderhoud verschoven Uit Sofia Het onderhoud dat voor 2uter- dag voorzien was tuseohon MM. Paohitch en Guecliof is verschoven geworden. De taak der gedelegeerden Zaterdag morgen d hebben de gedologeer- den, waarbij M. Daneff, eene vergadering gehouden bij M. Skoulondis, om onmiddelijk het programma te verwerkon, waarvan *ij eerstdaags de betwisting willen beginnen. Volgens allo waarschijnlijkheid zal op het einde Juni do Balkaansche konforen lie ten einde loepen, alsmede ook de vergadering der gezanten, die bijna eonsgezind zoudon zijn nopens de manier waarop de blijvende vragen gaan opgelost worden. Nieuwe Bulgaro-Grieksoho incidenten Telegram uit Salonika Een radiotelogram uit Eleulhera ontvangen, meldt dat Vrijdag avond Bulgaarse lie soldaten, onder de be scherming dor witte vlag eenen post nabij do Griekscho lijnen hebben gesticht en zelfs be proefd hebben zich van eene brug meester te makeu, die zieh op dozo lijnen bevond. Eone Griekscho afdeeling beeft do Bulgaren zien terugtrekken. De Bulgaren gaan immer voort (to lijnen van den berg Simvolon aanzienlijk te ver- sterkon. Een Bulgaarache groep hoeft getracht*.- zonder goed gevolg nochtans, zich van eoneu bergpas meester te maken, dio op de Griók- sche lijnen van Sarby uitgeeft. Een Bulgaarsch detachement is in hot dorp Bourgïkli gedrongen on trachtte den Griekschen post uit 5 soldaten bestaande to verdrijven. De Grieken verzetten zich schrif telijk maar daar de Bulgaren er op aandron gen zijn de Griekscho soldaten verplicht ge* weest te vertrekken. Een Duitsch8 officieuse nota Men leest in do Gazette de VAllemagnë du Nord. De onderteokening van den vredo zal overal mot voldoening ontvangen wor den. i x De grootmachten kunnen nu uit dit histo risch feit opmaken dat hot dank is aan de eenhoid die onder hen bewaard werd, tij dens de menigvuldige moeilijkheden, dat het gewenscht besluit bekomen werd. Zij mogen geen enkel middel verwaarloo- zen om op vriendelijke wijze alle hangende eechillon op te lossen. Voor wat de vrede aanbelangt on allo go- varen die hom dreigen te storen, laat de Éu- ropeesche diplomatie niet na zijne bemidde ling lo laten gevoelen. Al wat redelijk is verzot tegen oon nieuwen oorlog. Voor do onderhandelingen der grootmachten is ook alle gevaar verdwenen. Wij hopen dat do laatste nevelachtigheden die zich in den oostor-horizoutnog vertoooen binnen korjo dagen verdwijnen zullen. DoTurksclio troepen van Tohataltlja Volgens de genomen inlichtingen in de Turksche militaire kringen is er nog geen besluit genomen aangaande het wegzenden der Turksche troepen van Tchataldja. In do kringen die met Porte in betrekking zijn verklaart men dat deze vraag met eone overeenkomst mot Bulgarië moet geregeld worden. Daarna zouden do troepen onmid delijk gelicencieerd kunnen worden. In alle geval is hot zeker dat hot gouver nement de opinie niet deelt door vorschillen- do dagbladen vooruitgezet volgens liet welk de Por te hot loger op oorlogsvoet zou moe ten behouden, om zijn profijt te kunnen trek ken uit een oorlog tusschen de overwinnaars. Maar liet gouvernement weet dat Turkyë eerst en vooral rust noodig heeft om zijne krachten te herwinnen. Kiamil P&cha te Constantinopef. Ecu incident De aankomst-van Kiamil Pacha te Con- stantinopel gaf aanleiding tot een incident. De militaire overheid heeft zijn buis door do politie doen bewaken en heeft aan eeniedor verboden alsmede aan de eerste drogmans ddik Fransche en Engolsche gezantschappen van zich tot bij Kiamil Pacha te begeven. De diplomaten hebben daarop eone klacht neergelegd, waarna men zo toeliet tot Kjamil Pacha te komen. Men heeft aan Kiamil Pacha ook toegestaan zijne ouders te ont vangen. De onderhandelingen tusschen Griekenland en Servië De Grieksche minister te Belgrado, M. Alexandropoulos, de Servische minister te Athene, M. Boschevitch en lioogere Ser vische officieren zijn Zaterdag te Salonika aangekomen. Zij hebben een lang onderhoud gehad rnet M. Vonizolös. Men schrijft dit onderhoud eene groote belangrijkheid toe als gevolg op de laatsto Greco-Sorviscije onderhandelingen aangaande de Bülgaarsche eischen. NI, Vcnizslos geeft zijn ontslag Een 8nelbericht uit Sofia in dalum van 30 Mei, aan don Daily Mail meldt dat M. Venizelos, Griekscho Uabinetsoversle, eijn ontslag aan koning Constantiu heeft aange boden. Hij verklaart dat hij de verantwoordelijk- beid niet op hem nemen wilde van een oorlog tegen Bulgarië. Verscheidene aanhoudingsmandaten waren uitgevaardigd tegen eon lourder, wonende op een kamer var» de 2* verdieping, St- Jakobsgang, te Brussel, wegens vcroordee- lingon die hij opgoloopen had. Zondag in de vroegte kwam een agent den man uitnoodigen naar bet policieburoel aan do Regentiostraat te komen. De man deed niet open, doch riep dat hij weigerde aan het bevel te voldoen. De agont ging heen, maar keerde woldra, met den politieofficier Steyaert, een paar andere agonten, eu oen smid terug. Laatstgenoemde slaagde er evenwel ntot in do deur te openen, daar do leurder zich in zijne kamer had verschanst, door middel tan,.

De Volksstem | 1913 | | pagina 1