0. L. Vrtrcr Hsnefraart 'T EEN EN 'T ANDER Brnsselsche Kiekskens Een Incident aan ie FrassGh-Beïgisclse grens Buitenland De luchtverovering 08 zaak Eepenlnssisi ÏN DE BALKANEN 2 CENTIEiVJElN WET NUMMER Wijdsg 15 en Zaterdag IS Aagnstes ISE3 ÏSegenlïeade Jaargang n' 133 'ABONNEMENTEN! /Tes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken, Inschrijving in alle pnslbureelen van het land. I" UITGAAF, 4 's avonds 4® 2' UITGAAF, 7 u. 's avonds Pour toute la publicité commerciale et financière du journal, s'adresser exclusi vement a l'Ag-ence Réïïame Godts, 2, Place de la Bourse, Bruxelles, AANKONDIGINGEN I BUREELEN TE BRUSSEL TE HALST E. GOtSTS, Beursplaats, 2 j t£>, Kerkstraat, Telefoon A 3299 Telefoon 114 Bestuurder: J. Van Nuffel-De Qendt. KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3* blads. (de regel) fr. 1,00 4* bladz. (de regel fr. 0,30 Financ. aankon, (per regol) Ir. 2,00 fp. 1,00 Sport (per régel) Gemengd nieuws per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Comnierciale en fmancieele aankondigingen zich uitsluitelijk te wenden: Agence Réclame Godts, 2, Beurspiaats, Brussel. Het hoek der Koningen leert ons dat men aan de rechterhand des Konings oenen troon voor deszelfs moeder plaalste. Maria heeft zulks maar al te wel verdiend! Haar leven was een lijden, sweeten, werken, strijden hare dood een verblijden, een liefdevol overgaan tot hot eeuwigdurend hemelleven. Dood, verrijzenis, hemelvaart, kro nxng van Maria worden dus op dezen Jiuidigon dag gevierd. Do H. Kerk doet uiterst wel ons zulke lessen en voorbeelden voor te houden, zooveel te meer dat Maria's bijstand ons op zulke dagen nieer dan anders geschon ken wordt en dat wel op gansch uit nemende wijze, Nidt te verwonderen dus dat reeds van in liet begin der tegenwoordige tijdrekening, Maria's feest werd ge vierd door de geloovigen. Niet te verwonderen dat Pauzen en koningen en kerkvoogden haar zoo- ,veel luister bijzetten. Niet te verwonderen dat reeds van 'onder keizer Karei de Groote, deze feestdag als een geboden heiligdag- wordt gevierd. Niet te verwonderen dat processies, Maria ter eere, de straten van steden on dorpen doortrekken. Niet te verwonderen dat de Fran- scha koningen en wel meer nog Karei X, die Frankrijk van 1824 tot 1830 bestuurde, dien dag zulken grooten luister wisten ten toon te spreiden. Niet fe verwonderen dat de IT. Sta nislas Kostka vroeg en bekwam te sterven op dien grooten Hariadag. Niet te verwonderen dat men in alle landen, steden en dorpen en inzonder heid in ons Belgenland,in Vlaanderen, Maria op dien dag meer eere en luis ter geeft. Herinneren we ons slechts de «kapellekensviering» en versiering inde Gentsche volkswijkenen zekere oude Aalstersche gebruiken. Ze verdient het toch onze goede Moeder, de toovlucht der zondaren, de hulp der christenen en de genezing dei- zieken Doch indien Maria zoo goed en bermhertig is, we mogen ze ook niet vergeten, want liefde vraagt weder liefde. Dus bedanken wij onzê Hejnel- moeder betrouwen wij Qp-haar smeeken wij haar immsr voort. Be minnen wij haar; danken wij aan haar; laat ons geerne spreken en hoore.n spreken-van Maria. Luisteren wij Jiarën eeredienst op Met eerbied sturen wij haar onze bede, bijzonderlijk in de bekoring', vereeren wij haar door het lezen van den Rozenkrans en het dragen van haren scapulier. Maken we deel van bare vergaderingen en congregatiën vieren wij al hare feestdagen 011 laten wij alsdan nooit na mis te hooren en tot de HIT. Sakramenton te naderen. Volgefl wij hare voorbeelden van zuiverheid, zedigheid, edelmoedig heid, ootmoedigheid, gehoorzaamheid en zioleniever na Altemale goede voornemens op dezen feestdag te ma- &en I Mahg. D© jacht. Er wordt gemeld dat de •3 acht op liet klein wild den Zaterdag, 30 Augustus zal geopend worden, en op 'het groot wild, den Zaterdag, 20 Sep tember. Men verwacht deze week nog de afkondiging van het ministerieel be sluit, in het Staatsblad. Kennis der Vlaanische taal voor on derofficieren. In antwoord aan M. A- sou heeft de minister van oorlog nog eens verklaard dat men kaporaal of bri gadier en onderofficier kan worden zon der Vlaamsch te kennen. De candidaten adjudanten peloton oversten moeten de taalleergangen vol gen, omdat zij, officiersambt moetende vervullen praktische kennis ,van beide landstalen moeten bezitten. De steenkeienvoorraad der wereld. Te Toronto in Canada werd onlangs het aardkundig kon gres gehouden. Aan de zeer talrijke deelnemers werd bij de ope ning een monografie, de voorraden steenkool in de verschillende werelddee- len en landen betreffende aangehouden. IJit de daarin medegedeelde cijfers, blijkt dat bet vasteland van Noord-Amerika in zijn geheel vijf zevenden bezit van den totalen voorraad van de aarde, die 7397 en een half milliard ton heet te bedra gen. Yan dit 5/7 komen bijna 3837 mil liard ton voor de Yereenigde. Staten en uim 1234 milliard voor Canada. Hst nieuw kamp. Men weet dat er spraak is een tweede oefeningskamp voor het leger te maken. Tot hiertoe weet men in het ministerie van oorlog nog niet waar dit nieuw kamp komen zal. Er bestond een ontwerp voor het zuiden van het land, doch men heeft be vonden dat het niet uitvoerbaar was. Be nieuw® postbcot. De nieuwe belgische postboot Stad Antwerpen heeft Dinsdag haren regelmatigen dienst tusschen Oostende en Dover begonnen. Op het spooj1. De minister van Spoorwegen heeft aan de middenafdee ling der Kamer verklaard dat eerlang de werken zullen aangevangen worden tot aanleggen van een dubbel spoor op de baan iLerenthals-Turnhout en Gent-Ant- werpen over Sint-Niklaas-Waas. Europa most om zeep! Dokter Al bert Nobles van Philadelphia, een zeer befaamde Amerikaansche aardrijkskun dige maakt in eene onlangs verschenen studie bekend dat Europa binnen 70 jaar niet meer zal bestaan. Het oude Vaste land zal door eene geweldige vuurberg uitbarsting vernietigd worden. Italië en Aeie zullen eetst worden aangetast. Daarbij bet instinct drijft nu reeds de menschen weg. Zooals de zwaluwen op vast tijdstip wegtrekken, bij 't naderen der koude en dit uit natuurlijken onbe- wusten aandrang, zoo wijken nu reeds duizend© Europeanen uit, niet om eco nomische redens maar uit instinct. Volgens professor Nobles zou nader hand de golfstroom ook van richting veranderen, enkel langs Amerika loo- pen, en_ zoo Europa gansch vervormen tot een ijsland. Dit is volgens M. Nobles ook ganscb natuurlijk.- Sinds eeuwen is Europa be werkt, uit de aarde is bijna al getrokken wat mogelijk is, het 'is dus tijd, dat dit gedeelte van den aardbol verlaten worde, en er overgegaan worden tot het ontgin nen van de nog vrrsche landen, die dan ook voor de mehschen goed bewoonbaar dienen genaakt door warme waterstroo mm gen M. Nobles is vast en zeker een geleerd man, maar 't is toch ook een Amerikaan en die moeten toch met iets Ameri kaansch voor den dag komen. Een wa?3© Sosnstzsttlng. (Yan onzen bijz. briefwisselaar.)' Brussel, 13 Oogst 1913. Wij kregen dezen namiddag iets bui tengewoons te booren Eene redevoerin| van M. Woeste en eene andere van M Yander Yelde. Wij hoorden 'die twee groote rede naars eene zaak verdedigen die gansch tegenstrijdig was, maar zij deden het met dezelfde welsprekendheid, dezelf'd ovetuiging, dezelfde kunde zulks was fan aard om ons de gansch zoutlooze re devoeringen te doen vergeten van bab belaars als M. Ozeray en M. Buyl. Ik hoorde een lid van de linkerzijde van M. Woeste zeggen Die redevoe ring is als kristalwater. Die beoordeeling is kort en juist. Im mer even machtig en even zeker van zijn eigen zei ven valt de oude Staatsminister op den vijand en zulks met eene hevig heid welke noch doof den ouderdom, noch door den overlast van werk dien hij vervult niet verminderd wordt. Onwankelbaar blijft bij staan tus schen de aanvallen van den vijand, tus schen de onderbrekingen welke men hem nochtans eenigszins spaart nooit kan eene onderbreking hem uit den zadel lichten of hem van zijn ontwerp doen afwijken. Maar oogenblikkelijk klinkt uit zijn mond een antwoord kort en goed, bestemd voor den onderbreker en dat hem de goesting beneemt eene. tweede maal tusschen het debat te ko en. Wanneer meii M. Woeste hoort, 'dan denkt men onwillekeurig aan het Parle ment van vroeger, waar geen socialisten deel van maakten én waar nooit een on beleefd woord weid uitgesproken. Daar hoorde men immer'verhevene gedachten op eene verhevene_ wijze uitgedrukt Macht, kostbaarheid, klaarheid en deftigheid, ziedaar do hoofdhoedanighe- den van M. Woeste. M. Yander Yelde gebruikt een even groot talent hij is de Woeste van de linkerzijde ten dienste van eene zaak die men wat edeler en rechtvaardiger zou mogen wenschen. Ik geloof dat hem aan M. Woeste vergëlijken de grootste lof is, dien men van zijne welsprekend heid maken kan. x En, na die schitterende redevoeringen wes er een ander redenaar, of liever een redenaar van eene andere soort die ook liet woord vroeg, M. Yan de Walle, van Meckel en, had behoefte om al de be weegredenen door de HH. Franck en Mechelynck aangehaald nog eens te her halen. Die zaag kreeg dan ook het onthaal dat zii verdiende op één, twee, drij, was heel de Kamer ledig; enkel Een Fransch kwaaddoener in Frankrijk door Belgische gendarmen aangekouden. Een bestuurlijk onderzoek is geopend door de Fransche en Belgische parket ten, over eene schending van grondge bied, door Belgische gendarmen ge pleegd te Mortagne, nabij Peruwelz. Een genaamde Frans Armand, een Franschman, had in België iets mispik- keld en werd door de Belgische gendar men opgezocht. Dinsdag namiddag be vond Armand zich op Fransch grondge bied, en stond er rustig naar een kans spel te zien, toen twee Belgische gen darmen, in burgerkleedij, hem in 't oog kregen. Armand was nauwelijks eenige me ters van de grens verwijderd. De al te ijverige wetsdienaars trokken de grens over, vielen Armand op het lijf en wier pen hem ten gronde. Hij werd gekoord en gebonden en ondanks zijn tegenstand op Belgisch grondgebied gesleept, waar bij in het gevang werd opgesloten. Het Fransch parket onmiddellijk ver wittigd opende een onderzoek. Volgens de verklaring van ooggetuigen, zou Ar mand zelfs een slag bij middel eener matrak in caoutchouc bekomen hebben. Gezien de onwettigheid dezer aanhou ding, heeft het parket van Valenciennes zich in betrekking gesteld met het par ket van Dooinijk. <-<-c Uü -LAii-LllC-A ICUlg TJUlVtJI twaalf leden bleven nog in bet halfrond. Links lijk rechts Was iedereen gevlucht. Lk zie daar M. Schollaert nog zitten, al leen aandachtig luisterende, niet naar de redevoering van den grooten Mane- blusscher maar naar eene gelegenheid waarop hij de zitting zou kunnenlreffen. HAROLD. ■VVV FRANKRIJK Het üit!avesjifïgst?astaat tusschen Frankrijk en Belgis. De «Officie!» van Donderdag morgend kondigt de wet af, waardoor de verklaring die te Brus sel, op 18 J-uli 1900 geteekend werd, goedgekeurd wordt, met het oog op de wijziging van liet artikel 10 van het F ransch-Belgisoh uitleveringstractaat van 1874. Herarv Perret legt bekentenissen af.— Henry Perret, die door M. Bourgarel on dervraagd, en in het nauw werd ge- bracht, heeft volledige bekentenissen af gelegd. Hij verhaalde dat hij als waanzinnig was, toen hij Maandag vernam dat zijn meester des anderendaags zou aanko men, daar hij slechts nog 1400 fr. bezat van de 2500 die hij gestolen had. Hij kwam tot de gedachte aan een diefstal te doen gelooven hij bond zich met dit inzicht met koorden aan een meubel. Henry Perret loochende medeplichti gen te hebben. Hij- verklaarde dat bij iet gereedschap van den ingenieur Go- dard gebruikt had, om de meubels open te breken. De kamerknecht is opgesloten gewor den. DUITSCHLAND De WSjngaardluis in Baden. Te Efringen, in het oude Markgraafschap Baden, komt men een aanzienlijk mid den van wijngaardluizen te ontdekken. Terwijl die geesel sinds verscheidene ja* ren gansch Duitschland door woedt, was de Badische wijngaard tot hiertoe van de plaag bevrijd gebleven, en de Badi sche wijnbouwers begonnen tc gelooven dat hunne planten tegen het kwaad be stand waren, doch worden erg teleur ge steld. ENGELAND Mieuwa politieks weriingen En Ier land. Te Derry zijn bij het vallen van den avond nieuwe onlusten ontstaan. Nationalisten en Unionisten steenigden elkander. De politie moest tussckenko- men om de vechters te scheiden. Een unionistisch magistraat is omver geworpen en werd aan bet hoofd ge kwetst. De toestand wordt bedenkelijk. Een politieagent is door een kogel in volle borst getroffen maar werd geluk- kiglijk slechts licht gewond. Yier an dere agenten zijn naar het hospitaal moeten gevoerd worden. RUSLAND Een Vitegor verdwenen. De Vlieg club van St-Petersburg heeft een tele gram ontvangen, meldende- dat de vlie ger Janoir voor de laatste maal gezien werd Woensdag om 8 u. 40 's morgens op 100 kilometers van Riga. Men vreest dat hij verongelukt is of dat hij zich van weg vergist heeft. Be Stakingen te Bakou. De uitba tingen zijn voor het grootste gedeelte door de staking getroffen. Reeds 13.000 werklieden staken het werk. De rust is volledig. ITALBE Ontploffing in een© Batterij. Woensdag morgend zijn te Rome twee kleine shrapnels-depots in eene batterij van den Tiber ontploft. Drie soldaten die de bommen ontlaadden werden.gedood. Een onderzoek is geopend. SPANJE Ds Stakingsbeweging. Te Barce lona blijft het konflikt voortduren voor 238 fabrieken. Het getal werkstakers bereikt de 22.000 man. Meer dan 2000 wevers hadden Dinsdag morgend bet werk hervat, maar in den namiddag heb ben zij de fabriek verlaten. Te Pontevreda zijn 17 kerels aange houden voor aanslag op de vrijheid van arbeid. De stakers spannen alle krachten m om de staking te Vigo en te Villa-Gare a te doen uitbreken. MAROKKO den Spaanschen Riff. Een offi cieel snelbericbt uit Larache meldt dat eene kolom den douar van Briex bezefc heeft. De vijand werd verslagen. Het shelbericht gewaagt van geene verliezen aan Spaansche zijde. CANADA StaSwsonlusten t© Vancouver. Snelbericht uit Victoria (Engelsch Co lombia) Er zijn gewichtige stakersou- lusten te Vancouver ontstaan, waar 3000 mijnwerkers in werkstaking zijn. Politieagenten zijn aangevallen en ver scheidene gewond, voornamelijk rond een koolput van Namiamo: Aanzienlijke versterkingen zijn ter plaats gestuurd. VEREENIGD E-ST ATE N De Zaah-Sulzer, Tijdens de verga dering van bet parlement van New- Yorkstaat, dat Woensdag avond bijeen geroepen werd om de kwestie van de in aanmerkingname der beschuldiging te gen den gouverneur Sulzer, laat men weten dat Mevr. Sulzer al den last op zich neemt aangaande de financieele za ken van haar man. Zij zou verklaard hebben dat er geen geld in het huishou den was. •Na eene zitting, die den ganschen nacht duurde, hebben de afgevaardigden van den Staat New-York met 79 stem men tegen 45 de in beschuldigingstel- ling van den gouverneur besloten we gens verduistering van fondsen en het afleggen van valschen eed. MEXICO Opstandeling©?! door Ratten vergift vergiftigd. lil de laatste dagen heb ben de opstandelingen Durango geplun derd. Ih verscheidene kruidenierswin kels vonden zij fijn-koeken waarin ver gift gemengd was. Velen onder hen aten ervan en tien stierven bijna onmiddellijk. De winke liers werden aangehouden, en ofschoon zij konden bewijzen dat er op de doozen een vergift-etiket geplakt was, zijn zij door den kop geschoten. CHINA De laatste incidenten. Uit Han kow 2500 opstandelingen uit Hunan zijn de grens overgeschreden en zouden een kleine groep Noordisten verslagen hebben. Zij zouden ook zinnons zijn naar Hankow en Peking op te rukken. De Noordertroepen zijn met mitrailleuzen en artillerie uit Hankow vertrokken om hun den weg af te snijden. Te Hankow wordt algemeen gedacht dat de opstandelingen zonder groote moeite op de vlucht zullen gedreven wor- den. DRAADLGOZE TELEGRAAF EN VLIEGMAOHIEMEN Sinds eenige dagen reeds houdt de Belgische vlieger Verschaeren, zich in gezelschap van een Fransch ingenieur, met belangrijke proefnemingen bezig. Deze proefnemingen hebben thans eeD beslissenden uitslag opgeleverd, welke nogmaals een grooten vooruitgang op gebied der wetenschappen kenmerkt. Dezer dagen steeg de vlieger in gezel schap van den ingenieur te St-Job-in- 't Goor op, na de posten van den draad- loozen telegraaf te Gent en te Antwer pen verzocht te hebben, eenige aandacht te willen verleenen, aan de seinen wel ke zij zouden geven. Yan af eene hoogte van GOO meters zonden de vliegers schier onophoudend berichten, zoodat men gemakkelijk hun ne reis boven Antwerpen en omstreken kon volgen. De vlucht duurde ongeveer een uur en uit Brasschaet, waar het toe stel landde, werd dan naar Antwerpen én Gent getelefoneerd, om den uitslag der proefneming te vragen. Er werd den vliegers nauwkeurig mel ding gegeven van al de berichten welke zij gezonden hadden. Er was echter nog meer. Zooals men weet hebben meest alle transatlantiekers thans ook toestel en voor draadlcozen telegraaf aan boordv Welnu, op al deze schepen, in de haven van Antwerpen of in de Schelde liggende had men ook de berichten kunnen op nemen. Vlieger Yerschaeren en de ingenieur werden door de militaire overheden ge luk gewenscht. fn faling verklaard. Zooals men weet, had M. Ehrmann, bestuurder der parijzer bank Comptoir Industriel et Colonial», de in faljietver klaring gevraagd van den miljoenenaf- truggelaar Armand Deperdussin. De handelsrechtbank moest daarover beslis sen. De voorzitter besloot, alvorens een vonnis te vellen, Deperdussin te onder vragen. Woensdag is 'deze voor 'de handels rechtbank te Parijs verschenen. Hij was bijgestaan door zijnen advokaat, die staande hield dat men zijnen kliënt niet kan in faljiet verklaren, daar bij, van den eenen kant, volstrekt geen handel in zijde dreef, en van den anderen kant zijne vliegmackienenfabriek in vollen bloei is. De vraag tot in faljietverklaring is gesteund op den handel in zijde, doch 't zal moeilijk zijn Deperdussin in faljiet te verklaren voor eenen handel, die niet bestond. Dat de burgerlijke rechtbank mij tot boeten of gevang veroordeele* zegde Deperdussin, maar de bandels- rechtbank beeft zich volstrekt niet met mijn geval te bemoeien. M. Ehrmann dringt echter aan op-do in faljietverklaring, beweerende dat dio maatregel alleen de belangen van Deper dussin en van zijne slachtoffers kan vrij waren. De handelsrechtbank heeft zich bij dia zienswijze aangesloten en Deperdussin in faljiet verklaard. v>A Ceene Herziening. Oostenrijk zou er ook Tan af zien (Ta herziening Tan het traetaat Tan Bucha- rest te eischen. 't Is ook het beste wat het te doen heeft. Duitschland verduikt geenszins zijne indrukken aangaande de diplomatische werkzaamheden waaraan graaf Berch- told zich sinds meer dan een jaar over geeft.Een zijner dagbladen begint zelfs met uit te roepen dat bet noodig is dat de scepter van graaf Berchtold uit Ball- platz verdwijne Yerduiveld! er is gewis eene scheur in den motor van het Drieverbond Duitschland verrechtvaardigt overi gens op zeer behendige wijze zijn verzet tegen de herziening al de krachtin spanningen der grootmachten, zouden zelfs indien de herziening wierd gedaan niet bij machte zijn om Bulgarië met bet vredestractaat te verzoenen. Dus de herziening zal niet gebeuren.

De Volksstem | 1913 | | pagina 1