De nieuwe schoolwet Nieuwjaargiften voor den Paus Brusselsdie Kiekskens 'T EEN EN 'T ANDER De misdaad der Koninklijkestraat, te Brussel Eiuüenlund Bestuurder J. Van Nuffet°De Oendt. Vrijdag 23 Februari 1914 - BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST Mi GOOT S, Beursplaats, 2 I Kerkstraat, 9 Telefoon A 3291» Telefoon 1U AANKONDIGINGEN KI. nanfc. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3P bladz. (de regel) fr. 1,00 I 4° bladz. (de regol) fr. 0.30 I Finano.aankon.(perregcl)fr. 2,00 Sport (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws per regel fr. 2,00 Recht.herstoll. (per rogel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commerciale en financieole aankondigingen zich uitsluitelijk tö wenden Agonee Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN s Zos maanden 4 franken Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. I» UIT6AAF, 4 li. 's avonds 0 0 2e UITGAAF. 7 o. 's avonds Pour toute ia publicité cuinmerciale et ftnanci!?ro du journal, s'adresser exclusivement w l'Agence Réclame Godts, 2, Placode la Bourse, Bruxolles. Twintigste jaargang n' 43 Do lang verwachte en lang betrach te schoolwet is eindelijk, tot groote voldoening van allq rechtschapene liedon, gestemd. Do nieuwe schoolwet, door de re geering zelf op touw gezet, is eene wet welke yoor immer een oinde zal stellen aan zekere onröcktvoordige toestanden, alsook aan den hatelijker, schoolstrijd, die, aangevuurd door de vrijmetselarij, wonden heelt veroor zaakt die tot hiertoe nog niet gansch gesloten zijn. De nieuwe wot is oene wet van vrij heid, rechlveerdigheid en vooruitgang, welke zelfs door sommige togenstrc- vers, die nog allo gevoelens van bil lijkheid niet verloren hebben, recht zinnig wordt toegejuicht. Do nieuwe schoolwol verzekert in zake van onderwijs de vrijheid van alle Belgon. Het kind behoort aan den vader on niet op de eerste plaats aan den Staat, zooals de vrijmetselaars vorklaren. Het is dus don vader die over liot lol van zijn kind moet beschikkon. Verkiest hij voo^ zijn jonjjt spruit oene school, alwaat jhon den .dodsdieust niet onderwijst, aat hij or intfolle vrij heid zijn kind naar too zetufo. De wet laat hem den vrijen keus. Begeert hij dat zijn kroost do zalige wet van Christus leero kennen en in don katholieken godsdienst wordot op gevoed. dat hij dan zijn kind naar do christelijke scholen zeilde. Welk verschil met. de schoolwet in 1870 in de vrijraetsêlaarskrochten ge kneed en gesmeed. De huisvaders, dio in groote meer derheid oen godsdienstig onderwijs voor hunne kinderen eischten, werden van alle recht beroofd on werden ge dwongen te bukken voor do minder heid, die verkozen dat do godsdienst lessen geen deel meer maakten van het onderwijs. Wat al gruwelen heeft deze wet van 1879 niet; veroorzaaktWat al tranen heeft zij doen vloeien 1 Terecht staat zij in de geschiedenis geboekt mot den naam van dc onge lukswet en hot liberaal bestuur, dat kost wat kost die goddelooze en hate lijke wet wilde doordrijven, handelde bijna op dezelfde manier als ten tijde van hot Fransche schrikbewind. Dwang en vervolging werd alsdan he: aandeel van alle brave lieden. Op alle staatsbeambten werd den liaU'iijksten dwang uitgeoefend. De bravo bedienden moeston hunne kinderen naar de scholen zonder God zenden, om door bet liberaal bestuur niet broodoloos gesteld te wordenDe deftigste burgers onzer samenleving werden naar do gevangenis gesleurd. Priesters, kloosterlingen, weerloozo zusters werden voor de rechtbank ge daagd, onder beschuldiging zich tegen de wet verzet te hebben. Do schandige schoolinkwisitie, al- Waar de vrijmetselaars die ze voorza ten, 500 fr. per zitting trokken, is nog al te verscli in bot geheugen van elk een om er op terug te komen, alsook de dwaze geldverspillingen, die ben deed schoolpaleizen bouwen, welke sleobts tot verblijf van konijnen en spinnekoppen dienden. En het is juist die liberale partij,dio partij die het monopolium wil hebben der vrijheid en der vrijheidsliefde, die alsdan aan niemand de vrijheid liet, die nu met haar troetelkind het socia- lismus, tegen de wet van vrijheid komt te stemmen. Aan den boom zult gij zijno vruch ten kennen leest men in liet Evan gelie en dank aan tlesnoode strekking is bet ook voor elk Waarblijkend, langs welken kant de deugd en de goede gevoelens te zoeken zijn. Het volk leest en oordeelt. Het heeft de Kamerbesprekingen over de Schoolwet gevolgd. Het l.eoft gezien hoe, gedwee aan de bevelen der vrij metselarij, onze tegenstrevers door allo soorten van lage middelen eene wet hebben bekampt, dio door alle ware Belgen bogroet wordt als eene wet van vrijheid, rechtveerdigbeid en vooruitgang. Dit alles gevoegd by de droeve herinnering van dwang en vervolging, welko zij op schoolgebied gebruikt hebben, doet ben naar hunne juiste weerde schatten, en zal hen mot do aanstaande kiezingen den loon toe kennen der akelige rol welko zij ge spoeld hebben. Zooats wij bet voorzegd hadden, beeft de beer Daens met zijnen bond genoot priester Fonleyne zich onthou den. Ilot hoofd van eene cbristene partij wii niet medewerken om eene wet te stemmen, die aan do jeugd eene chri stelijke opvoeding verzekert. Wetsontwerpen door vrijmetselaars voorgesteld, worden door M. Daons gestemd en gesteund, doch NOOIT heeft M. Daons zijno bijlreding ge schonken aan eene wet,hoe billijk ook, door de Katholieken voorgesteld. Vooralle weldenkende lieden is bet zonneklaar. Men kent den boom aan zijne vruchten en do meuscben aan hunne werken De Demokraton zijn geene ware christenen. Het zijn voorloopors dor socialisten Do groene hen broeit roodokiekens uit... God zij dank Niettegenstaande liet geloei der bel, heelt de Katholieke regeering de lange lijst der sckoono en nuttige wollen, door baar in bet loven geroepen, wederom met eene lang betrachte wet vormeerdereft Alle rechtzinnige Belgen brengen hulde en dank aan de krachtdadige houding onzer katholieke leiders go- durendo de Schoolwetsbespreking. Met eene bewonderonsweerdigo een heid hebben zij gewild wat was recht cn hebben zij gowonnon wat zij voor het algomeon wolzijn van bot land wildon. Vol erkentenis beloven wij ben steeds getrouw in hunnen strijd voor het goede, te steunen. ïïet landverimizersver- keer. Do Frankfurter Zeitung meldt dat de Haraburg-Amori ka-lijn het tarief voor het vervoer van tusschendekspassagiers van Ham burg naar New-York opnieuw met 10 mark ver laagd heeft. Het blad vermoedt, dat deze maat regel genomen is in overleg met de Norddeut- seller Lloyd, om bij do onderhandelingen, welke deze week gehouden worden, de Engelsch-Ame- rikaansehe maatschappijen tot meer toegevend heid tc bewegen. Echter is ook ceao andere ver klaring mogelijk, namelijk deze dat men het vervoer van landverhuizers, dat. in den laatsten tijd, wegens don ongunstigen toestand der ar beidsmarkt in de Vereenigdé-Slaten, te wenschen overlaat, wil aanmoedigen. Een toestwurtoare lnelit- ballon voor 't Balgiseb leggear. Naar men zegt, zou de regeering in onderhandeling zijn over den aankoop van eenen bestuurbaren luchtballon* Het luchtschip zou gehecht worden aan het verdedigiDgsteiscl van Antwerpen. Het draadloos Rantoor Te Nieupoort. Verbeteringen zijn toegebracht aan den post. voor draadloozo telegrafie te Nieupoort, bij zooverre dat deze post Éhans marconigrammen kan uitzonden oror een afstand van 400 kilometers on 's nachts zelfs over 1.000 kilometers. Men weet dat al dc maalbooton van den Staat voorzien zijn van een draadloos telegraaftoestel. Zij sturen marconigrammen uit naar de posten van Nieupoort of van North Jorcland in Enge land. Verleden jaar werden ruim 4.000 dienstte- legrammen tusschen do maalbooton cn den post vau Nioupoort verzonden. Het vreemd -vee. - Er was den ministor van landbouw gevraagd de grens open le stellen voorden invoer van mager vee uit Frankrijk, daar er alhier gebrek aan is. De minister heeft geantwoord dat het hem onmoge lijk is een datum te bepalen voor den invoer van vee komende uit Frankrijk. In de departemen ten, waar men het meost mager vee vindt om op onze weilanden aangevet te worden, heerscht nog altoos de muilplaag. Men. dient dus aller voorzichtigst te werk te gaan. De ijzeren wegen. Het direktiekomiteit der staatsspoorwegen hield Zon dag eene vergadering ten einde den huidigen toe stand op het spoorwegnet te onderzoeken. Zie hier wat er werd bestatigd Op de l(jn van Lu xemburg en van de Neder-Sarnber is er veel ver betering. Te Chatelineau zijn or nog enkel 280 waggons in garage, en al do nijveraars, mot het spoor verbonden, hebben de noodige waggons bekomen. In Antwerpen is de toestand nog niot regelma tig uit Zurenborg en Austruweei' moeten er nog 1900 waggons verzonden worden ca uit Antwor- pen-Kiel 1487. De lokomotievcn van A.ntwerpen worden in Schaarbeek opgehouden om te dienen bij de trei nen die naar Antwerpen terugkeeren. Voortaan zullen doze machienen oogenblikke- lijk ledig naar Antwerpen wordon terugge stuurd. Maatregelen werden in dien zin gon,omen. In de provincie Luik is de toestand nog ge spannen. Eronwel verhoopt men mét de ijverige mede werking van het personeel, na verloop van nog enkele dagen alles in rogelmatigen dienst te her stellen. TWEE EN TWINTIGSTE LIJST Overdracht der vorige lijsten fr. 59.004,45 Voor de genezing van onze lieve zioke, M. Ch.„ 50 P. S,, Villers-St-Simóon, 25 Eene onbekende van de Dooraijkwïjk te Kortrijk, 100 Z. E. H. kanunnik Niclot, 50 M. en mevr. Leon de Lhoneux, 100 Baron en baronnes Cartuyvels de Collaert, 50 JufTcrs de Thihaut dc Dorinnes, 100 Parochie van Natoye (2° storting), 30 liet groot seminarie van Namen, 1-10 M. en Mevrr. Delsaux do Bièvre, 25 H. D.., 70 De geestelijkheid der dekenij van St-Niklaas- Luik, 80 Het groot seminarie van Luik, 150 Z. E. II. kanunnik Wilmotte, bestuurder der Semaine Religieuse Namen, 20 A. B., id., 20 E. H. Mengai en zustors. Salzinnes, 15 M. II., Namen, 10 Naamloos, Salzinnes, 10 id., Mettet 5 id., Namen, 5 M. Jos. Latuy, Beez, 5 M. Emilo Harlangc, 2 E. H., 1 Opdat dc wenschen van mijn zoon verhoord worden, 1 E. II. Stiévenart, rustend pastoor, 10; Voor bo- komenc woldaden, Middelkerko, 5; M. P. J.,Vor- meiro, oud pauselijk zouaaf.Gent, 20 Naamloos, Lokoron, 5; Om eonc gunst, Kortrijk, 1Eene nederige familie, Bergen, 2; C. H. MccheleD, I A. L., Leuven, 5 Naamloos,Thielt, 10Voor dc geueziug van mijne zuster. Hooglede, 2 Naam loos, Gotiek, 15 H. Vader zegen mijue dochter, I,50Om verhoord te worden door Onze Lieve Vrouw, 1Onbekend, Auderghem, 5 Voor liet wolge'.ukken onzer onderneming, St-Gkislaiu, 2; Voor eene bijzondere gunst, 0,50; Voor den zogen der Heilige Kerk, Ch. én L., 10; Cyriel Belou, Cachtem, 1J. II., 10 E. H. Ronchaine, 15 L. F. S., 5 A. D. Bressoux, 10. Totaal fr. 60.205,45 Men mag de inschrijvingen zendon aan het bureel van liet blad of aan M. Leon MALLIÊ, Sekretaris, 7, Gouden Hoofdstraat, Deornijh. In haar eigen net gevangen Men schrijft ons Brussel 13 Fohruari Do oppoiilio hoeft vandaag liet graf zien toemelsen, waarin hare twee vurigste wen schen begraven liggen. Zij had gohoopt vandaag, ten gevolge der ondervraging Brunei, nopens do Congokwo- stie, eon ministerie to zien vallen, of ton minste toch. eono scheuring le zien ontstaan ouder de loden dor rechterzijde. Zij liad ook gehoopt, dat do rechterzij do zou verdoold geraakt zijn ovor do taalkwe stie in zako onderwijl. En wanneer nu vandaag, do rochtorzijdo moer eendrachtig dan ooit, de dagorde van M. Woeslo in do school wet mot hot nieuw amendement van hel gouvernement betrek kei ijk do taalkwestie, slomdo, was de lo- loursltdling der oppositie overgroot, 't Was to veel. Toen do oppositie zag.hoe eendrach tig de dagorde van M. Woeste er door kwam, had zij zelfs don moodniot meer, de tweede stemming af te wachten. Zij trokken er van door.... on de rechterzijde genoot de eer, gansch alleen het Sohoo'welsontwerp t» kunnen stemmen. Natuurlijk moesten Pieter Daens en Fontejrne tusschen twee waters zwemmen eu zich onthoudeu. Vooraleer de aftocht voor do oppositie geblazen werd, was hot balop. Eerst waren het blauwen t°gen roode, wegens do vrijheid van den huisvader. Nadien waren hot roodjes ondereen, wegens de taalkwestie. Ziehier een brokje uit het debat, tossclien MG. Huysmans en M. H. Hymans, twee Br M.HUYSMANS Volgens M. Lemon- nier, moot de wil des vaders dus erkend worden. Maar indien Vlaamsche kindoron, zich ten gevolge van don wil huns vaders bij een onderwijzer mooaten bevinden die geen Vlaamsch kent Dat is niet alleenlijk oene veronderstelling, want rond Brussel zijn er 14,000 kinderen en de groote helft verslaat den onderwijzer niet (Hevig verzet op do liberale banken). M.HYMANSDat kunt ge niet bewijzen. M. C. HUYSMANS M. Hymans is Gvonalsik gemeenteraadslid te Brussel. Ik stel dus vóór dat hij met mij in de schblen een onderzoek kome doen. Wij zullen M. Van de Porro vorzoeken ons te vergezellen, om als soheidsraad op te treden. Wij zullen dan zien wie er gelijk hoeft. M. HYMANS. Gij bewijst niets. Ik heb u nog gezegd dat gij een Jakobijn zijt en ik herhaal liet gij zijt een Jakobijn uitge- snoden. (Gelach). M. G. HUYSMANS. En indien ik ant woordde dat M. Hymans een Girondijn is wat zou hij zeggen (Nieuw gelach). (Op dit oogenblik wordt het onmogelijk uog iels te verstaan, daar heel do oppositie te gelijk aau 't roepen gaat). Gazellen Popin on Demblon hebben lust aan 'l boksen te gaan, daar oerst genoemde C. Huysmans uitscheldt en Demblon het voor 3r.\ Gamiel houdt. Beideu dansen letterlijk op huntio bank. Iluel de rochterzrjde lacht en do voorzitter, na vruchloloos gepoogd te hebben de kalmte to herstellen.... lacht mede. Gij on uvA partij zijt op een slechten weg, roept M. G. Huysmans tot M. C. Hy- mans. (Nieuw rumoer op de ban kon der op positie.) Demblon on Pepin zijn weer aan 't wippen. Vandovelde tracht M. G. Huys mans te doen zwijgen, terwijl Leonard en Berloz, Demblon willen kalmeoren. Ik zal niet zwijgen, voor niemand, roept gezol Demblon. Wij zijn partijgangers van do vrijheid en de gematigludd, zegde M. Hymans, na een krachligon vuistslag op don lessenaar gogeven to hebben. Ja, zooals onder sociaal oogpunt we dervoer M. Huysmans. In naam dor vrijheid van den huisvader begaat gij do grootste misbruiken. Voih\ Wat denkt gij or van Dat zij overeenkomen als hond en kat. De ondervraging Brunei hoeft aan de rechterzijde de gelegenheid verschaft, nog eons do miesionnarisson te wreken over de beloedigMigen van M. Vandevolde. Hot do- bat over do taalkwestie in bet ondorwijs, heeft gotootid, hoe zeer de oppositie verdoold is. De oppositie is dus in haar eigen not ge vangen. T Is wei besleed. Harold. Wat M. Fivé zegt Aan con konfrater dood M. Fivé, de volgende verklaring M. De Coon n as mijn bankier. Ik had hom geld ontl-ond, door hein bij naasting een eigendom te Gislbux en een molen in do provincie Namen to vorkoopen. Onlangs besloot ik mijnen handel aan mijn schoonbroeder over to laten. M. Joris, oen oxport-bdekboudor werd gelast, die zaak to regelen. Bono minnelijke schik Icing werd getrof fen met mijno scliuldoisclipi s en daar ik vol macht gegeven had aan M. Joris, noodigde deze M. Do Coon uit met hem te komen enderhandolon. Ik weet niet waarom, doch M. Do Ooen was in den laatsten lijd niet nl te wol gezind jegens mij. Zuo liot hij een wissel van 6,500 fr. wolke ik geieekond had, prote- sleeien, doordien hij iieui niet wilde vernieu wen. Dinsdag had in mijno buroelon eene bijeenkomst plaats, lusschou M. Do Coen en de twoe boekhouders. Wat er Lusschen boa is voorgevallen woet ik niet. Ik kan enkel veronderstellen, dat M. De Goen voorstellen deed, welke mijne bedienden niet konden aanvaardon, en dut M. De Coon zich daa kwaad maakteen schoot. Eene droeve boodschap Wij zegden gisteren, dat Mev. Dutotf, ziek to bed liggende, men haar het droeve nieuws niot had durven bekend maken. Daar de arme vrouw sinds Dinsdag mid* dag onophoudend naar haren echtgenoot vroeg, moest men er wel toe besluiten aau de ongelukkige do jobstijding mede te doe len. Mad. Dutoit werd Woensdag morgeod op hoogte gebracht van den diepon rouw dio haar getroffen had. Eon rechterlijke agen$ en de policiekommissaris van Schaarbeek hadden zich met dio droeve boodschap ge last. Men liet eerst aan mad. Dutoit ver staan dat haar eohtgenoot slechts lichte won den bekomen had, doch zij geloofde hof niet Neen neen hij is dood mon hoeft hem vermoord, zeg het maar En in hare wanhoop wilde zij uit het ven ster springen. M. Dutoit was slechts 01 jaar oud én be minde zijne vrouw en zijn zoontje teedorlijk4 Hij was do broodwinner van hot gezin, dat" in een zekeren welstand verkeerde. M. Joris De oxpert-boekhouder Joris behoorde road* 43 jaar tot het spoorwegbeheer. Hij zou bi»» nen kort op pensioen gesteld worden. Zooals to begrijpen is, is de smart dar weduwe on hare kinderen even groot.Vrouw Joris, iti zoo zeer aangedaan dat men voor haar eene doodelijlce ziekte vreost. De lijksohouw'ng der slachtoffers. Woensdag morgend hehben do wetsdofc* toors Heger, Gilbert en De Rechter, de lijk schouwing gedaan der twee slaohtoffors. Daaruit is gebleken dal M. Joris door dri» kogels getroffen werd. Een ervan drong ia don mond en vloog langs den nok uit. Do dood was oogonblikkelijk. Do twee andorea vorbrijzeldon liet rechter schouderblad. Wat M. Dutoit betreft, deze werd door een dor kogels iu het hart gntroffen, een audoro drong hem in den rechterarm. Het wapen door den moordonaar gebruik® zal door M. Gotfy» loeraar aan de krijgt- sohool, onderzocht worden. M. De Coen wordt aan een geneeskundig onderzoek onderworpen. Op bevel van don onderzoeksrechter zij O twoe specialisten M M.Maes en Devillera benoemd geworden, om don geestostoestaodi van M. Do Goen te onderzoeken. Wordt liet bevvozen dat do dader r.iöt krankzinnig is, dan heeft hij in allo goraï eene gansch bijzondere mentaliteit, die beta do zaken op eene heel zonderlinge wijze doet beoordeelon. Het onderzoek te Aalst. Woonsdag namiddag is het parket vast Brussel, samen met dat van Dendermonde ia de bank Do Coon afgestapt, om er hot u»> zicht der boeken te «doen. Een expert-boek» houder vergezelde do magistraten. NEDERLAND. De Hollandscha Stemrechtvrouwen Eene groofe vorgadering dor Hollaadsche Stemrechtprouwen komt te Amsterdam dan plaats te hebben. Er waren afgevcordigdon opgekomon uit alle streken van Holland. Eene meeting had in hot Nijverhoidspalois plaats, alwaar be wezen word dat zekero artikels der Grond wet moeten afgeschaft worden, vermits z% de toekenning van hot vrouweuatemrockt beletten. Allo partijen waren op de meeling uitg«- noodigd. Slecht de socialistische en da liimraal-doinoUraten partij had er aan ge houden afgevaardigden te zonden. Hildebrand gedenkteeken Door H. M. do koningin-móeder is aan 't HJldobranë- Coiniteit oen bedrag van 100 gulden ge schonken als bijdra^o ten behoeve van oa als blijk van belangstelling in liet door coasi- leit booogde dool. FRANKRIJK Brandpijlen. Van op het eerst© verdiep van don Eiifeltoren to Purijs, heeft de hnoc Guerre proefnemingen gedaan om bij middsl van brandpijlen, luchtballon en andere voor werpen te vernietigen. Dozo proefnemingen zijn ton volle gelulef. Het vuur werd door dio pij Ion aan verschei dene voorworpen inndagedenld. De pijl heeft ean dertigtal cent'nieters lengte eu bezit op de punt oene ontvlambare slof, die bij het aanraken van hot dool, hol vuur mededeelt»

De Volksstem | 1914 | | pagina 1