Geheim! Veropenbaart u Legernieuws Sta vast in 1914 LOD. DE VOCHT IN ST. JOZEFSGOLLEGE, TE AALST VAN ALLES WAT ii EN 18 JAN. 1914 Zijt go daar I... Ik ging fcaast zeggea Zijt go daar reeds veer1... Doch neon Go zijt hetzelfde niet... Ge gelijkt op malkaar, als do grenspalen van eentonige wegen; maar wanneer ik van naderbij bekijk, zie ik dat het laatste nummer veranderd i.3. Dat beteeken!:Ik ben een jaar ouder... Ik kom eeno bladzijde om te slagen... Ik bon wederom een tred naderhot strand gekomen. En welk strand bespoeld door een stilstaando on dood water, dat nooit vertelde wat er gebeurt met degenen, welke het verslint. r i Do oude volkeren, onder den indruk dor stilzwijgendheid van het hiernakomende, hebben op den rand der woestijn, een groote sphinx o£ raadselachtig steenen beeld gebei- told, dat do stille oneindigheid beschouwt. Barlholomé, oen gekende beeldhouwer, heeft op hot parijsche kerkhof van Pèro- Lachaise hetzelfde denkbeeld trachten weor te goven paar aan paar komen de menschea naar eer.e pekzwarto holte, wringen de han den voor dio afschrikwekkende geheimen, en treden ondanks binnen, omdat oene bo- vaamenschelijke kracht ze vooruitduwt. Arme klcino zinnebeelden van rdo onge- moene vrees, welko spijts bekonlenis of loo chening, hot mouschdom gevoelt en onder vindt Dij zokere zomoravondensop het zeestrand bobt go het verre ruischon en klotsen der gToote wateren waargenomen Op dezen oogénblUc luislort naar don golf slag des menschdoms, die met zijn ganscho gewicht in den oceaan der tijden neerploft. Die baar bevat van alios.... kostbare nietige levenspaarlen en slijk.... angst- kreton en verlossingsgezangen. Er zijn kinderen bij, die [slechts één dag op do wereld doorbrachten en die ver trekken mot den hemel in hunne blauwe oogjes, net als de raadeliefjos aan den oever der stroomen, woltco door eone enkele lief kozing der golfjes worden meegetrokken. Er zijn mannen bij, wier vol wonder wel geleek aan do neerstorting van een eik bij stormweer. Er zijn gelukkigen bij, dio het uur van scheiden als een genade op beide knieën heb ben afgesmeekt. Er zijn beminden bij, die roet voor voot, van den eonen geneesheer naar den andere, zich hebben verdedigd n neen, hot is niet mogelijk dat zij sterve En ze stierf terwijl men doze woorden sprak. Er zijn nog anderen die mm mot do schouders naar 't graf heeft gestooton p Groote lafaard herbaalde ioderen dag, een boos wijf aan haar oud goworden man, zult ge dus den mood niet hebben om in 't kanaal le springen En op zekeren avond, wanneer zij hem woester dan naar gewoonte, het stuk brood had uit do hand getrokken dat zijn tauden- loozen mond poogde te verbreken, stond de oudo werker op, ging zijnen gang langs do bekende straat, kwam langs de rampspoe- digo kaai en liet zicli vallen iu hot akelige zwarte water. Er zijn er andore... Doch er zou oindo aankomen t t* En de zware baar is nauwelijks node'ge ploft, of zonder een oogenblik vertoeving, komt reeds eeno andere aangerold... 1914 staat op om Godes werk te doen... hetzelfde eentonige en schrikkelijk werk, da! reeds van het begin der tijden gedaan werd. Wat zoudt ge zijn, jaar dat begonnen is Voert ge geluk of ongeluk mee Wie onzer zult ge uitkiezen Wie uit onze armen rukken Welke oogen doen woonen Welke herten zult ge broken Spreek toch, o sphinx, o geheim met uwe verzegelde lippen Gij die alles weet en kent... Gij moot voorzeker achter uw onbo- weeglijk gelaat wel glimlachen, als gij onzen ban gen volzin afluistertIk toensch u een gelukkig jaar l - Gelukkig jaart Indien we moesten weten! Doch, men heeft oen voorgevoel. Er weegt zwaarmoedigheid op de jeugd van dezen dag, als een sluier op het aange zicht van een kind. Instinklmatig luistert men, doch men luistert indien men de roep stem des ondergauge nog niet hoort en men kijkt rond zich been om zijne sohatten be scherming bij te zetten... Doch meu heeft schoon voorzorgen te ne men, doktoors uit le kiezen, de weienschap •n 't fortuin ter bulp te roepen, men kan slechts het verval voor eouige ongelukkige oogenblikken doen wachten..eeno nietig heid feusschen de eeuwen van 't verleden en van de toekomst. Want alles rondom mi; is in beweging..» AUos drijft uaar het onbekende en wordt bevingen door diepen, onwoerstaatibaron drang die heenvoert naar de kille ijsbank, waar de mcnschaeid to weonon zit, de oogen gericht naar don onvermijdclijken schrik dio voor de deur staat. En indien ik de oogon van dat schouwspel afkeer»... en mij zelve bekijko... dan vind ik hem in mij terug, dion onweerstaanbare» drang... Mijne baren gijn grijs geworden... rimpels iiggea reeds in mijn voorhoofd, mijne oogen zijn verflauwd... Xfi vergeofa poog ik mij vast te kleven aan een datum, stil te staan bij eeno herin nering, mij te hechten aan een vrienden- hand... bij ieder oogenblik verandert de dag- teekeuing... de herinnering verdwijnt... de vriendenhand verkoelt in de mijne Alles, zelfs do liefde is onmachtig voor do dood die hare beurt afwacht,... plechtiglijk. En wanneer ik, klein en bevond schepsel, voor het geheim van tijd en zaken, mijn ngst lucht gaf... hoorde ik eone stem in mijn binnenste mij antwoorden Gij Uleingeloovigo, waarom stelt ge al die nutteloozo vragen Herinner u Christus' woorden Geef ons heden ons dagelijksch brood... p Zelfs valt nooit eon vogel uit het lucht ruim, zonder den wil des vadors die ia de hemelen' heerscht. Wat komt hot er op aan, of ge weinig of vele jaren liior op aarde overbrengt Wat den doorslag in do eeuwige weeg schaal zal lo wege brengen zal slechts de manier zijn op dosvelke gij die jaren door bracht. En vermits ge don tijd ziet vcorbijvliegon als eene vlugge waterstraal tusschen uwe armzalige vingeren, neig u heen over liem als over een gouden stroom, opdat gij geen enkel der kostbare tijddeoltjes moget ver liezen. Benuttig iedoron dag... elke uur... ieder minuut van 'tuurt... herinner u dat een heldhaftige heilige do belofte deed nooit of nooit tijd te vorliezen. Verdedig dien tijd tegen do ontribarc glimlachende dieven, welko hem u stand vastig zouden ontstelon om hem te verdrin ken in hot nietige van hun droef leven... I I* Én dan, zonder vroes treed do toekomst te gemoet De dag van morgen zal wol bevallen aan hen, die hem zullen voorbereid hebben. Want op Gods akker brengen do zomers altijd troost voor do vermoeienissen der win ters Heer go schonkt mij twintig jaar, der tig, zestig... ziehier mijn werk De onduidelijke schots van een kind..? De frissche watorverfschilderij van een jong meisje Do afgewerkte schilderij van den man...? Het volledig on verdiept stuk van don grijsaard, wien het penseel uit de verlamde handen is gevallen..? Watgeoft liet er aan als 't werk maar treffelijk is als de eeuwige kunstenaar er slechts eenigo zijner goddelijke trekken ii terug vind. 1914 is niets door zich zelf. Het zal zijn wat gij er zult van maken. Goede werker, de klomp ligt voor u... Aan 't werk 't is voor uw onsterfelijk werk... Van morgen..van heden af..., grijp uwen hamer vast en mot Gods genade, de oogen op hot meesterstuk gorioht, doot het goede, het sclioone, het ware uitspringen tot in de eeuwigheid. (naar P. l'Ermite.). DE VOLKSSTEM Sta vast, o mensch, in 't strijden, hopen, zwoegen Van 's levens zwaren last. En, is "t vaak droovig in deez' aardsche dreven. Laat u dan niet uw kracht begeven. Wees moedig en.., sta vast Sta vast-, als 's levens ruwe stormen locion, Och, zijg niet moed'loos neêr t Buig, als het graan, dat, door den wind bewogen, Zijn stengel 6cbuilcnd houdt gebogen, Maar he£ dan 't hoofd ook weer. Daar komt een tijd, die wisselt met de zangen Van weemoed en van leed Gedenk na 't loeien der orkanen, Zal 't ruischend windje een pad zicli banen. En hooien al uw leed. Iaat toch nooit de smart u overstelpen, Al is hij zwaar, uw last, Bouw op de Rots, waar alles op kan bouwen, Strijd moedig voort, blijf steeds uw God vertrou- Wees sterk, en dan sta vast tit [wen, Magoa. Dinsdag laatstleden, feest van Drijkonin- gon, greep een Kunslcoucert van vocale muziek plaats, uitgevoerd doordo Zangkapel der Kathedraal var. Antwerpen, ondor do leiding van toondichter Lot>. De Vocht. Lod. Do Vocht, ié voor ons geen onbe kende, hij kwam tot Aalst roet Pastoor Cup pong dio 't feest nu mol zijne tegenwoor- hoid vereerde. Hij genoot den grootaten bijval door liet toondichton der koren van Lucifer, in 't College opgevoerd, hij roerdo alle zielen en veroverde aller horten door de grootsche Maria Cantate. Het feest van Dinsdag heeft de faam van den jongen kun stenaar voorzeker versterkt en opgeluisterd 3 uro 3/4 de groote feestzaal ïs bomvol alle plaatsen zijn ingenomen en we wachten hoopvol naar 1 begin van 't feest. De uit voerders treden op, en midden hen de op merkelijke figuur van hun leider. Het programma bevatte vooral gewijde muziek, vordorsVlaamsche liederen uit vroe gere eeuwen en een en aüder onzer heden- daagsche toondichters. Midden do grootsto stilte vangt 't feest aan met Sanctus n van Pale3trina. Lijk oen zoele wïndeke, fluisterend korenhalmen zwelt hij weldra aan lot een wild vervoorde orkaan in 't donderende bosch Hosanna in excelsis is grootsch, machtig Bonedictus van Palestrina dezelfde liefelijk heid in den beginne, dezelfde vervooring don huldokreet Hosana. Vorbum caro van D. Lassus, slopend met nen lichten zweem van. mysterie 't is alles extase en bewondering. Volgt Pa nis Angelicum van Haller. liefdevolle veruk king om zooveel liefde van don Godmensch. Twee kleine motetten voor kinderstem men van Lod. De Vocht, D. Doctor optinne. Regina Cceli, het eorste door echt kinderlijke naïevitoit, het tweede door dansende ryth- mus mot de blijheid van alleluia en den smoekloon van Ora pro nobis, toonen dus de voelzijdigheid van De Vocht's talent. Zoowol groote kunstenaar in gewijde als in wereld lijke muziek. In Ecce quomodo Montur van Pales trina en Grucificus van Lottï, roest ons bij zonder den diop schrijvenden toon van me- dolijdon cn innig deelnomen en toch een waas van hoop en erkentelijkheid om het grootsche lijden en dood van den Zaligma ker. Het Victim® PasscWli (Gregor. zang) mot afwisselende kinder- en mannenstem men, toont ons maar al te wel hoe schoon onze kerkelijke muziek is, maar hoe zo veelal ordt verketolbuischt en zoo heel hun biddende kracht verliest. De meer wereldlijke muziek vangt aanmet een Rosaal uit do Maria-Cantate Het loven is een oceaan, eon prachtige phrase Hier is De Vocht op zijn beste in machtige voeling met don tekst die heel de Maria-Cantato zooveel bijval verwierf. Vaendel mijn broeder van VVaeirant is de klacht van den stervenden en 't troostende O denk toch steed6 aan mij. Meiliedje was 't groote suc ces van den avond, zoo lief, eenvoudig en zjo krachtig den heilgroet O Mei O Mei Groen en fleurig is do wei I n t Tweede doel vangt aan met O Bone Jean van Palestrina on Adoramus te, Waarlijk groote muziek. Gloria uit de Miesa de Angelus van L. de Vocht is bijzonder lief. 't Zijn waarlijk engelenstemmen die de Glorie zingen van 't heilbrengend kindeken. Volgt Onze Vader van P. Benoit. De groote kunstenaar ligt hier neergeknield in smoekgebod. Waarlijk, de muziek is de kunst van hot oneindige. Wees Gegroet van S. WamLaoh on Viva Maria van G. Gezelle en Tinei. Sclioone rijmen aan do Hemelkoningin. Drie Kerstliederen uit de Xnie eeuw, alle drij om to 'lieflijker, toonon ons dat het gezang steeds in eere was in Vlaanderen. Waarom boort men tegenwoordig langs straten en wegen enkel onnoozele prul en Franscho rimram? Drij Koningenlied van de Vocht, eon parollje uit Geestelijke Liodorenkrans, dat verschijnou zal in hot Januarinummer van Excelsior - Van Jesus en St Jannekeu uit de XVI0 eeuw gotongen door de twee kleinste praterkes gaf ons een gedacht van do volkspoozie van dien tijd en behaagde oen- ieder door de lieflijke melodie en toont ons nog eons dat Vlaanderen altijd gezongen heeft. Als slot Christus Vincït van de Vocht bekroonde den luisterrijken avond. Hier was do Vocht op zijn besto. Wal een ver overende kracht 1 Wat een overweldigende grootschhoid. Ja, Krislus heerscht in ons Vlaanderen, dank aan onze kristene kunste- naron en niet hot minst Lod. de Vecht» Want lijk dp E. II. Taetmas het zei in r.jjn dankwoord, zulke feesten laten nen blijven- VsranderingeH van garnizoan» Do volgende verandoringen van garnizaua don indruk in do horton, 'I non krocht xujion volgens don Mofflram voor 't leven en over 'i Katholiek Vlaande- reuland zal dit feest wezen eeu leutige adem die meer geloof oa hocger schoonheid zal doen bloeien. Ten slotte een woord van dank ean heel de zangkapel van Antwerpen en aan hunnen kréuigen leider Lod. do Vocht. Fuwvs Snikkers. Aanwerving der mannen veor de treepen der administratie {Ziekenoppassers, slachtersbakkers, maal ders, toerkliedcn der voedermagasijncn blihslager-soldeerders). De minister van Oorlog brengt tor kennis van de miliciens der lichting van 1914 en de miliciovrijwilligers die bij de troepen der administratie verlangen ingelijfd le worden en die meenon de voorwaarden en geschikt heden te vervullen, vereischt om bij" een en der diensten van dit korps gebezigd te wor don, dat zij zich moeten begeven, zonder oproeping, op de vastgestelde dagen en uren naar de hierna vermolde iurichtiugen van de iniendantie te weten A) Degenen die zich aanbieden voor den dienst der hospitaion.: naar het militair hospitaal van do hoofdplaats der provincie waar zij voor do militie ingeschreven zijn geweest, den derden of den vierden Vrijdag van Januari, tusschen 9 en 11 ure B) Degenen die zich aanbieden voor den dienst der slachterijen; naar do militaire 'achterij van de hoofdplaats der provincie waar zij voor de militie ingeschreven zijn geweest, den derden of don viorden Dinsdag rau Januari, tusschen 9 en 11 ure C) Degenen die zich aanbieden voor den dienst der bakkerijen naar de militaire bakkerij van de hoofdplaats der provincie waar zij voor de militie ingeschreven zijn geweest, don derden of vierden Woensdag van Januari, tusschen 9 en li ure D) Degenen die zich aanbieden voor don dienst der voedormagazijnen naar het voe dermagazijn van de hoofdplaats der provin cie waar zij voor de militie ingeschreven zijn geweest,den derden of vierden Zaterdag van Januari, tusschen 9 en 11 ure E) Degenen die zich aanbieden om als blikslagers of soldeerders hij de militaire fabriek van duurzame levensmiddelen ge bezigd te worden naar deze inrichting, Lozanestraat, n. 5, lo Antwerpen, den derden of den vierden Zaterdag van Januari tusschen 9 en 11 ure F) Degenen die zich aanbieden voor den dienst der militaire maalderij naar doze inrichting, Iiobokenvest (Boorasche poort), te Antwerpen, d&n dorden of den vierden Woensdag van Januari, tusschen 9 en 11 u. Deze aanvragers moeten voorzien zijn van een door het gemeentebestuur afgeleverde getuigschrift dat hunne identiteit bestatigt en hun beroep vermeldt, alsmede van eon door de policie hunner laatste vorblijfplaats afgeleverd en sedert minder dan vijftien dagen opgemaakt getuigsohrift van goed gedrag. De militaire overheid doet de kandidaten onderzoekon om zich te verzekeren of zij de voldoonde vakkennis bezitten en zendt ze dan naar hunne haardsteden terug. Degenen dezer kandidaten dio met vol doenden uitslag aan de opgelegde proef vol daan hebben, maken het veorworp uit eener rangschikking, en het is onder dezen dat de bij da troepen der administratie in to lijven mannen, volgons orde van verdiensten, ge kozen worden. Nochtans zal de voorkeur tot aanneming bij dit korps gegeven worden aan degonen der kandidaten die schriftelijk zullon toe stemmen bijkomende verplichtingen van 8 tot 4 maanden te onderteekenen, de rang schikking ten slotte geschiedende naar de orde van den duur der bijkomende diensten. Ziehier de vereischte voorwaarden op de hierna aangeduidu datums plaats hebben 13 Januari 1914 School van het 11* linie-* van Aeth naar Leuven; 20 Januari 2° bataljon van het 1" liui»é van Dondermor.de naar Aeth; 20 JanuariSchool van het 1® linie, vaa Aoth naar Dendprmondo; 27 JattcariStaf, 4* en 5° ve3tingfcataljon# mitrailleurs compagnie van het 1® linie, vaa Gent naar Aeth; 31 Januari l°afdoeling van lvet 2* artil lerie, van Beverloo naar Lier; 31 Januari Staf, 3* en 4® reserve bera den batterijen van het 2® artillerie, van Me- cbelen naar Lier. De label dor standplaats dor korpsen eu iurichtiugen ran hot loger zal dieusvolgen» gewijsigd worden. Bovendien zullen aan dia label devolger.djj wijzigingen toegebracht wordeu Onder de rubriek Regime it vesting genie hot opschrift Reservobataljont, Antwerpen (fort 6) onderstrepen. Naast bot opschrift Torpedis'en-cois» pagnie schrijven Antwerpen (Collo» Fort De Peer!), in plaats van Antwerp pon (Fort De Peerl) Onder de rubriek Inrichtingen vaa onderwijs en tegenover - Hoogeschoel- eenheden ach rij ven Luik (12°) ia plaats van Luik (14®) Onder de rubriek Infanterie aan da verwijzing het volgende toevoegen Het VPvestingbataljou van heti® linie is te Geut gekazerneord. r v ti Regimentsdepots. Aan leder infanterieregiment «al een depot toegevoegd worden, of betor, ingesteld wer den, waar de wapenuitrustingen en kledde ren der drie jongste milicieklassen zulle» bewaard blijven, in plaats van in d§ go wen» depots te berusten. Ve;*eischie Voorwaarden» A) Voor den dienst der hospitalen kun nen lezen en schrijven, het verstand en do liohaamelijke bekwaamheid hebben, vereischt om zieken en gekwetsten te verplegen B) Voor den dienst der slachtorijen bet ambacht van slachter of van slanger uitoefe nen C) Voor den dionst der bakkerijen liet ambacht van hakker uitoefenen D) Voor don dien3t der voedermagazij- nen het ambacht van maaior of al ander elijkaardig landbouworsamhacht uitoefenen en eene voldoende spierkracht bezitten om het werk dervoedermagazijnenuit te voeren* E) Voor den dienst van de fabriek van verduurzaamde levensmiddelen: liet ambacht van soldeerder of van blikslager uitoefenen F) Voor don dionst der maalderij het ambacht van molenaar uitoefeueau Eendracht is macht. Do stadsoverheid van Napels wilde het godsdienstig onderricht in de stedelijke reikt* scholen afschaffen. Meer dan 30.000 katha~ lieke huisvaders verklaarden sohriftoliyfc, dat bijaldien de godsdienst niet meer ouder wezen word, «ij hunne kinders niet meer naar de school zouden sturen. De stadsraad hoeft zijn vrijdenkersvaantjo mogen intrek ken. Aandoenlijk. Een zeer arme christen van Fronoli ia China, kwam iedoren Zondag bij een mis sionaris en bracht hem van zijn lastig ver diende loongeld om eonige missen te doea lezen, tot lafenis der geloovïge zielen. Op zekeren dag bezocht de priester hem in zij au liut, en bevond dat deze uiterst bouwvallig Waarom doet ge geen nieuw dak leg gen, m vroeg de zendeling, het regent ist- mors hier als buiten. Ik heb geen gold, antwoorddo de eenvoudige man, maar ia- dien ge geen geld hebt, waarom doet ge daa altijd missen lezeu wedervoer de ga- loofsbode, n ge moet looh eerst voor u zelf zorgen de goede God verlangt van u geea dergelijk offer - Pater, antwoordde da man, hetgeen ik lijd wanueor hot regent, ia niets in vergelijking met hetgeen de arma zieltjes in bot vagovuur moeten verdures. Daarom wil ik ook eerst aan hen denken. Zulke moeders, zulke kinde* ren, 't Is de moeder die het kind opkweekt. Doot ze 't wel, zo zal wel hebben doot ze't 't slecht 't kind zal ondeugend wezon. De ondervinding leert dat heilige moeder», heilige kinders hebben. Daar zijn te voel voorbeelden van om zulks tegen te spreke». Do II. Alhusa was moeder van des H. Joaunos Chrysostomus. De H. Abundantia bracht den H.Benedictus en de H.Scholastics ter wereld. Do H. Emelie was moeder vaa 4 heiligen van den H. Basilius den Groot» van den H. Gregorius van Nyssa, van de« II. Petrus van Sebasto, en van de H. Ma- crina. De H. Nonna schonk het levenslioht aan den H. Gregorius van Nazianz, den B» Cesaris en de H. Gorgonia. De H. Aleths was moeder van St. Bernardus de H. Mo nica van St. Auguslinus, van St. Maneulift en van de H. Vigilius. Aan de H. Sylvia zijn wij den H. Gregorius den Groote ver schuldigd, en aan de H. Joanna van Alca, den H. Dominicus. Tot op de Koninklijk» tronen toe vindt men heilige moeders di» heilige kinders voorbrachten De heilige keizerin Mathilde was moedsr van den aartsbisschop Sint Brunode if. Elisabeth was moeder van St. Gerlrudis va« Thüriagen de II. Brigitta was raoodor van de II. Calharina vau Zwodeo. De ft. Lodewijk, koning van Frankrijk, had oos» ware godvruchtige moedor Blanca f

De Volksstem | 1914 | | pagina 5