Bisters van Liefde Be lnchtveroverinij ismm 'T EEN EN 'T ANDER Verssfii! van de tiifferencie.... 'Mwüentand CJegasiiientSa jaargang nr 221 8 ID <0- E X-. A ID Een dramatisch brand te Lenden 2 CENTIEMEN WET NUMMER Basssdag 23 September ISI3 abonnementen? Zaa maanden 4 franken. Een jaar 6 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. I" UITGAAF, 4 u. 's avonds e§* m T UITGAAF, 7 u. 's avonds Ponr (oute Ia publicité coinmerciale et financière da journal, s'adresser cxclusivement a i'Anence Réclame Godts, 2, Place de la Bourse, Bruxelles. BUREELEN TË nVSÜSSEL GQOT5, EeurspSaais, 2 Telefoon A 3299 BestuurderJ. TE /1.1L5T EZerlcstraat» Telefoon 114 Van Nuffel-De Osndt. S3S AANKONDIGINGEN! KI. aank. (1 tot 4 kl. rog.) fr. 0.60 3* blaöz. (de regel) fr. 1,00 4» biadz. (de regel fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Sport (per regel) fr. 1 00 Gemengd nieuws per regel) fr. 2,00 Reclu. berscell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commereiale en financieele aankondigingen zich uilsluitëlijk to wenden Agence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. Dat de verblindheid van sommige menschen, vooral in zgke van Gods dienst,zeer verre gaat, hoeft nauwelijks gezegd te worden. Zoo zijn er, welke mot zoodanige zedelijke blindheid ge slagen zijn, dat zij een priester ol een kloosterling zullen aanzien als een vij and der maatschappij,dat zij de plech ligheden van onzen godsdienst zullen beschouwen als onwaardig van onzen tijd, dat zij geone gelegenheid zullen laten voorbijgaan, om het geloof in de harten hunner medemenschen uit te roeien. Wij gevoelen een diep medelijden voor die menschen,met zulke blindheid geslagen, maar kunnen dien toestand toch nog min of meer hegrijpen als wij denken aan de ingeboren bedorvenheid van 's menschen hart en de aanvallen van den helschen geest, die eens zwoer den monsch zijn eeuwig geluk te doen verliezen. Wat wij oehter niet hegrijpen, is, dat sommige menschen loochenen IVat' zij met hunne eigene oogen kun nen zien of met hunne eigene ooreh hunnen hooren. Dat is het geval met de Zusters van Lietdo. Niets dan woldaden versprei den zij rond zich geene dan woorden van vrede vloeien over hunne lippen, en toch zijn ermenschen,blind genoeg, om die liefdezusters to belasteren, en te vragen dat men ze uit de gasthuizen, dus van de bedden der stervenden, verwijdere. Dat is reeds gebeurd in grooto steden des lands, en, wij mo gen liet er wel bijvoegen, het zijn zoo wel de liberalen als de socialisten, wel ke zich in die goddelooze aanvallen onderscheiden. Om al het hatelijke van dien strijd in een klaar daglicht te stellen, deelen wij onze lezers eenige bijzonderheden mede over de instelling darZusterkens Assomptionnisten of van O. L.Vrouw Hemelvaart. Die bijzonderheden vin den wij in het dagblad Le Mondo en zullen,wij zijn er van overtuigd,bij onze lezers welkom zijn, t. Onlangs werd de algemeene aan dacht op die Zusterkens van Liefde ge roepen, ter gelegenheid van een feit, voorgevallen te Levallois-Perret,voor stad van Parijs. In Frankrijk beeft men oene wet gestemd, waardoor het verblijf in dat land aan sommige kloosterorden ont zegel is. Zoo komt het dat een groot ge tal kloosterlingen Frankrijk hebben verlaten en een toevluchtsoord in de naburge landen, vooral in België en Holland hebben gezocht. Nu wildo men, zekeren dag over gaan tot do uitdrijving der Zusterkens van Levallois, maar toen de policie- kommissaris met zijns agenten aan kwam, vond hij den ingang van het klooster bezet met eene dichte menigte, mannen, vrouwen en kinderen, welke door hunne houding genoeg te kennen gaven, dat zij besloten hadden de lief dezusters tot het uiterste te verdedi gen. Dekommissaris, ziende dat het hem onmogelijk zou zijp, zonder bloedver gieten het opgedragen bevel uit te voeren, deed den toestand kennen aan zijne hoogere overheid, die dan wel gedwongen was de goede zusterkens met vrede te laten. Wat had dan toch de bewoners van Levallois aagezet, om het klooster der Assomptionnisten zoo hardnekkig te verdedigen Zijn die menschen daar z»ozeer van de waarhoden van onzen godsdienst doordrongen, dat zij hun bloed veil hebben voor 0o Verdediging onzer duurbaarste geestelijke rech- t en Helaas! Iedereen weet dat in Frank rijk het ongeloof als een kanker do meeste harten heeft ingevreten en dat is vooral het geval in Parijs en voor steden maar de bevolking van Leval lois had de Zusterkens aan het werk gezien en was zoodanig getroffen ge worden door hunne edelmoedige opof feringen, dat zij den aanslag belet had den door de Fransche logemannen te gen hen gesmeed. Ui Wat zijn nu eigentlijk die Zusters Assomptionnisten Hoe zijn zij ont staan en welke toekomst staat hun te wachten Het was in 1864, dat zij ingericht werden door Pater Pernet te Parijs, aio als eersten regel opgaf, dat zij zich uitsluitend met arme zieken zouden bezighouden, zonder ooit het minste loon te mogen aannemen. In 1865 waren zij tón getalle van 8, en bezaten een klein huis te Parijs,dat bestuurd werd door een arm volks meisje, jufvrouw Page, later gekend onder den naam van Mère Marie van Jesus. In 1896 waren diezelfde zusters ten getalle van 400 en telde hun noviciaat meer dan 200 aspiranten, waaronder er eenige zijn uit de adellijkstefamiliën gesproten. Thans zijn er huizen dier Zusters te Dublijn, New-York, Parijs, zelfs te Brussel, dat wil zeggen in alle grooto steden waar zooveel goeds te doen is, zooveel wonden te lieolen zijn Te Brussel hebben de Zusterkens Assomptionnisten zich gevestigd te St-Gillis en zijn slechts negen in getal, hetgeen echter niet belet heeft, dat zij verleden jaar honderd zeven en twintig familiën hebben bijge staan. Vraagt maar aan de personen, welke die be wonderenswaardige Zusters aan het werk gezien hebben, wat zij over hen denken, en zij zullen u een antwoord geven dat veel gelijkt op dat, wat de bewoners van Levallois, nu eenige maanden geleden, aan den Franschen policiekommissaris gaven. Inderdaad, de Zusterkens Assomp tionnisten bewijzen aan de arbeiders klassen de grootsto diensten. Om hunne hulp te verkrijgen hoeft men die slechts te vragen en te bewij zen dat men arm is. Zelfs is die aan vraag niet altijd noodig. Worden zij onrechtstreeks door den eeuen of den anderen gebuur verwittigd, of verne men zij op de eene of andere manier dat een huisgezin in nood verkeert, clan zijn de Zusterkens daar. Zij vragen zich niet af tot welke gezindheid of tot welken godsdienst do in nood verkee renden hehoorea zij bekommeren er zich geenszins om en bewijzen hunne diensten, zoowel aan den gevaarlijk sten anarchist, als aan den hardnek- kigsten vijand van den godsdienst. Een werkmansgezin verkeert in den blooiendsten toestand. De man werkt regelmatig, verdient goed dagloon, drinkt niet, de vrouw past goed op en de kinderen wel verzorgd, groeien op, dat het een plezier is om zien. Maar opeens wordt de vrouw ziek en blijft op het ziekbed gekluisterd. De kinderen worden veronachtzaamd, de man gaat liever naar de herberg clan naar het ontredderde huishouden. Nu verschijnt het Zusterken als een reddende engel. Om acht uur is zij daar, wasebt en kleedt de kinderen, verzorgt do zieke moeder, reinigt het huis en bereidt het eten. Als de man dan 't huis komt, vindt hij do tafel ge dekt, de kinderen wel verzorgd, de zieke opgebeurd, kortom een nieuwen zonnestraal verlicht zijn leven dat hem zoo donker toescheen. Heeft die man dan het geloof behou den, dan 'dankt hij God om de hulp, welke zoo onverwacht is toegezonden geworden, Heeft hij integendeel het ongeluk gehad het geloof te verliezen, dan staat hij in het eerste verbluft, als door don bliksem getroffen. Had men hem niet wijsgemaakt, dat de nonnen en paters voor niets dienden En nu heeft hij de overtuiging dat het enge len zijn in menscbelijke gedaante, niets anders vragende dan goed te doen en hunne ovenmenselien te helpen. Ook wederstaat hij niet lang aan de goede gevoelens, welke van uit het diepste zijns harten opwellen en weldra vouwt hij ook de handen samen en slaat een kruis, als de goede Zuster aan de kin deren leert, hoe men God dankt in de voornaamste aangelegenheden des le vens. Hadden wij geen gelijk te zeggen dat die Zusterkens ten hoogste onze bewondering woai-dlg zijn en het on mogelijk is de verblindheid le begrij pen van hen die ze zouden willen ver volgen en verjagen Do muilpfaag ondsr het wild. In sommige gewesten zijn de reebok- en liertenjager8 zeer ongerust. Er werd inderdaad bestatigd dat deze dieren, in sommige streken, namelijk in de bosschen van La Houssière naar Hen- ripont, door de muil- en pootplaag zijn aangetast. Reeds zouden er steilten be statigd zijn. De bazen en konijnen ontsnappen ook niet aan den geeseï. Voor-de reebokken en de berten beeft dit niets buitengewoons, gezien deze dieren bebooren tot de familie der her kauwers, evenals bet hoornvee. De gei ten en de schapen zijn ook onderhevig aan deze plaag. Het is meer zonderling voor wat liet klein wild betreft. De menscb nochtans kan ook door de plaag aangetast wor den bij voorbeeld door het drinken der melk van eene besmette koe. Nagels maken. Het eerste machien ohi nagels te maken, werd uitgevonden in 1795 door den Amerikaan Perkins. Nu zijn er duizenden machienen in werking, die dagelijks millioenen na gels voortbrengen, van alle grootte. Vroeger werclen de nagels met de hand gesmeed. Het maken yan nagels was eene specialiteit, zooals blijkt uit het feit dat er nu nog menschen zijn die Nagels, Nagelmakers, enz., heeten zooals er zijn welke den naam dragen van Smid, Smed, Bakker en De Backer, Timmer man, enz., naar het bedrijf dat hunne voorouders uit vroegere eeuwen hebben uitgeoefend. Uitvodrhandol. De toestand is 'dit jaar niet schitterend wij hebben in de 8 eerste maanden van 1913 voor 138 mil- lioen 707 duizend frank minder uitge voerd dan in 1912. Die vermindering is een gevolg van den Balkan-oorlog. Het is niet te verwonderen dat groote werkhuizen, werklieden moeten afdan ken. Naar Gongö törug. Het is eerst den 29 November aanstaande dat M. Fuchs, gouverneur-generaal van Congo, terug naar de kolonie zal vertrekken. Eens dat hij het bestuur der koloniale zaken her nomen heeft, zal kolonel Henry, onder- gouverneur van Congo, in verlof naar België komen. Ingeschreven sprekers, Men weet dat de Kamer den 14 October hare werk zaamheden hernemen zal. Voor de be spreking over de Schoolwet zijn er, van nu af, reeds acht-en-aertig sprekers in geschreven. Het Schoolsohip. De reis van het Belgisch Schoolschip l'Avenir» wordt door allerlei moeilijkheden belemmerd. Na eene week lang tegen een ongustigen wind geworsteld te hebben is het zeil schip thans tegengehouden door eene windstilte, aan den inkom van het Ka naal, op vijf mijlen ten zuid-oosten van de Goodwins zandbanken. dagers en reisduiven, Sedert de opening der jacht wordt alweer veel ge klaagd over de verdwijning van reisdui ven. Het is ongelukkig een vastgesteld feit, dat jagers, die maar een magere buit naar huis brengen, uit overmoed of spijt, niet aarzelen kun Lood «aar reis duiven te verschieten» Voor den jager heeft eene reisduif niet meer waarde dan een vogel die men voor 75 centiemen op de markt koopt, doch voor den bezitter van een goed afgerich- ten blauwgeschelpte, is het daar een ver lies van belang. Dit vergete men niet. Eos» kranig besluit. De Eclair deelt een telegram mede uit Bogota, (Columbië), meldende dat de Kamer van Volksvertegenwoordigers van Columbië de wet heeft gestemd, die de vrijmetse laars uitsluit van alle openbare ambten. Nieuwe heldendaden van vlieger Pegoud. Vlieger Pegoud is er beslist op uit. heel de wereld met zijne toeren te ver bazen. Niet tevreden mek de belangrijke proefnemingen onlangs gedaan, ging hij Zondag morgend te Buc wederom om hoog, met het doel te bewijzen, dat een koelbloedig vlieger, altijd moet behou den neerkomen, evenals eenekat steeds op hare pooten valt. Hij had de dagbladschrijvers uitge- noodigd eens te komen kijken, en dezen hadden het niet geweigerd. Er waren zoowat 300 personen aan wezig toen Pegoud opsteeg. Na eene hoogte van ongeveer 1000 meters be reikt te hebben zag men hem achtereen volgens alle positiën aannemen welke men maar bedenken kan. Tweemaal achtereenvolgens beschreef hij eene prachtig-e S9 en telkens kon hij op wonderbare wijze zijn toestel terug in evenwicht brengen. Hij bewaarde ech-. ter het opschuddingswekkendst stukje voor 't laatste. Na eenige minuten gerust en zijne vergaarbakken gevuld te hebben, steeg" hij weder op. Op eene hoogte van 800 meters gekomen, deed hij zijn toestel derwijze voorover hellen dat hij pijlsnel naar beneden vloog. Zoo daalde bij on geveer 300 meters, legde den motor stil. en deed zijn toestel eenen kring beschrij ven van ongeveer 200 meters straal, daarbij steeds langs den buitenkant blijvende, zoodat hij geruimen tijd met het hoofd omlaag gedreven had. Eens de kring volbracht, deed hij den motor te rug werken. Hij had dus nogmaals den looping the loop gedaan. Toen hij na die belangrijke proefne mingen behouden neerdaalde, werd hij door de geestdriftige toeschouwers let terlijk uit zijn toestel gerukt en iii triomf rondgedragen. Pegoud heeft beloofd, eerstdaags nog andere, belangrijkere proefnemingen te zullen doen. Onze lezers zullen zich nog herinneren hoe de liberale volksvertegenwoordiger Buyi, geholpen door eenige andere blau we en roode kopstukken, schreeuwde en riep dat België door de schuld van den minister van financiën recht naar den dieperik ging, omdat de minister schat kistbons uitgaf aan 4%. Heel de liberale pers nam gretig de cijfers op, welke door M. Buyl medege deeld en openbaar gemaakt werden, zulks met het eenig doel, bet Belgisch krediet te schaden. De minister van fi nanciën is een katholiek, dus hij docht niet volgens de rood-blauwen. Thans wordt gemeld, dat de minister van financiën 7 millioen schatkist-bone gaat uitgeven aan 6%. Men zal misschien denken, dat Buyl en konsoorten daar zullen op kabassen. Men weze gerust. Ditmaal is hier geen spraak van een katholieke minister van financen, maar wel van een liberalen 't is de Hollandsche minister van finan cen, die de schatkistbons aan 6 ten hon derd uitgeeft. Daar de liberale Hollandsche minis ter van financen een hunner mannen is, zal er natuurlijk niets over gemeld wor den. Dri© personen Sn de vlammen omgekomen. Zaterdag nacht had te Londen eene brandramp plaats welke het leven kostte aan drie personen. Te Tredegar Square, in de wijk Bow, ontstond brand in een huis van vier ver diepingen. Het vuur was uitgeborsten in de kamer betrokken door de familie Jacob, een weduwenaar met drie kinde ren. Jacob bevond zich op den koer der woning en de vlammen bemerkende, snelde hij naar boven, om zijne kinderen te redden. De twee oudsten, acht en zes jaar oud, kwamen hem op den trap tegemoet ge- loopen en de vader snelde naar zijne ka mer, om ook het jongste kind, vie? jaar oud, te redden. Het vuur had echter zulke snelle vorde ring gemaakt, dat de ongelukkige, door den rook verstikt, ten gronde stortte. Toen de pompiers er na moeilijke po gingen koüden in gelukken, de vlam men uit te dooven, vond men het half verkoolde lijk van Jacob voor de deur zijner kamer liggen. Zijn zoontje lag verkoold in zijn bedje. In eene andere kamer, op hetzelfde verdiep, vond men het lijk van eene 24-jarige naaister. Deze was door den rook verstikt gewor den. FRANKRIJK Nog oen vlSsigongoluk. Zondag avond, rond 5 ure, vloog M. Henri Far- man, in gezelschap zijner vrouw boven het vliegplcin van Etampes. Op 50 me ters zwevende, kwam het vliegtuig opeens spiraalgewijze naar beneden, en op 10 meters van den grond werd de vlieger met zijn toestel ten gronde ge slingerd. Onmiddellijk snelde men de ongelukkigen ter hulp. M. Henri Ear- man werd zwaar gekwetst aan het linker been, dat onder den knie openligt. Mevr, Farman werd enkel den elleboog gebro ken. Beiden zijn naar het hospitaal van Etampes gevoerd. Door hazen man verwurgd. Zater dag nacht was er twist ontstaan tus- schen den genaamden Louis Abeille, matroos, te Marseille, en zijne echtge- noote. Opeens overviel de woestaard zrp- ne ongelukkige vrouw en verwurgde ze. Geburen vonden bet slachtoffer in haar hüis. De moordenaar die de vlucht gej nomen heeft, wordt door de veiligheids agenten opgezocht. Da toestand var* Majoor voti Wïntyyr- ffOid. TJit Grisolles wordt gemeld dat het gezondheidsbulletijn van den Duit- schen geattacheerden, von .Winterfeld, uitwijst dat de gevolgen der operatio normaal zijn, en dat de verbetering toe* neemt. In een© riool verdronken. Zaterdag in den vooravondwerkte de 28-jarige Eugeen Debruyère, rioolruimer te Pa rijs, op de place Pereire in eene hoofd riool, toen hij uitgleed en in het mod* derige water viel. Hij werd door den stroom medegesleept. Zondag morgend heeft men het lijk van den ongelukkige teruggevonden, aan de monding van de hoofdriool te Le-. rallois. DUITSGHLAMD Do Fransch-Duiische begrenzing En Afrika. De Postbeweert dat de begrenzingswerken tusschen Togoland en Dahomey eindelijk geëindigd zija, De Duitsche kommissaris, luitenant Heilingbrunner, is terug naar Lomé ver-* trokken. De a Post klaagt veel over de Eran* sche kolonisten, die de inboorlingen te gen de Duitschers zouden opgeruid heb* ben, en- eischt van het keizerlijk gouver* nement desaangaande officieele inlich tingen. Oehaimzinnige zaak. Tijdens dg oefeningen van een batailjön rond Scha* eken (Argovië), werden 12 kogels afge schoten door een soldaat dien men mog niet heeft kunnen ontdekken. Een postbediende werd licht geraakt aan het hoofd en een korporaal zwaar gewond. Deze bevond zich op 1500 me ters van de plaats van waar geschoten werd. Volgens de mededeelingen van een dagblad heeft men in het kardoezenzakja van een der soldaten een lader met kar doezen met bal gevonden. De soldaat loochent krachtdadig er gebruik van gemaakt te hebben. ITALIË Dood van generaal Salfa. Generaal Salfa, die vroeger eene gewichtige rol speelde in den oorlog van Erytlirea, als mede tijdens de expeditie in China, cn die in Libië talrijke schitterende zege pralen behaalde, is Zaterdag nacht oyer- ïeden. Dood van een minister. Uit Cossa» no wordt bericht dat de minister van posten en telegrafen, M, Calissano, Zon dag namiddag schielijk overleden is. RUSLAND D9 ministro dienst der automobielen. Het. hooger oorlogskomiteit heeft een voorstel van den staf bekrachtigd, aan* gaancPe de invoering van automobieler*

De Volksstem | 1913 | | pagina 1