Eoe de regen een gevaar is voor de oegea, 'T EEN EN 'T ANDER buitenland Tweede oilgaog vas dee Ilisterisckn Stoel Bestuurder: J. Van Nu ff el-De Qendt. -V Vuurwerk en verlichting aan den Bonder In de Balkanen Eens diplomatische ontspanning PSegpaScsESsSa JsafgaEtg a' ITi 2 CENTIEMEN HET NUMMER BsmseSag 29 JseOi fSI!» 'ABONNEMENTÊHi Zes manden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureeïen van het land. i' U1T8AAF, 4 u, 's avonds eis $9 2" UITGAAF, 7 11, 's avonds 0 Pour toute la publicité coir.merciale et finaneière du journal, s'adresscr exclusivement a l'Ageuce Réclame Godts, 2, l'lace de Ih Bourse, Bruxclles. BUREEUEN TE BRUSSEL j TE ffl&LST ES. G0ST5, Eeursplaalc, 2 j KerKstraat, Telefoon A 3299 J Telalcon 114. Si AANKONDIGINGEN! KI. aank. (1 tot kl. reg.) Ir. 0.60 I Sport (per regel) fr. 1.03 3,1)l:iöi. (de regel) Ir.1,00 I Gemengd niouws perrcgel) Ir. 2,00 4* bladz. (de regol fr. 0,30 I Recht, herstel!, (perrogel) (r. 2,00 Pinanc. aankon, (per regol) fr. 2,00 I Overly den (por regel) fr. 2,00 Commeroialé en fiuancieele aankondigingen zich uilsluitelijk te wenden: Agence Réclame Godts, 2, Beursplaals, Brussel. 't Regent, 't zegent Zoo luidt hot oude kinderrijmpje, maar waarlijk als regen zogen belee- kent, dan krijgen wij des Gutes zu viel», niet alleen de pannen worden nat, maar heel ons vaderland wordt ten groot mooras. De tentoonstellingen spoelen weg, hotois en pensioens spoelen leeg, onze natte vooten worden nooit droog;alles jammert en klaagt. Alleen de fabri kant van Ihermogène voor verkoude neuzen maakt een prachtzomer. Een natto oogst gelijk wij nu bele ven, doet zijn invloed golden op vele uiiigen. Als de regen bij siroomen neergiet zitten de trams vol, en niemand "die aan wandeler, denkt. Als het regent in de yacantiedagon, dan denkt geen huisvader er aar. met zijn kroost naar buiten ts gaan, en in de stad most hot vermaak gezocht worden. Men brengt z'n vacantiokin deren droog onder dak in de cinema. Als liet regent,dan bondon de bestu ren van een stad rekening met de ge volgen van een natten zomer. Een wijs stadsbestuur zorgt er niet al leen voor, dat do riolen niet ovorloo- pon, maar strekt zijn zorgen ook ver der uit. En het denkt ook aan de volle trams bij gestadig regenweer, en aan (Irak cinemabezoek bij een zelfde nan rgeostigo weersgesteltenis. En zoo verraste ons de kommissie voor do strafverordeningen Ons dezen natten zomer met twee spiksplinter nieuwe verordeningen, alle tweo be trekking Hebbende op de gevaren eer oogen, geestelijke zoowel als sloffe lijko gevaren. De gevaren dor oogon en bet natte weer, boe rijmt zicli dat te zamen, deu ken velen misschien? Maar de ouderen van dagen denken het te snappen en zullen u vertellen boe koude en r.alte voeten verderfelijk •werken op bet goede gezicht. Maar dit is liet toch niet wat wij bedoelen. Als bet regent, dan zitten en slaan onze trams vol. De dames hebben groote en kleine hoeden op, die zij believen vast te ste ken met scherpe pennen, met no^ scherpere punten. En die scherpe pun ter, van zoo'n dameshoed dreigen de oogon uit te steken van de medepassa giers. Van daar dat men don wijzen maat regel der Berlijnscko policie gevolgd hoeft en den dames vuortaan gebiedt (ie scherpe punten van haar tongen... pardon, van haar hoedenpennen te voorzien van puntbeschermers, zoodat wij in do trams niet de kans meer beloopenom althans bloedig aan het oog verwond te worden. Als het regent, dan weten de moe dors met haar vacantiekinderen geen raad zij kunnon niet naar het strand, niet naar liet park, niet naar de thee tuin. Rest dus de cinema Maar daar dreigt een tweede go- vaar dor oogen, ernstiger nog dan het eerste. Want wij lezen reeds in de H. Schrift, dat het beter is met een uitge stoken oog in den hemel te komen, dan met twee bezoedelde oogon in de hel. En daarom schrijft do wijze com- missie van Rotterdam voor, alweer in navolging van die to Berlijn, dat de ondernemers vnncinemavoorstellingen kinderen beneden de 16 jaren niet tot Jiun inrichtingen mogen toelaten. Dus niet naar het strand, niet naar het park, niet naar den theetuin, en nu pok niet naar de cinema. De ouders zijn hopeloos verlegen met hun vacantiekinderem Maar de overheid is wijs, en daar om verbiedt zij alleen aan kinderen den toegang tot de algemeene voor stellingen. Als de directies kindervoorstellin gen willen organiseerengoed, zij kunnen bet jong volkje ontvangen, zoo dikwijls als zij willen, mits zij bun programma ter goedkeuring aan do commissie overleggen. De ouders zullen de wijsheid der besturen goedkeuren. Oud en jong dient beschermd tegen da gevaren dor oogen. Zoo inspireert zelis een dreinige on drabbige regen tot goede gedachten en daden. Be braafste jongen van Brussel. De prijs Bastin voor de braafheid en de toewijding aan zijne nabestaanden, ?yordt dit jaap-toegekend aan een jonge ling. Onder het half dozijn ernstige kan didaten die zich aanboden, blonk vooral uit Edmond-Jan Hisfeld, magazijnier, wonende Arduin kaai. De ouders van Edmond Hisfeld, af komstig van Hooglede bij Roeselare, belonen Brussel reed3 jaren lang. Daar zijne moeder weduwe bleef met ver scheidene kinderen, moest Edmond zoo dra hij de school verlaten had, naar 't werkhuis, om te voorzien in het onder houd van zijne moeder en zijne broers en zusterp. Op twintigjarigen ouderdom gekomen blijft bij zich voor zijne nabestaanden opofferen en zijne toewijding wordt dan ook door het verleenenvan den prijs Bastin beloond. Alweer oen lasteraar verowdoeJcL De burgerlijke rechtbank van Luik heeft vonnis geveld in het proces, ingespan nen do9r den eerw. prins Max van Sak sen, professor van godgeleerdheid bij de hoogeschool van Freiburg, tegen een liberaal blad uit het Luiksche, de Ga zette de Wareïnme». Dit blad zou namelijk verteld Kebben van zekere avonturen, waarin de prins aan het Saksische hof zou gemengd zijn geweest, eer hij het priesterskleed aan- 'rok. De rechtbank heeft liet artikel erg lasterend en eerroovend gevonden cn de Gazette de Waremmeveroordeeld tot twee inlosschingen. Zij machtigt tevens den prins van Saksen, het vonnis in twee Belgische bladen naar zijnen kous te doen lasschen, op kosten der veroordeelde Gazette Voos- {Je postbedienden. M. de mi nister van zeewezen, posterijen en tele grafen heeft een besluit genomen dat al de klasseerde-rs en boden van. de poste rijen verheugen zal. In 't vervolg zullen er geene afhoudingen meer gedaan wor den op het bedrag der bijzondere ver goeding die zij voor schrijfwerk .ontvan gen. Deze toelage zal voor allen behou den blijven gedurende de gewone verlo ven met jaarwedde eü zelfs gedurende de afwezigheden voor ziekte, en zulks tot het oogenblik van in beschikbaarheid- stelling. De toren van Pisa In gevaar. Daar de scheeve toren van Pisa in den laat- sten tijd al te vpel begon over te hellen, heeft het stadsbestuur van Pisa beslo ten, ten einde eeno instorting te voor komen, de grondvesten te laten verzwa ren en den grond onder en om den toren te laten draiueeron. Het gevaar schijnt toe te schrijven te zijn aan het feit dat het water der Arno tot onder de fundee- ringen doordrong. Congres ie Cer.t van den Landsbond dsr Christelijke Vereordngen van Cndcr- Singen Bijstand In BelgisVan nu'af reeds is de bijval van dit zoo belangrijk Congres verzekerd, door de talrijke in- gekomene bijtredingen. Daar vele maat schappijen ons melden dat zij met een groot getal leden zullen afkomen, heeft iet komiteit besloten de bijtredingen nog te aanvaarden tot 31 Juli 't alTer- laatste; men wordt verzocht ten spoedig ste mogelijk' aan het bestendig Bureel van den Landsbond, 23, Broekstraat, Brussel, te laten kennen De liamen en het volledig adres der personen die voor het baüket inschrij ven; be' bedrag moet in postzegels of in postbon er bijgevoegd zijn (2,50 fr. per persoon), alsook het getal personen die de openingszitting zullen bijwonen; Deze inlichtingen moeten gezonden worden, ten laatste voor den 31 dezer maand. Er zal geene rekening gehouden worden; wij steunen hierop om alle moei lijkheden en misverstand te voorkomen. De lidkaarten der congressisten met het volledig programma van 't Congres worden binnen eenige dagen ajm de in schrijvers gezonden. FRANKRIJK Een Vlieger vali op 500 meters van 6e Kust In Zee. Tijdens een vliegmee- ting gehouden te Sables d'Olonne, waar aan de vliegers Legagneux, Divetain en Bozano deel namen, is de eendekker van Bözano bij het inkomen der haven, in een draaiwind gevat. Het vliegtuig keerde tot twee maal toe om, niettegen staande de groote krachtinspanning van den vlieger, en viel in zee, op 500 meters van de kust. De vlieger werd gekwetst, maar door een visschersbootje jn veiligheid ge bracht. Zijne kneuzingen schijnen niet ver ontrustend te-zijn. M, Lefèvre, slachtoffer der 3-Jarsn- wet. M. André Lefèvre, afgevaardig de, en kandidaat tot den algemeenen raad, hield Zondag eene vergadering ir eene zaal van Aix-en-Provence. Ver scheidene personen, onderbraken zijne verklaringen, en riepen: a Weg met de 3 jarenM. Lefèvre verliet de zaal, maar een der aanhoorders wierp zich op hem en bracht hem een slag met een snijdend voorwerp op het hoofd toe. Door vrienden gèsteund werd Lefèvre, met bebloed aangezicht buiten gebracht. Te zijnent, diende hem een dokter de eerste zorgen toe. Zijne verwondingen schijnen niet erg. De Slachtoffers der Vliegkunst. De 29-jarige vlieger Cliambenoi«, geboor tig -van Couio muitte, was naar Haütë- rive gekomen, ter gelegenheid van de feesten, om er oefeningen te doen met een watervliegtuig. Hij is met zijne ma chine geval 1 eu cn op den slag gedood. De schedel was gebroken en het tuig totaal vernield. DU9TSCHLAND De Regeling der Luchtsshsepsvaart tusschen Frankrijk en Disitschland. Zondag had er in hët office der buiten- landsche'zaken van Berlijn, eene nota wisseling plaats, tusschen MM. von Ja- gow, geheimschrijver aan de buitenland- sche zaken, en Cambon, gezant van Frankrijk, aangaande de regeling der luchtscheepvaart tusschen Frankrijk en Duitechlaud. Eene Pad In ds Maag. Dit Siegen (Westfalen) wordt gemeld, dat een jon geling voor eenigen rijd van het water ecner bron in bet, woud gedronken had, cn een ei van eeue pad binnen genomen had. De dikkop ontwikkelde zich en veroorzaakte hevige pijnen. "Wanneer de jonge kuaap nu melk dronk verdwenen de pijnen voor eenige oogenhliklcen. Do oi' het. toedienen van een krachtig afdrijf middel is rnen erin geslaagd den weinig gewenschtcn gast buiten te zet ten. ENGELAND Do Stemrechtdamcs. Miss Sylvia PankEiurst aangehouden. Zondag ua- middag had op de Trafalgar Square, eene betooging van strijdende stem- rechtdainen plaats. Miss Sylvia Pankhurst begon te spre ken van op het voetstuk van het stand beeld aan Nelson opgericht. Zij werd on middellijk door de veiligheidsagenten aangehouden en omringd door een sterk PORTUGAL Eene nieuwe Omwenteling? Dit Madrid wordt geseind, dat het gerucht in omloop is, van een zeer gewióiitigen opstand te Lissabon.-Het is nochtans onmogelijk de echtheid daarvan na te gaan. MAROKKO Bandietenstreek. Halfweg Ceuta- Tetuan, hebben JKabijlen die zich in struikgewas verscholen hadden, met vuurschoten een rijtuig aangevallen, waarin M. Bm. Gutierroz, geheimschrij ver der afvaardiging van de algemeene residentie, zijne vrouw, hunne drie kin deren, M. Manzano, schoonbroeder van M. Gutierroz, twee knechten en den koetsier, plaats genomen hadden. De koetsier werd doodelijk gekwetst en 2 paarden gedood. MM. Gutierroz, Man- ano en een kind werden insgelijks ge dood. Een knecht en Mevr. Gutierroz met een 3-jarig kind werden zeer Zwaar gewond. De tweede knecht viel ook onder een moorddadig schot der aanvallers. Het derde kind bleef ongedeerd. De overlevenden hebben hun leven te danken aan de komst van een klein de tachement ruiters. ZUSD-AFR3KA' Een A. W. in 't Zicht. Het bureel der werkliedensyndikateu federatie van Johannesburg, heeft besloten, dat de door de patroons aangeboden concessies onbevredigend zijn, en dat in geval, de ëischen niet ingewilligd worden er eene algemeene werkstaking in gonsch Zuid- Afrika zal uitgeroepen worden. opgericht en werd tijdens 'de heerlijke" verlichting concert gegeven. Kortom sedert bijna een half jaar zijn wij ooggetuige van allerhande prachti ge feestelijkheden ter eere van O. L, Vrouw ter Druiven. Gisteren namen die feesten een overheerlijk einde. Hij die begeert er eene waardige her innering van te bewaren verschafte zich het Album van O. L. Vrouw ter Drui ven: Zich te wenden ten bureele van dit blad. geleide van politie tc paard, die de juffer in zekerheid bracht. De politie had groo te moeite de menigte op afstand te hou den. RUSLAND Twee Officieren verdrcnlten. Dit Windau, wordt in dato 27 Juli gemeld, dat de onderzeeër c Perkar zich in volle zee bevoDd, toen een geweldige baar t wee officieren, de kapitein Wurm, be velhebber ox-r-»- onderzeeër, en den luitenant Ai c zin O ff over boord wierp. Beide offi eieren zijn verdronken. SPANJE Sportwreö'Jheid, Tijdens den kamp van het wereldkampioenschap, wierp de Rus, Tcharkoloski, zijn Zwiiserschen tegenstrever, Deriaz, buiten het tapijt. Deriaz bleef nochtans ten gronde lig gen, en het publiek kwam in opschud ding. D* genecsbeeren kwamen onmiddel- lijk r 4ri'nnl-r.v. en vas{. dat hij ann ncrsenaamloening leed. De riaz werd daarop per automobiel naar zijn hotel overgebracht. Vrijdag laatst, zonneschijn, hoop Zaterdag morgend: immer zonneschijn; nog meer hoop. 't Weer is eindelij!c ge keerd, zegt. men, 't zal qiriiemend we der zijn. Wat zal het er Zondag span nen. Zaterdag avond, onweer, donder er regen. Alles is verloren Adieu stoet, vreem- lingen, verlichting en vuurwerk Maar de wind komt, van het Noord-Oos ten. En zie, langzaam drijven de wolken over, denzon breekt er door en rond den middag is het een klare zomersche dag O. L. Vrouw ter Druiven wou dat de zon der glorie haren glorievollen tocht door de straten der stad nog eons be schijne Wat we voorspeld hadden is voorge vallen. Nog meer vreemde bezoekers, dan verleden Zou dag Aalst herschapen een inter-Vlaamscb centrum waar men, zoo niet al de talen der wereld, toch al de VlaamsoJie dialekten spreken hport. De stoet zelf? Talrijke versierin gen werden gedurende deze laatste week aan talrijke groepen bijgebracht. En weer eens ging uit die omtelbare menigte een kreet^op van bewondering en be geestering^ Leve Aalst dat zoo een triomfantelijken Ommegang aan O. L. Vrouw van de "Werf had voorbereid. De Mariafeesten werden waardig ge sloten door een vuurwerk aan de Werf en eene verlichting van Vaart en omlig gende. Heerlijk einde van heerlijke en groot- scke feestelijkheden. Nooit, sedert vijftien, twintig jaar, was er op eene openbare plaats zooveel volk bijeengehoopt als daar, op beide oevers van de VaartDe passerelle van St-Annabrug werd afgespannen en op een gegeven oogenblik deed men de brug opendraaien, om het gedrang van de me nigte eenigszins tegen te houden. En 't was ook de moeite waard. De oevers met hunne rijen huizen vormden eene dubbele licht- en lijncn- baag en daar tusschen in liep de la gune van Venetië aan de Dender; en op de lagune, stroom op- en stroomafwaarts de talrijke bootjes, herschapen in ka pellen, in zwanen, in alles wat men zich maar inbeelden kan en dat alles met dui zend kleuren en lichten, en al die kleu ren en lichten duizendmaal weerspiegeld in de waters van de rivier. Eene enkele kreet, eene gedurige kreet van bewon dering steeg gedurig uit die samenper ste menigte op. Een dubbel en prachtig vuurwerk bekroonde waardig al die feestelijkheden het eerste werd afge schoten op de vaart zelf; het tweede aan de Vischmijn, kant van de Werf. Links ea rechts van het water was een kiosk Een Onhandelbaar Turkije. Het was den mogendheden voldoende in te zien hoe de tusschenkomst togen Turkije alles zou kunnen bederven heb ben, opdat een heilzame schrik voor slagen ze er toe deed besluiten geduld te nemen; indien Turkije heel wijs is, zal men verbetering brengen aan de grenslijn, zooniet komt de fiuanoieele- drukking, bij gebrek aan de navale be tooging, waarvoor men opnieuw achter uit deinst. Turkije toont grooten wil om van niet één bericht rekening te houden, daar dit land al die kinderachtigheid geraden heeft. Nochtans zou de Porte besloten heb ben de Bulgaarsche grens te eerbiedi- gen. t Is op den Turkscben wilskracht dat Rusland zich steunt om te spreken van doortastenden maatregel, zelf Armenië te bezetten, hetgeen eenieder veront rust. Zou dergelijken maatregel de be zitting van den sandjak van Novi-Bazar, door Oostenrijk, niet voor gevolg heb ben Het kabinet van Boekarest werkt im mer voort, met dén Griekschen en Ser- visclien eetlust te kalmen, en zal zelf- het'Balkanscb evenwicht tegen hen ver dedigen inrlieu hunne eischen het be staan van Bnlgariö mochten bedreigen. Servië, dal zijne afgevaardigden vöor de vergadering van Boekarest heeft aan geduid, zal, schijnt het, zich niet on handelbaar toouen, de proef' ervan wordt geleverd in liet feit dat het wenscht dat Turkije het tractaat van Londen eerbie- dige. Zal het zoo met Griekenland gelegen sijn, dat. de groote nntibulgaarsche fak- t.or blijft? Een nieuw bewijs vinden wij daarvan in de bezetting van Dedeagatck. Da Turhon ts Ands inopsl. Een Bulgaarsch liooger-officier, is to Andrinopel gevangen genomen. Naan men gelooft zou het generaal Vasof zijn. De orde wordt verzekerd door de regel matige troepen, alsmede in de streek van Malagra, waar de buitensporighe den, bevestigd worden. Enver-bey deed bij zijne aankomst te Audrinopel onmid dellijk een bericht nitplakken, door het welk al wie zich plichtig maakte aan diefstal of wreedheden op de inwoneirs met den doodstraf zou gestraft worden. Hij heeft een Turk, die van de ontstel tenis door de komst der Turken veroor zaakt, gebruik gemaakt had om eene woning te plunderen, onmiddellijk doen door den kop schieten. Te Andrinopel vonden de Turken 150 kanonnen waarvan 75 Bulgaarsche, 50.000 Mausergeweeren en eene groote hoeveelheid oorlogsmunitie en monds- voorraad; namelijk 10.000 zakken bloem met eene groote hoeveelheid graan. Vertrek van hst Hoofd dsr Bulgaarsohe Afgevaardigden voor Boekarest. M. Ghenadief, minister van buiten- landscke zaken, vertrok Zondag avond naar Boekarest als eerste afgevaardigde bij de vredesconferencie. Te Sofia loopt liet gerucht dat Turkije oud-Bulgarië zou ontruimd hebben. De Vluchtelingen In 8cfia. De prinsessen Eudoxie en Nadeij hebben kleederen en linnen in gereed heid gebracht voor 900 vluchtelingen. Zij zetten hun werk voort. Sofia 6chuilt reeds op dit oogenblik 20.000 vluchte lingen. Osman Nizamf naar Engeland. Osman Nizami, minister der openbare werken, is van Constantinopel naar Lon den gezonden en dit in bijzondere zen ding. Men gelooft dat bij trachten zal eene gunstigere houding van Engeland in de bezetting van Audrinopel door de Turken te bekomen. Do Turken zullen Andrinopel niet uit eigen beweging verfatevi. Talaat-bcy, de ziel van bet Turkself gouvernement heeft formee? verklaard, en liet de overzetting zijner verklarin gen toe, dat niet eene drukking van we- ge de grootmachten hejü ertoe zou doen

De Volksstem | 1913 | | pagina 1