HET SPOORWEGONGELUK TE SCHAARBEEK EEN ENGELSOH ONDERZEEËR VERGAAN FEBRUARI 1914 DE ALBANEESCHE KWESTIE DE WINTER IN HOLLAND Den bloktrein BRUSSEL-ANTWERPEN van 12 ure 13 mfnuten op eon koopwarentrein gebotst. Drie gekwetsten. De ondervraging door M. Brunet. de Kamer gedaan over een veldtocht, in de katholieke bladen tegen de vrijmet selarij in Congo ondernomen, zal onzen tegenstrevers wederom duchtig aan de ribben hangen. Waarlijkde oppositie heeft toch geene kans. Hare meesteres, de Vrij metselarij, zal deerlijk gehavend uit den strijd komen, en vermoedelijk betreurt nu reeds, èn de interpellatie in de Kamer, èn al het gerucht dat er nu in de bladen gemaakt wordt rond de vrijmet selarij 't Is dat de vrijmetselarij toch zoo gaarne in het geheim werkt.... Na de prachtige redevoeringen van MM. de Broqueville en Woeste, heeft de beer Valentin Brifaut, katholieke volks vertegenwoordiger voor het arrondisse- nent Dinant-Philippeville in eene mees terlijke redevoering het proces gemaakt jer vrijmetselarij en tevens eene prach- ige pleidooi gehouden, voor de missio- larissen, die alles opofferen om in Con- [0 onze zwarte broeders te gaan onder- rijzen en beschaven. M. Brifaut is de kampioen der Anti- 'rijmetselaarsbeweging en de bestuur- er van het Anti-Vrijmetselaarstijd- ihrift Zooals hij het Dinsdag laatst in zijne edevoering zegde, beschikte hij over vree middelen, om de waarheid nopens e. werking der vrijmetselaars in Congo an het licht te brengen de drukpers a de Kamer. Hij verkoos het eerste, omdat hij oor de drukpers, tevens aan degenen ie hij noodzakelijker wijze aanvallen ïoest, gelegenheid gaf zich met gelijke rapenen te verdedigen. Viel hij dezen de Kamer aan, dan konden de aange- allenen zich niet verdedigen uit hoofde er Parlementaire onschendbaarheid. Edoch, de oppositie, de vrijmetselarij ad niet veel te antwoorden, de feiten aren niet te loochenen, doch zij zou de iak in de Kamer brengen en trachten minister van koloniën tegenover >n aanklager der misbruiken te stellen. Zulks mocht den vrijmetselaars ech- r niet lukken, want achtereenvolgens (tuigden de heeren de Broqueville en roeste dat er hier geene algemeenheid ende gemaakt te worden en dat het ikel de eenige ambtenaars gold, die in ambt te buiten gingen, om de be ogen der vrijmetselarij voor te staan te verdedigen. Nadien kwam de heer Brifaut met zijn M. VALENTIN BRIFAUT rekwisitorium voor den dag en bewees met datums en teksten uit de verslagen der vrijmetselarij zelf, dat, ondanks al het loochenen der logeknechten, er wel en zeker loge werk verricht werd in Congo. Hij bewees dat een der lioog- wecrdigheidsbekleeders van dë loge, de heer Sluys, er steeds op aangedrongen had, in Afrika de vrijmetselaarskringen uit te breiden en te ontwikkelen. Loochenen konden de Br niet. Dan riep M. Brifaut er de aandachl op, dat hij hier enkel de schuldige en slechte ambtenaars had aangeklaagd, en bracht hulde, aan de diensten aan de ko lonie bewezen, door zekere Belgischt vrijmetselaars, pionnier» van de eerste uren, die naarmate zij de opoffering dei missionnarissen zagen, zich losscheur den van den vrijmetselaarsdwang. Wij waardeeren en wij beminnen al de moedige harten, zegde hij, die ziel weten op te offeren, die weten te lijder en te sterven voor het ideaal en zich al dus durven kanten tegen het verslavend individualisme onzer eeuw. De slotrede van M. Brifaut was vooral treffend. Wij laten zc hier volgen Neen, de missionnarissen zijn geen or- destoorders, geen vijanden van wetten en magistratuur, in opstand tegen het burgerlijk gezag. Zij werden nochtans vervolgd door hen die tegen de normale uitbreiding van hun werk, de Belgische vrijmetse larij in de hand zou werken. Tot in 1900 geschiedde alles in vrede en eendracht. Doch de heer Sluys gaf het noodsein en bezwoer de vrijmetselaars, een eind te maken aan den toestand, krachtens welke de missionnarissen a zeker van den steun der Regeering hun werk zonder tegenstand kunnen voorzetten Had men het recht een beroep te doen op het land, opdat het zelf oordeele over de schade, door de Loges berokkend aan de meest klaarblij kende belangen van België en Congo? Moesten de 600 missionnarissen, zoo mannen als vrouwen, die bet Evangelie verkondigen in de kolonie opeens in Bel gië terugkeeren of naar Indië, de Phi- lippijnen of Brazilië gaan, waar d© eco nomische toestanden en het klimaat on eindig beter zijn dan in Afrika, zegt mij dan wie er nog in Congo zou overblijven als echte beschavers met het oog op het onderwijs, de vorming van krijgsvolke- ren tot landbouwers, de heropbeuring van de vrouw en de vestiging van een vast gezin. Het was de plicht van de katholieke pers, de openbare aandacht op het ge vaar te vestigen en een redmiddel te .«O eken. Het toezicht van de pere zal vele mis bruiken in Afrika, vele verrassingen en ontgoochelingen in België voorkomen. Dank daaraan zal de werving van het koloniaal personeel, thans zoo moeilijk, verbeteren en zal men voor altijd uit de kolonie de minder geschikte elementen kunnen verwijderd houden. De antivrijmet8elaarsbond heeft zijne rol in den strijd gespeeld met diegenen te ontmaskeren die verschuild gaan om oet kivaad te bedrijven, met aan te too- uen, door de voorbeelden uit het kolo niaal leven, hoe die weerstand ontstaat, loor M. Sluys zoo vurig gewenscht. Dit werk ja zal in de toekomst voort gezet worden, even krachtdadig als in liet verleden, zonder ophouden, zonder kommer om de beleedigingen of aanval len, zonder vrees om de bedreigingen, want met mijne vrienden van den anti- vrijmetselaarsbond smaken wij het ge noegen, in geweten te kunnen zeggen dat wij met zóó te handelen tevens de zaak van onzen God, en die van ons va derland en der ware beschaving dienen. M. Brifaut werd door zijne vrienden geluk gewenscht, om zijn kranig optre den en om zijne meesterlijke redevoe ring. De bemanning van de A. 7 naar eene photo genomen eenige dagen voor de ramp. De Russische kruiser OLEC welke deel zal nemen aan de vlootbetoo- ging der Europeeeohe M ogendheden vóór Valiont. Een Hollandsch paartje schaatst naar de naburige markt, Iets wat In lange Jaren niet kon gebeuren bij gebrek aan ijs.

De Volksstem | 1914 | | pagina 1