IN HOLLAND DAGBLAD 'T EEN EN 'T ANDER Een PalioiessMaal te Parijs Vrsessiljk paniek in een Cinema IN DE BALKANEN Oegentiende jaargüng n' V 37 Woensdag f 3 Augustus 19 83 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN 5 Zas maanden 4 franken. Een iaar S franken. Inschrijving in alle 'postbureeien van het land. I' UITGAAF, 4 u. 's avonds f§» 2° UITGAAF, 7 u, 's avonds «p Pour tonta la publicité cominerciale et finaneière du journal, s'adresser exclusivcment a l'Atfence Reclame Godts, 2, l'lace de la Bourse, BruxelLes. AANKONDIGINGEN BUREELEN TE EF1IUSSEL I TE MLST ES. GGE3T5, Beurs plaats, 2 j s, Kerkstraat, Telefoon A 3299 j Telefoon 114 BestuurderJ. Van Ntiffel-De Gendt. KI. aank. fl tot 4 kl. reg.) Ir. 0.60 3® blaaz. (de regel) ir. 1,00 4® b'iadz. (de regel fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel)U. 2,00 Sport (per regel) fr. 1.09 Gemengd nieuws per regel) fr. 2,00 B.echt. herstel!, (per regel) Ir. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commerciale en finaneieele aankondigingen zich uitsluitelijk te wenden: Agence Réclame Godts,-2, Peursplaats, Brussel. Onze dagbladen liouien zich sedert cenigen tijd lol bezig, met hetgeen thans bij onze noorderburen omgaat en dit gebeurt niet zonder redenen, 't Is omdat tlians in Holland do toe stand bestaat, waarin wij ons zouden bevonden hebben, indien, verleden jaar, de liberalen en de socialisten er in gelukt waren,onze katholieke meer derheid omverre te werpen. Wij.weten wat erin 1912 hierin België gebeurde. Liberalen en socia listen, ofschoon door zoovele punten van hun programma's gescheiden, slo ten hot- beruchte kartel, uit louteren haat legen hét katholiek ministerie, uit innerlijkeu aandrang, cm oas land met het Fransche stelsel van dwingelandij on kerkvervolging te begiftigen. Men had s&ïioon hun te vragen, hoe zij er zouden in slagen om een minis terie samen te stellen, en welk pro gramma hot liberale of het socia listische zij ten uitvoer zouden brengen. Daarop bleven do blauwe en roode politiekers het antwoord schul dig, en, daarover ondervraagd in de Kamer, stolden zij zich tevreden met te antwoorden Kous verrons après Dat zullen wo later zien Dat ant woord voldeed echter onze Belgische kiezers niet en, den 2 Juni zonden zij de kartelbazen wandelen, voorzien van eone buis, welke hun voor lang de goesting zal benemen te herbegin nen In Holland was de toestand, nu een paar maanden geleden, juist dozellde. Al de vijanden van het christen minis terie Heemskerk sloten een verbond en wisten, door hunne verwoede aan vallen tegen de tariefwet en.de sociale wetgeving der meerderheid, de kiezers zoodanig te misleiden, dat de meer derheid in de tweede kamer van rechts naar links overging. Minister Heemskerk, zijne meer heid van 55 op 45 gesmolten ziende, diende zijn Ontslag in en verzocht de Koningin eenen man uit te kiezen, om een nieuw ministerie samen te stellen. v En wat is er sedert dien dag'ge beurd Is er voor Holland waarlijk een tijdvak van ongehoorden voor spoed begonnen, lijk dat door de libe ralen en socialisten voorspeld was Is 'thans Holland een waar luilekkerland geworden, waar men den mond maar hoeft open te doen,om er de gebraden leeuwerikken te voelen jnvallen Keiaasde toestand is gansch anders eti verdient wel eens van nabij bekeken te worden. De koningin, na de Voornaamste mannen uit de verschillende partijen te hebben geraadpleegd, stelde den heer D' Bos aan om tot de vorming van een nieuw ministerie over te gaan. Die heer, om de belotten to vervullen, elkander gedurende den kiesstrijd ge daan, liet den eitoyen Troelstra, kop stuk der socialisten ontbieden en stelde hem voor, drie socialisten in zijn toe komstig ministerie in te lijven. De man had wel goesting om on- middelijk te aanvaarden, maar dat gaat er alzoo r.iet in de socialistische partij. In die par tijdie nochtans ba- weert hel monopoliitm der vrijheid te be zitten, moet men, als men iets worden wil, de toelating bekomen van zekere komiteiten.waar, natuurlijk de grootste schreeuwers en de meest bekrompen gees ten gewoonlijk het meest te zeggen heb ben. Welnu, bet opporkomiteit der roo- do partij, te Amsterdam veroenigd, zegde vlakaf aan gezel Troelsti-a, dat bet aan een socialist niet toegelaten was, van een ministerie deel te maken. ,In. Frankrijk had men geprobeerd en daar de ondervinding in dat land be wezen had, dat de hevigste socialist, eens minister geworden, een verfoei lijk kapitalist en burger wordt, zoo zou men in Holland daarmede maar niet beginnen en zou Troelstra heel goed doen aan Dr Bosch te zeggen Veel goesting, maar ik m'ag niet Dr Bos, da onmogelijkheid ziende een ministerie samen te stellen, dankte dan dè Koningin, om het vertrouwen dat zij in hem gesteld had en verzocht haar, een anderen man te kiezen, die trachten zou de:i moeilijken knoop te ontwarren. De Koningin heeft haren tijd niet verloren, en begrijpende dat do toe stand zoo niet kan voortduren, dat er kost wat kost eene oplossing moet komen, heeft nu don heer Gort van den Linden aangesteld om een minis terie te vormen, dat onkel leden zou bevatten, buiten de Tweede Kamer ge kozen, da! dus gansch extra-pnrleraanlair zou zijn. Zal de heer Cort van den Linden gelukkiger zijn dan do heer Bos en er in slagen een minsterie te vormen, dat levensvatbaar zal zijn Gelijk hel de Ilaagsclie correspondent van het Handelsblad heel wel zegt, is het een harrewar zonder weerga., waarvan tot nu toe nog niemand het einde kan voorzien. Nog zes weken en do Staton-Gene raai zullen gesloten, het nieuwe zit tingjaar zal geopend worden met eene troonrede en de aanbieding der staats- begrooting. En in de departementen moeten nog stapels papier verwerkt worden voor de toepassing der raden- wet, de inrichting der ziektekasssn, liet regelen der krankenfondsen, de pensiocnuitkeoring aan ouden van dagen, en zoo meer. Waar blijven inmiddels de minis ters, die al deze werkzaamheden moe ten beheeren Men mag bet kabinet Heemskerk dankbaar zijn, dat liet de nog looper.de zaken zoo zorgvol en nauwgezet afdoet, doch waar blijft de verantwoordelijkheid van vrijzinniger, en socialisten, die tijdens de verkie zingen gouden beogen van staats manskunst hadden beloofd, en thans nauwelijks een belachelijk muisje kun nen baron Daar zijn ze nu al weken lang doen de om den staatswagen uit de modder te krijgen, waarin ze hem op bun schandelijken stembusveldtocht gere den hebben, en vandaag vorderen ze zooveel als gisteren of morgen. Het is een gesukkel zonder weerga, en hetheele land lacht r.u om de luid- jes, die in de jongste Juni-maand zulk een brutalon mond openzetten, en ter wijl ze het voorstelden, alsof zij alleen de wijsheid in pacht hadden,zoo harts tochtelijk spotten met de onmacht der rechterzijde en met de onverantwoor delijke wijze, waarop deze de zaken des lands zou behartigd hebben. De peaskaaHten wasa 83 ©o-gsH: lit strijd inet zekere geruchten, herinnert het beheer van hot Spoor er aan, dat de gel digheidsduur dei* reiskaarten heen en weer vervalt den tweeden werkdag te midder nacht. Is de dag waarop het plaatsbewijs afgeleverd wordt een werkdag, dan teit deze voor eenen ganschen dag. Ingevolge zuilen, de plaatsbewijzen heen en weer afgeleverd don 14 Oogst, slechts geldig zijn tot Zaterdag 16 Oogst te midder nacht. Deze afgeleverd den 15 Oogst zijn geldig tot Maandag IS Oogst, te middernacht. T© @0©§.©3»sf9 Do hertog van Goii naught, oom des konings van Engeland, ot de hertogin van Connaught zijn Zaterdag met hun stoomyacht Alexandra to Oostende aangekomen. Zondag hebben do hooge bezooknrs hij den koning gedineerd, en vandaag zullen zij denkelijk incognito do tentoonstelling van Gent bezoeken. PSsiasertpsBraera Hssas* R©öfee- ïlot beheer" van het Staalspoor richt op 24 Oogt uit Gont. een' pleiziortrein in naar Rochefort, (ot bezoek der grotten van Han on Rochofort. Do prijs der reis is als volgt vastgesteld Gon.t-Zu.id, 2 klasse, fr. 11,30 3 klasse, 6,70; Aalst-Noord, 9,60-5,70; Denderleeuw 9,20-5,50 Jet te, 8,00-4.80 Antwerpen, Centraal en Zuid, 10,40 6,20 Mecholon, 9,00-5,30 Brussel, 7,50-4,50 Otlignies, 6,00-3',60 Gemblcers, 5,10-3,00 Namen, 4,00-2,40 fr. Men raadplege do plakbrieven. De Boogj beweSkisrag in §5eSg§© Het bnlletijn voor de statistiek geeft cijfers op over den loop der bevolking in 't jaar 1912. Er werden 170,000 geboor ten en 109,000 sterfgevallen aangeboekt. Er is dus eon overschot van 61,000 eenheden. Deze uitslag is te danken aan de afneming van het sterftecijfer, minder dan aan het groot getal geboorten. Vergclijiioade cijfors neerschrijvend, vin den wij Limburg aan 't hoofd der geboorten, met 31,6 per duizend; Oost-Vlaanderen volgt mot 27,6; Antwerpen 27; Wesl-Vl. 25; Luxemburg 22; Brabant 20,4; Namen IS,9; Henegouw 18,2; Luik 17. De aangroei bedraagt 9,500 voor Brabant en 39,000 voor de Vlaamsche gouwen. Voor gansch Wallonië bookt men slechts een aan groei van 12,500 aan, Hefc buitengewoon Congres der socialisten dat uitspraak moest doen, heeft zijnen wensch doen kennen Zondag laatst te 4 ure 30 minuten was de uitslag van die raad pleging gekend. Met 375 stemmen tegen 320 en 15 onthoudingen werd er daar besloten dat de socialisten van geen ministerio zouden deel maken. Heb maar een weinig geduld. Wij hebben nog Congressen van socialisten gezien die zich enkel bepa len met den uitersten wil van eenige leiders goed lo keuren on dat zal in Holland ook weldra bet geval zijn, wanneer zij er op uit zijn de ministers frak aan te trekken. Het klein verschil in het getal stemmen zegt genoeg van waar de wind komt. Zeven politieagenten werden aangehouden beschuldigd van afIruggelarijon, willekeurig* aanhoudingen en geldafpersingen. Zij stol den een echt vennootschap saam. Tegen klinkende munt gelastten zij zich, zekere personen aan to houden, en beschuldigde! deze dan, onder eed, van ingebeelde feiten Een jonge vrouw, die zich op- haar ontrou wen minnaar wou wreken, betaalde ben om denman to doen aanhouden en vervolgen; een anderen keer, om een bijzondere wraak neming te dienen, hielden zij don zoon van een politiek man aan en deden hem door de boetstraffelijke rechtbank veroordeelon, Al wie hen in den weg liep, werd vervolgd voor allerlei overtredingen, doch mils'n sonmietjo geld, werd dan aan de zoogezegde overtre ding geen gevolg gegeven, 's Nachts hielden zij zelfs Iato uilblijvers aan en zoo pleegden ze hondorden dergelijke feiten. Het onderzoek duurt voort en men ver wacht nog andere aanhoudingen. FRANKRIJK Brand in eene zeetimmerwerf De zeo- profektuur van Toulon heeft bericht ont vangen dat er brand uitgebroken is op do scheepstimmerwerven,' van den Mourillon. Do haven en het zoeleger hebben onmidde- 1 ijk hulp gezonden. Ander snelberichton uit Toulon. Het be gin van brand in hot arsenaal is gemakkelijk Gemeesterd geworden. Do schade is weinig aanzienlijk. DUSTSÖMLA^D Veroordeeüng eener God lasteraarster Hot gerechtshof va-n Neuwied (Rijnland) komt eene jonge Godlasteraarster L. Menges to veroordeelon tot eene maand gevang. Op Vastenavond kwam do beschuldigde op een openbaar hal en was verkleed in Christus. Op hot hoofd droeg zij eene door nen kroon, en op haar masker waren roede plekken aangebracht, die bloed verbeelden. Op haren rug hing oen groot kruis mot een kartonnen plaat waarop geschreven stond: Do eerste socialist De beschuldigde geeft tot hare verdedi ging op dat zij geenszins voor doel had met' da godheid te spotten, maar eenvoudig do immer aangroeiende belastingen wilde zwart maken. Eene boet van 1,130.400 frank. Op 26 Mei laatst deed de douanondienst van Straatsburg, als gevolg op eene naamlooze inlichting2 wagons in de haven van den Rijn aanslaan, die vermeld stonden als teer in houdende. Da vergaarbakken waren nochtans met dubbele wanden en de binnenste ver gaarbak was met alkooi gevuld, uitZvvilsor- land ingevoord. Do teerkommon waren bestemd voor de 3 gebroeders Willem, Jozef en Karei Sehwarz uit Keulen, die er een groote iikeurhandel bezitten. Do boetstraffelijke rechtbank van Straats burg lcomfc do drie gebroeders gezamentlijk tot eene boote van 1,130,400 fr. te veroor- deelen. Het openbaar ministerie bad eene boete van 1.250,OOOfr. aangevraagd, met govang- zitling van 8 lot 15 maanden. Gewichtige aanhouding te Berlijn. Pdeer dan honderd kwaad doeners aangehouden. Als gevolg op eone klacht komt de Ber- lijner policie een echte strooptocht te doen in eene drankslijterij, uie waarlijk welgelukt mag heelen. Een kommissaris en20 agenten, vergezeld van 4 policiehondon, belegerden rond 1 uur 's nachts hot gasthof Café Dalles Wan neer de kommissaris het Imtel binnenrukte, ontstond eroeno onbeschrijflijke overromps- ling en talrijko kalanten beproefden, maar tevergeefs, langs do vensters te ontvluchten, waar zij tot hunne verbazing een rovolver onderden neus werden gestoken. Al de verbruikers van het koffiehuis, om trent 200, werden naar het gevang overge bracht. De policie sloeg allerhande inbrekers gereedschap on papieren aan. Onder de gevangenon van den strooptocht zijn er 106 die geene vaste woonst hebben, 30 hunner worden ieverig opgezocht voor verschillende moorden, en or.dor hen herkent men verscheidene allergevaarlijkste sclrar- kon. SPANJE Geweldige ontploffing Uit Madrid Eon springtuig met poeder en schroot gela den, is aan do ingangsdeur eener bijzondere drukkerij ontploft. De ontploffing ging met een on geweldig o slag gepaard. Do schade is nochtans niet zoer aanzienlijk. Er zijn geene persoonlijke ongelukken te betreuren. PSSÏÏTUGAAL Aardbevingen Sinds Woensdag gevoelt mon te Lissabon en omliggende streken lichte aardbevingen vergezeld van doffe onderaardsch© geruchten. In de oeverstreken van den Taag worden zij op gansch bijzondero wijzo gevoeld. De materieele schade is niet groot. Moorddadige Aardinstorting In eene steengroef van Portobello, is eene aardin storting voorgevallen.13 werklieden werden gedood. V E R E E NI© ÖE-ST ATE N Maxi kaan scha kwestie De Amerikaan- sche kruiser Nashville heeft hovel gekregen naar Vera Gruz te vortrokkon. President Wilson zou aan een persoonlijke vriend ver klaard hebben, dat hij stilaan vernam dat mon een oorlog met Moxico bewerkt. Do voorzitter voegde er echter bij dat de toe stand in 48 ure tijds merkelijk verbeterd is. RUSLAND Eene ramp. To Sysran, in het gouver nement Samara, is eon doel van liet dek van den stooiner Grafinja door 800 landbe- werkei's bezet, ingestort. Mon kent het getal slachtoffers niet. Werkstakingen: Te Bibi-Eybab hebben het grootste gedeello dor werklieden uit werkhuizen en fabrieken hot werk gestaakt. r-VW Toen men er eindelijk kon in gelukken het ongeluk te horstellen on licht te'geven, geleek de zaal een slagveld. Overal lagen gekwetsten ten gronde, en het duurde ruim een uur, vooraleer al do gekwetsten naar liet gasthuis overgebracht waren. Zestig, personen waren gekwetst waaron der een twintigtal levensgevaarlijk. Een grooL getal andere, die enkel kneuzingen opgeloopen hadden, waren gevlucht zonder zich te doon vorzorgem Zestig personen gekwetst Zondag avond is brand ontstaan lo Gandia in eone zaal waar cinomatographischo ver- looningon gegeven worden. Daar liet vuur ontstond ton gevolge eener kortsluiting, kon men de electrieke lampen niet terug aanste ken on de personen die de eerste vlammen zagen, namen ijlings de vlucht. Do andero toeschouwers zulks ziende sprongen ook recht en eenevreeselijke paniek ontstond. Do bedienden trachtten vruchteloos de menigte lot bedaren te brengen, door hen te zeggen dat allo gevaar reeds geweken was. oiïde vlammen uitgedoofd waren. De menigte vocht in do duisternis om de uitgangen to bereiken, en volo vrouwen en kinderen werden omgeworpen, ouder de vooten golrappold en verpletterd. Russische Gelukwettschen aan IJ. Itlajoresco M. Majoroscu,voorzitter vail don Rumeen- schon ministerraad heeft van M. Sasonofeen telegram van gelukwenschen ontvangen, ter gelegenheid van het sluiton van den vredê. Be koning van Bulgarië werdt te Sofia toegejuicht In den eerodienst die te Sofia opgedragen werd was de koning mot do koningin, de ministers on oud-ministers aanwezig. Eene talrijke monigte- had zich in de hoofdkerk vergadord. Wanneer do koning uit do kerk kwam werd hij door eene overgroote menigte toe gejuicht. De koning ging vervolgens te voet naar liet paleis, met zijn gevolg. Hij werd door oen talrijk publiek begeleid, dat hem luidruchtig bij zijn doortocht toejuichte. Ds Bulgaarscho Pers Het org aan van het heilig-Synode betreurt dat de vrodo die komt gosloton te worden ondor voorwendsel van 't Balkaansch even wicht te herstellen juist Bulgarië uit Mace donië heeft gedreven wier Bulgaarscho be volking ander do Grieksche eu Servische heerschappij blijft. Die oplossing kan niets anders dan eenen nieuwen oorlog- voorbereiden, die zich mis schien niet lang zal laten wachten. Het beknibbelt ook de dagbladen die zich met zulke vredesvoorwaarden tevreden toonden Do Mir, beslatigt dat do uitslag van den oorlog aan alle nationaliteitenAlbaneesche Koulzo-Valakkisclie-, Turkscbe, Grieksche on Servische gologenhoid geeft tot verder® ontwikkeling. De Bulgaren alleen zijn buiten dit recht gesloten eii veroordeeld om to verdwijnen. Do pers is liet eens om te verklaren dat de vrede van Bucharest voor gevolg zal hebben de troebels in den Balkan te voreenigen. Bulgarië wordt do eerste gedwongen tot demobilisatie niettegenstaande de aanwezig heid dor Turken in Tliraciö wior gelul reeds de 200.000 soldaten bereikt. Turkije kan van Andrinopel niet afziem Do ministerraad van Zondag avond heeft het antwoord van Turkije aan Europa be twist. De Porto verklaart dat de bezetting van Andrinopel onder de broodnoodige maat- regolen gerekend wordt om de veiligheid der grens to verzekeren, eu dat, indien dogroot- tnachton eenen aitijdduronden vrede wen- schen, zij deze bezetting mooton goedkeuren* Eene Grieksche stad gaat uitwijken, om onder do Buigaarsche heerschappij niet te komen. De inwoners van Malenikon hebben eene afvaardiging naar hot hoofdkwartier gezoi> den. Do afgevaardigden, aan den koning voorgesteld, verklaarden dat hunne mede burgers er geenszins wilden van weten, Bul garen te wordon, en dat zij uit vrees van uitmoording besloten hebben, de stad te verlaten. Zij verzochten den koning van Griekenland, op Grieksch grondgebied eeno nieuwo stad te bouuon. Koning Constant lijn scondgansch ontroerd deze aanvraag too* Vervolgons heeft bij zijne bevolen gegeven, opdat allo mogelijke moeiolijkkeden aan de overheid van Malenikon gespaard worden» Hij beloofdo vordors nog dat do Grieksche troepen te Malenikon zullen blijven tot d< stad totaal geruimd zij. Beschuldigingen tegen do Grieken. Eene Buigaarsche officieolo nota zegt De bevelhebber van do 9e afdoelihg seinde Maandag morgenddat liet gros dor Grieksche krijgsmachten zich uitBakir Tepe terug-trekt langs do vallei van de Strauma en allo dor pen en gehuchten in brand steekt. Öoster.rijk-Hongarië en [Vlor.tenegro. Het lijk van Pater Palio ontgraven Men leest in do Albanisclio Korrespon- denz uit Woonen. Het lijk van Pater Palio die door do Montenogrijnsclio soldaten dood gescholen werd is uit zijne voorloonige kelder ontgraven en naar het kerkhof van Zumbli overgebracht in tegenwoordigheid van don Monlonegrijnschen gouvernements- yertogenwoordiger. Zoo bekomt Oostenrijk

De Volksstem | 1913 | | pagina 1