De Vlamingen in het Walenland T EEN EN 'T ANDER Een huis ingestort De bandieterij m Vilvoorde Buitenland iAD Stoutmoedige bandieterij te Watermael-Boschvoorde Twintigste jaargang n' 5 2 CENTIEMEN HEX NUMMER Woensdag 7 Januari 1314 «57 r ABONNEMENTEN! Tos maanden 4 (ranken. Een jaar G (ranken, Inschrijving in alle postbureelen van het land. r UIT6WF, 4 8. 's iiids «fce» V UITGAAF. 7 u. 's itotiis A Pour tout® la puhlicitó coir.merciale et financier® du journal, s'ndrosscr ©xclusivement a l'Ajreuce Réclame Godt®, 2, Place de Ia Bourse, Bruxolle®. BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST GOOTS, Beursplaate. 2 I S, Kerkatraot, Telefoon A 329» I Telefoon 114 Bestuurder: J. Van Nuffel-De Qendt. AANKONDIGINGEN! El. aank. fl tot 4 kl. re».) fr. 0 80 8* blad*, (de regel) Ir. 1.00 4* bladx. (de regel fr. 0,30 Financ. aanuon. (per regel) fr. 2,00 Ir. 1.00 Sport (por regel) Gemengd nieuws perregel)Ir. 2,0® Recht, horstoll. (per regel) (r. 2,00 Overlijden (per regel) (r. 2,0® Commerciale en financieele aaDkondigiugen zich uilsluitelyk to wenden: Agenco Réclame Godts, 2, Boursplaats, Brussel. Velo Vlamingen aanzien het Walen land als een aardscli paradijs. Zij heb ben hooren sproken van de hooge dag- loonen, welke men er betaalt. Men wint er gold met hoopen en bijgevolg geniet men er woelde en geluk. Doch do ondervinding hoeft bewezen, dat men er niet do gedroomde welvaart vindt, welke men er boopte te genie ten. Vele eenvoudige Vlanmscko huis gezinnon zijn naar he! Walenland ver- trokkon, naar do kolenputten zooals zij zegden, orn er hot geluk on wel stand to vinden. Zij komen daar binnengevallen, zonder te wetan van waar ot waarheen, onbekend met de taaien de gebruiken, bereid om zich over la leveren aan don eersten den besten, welke hen vriendelijk aanspreekt. Al to dikwijls vallon zij daar in de bandon van slechto makkers, welke hsn van do Icork aftrekken on hen vol pompen van socialistische godachtan, van ontevredenheid en goddeloosheid. Meest al do Vlamingen, wanneer zij in het Walenland komen, zijn be zield met do besto gevoelens. Zij wil len aldaar doen zooals zij to huis do den Alle Zondagen naar de kerk gaan en op tijd hunne kristelijke plich ten vervullen. Do ;verlatenheid, do verleiding, het menscheüjk opzicht .011 bat voorbeeld van don groeten hoop, doel hou wol- haast in den dionst van God verflau wen on zij eindigen mot den weg naar do. kerk, wolhaast te vergeten. Zij moeten van 't. begin af, van zoo haast zij zichin 't Walenland vestigen, persoonlijk aangetrokken worden anders zijn zij geheel en gansch ver loren. In do laatste jaren zijn nr verschil lende werken tot Eland gekomen, om dien droevigen toestand te verhelpen. In de nijverige streken van Luik en Charleroi, alwaar er zeer vele Vla mingen zijn, is er het Werk der Vla mingen ingericht. Ruime lokalen zijn er gebouwd alwaar de Vlamingen alle Zondagen vergaderen. Daar knnnen zij met bet volk van hunne geboortestreek een hertelijk woord in bunne eigene taal wisselen. Daar vinden zij in vreugd en deugd een geest- en hartverkwikkend verzet op hetwelk zij, na het zwoegen eener gansche week, volkomen recht heb ben. Nog andere inrichtingen tot hot vor (ledigen en bovoordeeligen van de tijdelijke belangen der Vlamingen, zijn aidaar, dank aan de katholieke liefda digheid, lot stand gekomen. To Montignies-sur-Sambro, is een komitoit gesticht dat gelast is aan de nieuw aangekomene famiiitin werk te bezorgen. Indien bet komiteit by tijds verwit tigd wordt, bezorgt bet zelfs aan de uitwijkelingen eena behoorlijke wo ning. Het is dus van het allergrootste be lang voor de Vlamingen welko zicb in de Walenstreek vestigen, in betrek gesteld te worden met bovengemeld komiteit. Velen, onwetend aangaande dit punt, komen ginder aan cn vallen in slechte banden. Vocraleerdo led9n van het Komitoit er kennis van hebben, dat er in dien ontzaglijken biënkorf een Vlaamscho zwerver zich beeft neergezet, is hot dikwijls al te laat. De leden van bot komiteit zetten zicb aanstonds aar. het werk om den niouwgekomen Vlaming op te zooken; vooraleer zij bij den man geraken, heeft deze reeds aan vergif tigde bloemen gezogen en is bij reeds bij bet socialistisch leger ingelijfd. Daarom verzoeken wij allo onze vrienden, ons eene belpendo hand te reiken, om krachtdadig aan de goede zaak mede te werken. Van zoohaast zij personen of fami- Iiën kennen, welko voornemens zijn naar het Walenland te trekken, moe ten zij trachten, met vriendschap en bescheidenheid, -bet adres te bokoinen der plaats, waar de uitwijkeling zin nens is zich te gaan vestigen. Dit adresschrijve men op eene post kaart van 5 centiemen en man stuure aan het komitoit van het Werk der Vlamingen, van de streek alwaar de bestemmingsplaats deal van maakt. Als men de juiste plaats niet kan aanduiden, waar den Vlaming naartoe trekt, schrijve men toch don naam on familienaam van den uitwijkeling,met de plaats vanwaar hij herkomstig is, en men zonde dit adres naar het een of ander komiteit, van het Werk der Vlamingen, waar men denkt dat de persoon naartoe getrokkon is. Het is maar eenen onkost van 5 centiemen en dit is tocb niet teveel om een uitmuntend goed werk te plegen. Ziehier twee adressen 1° Werk dor Vlamingen, Minder broedersklooster, Haspengouwstraat, Luik. 2® Miuderbroederskloostor, Monti- gnies-sur-SambreCharleroi. Voor tSo landverhuizers Dooi oeiio onlangs toegezonden modeiloeliiig heeft hot Belgisch Ucnsulaat te New-York, de aandacht govosligd dor Belgische uïtwij-' kelingen, op do kleine kans die er ten huldi gen dage bestaat, in do Vereenigde Staten werk te Tindon, Er wordt bestatigd dat eon groot getal werklieden,'onlangs in Amerika aangekomen verplicht geweest zijn, bij gebrek aan bezig heid, naar Europa terug lo koeren. Do Amorikaanscho nijverheid doorwor stelt dezen winter eeue krisis en er zijn vele gevallen van werkeloosheid. Een klaar be wijs van de krisi3 is het groot gelal spoor- wegwaggon8 die niet in gebruik zijn.Terwijl or in de Vereonigdo Staten van Noord- Amerika in 1912 36,000 waggons to kort waren, waren er op 15 December 1913 57,000 die niet worden gebruikt. In het Vatifeaan Kardinaal Gasselta- bisschop van Frascati, secretaris van de Congregatie der Bijboistudie, is door Z. H. Paus Pius X benoemd tot bibliothe caris vah het Valikaan, in vervanging van kardinaal Rampolla. Twee zonen van keizer Wilhelm te SrusseS. De prinsen Eitol Fredorik en Adalbert, zonen van den Duitscheu keizer, incognito reizend, zijn gisteren met don sneltrein uit Keulen te Brussel aangekomen. Een bijzonder rijtuig waa aan don trein go- haakt. Do prinsen zuilen heden te Brussel verblijf houdon. Haat4 Asties'ikaansche bladen weten mee te doelen zoa cr door een bedien de dor Draadlooze Telegrafie oen photo- graphisch toestel rijn uitgevondon, dat aan den top van don mast eens vaartnigs ge hecht, de opvarenden van 't schip in do ge legenheid stelt des nachts waar to neraon wat er binnen eoti straal van verscheidene mijlen van het vaartuig gebeurt. De aanvaringen met schepen of ijsbergen zouden daardoor vermeden kunnen worden. Het toestel zal aan het ministerie van Zee wezen te Washington door deskundigen worden onderzocht. Tegen de sjioopwegongeva! len. Het beheer dor spoorwegon zal in alle statiën plakbrieven doen uithangen van den volgendon inhoud Zich immer met stiptheid godragen aan de ordevoorschriften nopens de ongevallen, na melijk 1. Zich niet to vor buiten ©enen in gang zijnden troin buigen. 2. Bij hot dienstwerk wel acht nemen op do treiuen in gang op d» naburige spoorlij neu. 3. Bij bet aanhaken der waggons zijne eigene veiligheid in aobt nemen. 4. Bij het naderen van aeuaa trein, op tijd de baan verlaten en niet op de nevenliggende sporen blijven staan.. 5. Zich nooit zondor noodzakelijkheid op eene spoorbaan ophouden. 6. Bij het overgaan van wissels, wol op- letton van er niet mol do hielen der schoenen in to haperen. 7. Vooraleer een spoor over te gaan eerst links zien en daarna rechts. 8. Bij het overstappen der sporen wel acht nemen op de .treinen die naderen of de ingangxijndo rijen wagons. 9. Bij het overstappen der sporen dabbel voorzichtig zijn wanneer men tusschen twee rijtuigon moet doorgaan, 10. Nooit over do sporen gaan seffens achter eenen inganglijnden of stilstaanden trein. De waarboryenwet in Italië. Rome. De dagbladen van de incest uitoenloopende richting, van af de Tribuna tot de Messagero, bespreken do gedachten door do Fransche dagbladen ontwikkeld, ra kende do internationalisatie van do waar- borgenwet en de kiezing, in hot volgende Conclaaf van oenen Paus die niet Italiaan zou zijn, De Messagero verklaart dat zoowol de eene als de andere veronderstelling onverwezen- lijkhaar is. Het blad boschuldigt zekere Ilaliaansche liberale katholioken z ch gunstig te verkla ren aan do kitting van oen vreoradon Paus, in do hoop dat zulke do toenadering tusschen Italië on don II. Stool zou bevorderen. tfpouwenpersoneel op onze spoorwegen. Zaterdag is op do internationale treinen, die over België rijden eono eerste proofnemiug gedaan met dienst- vrouwon, een soort van Slctcardinnen. Dczo vrouwcu worden door do reizigors van het sohoono geslacht gebruikt als kamer vrouwen on oppa8ters voor de kinderen. Zij hebben bovendien voor opdracht do toiletlo- kaalijes op de treinen win te houden. Zij dragea een zwart kleed met witten voor schoot en oon klein wit kapje en hebben een armband met hot opschrift Service-Dienst* t© Brussel Maandag op het middaguur, werd in eon huis der Marcqstraat, eene bandieterij ge pleegd, welke van verregaande aloutraoe- dighoid getuigt. lu het huis nr 7 der gemelde straat, woont eene onde rentenierster, Mev. Bortha Bo- dart, gausch alleen. Maandag rond den raiddag, werd aan hare woning gebeld. De renten ierster ging ope- non en bevond zich tegenover een persoon die eene klak van den gasdionst droeg. Hij zegde dat hij kwam om den gasmeter op te nemen. De rentenierster liet hem binnentreden. Pas was de deur achter hem gesloton, of do kerel trok een revolver en bedreigde er de rentenierster mede. Daarbij eifolite hij dat de vrouw hem onniiddolijkal baar geld raoost overhandigen. Moer dood dan levend.leidde de rentenier- ster den man in hare eetplaats en opende er haren goldkoffer. De bandiet maakte er zioh meestor van eene som van 800 frank en van een pak obligatiën. Na nogmaals Mev. Bodart bedreigd to hebben, haar te zullen dooden, indien zij dierf roepen, nam do schurk de vlucht. Eonige minuten lator toen de rentenierster van haren schrik bekomen was, ging zij hare lotgóvallen nan do buurt vertellen. On middellijk word alarm gegeven, doch 't was te Iaat. De stoutmoedige bandiet was reeds lang verdwenen. Een doocfe. Verscheidene gekwetsten. Ziehier eenige nadere bijzonderheden over het ergo ongeluk, dat wij gisteren onder onze laatale tijdingen reeds modedeelden. In de Archiorenstraat was mon bezig twee huizon to houwen. Do huizen, die slechts een verdiep haddon, waren bijna onder dak. Maandag morgend, rond 10 1/2 ore, deed zich plotselings oon vrecselijk gekraak hoo- ron en oon dor huizen stortte in. Twee werk lieden die op het dak zaten, vader en zoon Van Humbeeck, sprongen naar henedon on ontkwamen het hoolhuids. Ongelukkiger was het echter gesteld, mot do werklieden die zich in do huizen bcvondon. Eon hunner, de38jarige Henri Do Vleosch- houwor, die zich op liet gelijkvloers bevond, werd in de koldering geslingerd on kreeg een© ovorgroolo massa bouwmatorialen op het lijf. Drie andore werkliedon, die op liet verdiep aan den arbeid waren, werden ook onder de puinon bedolven. De twoe goredden, geholpen door eenige gebaren on spoedig daarna door vakmannon, zetten zich spoedig aan't werk om de slacht offers op te zoekon. Weldra vond men den ondernomer, oon genaamde Van Antwerpen. De man had eon heen gebroken en erge inwendige kneuzin gen. Dan voud men don metser Van den Broeck. Dozo is gewond over lieel het lichaam en klaagt ook van inwendige pijnen. De derde, Andró Gillen had ook inwendige verwondingen. Hol duurde ruirn drie uren, vooraleor men het vierde slachtoffer, Henri Da Vleesch- houwer, kon bereiken. Do arme man had reeds opgehouden te leven. Hij was de borst ingedrukt en zal waarschijnlijk op den slag gedood gewor den zijn. Het lijk is naar het doodonhuis overge bracht. Wat de gekwetsten botroft, deze wer den na verzorzing, op hun verzoek naar hunne woning gevoerd. Het parket is tor plaats geweest, vergo- Z8ld van exporten, om hot ondorzook te doen. Het ongeluk kan veroorzaakt eijn door den hevigon stormwind cn ook door het ge- dommol bij hot voorhijrijdeu der treinen. Do spoorbaan Brussel Namen loopt juist naast de huizen. Daar het tweede huis ook dreigt in te stor ten, zijn maatregolon genomen, om nieuwe ongelukkon to voorkomen. Een chauffeur aangevallen door twee ban dieten. Eene aanhouding. Wij hebben gemeld, dat in den nacht van 21 tot 22 December, twee bandieten in do Vilvoordalaan gepoogd haddon den taxi chauffeur Pottier, te vermoorden, door hom verscheidene hamerslagon toe te brengen. Ongetwijfeld was het doel der bandieten geweest, hun slachtoffer uit te plunderen, en er dan mot don auto van door te gaan, doch, de chauffeur had zijn rijtuig legen don kant der baan gestuurd waardoor het stilviel. Op hetzelfde oogenbiik kwam' ook in te genovergestelde richting eon automobiel aan, en de twee bandieten, vreorende ver rast te worden, namon de vlucht, tor plaats een hoed achterlatende. Dank aan dezen hoed waren de twoe ban dieten weldra gekend. Hot waren de ge- naamden Richard Taes, bijgenaamd De Vosse en Jozef Roland, twee go wezen chauffeurs. Ondanks alle opzoekingen, kon de policie er evenwel niet in gelukken de tweo bandioten te vangen. 't Is slechts Maandag morgend, dat een der kerels in de val liep. De policie had vernomen, fdat Taes nog al veel in eene herborg der O. L. Vrouwstraat, tc Schaarbeek, ging. Man bealoot dus dal huis te bo walton. Maandag morgend werd Taes gevat, toen hij het huis wilde binnentroden. Hij werd onmiddellijk ondor goed geleide naar het policiebureol overgebracht en later ter beschikking van den prokureur dos ko- nings gestold. Taes loochont voor iets in do zaak der bandieterij gemengd to zijn geweest. FRANKRIJK Hoteidievan aangehouden Op 3 Deo laatstleden werd ten nadeele eener rijke Amerikaansche juffor Dahlyzen, die in oen hotel der Mac Mahonslraat, te Parijs was afgestapt eene belangrijke diefstal gepleegd. Men vernam spoedig dat de kamergobuur van hot slachtoffer verdwenen was. Do kerel had zich doen inschrijven onder dei naam van Wilson. De policie inspeoteur M.Donald golukte or in de waro identiteit to ontdekken, do dief heet Otto Schmidt en is 30 jaar oud. Verleien Zaterdag deod do hoteleigenaar een zijner oud-bedienden aanhouden. Deze zekeren Wilhelm Pude, maakte al zijne medoplichtigen hekend Otto Schmidt, Josef Kassier onlzaak Sagel allon Duitschers on wonende inde Simon le Francstraat. Zij worden aangehouden. Schmidt werd ontdekt in een liotel van de Carnotlaan, op het oogenbiik zelf dat hij hot beproeven ging de vrouw van een ministersecrelaris uit te plunderen. Otto Schmidt is een gevaarlijke interna tionalen dief, die mot zijue medeplichtigen zijne slachtoffers zocht le Brussel, Frankfort Nizza en Parijs. Hel wassen der Maae Ten gevolge vati het smelten van don sneeuw die in destreek van Charloville gevallen is, ii do Maas reed* 40 centimeters geklommen. Dubbele verstikking Maandag heeft men in nummer 1 der Ivryslraat, to Parijs, de lijken gevonden van Antoine Borde, 32 jsar oud, tranihediende on zijner vrouw, ge boren Louise Schneider, 25 jaar oud. Het overlijdon klimt op tot den 2 Januari en werd veroorzaakt door de gasuitsvasemingea van eene kachel die niet goed trok. DUITSCHLAND Brand In eene mijn. Maandag is brand ontstaan in oene gaanderij der mijn Voll» mund, nabij Hernein Westfalen. Vijf werk» lieden vielen in bezwijming. Een banner if bezweken. Do anderen kouden na langdurigs zorgen terug bijgebracht worden. Zij worden in hot hospitaal verzorgd en hun toestand is zeer onrustwekkend. De legeroefenlngen, Luidens de Ga» zette de Francfort sollen de keizerlijke legeroefeninge i dit jaar iti de streek van Kassei gedaan worden. Saverne zonder garnizoen.—Uit Straats burg wordt gemeld dat Saverne gedurende 18 maanden zonder garnizoen zal blijven. De eiechte behandelingen in het leger, Men bericht dat do militaire bevelhebber van Straatsburg oene klacht heeft neergelegd tegen de Zaberner Anzeiger wegens eoa artikel in dit blad verschenen,over de slechte behandelingen dio de soldaten vanwego den luitenant von Forstner en den sergeant IIo£- lich, te verduron hadden. ENGELAND De werkstaking te Leeds. Een groot getal schoolkinderen van Leeds, hobbea Maandag, met de goedkeuring hunner ouders, do werkstakers vervoegd. De stakers wille», door hunne houding, zich verzetten togen do manier van handolon van M. James Graham, de plaatselijke vertegenwoordiger van het ondorwijsbestuur, die do vergadering bij woonde, der munioipale kommissie der sta* king en er berichten voorlas tegen de belan gen der stakers. De schoolkinderenn dio nog de scholen be zoeken worden bedreigdlot hiertoe ejjtt echter nog geene wanorden aan te stippen. Een gedeelte dor spoorwegbedienden van Leeds weigeren de koopwaren te verhande len die tot de eene of andere der municipal® diensten bestemd zijn. RU8LAND Eene Antlduitsche Nota De Novoie Vremia na den toestand onderzocht te heh- ben van Rusland van af 1813 tot 1913 on op het gevaar te hebben gewezen van de ekono- mische indringing van Duitschland, besluit tot het volgende Hel wordt tijd aan do pangermanischo gedachte de voor ons zo® natuurlijkepanslavisohe,tegenover ta stelle». Wij moeten uit al onze macht trachten bet Balkaansche verbond te horvormen, on ia betrekking te komen mot de Slavische State® uit do Balkanen. Wij moeten ons als bijzonderste dool ia onze buitenlandsche politiek voorstellen don Germaanschen kring door to broken die on« insluit en Rusland, en gausch de Slavischso wereld met noodlottige gevolgon bodreigt. TURKIJE De hervormingen in Anatollë To Goa* jstantinopol worden de onderhandelingen voortgezet tusschen de Porte met het Russische en Duilacbe gezantschap aangaan de do in te voeren hervormingen in Anatoli®. De grootmachten zullen eene lijst voorleg gen motalgemeenoopzichters welke zuüoa gekozen zijn onder de onzijdige Staten. De Porte zal uit deze lijst kiezen. Er blijft slechts nog een punt op te lossen, namelijk welke middelen zouden dienon aangeweu4 te worden indion do Porie do aangevraagd» hervormingen niet zou ten uitvoer willo® brengen. Verklaringen van Enver Pacha En var Pacha, de nieuwe minister van Oorlog hooft verklaard, uit gehoorzaamheid aan dca Sultan en uit Vaderlandsliefde de portefeuil le van Oorlog aanvaard te hebben. Hij zegde verder vertroawen te hebbel® in bet welgeiukken der militaire zending. Ik zal den dienststaat onderzoeken dor hoogera officieren en aan den ministerraad een ba» paald ontwerp tot herinrichting voorleggen. Dit beteekent geenszins dut hot Turksok ontwerp strijdlustig is, maar Turkyö most inrichten, wat men overeengekomen is t® noemen, de gewapende vrede. BULCARIË Militaire toebereidselen De brief wif% selaar der Politik» le Sofi» meldt aaa zijn dagblad to Belgrado, dal het Bulgnarsck ministerie van Oorlog in het gansche land da militaire toeberw'dselou verhaast. Tijdens da zes laatsto maanden is Bulgaria erin gelukt bijna al zijne arsonalon in te riohton dl® tijdens de tweo lantsto oorlogen uitgepift werden. Buiten de 200 diitend geweien ik

De Volksstem | 1914 | | pagina 1