EEN EN 'I ANDER Qegentêeffide jaargang n' 254 Vrijdag 31 October 1913 Q mm* JL3 C3- T h s BestuurderJ. Van Nuffel-De Qendti EENE LES VAN GESCHIEDENIS Ia lioc signo vitices 03 lEGMvlisger Pégoud Ie Gent »T Aan onzé Vlaamsche Mijnwerkers IN DE BALKANEN Nog de ramp van de Zeppelin 'L 2 buitenland 2 CENTIEME!X HET NUMMER ABONNEMENTEN» Zes maanden 4 (ranken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. I" UITGAAF, 4 's avonds ®j» 2° UITGAAF, 7 u. 's avonds tép Tour (onte Ia publicité coir.merciate et finanrière au journal, s'adcesser exclusivement a i'Agence Réclame Godts, 2, Place de la Bourse, Bruxelles. BUREELENl TE EnUSSEL I TE AALST 3, BOETS, Eeursplsals, I scencstraat; Telefoon A 3299 J Telefoon 114. AANKONDIGINGEN 1 KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3* blaaz. (de regel) fr. 1,00 4* biadz. (de regel fr. 0,30 Financ. aankon, (porregel) fr. 2,00 fr. 1,00 Sport (per regel) Gemengd nieuws per regel) fr. 2,00 Eecht. herstelt, (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commereiale en financieole aankondigingen zich uitsluitelyk te wenden: Ageuce Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. (vervolg). O Crux Ave Gegroet o kruis van Coustantyn Eu gij. Satan, heel en sidder want uw troon wankeltuw rijk is uit Dat kruis predikt liefde, broederlijkheid en zelfoverwinning Wat moest dat kruis en zijne lessen aandruischen tegen do toenmaals heer- schende denkwijze Wat moesten da slechte driften dier bedorven Romei nen opstuiven Wat! hunne afgodenbeelden zouden zij van do voetstukken moeten neder- bonzon, 011 eenen aan hol kruis gestor ven God aanbidden Den verachten slaaf zou de trotsche Patriciër zijnen broeder moeten noemen De Arena des Coliseums zou niet meer rooken van het bloed der vermoorden De zwijmelroes van buitensporige bloo dige vermaken zou een einde nemen Verwondert het u nog,dat de duivel knarsetandt van spijt en hevige ver volgingen verwekt tegen de christenen? Tot tienmaal zal hij door de keizers eene algemeeno vervolging doen uit roepon, ecne vemietigingskrijg, een strijd op leven en dood. Tot tienmaal toe wordt de boom des kruises ge schud, maar telkens schiet liij zijne wortelen dieper in den grond, en spreidt hij zijne lommerrijke takken vorder uit. Gedurende 300jaar dreunt do bloedkreet de christenen vóél de leeuwen! u, en de aarde is rood geverfd door hot bloed der martelaren maar dat bloed is een zaad van nieuwe christenen. Gedurende 300 jaren loeit de vervolgingsstorm over het ganscbe keizerrijk: het aantal bloedgetuigen ook maar bij benadering te bepalen, is onmogelijk. Te Rome woedde misschien de storm met heviger geweld dan elders. Te Rome ton minste is een onver gankelijk gedenkstuk dier drie ver schrikkelijke eeuwen, maar tevens ook een onwraakbare getuige voor den triomf der Iverk de Katakomben, Do Katakomben, weleer steengroe ven, dienden tot schuil- en begraaf plaats der christenen. Veuillot noemt ze Onze wieg, ons wapenbuis en ons slagveld. In die onderaardsche gangen word ons .christelijk geslacht geboren en gevoed. Die Katakomben, vol zoete herinneringen voor ons, zijn een eerbiedwaardig relikwieschrijn in de nissen langs de wanden (loculi) begroef men do lichamen der Heili gen. Zij zijn do kostbaarste archieven van de oude Kerk op de nissen staan opschriften gegrift niet don naam, den leeftijd en den sterfdag der heiligen; en op dio muren staan schilderingen en zinnobeelden geteekend, waaruit zonneklaar blijkt dat de eerste christó- nen geloofden wat wij gelooven. Die ruimten waren do eerste kerken of vergaderplaatsen der geloovigen: daar kwamen gedurende bange en lange jaren do Pausen en de Priesters de H, Mis opdragen op de graven dei- Martelaren. Do laatste wanhopige poging tegen het kruis was de vervolging van Diocletiaan Dio keizer, een monster, schreef in 302 de geheelo uitroeiing- van liet christendom uit en tien jaar loeide de vreeselijke storm. Do wilde dieren waren oververzadigd van men- schenvleesch; de zwaarden der beulen waren stomp geworden machtige vuren hadden christenen bij honderd tallen verteerd. Met zulke verschrik kelijke woede ging men to werk dat men niet begreep hoe de Kerk nog bestond, hoe zij ooit uit dio zee van bloed zou opduiken waarin zij ver dronken lag. Het christendom was uitgemoord Zoo meende zeker de keizer zelf. In snoevende taal en snor kende woorden gaf hij daarvan kennis aan do verschillende gewesten, met dezo grootspraak Nomine chrisliano- rum deleto, de naam der christenen is van do aarde verdelgd Christe nen van de 20° eeuw, wat dunkt u? Het beidenscb keizerlijk gezag lag te zieltogen in de angsten van den doodstrijd. Nog een paar maanden en een christen vorst zit op den keizerlij ken troon Zoo moest do Kerk van Christus haren Calvarieberg beklimmen. Te recht wordt zij genoemd de strijdende Iverk. Haat van jood en heiden ontmoette zij hij bare geboorte; te midden van brandstapels en moord schavotten is zij opgegroeid. Noch geweld, noch list, noch snorkorij zul len haar vernielen zij is zekor van de eindzegepraal. Tien algemeene ver- volgingen en do hoorn des kruises overschaduwt gansch do aardo. Snoeverij was dat woord vau Diocletiaan Nomine christianorum deleto Meer dan 200,000,000 chris tenen zijn over do gansclie oppervlakte der aardo verspreid. Snorkorij het woord der geuzen in do 16° eeuw Liever Turksch dan paapscb Snoeverij het woord van Voltaire in de 18" cóuw: u Verpletteren wij de ocrlooze Snorkerij de spreuk der liberalen in de 19° eeuw Een put gaan we del ven om het lijk van 't katholikisme cr in te rollen Snoeverij en overmoed van don goddeloozen Viviani De sterren aan het uitspansel heb ik uitgedoofd!" Nieuwe vorvolgingsplannen smeedt do Vrijmetselarij in hare loges: God zal die plannen ook wol verijdolen. Neen Kerk en Pausdom sterven niet. Karei De Temmerman, S, Don 3 November, komt do alomgokendo luchtvlieger Pógoud, dio to rechte do koning der lucht mag gejnoomd worden, naar Gent alwaar hij eenigo van zijne verrassende kunst vluchten, welke zijne bijzondere faam verwierven, zal komen doen. Om 11 en om 15 uren zal hij telken maal boven het Sint Denijsplém zijne acrobatische vluchten hei- halen. Geen verrukkender schouwspel kan men to zien krijgen dan dien reusachtigen kunstvogel te zion rond zweven met bot hoofd omlaag, vliegende op alle wijzen de ruimte de vluchten der machtigste voge Ion evenaren 011 zelfs overtreffen. Het inrichtend komiteit heeft van nu af reods allo noodigo voorzorgen genomen, om de menigte do mogelijkheid te verschaffen de vluchten van Pegoud met gemak te vol gen. Eeno bijzondere omheiming zal voor behouden worden aan do automobielen en de prijs dor plaatsen is zeer gering 3 franken 1 frank en 0,50 centiemen. Bulten do aan (rekkelijkheid van dezen dubbelen vlucht zal men dezo gansch buitengewone gelegen heid kunnon ton bate nemen om een aller laatsto bezoek aan de allerprachtigste wereldtentoonstelling te brengen die zijne poorten sluit. Wij Pffideu onze Bezes^s asara, aandachtig op do 4° bladz. de aankondiging Hot beste baanrijwiel te lozen. ftSies'hsiiigesi 5»* 'i kamp wan Bö^er-ioo. Do minister van Oorlog beeft besloten aan do milicianon, dio op dit oogenblik in het kamp van Beverloo verblij ven, toe lo laten van voor twee dagen naar huis te keeren, ter gelegenheid van Aller heiligen. Dertig, ralss.ohion zestig, manschappon por kompagnie zullen dit verlof kunnen go- nioton. 0e gezosttJSieasSsfsestaïid des* Koningin.Zeer bovredigend nieuws mier too ovor de gezondheid dor Koniu- n. Do luchlkuur en hot regiem welke zij heeft gevolgd, hebben uitstekende gevolgen gehad. Do Koningin, welke een jaar geledon 45 kilogrammen woog, weegt er thans 57. De uergatscS-ing das» milicia- t!0«. In hel Staatsblad van heden, Don derdag, zal het koninklijk besluit verschij nen, waarbij do toepassing dor wet op de vergoeding der milicianon geregeld wordt. De klas van 8323. Do soldaten der klas van 1913, zijn verdeeld als volgt voetvolk, 21,381 manschappen ruiterij, 2 192 kanonniers to peord, 2,661 kanon niers in do forten, 2.223 goniekorps, 1.315; trein, 145 boboer, enz. 2.489. In 't geheel 32.409 manschappen. Do BïioMwe ïcSafoottrSapÊeirers Men schijnt in het bevoogd departement niet zoer vast tc staan in hot besluit nopens de itiYooring dor nieuwe telefoontarieven. Inderdaad, daar een zeker aantal abonnenten don wensch uitgesproken hebben hot jaar lijkse» abonnement van 250 fr. to zien bo- bouden, zoo is bet beheer inzichtons oen referendum in lo stellen om te vernemen hooveel abonnenten het oude stelsel zijn toe gedaan. Verledon Zondag liielden de Ridders van den arboid vergadering te Charleroi. De sekrotarii gaf lezing over den gemid delden loonstahdaard der mijnwerkers in streek. Do ondergrond-volle-werkers win nen 7,30 fr. 7,20-fr. 6.60 fr. 5,10 fr. de jongo werklieden 4.20 fr. 3,40 fr. Do bovengrondvTcrklieden 3,75 lot 4,10 fr. Tegen do dreigende loonsvermindering van 5 tot 10 per cent werd eeno dagorde ge stemd, jld mijirworkers Oproepende vergade ringen te houden en do kwestie to hespreken. Van 't werk te «taken wordt niet gespro ken. Lokalen der mijnwerkers. Hieronder géven wij do lokalon en de adressen waar men zich altijd wonden Iran,in geval van moeilijkheden en waar men zoo veel mogelijk do mijnwerkers zal behulp zaam wozen HasseltSekrotariaat van het Verbond Tramstraat, 6. Luik Secretariat dos (Euvres Sociales ruo Soeürs do Husquo, 13. La Louviöre Secretariat des Francs-Mi ueurs de Bclgique, ruo Waucquoz, 1. CharleroiM. Nicodème, rue de I'Hopital te Gilly. Sl-TruidopWerkbeurs, Minderbroeders- straat. Leuven Gilde der Ambachten (Jan Kay- aerts), Mindorbroedorsstraat, 24. Turnhout St-Antoniusstraat, 14. Ilörenlhals Kerkstraat, 208, J,-B. Bel ief roid. Charleroi Grand'Rue, 203, Cooporatief, Frans Wouters. De oncïcrhancieHngcn tussüiwn Turkije et» Griafceniand. De inlichtingen die de Turksche ge delegeerden te Athene, van de Porte ontvangeu, zouden, naar gezegd wordt, de onderhandelingen niet vooruit hel pen. De gezanten die geene voldoende volmacht bezitten, moeten bij de min ste gelegenheid inlichtingen te Constan- tinopel vragen. De a Embros schrijft dat Turkije door zijne nieuwe voorstellen op de reeds opgeloste kwestie terugkeert. De Kaïri acht liet nodig, om, na vier maanden nuttelooze onderhandelin gen van Turkije, een net antwoord te cischen om te weten of het werkelijk den vrede wil. In het tegenovergesteld geval ware het beter alles af te breken. De Pat ris schrijft dat het volk door Turkije's handeling mistevreden wordt. Uit Constantinopel De Grieksche af gevaardigde, M. Levidis had Dinsdag en Woensdag een onderhoud met den groot-vizier aangaande zekere vredes- punten en voornamelijk over de krijgs gevangenen. In de Turksche diplomatische kringen verklaart men dat de onderhandelingen over zaken van ongeschikt belang loo- pen. In den loop dezer week zou een alge meen akkoord kunnen gesloten worden. Griekenland beeft toegegeven nopens de meeste ophangende punten. BULGARIË EN SERVIË De kerk van Monastir aan Servië De overheden van Monastir hebben terugg'ave der Bulgaarsche kerk der stad aan de Servische geestelijkheid af gekondigd. De handel ïn Granen. Het Grieksch gouvernement komt den uitvoer van granen van Nieuw Grieken land naar het Oude te verbieden. Inte gendeel is de uitvoer naar vreemde lan den, waaronder Albanië, toegestaan. De uitvoerders van Salonika .hebben zich tegen dien maatreg'el verzet, onder voorwendsel dat hij hunne belangen niet bevoorrecht. Ecne nieuwe spoorlijn in Bulgaria Do haven van Porto Lagos. Krachtens een besluit van den minis terraad zullen in November aanstaande twee ploegen ingenieurs aangesteld worden, waarvan de eerste gelast zou zijn de lijn van Kaijadjik naar Kirdjali en Mestanli te bestudeeren, welke Marlikeuf de lijn van Salonika naar Constantinopel zou vervoegen, en ver volgens naar Porto-Lagos zou loopen De tweede groep zou bet graven der ha ven van Porto-Lagos bestudeeren. Naar algemeen gedacht wordt zullen Fransche ingenieurs voor dit werk aan gesteld worden. De oorzaksn. Het officieel onderzoek, op bevel van Keizer Willem II geopend, om de oorzake van de ramp van don Zeppelin L IIvast te stellen, heoft bewezen, dat de ramp to ijlen is aan eene nieuwe verbetering welke men aan hot toestel had willen brengen. Men had namelijk bevonden, dat er gas in hot schuitje stroomde en om zulks te be letton, werd eene soort veiligheidsklep in hot schuitje geplaatst. Nu vermengde de gas zich echter met de lucht, e i dat mengsel vatte vuur, in aanra king komende mot sprankols welke uit don motor sloegen. Daar heel hot luchtschip om zoo to zeggen in'eens een vuurbol was, konden de lucht reizigers niet het minste doen om te trachten zich to redden of te ontsnappen. In strijd mot hetgeen eerst gemeld werd werkten do motors zoor normaal, toen men zo vóór do opstijging beproefde. Maatregelen zijn nu genomen, om voor de nieuwe Zeppelin zorgvuldig allo gevaar te vermijden. Het bolieer van marine en leger is ten volle 't akkoord met de Zeppe- linsfabriek, over den to volgon weg, iü zake het opbouwen dor luchtschepen. FRANKRIJK Zelfmoord van een kapitein. Maandag namiddag hooft een resarve-kapitein, M. Paul Weill, 40 jaar oud. opziener in het ministerie van arbeid, zich in zijne woning Georges Stevensstraat te Parijs g-ezt Ifmoord. Do kapitoin die aan de zenuwen leed, moet in cono vlaag van waanzin gehandeld hebban. Een drama te Marseille.Maandag nacht ontmoette do genaamde P. Morero, 31 jaar oud, oon oud-veroordeelde, op de St-Michel- laaii-te Marseille zijno vrouw waarvan hij sinds oenigen tijd gescheiden leeft. Hij wierp zich op haar en bracht haar twee messteken too. Do vrouw stortte neder. Daarop trok de moordenaar zijn revolver on bedreigdo er zijno vervolgers mede. Hij kon do vlucht nemon. Een brand te Ivry. Dinsdag morgend brak te Ivry een geweldigen uit, in do droo- gerij dor fabriek van scheikundige stoffen, loehooromlo aan MM. G. Duchemin en Gle. Niettegenstaande het onmiddellijk optredon dor pompiers, werd de droogerij gehoel ver nield. Na een uur werkens kon het vuur ge doofd word on. Schielijk overleden. Dinsdag kwam oen 35jarigo man, hij don geneesheer Gan- Ihore, Oberkampflaan te Parijs. Wanneer de dokter hij hom kwam viol do zieke ten gron de. Do doktor kon slechts do dood bestatigen Het lijk van den ongolukkige is naar het doo- denhuis ovorgebraoht. Een tempeest. Het tempeest dat Woens dag nacht over Brest woodde, heeft to Pen- march aanzienlijke schade aangericht. Het grootste deel dor visschersbooton wer den vernield. Mon heeft evenwel geene per soonlijke ongolukken to betreuren. Te Brest zijn de handelshaven en de kaaien door hot water ondergezet. Talrijko schepen ledon avarij. DUITSCHLAND Eene zelfmoord. Voor eonige dagen vluchtte oen schilder van Phorzheim, de ge naamde Hussman, met eene jonge dochter naar Galw, waar bijzijn intrek nam in een hotel, De vader van het meisje die het spoor van zijn kind had gevolgd, kwam to Calw in ge zelschap van 2 gendarmen aan, en begaf zich naar liet hotel. Wanneer de gendarmen in de kamer van den oplichter binnenvielen, schoot Hussman zich een revolvcrkogel door het hoofd. Dé man, dio gehuwd en vader van familie was, bleef op den slag dood. OOSTEKRIJK-HONGARIË Graaf Berchtold bij koning Ferdinand. Uit Buda-Pesth bericht men aan de Zeit dat de koning van Bulgarië, eerlang in het kasteel van Murungva in Hongarië met graaf Berchtold een onderhoud zal hebben. RUSLAND Rusland en Albanië. Do minister van buiionlandsche zaken heeft in de Douma een wetsontwerp neergelegd, aangaande liet benoomen van een koi.sul-generaal in Alba nië. De mioister heeft de onmiddelijko be spreking van hot ontwerp aangevraagd. TURKIJE Oe Turko-Fransche gesprekken. Men is het nu eens, aangaande de Turko-Fransche önancieelo overeenkomsten, die de vergun ningen dor ijeoren wegen in Oostelijk Anatolië en Syrië en deze der havens rege len. De overeonkomsten betrekkelijk de vergunningen zullon te Parijs goleekend worden; Frankrijk hoeft, vooraleer oeno grooto leoning te Parijs uit te geven, van het Turksch gouvernement geëischt, dat het grootste gedeelte van hel oorlogsmaterieel door de Fransche nijverheid zoude geleverd worden.Men hoopt overeen to zullen komen. Er blijft daarenboven nog to bepalen welke voorrechten do Fransche fonctionnarisson in dienst van het rokehhof zullen genieten. Er wordt gezegd dat Djavid boy een omnidde- lijke voorschot van 30 millioen voor do Turksche schatkist zal bekomeq, Dê herinrichting van bet leger. De Lokal Anzoigor van Berlijn deelt mode dat Turkye opnieuw den ruiterij-gen era al von Sanders on 30 Duitsclio officieron ia dienst heeft genomen, om aan do horinrich- van het Turksche leger mede te Jwerken. Dit brengt het gotalDuitsche onderrichters op 43 BULGARIË Pierre Loti uitgedaagd. Verscheidene dagbladen van Sofia deelon mode dat de luitenant Torkoff door talrijke Bulgaarsche officieron komt aangowezen to worden om in hun naam herstelling aan M. P. Loti te vragen door do wapens. .Dezo officieron achton zich beleedigd door de artikels van den Franschen schrijver, waarin hij hot gedrag der Bulgaarsche troepen tijdons do twee krijgstochten laakt. Men voegt orbij dat hol voorstol van luitenant Torkoff door militaire overheid is goedgekeurd ge worden en dat hij oon verlof van twee maanden heeft bekomen ter vorvulling zijner zending. MAROKKO De beweging in Fransch Marokko Uit Mazagan in dato 28 Oct. meldt men dat in de omstreken van Tarondant do beweging blijft voortduren. Eene afdeoling Maglizen- troopen heeft met goeden uitslag de afval ligen achternagezet en vorwoeste den douar van Elatlabi. Het opslandelingshoofd Amachou, door zijne partijgangers veriaion, heoft voetstap pen gedaan ton einde vergiffenis te bekomen. MEXICO De Presidentieels Klezlng Uit Mexico eelt moil modo dut do ministor van Buiten- landsche zaken verklaard hooft, dat ingeval do generaals Iluerta en Blanquet, de vol doende meerderheid bokomen, deze laatst0 het voorzitterschap zou waarnomen let nieuwe verkiezing. Het besluit dat de voor zitter niet kan horkozon wordon is niet toepasselijk op den onder-voorzitter. B^iDQEFJ-ARIERBf&A Schrikkelijke overstroomingen op San Salvador. 54 Dooden. Volgons niouws- berichlon uit San-Salvador, bobben stortre gens aldaar schrikkelijke scliado aangericht. De betrekkingen per spoorweg en telegraaf zijn onderbroken. Do planterijon hebben grooteschade geleden. Talrijko porsonon zijn verdronken. Tot hiertoe hoeft mon reeds 54 dooden aangemeld. ZWEDEN De toestand van koning Gustaaf. Luï- deii8 eeno inlichting ui- Stockholm botert do toestand van den koning stoeds. De genoes- hooren hebben aan den vorst toegestaan da plechtigheden van hot juholeum van het •egiment bij to wonen. Deze znllen Vrijdag plaats hebben. De koning zal op 3 November terug hot landbesluur in handen nemen#

De Volksstem | 1913 | | pagina 1