YREESELIJKE SPOORWEGRAMP in de Gentsche Tentoonstelling Onze Soldaten Erge liraMramp in de Gentsche tentoonstelling in lE^aiaicr'ijls:,, «=- £.£5 c3.ooc3.osa 'T EEN EN 'I ANDER Schrikkelijks spoorwegramp KegenUsnsJs Jaargang n' 2 f O Ue-sjdacj 19 SepiennSser 19-bS O Bestuurder 'J. Ven Nuffel-De Genat De halssnoerzaak Hot Rheinland, Burgershuis en andere paviljoenen vernield- Belangrijks schade. 2 CENTIEMEN WET NUMMER ABONNEMENTEN? Zos maanden 4 franken. Een jaar 8 franken, ïnsclujijving in alle postbureelen van het land. I* UITGAAF, 4 li. 's avonds tfe -ia 2" UITGAAF, 7 u. 's avonds ("p Pour (outs la publicité coir.merciale et financicre au journal, s'adrcsser exclusivement a l'Ajjeuce Réclame Godts, 2, Place de Ia Bourse, Bruxclles. BUREEL.EN AANKONDIGINGEN! TE BRUSSEL Ci GGOTS, BeurspIsaiSj 2 Telefoon A 3299 TE AALST Elerkstraat, Telefoon 114, sj aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3* blaat, (de regel) fr. 1,00 4* biadz. (de regel fr. 0,30 Financ. aankon, (perregol) fr. 2,00 Sport (per regel) ïr. 1.00 Gemengd nieuws perrcgcl)fr. 2,00 Recht, herstelI. (perregol) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2.00 Commereiale en financieele aankondigingen zich uitsluitelijk te wenden Agence Réclame Godts, 2, Deursplaats, Brussel. In allo kazernen van het land heersckte er Maandag en Dijnsdag laatst eene buitongewone bedrijvig heid. De eerste toepassing der nieuwe legerwet had plaats en uit alle rich tingen, kwamen onze jongelingen met moed naar hunne bestemmingsplaats, ten einde don kortstondiger. dienst van 15 maanden aan te vangen. Om geene stoornissen te veroorza- kon in don dienst der ijzerenwegen, had men twee dagen, don Maandag on den Dijnsdag, ter inlijving vastge steld. In vele steden en dorpen van ons land bad de geestelijkheid oefeningen van voorbereiding ingesteld, welke den allerbesteu uitslag bekwamen. 'Deze inrichting valt echter in den smaak niet der vijanden van den gods dienst. In hunne bladen roepen zij wrevelig uit Gaat men nu het leger ook verkwe zelen Zij weten dat do jongelingen, door christens ouders opgevoed, verre uit het grootste gedeelte van bet huidige leger uitmaken. Zij vreezen dien goeden invloed die het puik onzer bevolking in do kazer nen zal instorten en daarom schreeu wen zij tegen de verkwezeling van het leger. Zij zouden liever bobben dat do wulpscbe jongelingen do meerderheid in do kazernen uitmaakten. Zij laken ookhevig hetbulletijn door bemiddeling der goestelijkheid door den huisvader onderteekend. Dit bulletijn, dat aan den krijgsaal- jnoezeriior wordt gezonden, luidt als volgt t Zeer Eerw. Heer Aalmoezenier, Onze zoon komt ingelijfd te wor den in de kazerne vante Wij verlangen 1° Dat bij lid zij van den soldaten- kring. 2° Dat bij des Zondags de II. Mis bijwone. Wij bidden Ued., Eerweerde Heer, ons te laten weten ot onze zoon aan onze begeerto beantwoordt. Wij dan ken Ued. op voorhand. Waarom dezen wijzen maatregel be knibbelen Hebben de oudeots bet volle recht niet de belangen hunner kinderen onder eene voogdij te stellen? De nieuw ingelijfden zijn nog minder jarig zij zijn voor het grootste getal onervarene landslieden, die nu gedu rende 15 maanden in eene groote stad moeten loven. Is bet niet prijsbaar,dat deze jonge lingen, van den eersten dag reeds hun ner aankomst, een lokaal vinden, al waar zij zich te huis gevoelen en al waar zij allen mogelijken raad en steun ontvangen? Men moet waarlijk met kleingees tige gevoelens bezield zijn, om de dienstvaardigheid en de toewijding van onze ioverige geestelijken te be knibbelen en at te keuren. Wij, katholieken, zullen waken op de jongelingen, die onder de plooien van het vaderlandsche vaandel hunne jeugdige krachten ten dienste van het vaderland stellen. Spijts bet gebrul van den vijand zullen wij hen beschut- ton en beschermen en moest het een of ander gevaar hunne zedelijkheid bedreigen, dan zullen wij altijd met krachtdadigheid de stem verheffen,om do listen en do helsche lagen van hen af te koeren. Leest op da 3° bladzijde het artikel Do Man met 3S5 kwalen Bn da Wereldtentoonstelling te Cent. Belangrijke Voordracht. Ter gele genheid en op uitnoodiging van de drie wetenschappelijke, Vlaamscbe congres sen (20®, 21®, 22® Sept.), zal professor M. H. de Hoon, advocaat-generaal in het Beroepshof van Brussel, eene groo te voordracht houden in het feestpaleis der Tentoonstelling, over het zoo be langrijke, en zoo actueele onderwerp a De Bescherming van het Kind Be gin om 6 ure stipt. Opvoeders, rechtsgeleerden, genees- lieeren, ouders, u allen die belang etelt in zulk' onderwerp, wordt beleefd ver zocht deze vergadering wel te willen bij wonen. De toegang tot bet feestpaleis is vrij. Nieuwe mode. Het Nutétisme scbijnt ze te bee ten en, al is de naam Franscb, de mode komt uit Engeland. Zij bestaat in bet afschaffen der hoofd deksels voor de mannen. De Duitscbers die dit dezen zomer aan de badplaatsen, gaven zich niet ten on der en voegden er ook voor de man nen de a décolleté bij. En zij lieten van hemden, gilets en frakken de kra gen afsnijden. Later zal men ook de schoenen en kou sen afschaffen en dan... Zoo zullen wij ten slotte niets meer aankrijgen dan een zwembroekske, volgens het seizoen, in dunne tricot of in dikke pels, met daar bij een parapluie voor de regenachtigé dagen. Verkeerd© wereld. Onlangs werd de Fransche generaal Négrier begraven. Bij zijne lijkplechtigheden waren enkel burgerlijken aanwezig. Over eenige dagen bad de begraving plaats van Constant d'Ivry, socialist antimilitarist. Bij zijne lijkplechtighe den waren er geene burgerlijken, maar een heel regiment soldaten, met de ba jonet op 't geweer, een kolonel, eene leger vlag en een legermuziekkorps. Als zulke ongerijmdheden zich voor doen dan draait de wereld niet goed Examen. Eerlang zal er worden overgegaan tot een examen voor de be noeming van beambten bij het Provin ciaal Bestuur. (Oorspronkelijke jaar wedde 1200 fr. welke gebeurlijk tot om trent 8000 fr. kan verhoogd worden.) Zijn van het exaam ontslagen de dok ters in rechten, licentiaten in politieke en bestuurlijke wetenschappen. Om tot hetzelve toegelaten te worden, moet men drager zijn van een getuig schrift van volledige middelbare studiën van den koogeren graad of van bet di ploma van toegevoegden leeraar van bet middelbaar onderwijs. De aanvragers moeten ten minste 18 jaar en ten hoogste 30 jaar oud zijn. Voor de inschrijvingen en inlichtin gen, zich in persoon te wenden voor 10 Oktober, van 10 ure 's morgends tot 's middags, tot den overste van het lït0 Bestuur. Hulds aan onze militaire vliegers. De twee aanvoerders der legerkorpsen, die aan de jongste spiegelgevechten hebben deelgenomen, generaal - majoor Gobeaux en generaal 't Serclaes hebben een dagorde bekend gemaakt, waarin zij volmondig hulde brengen aan den' iever en de toewijding waarvan de mili taire vliegers hebben blijk gegeven en die hunne taak van aanvoerder dan ook' zeer hebben vergemakkelijkt. Koningin Maria-Hendrika. Heden Vrijdag, is bet de elfde verjaardig van den dood van koningin Maria-Hendrika, de gemalin van koning Leopold II, stierf te Spa, den 19 September 1902. Sedert verleden jaar wordt geen so- lemneele dienst meer afzonderlijk ge daan voor elk afgestorven lid der konink lijke familie een enkele lijkdienst beeft plaats den 1T December, sterfdag van koning Leopold II. In den koninklijken grafkelder te La ken, zullen nochtans bloemen neergelegd worden op de grafstede van Maria-Hen drika, van wege de koninklijke familie en van wege bet schadron Marie-Hen- ïietie utu burgerwacht van Brussel. Een tram stort in c&ne klcof. Vijftien dooden. Woensdag namiddag is op de depar tementale tramlijn van Cannes naar Grasse een tram ontriggeld. De aanba king van bet tweede rijtuig brak door, zoodat drie rijtuigen in eene kloof van 12 tot 15 meters diep stortten. Op den tram zaten verscheidene sol daten, waaronder eenige jagers van het 24® en 27® regiment, die uit Nice geko men waren om de kantonneering in ge reedheid te brengen. Men zou 15 dooden en 30 gekwetsten tellen. Onder de doo den bevinden zicli 3 onder-officiers en een korporaal. 3 vrouwen en verschei dene soldaten zouden onder dc drie ver brijzelde rijtuigen liggen. De reddings werken kunnen bijna niet voortgezet worden ten gevolge van den regen en de groote hoeveelheid modder die in de kloof samenspoeld. De gewonden werden naar 3e naast gelegen gemeenten gevoerd. Eenigen onder ben verkeeren in bopeloozen toe stand. Men weet niet heel juist boe bet on geluk gebeurde. Er kon echter vastge steld worden dat er voor den val eene ontriggeling moet plaats gehad hebben. De tram kwam uit Grasse en reed naar Cannes. Wanneer bij te Tourtol aankwam reed bij over eene brug. In het midden dezer brug vloog de lokomotief uit de riggels en schudde geweldig van links naar rechts. "De aangehaakte rijtuigen braken af. Het eerste rijtuig stootte het brugscbutsel af en viel met nog twee andere waggons in de diepte. De lokomotief hield zich op de brug. Do oorzaken der ramp. Men vraagt zich algemeen af welke 'de ware oorzaak van het ongeluk zijn kan. De bedienden van de maatschappij, de wattman Leotardi en de geleider 'Laca- telli schrijven bet toe aan de slechte wer king der remmen. De rijtuigen worden stil gehouden bij middel van magneti sche remmen. Deze laatsten zouden ter oorzake van bet onweder niet gewerkt hebben. De twee bedienden weiden niet ge kwetst. Leotardi keerde 's avonds naar Cannes terug en men moest hem bewa ken daar de ongelukkige zich wilde zelf moorden. Da slachtoffers. Om 2 ure 's morgends meldde men dat er 15 dooden in bét tramongeluk zouden zijn. Een der gekwetsten die naar bet militair hospitaal gevoerd werd bezweek er. Er zijn verscheidene rijtuigen aange komen om de gekwetsten van Villen euve naar Cannes over te.brengen. De redders vonden onder een gebroken bank een arm uitsteken die zich krampachtig bewoog. Het was een bediende van de P. L. M., te Nice wonend. Men liet hem een glas water met citroen drinken. De ongeluk kige die schrikkelijk leed kon evenwel nog spreken. Het kostte groote moeite om hem te redden daar men eerst de puinen moest schragen om hem te bereiken Na een uur werkens kon bij gered en naar bet hospitaal gevoerd worden. Rond de vondst. De werkman Home die de paarlen vond, heeft verklaard dat bij eenige oogenblikken voor de vondst een man en eene dame in een omnibus-automobiel -ag stijgen. Hij zou gelooven dat een hunner bet pakje beeft laten vallen. Horne en zijne vrienden namen de paarlen voor glazen, «naar niettemin gin gen zij er mede naar bet policiebureel van het arrondissement. Een der parels verdween er spoorloos. Dc drie werklie den bezochten daarop eenige drankslij terijen waar een hunner den parel te voorschijn baalde en hem voor eene pint 'bier wilde afstaan. Zijn voorstel werd niet aangenomen. Nadien is de parel verloren geraakt. De policie deed opzoe kingen in de verschillende herbergen. Zij ontdekte echter niets. Een geweldige brand teisterde verle den nacht andermaal de Gentsche Ten toonstelling. Drie spijshuizen en een si garenwinkel, in de Belvédèrelaan gele gen, werden de prooi der vlammen, en twee buizen der Parklaan werden erg beschadigd. De brandweer beeft ruim 3 uren moeten werken vooraleer bet yuur gedoofd was, D© brand wordt bemerkt. De nachtwaker Gerard Delporte, dienst van de Tentoonstelling, deed, rond middernacht, zijne ronde. In de Belvédèrelaan verzekerde bij zich of de deuren der talrijke snuisterij winkels, drankslijterijen en spijshuizen die er ge vestigd zijn, wel goed dicht waren. Zoo kwam bij tot op een paar honderd meters van den grooten vijver van bet Park. Alles bad bij tot hiertoe in regel bevonden. Terwijl bij op de deur van den sigarenwinkel Van Ghelder stootte, be merkte hij, door 't venster van 't kleine vertrekje, voor den bewaker van bet aan palend spijshuis Rheinland inge licht, een vuurgloed, en in de ruit weer spiegelde zich den schijn eener laaiende vlam. Onmiddellijk blies bij alarm, en liep naar bet spijshuis Burgershuis op den boek der Belvédèrelaan, waar een brandmelder geplaatst is. De brandweer ter plaats. De auto-pomp en de. hulptrein van den post der Tentoonstelling snelden onmid dellijk ter plaats, waar de brandweer der kazeru, onder bevel van den heer Ach- tergael, bevelhebber; Gaiasse, luitenant, en Vanderbeke, onderluitenant, een paar minuten nadien, aankwamen met ganscb bet mategieel, en een kamion met man schappen. Het vuur woedt gewcidig. Een poosje nadat de heer Delporte den brandmelder had doen werken, stond de uitgestrekte restaurant Rheinland l^eeds in licbtlaaie vlam. Het vuur nam, aangewakkerd door een flink briesje, bliksemsnelle uitbreiding. De droge ma terialen, hout, enz., waarin tentoonstel lingsgebouwen opgetrokken zijn, waren een g*retig voedsel voor het vernielend element, en dit greep op angstwekkende wijze om zich been en deed alles als een solferstekje branden. Dreef samentreffen. Een tijdje was er angstige spanning onder de toegesnelde bewakers en de be manning van den brandweerpost der Tentoonstelling. Inderdaad, bet spijs huis Rheinland beeft een be waker op eigen kosten, gelast 's nachts een waakzaam oog over de instelling te hou den. Van dien bewaker was er nu geen spoor te bemerken. Men bad eene deur van den restaurant opengebeukt en naar den man geroepen, doch geen antwoord werd ontvangen.... Enkele oogenblikken later vernam men, dat de bewaker om 11 1/4 zijn post ver laten bad, daar bij vrij af kreeg. Het vuur. Een paar minuten na bet bemerken van den brand, was ganscb bet Rhein land een vuurpoel, waarin ook reeds begrepen was den links aanpalenden si garenwinkel Van Ghelder. De brand sloeg over naar het aanpalend lokaal der Vereenigde Onpartijdige Bakkersbazen en naar bet Burgersbuis. Ook daar stond weldra alles in laaie vlam. D© werkzaamheden der brandweer. De post der Tentoonstelling was, drie tot vier minuten nadat het brandsignaal gegeven was, reeds volop aan bet spui ten. En toen bij een poosje nadien door de manschappen en het materieel der ka zerne versterkt was geworden, spoten veertien lansen een vloed water op de vlammende gebouwen. Twaalf dezer spuiten werden door de aterleiding gevoed en twee door de groote auto-pomp, aan den vijver der Water-Chute opgesteld. De hemelboog opslaande vlammen werden ver in bet ronde bemerkt en ver wekten, tot op grooten afstand, aanzien-* lijke klaarte. De hitte, die uit do bran-« dende gebouwen opsteeg, was zoo ver- zongend, dat de pompiers liet moeilijld hadden om bet op een tiental meters van den vuurpoel uit te houden. D© ordedienst. Niettegenstaande bet nachtelijk uur, was er spoedig eene aanzienlijke menigto ter plaats. De ordedienst, werd waargenomen, int den aanvang, door den pouciepost der Tentoonstelling, onder bevel van den beer adjunct-kommissaris "VVeyn. Kort daarop kwam nog nachtpolicie opdagen en dan werd de dienst ingericht onder, bevel van de keeren Van Wesemael, op-, perkommissaris, en Piron, commissaris^.- Rond 1 1/4 ure kwam een piket solda-, ten van bet 1° linie insgelijks ter plaats, om de menigte nieuwsgierigen, die bui ten en in de Tentoonstelling steeds tal-, rijker werd, op afstand te houden. En de brand woedde steeds maar door. Toen de brandweer bemerkte dat. cr van den sigarenwinkel en spijshuizen Rheinland Vereenigde Onafhan kelijke Bakkorsbazcn en Burgers- huis niets meer te redden was, be paalden zij er zicli bij zooveel mogelijki bet. vuur te beperken. Zij slaagden er uitstekend in. VeeL vrees bestond er geruimen tijd dat do tegenover het brandend perceel gelegen, paviljoen, onder meer dit van Vooruit »i on de daaraan palende drank- en spijs huizen, door het overslaan van vlammen, het. neervallen van vuursprankels oÜ zelfs door de geweldige hitte in brand1, zouden geraakt zijn. Doch de pompiers wisten dat te beletten. Twee woonhuizen erg beschadigd. Men kent voorzeker wel de ligging van bet Burgershuis op den hoek der Belvédèrelaan en in de verlenging; der Parklaan. De bakkerij van het Burgershuis M paalt zelfs aan het laatste woonhuis den Parklaan, betrokken door mevr. ,wedu-« we Rinskopf. De vlammen, die de bakkerij verteer-* den, sloegen over naar de woning van; mevr. Rinskopf, waarvan gansch de zol dering afbrandde. Het dak van het aan* palend huis, waarin de heer majoor Pol- senaere gevestigd is, werd insgelijks vernield. Tal van ruiten dezer beide woningerj barstten van de hitte en de aangerichte waterschade is zeer aanzienlijk. Dg brand is gedoofd. Om 3 ure waren de vlammen gedoofdy Tusschen de gloeiende puiuhoopen flik kerde hier en daar nog wel een vlamme- tje op, doch zulks was van geen belang! meer. Om 4 ure keerden de pompiers in des kazerne terug. Twee mannen bleven ten; plaats, om de nog smeulende puinbooperi te besproeien. Een en ander. Verscheidene hoofdpersonen der Ten* toonstelling bleven lang ter plaatse. De brandmare verwekte onder de ten* toonstellers een geweldige schrik. In massa kwamen ze toegesneld. De vijf kleine wichtjes, die in da broeikast een twintigtal meters van den vuurgloed lagen, werden voorzicht tigkeidshalve weggebracht. De anno schepseltjes vonden ccne schuilplaats, eerst in het policiebureel, daarna in kef Paviljoen van bet Roode Kruis. Twee vrouwen, die 's nachts in heb a Burgershuis verbleven, moesten in allerijl de vlucht nemen, Dc schade. De stoffelijke schade is zeer aanzien* lijk en bedraagt ruim een half miljoen. Men weet nog niet in boeverre verzeke-* ringsmaatschappijen in de zaak betrok-» ken zijn. De oorzaak dor ramp. Tot biertoe weet men nog niets zelccra over de oorzaak van den brand. Ver moed wordt, dat evenals bij de andera branden, bet vuur geruimen tijd heeft liggen smeulen, vooraleer op to slaan. Het parket beeft een onderzoek gech pend.

De Volksstem | 1913 | | pagina 1