EEN NIEUW GELOOF Bnisselsclis Kiekskens liiiüenland 'T EEN EN 'F ANDER Twintigste jaargang n' S3 Bestuurder J. Van Nuffel-De Oendt. Dit nummer bevat 12 bladzijden en wordt verkocht aan 5 centiemen- Na da ramp van da Voltomo Iets uit de Kamers Een behendige aftruggsiaar geknipt S CENTIEMEN HET NUMMER Zondag 8 en Maandag 9 Februari 1914 ABONNEMENTEN i Zog maanden 4 franken Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. I" UITGAAF, 4 u. aionis 0 0 T UITGAAF. 7 u. 's alouds 0 Pour lont» la puUlicité comraereiale et Onanoiêre <!u journal, s'adressor o^clusivemeot a l'Agenco Réclame Godts, 2, Place do Ia Bourse, Bruxelles. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 I Sport (per regel) fr. ijOO 3® bladz.^de regol) fr. 1,00 I "Gemengd nieuws per roffel fr. 2,00 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 I Reoht.heretoll.(per regel) fr. 2,00 Fiuaoc.aaakou.tperregeljfr. 2,00 I Overladen (per regel) fr. 2,00 Commercial? en financieels aankondigingen zich uitaluilehjk ta wenden Ageuco Réclame Godts, 2, Boursplaats, Brussel. BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST I9j GOOTS, Beursplaats, 2 I G, X£erk:str«4.at, 3 ToK-fouti A J Telefoon 114 't Geloof is oeno fabel, de sacra menten, de eeredienst, de geloofspun ten alles loUekens 1 Dit houdt men heden staar, mot tong en pen. Er be staat eene pers, onzijdige, liberale, sociolistische die dag aar. dag de grondvesten van het oud geloot tracht te ondermijnen. Verklaringen in Congressen en Kamers klinken even fijn, ook in onze eigen Kamers van België. Vooral in de grooto licht steden Parijs en Berlijn heeft men liet oud geloof in den grond geboord, do menschen vrij gemaakt, zoo schrijft men, zoo wordt verleid, 011 vele groot sprekers en wijsneuzen zeggen 'l voort en trachten van mindere steden en go- meenten een klein Parijs of een kloin Berlijn te maken. Maar.... wanneer ge de reklamen en annonces ziet van de Parijsche on Borlijnscbe dagbladen, dan wordt ge geheel iets anders gewaar. Jawel, het oud geloof wordt aangevallen, stukge scheurd, belasterd, bespot, voor onzin gescholden maar... er is iets anders in de plaats gekomen. Di9 menschen verloren het geloof dat beschaving bracht nu vallen zo in het geloof der Batetelas of in het geloof der Kaffers. Nu leefl er een leger toovoraars en waarzeggersnu worden er amuleeten gedragen en tooverketentjes.In Congo of Dahomey kan 't niet erger. Ge lacht, ik ook, maar niot omdat het onwaarschijnlijk is wat ik vertel, maar wel om de domheid, om do ver schrikkelijke domheid van die men schen. Over Parijs hebben we vroeger reeds gesproken. We zouden ten an dere gemakkelijk geloovon dat de Franscben zich in de doeken laten draaien, omwille van bun ingeboren lichtzinnigheid. Maar dat do Duil- scbers ook aan die ziekte lijden, dat zou eerder onwaar lijkon. Die Duil- schers aanzien we immer als zeer ge leerde, zeer zware heeren, aan wien men 40 maal op honderd den titel van doktor moet geven en toch 1 Te Berlijn overloed nu onlangs de heer professor Paulsen. Hij liet een dagboek na, dat nu van de pers kwam en getiteld is Uit mijn le ven Paulson was afkomstig van een boe rendorp,waar de menschen niemendal wisten van al dit nieuwerwetsche, be- echaafd bijgeloof. Het viel me te meer op, schrijft Paulsen, wanneer ik dan in de groote wereldstad kennis mocht maken met al die zeer ongeloovigo maar ook zeer bijgeloovige lieden. Ik nam bet noenmaal, schrijft Paul sen, met eeniga Borlijnscbe families uit de vrijzinnige wereld. Een van de dames riep plots Heergod, we zijn met dertienen aan tafel 1 Dat ge schiedde in een restaurant. En daar stonden allen recht en verdeelden zich in kleine groepjes aan verschillende tafels. Ib de woningen der arbeiders vindt men hoefijzers genageld bij de voor deur. Ook in mijne keuken vond ik nu en dau eens zulk meubel, zegt Paulsen verder. Op nieuwjaarsnacht is bet eeu algemeen gebruik geworden lood te gieten, dat brengt geluk hij. Droomboeken worden veel gekocht en gebruikt en niot alleen door dienst boden. In welken omvang vrouwen die kaarten leggen of in de koffie... de toekomst voorspellen, te Berlijn zaken drijvon, wordt nu en dan openbaar in groote processen. Maar... wal voor eenige jaren nog half geheim gebeurde, geschiedt nu bij klaarlichten dag. Langs de straten te Berlijn worden briefjes in do hand gestopt waar er wordt uiteengedaan bij welke waarzegster ge u best adres- seeren kunt. En die wijven hebben bovendien niet te klagen. Zekere soort kalanton komt aangevlogen tusschen donkeren en klaren, maar ook rijtuigen en aulo- mobiolshouden in klaren dag stil voor die tompels van kofliekijkstors. •Spiritisme en Theosofie hebben te Berlijn hun hoofdzetel. Ue geeston worden er geroepen 1! en uit die mid dens verschijnen boeken over Sterre- kundedie niet verstaanbaar zijn voor gezonde menschen. Die zelfde bladen die den katholieken godsdienst aanvallen,nemen dan in bun annonces reklamen op van M. Roxroy, planeet- kundige professor, van professorVance, van Ali-Mubomed, die uit de sterren baalt alles wat ge maarbegeert. Bene vens die professors en doctors in de monschonfopperij, zijn er nog meer vrouwelijke mediums, waarzegstors en... bijgevolg ook menschen genoeg die Frederik beoten om dio vieze apos tels te laten leven. Daar zijn nu do vruchten van de vrijzinnigheid en we mogen waar achtig wel nu en dau eens bij ons zelf zeggen boo ongolooviger, boe dwa zer Wat maakt bet uit dat eenige heethoofden hier in onze KL mors de victorie bezingen van do zuivere Rede over het oud geloofde feiten stapelen zich op, torenhoog, om te bewijzen dat het eenvoudig geloof aan de een- voudigsto vlaamsche vrouw, honderd duizend keeron redelijker, vruchtbaar der en voor liet lovon nuttiger is dan de dwaze praktieken van do rijkste dames of keeron die per automobiel rijden naar een professor of doctores in de menscben-fopperij. Eens afvaardiging uit Londen t© Brussel. De Lord-meior en vijf-en- twiatig municipale raadsheeren van Londen, hebben de uitnoodiging aan vaard hun door het stadsbestuur van Brussel gezonden, en zullen in den loop van den aanstaanden zomer een. bezoek aan onze hoofdstad brengen. Do taalkwestie £n het lager omferwijs. Wij vernemen uit zeer goede bron dat M. Poullet, minister van weten schappen en kunsten, bezig is met den opstel van een tekst-, die de leemte aan vullen zal welke in liet. gestemd artikel over bet gebruik der talen in bet lager onderwijs bestaat. M. de Minister zal Woensdag aan staande den nieuwen tekst aan de goed keuring der Kamer onderwerpen. Laat ons hopen dat bij ook de goed keuring van gansch bet Vlaamsche volk zal kunnen verwerven. Tct bevordering van vreemdelingen verkeer. Blijkens bet. ambtelijk ver slag van het spoorwegbeh eer is, in het afgeloopen jaar, veel werk gemaakt voor de verspreiding in België en in den vreemde vooral, van uitgaven die de voornaamste aantrekkelijkheden van België moeten bekend maken (Spa, Na- men-Dittarit, Grotten vun Han, de boor den der Ourthe, Oostende en bet strand.) Thans komt het bestuur tot de uit gave te beslissen von een kunstalbum, lat de merkwaardigst© kunstvoorwer pen onzer museums en keu-ken zal be ielzen. Men weet dat er reeds een album be staat met de schoonste gezichten en praalgebouwen van het rijk. De nieuwe uitgaven zijn vooral be stemd voor de vreemde toeristen en zul len op de paketbooten en iri de groote sneltreinen worden uitgedeeld, alsmede ter lezing gelegd in dc groote hotels te Parijs, Londen, Berlijn, Amsterdam, enz., enz. Congo^poorweg. Een telegram uit Matadi, beden ontvangen, meldt, dat de ontvangsten, gedurende de maand Ja nuari 1914, beliepen tot de som van 871.000 fr. De ontvangsten in dezelfde maand van verleden jaar bedroegen 1,019,608 fr. De ontvangsten, der zeven, eerste maanden van het dienstjaar 1912-1913 bedroegen 7,585,888 fr.; de ontvangsteu van de zeven eerste maanden van het dienstjaar 1913-1914 zijn 7,225,943 fr. Er is dus eene vermindering voor het dienstjaar 1913-1914 van 360.000 fr. Voor de telegraaf- en telefoon werk lieden. M. Levie, minister van finan cen, heeft zijnen kollega, den minister van zeewezen, posterijen en telegraaf bericht, dat de lijuleggers ploegbazen bij het telegraaf en tcfeloonbeheer evenals do eenvoudige iijnleggers, voortaan, on der voorbehoud der andere voorwaar den, van de personeel© belasting zuilen ontslagen zijn, ingevolge do vrijstelling door de wet van 18 Juli 1893 ten gunste der werklieden verleend. In bet voor komend geval zullen de betaalde belas- ringen in 1913, aan voornoemde agenten worden tertiggekeferd. Trekpe&rderr. Men berekent dat onze uitvoer van trekpeerden, in 1912, rond de 50 millioen frank opbracht, en dat cijfer zal in 1913 zeker overtroffen zijn. Duitschland alleen koopt ons ieder jaar voor meer dan 30 millioen frank peerden. Eene der laatste statistieken tfeeft de volgende cijfers, voor de aan- koopen door de verschillende landen in België gedaan Duitschland, 19,559 Frankrijk, 2,412; Engeland, 672; Groots Hertogdom Luxemburg,, 3,524; Neder land, 1,894; Zwitserland, 1,219; andere landen, 1,170 het zij een, totaal van 30,990 volwassen peerden, waar men nog 3,566 veulens moet bijvoegen. Ons land bezit een zeer groot getal trekpeer den, zonder te spreken van deze door den landbouw gebruikt, en die men mag rekenen op 2G4,200. EENE H'JLOEBETOOCINQ TER EERE VAN KAPITEIN INCH. Kapitein Inch, de held van de a Vol- turno is gisteren middag te Londen in hot Mansion House gehuldigd. De Lord-Mayor zei, dat de algemeens bewondering voor zijn gedrag behoefte had zich te uiten. Waren niet alle eer- ste-klas passagiers van zijn schip, op twee na, verdronken, de hulde was stel lig van hen uitgegaan. Nu was hun taak overgenomen door een aantal passagiers van do Carmania een van de vele schepen die de Volturno ter hulp waren gesneld. Deze bijeenkomst in het Mansion House was er het gevolg van. Onder de aanwezigen bevonden zich M. Buxon, de minister van handel, en M. Marconi. Kapitein Inch ontving den gouden Quiver-penning voor moed, een gouden horloge en ketting en een adres op per kament, g-eteekend door den Lord- Mayor; Mevr. Inch kreeg een diamanten borstspeld en eeu zilveren theeservies. In zijn antwoord van bedanking, droeg Kapitein Inch al de hulde over, aan M. Marconi, dank aan wiens draad- iooze telegraaftoestellen, het de a Vol turno mogelijk was, andere schepen ter hulp t© roepen. Na de ontvangst in bet Mansion Hou se begaf kapitein Inch zich naar den Lloyd, waar hij door de verzekeraars werd gehuldigd. DE KAMER 18 NIET IN GETAL!!! EENE SCHOONE FINANCIEELS OPERATIE. Men schrijft ons Brussel, 6 Februari. Het debat over het schoolwetsontwerp heeft vandaag nogmaals gansch de zitting ingeno men, en zulks van 1 ure 45 tot 7 1/2 ure. De oppositie, die tot het einde toe tracht het gouvernement en de rechterzijde te mis leiden, door gedurig nieuwe amendementen neer te leggen en tegenvoorstellen te doen, heeft zulks vandaag niot verwaarloosd. Bij het artikel betrek hebbende op het ge neeskundig toezicht, vroeg do oppositie de stemming bij na amafroeping, over een amen dement van gezel Branquart. Zij waren daar Juist in voldoende getal aan de oppositie, om de naomafroeping te eischen en deze begon dus om 7 1/4 ure. Toen de naamafroeping om 7 1/2 ure geëindigd was, hadden slechts 89 leden geantwoord. Er wa ren er dus vijf te kort om te zetelen. 't Is weinig schoon van wege do oppositie, aldus den tijd der Kamer te verbeuren enkel en alleen, om toekomende week Woensdag opnieuvf de besproking der schoolwet te kun nen voortzetten. Van den anderen kant moet echter ook ge zegd worden, dat de leden der .rechterzijde, die hun woord gegeven hadden op hunnen post te blijven, ten einde de schoolwet zoo rap mogelijk door te drijven, nu enkel een blaam verdienen, omdat zij door hunne af wezigheid, het eindigen der eerste lezing on mogelijk maakten. Woensdag zal men dus de bespreking voortzetten, 't Is bedroevend. Aangestipt dient ook nog te worden, dat de deserteurs zich niet moeten komen veront schuldigen door te zeggen dat zij denzelfden avond niet meer zouden thuis geraakt zijn. Om 7 1/2 nre bemerkte ik nog in de Kamer heel de afgevaardiging van Luxemburg, waaronder MM. Poncelet, van Limburg-Sti- rum, du Bus de Warnaffe en Heynen. Vruchteloos zocht ik sommigo katholieke volksvertegenwoordigers van Brussel.... Men moet er nu toch echter niet al te veel om ge ven de bespreking der schoolwet heeft zoo lang getalmd, dat hot nu toch waarlijk op geen twee dagen op aan komt 111 Deze week werd aangekondigd, dat M. Van Cutsem, bestuurder in het ministerie van fi- nancen, M. Levie als minister van financeo zou opvolgen. Ik heb aan iemand die op de hoogte is van den toestand, gevraagd wat daarvan waar is. Er is hier geen spraak van M. Van Cut sem, zegde hij mij. De laatste waarschijn lijkheid is, dat M. Van de Vyvere minister van financen zal worden. En vermits er kwestie is van M. Levie, laat mij toe uwe aandacht te trekken op de prachtige finan- cieelo bewerking welke hij gedaan heeft, door in Engeland 300 millioen schatkistbons om te zetten aan 3%. Dat is een waar mees terstuk. De goede afloop der onderhandelin gen getuigen gelijktijdig van de behendig heid van den minister en van het krediet dat België in den vreemde geniet. Het was van het hoogste belang, aan 3% te kunnen overeenkomen, anders onderging de Belgi sche rente 3% een zeker verlies. Hot onmid dellijk gevolg zal dus zijn dat de Belgische rente zal opkomen. De schoone uitslag door den minister van financen bekomen, is het klinkendst ant woord dat aan M. Buyl kan gegeven worden. - - Hajtold. Wij lezen, in bet beknopt vërslag der Kamera, door den Patriote gegeven, bet volgende M. DE VOORZITTER verklaart de bespreking gesloten. Er wórot overgegaan tot bet stem men der artikelen en amendementen, welker stemming voorbehouden was. Het amendement van M. Daens wordt ter stemming gelegd. De linkerzijde stemt zijn amendement; maar Mijnbeer Daens, verstrooid, blijft zitten ('t is te zeggen stemt tegen). Zijn buurman schudt hem... M. Daens vraagt wat er omgaat. Men komt uw amendement te stemmen wordt, hem geantwoord. M. DE VOORZITTER, doet opmer ken dat de personen dio amendementen voorstellen, zelf niet altijd weten, wat hurnie amendementen bevatten. M'. Daens ze'f, zegt hij, wist niet wat zijn eigen tekst bevat. (Do Kamer scha terlacht.) Tabello. te Berchem-St. Agatiia Het parket stapt© Dondterdag mor- gend af, te Berchem-Ste-Agatha, in het kasteel der Koekoeken bewoond door een persoon, die reeds met bet ge recht af te rekenen bad wegens a f trug gel arij. En jaar geleden, na bet verlaten der gevangenis, buurde hij dit kasteel en vestigde er zich. Hij bemeubelde bet kasteel zeer prachtig en bestelde aller hande koopwaren, welk© hij nadien zocht to varkoopen beneden den inkoop prijs*. Hij wist zijne leveraars te paaien met wissels of ckeks met verwijderde ver valdagen. Eindelijk regende bet klach ten ten laste van den kasteelheer - af- truggelaar. De magistraten namen talrijke papie ren in beslag en leverden een aanhou dingsmandaat af. Donderdag namiddag werd deze af- truggelaar, die naar het gerechtshof ge leid werd, in d© gevangenis van Vorst opgesloten. Deze aanhouding verwekt de grootste opschudding te Berchem-Ste-Agatba. Het onderzoek. Het. onderzoek zal ongetwijfeld zeer lang zijn want alles doet voorzien dat de aftruggelarijen talrijk en aanzienlijk geweest zijn. Tot nu toe is de policie erin gelukt twee bewaarplaatsen te ont dokken van de koopwaren door den kas telein Florent Walmacq, gekocht d. Bij zijn soboonzoon, Vier Windonstrant, te Si-Jans-Molenbeek', werd een karnton meubels aangeslagen, bobbende eend weerde van 7,500 frank, en geleverd door eene fabriek van Mecbelen. In een buis der Courtoisstraat, onti dekte men allerlei autobenoodigheden eo verscheidene serviezen. Het gerecht denkt dat het gezamentlijk bedrag dec gepleegde aftruggelarijen wel 100.00® frank zal beloopen. Sedert Walmacq over ongeveer eert jaar uit bet gevang kwam, g^ruikt© hij alle mogelijk© middelen om zijne leve ranciers vertrouwen in te boezemen. Nu eens was bij beheerder van allerlei maat schappijen, dan weer bloedverwant vaö alle hooggeplaatste personen en ook bij zich uit voor een uitvinder. Men verwacht nog andere aanhouding gen. NEDERLAND. Vredekongres. De beer Wilsonv voorzitter der Veroenig de-S talen, heef! de uitnoodigingen verzonden tot bet houden in Den Haag van een vredekorn- fres. Men zegt dat het op verzoek vaa oningin Wilhelmina is, dat de voor zitter tot bet houden van dit kongrea beeft toegestemd. De laatste berichten logenstraffen daft nieuws en verzekeren dat. de beer Wil son, geene uitnoodigingen heeft go daan. Men steunt zich op de volgend® reden: Vooraleer een vredekongres t© bepn> len zou er eene internationale kommiasië voorafgaandelijk' moeten benoemd wor den, die bet inrichten van het kongres, alsook deszelfs dagorde zoude bepalen» Tot hiertoe is er nog geene internatio nale kommissie benoemd. De Holland se he regeering, wel is waar, beeft onder handelingen aangeknoopt om eene in» ternationale kommissie samen te stellen» FRANKRIJK De aanslag op Cherif-Pacha. Da Turksche tooneelspeler Burtbam Eddi* ne, verdacht van medeplichtigheid aan den moordaanslag op Cherif-Pacha, ia door den onderzoeksrechter Vrijdag ib voorloopige vrijheid gesteld. De gezondheidstoestand In het leger. Er schijnt een slechten gezondheids toestand in sommige garnizoenen te heerschen. Het 117* regiment infante rie, t© Mans in garnizoen, wordt thans geteisterd door een roodvonk epidemie. Honderden soldaten zijn naar de barak ken overgebracht. Er zijn sterfgeval len. Onder dë soldaten van do 9" kompa- fnio van het 66* regiment infanterie ta ours in garnizoen is typhus uitgebro ken. Er moeten veel.{doken zijn en reeds vier sterfgevallen. DUITSCHLAND Het rijke Franfurt-aan-Mem. Aam bet milliard mark, dat tot bestrijding van de eerste kosten van de legerwei vaa vermogen en inkomen geheven wordt, zal Frankfurt-aan-Moin, naar schatting, alleen 45 millioen mark bijdragen. Ia het geheel worden daar alleen drie mil liard vermogen in dio belasting aange slagen. ITALIË Staking. De werklieden in de ha ven van Napels werkzaam, hebben Vrij dag den arbeid gestaakt, uit hoofde vos een geschil over het werkverdrag. Z. H. cSc Paus. In verband me<t in bet buitenland loopend© onrustbarend© geruchten over den gezondheidstoestand van den Paus wordt medegedeeld, dat, hoewel zijn toestand groote voorzichtig heid eischt, de Paus geregeld dagelijks gehoor geeft. Hot drama van San Renio. Naar da Tribuna uit San Remo verneemt, schijnt het zich te bevestigen dat Wolff het slachtoffer Sigall in den auto had! willen bestelen en deze den diefstal be merkte. Hij dreigde hem te zullen doen aanhouden, en daarom meende Wolff eenvoudig Sigall uit den weg te moete* ruimen. Hit Stuttgart wordt gemeld, dat dfe policie in den zoogezegden ingenieur Longfield-Wolff den op 22 September 1894 in Thann geboren mecanicien Al- bert Wolff heeft herkend. Tot onlang® nog was bij in de zaak van zijn vader werkzaam. Zijne zoogezegde vrouw is ook van Stuttgart. Wolff heeft zich se dert oenigen tijd als zoon van een eige naar van ananas-planterijeu in Saat»- Rosa uitgegeven en loefde op kosten van door bom bedrogen menschen op groot ten voet. Waarschijnlijk heeft hij no£ meer slachtoffers gemaakt dan de tot nu toe bekende.

De Volksstem | 1914 | | pagina 1