Moeien wij veel slapen m lang te leven 'I EEN EN !T ANDER da mi 23 A. CS- IB X_, Jh. 13 Nog ile ramp m de litanie Slachtoffers iinnnor eriToorzioIitioSialcs Stoutmoedige dief geknipt t e Brussel 02 maaisetiappij Geiit-Terneüzen IN BE BALKANEN sgsa&iends Jaas*gas!g is' f 03 CENTIEMEN HEIT NUMMER Bestuurder J. Van Nuffel-De Gcndt. OïssËtJarj S A^gustsas IS S3 ABONNEMENTEN? Zes maanden 4 Iranken. Een jaar 8 franken, Inschrijving in alle postbureeien van het land. I" UITGAAF, 4 li. 's avonds m V UITGAAF, 7 u. 's avonds «p Pour tout9 la publicité coir.mercialo et financière du journal, s'adresser oxclusivement a l'Affence Réclame Godts, 2, l'lacede Ia Bourse, Bruxelles. BUREELEN TE BRUSSEL TE AALST ES. G0D75, Beursp!aatS| 2 Telefoon A 3299 9» Kerlt«traa.t, Telefoon 114 Da tegenwoordige lord-mayor van London, sir Thomas Grosby, heeft reeds den ouderdom van 80 jaren be reikt en is niettegenstaande zeer ge zond. Op do vraag hoe het komt dat hij zoo jeugdig is gebleven, antwoord de hij In tijdsgaan slapen weinig elen en nog minder drinken. Sir Thomas is zelf geneesheer en de uitslagen welke hij hij zich zeiven be komt, zijn een bewijs dat zijn voor schriften ten minste niet slecht zijn. De physiologisclie werking en het we zen van den slaap zijn nog niet genoeg nagevorscht, alhoewel niemand zijne physiologisclie waarde en zijne nood wendigheid kan loochenen.Toch vindt men in het verleden vele personen ■welke gar,scli hun leven weinig gesla pen hebben en die nochtans zeer oud geworden zijn. Het is genoeg hekend dat Frederik de Groote in zijne jeugd het voorne men maakte zich den slaap gansch te ontzeggen. Tengevolge zijnor toen malige lichamelijke zwakheid geloofde hij dat zijn stervensuur spoedig zou slaan. Zoo besloot Frederik niet meer te gaan slapen, om zoodoende op zijn kortstondig bestaan zooveel te hebben geleefd als de andere menschen welke i e eene lielft loven, de andere helft s.apen. Vier dagen lang hield hij met behulp van sterkon koffie dien toestand vol, doch werd daarna zoo slaperig, dat hij overal waar hij zich bevond, insliep. In zijne kroonprinsjaren, wanneer de geneesheer hom veel beweging, on der andere peerdrijden voorschreef, voldeed bij aan dit voorschrift in do uren welke hij van zijnen slaap afnam om alzoo geen tijd te verliezen. Als ko r.ing was hij overal hekend om zijn vroeg opslaan in don Zomer was hij reeds om 3 uren aan 't werk in den "Winter een uur later. Vijf of zes uren slapen was hem vol doende en toch is hij 74 1/2 jaar oud geworden. Do beroemde philofoog Friedriel; Thiersch, welke in zijn 76° levensjaar stierf, werkte minstens in zijne jeugd, opvolgcnllijk eenen nacht door om den vol gen do te slapen, en zoo ging het gcuurig voort. Ook Gcelhe, welke in zijn 83° le vensjaar stierf was er immer vroeg hij; des winters stond hij op om 6 ure, des zomers om vier ure. Evenzoo verliep het met Mommsen, welke zeer weinig sliep en nochtans 85 jaar oud is ge worden. Doch degene welke het rekord slaat is wel Alexander van ITumboldt. Deze sliep altijd zeer weinig en werd daarentegen 90 jaar oud. Ondanks dien ouderdom was hij nog zeer friseh. Wanneer hij roeds 80 jaren achter den rug had werkte hij nog tot Sen 3 uren 's nachts. Daarna sliep hij 4 on 5 uren en dit was liern ruim ge noeg om weer opnieuw met lust aan hot werk te gaan. Er zijn ook vele ongelukkigen welke onvrijwillig den slaap ontberen moe ten. Hiervan zijn er vele welke een lioogen ouderdom bekomen hebben. Voor Garlyle, de gekende geschied kundige, was «slaap of slapeloosheid» eiken avond eene bange vraag. Geen nacht ging voorhij of hij werd gewekt door allerlei storende geruchten en moormaals moest hij opstaan zonder gerust to hebben. Nochtans bereikte hij den gezagenden ouderdom van 85 jaren. Ook Justus Liebig, de beroemde sche ikundige, kon den slaap moeilijk AANKONDIGINGEN KI. aaat. (1 tot t kl. re».) Ir. 0.60 3' bladx. (de regel) fr. 1,00 4* biadz. (de regel Ir. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Ir. 1.04 Sport (per regel) Gemengd nieuws per regel) fr. 2,00 lïecht. herstel), (per regel) fr. 2,00 Overlijden (por regel) fr. 2,00 Commerciale en finaneieele aankondigingen zich uilsluitelijk te wenden: A gen co Réclame Godts, 2, Beursplaals, Brussel. vatten en hij bekloeg zich telkens hier over. Alhoewel hij steeds met slap' loosheid to kampen had,heeft hij nOc tans 70 jaren geleefd. Benevens Humboldt, Goethe, Fre derik II, Mommsen en anderen, kau men ook den pliilosoof Beneke noe men, die zegde Hoe meer vorstand iemand heeft, des te minder moet hij slapen. Niemand heeft deze thesis tegenge sproken, uitgenomen Arthur Schopen hauer, welke juist het tegenovergestel de verklaarde. Daarvoor beriep hij zich op Descartes en Kant, die beiden zeer veel sliepen. De slaap, zegdo deze philosöof, is voor den mensch, wat het opwinder. voor het uurwerk is. Hij is om zoo te zeggen de dood, welke bet gedurende den dag versleten loven weer vernieuwt. Hij is voor den zieke een halve gezondheid. Schopenhauer zelf sliep veel. Ik slaap, zco schreef hij op zeventigjarigen ouderdom, nog immer 7 en 8 uren en nog somtijds wel 9 uren. Voor de geschiedkundige Schloffer was de slaap de gezondheid. Hij werk te ontegensprekelijk veel maar gunde zich op tijd ook eene rust. Alhoewel hij een hoogen ouderdom bereikte hij stierf in zijn 85° jaarwas hij zelden ziek. En was het dat hij een maal ongesteld was, dan sliep hij dagen en nachten achtereen en de gezondheid keerde bij hem terug. Ook Blumenbach, de beroemde naluurvorscher en physioloog, welke nagenoeg 88 jaar-oud werd, stelde zich met een goeden slaap tevreden. Dat sir Thomas Grosby nu ook zeg- iveel slapen om lang te leven is valsch. Er zijn ook menschen die door eene goede rust een lang leven hebben genoten. Wat is nu het béste Wel, over drijven is nooit goed, 't is gelijk langs welke zijde. Iedereen voelt genoeg aan zich zelve wat hij te doen of te laten heeft. Wij, van onzen kant, zullen ons wel wachten iemand eene levenswijze op te dringen en uw gestel zal u wel zeggen, of ge veel of weinig slaap noodig hebt. In alle geval, nachtbraken is altijd slecht en, onder dat oogpunt, liggen er al veel jonge lieden op het kerkhof die heter hadden gedaan om 10 uur naar hun bed te gaan. -V- Een verjaardag van dsn Paus. Maandag, 4 Augusti, was het tien jaar geleden, dat Z. II. Piu3 X tot Paus werd Hst einde de? lantaarraanstekars*. Be stad Brussel heeft in Ter Kameren bosch proeven genomen met een zelfwer kend toestel, dat op gesteld uur de lan- taamen aansteekt of uitdraait. Deze proeven waren zoo afdoende dat beslist werd al de lantaarnen der stad hiervan te voorzien. De diensvolgens werkeloos gestelde lantaarnaanstekers zullen in andere stadsdiensten worden opgenomen. Reiskoepons. De spoorwegkoepons den 14 Augusti afgeleverd, zullen geldig blijven tot den 17 Augusti, te midder nacht, en deze met O. L. V. HemeJvaari- dag (15. Augusti) genomen, tot den 18 Augusti, te middernacht. Eöne so'sooi voor beiaardiers.Volks vertegenwoordigers, hchoorend tot de verschillende partijen, hebben eene wij ziging voorgesteld, waarbij eene som van 4,500 frank vastgesteld wordt voor de beiaardierschool van Mcchelen. Ons dunkens zouden die Volkverte genwoordigers beter aandringen, opdat de steden, welke een beiaard bezitten en zich groote uitgaven getroosten om dien te behouden en te onderhouden, eene toe lage te doen verkrijgen. Op die wijze zou niet één, maar alle Belgische beiaardiers in hun kunstig streven aangemoedigd worden. De 7ÜTAN5C zou op eene cnderzessche klip gebotst zijn. Kapitein Bemnant, bevelhebber van den Engelschen stoomer Luciline welke onlangs te New-York aankwam, heeft aan de zeeoverheden aldaar een verslag gezonden, volgens welk het heel goed mogelijk zon Ei^n, dat de a Tita nic d terzelfdertijd als op den ijsberg, ook op eene onderzéesche klip zou ge botst zijn. Kapitein Bemnant verklaart, dat op nauwelijks eenige meters onder den zee spiegel, even buiten de groote banken van New-Foundland, een wrak ligt, op nagenoeg dezelfde plaats, waar de Ti tanic zou gezonken zijn. Het zeevaartbureel van New-York heeft onmiddellijk de noodige opzoekin gen bevolen. Het is heel goed mogelijk, dat het gevonden wrak de voorsteven is van den Titanic welke daar nog op de klip rust. Tot hiertoe was deze klip nog op geene enkele zeekaart vermeld geworden. Twee soldaten verdronkén te Burger hout. Zondag morgend had te Borgerhout een vreeselijk ongeluk plaats. Twee jon ge soldaten der telegranstenschool van de genie, Arthur Francois en Alfons Raeymackërs, beiden. 20 jaar oud, had den de onvoorzichtigheid begaan, zon der verlof in de vestingen achter de ka zerne der Herenthals'sche poort te gaan baden. Ooggetuigen zagen plotselings een der soldaten in ^ftdieote verdwijnen. Zijn gezel duikelde onmiddellijk om hem op te halen, doch hij ook kwam niet meer boven. Spoedig werd het alarm ge geven. De wacht.der kazerne kwam toe gesneld en weldra was men aan ?t dreg gen. Na eenige minuten waren de beide soldaten opgehaald. Een geneesheer was reeds ter plaats en begon spoedig de kunstmatige ademha ling toe te passen, doch alles bleef vruch teloos. De beide soldaten waren reeds overleden. Hunne lijken werden in een ambulancicrijtuig geplaatst en naar het krijgsgasthuis overgebracht De ouders der ongelukkige soldaten werden met de noodige voorzorgen ver wittigd. De militaire overheid heeft een onder zoek geopend. 4 revolverschoten aan het lïoofd getrof fen ten gronde. Geburen die op het gerucht der los brandingen toesnelden, vervolgden den jongen moordenaar. Op het punt zijnde gevat te worden schoot hij nogmaals op de hem navol gende personen. Gelukkiglijk werd nie mand geraakt. Vervacken werd naar de gendarmerie overgebracht, waar men zijne kleederen doortastte en 100 kardoezen ontdekte. De jeugdige moordenaar is aan het par ket van Rijsel overgeleverd. DUiTSGHLANO Een Lesriing-VliegÊ? zwaar gewend. Zondag avond, om 8 ure, is de leer ling-vlieger Broks, te Johannisthal, met geweld ten gronde geploft, wijl hij zich oefende tot het bekomen van zijn vlieg brevet. Het vliegtuig is gansch vernield, en Broks werd zwaar gewond. De vlie ger Mattfcijs snelde den ongelukkige ter hulp, en kon hem op gevaar van eigen leven, in zekerheid brengen. FRANKRIJK Ontrouwe gel&tmhsis?. Donderdag merkte men op dat de geldomlialer Guyon spoorloos verdwenen was, nadat hij voor rekening van een papiermaga zijn eene som van 17.500 fr. opgehaald d. Men dacht dat hij het slachtoffer van eenen moordaanslag was geworden. De veiligheid die alles in 't werk ge bracht had ora klaarte in deze zaak te brengen, hield den inkasseerder Guyon an, wanneer hij met twee jonge vron en het geld liet schuiven. Hij bezat nog 12.000 fr. Een Belg Moordenaar. Een ge naamde Bernard Vanacker, 35 jaar oud, lllelg van geboorte, eu van Marchiennes komende, beeft gepoogd, zijne oude vriendin, Maria Verbaussen, te dooden. Hij ontmoette deze te Looz bij Rijsel, en schoot op haar met een revolver. Ma- •ia Verbaussen werd niet geraakt, maar kogel ging de 11-jarige Georgette Quagebeur, in de rechter kuit treffen-. De toestand van de kleine is zeer onrust- ckkend. Vanacker is aangehouden. Dultsshe Luchtbal landt ts Ver» ?n. Zondag namiddag landde er te Rupten-Wcëvre, nabij Verdun a/Maas een Duitsche luchtbal, waarin 3 burgers plaats genomen hadden. De ballon is onmiddellijk daarna, en ;onder incident, vertrokken. Een Mcorttenaar van 15 jfcar. 'Hit Rijsel wordt, gemeld in dato 3 Oogst, at de genaamde Vervacken, 15 jaar oud, en werkzaam op eene hoeve, giste- en rond twee ure bij M. Jan Coines, ever te Roncq, binnengedrongen is. Vooraler de 80-jarige grijsaard den tijd bad zich te verdedigen viel hij door GG3TEHRIJK-HÖHCAR2Ë De Krisis in Bohemen. De econo mische krisis van Bohemen heeft zich uitgebreid, ten gevolge der nieuwe las ten, voor Bohemen op 26 Juli laatst af gekondigd. De zelfregeering is opgeschorst'de eigenaars hebben besloten van door hun ne huishuurders de nieuwe lasten te doen betalen. Praag, dat reeds in Oostenrijk gekend ia, om zijne dure huishuren, zal onder dit oogpunt de eerste stad van 't keizerrijk worden. De brouwers en hotelhouders weerleggen de taksen op de verbruikers en hebben met dit doel den prijs per li ter bier met 4 centiemen verhoogd. De gemeenteraad van Praag heeft een verzet tegen de schorsing der zelfregee- xing gestemd. RU8LAND Esns stad En braad. TJit Nijni-NoV- gorod wordt in dato 3 Oogst geseind, dot de stad Nakariof, die zeer wel bekend is voor hare jaarlijksche foor, in brand staat. Het oude klooster wordt door de vlam men verteerd. HOORWEGEN Een En^elsch-OuStssh incident in de' Hccrwssgsche wateren. De Gazette de Francfort deelt het volgend incident mede, dat dezer dagen te Bergen zou plaats gehad hebben. De kapitein van de Engelsche yacht Mantua die te Bergen gemeerd log, had bevel gekregen van wege een haven- wachter cm het anker te lichten, ten einde plaats te maken voor een Duitsch pantserschip. De kapitein verzette zich heftig tegen dit bevel. De Duitsche ad miraal drukte zijn spijt uit aan den ka pitein, die echter formeel wdigerde zijne klachten te aanvaarden, daar hij zulks aL> eene beleediging der Engelsche vlag gedaan, aauzag. Hetzelfde blad schrijft verder, dat de overgroote meer derheid der Noorweegsehe pers de partij van den kapitein kiest. FCRTUÜAAL Do ziekte van den President 'Arriaga, Het gezondheidsbulletijn van presi dent Arriaga luidt als volgt o De algc- meene verzwakking duurt voort. Het. hart klopt niet regelmatig. Da hoofden der bijzonderste groepen zijn op het verhoor der geneesheeren aanwezig. M. Prieto Camacho is naar Porto ver trokken ten einde met MM. Basilio Tel les en Duarte Leite te onderhandelen. EHCELSGH-SNDIË Eens Musulmannenbetooglng. De Musuimannen van Calcutta, hebben Zon dag eene betooging gehouden in de stra ten der stad, om zich te verzetten tegen de afbraak van een deel der moskee, door de overheden van Cawsport.Te Cawsport stond er s'avomls een gevaarlijke op stand, zoodat de policie verplicht was de wapens te gebruiken. Dertien betoogers werden gedood, dertig gekwetst en ver scheidene aangehouden. Een policie- agent werd doodgeschoten en 40 andere gf kWAfgt. Fransshe Officiers en Soldaten ver dronken. De luitenanten 'Ayn en Mon- taigu, die gelast waren met eene geo grafische zending in het hinterland der Moïs, zijn verdronken, alsmede een in boorling en een miliciaan, tijdens hun nen doortocht der rivier Se-la-Nong, to Samphy, in den Laos. Zaterdag avond kwam eene groep van een zeventigtal Amerikanen in een ho tel der de Broucki.eplaats. Men ziet van hier, dat er daar in het hotel heel wat geharrewar was daar al die vreemde lingen 2 of 3 koffers valiezen af te zet ten hadden. Heel het personeel van het hotel had dus de handen vol. Een zeer net gekleed heerschap meng de zich in de groep, gelukte er in de kas te naderen en greep er eene brieven- tesch, eene som van 15.000 fr. bevatten de en toebehoorende aan een der reizi gers. Hij poogde zich zoo zacht moge lijk en juist alsof er niets gebeurd was te verwijderen, doch men had zijne dief- te gezien en pas %as hij buiten het hotel, of de eigenaar der portefeuille, eenige andere Amerikanen, bedienden van het hotel, enz., zaten hem op de hielen.In de Zwaluwstraat kon de kerel aangehouden worden. Hij werd naar het policiebureel overgebracht, waar hij voorgaf een Ame rikaan te zijn en zich Weber te noemen. Hij voegde er nog bij, dat hij zich sinds eenige dagen te Brussel bevond, o voor zaken», doch hij weigert te zeggen in welk hotel hij afgestapt is.. In zijn bezit vond men benevens de brieventesch met de 15.000 fr. nog eene som van 500 fr* in allerhande geld. De schurk is ter beschikking van het gerecht opgesloten. Heg kst konkordaat. De schuldeischers der spoorwegmaat schappij Gent-Terneuzen zijn vergaderd onder voorzitterschap van den heer De Groo, om uitspraak te doen over do voor stellen tot het verleenen van een konkor- daat. Alhoewel 480 sterk, waren er weinig schuldeischers aanwezig. Meest allen zonden een advokaat. Uit, de medege deelde cijfers blijkt dat bet passief der maatschappij ongeveer 17. millioen fr. bereikt. Onder de schuldeischers bevinden zicK talrijke banken van Brussel en Antwer pen, in bet bezit van schuldbrieven der maatschappij,«voor een bedrag wisselend tusschen 500 en 500,000 fr. De grootste schuldeischer is de rijks spaarbank, die ingeschreven is voor één millioen 98,000 fr. Een andere, staat aangekoekt voor 900,000 frank. Al de schuldvorderingen, behalve een' dertigtal, worden betwist en de recht banken zullen hoeven uitspraak te doen of de schuldbrieven waarop de banken geld leenden en die valsch waren, als geldig uitgegeven obligaties moeten aanzien worden. Ook is beslist dat geene uitreiking van' gelden of verdeeling zal geschieden voo raleer al de betwiste zaken zijn veref fend. De voorstellen, ter stemming gelegd, werden goedgekeurd. De groote meerderheid der schuldei schers staat het konkordaat toe, en de rechtbank zal over veertien dagen uit spraak doen. Ondanks den Wapenstilstand. Uit Sofia wordt officieel gemeld, dat eene grieksche kolom, den pas van Kres- na verlatend, en naar Djoumaïa trek kend, Vrijdag morgend om 11 ure door de Bulgareu beschoten werd. 's Ande rendaags bezorgde de bevelhebber der Grieksche troepen een brief aan den Bul- gaarsehen generaal, waarin er verklaard werd dat de Bulgaren op de Grieksche liniëen vuurden, alhoewel deze met de witte vlag beschermd waren. De Bul- gaarsche generaal verklaarde wat er om gegaan was en verwierp de Grieksche klachten. Dg Wapenstilstand verlengd. Luidens nauwkeurige geruchten, zal de wapenstilstand, met drie dagen ver lengd worden in de volledige conferen- cie-zitting die vandaag, Maandag, ge-, houden wordt. De houding van Frankrijk. De Petit Parisien meent te mogen bevestigen, dat de inlichtingen volgens dewelke Frankrijk aan de Cavalla-kwes- tic zou gebonden zijn, totaal valsch wa ren. Frankrijk zal zich gansch onzijdig houden gedurende de onderhandelingen^ De Ashaneezcn ivordan ongerust. Uit Bucharest Eene afvaardiging Al- baneezen van Rumenië, heeft aan M.Ma- joresco een geschrift overhandigd waar-.

De Volksstem | 1913 | | pagina 1