0, L Vrouw Lichtmis Rèjüm ROME e ITALIË Brusselsche Kiekskens De dramas der Zee Huilenlund 'T EF.N EN 'f ANDER DA Dit nummer bevat 12 bladzijden en wordt verkocht aan 5 centlemer.- Oe dood van M. Paul Deroulède Twintigste jaargang n' 2« Hl. 5 CENTIEMEN HET NUMMER Zondag I en Maandag 2 Februari IS 14 ABONNEMENTENi Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franke,». Inschrijving in alle postbureelea van bel land. 1° UITGAAF, 4 e, 's avonds «9 2* UITGAAF, 1 g. avonds «Ta Pour foute la puUlicité cou.iiiercfale et financier» du journal, s'adrosst'r oxclusivcmenfe a l'Atrenre RéelaroeGodts, 2. 1'ia.ce de In Bourse. Bruxelles. BUREEL.EN TE BRUSSEL I TE AALST A3. GOBTS, BeursplaatSj 2 I 6Kerkstraat, Telefoon A 3299 I Telefoon 114 BestuurderJ. Van Muff'el-De Qendt. AANKONDIGINGEN» KI. aank. tot 4 kl. reg.) fr. 0 60 3* blaat, (de regel) fr. 1.00 4* biadt. (de regel fr. 0.30 Financ. aanson. iporregel)fr. 1.00 Sport (por regel) Ir. .04 Gemengd meuws per rogcl) fr. 2.09 Recht herstelt, (per regel) fr. 2,U® Overlijden (per regel) fr. 2,0# Oommer.-iale en flnanrncole aankondigingen rich uitstuitelijk to wennen Agenco Reclame Godis, 2, Beursplaais, Brussel. Het is zeker, dat het feest van O.L Vrouw Lichtmis het grootste Maria- feest is, hetnelk in do Kerk bestaat. Dit vindt natuurlijke roden zeker in fit1' verhaal van het H. Evangelie zelf. Maar lint gezegde geldt alleen voor de Westerscbo kerk in het Oostei weid dit feest eerst in da 6" eeuw on der Kefcnr Justiiiianus. op 2 Februari gestold. Té voren wer.d dit feest hij no Oosterlingen wel niet onbekend maar toch niet alpemeen gewoonlijk vierde men het kort na het feest van Kerstmis. Gelukkig do eeuwen, waarin de christenen zich niet tevreden stelden gelijk wij, met eenige onduidelijke begrippen van den godsdienst, die ook maar cene onduidelijke en vage gods vrucht kunnen opwekken. Laat ons wederkeeren tot dio eeuwen van geloot en vurige godsdienstigheid om bij 't vieren van gelijk welke feest dag indachtig te zijn wat voordeel hij or.s doet, wat mysterie of geloofsge heim hij ons voorstelt, wat gedachte nis wij er moeten van bewaren en hoe tij ons moeten aanzetten om christe- j'jkor en volmaakter te leven. Lichtmis komt ons, om zoo te zeg gen, verwittigen en aansporen in onze gekend» vlaamsehe en eenvoudige godvruchtigheid. Laat ons, ais Jozef en Maria, met het goddelijk kind ons dikwijls ophouden in Godes Huis om onzen nood te klagen, den Algever te smeeken, Hem in ons hert to ontvan ger. en door do verkregene gratie te bewaren. Indien wij niet altijd in den tempel G,,ds, als do weduwe Anna, kunnen verblijven ot ons dikwijls bevinden hij den Ileere in zijn Sacrament van Liefde, als de oude Sirneo wezen wij nochtans van goeden wil, doen wij oi)3 best, dan zal ons Heer zijne vrien- .den, kinderen en erfgenamen niet ver geten, niet verstooten, en de rest wol voor ons doen Zooals het te verwachten was, heeft de aankondiging onzer nieuwe ont worpen reis naar do Eeuwige Stad eon ongemeenen bijval verworven. Geen wonder I Do Volksstem wanneer zij van Rome en Italië spreekt, heeft bij hare lezers de fijnste zielesnaar ge tokkeld, de kinderlijke gevoelons ge streeld, die ons allen ingeboren zijn en doen verzuchten naar den edelen Gevangene van het Vatikaan naar Zijne Heiligheid den Paus, Wien zoo velen trachten te zien, te spreken, en ouder Zijne gebenedijde handen, den Vaderlijken Zegen voor hen en fami lieleden te ontvangen. Trouwens hoe aanlokkend,hoe aan- biddelijk-schoon de streken, welke wij zullen doorreizen, zich aan don ver baasder. pelgrim voordoen, toch zal immer het oog strak gericht blijven naar den gezichteinder, waar, na lan ge betrachting, de Moederkerk der Christene wereld in allen glans aan het rein azuur der Italiaansche blauwe lucht oprijst De oude reismakkers, die nog met zooveel voldoening' spreken over den eersten afgelegden pelgrimstocht, heb ben voorzeker gelekkerbekt en het water-voelen over het hart loopen, wanneer zij eenige nummers van liet nieuw aangeboden reisprogramma ter komiis kregen. Een menige geharde toeristen, mannen van kennis op het gebied, prezen volmondig het welbe studeerd plan, dat aan den reiziger zelfs do gewone hinderpalen en ver moeinissen, aan allo groote reizen eigen, uit den weg ruimt. Het zal immers eenieder onmiddolijk opgeval len zijn, met hoeveel zorg en kennis, alles, tot in de kleinste bijzonderhe den, is aan boord gelegd om do reizi gers het grootste gemakte verschaffen, ten einde liet Kunst- en Natuurschoon van Zwitserkind en Italië, overal zoo kwistig ten toon gespreid, naar harte lust te iaten genieten. Ten einde dit doel te bereiken on de moeilijksten te bevredigen, is alles derwijze zooveel mogelijk geschikt,dat do heerlijkste streken, waar veel te zien en nog meer te leeren valt,bij dag zullen doortrokken worden dat het verblijf in de spoorwegwagens op het minimum en de rust in de goedgeko zen hotels op het maximum gebracht worde dat, in éen woord, vele oude reisgezellen zullen kennis.maken met menige, tot nog too onbekende ver rassingen natuurgenot en kmistver- toog, dat men wet voelt, maar waar van raou den indruk noch door woord, noch door pen wedergeefteen genot, door de reizigers, gedurende dertien dagen ir. broederband vereenigd, ge smaakt, zooals wij, Christenen, het in reinen eenvoud .gesterkt door het \Vaar Geloof, genieten kunnen. Hemellioogo bergen zullen bestegen worden, lachende valeien doorkruist, de ontzagliikste diepten getrotseerd, op dc vleugels van den stoom de groen-hlauwo meeren van Italië en Zwitserland, worden per boot door kliefd, de puinen van vervallen groot heid doorwandeld, de merkweerdigste steden, de groólsclie kathedralen, de catacomben en het Coliseum, gepur perd door het bloed dor eerste Marte laars, bezocht wij zullen knielend aanbidden de relikwieën van 's Hei- lands bitter Lijden, der Apostelen, der baanbrekers der Christene beschaving. Bij den terugkeer wordt Venetië bezocht Wie nooit Venetië zag Zag 't licht der straten niet roept een groote dichter uit. Het bo- zoek aan deze tooveraebtige stad, met hare waterstraten, waarin we, met gondoles, een bezoek zullen brengen aao ae overprachtigo paleizen der Do gen, is alleen de reis waard. En ver der afreizende volgen do heerlijkste wonderheden elkander op Florentiö, do bloemenstad, Padua en meer an dere nummers van ons reisprogramma, die w ij in eene reeks artikels zullen pogen zooveel en zoo getrouw mogelijk af te schetsen. Hot getal der reeds ingeschreven deelnemers geeft ons de waarborg dat dezo reis, evenals de voorgaande, on der alle oogpunten met goeden uitslag zal bekroond worden en beantwoor den aan het verlangon, dat wij koeste ren om dezelve naar eenieders betrach ting tc voltrekken, 't is te zeggen prachtig, heilzaam en leerzaam. Edoch, wij zouden willen dat de nieuw ont worpen reis die wij in het hereik aller beurzen stollen en dus niemand afschrikken kan de vorige in ge talsterkte overtreffo, en dat de insclirij- vingslijst zoo spoedig mogelijk volle- digd worde, ten einde onze taak, die, inon zal liet begrijpen, reeds lastig ge noeg is, te vergemakkelijken. Daarom doen wij een krachtigen oproep aan onze lezersschaar, aan het katholiek volk van België, aan de lief hebbers van scboone reizen, en vooral aan do achterblijvers, die ons hunne bijtreding toezegden. Aan de oude reismakkers vragen we, hunne pogin gen bij de onze to voegen, om hunne vrienden aan te zetten, ten einde zich hij ons aan te sluiten, opdat het gezel schap per bijzonderen trein uit Aalst zou kunnen vertrokken. Men schrijve dus aanstonds in Men aarzole geen oogenblik meer, zijne bijtreding te sturen aan DE VOLKSSTEM. Lees op de 3° bladzijde het artikel M oedi De kleine Napolecr zal gedoopt, wor den in de eigen kapel van liet prinselijk verblijf, Louisalaan, te Brussel. Weinige personen zullen die plech tigheid bijwonenkoning Albert, ko ningin Elisabeth, koningin Margaretha van Italië, de hertog van Aosta en de familie Murat. Afval. De inwoners van New-York zijn voorzeker de meest praktische, on der de Amerikanen. Zulks bewijst nog maals het profijt dat zij gaan trekken uit den dagelijkschen en huiselijken af val. Te New-York heeft men jaarlijks zoo wat 350.000 ton at val welks wegruimin^ ongeveer 50.000 dollars kostte. In ge volge een nieuw kontrakt met eenen on dernemer gesloten, zal de stad nu niet alleen niet meer moeten betalen, doch zij zal 62.500 dollars optrekken voor 1914, 87.500 dollars voor 1915 en 117 duizend dollars voor 1916.. Het stadsbestuur moet enkel den hui elijken afval op 19 bepaalde plaatsen doen storten, waar de ondernemer den zelfden op zijne kosten zal weghalen. Men vraagt zich af welke goudmijn die ondernemer in dien vuilnishoop lleeft ontdekt, en wat hij al voorne mens is daarmede te fabrikeeren. Onzo Staatsministers. Na de dood van heer IS eujean-vader, blijven er nog 13 Belgische staatsministers. Allen zijn politieke mannen, heer Greindl, onze oud-minister van Berlijn, uitgezonderd. Het meeren de el dezer zijn minister ge weest: HH. De Lantsheere, thans gou verneur der Nationale Bank, Woeste, Devolder, Van den Paereboom, dc* Fa- vereau, Van den Heuvel, Scbollaert, Liebaert en Cooreman. Een van hen, Af. Helleputt.e, is nog minister. Twee zijn nooit minister geweest M. De Sa- deleer, oud-president der Kamer, thans senator, en M. Louis Huysmans, libe rale afgevaardigde van Brussel. De Kamerverkiezing te Hasselt. Ondervraagd over het loopend nieuws, als zoude hij beslist weigeren zich als liberale kandidaat te laten voordragen te Hasselt, verklaarde de H. Peten, ge wezen Kamerlid, dat zijne persoonlijke bezigheden hem beletten voortaan zij nen tijd aan de openbare zaak te wij den, vooral dat het leven van Volksver tegenwoordiger voor een bewoner van het binnenland te opslorpend is gewor den. De bedienden. Donderdag heeft de bijzondere kommissie der Kamer zich beziggehouden met het onderzoek van het wetsvoorstel op het wettelijk regiem der bedienden. Het voorstel, zooals het neergelegd is, bepaalt den opzeg op eene maand voor de bedienden die 100 frank per maand winnen, op zes maanden voor dezen die 3.000 fr. per jaar winnen en 2 jaar dienst hebben. Voor de andere gevallen was de opzeg 1 jaar. De kom missie was 't akkoord om den opzeg te bepalen op 1 maand, op 3 en op 6 maan den, en zij oordeelde dat- de opzeg van 1 jaar overdreven is; Binnen kort- zal er eene nieuwe zitting gehouden worden om het onderzoek te eindigen. Eon Stradivarius, door bemiddeling van den Keulschen vioolmaker Lüls- dorff aan eenen Eiigelschen muziekin strumentenhandelaar verkocht voor 31,875 fr., is nu, volgens de Kölni- sche Zeitung meldt, door dezen laat ste te Edimburg verkocht aan den onge- hoorden prijs van 220.000 fr. Wie op .zoo'n viool kan spelen, speelt waarach tig op geen knik Internationale telefoon. Het de partement van posterijen en telegraaf bestudeert op het oogenblik de herzie ning van het tarief der internationale telefoongesprekken, en bijzonderlijk der Fransch-Belgische gemeenschap. Bedevaart naar Rome. De bede vaart, die de afveerdiging van den ka tholieken Drukpersbond baar Rome zal vergezellen, wordt ingericht onder het eere-voorzitterschap van Z. Ein. kardi naal Mercier en door de zorgen der Al liance Catholique. Vertrek den 20 April; terugkeer den 8 Mei. De reis in 't gaan loopt langs de nieuwe lijn' van den Loetschberg, den Simplon, het Afaggio- remeer; de terugkeer langs de Cöme- en Luganomeeren, den Sint-Gothard en het Vier-WoudstedenmeerPrijs, al le kosten inbegrepen 1° klas, 690 fr.; 2° klas, 560 fr. Vraagt uitgebreiden prospectus aan de ageucie Francois, 45, Noordlaan, Brussel. EEN GERUCHTMAKEND SCHANDAAL EEN PRACHTIGE LIST DER OPPOSITIE. Men schrijft ons Brussel, 30 Januari. De zaak der Brusselsche Godshuizen wordt veel besproken. De bladen der oppositie had den eerst getracht de zaak te verzwijgen. Zij deden als Je struisvogelshun kop onder hunne vleugets steken, hopende dat men ze niet zou zien Doch zulks kon niet blijven duren. De eene achter de andere moesten zij wel voor de pinne komen.. Een hunner stelde zelfs voor, in het toe komende de leden van den Hospicieraad te kiezen tusschen personen, onafhankelijk aan alle politiek en bekwaam, als voorzichtige en vooruitziende huisvaders, de armengoe- deren te beheeren. 't Moet dus wel zijn, dat degenen die er nu zitten, noch wijs, noch vooruitziende zijn. Als het zoo is, dat MM. Max en Hymans hunne logebroeders moeten gaan opvisschen uit den poel, waarin zij ploddcren, konden zij ze even goed eerst een molensteen aan den hals hangen. Ondanks de poging om hen te redden, moeten zij toch den dieperik in.... Men verzekerde mij daar zooëven, dat de oppositie hare nederlagen van 2 Juni, der Algemeeiie Werkstaking en anderen willen de wreken, een duivelachtig plan heeft uit gevonden om het gouvernement omver te kegelen. Zooals gij weet, moet de Minister van Spoorwegen Dinsdag ondervraagd worden, over de ontreddering in den spoorwegdienst, 't Is de oppositie, die de ondervraging zal doen. Te dier gelegenheid( zouden al de opposi tie-volksvertegenwoordigers van alle kleur, die in de provincie wonen, zich verstaan, om de zitting niet bij te wonen. Hunne kollegas van Brussel, zouden dan beginnen huilen en roepen, dat de minister van spoorwegen al de treinen te Iaat had doen komen, om de volksvertegenwoordigers der provincie te be letten, op tijd in de Kamer te zijn. Hebt gij begrepen Tegenover zulke verre gaande arglistigheid van den minister, moet het land in opstand komen, het ministerie ligt omver, de Kamer wordt ontbonden, en Hymans en Van der Velde samen strijdend, veroveren het Parlement en komen aan het bewind. Ik heb nog den tijd niet gehad om te on derzoeken, of er waarheid is in die bewe ring, doch ik heb gemeend dat het mijn plicht was, het plan der oppositie hier te ont maskeren. HAROLD. triotten san alle betoogingen in de Tafote ste jaren deel nemen, al de overdrijving gen, die deze betoogingen kenmerkten, voor zuivere vaderlandsliefde nemend. Hij bezat van den Franschman al de goede hoedanigheden: dapperheid, rid derlijkheid, gosdienstzin, adel maar ook al de slechte verwarring van vader landsliefde met eng en kortzichtig chau vinisme en een Pruissenhaat, die tot het belachelijke grensde. Doch hij was de belangloosheid in de persoon -, hij streed zijn leven lang voor idealen, nooit voor zijnen zak, en onder scheidde zich aldus gunstig van veld bewindslieden, die zich op kosten de* republiek wisten vet te mesten. Zijne Vaderlandsliefde was, men mag het zeggen, gesteund op godsdienstzin en in de laatste dagen nog, gaf hij de schitterendste van zijne gods vrucht. Vooraleer naar Nizza te vertrekken* alwaar hij zijne laatste kans op gene zing ging wagen, deed hij zich te Pa rijs, eerst naar zijne parochiekerk voe ren, om er de Heilige Mis te hooren en ter H. Tafel te naderen. Ook te Nizza, ondanks zijn bedenke- Hjken toestand, deed hij aich nog naar de kerk voeren of dragen, om er te bid den. Wij meldden gisteren, onder rubriek Laatste Berichten b, het overlijden ran M. Paul Deroulède. Ziehier nog eenige bijzonderheden over het leven van dien grooten Fran- schen Patriot. Paul Deroulède, dichter en tooneel- schrijven, oud-officier, geboren te Pa rijs in 1846, is voorzeker een van de meest roerige figuren uit de geschiede nis van het moderne Frankrijk. Neef van Emile Augier, studeerde hij eerst in de rechten, doch trad spoedig in den militairen stand, waar heel zijn temperament hem riep. Hij nam deel aan den. Fransch-Duit- sclien oorlog. Vervolgens werd hij meer als dichter gekend en, zoo zijne muze j als kunstwaarde minder hooger stond, als vaderlander was hij een eerste baas zooals dat met den Franschen aard overeenstemt, verviel hij dan wel eens in c.hnuvjnisme. Hij stichtte in 1880 Le Drapeau tolk van de a Ligue des Patriotes die hem haar ontstaan te danken had en waarvan hij de voorzitter bleef, tot den dag dat hij zich met lijf en ziel in het Boulangisme wierp. Want hij was met Rochefort, Meyer, de hertogin d'TJzès, en zooveel anderen, uiteenloopend in politiek, doch overeen stemmend in hunne verachting voor de toenmalige bewindsmannen, een der stichters van de partij van generaal Boulanger, toen deze van de kaders van 't leger geschrapt was. Tengevolge daarvan ontstond er eene scheuring in de Ligue des Patriotes die echter, na de mislukking- van het Boulangistisch-avontuur, weer gedempt werd Gedurende de Dreyfus-beroering, die misschien nog erger dan het Boulan gisme de republiek der radicalen en vrijmetselaars op haro grondvesten deed daveren, stoud Paul Deroulède weer op den voorrang. Ondanks zwakheid en verval van krachten bleef hij als hoofdman der Pa- BOTSING TUSSCHEN TWEE STOOMERS. EEN DER STOOMERS GEZONKEN. 60 SLACHTOFFERS. TJit Norfolk (Virginië) wordt gemeld, dat de stoomer Monroë ter hoogt© van Hogesland gezonken is, na in aan varing geweest te zijn met den stoomer Nantucket Aan boord bevonden zich een vijftig tal passagiers en de bemanning telde 79 koppen. Het schip zonk in 10 minuten. Slecht» een 80-tal opvarenden konden gered worden. Nadere bijzonderheden. De paketboot Monroë was een der schoonste schepen van de Old Dominion Line. De botsing had plaats Vrijdag mor— gend, rond 1 ure, in de baai van Clie- sapec, bij een dichten mist. Alleman sliep aan boord, uitgenomen de matro zen, die aan de manoeuvres bezig waren. De a Afonroë vaarde slechts met kleine snelheid, toen schielijk de Nan tucket kwam opdagen, die den Mon roë schier midden doorsneed. Ook ffing deze laatste boot schier onmiddel- ijk aan 't zinken. Eene paniek. Spoedig werden alle opvarenden ge wekt, doch eene vreeselijke paniek ont stond tusschen de verschrikte reizigers. Ofschoon twee groote sloepen van de Monroë te water gelaten werden en ook van de Nantupket booten afge zet waren, sprongen meest aïïe passa giers van het aangevaren schip over: boord. Bijna allen verdronken. De telegrafist van de a Monroë bleef op zijn post zoolang het mogelijk was en zond onophoudend noodsignalen. Ook van de Nantucket weiden da delijk draadlooze hulpaeinen gezonden. Weldra bevonden zich de boot der doua niers, een sleeper en de paketboot Ha milton ter plaats. Al de geredden wer den op deze laatste boot overgebracht. Wanneer men tot de optelling der ge redden overging, stelde men vast, dab 24 passagiers en 26 leden der beman ning ontbraken. Onder de slachtoffers, meest allen landverhuizers, bevinden zich ook ver scheidene leden van een troep tooneel- spelers welke van eene omreis in Virgi nia terugkeerden. De Nantucket is ook zwaar be schadigd, doch kon niettemin de haven van Norfolk bereiken. NEDERLAND Vermoedelijke misdaad. De Neder- landsche schipper Eugelsman en zijn© echtgenoote zijn te Duisburg aangehou den, verdacht van moord. De vrouw had een onecht kind, thans een jongen van 15 jaar. Deze knaap stierf dezer dagen in verdachte omstandigheden. Bij d© lijkschouwing bleek dat de jongen to taal vermagerd was en sporen van mis handeling droeg. Aan den hals waren verdachte teekens die op worging dui den. Het was overigens bekend' dat d© ongelukkige knaap steeds mishandeld werd. Het lijk is voor verder onderzoeN in bes' t genomen.

De Volksstem | 1914 | | pagina 1