Nog over' de Legerwet 'T EEN EN 'T ANDER 63ffigsïtt5etïde jaargang tar 223 Doaïdsrdfag 2S Sejstemfesp iSE3 Bestuurder J. Van Nuffel-De Qendt. o firas Duitsch Een millioen zeven öoMerd duizend fr D© Luchiverovering Eene JapansGiie moorderij in China Uit onze Kolonie IN BE BALKANEN CENTIEMEN HET NU RIVIER 'abonnementen; Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land I' UITGAAF, 4 ll. 's avonds sfe 2" UITGAAF, 7 u. 's avonds fp Pour foute la pubïicitê commerciale et finanoière du journal s adrosser evclusivement a l'Aaeuce Réclame Gcdts, 2, Place de Ia Bourse, Bruxelles. ÉUREELENl TE BRUSSEL i TE AALST OODTS, Besirsplaats, S J E>, KertetraaJ, Telefoon A 3299 j Tejefooa m AANKONDIGINGEN i: fr.'l.l IS*'* De Waden detchristene demokra- ten vallen nog gedurig de legerwet aan, wolke onze katholieke regeerders gedwongen zijn geweest in te'voeren. Zij doen do wreedheid der wet uit schijnen, welke de jongelingen aan den buiselijkon heerd onttrekt. Zij doen do miliioenen voor de oogen van het volle dansen, welke do nieuwe logerinrichting vergt en vallen.uit op do krijgsoefeningen, op de verstervin gen en andero vereischten, welke de nieuwe wet na zich sleept. Waarom, vrag-en zij, waarom deze onverwachte verzwaring van krijgs lasten Ja, waarom Vraagt het aan al de opperhoofden der katholieke partijdie oenpurig in de Kamer hebben uitge roepen, dat de vermeerdering van ons leger eene strenge verplichting, en voor ons land eene kwestie van leven of dood was. Vraagt het ook aan de leiders der liberale partij, die luidop verklaaardon, dat de vermeerdering1, door liet katholiek ministerie voorge steld, als-een uiterst minimum kon aangenomen worden en dat, moesten zij ooit het bewind in handen krijgen, zij niet aarzelen zouden, den laatsten man op te roepen, om ons leger tot do grootste sterkte te brengen, waarvoor het vatbaar is. Vraagt het eindelijk aan al do man- non van conig gezag in ons land, aan al degenen die het wel meenen met de toekomst' van ons geliefd vaderland,en allen zullen u antwoorden, dat de op offering voorzeker zwaar, maar vol strekt noodzakelijk is, en het de plicht is van eiken Belg, zich daaraan te on derwerpen. Of zonden wij heter zijn in Duilsch- land, dat op vredesvoet een leger on derhoudt van meer dan 800,000 man, en binnen de lOjaar, volgens de here' koningen van kolonel Gaedke, moer dan 10 millioen soldaten in het veld zal kunnen brengen, om het Duitsche vaderland te verdedigen Zullen wij ons heil zoeken in Frank rijk, dat al do jongelingen van 20 jaar naar de kazernen zendt, en ze daar drij volle jaren doet verblijven, en dat alleen om niet verre achter te staan bij Duitschland en altijd een leger van bijna 700.000 man onder de hand te hebben, om een mogelijken oorlog te beginnen Zullen wij ons wenden tot Engeland, dat, wel is waar, slechts een vrijwil ligersleger heeft, omdat het gansch door de zee is omringd, maar dat alle jaren moer dan 1 milliard gebruikt, om de machtigste vloot te onderhouden welke ooit bestaan heeft al, legt in zijn hart zulke vaste grond slagen van christelijke deugden, dat niets die grondslagen zal kunnen ver nietigen en uw zoon u zal terugge schonken worden, lijk hij u ontnomen is geworden. De nieuwe soldaten roepen wij toe Met goeden moed den nieuwen post aangevat Och, we weten het welin den beginne zal alles u uiterst vreemd toeschijnen, die nieuwe gezellen, dat gansch andere leven, die vreemde taal, die stipte gehoorzaamheid, die verkeering met honderden, zelfs dui zenden, gij die zoo rustig in uw stil dorpje uwe dagen sleet, dat alles zal u eon oogenblik vez'bijsteren, en u doen gelijken aan een drenkeling, welke, plotseling in het water gestort, niet goed weet wat hem geschied is en het middel zoekt, om zich te redden. Geenen moed echter verloren, want weldra zal de toestand a klaarder uitschijnen-, go zult u gewennen aan uw nieuw leven en de overtuiging he komen. dat gij eene edele taak te ver vullen hebt, dat gij geroepen zijt om flinke soldaten, goede vaderlanders te worden. Dan niet moer geaarzeld, maar uwer waarde bewust, zult gij een toon beeld zijn van trouwe plichtsbetrach ting. Do plicht voor alles, niet alleen in de kazerne maar ook buiten ie ka zerne, waar gij door uw deftig gedrag en vooral door de stipte vervulling uwer christelijke plichten aan eenieder toonen zult, dat gij bravo, christelijke, deflige jonge mannen zijt. Weest ze ker, dat do gelegenheid u niet out- rc- Laten wij dus wel ovortuigd zijn, dat ons gouvernement ons slechts de opofferingen gevraagd heeft welke vol slrcht noodzakelijk zijn, en laten wij den moed hebben ons daaraan to on denverpen, indien wij door die opof feringen er mogen in slagen, onze on afhankelijk te vrijwaren, dan mogen wij verzekerd zijn dat onze onafhanke lijkheid niet duur zal gekocht zij. Tot de ouders zeggen wij dus troost^ u, wanneer de ouderdom geko men is, waarop een uwer zoons voor den krijgsdienst wordt opgeroepen, Tracht uw zoon te doen begrijpen, waarom die opoffering noodig is,maar vooral, tracht hem met den nieuwen toestand hekend te maken, waarin hij zich gaat bevinden. Doet hem de ka zernen kennen met hare gevaren en hare nieuwe omgeving; zegt hem wat hij zoeken en vermijden moet, en voor- breken zal, waarin gij karakter overtuiging zult moeten toonen, maar vergeet ook niet, dat mannen welke die twee gaven bezitten, overal en door eenieder worden-geëerbiedigd en hooggeschat. En zoo, beste jongelingen, wensch ik u te zien. Flink uitgedost, den kop omhoog, met van fierheid blakende oogen, hoop ik u zien terug- te komen r.aar uwe haardsteden, rijk door de on dervinding opgedaan in den vreemde, fier het vaderland te mogen dienen en te verdedigen, maar ongeschonden fewaard hebbende den rijken schat van deugden, icelhe eene teedere, moe derlijke opvoeding in uwe harten had gestort. 0e - HHoïïïftsMa* deolt do vergelij kende tabel na o van do opbrengsten dor uitbating van Staatsspoorwegen, posterijen, telefonen en zeevaart gedurende "de maand Mei 1012 en 1913 POST. Mei 1013 fb. 3,427,305,69 1912 3,497,717,84 Minder in 1913 fr. 71,412,15 TELEGRAFEN. 629,500,99 518,714,03 10,792,90 Mei fr. Mei 1,448,575,57 1,143,952,01 314,623,56 643,654,04 581,881,87 1913 1912 Meer in 1913 fr. TELEFONEN. 1913 fr. 1912 Meer in 1913 fr, ZEEVAART. Mei 1913 fr 1912 Meer in 1913 fr.61,772,17 Sïiepesa vass naatrde. Er wordt thans te Palermo, eene voorstad van Buenos-Ajres, eene tentoonstelling van fok- veo gehouden, waarop do schoonste dieren van Europa prijkten. Do stier die met den eersten prijs werd bekroond, vond een kooper voor 170,000fr.; do tweede prijs ging van do band 'aan 109 duizend fr. en de derde aan 90 duizend, PrajjsJïJsstvgj van FSosns v©oa* die lïOBa^öCEüiraeSe, Overeenkomstig- het koninklijk besluit van 28 Juni 1889, heeft de jaarlijksche grooto wedstrijd voor den Prijs van Rome in 1914 plaats voor de bouwkunde. Iedor kunstenaar die Belg is van geboorte of bij inburgering, kan als mededinger wor den aangenomen, mits hij den leeftijd van 31 jaar niet hebbe boreikt op 31 Dec. 1914. Aan den bekroonde wordt, gedurende vier achtereenvolgende jaren, eeu reispensioen van 4000 fr. verstrvkt, om zijne studiën in den vreemde te gaan voltooien. De voorbe reidende wedstrijd zal op Maandag 4 Mei 1914, ton 11 ure 's morgends, in do Konink lijke Academie der schoon© kunsten van Antwerpen goopemj worden. De aanvragen tot inschrijving zullen ten bureele van het beheer van gemelde Acade mie ontvangen worden, SSeoïste dag&Sadera. Veel wijsneuzen babbelen öu razelon over 't lezen van slechte gazetten. Er worden erfzolfs ge vonden die zulke verderfelijks lozing niet afkeuren I De gazetten zijn slecht. waarin de katho lieke godsdienst aangevallen wordt, hetzij in zijne bewijsmiddelen, hetzij in zijn gezag of bestuur, hetzij in zijn Opperhoofd of onder geschikts bedienaars, hetzij in zijne zeden leer, zijne kerktucht of kerkgebruiken. Dal is altemaa! goed 011 wel, maar heeft de Kerk het recht ons de lezing van slechte gazolten te verbieden Zeg eens, heeft het .Staatsbestuur het recht den aankoop en vorkoop te verbieden van eetwaren die schadelijk zijn voor de gezond heid Niet alleen liet recht, maar don plicht. De Kerk is belast met het leiden der zielen naar 't eeuwig heil. Zij moet ze togen geva ren beveiligen. Eene moeder ziet haar kind eenen beker vergif aan de lippen brengenhoeft die moe der liet recht en den plicht niet don beker uil de kinderhand te rukken KI. sank. (1 tol 4 tl. re».) fr. 0,60 I Sport (per regel) 3* blaas, (de regel) fr. 1,00 I Gemengd nieuws perroget)tr. S 00 4'biadz. (deregel tr. 0,30 I Recht, herstell. (per regel) tr. 2 00 Financ. aankon, (porregel) fr. 2,00 I Overlijden (per regel) Ir. 2,00 Commercials en financieale aankondigingen zich uitsluitelijk te wenden: Ageuce Reclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. Bebel, 't kopstuk dar Duitsche socialen, is komen te sterven. Zijn vader was ondorofficior eerlijke be diening-, doch van geringe winstgering... zelfs bij den Pruis. En hij, Bebel, heeft nooit stiel gedreven hij is noch koolmijner noch landbouwer, smid noch schrijnwerker, loodgieter noch schalie dekker geweeststeenbakker noch glasbla- zor. En zijne vrouw is op de fabriek niet ge weest, zoo min als zijne dochter. En tot hun groot spijt, zijn Bebel's erfge namen aan den ontvanger van Zurich moeten gaan verklaren dat zij in Bebel's kas tocht van do Middelandsche zee, doch niet lang genoeg naar don zin van den vlieger. Dinsdag gelükte de vlieger Garros er in van Saint-Raphaël, bij Nizza, naar Bizerte Tunis, te vliegen. Ziehier eeuige bijzonderheden, over deze merkwaardige vlucht. Rond 6 ure 's morgends steeg lnj te Sint- Raphaël op. Het weder was prachtig ge schikt voor do vlucht. Om half twaalf bovond bij zich boven Ca- glian, op het eiland Sardaigne, en zette zijne snelle vlucht voort. Om 1 ure 30 landde bij behouden op het oefeningsplein van Bizerte aan. De talrijke vrienden van Garros hadden vruchteloos gepoogd, dezen van zijn ont werp te doen afzien. Hij wilde niet dat het gouvornement een oorlogschip ter zijner beschikking «telde, ■om hem te begeleiden, zeggende, dat het schip slechts 40 kilometers per uur zou doen, terwijl zijn vliegtoestel er 120 per uur deed. Ook wilde hij geene vlotters aan zijn toe stel, omdat zulks te zwaar was en in geval van ongeluk, slechts zijn doodstrijd zou ver lengon. Des ondanks had het gouvernement toch gezorgd, dat een drietal booten in de Mid delandsche Zee kruisten. Garros werd bij zijne aankomst te Bizerte geostdiiftig toegejuicht. De Fransche kabinetsoverste heeft hem een telegram van gelukwenschingen ge stuurd. Garros moet Maandag aanstaande voor den Gordon-Bonnettbeker kampen, welke zal betwist worden boven het vliegplein van Champagne. Men denkt dat hij over Algiers Oran Tunger en Gasa Blanca, naar Frankrijk zal terugkeeren. Do Gordon-Bennettbeker. Zes landen zullen den Gordon-Bennettbe- kor betwisten, namelijk Duitschland, België Engeland, Amerika, Frankrijk en Italië,° Engeland zal vertegenwoordigd zijn door Gustaf Hamel en Duitschland door Hennig. Men weet nog niet wie de Belgische kleu ren zal verdedigen, doch er zijn Belgische vliegers genoeg, die met betrouwen den strijd zouden mogen aangaan. J-.^QO.OOO franken hadden gevonden. Menig kapitalist zou met den intrest van Bebel's kapitaal tevreden leven Gelukkig heeft nu de brave Bebel eindelijk de gelijkheid gevonden, de ware, de eenigo mogelijk op den aardbolde gelijkheid in de dood, waarin allen, koning en bedelaaa, rijk en arm, onder dezelfde groene sargio gaan rusten.... in afwachting van loon naar wer ken, zegt de christen werkman. Bebels orfgenamen hebben zoo 't schijnt een handschrift ontdekt. Het zal eerlang verschijnen onder den titel Onfeilbaar middel om zonder werken milüoennair te worden. Uit dankbaarheid de werkende klasse opgedragen Mot een zeer kort voorwoord van Em. Vandorvelde vereerd. Garros vliegt over do Middelandsche zee Zeven uren boven zee. Het is reeds oen heel tijdje geleden, dat de vlieger Blériot met zijn toestel overliet Kanaal vloog. Deze vlucht verbaasde heel de wereld, en sinds dan werd zij schier alle weken een paar malen herhaald. Tijdens de Europeesche vliegronde, vlogen er zelfs verscheidene deelnemers denzelfden dag over. Thans is het over do Middelandsche zee, dat de vliegers willen trekken. Dat het daar wat breeder is, dan in hot Kanaal weet iedereen. Ook moet men dus zooveel te zekerder zijn ran zijn toestel, om do vlucht tot een goed einde to kunnen brengen. Reeds heeft oen vlioger, Bague het mot den dood bekocht, daar men van hom, noch van zijn toestel iets heeft teruggezien. In de maand Decornbor laatstleden, steeg Garros op te Tunis, vloog naar Sicilië en van daar, over de zeeëngle van Mossina naar Italië en Rome. 't Was ook een over- Is de toestand in de Balkanen nog niet vereffend, en zijn daar nog gedurig verwik kelingen to vreezen, in Oostelrjk-Aziö is het al niet beter gesteld. Daar zit het er ook non- gedurig op tusschen Chineezen en Japam ners. Onlangs waren het de Chineezen die oen paar Japanners vermoord hadden, en waar voor nu nog onderhandelingen wegens de schadevergoeding, aan gang waren. Thans echter wordt uit Peking een ander feit gemeld, dat veel erger is dan het eerste. Op de spoorwoglijn Peking-Moukden is oen nieuw incident voorgevallen. Chineesche ambtenaren zijn daar in de uitoefening van hun ambt door Japansche soldaten gedood op bevel van dozer officieren. Het begon met eenen twist tusschen een Japansch soldaat en een Ghineesch leurder, aan de statie Tsjang-Li. Een Ghineesch policieagent kwam er tusschen, maar kreeg slagen van den sol daat. Deze moest evenwel ten slotte wijken voor do Chineesche versterking. Maar hij zon op wraak. In don nacht kwam eon deta chement Japansche soldaten onder het ge Ioide van officieren en omsingelden bet poli- cieburoel. Zij maakten zioh meester van den overste en vier agenten, die aanstonds gefu silleerd werden. De agonten, die een valstrik vreesdon, boden geen het minste verzet. Do Chineesche minister van buitenlandsche za ken heeft over dezo misdaad reeds uitleg gevraagd aan do Japansche regeering. Uit alles blijkt dat de Japanners in China een zeer slechten rol spelen en veel erger hunnen rol te buiten gaan tegenover de Chineezen, dan dit met de Chineezen tegenover Japan het geval is. AAAAp LOGENSTRAFFING. Er is gemold geworden door do dagbladen voortgaande op gezegden van met de Albert- nille terugkeerende passagiers, dat men se dert eenige weken en te Boma zonder nieuws was van commandant Rouling on luitenant Ilolde on dat men vreesde dat zij met 25 zwarte soldaten in het land der oproerige Balókés om het loven waren gebracht. Dit nieuws is gelukkig-lijk onwaar. Een kabelbericht in het ministerie van kolonieën ontvangen, logenstraft die moor derij on meldt dat beide officieren springend levend en in blakonde gezondheid zijn. De Albaneesche Warboel Do toestand wordt uiterst bedenkelijk in Albanië Essad pacha zou liet zelfbestuur van het land uitgeroepen hebben, onder de suzereiniteit van den Sultan van Turkyo. Daarbij heeft hij Ismail bey verplicht Valona te verlaten. Deze op zijne beurt roept de bevolking onder de wapens om tegen Essad- pacha op te rukken. Langs beide kanten is men zeer opgeruid MiJderwijl vallen de Albaneesche benden, maar gedurig op het Servisch grondgebied 20,000Arnauten hebben Dibra inbrand ge stoken en verwoestten vervolgens do omlig gende volden. Do Servische troepen werden verslagen en do stad bezet, nadat het Monto- negrijnsch garnizoen door do Albaneezen werd verjaagd. Servië heeft besloten nieuwa reservisten onder de wapens te roepen. Zullen, Italië en Oostenrijk-Hongarië, nude gelegenheid niet te baat nemen om tusschen te komen 't Is juist datgene wat hot meest to duch ten valt. De Zuiderlijke grens van Albanië Do ledon van do internationale kommissie voor de bepaling dor Zuiderlijke grens van Albanië, hebben bezoek gebracht aan de konsuls te Salonika. De Ilaliaansche kommissarïs? ontving de Albaneesche hooggeplaatsten en de leden van het Albaneesch komiteit met wion hij zich lang onderhield. De kommissie vertrekt vandaag naar Monastir. De Turko-Bulgaarsche Onderhandelingen Tijdens de laatste onderhandelingen tus schen de Bulgaarsche en Turksche afgevaar digden, werd do zeer ltiosche kwestie dor vakouven besproken. De laatste artikelen van het vredestrak taat zullen boel waarschijnlijk in do zitting van Donderdag allen geregeld worden. Te Mustapha-Paoha Do Bulgaarsche troepen wilden Maandag Mustapha-Pacha bezetten. De bevelhebber van Andrinopel heeft onderrichtingen ge- vraagd bij de Porte, en bracht ook generaal Savoff op de hoogte Tan het feit, deze heeft daarop een tegenbevel aan de Bulgaarsche troepen gezonden. Het incident werd onmiddellijk veroffond. Nog verwikkelingen in Albanië. Uit welingelichte bron wordt gemeld dat de Montenegrijnsche troepen aangevallen zijn geworden, in de stroek Tozi. Na oen hevig geTecht dat een gansohen dag duurde, gelukten de Albaneezen erin, met de mede hulp van een korps Malissoron, zekere stra- tegisohe punten te bezetten. De verliezen langs Montenegrijnsche zijde zouden zeer aanzienlijk zijn. Dezo van Albaneesche zijde zijn niet gekend. Eene monstermeeting werd door de Ma- lissoren gehouden, om zich te Terzetten tegen den afstand aan Montenegro van grondge bieden die uitsluitelijk door Albaneezen be woond worden. De besluiten wolke door do betoogers ge nomen werden, zijn aan de vertegenwoordi gers der grootmachten te Uskub bekend gemaakt. Op het einde der meeting namen versohei- deno honderden Malissoren de. wapens op. Zij verdeelden zich in twintig benden die samen met de Albaneezon moeten strijden. Het gevecht van Dibra. Eene officieels nota doolt hot volgend» mede Maandag rond 10 ure had er in do omstre ken van Dibra eene botsing plaats tusschen Albaneezen en Servischo troepen. Hot ge vecht was zeer hevig. Rond den middag trok- kon do Serviërs, die slechts twoekompagnios telden, zich naar Kitchevo terug. De Alba neezen trokken ton getalle van 6000 man Dibra binnen. Zij waren aangevoerd door vreemde onderofficiers, wier nationaliteit nog niet gekend is.Onmiddellijk word er van Servischo ziide versterking op Dibra afao- stuurd. Te Belgrado. De ministerraad van Maandag avond en Dinsdag morgond, en voorgezeten door den koning, beraadslaagde ovor do maatregelen welke te nemen zijn om de ordo 011 de rust aan de^ Albaneesche grens te herstellen on om de invallende Albaneezen terug te slaan. Het gouvernement lieeft aan de groot machten een verhaal bezorgd van don Alba- neeschen inval op het Servisch grondgebied, en besprak dé genomen maatregelen on, de orde aan de grens te heratellen. De tijding dat Dibra door de Albaneezon werd aangevallen, verwekte eene groote ophitsing.

De Volksstem | 1913 | | pagina 1