'an den oorlog, verlos ons Keer Zomestraal S m 'I EEN EITT kim Buitenland Slaohfoffers van liet oaberyte Congres voor HoogeselioolidMding III EE BALKiïO tós^enïsssïda Jssar-gaKg Br 173 ffifoeRSdag 33 J&aSi SS 13 3D C3- !B L A. D BestuurderJ. Van Nuffel-De Gen dB Eens duistere zaek CENTIEMEN HET NUfVSMER s®a^®«s _ia ABONNEMENTEN* Zes maanden 4 franken. r Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureeien van het land. I" UITGAAF, 4 tl. 's avonds «j» 2° UITGAAF, 7 n. 's avonds Ponr toute Ja publicity corr.merciale et financière du journal, B'adresser exclusivement a l'Ageuce Réclame Godts, 2, Placed© la Bourse, Bruxelles, BUREELENj TE BRUSSEL I TE AALST GXQTS, Ocurspfaats, 2 I Kernstraat, 'telefoon A 3S99 I Telefoon 114. AANKONDIGINGEN! KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 2»blads. (de regel) Ir. 1,00 4* biaaz. (de regel Ir. 0,30 Financ. aankon. (per regel) fr. 2,00 Sport (per regel) fr. 1.0Ï Gemengu nieuws por regel) fr. 2,GO Recht, kerstell. (por regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,0(1 Commerciale en finanoieele aankondigingen zich lülsluitolijk ta wenden Agence Réclame Godis, 2, Boursplaais, lifbssel. Nog steeds staat Europa's Zuid- Oosten in gloed en licht er de krijgs- Palïkel. Aanschouwt er het gulden oog van den dag of des nachts, de 'vreedzame blikkende inaan, de gruwelijkste tafe- reelen, verwoeste velden, platgebran de steden en dorpen en hoeven, bar- baarschheden ons geslacht ter eeuwige schande en vooral,vooral ja de bleeke gezichten van zoovele duizenden ge vallenen. Zooveel duizenden.... Is 't overdrij ving Zoovoel duizenden.... 't wordt zoo gemakkelijk gezegd, 't is wellicht de mensckelijko gewone versterkte voor stelling Helaas neen 600.000 menschen zijn in den oor log gedood. Bij deze cijfers moeten dar. nog ge voegd worden de vefmoorde personen, de door brand en plundering verloren bezittingen. De slachtoffers van de cholera, enz. Men komt zoodoende tot een totaal van bijna 600.OOC^ dooden en bijna de 6 1/2 miljard lire verlies. En nu gun in da binnenkamer uwer overweging één enkel oogon- blik uw aandacht aan dia 600.000 dooden. Gij waart ooit de treurige getuige misschien van een groote ramp, een schouwburgbrand, oeno mijnontplof- flug, een buskruitfabriek dat i: lucht vloog, zooals over vele tientallen jaren de fabriek te Muidon. Of eerder nog hebt ge daags na zulk een treurig feit, geprikkeld door be langstellende nieuwsgierigheid, het tooneel des onhoils bezocht Zaagt ge ooit tien lijken bijeen, of twintig, of honderd misschien Dan ging er immers eene rilling door uwe ziel dan bekocht go uwe nieuwsgierigheid zoo zuur on zoo duur, omdat wat gij gezien bad, overal u teger. blikte. Terugkeerend in uw buis, in uw rust of bij uw arbeid, des daags of gij alleen waart of in samenzijn, des nachts als de donkerte u omgaf ze blikten u tegen die half geopende oogen dor dooden, die misvormde lichamen, die modellen van schrijnen de weedom. 3n als gij er honderd ooit aan- scliouwdet, denk dan nu eens dit cijfer van 600.000 vermoorde men schen. -Met bewustzijn vermoord. Want gij weet 't wel bier was geen oorzaak van hun dood een bij boos toeval in bet kruit geraakte vonk, nocli ook zooals in de mijnen bet verraderlijke gas, noch cenig ander ongeluk. Hier liggen 600.000 menschen door hunne mcdemenschen gedood. Vaders aan bun vrouwen en kinderen ontno men bruidegoms aan bruiden, zoons weggerukt uit de omhelzing van moe der En om ze tg kunnen dooden sneller en talrijker denken zich do uitvinders de horsenen suf, studeeren ingenieurs, gebruiken fabrikanten alle vakkennis waarover ze beschikken kunnen, wer ken en zwoegen duizenden arbeiders diedat moordtuig maken, en't nakend eindo der bunnen levend verzorgen en verzekeren. Om ze te dooden, trokken ze elkan der met muziek tegemoet 't Ont breekt er nog maar aan, dat ze een krijgsdans uitvoeren, dan hebben wij in optima forma de onbeschaafdste volkereu weer nagewerkt. Van één geslacht, allen menschen van eene meer of mindere, maar tocl. beschaving ja zelfs van één Christen dom, ten minste der huidige strijden den 1 Van den Oorlog verlos ons Heer laat de Kerk baar kinderen niet ten onrechte bidden. Do klas ven 1911. De milicianen der klas van 1911 van de ruiterij en van de artillerie te peerd zullen, indien er niets in den weg komt, den 31 Meer 1914 terug naar kuis gezonden worden deze van de bereden artillerie en van den legertrein, den 29 December aanstaande. Al dé manschappen dezer klas, de laat ste die aan het oud stelsel onderworpen zijn, zullen alzoo verscheidene maanden minder dienst gedaan hebben. Oiasfantsn-moordsrJj. 30.000 olie fantstanden zijn gedurende 1911 uit den Congo via Matadi naar Europa vervoerd. 90% daarvan kwamen voort van olie- fanten, die gedood werden, het overige gedeelte werd gevonden in de wouden. Er zijn dus door mensclienhanden 13,500 oüefanten in 1911 gedood. Als dit zoo voortgaat, zal binnen enkele jaren de oliefant tot de zeldzame dieren in onze kolonie gaan behooren. AutomobBGls en vsScs. Het' minis terie van binnenlandsche zaken heeft, voor de eerste maal, het getal automo biels, motocycletten en velos afgekon digd die, in 1905, 1910, 1911 en 1912 in België waren. Op het oogenblik dat er taksen op de automobiels gaan gesteld worden, zijn deze cijfers wetenswaardig. In 1905 waren in hét Dijk 2148 auto- mobiels, 3052 motocycletten en 207,240 velos, en in 1912 waren dgze getallen op- volgentlijk geklommen tot 9,048. 4,410 en 522,'8271 iWest-Vlaanderen, 'de streek van Van Houwaert, spant de kroon voor de velos: er zijn er thans 83,674. Dan volgen Oost- Vlaanderen, met 82,164, Braband met 76,543 en Henegouw met 75,293. Gewicht var» het brood. De Ant- werpsche bevolking heeft een verzoek schrift naar den gemeenteraad gezonden door dewelke politiemaatregelen ge vraagd worden om het gewicht, van het brood, verkocht aan het publiek, te waarborgen en alzoo een einde stellen aan misbruiken die zich steeds talrijker voordoen Zij beroepen zich', in 'de eerste plaats op het koninklijk besluit van 28 Septem ber 1891 op de vervaardiging en den verkoop van het brood en op maatrege len welke genomen werden door het ge meentebestuur van Schaarbeek. Zij beweren dat aangaande het ge wicht het misbruik algemeen is en men doorgaans, onder de benaming van brood van een kilo, brood van 8 a 900 gram verkoopt. Zij duiden eene reeks maatregelen aan om het controol in te voeren, zooals dit b. v. te Schaarbeek geschiedt. FRANKRIJK Hst Franssh-Seiglsoh ultlevcrings- tractaat gewijzigd. Het Senaat heeft Maandag liet ontwerp der Kamer ge stemd, waardoor de verklaring eener wijziging van het artikel 10, van het Fransch-Belgisch uitleveringstractaat van den 15 Oogst 1874 goedgekeurd wordt. Eens Gvspstroorrtlng aan dsn ondsr- aardschen spcGrweg te Parijs. Maan dag morgend is op den tweeweg der Croix Rouge te Parijs eene rioolbuis, die boven den tunnel van den onderaard- schen spoorweg lag doorgebroken. Het water drong langs eene spleet van 2 me ters diameters binnen. Daar er juist op de plaats metselwerk uitgevoerd wordt moesten de metsers zich spoedig in vei ligheid brengen, daar de put die tot do berken dient gansch onder water liep. Het verkeer is totdal onderbroken, daar men vreest dat de steenweg zou in storten. Een ordedienst is onmiddellijk inge richt geworden. Bij middel van elektri sche pompen wordt het water uitge- pompt. De ingenieurs denken dat dit ongeval te wijten is aan het hevige on weder dat Zondag namiddag over Parijs woedde» Êon ontsnapte galefbosf aangorden De politie van Chalons komt een goe de vangst te doen. Zaterdag hield zij in de statie een kerel aan die zonder biljet plaats genomen had op den trein. Hij verklaarde Lunger te heeten, 35 jaar oud en beenhouwer te Parijs te zijn. Bij het parket gebracht herkende men in Lun ger, dank zij de menschmeetkundige kaart een genaamde August-Karel Gaas, geboren te Sangé-bij-Gannelons (Sar- the), in 1882. Voor verscheidene diefstallen te Versail les gepleegd werd Gu&s tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. Verleden jaar was hij erin gelukt met 5 keten broeders op een vlot van de galei te ontvluchten. Na zes dagen in zee verloren geweest te zijn kwamen de zes galeiboeven in Venezuela aan. Door het heimwee overvallen, keerde Guas naar Frankrijk terug. Bo335?i3"and op Gorslka. In het ge meentewoud van Ghisoni is een hevige brand uitgebroken. Door een felle wind aangewakkerd, is Ket vuur zoo hevig geworden dat in kor ten tijd 1000 Ha. woud vlamden. De brandende stukken hout die door den wind worden vooruitgezweept be dreigen dé dorpen Volta en Pagunella, waarvan de inwoners onverpoosd wer ken om hunne woningen te vrijwaren Een genaamde Santoni, die door- het vuur verrast wierd, is verkoold terugge vonden. DUBTSGHLAND Eens moord In csnen Trein. Zater dag om 5 ure namiddag vonden rijtuig- kuischers van de statie van Darmstadt in een trein die eene halve uur vroeger uit Frankfurt was aangekomen het lijk van een manspersoon in de toiletkamer die zich tusschen een rijtuig van l8te en een van 2° klas bevindt. In den vermoor de herkende men den genaamden Ed. Brechmer, een houthandelaar uit Darm stadt. Aan het hoorn droeg hét lijk eene wonde met een pistool veroorzaakt. De broekzak is uitgesneden geworden. Een geldbeugel die dertig Mark inhield, werd edig met' den hoed in het water-closet ontdc-kt. Op den Boord van de wascktafel wer den bloedindrukken opgemerkt, wat zou doen gelooven dat de moordenaar zijne bebloede handen gewasschen heeft. De lijkschouwing deed bësluiten dat moord korten tijd na het middagmaal gepleegd werd en dit tusschen de statiën Sprendlingen en Darmstadt. Het parket heeft een omzendbrief uitgezonden het signalement der gestolen voorwerpen op gevend, en terzelfder tijd de reizigers die iets verdacht zouden zien gebeuren heb ben uitnoodigend hunne getuigenis te komen afleggen. Het Erfdeel van Keizer Wilhelm m zijne bestemming. Luidens de Berlij- ner dagbladen heeft de rijke grondbezit ter Enorr, die aan keizer Wilhelm een millioen mark nalaat, in zijn testament beslist dat deze som zal moeten aange wend worden tot de .versterking van vloot en leger. ENGELAND Een Polflseags'ït kwaadzot gewerden ssfcist op ZBjns collega's. Een politie agent van Londonderry die Maandag schielijk kwaadzot werd heeft geweer schoten gelost op twee zijner collega's en op een burger. Meer dan 80 agenten zijn uitgezonden geworden om den on gelukkige gerechtsdienaar te vangen. B:i het Lagerhuis. Engeland en ds Perzische Spoorwegen. Lord Curzon heeft. Maandag in het Lagerhuis de hou ding van het gouvernement gehekeld in de zaak van den Transiraneenschen spoorweg en in het Turko-Engelsch ak koord aangaande de Bagdadlijn, waar de Engelsche belangen, niet voldoende be hartigd zijn. Lord Morley antwoordt "dat de bewijs voering van lord Curzon op onjuiste ge gevens rust. Het Engelsch gouvernement heeft toegestaan dat eene lijn zou aangelegd worden van het Noord-Westen van Pcr- zië naar het Zuid-Oosten, en van Tehe ran naar een tot hiertoe nog onaangeduid punt maar, voor het oogenblik is er nog g?en sprake verder don Teheran te gaan. Niet eene enkele wijziging is aan den kuidigen zakenstand toegebracht gewor den. Rusland en Engeland, zijn het teene- maal eens. OOSTEN RBJK-HQNGARIë 'AutomebletongétukEen Geneesheer en zijn Chauffeur docdslljk gekwetst. De automobiel van M. Ernest Wertheim is te Seropetti omgekanteld, tengevolge eener botsing togen eenen grenspaal. De dokter begaf zïcE yan [Weenen naar Triest. M. Wertheim en zijn fcliauffer. fijn doodelijk gekwetst. PORTUGAL De rust schijnt bepaald teruggekeerd te Lissabon. Snelberickt uit Lissa bon: Het gerucht eener omwenteling dat in den vreemde verspreid werd is van al en grond ontbloot. De rust is overal te ruggekeerd. (Onder voorbehoud.) MAROKKO Een Gevecht i:i den Spaansafien Riff. Eene kolom die de oevers van den Oued-Asmir op en af ging, daar de vijand er zich verzamelde, heeft een slag gele verd, welke 2 uren duurde, waarna de Riffeinen uiteengedreven werden. D Spanjaards hadden 4 soldaten dood, 2 of ficieren en 12 soldaten gekwetst. Drie dooden. Een telegram uit Salvan (Frankrijk), meldt, dat drie jongelingen aldaar, on danks de raadgevingen van bevoegde personen, poogden zonder gids over.de hooge rotsen .van den Middagtand te trekken. Rond 6 1/2 ure 's avonds zagen berg bewoners hen van eene steile rots in eene 1000 meters diepe kloof storten. De drie lijken, vreeselijk verminkt, werden 's anderendaags teruggevonden en naar Sal van overgebracht.. De identiteit der ongelukkige en on voorzichtige toeristen is nog niet kun nen vastgesteld worden. Men denkt evenwel dat het Parijzenaars zijn, en dat de ouders van een hunner te Argentières op hun zomerverblijf wonen. Het signalement der verongelukten is in alle richtingen medegedeeld gewor den. - - Dit Vlaamsch Congres, ingericht door de Algemeene Katholieke Vlaamsche Eoogeschooluitbreiding gaat een gr ten bijval te gemoet. Het zal gehouden worden op Maandag 18 en Dinsdag 19 Augustus in de We reldtentoonstelling te Gent. De inrichters hebben hun Congres ook langs een practiscke zijde opgevat. Naast de studievergaderingen, grijpen ook vergaderingen plaats, waarin een be kend vakman spreken zal over een be langrijke af deeling van de tentoonstel ling, die daarna zal bezichtigd worden. Zoo zal gesproken worden over: Vlaan deren door de eeuwen heen, de oude Vlaamsche Kunst, het hedendaagscbe dorp, de machienenhalle, de kleinnij- verheid, de textielnijverheid, de Congo afdeeling. Wie die voordrachten en bezoeken bij woont, mag zeggen dat hij al hek voor naamste van deze Wereldtentoonstelling niet alleen gezien heeft, maar leeren be grijpen en kennen heeft. Het eigenlijk Congres bevat drie af- deelingen, waarin zal gehandeld worden over: 1. Volksontwikkeling in het alge meen 2. Hoogeschooluitbreiding en volks- en vakonderwijs Hoogeschool uitbreiding en de opleiding der vtouw op wetenschappelijke gronden. Alle leiders van sociale inrichtingen, allen, die ijveren voor verstandelijke cn zedelijke ontwikkeling van het volk, zul len op dat Congres aanwezig zijn. En ook allen, die voor hun eigen gees- tesontwikeling willen zorgen, zullen er zich lid van maken. Het lidmaatschap kost 1 fr. en geeft recht tot kosteloozen toegang in de ex positie gedurende de dagen van het Con gres. De inschrijvers ontvangen ook kos teloos een rijk geïllustreerden Gids van Gent-en do tentoonstelling (100 bladz.) en gebeurlijk de verslagen yan het Con gres. Toetredingen te sturen naar den schrij ver der K. V. Hoogeschooluitbreiding der streek, of naar den schrijver van het Congres, Mr J. Van Overbeke, advokaat, Ketel vest, 33, Gent. slachtoffer gehoord hadden, zou .de sol» daat omgekomen zijn. Men geloofde eerst aan de heldendaad van booswichten, die er op uit waren een neerhof te plunderen, maar die door do tegenwoordigheid van de schildwacht ii* hun werk belemmerd werden. Dit voorval neemt nu eene andere wen ding aan. Onlangs werden de militaire overheden ingelicht dat er in eene com pagnie van Wissenburg schietresultalen vervalscht werden. Nu, de soldaat die het slachtoffer van den moorddadiger* aanslag werd, is juist de bijzonderste getuige tot last. Men denkt dat de vier booswichten, soldaten zijn die zich van een gevaarlijke getuige hebben willen ontlasten en alzoo aan de compagnie erga tuchtstraffen wilden sparen. i.23L Duitsomanca. Te Wissenburg (Elzas), is een zonder linge aanslag gepleegd. De schildwacht dié aan de grens stond werd door vier ke rels overvallen, van zijn geweer ont roofd, met keiën geslagen en vervolgens in de Lauter geworpen. Zonder de komst der .wachten, die hét hulpgeroep yan het D9 Vergadering van Bucharest. Al de afgevaardigden der verbonden' zijn te Bucharest aangekomen behalve M. Venizelos, die op weg is. Men mag gelooven dat de conferencie- zittingen reeds Woensdag zullen begin* nen. Rumenië schijnt erop aan te dringen' opdat Turkije vandaag, Dinsdag, zou toegeven. Inderdaad, het is noodig dat men wete wat de overwinnaars zouden te verdoelen Lebben, indien men zoo spoe dig mogelijk te Bucharest wil gedaan maken. Griekenland laat zijne onhandel baarheid varen; het verstaat dat het zijn plicht is Bulgarië niet te verzwakken Dcdeagatck zal ook aan Bulgarië terug geschonken worden. Dit laatkomendo bewijs tot matiging is er zoo veel te meer prijsbaar om, daar het Helleenscho leger, een schitterend voordeel komt te behalen op 25 kilometers van de Bul-» gaarscke grens. De grootmachten zullen zich', zoo bet weren zij, niet bemoeien in de conferen- cie van Bucharest, voor zooveel deze en nadeel berokkenen zal aan hunne wettige belangen. Maar waar houdt de wettelijkheid der grootmachten of... de appetijt der groot-; mogendbeden op? De Bulgaarsche afgevaardigden heb ben erop aan gedrongen dat de uitslag der vergaderingen aan de goedkeuring van Europa zou voorgelegd worden. Deze voorbehoudingen gedaan zijndë mag men beweren dat de horizon langs dien kant opklaart. Mogen wij echter zooveel zeggen over de drukking op de Porte uit te oefenen Andrinopel terug af te staan?... Men bevestigt zelfs uit Constantinopel dat de grootmachten niet overeengeko men zijn, aangaande de manier van drukken Ieder zou de voetstappen doen in do termen welke hij gevoeglijk oordeelen zou. Tot hiertoe zijn slechts Rusland en Engeland overeengekomen, om op hef tige wijze tusschen te komen, Rusland misschien wel, op zeer doornijpende nier. Wat gegronds is er echter in de loo- pende geruchten over de samentrekking van het Russische leger aan de Arme- niaansche grens en van het zenden van oorlogsschepen naar Burgos? De toe-» komst zal liet ons leeren. Eene eenige gelegenheid tot tusschen* komst biedt zich aan Rusland aan er ;ijn moeilijkheden ontstaan in Armenië tusschen Kurdische stammen en het Turksche leger. Zal Rusland aan deze bekoring, waaraan het misschien zelf aanleiding gaf, kunnen weerstaan Het ware ta wensclien Bulgaarsche Wreedheden. De Turksche hoofdbevelhebber, Izzet, maakt bekend dat de Bulgaarsche troe pen nabij Kizil en Jenitzo, 200 Turksche gevangen soldaten, die door een 30-taï Bulgaren begeleid waren, vermoord heb-* ben. 7isrkscJï8 rultcrijüGtacheirenten achter* uitgedreven. Snelbericht uit Sofia: Een schadron en' half Ottomansche ruiterij beproefde, op 26 Juli, den militairen pos! van Kaibilar in liet arrondissement Kizil-Azatal, te omsingelen. De Bulgaren hebben den aanval afgeslagen de Turken trokken zich tot drie maal toe samen en ver-» nieuwden telkenmale hunnen aanval. Een 20-tal soldaten werden gedood. Twee sckadrons ruiterij door 50 Backi- Bouzouths vergezeld, zijn to Golen-Boy- alit binnengedrongen: zij werden weldra achteruitgedreven, terwijl een andere af deeling ïurksche ruiterij het dorp Kazi-»

De Volksstem | 1913 | | pagina 1