De VII Weëen m mm 'T EEN m 'I ANDER Eens opMüiakende zaak Een drama tusschen jockey's Buitenland 0 DA.G^IL,A.D Sit nummer bevat 12 bladzijden en perdt verkocht aan 5 eentiemen- gHot&soad© IN DE BALKANEN TE GRQEKENDAEL Eepniiende Jaargang sir 223 B CENTIEMEN HET NUMMER ZesiJÏsg 2 3 ess Maandag 22 Sëpïeresïïes* 3 3 33 ■-f.C.t rr H||r--— 'ABONNEMENTEN» Zés maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. I" UITGAAF, 4 u. 's avonds «if $3» 2° UITGAAF, 7 u. 's avonds é3 Pour toute !a publicitê covr.merciale et financière du journal, s'adresser exclusivcment a l'Ajreuce Réolame Godts, 2, Place de la Bourse, Bruxcllcs. BUREELENt TE enUSSEL GODTS, Beurs^EaalSj 2 Telefoon A 3299 BestuurderJ. TE AfiLST Kerkstraat- Telefoon 114. Van Nuffel'De Gendt. AANKONDIGINGEN» KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3* blaar, (de regel) fr. 1,00 4» bi&dlc. (de regel fr. 0,30 Financ. aankon, (perregel) fr. 2,00 ff: 1.65 Sport (per regel) Gemengd nieuws pflffegel) f«f: §-.6$ Recht, lierstell. (per regel) fk': è,O0 Overlijden (por regel) Lf: 5,00 Commerciale en finaneieele aankondigingen zich uitslultelljk wenden Agoncc Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. In do wereld zijn cr zeker meer dan roven weeën want vindt ge er wel iets anders dan ongeluk, tegenspoed, verveling, verdriet,droefheid, smerten en pijnen, 't Leven vail no mensch is oe strijd op aarde; nu, strijden is lijden afzien, uitstaan en verduren. Men meent somtijds den Imogen vogel afgeschoten te hebbenen... 'teen kruis is maar de deur uit als 't ander reeds bijkomt en binnentreedt. Rekent n nooit voor een gelukkig mensch op aarde, want dan zijt ge zeker weinig nadien ontmoedigd en omgekeerd. Gaat slillekens aan uwen weg, den rechten weg a.u.b. en ge zult het. zoo best uitstaan en goed uitkomen. Dat moet ons toch niet verwonderen van zoo 't een en 'l ander op den hals on op 'l lijf to krijgen. Er valt te lijden voor onze eigono fouten en God weet tuleen.koo dikwijls en hoeveel wij mis deden er valt iets uit lo slaan tot uit boeting der zonden onzer voorouders en begint hier maar met onzen eersten vador en onze eerste moedor er staat iots te doen tot legenhouding van Gods wrokonden arm, die standvastig over hel zondig en ontrouwe menschdom hangt. Daarbij ons lieer on zijneII. Moeder gaven ons voorbeelden van lijd- en ver draagzaamheid in zoo talrijke on go- wiehtigo omstandigheden. Ook op den derden Zondag van Sep tember herinnert ons de H. Kerk wat Maria, onze blijde en droeve moeder, leed binst het leven van haren Godde lijker. Zoon in 't bijzonder en zij weet or bij te voegen hoe Jezus Moeder met gedweeheid, verduldigheid, ootmoe digheid en uit gehoorzaamheid dit al les uitstond. Voorheelden trekken 't Is dus aan ons dikwijls datprachtige voorbeeld in 't oog te- houden, ons leven cr naar to regelen, onze ioverer mode aan te vuren, ons hert er door te ontlasten 01 zoo alle lijden naar dat machtige voorbeeld ons tot voordeel to doen strekken. Indien wij, arme gewone stervelin gen, veel afzien, wat moet dan onze liemelmoedor niet uitgestaan hebben, gezien hare uiterste en fijne gevoelig- on de zeediepe liefde die zij den Heere toedroeg Vergeten we toch nooit de zuchten onzer moeder niet 1 Herinneren wij ons dan wat zij doorstond vanhertepijn en zieleleed bij Christus' opdracht in den tempel en bij Simeons droevige voorzegging. Gedenken wij haar lijden wanneer Jezus verloren was en wan neer zij haastig en onverwachts naar uet onbekende Egypte moest vluchten. Droeve en moeilijke reis en nog droeviger en lastiger verblijf in dat ballingschap. Wat ze uitstond bij de ontmoeting van Jesus op den Galvariebergweg en Sater staande onder 't kruis waaraan den zoo dierbaren Zoon gespijkerd was en wiens bloed haar over de klee deren zijpelde, zal geen menschenhert kunnen gevoelen, geen verstand kun nen uitdenken, geene pen beschrijven, geen woorden kunnen weergeven. De afdoening van 't kruis en de be graving van den thans gestorven Heer en Meester van 't leven troffen liaar als de twee laatste priemen die haar moederhert verscheurden en doorgrief den. Zeker somt hier de godvruchtig heid maar de zeven bijzonderste om standigheden op, waarin Maria zoo schrikkelijk uitstond omdat zij te veel en <o lang zuuda mosten aanhalen voor wat de mindere pijnen en smerten eener zoo teedere moeder betreft. O laat ons dus niet meer morren knorren, alkeuren, afwerpen en wat weet ik nog, als er te lijden valt, maar als ware christenon, en dat zijn we allenof dat zullen welhaast worden indien we goede dagbladen blijven voortlezanverduldig, gedwee, gela ten uit te staan on uit te boeten. Mahc. Lesst Gp tfe 3° bladzijde bet artikel De Pdan met 365 kwalen 1öG jaar oud. Den 8 October aan staande gaat moederken Diddens, de eeuwelinge van Duffel, haar 109e jaar in zij geniet nog altoos eene goede ge zondheid en blijft van al de miseries van den ouden dag bevrijd. Volgens de geneesheeren die uit we tenschappelijke nieuwsgierigheid, het moederken komen onderzoeken, verkla ren dat er nog olie genoeg in de lamp is voor twee jaar en meer. Om aan de eeuwelinge alle vermoei nissen te sparen, zullen er den 8 Octo ber van dit jaar geene feestelijkheden ter barer eer plaats hebben. Eon telegraafkabel van 19.660 kilo meters. De Eastern Company en de Eastern Extension Company heb ben besloten, een nieuwe kabel aan te leggen van Lands-End (Engeland) over Suez, Aden, Colombo, Penang en Sin- gapour naar Eonkong. Daardoor kun nen de telegrammen rechtstreeks, zon der om te telegrafeeren. van Londen naar Bombay gezonden worden, wat 1 1/2 uur korter is dan vroeger. Toen moest het telegram, te Lissabon, Gibral tar, Malta, Alexandria en Aden op een andere kabel gebracht worden. De nieuwe kabel is 19.000 kilometers lang en zal ongeveer 12 miilioen gulden kosten. Wat tlo honden in kas brengen. De provinciale belasting op de honden brengt een totaal van 2.200.000 frank in kas. Henegouwen spant de kroon met •596.492 fr. Daarna volgen de andere pro vincies Brabant, 405,68-3Luik, 302 duizend 285 Namen, 208,425 Antwer pen, 179,722; West-Vlaanderen, 160 duizend 791; Luxemburg, 142,015; Oost- Vlaanderen, 79,894 fr. Benevens de provincietaks hebben verscheidene gemeenten ook nog een ge meentetaks op de honden gesteld, name lijk 1 gemeente in Antwerpen, 45 in Brabant, 409 in de Vlaanderen, 255 in Henegouwen, 88 in Luik, 6 in Limburg, 7 in Luxemburg en 33 in Namen. oudste zeavaardige schip. In den herfst van dit jaar zal een schip, 'dat over meer dan honderd jaar gebouwd is, nogmaals de reis van New-York naar Montréal ondernemen. In 1799 liep dit schip, de Success van stapel. Het werd door de Engelsche regeering gebruikt voor het transport van gedeporteerden naar Australië. In 1806 vertrok de Success met het eer ste transport van Portsmouth naar Mel bourne. Het is echter niet het oudste schip van den tegenwoordigen tijd. Nelson's Vic tory te Portsmouth voor anker liggen de, is 6 jaar ouder, terwijl de brik a Con stance die te Kopenhagen als school- schip dienst doet, nog ouder is. Echter is de Success het oudste schip, dat nog zeevaardig is. Een Ame rikaan heeft, eenigen tijd geleden, de kast willen koopen, om er een drijvend museum van te maken. De Success bevat nog eene origineele collectie straf werktuigen, die over honderd jaar bij de marine gebruikt werden. Engolsoho peerden voor hot Belgisch leger. Sedert eenige dagen worden in Engeland een aantal peerden voor ver scheidene Europeesche legers aange kocht. Op de groote peerdenmarkt te Crewe, boden de afgeveerdigden van 't Belgisch, 't Fransch, 't Duitsch en 't Italiaansch leger 2.000 fr. voor kloeke peerden, die men in 't Engelsch leger zelf niet meer dan 1.000 fr. wil betalen. Het grootste orgel ter wereld is dezer dagen voltooid en zal weldra ingewijd worden. Het bevindt zich in een nieuwe reusachtige zaal te Breslau, de «Eeuw- hal», en moest zoo groot gebouwd wor den, om in de groote ruimte het volle effekb teweeg te brengen. Het orgel bevat niet minder dan twee honderd registers, dat is nog 37 meer dan het pas voltooide Hamburger orgel en 60 meer dan het orgel van Kausas City in Amerika, dat tot dusver 't groot ste ter wereld was. Voor den aanvoer van het orgel uit de fabriek te Francfort aan den Oder, waren niet minder dan elf spoorwegwaggons noodig. Het groote speeltuig is naar aanwij zingen van den bekenden organist prof. Straube uit Leipzig door den orgelbou wer Paul Walther gemaakt. Het zal in gewijd worden met drie concerten, die achtereenvolgens aan de komponisten Mahler, Bach en Hoger gewijd zullen zijn. De Katholieke Regeering wil de Vrij heid en de Gelijkheid van Onderwijs. De christen© huisvader moet vrij zijn, zijne kinderen naar eene kostelooze school te zenden, vólgens goeddunken. De handel wijze wordt door de zoogezegde christe- ne demokraten afgekeurd en bestempeld met den naam van laag fanatiek ge» knoei der bewaarders De wereldlijke vrije scholen zullen zij ook verdedigen en erkennen, mits die scholen zich gedragen, naar den voor stel en het gedacht dier zoogezegde christene. democraten. De kostelooze Broader- en Zusterscholen moeten be- kampt worden, mogen dus niet meer be staan. Ziedaar de vrijheid, de godsdienst van die christene democraten. De Volksvertegenwoordigers van 'de partij der christene democraten, moeten werken om die punten te beko men. (Werkman, 18 September 11.) TE HAMBURG Eona scheepvaartmaatschappij voor verscheidene miiiioenen bestolen Wij meldden gisteren reeds, dat eene belangrijke ontv^eèmdingszaak was aan 't licht gekomen te Hamburg. Ziehier boe men op het spoor is geko men van de zaak, die in de Hamburger handels- en scheepvaartwereld eene ge weldige opschudding maakt De opper-opzic, liter Sibbers en rde stouwer Stohr, bevouden zich in Juni van dit jaar tijdens de regat ten week van Kiel te Kiel en werden intusscken in de a Hamburger Süd-Amerik. Dampfschiff- akrtgesellschaft vervangen. Bij vleze gelegenheid viel het op, dat de plaats vervangers merkelijk geringer sommen voor loonen, enz., uitbetaalden, als men sedert jaren gewoon was. Men- onderzocht de zaak', eerst maar oppervlakkig, en stelde voorgekomen onregelmatigheden vast. Toen de beide bedienden terug kwamen, vernamen zij de verdenking, die tegen hen bestond en zij bleven eenige dagen weg van de bu- reelen. Toen kwam er eene overeenkomst tot stand, waarvan het gevolg was dat 'de onaangename zaak stilzwijgend zou wor den geregeld'. Het lid van het bestuur wilde, uit sympathie voor de familie van Stehr, een deel der verduisterde som men, alsdan op 300.000 mark geschat, dekken, terwijl Sibbers beloofde de rest te storten. Voor zooveel bekend zou Sib bers dan ook 250.000 mark betaald heb ben. Maar dan heeft 3e toeziclitsraad zich de zaak aangetrokken en die tot ver in het verleden onderzocht. Daarbij zou ge bleken zijn dat er in 't geheel een mii lioen ontvreemd was. En nu spreekt men reeds van verscheidene millioenen. Daarop werd besloten de zaak ia 0e handen van het gerecht te geven. Hes bedrog zou vooral gepleegd zijn door het opgeven van meer arbeidskrachten voor het lossen en laden der schepen, dan er werkelijk gebruikt worden.Die meerdere loonen staken hooger gezegde ambtena ren in den zak. Tot hiertoe zijn de beide bedienden niet aangehouden. In Epïrus. De leden van de Epiruskommïssie zijn Vrijdag naar Salonika vertrokken. Dins dag zullen zij te Monastir zijn. M. Grail- let blijft te Salonika. De <i Patris schrijft 'dat indien de Italianen de kwestie onderzochten, zij zouden vaststellen, dat hun verzet tegen de Griekscke eischen niet alleenlijk te gen de Italiaansche nationale eischen stoot, maar zelfs stoffelijke schade aan Italië veroorzaakt. Indien de Italiaansche zienswijze overkeerschend is, zoo gaat Griekenland het twintigste deel zijner eischen in Epi- rus verliezen, maar dan verbant Italië meteen de Grieksche vriendschap. Volgens hetzelfde blad zal er in Epi- rus een schrikkelijk drama gebeuren dat de gansche wereld verbazen zal. De a Embros vraagt de tusschen- komst van zijn gouvernement om de Epiroten ter hulp te komen, die zich ge reed maken om hunne vrijheden te ver dedigen. Niettegenstaande de officieele beweringen houdt de a Nea Emera staan dat Turkije nieuwe tegen-voorstel- len opmaakt, die door Hechid-bey te Athenen zouden bezorgd worden. Do Inrichting der Macedonische omwenteling. Ziehier de verklaringen welke profes sor Mikkaltscheff, voorzitter der Mace donische omwentelingsorganisatie, .ver schafte. Tot hier toe bezaten wij in Mace donië 250 normaalscholen, gymnasium's en Bulgaarsche scholen met meer dan 1000 leeraars. Al deze onderwijsgestich ten kostten ons lange bloedige kamp strijden. Het Turksch gouvernement schonk ons het zelfbestuur onzer scho len. Grieken en Serviërs komen nu en drij ven onze geestelijken en leeraars buiten. .Het is bijgevolg onmogelijk de scholen te heropenen. De toestand is dezelfde voor 'de Al- baneezen, die zich ook op hunne scholen, clubs en kerken steunen ten einde hunne nationaliteit te bewaren. De Grieken en Serviërs, die vroeger reeds deze inrich tingen kwamen dwarsboomen, zullen ze nu met nog meer drift vervolgen. Hier door worden wij verplicht ons wanhopig te verdedigen. De Serviërs evenals de Grieken hebben henden uitgerust die reeds vele dorpen plunderden en hunne inwoners uit moordden, omdat zij geen Grieken of Serviërs willen worden. Nu honderd duizenden Bulgaren en Alhaneezen onder 't Servische en Griek sche juk gebukt gaan, zoo mag men zich aan een plotselingen opstand dier beide volken tegen hunne verdrukkers yer- wachten. Het vredestraktaat van Bucharest is verre van kalmte in de Balkanen te bren- Ken- Men voorziet dus nieuwe onlusten in Macedonië. De invallen der Arnauten. De invallen der Arnauten hebben het Servische gouvernement verplicht, nieu we troepen naar Novi-Bazar te zenden. Men meldt dat de opstandsbeweging zich onder de Arnautep uitbreidt en dat zij tegen Montenegro en Servië gericht Da overeenkomst geteeker.d. Tijdens hunne zitting van Vrijdag hebben de Bulgaarsche en Turksche af gevaardigden het protokool van het be paald tractaat geteekend. Zij hebben de kwestie der nationaliteiten besproken en opgelost. Volgens de bepaalde grenslijn blijven de Turken meester van den spoorweg, die oud-Bulgarië met, Dedeagatch ver bindt. Hieruit volgt dat bet, Bulgaarsch gouvernement eene nieuwe lijn zal moe ten aanleggen, hetgeen uiterst moeilijk en tevens groote sommen geld zal eischen, gezien de bergachtige streek. Vrijdag werd de Brusselscke sport wereld in opschudding gebracht, door de tijding dat een drama had plaats ge had tusschen twee jockeys de jockey Brown zou zijn kollega Entwistle van zijn paard geschoten hebben. Ziehier wat er gebeurd was Donny Brown, te Steenockerzeel wo nende, was afgedankt door de eigenares van een koerspeerdenstal van Bosch- voorde. Toen hij Vrijdag morgen d in deze gemeente kwam vernam hij dat hij vervangen was door Lucien Entwistle, en dat deze reeds met liet beste peerd naar de oefeningspist vertrokken was. Brown ging zich in het bosch ach ter een boom verbergen. Zoodra Ent wistle verscheen, sprong hij naar het peerd toe, en greep het bij den toom. Terzelfdertijd loste hij een revolverschot op zijn tegenstrever, die aan den buik getroffen werd en aftuimelde. Zonder een oogenblik te aarzelen, sprong Brown in den zadel en reed in vollen draf weg. Op bet geruebt der losbranding en bet hulpgeroep van 't slachtoffer snelde het personeel der pist toe. Het slachtoffer werd opgenomen en naar 't kasteel van Groenendael overgebracht, waar een ge neesheer hem kwam verzorgen. Daar de toestand van 'den gekwetste nogal org was, bracht men hem na verzorging naar het gasthuis van Elsene over. Intusschentijd werd de policie en 'dó gendarmerie op de hoogte gebracht van de moordpoging en ging op zoek naar. den dader. Deze had stil gehouden voor twee her bergen, in het bosch gelegen en er ver klaard dat hij het peerd zou dooden, al vorens zich te laten aanhouden. In den namiddag werd hij echter door de gen darmen in zijne woning te Steenocker* zeel verrast en aangehouden. Vrijdag Damiddag is bet parket vaif Brussel op de plaats der misdaad afge stapt. De magistraten hebben zich ver volgens naar bet gasthuis van Elsene begeven om er het slachtoffer te onder* vragen. De toestand van Entwistle was echtef zoo erg, dat van de ondervraging moest' afgezien worden. De moordenaar is opgesloten. Uit bef! onderzoek is gebleken, dat Brown ten gevolge van drankmisbruik was afge steld geworden. FRANKRIJK Da toestand van don Duilschen Ma» joor. De Voorzitter der Fransche re publiek heeft volgende inlichtingen ont vangen aangaande den toestand van ma joor von Winterfeld Toestand blijft immer zorgwekkend. De nachtrust een weinig beter. Kctelontploffing. Te Gravclines, id de ketel eener katoenfabriek gespron gen. Tweë ingenieurs en 4 werklieden wer den zwaar gekwetst. Koning Constantijn to Parijs. Ce! koning van Griekenland, die in het grootste incognito reist, is Vrijdag, rond 6,15 ure 's avonds te Parijs aangeko men. De koning kwam uit Londen. Hij was vergezeld van den luitenant- kolonel Levidoz, zijn adjudant. De Grieksche Vorst werd aan de Noordsta tie gegroet door kolonel Boulangor, or donnans-officier, M .Romanos, G iiekscha minister, M. Hennion, policieprel'ekt en M. Nécopoulo, persoonlijke vriend yan den souverein. Er hadden geene incidenten plaats. Dokiverksrsstakir.g. Vrijdag heb ben de dokwerkers die aan. het lossen der graanschepen te Le Havre werkten, den arbeid gestaakt. Zij eischen eene loons* verhooging van 1 fr. pei dag. DUITSCHLAND Dria mijnwerkers begraven. Uit Bochum meldt men dat in de mijn <r Ge neral drie werklieden onder eene in storting begraven werden. De redders stelden zich onmiddellijk aan 't werk en gelukten erin een der ongelukkigen te redden. Men vreest dat de twee anderen zullen omgekomen zijn. De smokkelhandel in alkool. Uit Keulen wordt geseind, dat de eigenaars eener geneverstokerij der stad, de ge broeders Schwartz, door liet tribunaal van Offenburg tot. eene boete van 900 duizend mark zijn veroordeeld wegens het drijven van smokkelhandel in al- kool. De heide stokers werden te Borno om dezelfde reden tot 2 1/2 miilioen inaik boet verwezen. Do Duiische anti-militaristen. In verscheidene s'teden van Zuid-Duitsch- land, heeft men verscheidene uittreksels aangeslagen van twee anti-militaristi sche brochuren, die bijzonderlijk in de boekhandels verkocht worden. ENGELAND De staking der omnibus-bet!ienden. De staking der omnibus-bedienden to Londen telt reeds 500 aanhangers. De a Board of Trade is tusscbenge» komen en beeft eene vergadering aan gevraagd tusschen de vertegenwoordi gers der twee partijen. De vergadering zou Maandag plaats hebben. In afwachting hebben de bedienden aangenomen voort te werken. Vertrek van hot Russisch eskader. Het Russisch eskader dat Weymouth en Portland bezocht is Vrijdrig namiddag om 3 1/2 ure vertrokken, ter bestem ming van Brest, waar het Zaterdag na middag verwacht werd. TURKIJË Hot Jong-Turksch kengres. Het' Jong-Turksch kon gres is Donderdag ge opend geworden, in tegenwoordigheid van verscheidene afgevaardigden, sena tors en oude volksvertegenwoordigers uit -de Balkanen. Almed-Rizza, een se nator is voorzitter van het kongies ga- kozen*

De Volksstem | 1913 | | pagina 1