Ge Katholieken en liet Onderwijs 'T EEN ElTT ANDER Muitenland DAGBLAD Vreeselijk automobislongeluk IN DE BALKANEN Negentiende jaargang nT 25G 2 CENTIEMEN HET NUMMER lüaandag 3 en Dinsdag 4 Eiovember 1313 Abonnementen; Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. I' UITGAAF, 4 u. 's avonds «fe 2" UITGAAF, 7 u. 's avonds 4p Pour toiite la puhticité corr.merciale et financière du journal, s'adreseer exclusivement k l'A«ence Réclame Godts, 2, Place de la Bourse, Bruxclles. BUREEUEN TE BRUSSEL J TE AALST fl- GODTS, Beursplaats- I kerkstraat,' Telefoou A 3299 Telefoon 114 Bestuurder: J. Van Nuffel'De Qendt aankondigingen; KI. aaok. (1 tot 4 kt. reg.) Ir. 0.60 I Sport (per regel) Ir. 1 09 3» bladz. (de regel) Ir. 1,00 I licmengdniouws perregol)lr. Ï.Ö0 4* biadz. (de regel Ir. 0.30 I Eecbt. herstell. (per regel) tr. 3.00 Fiaanc. lan'non. (perregel) Ir. 2,00 I Orerhjdou (por regel) Ir. S/J0 Coramereiale ea ünancieele aankondigingen rich nitiloitelijk te wenden Agence Réulame Godts, S, öoursplaats, Unlftsei. Hoe menigwarf heeft men de katho lieken het verwijt naar het hoofd ge slingerd, de vijanden te zijn van bet ouderwijs Niets nochtans is valscher en onze tegenstrevers, dio deze woorden gedu rig in don mond hebben, liegen en weten dat zij liegen. Wie heeft in onze streken do be schaving en het onderwijs gebracht Waren het niet do moedige geloofs zondelingen, do II. Livinus, de H. Amandus, de H. Martinus en meer andere, die ten prijze van liun leven, onze barbaarsclie voorouders kwamen opzoeken ten einde hun de weldaden der beschaving en van hol onderwijs te schonken. Nevens de kapel, welke zij met eigene handen optimmerdon, bouwden zij ook altijd eeuo school, waar de eerste kiemen der geestesontwikkeling ontloken. Zoo doen nog onze moedige missio narissen, die evenals wij ten onreebto gelasterd worden. Is bet niet in de kloosters dat de gewrochten der oude volkeren be waard zijn gebleven Zonder de mon niken zouden de werken ons door Rome én Alkenen overgelaten, nooit ter onzer kennis gekomen zijn. Waren hot de monniken Orthon en Avdoin niet, welke het huidig alphabet hebben uitgedacht Het was een monnik welke het kom pas uitvond. Alle de bijzonderste uitvindingen der mideleeuwen zijn toe te schrijven aan., dompers. O die middeleeuwen, door onze te genstrevers met zulke zwarte kleuren aigescbilderd 1 Als n.Yon hen daarover hoort spreken, tjal) zouden die eeuwen jaren gewalst zijn van onwetendheid, van verstomping des geestes, van bij geloof en dweepzucht en nochtans, be schouwt eens onze kathedralen en kerken, gedurende do middeleeuwen opgericht. Deze gotuigen integendeel van het vernuft en do schranderheid van geest van deze welke ze destijds oprichtten. Wie heeft er in België hot onderwijs uitgebreid Sedert 25 jaren is er op dit gebied, evenals op alle andere, eenon vooruitgang gedaan, welke sinds eeuwen niet bereikt werd. Wie zijn de inrichters van de be roeps- en vakscholen Het degelijk onderwijs welke men er geniet, doet reeds stilaan zijnen weldoenden in vloed overal gevoelen. Wolke partij heeft reeds voor bet onderwijs millioenen en millioenen frank betaald Indien wij vijanden van den gods dienst waren, zoudon wij ons deze gel delijke opofferingen niet getroosten. Onze tegenstrevers noemen zich de mannen van 't licht en van den voor uitgang'.Waar zijn hunne scholen door hunne eigene penningen gebouwd en bestendig onderhouden En juist deze, die geenen cent heb ben gestort om bet onderwijs uit te breiden en te ondersteunen, zij die ge woonlijk met volle handen in de Staatskas putten, doen ons het verwijt vijanden te zijn van onderwijs en we tenschappen en willen ons beletten toelagen van den Staat te ontvangen. Onze katholieke onderwijsgestichten zijn opgepropt met leerlingen, waar van de ouders aan alle partijen en denkwijzen behooren. Verscheidene socialistische en liberale kamerleden, welke nu de katholieke scholen be vechten,hebben hunne geleerdheid aan katholieke opvoedingsgestichten te danken. Toen de wedstrijden in het lager en middelbaar onderwijs bestonden, wa ren het altijd de katholieke scholen welke de lauweren plukten. Dit zijn al bewijzen welke aantoo- nen, dat do katholieken niet de vijan den maar de vrienden en de weldoe ners van hot onderwijs altijd geweest zijn en het altijd zijn zullen. Wij schenken daden en niet ijdele woorden, zooals onze tegenstrevers doen. Dat men ons in de Kamer en in de slechte bladen atschildere als vijanden van het onderwijs, kan ons weinig inderen het volk kan zich door deze ijdele woorden niet laten misleiden en wij zullen van onzen kant onver schrokken don ingeslagen weg voort zetten. Altijd hebben wij bet onderwijs boog geschat en voortdurend zullen wij het uitbreiden en steunen omdat wij weten dat het beste middel om het volk te verheffen en te veredelen, in een degelijk onderwijs bestaat. r Belasteringen zijn de bewijsredenen van deze welke geene bewijzen kunnen leveren. Wij bekreunen ons weinig met de valsche aantijgingen van den vijand. Het is een bewijs dat hij zich op geene vasto gronden bevindt, daar hij tot zulke armzalige middelen zijnen toe vlucht moet nemen. Wij rsden onze lezers aan, aandachtig op do 4* bladz. do aankondiging Ket boste baanrijwiel te lezen. Prijs van Rome voor <Se schilderkunst. De werken der jonge kunstenaars, die dit jaar hebben deelgenomen aan den wedstrijd ▼oor den prijs van Rome de schilderkunst, zijn van heden tot en met 9 November, in het Hedendaagsche Museum te Brussel (eerste verdieping) tentoongesteld. Onze Volksverhalen hebben overal bij onze lezers, den besten indruk verwekt, en dus is de bijval ervan verzekerd. Donderdag zullen onze lezers de twee de aflevering ontvangen. Zij zullen zich kunnen overtuigen, dat onze verhalen steeds crescendo gaan voor wat de boeiendheid betreft, 't is te zeggen, dat zij langs om meer belang inboezemen, en den lezer waarlijk naar het volgend nummer doen snakken. Onze lezers zullen alleenlijk Zaterdag aan den verkooper twintig centiemen te betalen hebben in plaats van vijftien. Voor de vroegere geabonneerden op NAPOLEON, is het dus eene verminde ring van vijf centiemen. De handel in vijffrankstukken. Eenige maanden geleden werd alge meen de handel in Belgische vijffrank stukken aangeklaagd, en toen werden die klachten te recht gewezen, zelfs ge logenstraft, en middelerwijl duurde de handel voort, ondanks de maatregels, die de regeering nam om hem te belet ten. Een blad uit het Fransche Noorden spreekt er 1111 over, naar aanleiding van eenen diefstal die bij zulke gelegenheid plaats had, en zegt Bijna dagelijks gaan personen vijf frankstukken halen. Zij komen die stor ten in de bank van Roubaix of van elke andere plaats tegen storting van die stukken geeft men hen 't zij goud, 't zij een chek op de Fransche bank, daar die chek aanzien wordt als betaalbaar in goud of in Fransche bankbillet.ten. Daar nu de Fransche goudstukken aan de andere zijde van de grenzen eene premie geven, strijken zij die op, welke afwisselt en soms tot 8 fr. per 1000 fr. beloopt, gelijk zij ook tot 2 of 3 per 1000 kan bedragen. De handelaar, die met 5000 fr. werkt, l£an zoo eene som van 10 tot 40 frank per dag opstrijken. Des morgends eenige minuten voor de opening der Fransche bank komen de geldhandelaars jiost vatten, stormen op het gegeven oogenblik de zaal bin nen en wachten aan het winket hunne beurt af. Maandag morgen'd alleen kwamen er zoo 23, om sommen van 2 tot 20.000 fr. om te wisselen. Van eene dier personen, eene vrouw, werd gedurende de reis eene som van 4,800 fr. ontstolen. Afreis naar de kolonie. Op 8 No vember zullen té Antwerpen inschepen op de Congoboofde landvoogd der ko lonie Félix Fuchs, de onderlandvoogd generaal Malfeyt, en de hoofdprokureur Wcber. Luidèns onderrichtingen aan den mi nister van koloniën zullen deze hooge ambtenaren te Boma gaan beraadslagen met den onderlandvoogd Hcnry, den staatsopziener Scrard en den rijkskom- missaris voor Midden-Congo Moeclaert, over de maatregelen die moeten getrof fen worden in 't belang van de kolonie. Het nut van het rocken. Men heeft vaak het rooken hooien aanbevelen als behoedmiddel tegen vele ziekten. En in werkelijkheid is dat ook het geval, daar tabaksrook onder andere de bacteriën- doodende stof pyridine bevat. Zoo wor den de cholera-bacillen daardoor gedood hetgeen in ruime mate gebleken is bij de groote cholera-epidemie te Hamburg, waarbij geen enkel sigarenfabriekarbei der aan de cholera bezweek. Wanneer het rooken, vooral van sigaretten, ech ter overdreven wordt, zijn de gevolgen daarvan ook schadelijk in dien zin, dat zij het weerstandsvermogen tegen ziek ten weer sterk verhinderen. t© Baudour Op den. steenweg waren de leerlingen eener school voor juffrouwen, onder het toezicht van twee meesteressen, op wan del. Een automobiel kwam op zeker oogenblik aangereden en de geleider, die de kinderen jiemerkte, trompte. De onderwijzeressen deden de kinde ren op den zijweg gaan, maar een der leerlingen die ten achter was gebleven) wilde te laat hare vriendinnetjes ver voegen, en liep de straat over. De geleider der auto gaf eene zwen king, waardoor hij rechts reed, 'doch daardoor kwam hij terecht in de groep kinderen, waarna de automobiel in een gracht rolde. De hoeren die 'daar 'dichtbij werkzaam waren, snelden ter hulp en vonden twee kinderen doodelijk gekwetst en wier toestand hopeloos fs. Vier andere kinde ren werden ook gewond. Wat de autovoerder betreft deze werd met ingedrukte borst van onder de ver- brrizelde automobiel gehaald. Het parket is ter plaats geweest. FRANKRIJK Eeno zelfmoord. Zaterdag pleegde een 28-jarig handelsbediende, de ge naamde Karl Bermann, wonende in de rue de Danrémont, te Parijs, zelfmoord in zijne kamer. Wanneer men hem ter hulp snelde had hij reeds opgehouden te leven. De wanhopige had zich kogels door hoofd en hart gejaagd. Eene ziekenverpleegster sterft aan een ziekenbed. Over eenige dagen, had de genaamde Boudon, rentenier, wonende op den Boulevard Beaumar- chais, eene ziekenverpleegster, Cloth. Hery, 56 jaar, te zijnent ontvangen om hem te verzorgen. In de voorlaatste nacht ontwaakte de heer Boudon en vroeg om medecijnen. Daar de verpleegster geen antwoord gaf op het herhaald roepen van den zieke, richtte deze zich op. Hij zag dat de arme vrouw geen teekeu van leven meer gaf. De policiekommissaris Lévy, werd ver wittigd en kwam spoedig met een dok ter ter plaats, die vaststelde dat Mevr. Hery aan eene aderverstopping bezwe ken was. Zware beschuldiging tegen een lee^ raar. Eene bekentenis. Twee jonge lieden boden zich Vrijdag avond in het policiekommissariaat. van Plaisance aan, waar zij verklaarden dat een lee- raar hun had voorgesteld, mits eene som geld, eene oude dame te vermoorden. Hoewel besloten de daad niet uit te voe ren, aanvaardden de beide jongelingen 't geld en gingen de policie waarschu wen. De leeraar, te Clamat wonend, werd ondervraagd. Hij herkende aan twee jongelingen te hebben voorgesteld, zijn schoonmoeder en eene vriendin dezer te dooden. Hij had daartoe 200 frank aan bedoelde jongelingen gegeven. De lee raar heeft aan den policiekommissaris verklaard 3a t Hij, 't leven moerle dat zijn schoonmoeder, hem aandeed, hij had gedacht dat hare dood eene ware verlos sing voor hem zou wezen. Hij werd in vrijheid gelaten, daar de misdaad geen begin van uitvoering had gekregen en elke vervolging dientengevolge onmo gelijk is. Eeno dertienjarige misdadigster. In een dorpje bij Dijon, werd het der tienjarig meisje Tourny, Aangehouden, om in de laatste dagen verscheidene misdaden begaan te bobben. Zij pleegde verscheidene diefstallen en stak eene schuur in brand.Tevens wordt zij nog van andere booze daden ver dacht. Een oude rentenierster vermoord. De 68-jarige rentenierster, weduwe Ma- guier leefde alleen in een burgershuis te Amiens, en ontving enkel haar zoon, die in de omstreken woonde. Toen de werkvrouw heden morgend in het huis der rentenierster kwam, vond zij haar lijk in de huisgang. Het lichaam was stevig gebonden, en de ongelukkige had eene prop in den mond. Het onderzoek wees dra uit, 'dat 3e arme vrouw door een bandiet was ver wurgd geworden, op het bogenblik dat zij haar avondmaal nam. Diefstal >ras de drijfveer tob de misdaad. DUITSCHLAND Eens geheimzinnige zaak. Zater dag heeft men den oud-griffier Kike- buscli, van Auberschoeneweide, nabij Berlijn, aangehouden, daar hij verdacht wordt zijne drie kinderen, kort na hun ne geboorte, vergiftigd te hébben. Op bevel van den prokureur-generaal heeft men het lijkje van het jongste kind ont graven. De wetsdokters hebben er spo ren van arseniek in ontdekt. De twee andere lijken zullen ook ontgraven wor den. Aanhouding van anarchisten. Uit Keulen deelt men mede dat men er ein delijk in gelukt is de anarchisten aan te houden die sinds maanden reeds vlug schriften Oorlog aan den oorlog uit deelden, en die steeds aan de opsporin gen der policie wisten te ontsnappen. Te Düsseldorf komt men den Zwit- serschen anarchist, N. Doellinger, aan te houden die wegens anarchisten be- toogen opgezocht werd. De automobieldieven te Berlijn. Vier stoutmoedige kerels stolen een au tomobiel, toehoorende aan een Ber- lijnsch geneesheer. De schurken die in volle vaart wegvluchtten botsten in de Kantstrasse tegen een bronzen paal en wel met zulk geweld dat zij allen ten gronde geslingerd werden. Vreeselijk gewond zijn de dieven naar het hospi taal overgebracht. ENGELAND M.Asquith door stemrechtdamen aan gevallen. M. Asquith, die een uit stapje per automobiel deed nabij Stir ling, in Schotland, is door stemrecht- damen aangevallen geworden. Deze wierpen peper in het rijtuig en wilden den eersten minister met eene zweep af ranselen. De agenten die in een anderen automobiel volgden, dreven de etem- rechtdamen spoedig op de vlucht. Niet één der aanvalstera kon aangehouden worden. In den namiddag onthulde M. As quith', te Stirling, een monujnent, ter eere van Sir Henry Campbell Banner- mann opgericht. RUSLAND Do staking van Riga. De werksta kers van Riga hebben het werk herno men in het grootste gedeelte der fabrie ken. De staking duurt enkel voort in twee werkhuizen. Eeno proef tot mobilisatie in Turke stan. Men bericht officieel dat een bevel tot eene proef van mobilisatie komt gegeven te worden in de distrik- ten Skeboler, Kokan, Narnangam, An- drishan en Oscli, der provincie Fergha na. RUMENIË De cholera. Luidens de laatste sta tistieken telt men het gansche land door nog 80 choleragevallen. ITALIË Eeno belangrijke aanhouding. De Tribuna deelt mede dat de policie te Roverdo een genaamde Frans Bonati komt aan te houden.Hij wordt verdacht een anarchist te zijn, aangesloten aan eene machtige Italiaansche vereeniging die hem zou gelast hebben, een aanslag op het leven van keizei Frunz-Jozef te beproeven Die aanslag zou begrepen zijn in eene heele reeks samenzweeringen tegen sou- vereinen. Anderzijds wordt aangenomen, dat het hier eene eenvoudige uitviüdiug zou gelden, Haar aï de inlichtingen aangaan de deze zaak geput weiden uit naam- looze aanklachten. SPANJE Bewogen betoogingUit Saragos- 8a meldt men dat, op het einde eener ra- dikale meeting, in het Volkshuis gehou den, de betoogers de stad doortrokken; onder het geroep Weg met Maura Wanneer de betoogers aan de bureelea van het dagblad El Opinion kwamen verbrijzelden zij de deuren en venster ruiten. Talrijke revolverschoten werden, gelost. Een kogel drong tot in de redact tiezaal door, maar wondde gelukkiglijk' niemand. De policie heeft drie betoogers aangehouden. De werkstaking van tfen Rio-Tinto. Een put in brand gestoken. Me» bericht uit Huelva, dat de werkstaker! van den Rio-Tinto den put Alicia in brand hebben gestoken. Het vuur. breidde zich snel uit en de put is ge heel verwoest. PORTUGAAL Overstroomingen. Stortregen! nebben de Taag op onrustwekkend# wijze doen stijgen. De overstroomingen nemen eene bedenkelijke uitbreiding, en zetten reeds de landerijen van San taren en Almerim onder. Men moet zich' van bootjes bedienen voor de reddings werken. MAROKKO In Fransch-Marokko. De Fransche minister van koloniën heeft van den gouverneur van Westelijk-Afrika een snelbericht ontvangen, aangaande het incident van Boutilis. Het telegram zegt dat dë Fransche troepen 18 soldaten-in boorlingen verloren maar dat geen en kel Europeaan getroffen is. De rezzow, die door kapitein Mangeot achterna ge zet werd, kou te Oof-foun ingehaald! worden en werd er totaal vernield. Dat Franschen bemachtigden 600 paarden, 15 geweeren en allen mond- en schiet voorraad. De kolom verloor slechts e.e» inboorling en een herder, In Spaansch-Marokko. Een Korpo raal en zes soldaten, die aan de rivier Beni-Mesala linnen waschten, zijn door, de Marokkanen aangevallen geworden» Een detachement werd onmiddellijk op de aanvallers uigezonden. MEXICO De Federalen meester van Monterrey. De federale troepen zijn te Monter rey aangekomen en hebben de opstan delingen verslagen, die de stad geduren de verscheidene dagen aanvielen. De omwentelaars hebben groote schade aangericht aan de spoorbaan en het spoor wcgmaterieel. Barbaarschheid. Een snelbericlitf uit St-Louis (Potosi) zegt dat de opstan delingen 50 policieagenten te paard ge vangen genomen hebben en hen aller hande folteringen deden verduren. 47j onder hen zijn gedood geworden. In Albanië. Te Belgrado loopt het gerucht dat de Albaneezen zich op de grens in de streef van Diakova-Prizrend in sterk getal verzamelen. De grens van Zuid-Albanlë. De Pester Lloyd verneemt uit Weenen, en dan nog uit vaste bron, 'dat Oostenrijk-Hongarië en Italië in de» laatsten tijd aan de groote mogendhe den laten weten hebben, dat zij liet noo- dig achten de bepalingen van het Lon- dener traktaat aangaande 3e begrenzing van Zuid-Albanië, voor 30 November: zouden uitgevoerd worden. De betrekkingen tusschen Bulgaren en Grieken. De gouvernementsbladen van Sofia verklaren dat het kabinet van Sofia met eene tusschenkomst instemt ten eind© de diplomatische betrekkingen tussclien beide landen te herstellen, op voorwaar de dat Griekenland paal en perk stelt aan de vervolgingen der Bulgaren in het nieuw overwonnen grondgebied, en de Bulgaarsclie soldaten te Salonika ge vangen gehouden, in vrijheid stelt. Bul- garië eischt ook het herstellen van het douanen- en scheepsvaartregiem dat voor den oorlog in gebruik was. De Grieksch-Turksshe onderhap/itelingen. Lnidens inlichtingen uit officieel© Turksclie bron werden er naar de Turk- sche afgevaardigden te Athencn nog geene inlichtingen gezonden, aangaan de de ziouswiize van Turkije in de kwes tie der artikelen van het vredestraktaat. Te Constantiuopel is men van oordeei dat Maandag de onderhandelingen zul len kunnen hernomen worden.

De Volksstem | 1913 | | pagina 1