Brussslsclie Kiekskens T EEN EN 'T ANDES Het Bisschoppelijk Meifeest Muite iilund De moorddadige ontploffing 22 Dit nummer fcevat !2 bladzijden en wordt verkocht aan 5 centiemen. HET VRAAGSTUK der goedkoope woningen Tan Z. D. H. Mflr. STILLEMANS Twintigste Jaargang n' 50 3 CENTIEMEN HET NUMMER Zondag I en Maandag 2 Maart 1914 ABONNEMENTEN 8 Zos maanden 4 franken. Een jaar 6 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. I" UITGAAF, 4 ti. 't moois j£ 0 r UITGAAF, 7 O. 't avonds Pour toute i» publicité commercial© et financière du journal t> aoresser exclusivoment l'Ageuco Réclame Godts, S, Place dé la Bourse. ftruYalUc v AANKONDIGINGEN la Bourse, Bruxeiles. BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST IfliGOOTS, Beurspbats, 2 I 9, Kerkstraat, Telefoon A 3299 Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Qendt. KI. aank. (1 tot 4 ld. rcg.) fr. 0,60 3° blad», (de regel) fr. 1,00 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Fiuanc. aankon, (per regel)fr. 2,00 Sport (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws per regel fr. 2,06 Recht, hers toll, (per regel) fr. 2,0# Overlijden (per regel) fr. f,00 Commercial© en financieele aankondigingen zich uitsluitcliik. te wenden Ageace Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. Het zijn de debatten welke onlangs hebbon plaats gehad in de Kamer, dis oos op de gedacht» hebben doen ko men, eenige regelen te schrijven, over do soo bolangrijke kwestie der goed koope woningen. Op den buiten is dat vraagstuk bij tta onbekend. Plaats is er in over vloed en de armste woning bestaat er uit verschillende vertrekken. Ofschoon wij gaarne aannemen, dat al de wo ningen op den huiten geene paleizen zijn, toch zal men met ons moeten be kennen. dat zelfs in do schamelste woning orde en zuiverheid kunnen beersclien, als de huisvrouw slechts een goed paar armen aan 't lijf heeft en zo weet te gebruiken. Dat zulks bij onze Vlnamsche vrouwen gewoonlijk hoi geval is, zal wel niemand kunnen loochenen. Treedt in de Vlaam- scho woningen en in do meeste zult go een treffend schouwspel aantreffen. De muren zijn wit gekalkt, de vloer- steenen zuiver geschuurd, stoelen en tafels kraaknet gewreven, terwijl de kachel en het porseleinwerk blinken, dat men er zich in spiegelen kan. Benige geraniums en fuchsia's fon kelen vóór het venster en geven, met hunne heldere kleuren, het vertrek eon nog aangenamer uitzicht. Daarbij, de lucht op den buiten is ffisch en gezond. De met bars-aromen beladen luebt ontbreekt er nergens en draagt er zeker veel too bij. om den buitenmensch gezond er. sterk te ma ken on hem toe te laten, de groots ste den voortdurend van nieuwe en frissche levenskrachten te voorzien. Want dat is vooral de kanker der ste den, dat zijn de armzalige woningen, die dan nog peperduur door den werken den mensch moeten betaald worden. Het geld, dat vooral dienen moest, om vrouw en kinderen te onderhouden, of om zich op Zon- en feestdagen eenigc uitspanning te verschaffen, dat geld gaat regelmatig elke week in den zak der eigenaars, die er maar op uit zijn, de hoogst mogelijke interes ten uit hun geplaatst kapitaal te trek kon. En dat is ook wel nooffig, want, moesten de groote steden aan hun eigon lol overgelaten gijn, zij zouden spoedi. Ontvolken en.verdwijnen. Een van do voornaamste oorzaken van dien ollcndigea toestand, is wel het gebrek aan gezonde, goedkoope woningen. Als wij de groote stad bezoeken, springt ons die ellendige toestand zoo zeer niet in 't oog, omdat wij ons tevre den stellen, niet slechts ééne zijde der stad te bezichtigen, en dan nog wei de schaon- To Luik doorloopen we even do o Place Verte of do prachtige boule vards, welke van daar naar de Guitle- mins-statie loidon, Te Brussel kennen wij do heerlijke straten welke van de Noorder- naar da Zuidorstatio zich richten, ot wij volgen de Kruidtuin laan met do Koninklijke straat, het Park en het rijko Leopoldskwartier. Te Antwerpen kennen wij slechts den weg, welke van de Middenstatie naar de Schelde voort, of wij blijven op de Leio, welke de ganseko stad met een gordel van overschoone boulevards omgeven Zoo doende, kennen wij alleen het ecboone. het rijks gedeelte dor stad en vermoeden niet eens wat armoede en ellende in don schoot der groote wereldsteden verborgen liggen. Wij zien er slechts de rijkversierde gevels, tie schouwburgen, de reusachtige bankhuizen, de kinema's, de uitstal lingen der rijke magazijnen, piaar denken niet, dat daar dichtbij, in do smalle steegjes, honderden menschon leven, die armoedig gekleed gaan, die moeten leven van het dagloon van ddnen man, en eene dure huishuur moeten betalen, voor een ellondi" vertrek, dat eerder bestemd schijnt om tot woning voor de dieren, dan wel voor de mensehen te dienen. Dat wij de zaak niet overdrijven, zullon wij bewijzen met eenige voor beelden aan te halen, welke in de Kamer voorgebracht zijn geworden, tijdens do laalste bespreking van de wet qp de goedkoope woningen. Er bestaan in de groote steden van alle landen,duizenden familiën, welke slechls over ééne plaats beschikken, en daar moeten loven met drie, vier, vijf en soms meer personen. En alles moet er in diezelfde plaats gebeuren de vader moet er dikwijls zijn werk verrichten, demoeder moot er koken en wnssclion, do kinderen moeten er spelen en allen moeten er slapen. Wat moet in zulke voorwaar den met de opvoeding der kindoren gebeuren en hoe moeten de zeden in zulk ongelukkig midden naar den dieperik gaan Iets van het ellendigste dat ik ooit gezien heb, zegt pastoor Cuylils van Andorlecht, is een soort van kelder te St-Jans-Molenbeek, kelder welke tot woning diende voor drie huisgezinnen. Dus ééne plaats voor drie families Op den grond had men met krijt eene lijn getrokken, welke de grens aanwees van het gebied, dat aan elke familie toehoorde en dat door de twee andere niet mocht betroden worden. Zulke voorbeelden doen ons het hoofd schuddon van ongeloof, en noch tans zijn zij in volle Kamer aange haald geworden, en dat door geloof waardige personen, die er geen be lang hij hebben het tafereel zwarter te maken dan bet is, maar alleenlijk een diep medelijden ia hun hart heb ben voelen dringen, als zij getuigen geweest zijn van zulke ellendige en treurige toestanden. Slot volgt.) Vreesslijk samentreffen. Wij lezen in La Croix van Parijs Een gemeenteraadslid van Bayonne. M. Pierre Grenade, laatst eene vergadering der vrijdenkerij bijwonende, betreurde er bitter dat het aantal c burgerlijke begravingen te Bayonne zoo gering was. Openlijk drukte hij de hoop uit, dat er-Uit jaar meer zouden zijn en na de vergadering stuurde hij aan alle vnenden eene uitooodiging om den 22 Fe bruari om half elf ijre 's morgends samen te komen, ten einde een formeele vrijdenkers groep in te richten. Nu, Zondag laatst, 22 Februari, om half elf 's morgends, bad te Bayonne de eerste bur gerlijke o begraving van (lit jaar plaats bet was deze van denzelfden citoyen Pierre Gre nade Ontvangst ten paleize. M. Merlin, gou verneur van Fransch Oost-Afrika, legde gis teren bij den koning een bezoek af, in ant woord op het bezoek dat Z. Maj.. toen nog prins Albert, hem te Brazzaville bracht, toen M. Merlin nog gouverneur van Fransch-Con go was. Een nieuwe Mozart. Zoo noemt men ten huidigen dage een Italiaansch wonderkind de kleine Willy Ferrero. De knaap die nau welijks 7 jaar telt is als het ware orkest meester geboren, en met de meeste zeker heid, de meesto kennis van ïythmus en ge voel leidt hij de uitvoeringen der werken van de grootste meesters. Zijne ouders en ai zijne naaste bloedver wanten zijn muziekanten en het was bij de gezamenlijke uitvoering, in familiekring, van sommige muziekstukken dat liet jeugdig talent van den kleinen Willy zich ox>en- baarde. Do jonge orkestmeester trad reeds op bij verscheidene groote koncerten te Rome, te Napels, enz. Zelfs had te St-Petersburg, in tegenwoor digheid der Keizerlijke familie van Rusland oono muzlekale uitvoering plaats, onder dc leiding van den jeugdigen Ferrero. Niet alleen bestuurt het, wonderkind be paalde uitvoeringen, doch zelfs do repetition hebben onder zijne leiding plaats, en de min ste gebreken, de kleinste fouten weet hij op te merken en to verbeteren. Zonder twijfel zulteu dit jaar Parijs en an dere grooto steden het wonderbaar talent van Willy Ferrero bewonderen. Omnibus in de lucht. De vlieger Sikorsky heeft Vrijdag met acht passagiers den weg St-Petersburg-Zarskoe-Selo via Gatsjina weg en weer afgelegd, zonder landing, in 2 uren C minuten. de SPELEN TE OOSTENDE EN TE BLAN- KENBERQHE. EEN BLAD DAT TEN ACHTEREN IS. KAARTLEQGEN EN WAARZEGGEN. Men schrijft ons: Brussel. 27 Februari. De bestendige afgevaardiging van Brugge, heeft Vrijdag de aanbesteding der uitbating van het Kursaal van Oostende, aan burg graaf de Pelan toegekend. Aldus werd het besluit van het gemeentebestuur van Oosten de goedgekeurd. De Casino van Blankenberghe werd aan de boeren Bette en Van der Auwera, oude ver gunninghouders van het Kursaal en de spe len van Oostende toegekend. i 6 Vrijdag morgend kondigde La Ckroni- que aan, als eene gewichtige tijding, dat M. Helleputto eene Ilofbou waf deeling zou stichten in zijn ministerie en dus een heelo reeks klerikale bedienden zou kunnen be noemen. Waarschijnlijk weet La Clironique niet dat zulk departement reeds 5 jaar in werking is en thans bestuurd wordt door M. Ver- nieuwe. een liberaal van 't zuiverste blauw, goed gekend in L'Etoile Beige Katholieke Hoogcscliool van Leuven. Heden, Zondag, 1 Maart, en toekomenden -ondag, 8 Maart, zal, in al de kerken en ka pellen, en jaarlijksclie geldomhaling gedaan worden ten voordoele der katholieke Hooge- school. Geen enkel katholiek vergete zijnen penning te storten, ieder naar vermogen, voor deze zoo specifiek katholieke instelling^ die hoogleeraar Kurth terecht ons noemde het sterkste bolwerk van 't katholicisme in België Daar immers worden onze katho liek! voormannen, onze geleerden, onze so ciale werkers opgekweekt, en tot de katho lieke aktie op alle gebied voorbereid. Met fierheid mochten wij onlangs nog vaststellen dat, in den Staatsprijskamp voor reisbeur zen, de kandiadten der Leuvensche Hooge- school even zooveel beurzen behaalden als al de kandidaten der drie andere Belgische hoogescholen te zamen (7 op 14). 't Is een van de veelvuldige bewijzen dat er to Leuven prachtig werk wordt afgeleverd. De Belgi sche katholieken moeten hot zich dan ook ten plicht rekenen, hunne Hoogeschool tè steunen. Daaraan, naar wij verhopen, zal morgen en toekomenden Zondag, niemand te kort komen. Do groote logeroefeuingen. Voortaan zul len de groote legoroefeningen alle jaren plaats hebben voor drie legerafdelingen' en voor de heele of gedeeltelijke afdeeling rui terij. Jaarlijksclie vierdaagsclie oefeningen zullen plaats hebbon binnen de versterkte stellingen, buiten de schietperioden en de groote legeroefeningen, voor de varsterkings- troepen en heel of een gedeelte Van liet gar nizoen. In grondbegin zullen de klassen wor den binnengeroepen, ten einde de getal sterkte aan te vullen ter gelegenheid der groote legeroefeningen, de vestingoefeningen de schietperioden te Brasschaet ea de werk zaamheden van den polygoon. Zijne vlucht is een nieuw record, i Deze merkwaardige luchtreis werd óp eene hoogte van meer dan 1000 meters afgelegd. Phllippinscho mosselen. In de laatste acht dagen werden te Philippine aangeoerd en gelost ongeveer 1.500 balen mosselon. Daarvan werden per spoor naar de gewone afnemers in België en Frankrijk gezonden 1,240 halen tegen 4 tot 5 fr. per baal van 90 kilogram. Met het oog op de Karnavaldagen was or, vooral uit Antwerpen en Gent, veel vraag naar mosselen van goede kwaliteit. Aan de haven weiden door Nederlandschc en Belgische venters opgekocht 425 ton mosse len tegen 2 fr. 25 tot 3 fr. per ton van 60 kgr. In mosselzaad ging tamelijk voel om. Van de Fransche kust waren aangevoerd ongo- veer 400 ton van de Belgische kust wei den verhandeld 575 ton. Echt Zeeuwsch broed weinig aangevoerd. Heden Zaterdag, de vangst van mosselzaad op de Zeeuwsclie stroomen gesloten. Het afgeloopen seizoen is niet winstgevend geweest wegens de geringe hoeveelheid die er op de banken in de Zeeuwsche stroomen gevallen is en om de lagere prijzen. Naar garnalen werd niet ge- vischt, zoodat er geen verzending naar het buitenland plaats had. Grootste en kleinste gemeenten. Ziehier in eene kleine label de grootste en kleinste gemeenten van België, volgens hunne uitge strektheid hekiaren hoktaren Aalter 4,631 Bollaire (Luik). 100j Aulier (Lux.) 6,933 Berchem - Sint - Arendonk 5,653 Laureins. 117 Balen bij Gheel 5,582 Binche v 77 Bouillon 5,080 Blankenberghe. 85 Biecht. v 6,184 Chokier (Luik). 153 Chimay 5,171 Dikkele. 143 Genck (Limb.) 8.789 Dixmuide 107 Gheel s 10,852 Edingen. 63 Jolliay (Luik) 5,296 Elltgnies - Ice - Maldogem G.276 Frasnes. 133 Merxplas. 4.401 Femur (Luik). 138 Moll 11,409 Genappe. 5 56 Thourout a 4,415 Goegriies - Cliaus- Turnhout, 5.644 sée135 Wijngone. 4,613 Halmaal (Limb.) 66 Harame (Brab.) 13G Ledeberg 106 Vlelckem. 120 De kaartlegster van Nancy is than9 aan de orde van den dag. Heel Frankrijk spreekt van haar, omdat een Parijzer blad beweert, dat zij het is, die aangeduid heeft waar het. lijk van een vermoord persoon te vindon was. Men zou waarlijk denken te droomen. In de twintigste eeuw, zulke berichten in een blad. dat zich voor ernstig wil doen door-' gaan, lezen. Gij moet nu echter niet gaan gelooven, dat men hier in België geene kaartlegsters of waarzegsters heeft. Alhoewel zij liier niet in bossclien of spelonken, omringd van zwarte katers of uilen en slangen vertoeven, zijn er hier toch genoeg. Men moet maar eens ze kere ongeloo vige Brusselsche bladen nazien, om ér adressen genoeg te vinden, van waar zegsters, die in de lijnen der hand in koffiegruis zolfs aan uwe teenen, kun nen zien. of gij nog lang te leven hebt, of gij welhaast een erfdeel zult trekken, of gij een rijk huwelijk zult sluiten 't Zijn natuurlijk in de ongeloovige bla den, dat die waarzegsters hunne aankondi gingen doen plaatsen, omdat men onder de ongeloovigen, meest bijgeloovigen vindt die zich laten vangen. Zij ge.an nu echter nog verder en zenden prospektussen uit. om zich aan het publiek to doen kennen. Ook in de provincie zijn er te vindon, want, ik ken te Hoei eene kaart legster. die er sinds jaren rijkelijk op leeft en zich nu en dun eens een huisje koopt. Dikwijls wordt zij naar Luik geroepen, bij damen uit de hoogo wereld, orn haarde kaarten te leggen enop flesschen te trekken !I K t Gelukkiglij U hebben de Belgische onder zoeksrechters het nog niet uoodig geacht, de hulp der kaartlegsters in te roepen om mis daden te onderzoeken. Zulke eer moest aan hot verlichte a Frankrijk voorbehouden blijven. Hoe men in een land, waar steeds wordt geschermd met Wetenschap, Rede en Ver stand, nog zoo zot en onverstandig kan zijn, ia waarlijk onbegrijpelijk. HAROLD. Een komiteit is gesticht geworden ondea voorzitterschap van de ZZ. EE. HH. vikaris« sen-generaal De Bock en De Baets, en reedï zijn eenige maatregelen bepaald vastgesteld om het glorierijk jubelfeest te vieren. In overeenstemming met Mgr de Bisschop, is er besloten, dat de feestelijkheden zullen plaats hebben te Gent in de maand Juni aan staande. Op Donderdag 25 Juni zal er in de hoofdkerk van St-Baafs eene pontifikale mif gezongen worden. De leden der verschillig® Katholieke Vereenigingen en Werken zullea verzocht worden deze bij te wonen. 's Zondags nadien, op 28 Juni, waarschijrv lijk orn 11 ure. zal Z. D. H. Mgr Stillemaruj, ln St-Baafs een Te Deum zingen. Mco rekent vast op de tegenwoordigheid van all* katholieke Werkliedenvereenigingen en Bon den der stad, met hunne vlaggen en vaan» dels, om na die godsdienstige plechtigheid een indrukwekkende stoet te vormen. Deze zou de bijzonderste straten der staf doorkruisen, om daarna op de plaats voor het Bisschoppelijk Paleis terug te keeren. lm het paleis zullen de adressen van gelulcwea- sching van de deelnemende maatschappijen aan den jubilaris aangeboden worden. All® katholieken van het Bisdom, zullen zich ia eene opwelling van eerbiedige erkentelijk heid vereenigen, orn het succes dezer jubel- feesten, zooals wij reeds zegden, vastgesteld op Donderdag, 25 en Zondag, 28 Juni 1914, te verzekeren. Wij zullen er ten gepasten tijde alle inliep tingen over mededeelen. Zoetenaaie, dal de kleinste bevolking heeft, is op verre na de kleinste gemeente niet vol gens de uitgestrektheid het heeft eene op pervlakte van 206 hektaran. NABIJ BERLIJN Vrijdag werdén heel den dag de oprui- mingswerken voortgezot. Deze moesten rond den middag onderbroken worden, daar een muur der fabriek droigde in te storten. Men is er nog niet in gelukt de plaats te naderen, waar het ontplofte toestel stond, zoodat men tot hiertoe nog niet met zeker heid kan zeggen, welke de oorzaak van het schrikkolijlc ongeluk geweest is. Men weet ook nog niet juist hoeveel perso nen er gedood werden. Zeker is helleven wel. dat een ingenieur, niet tot de fabrièk behoo- rende, zich op het oogenblik der ontploffing naast het toestel bevónd. Het lijk van dezen ingenieur is nog niet teruggevonden. Het grootste deel der gekwetsten stelt het betrekkelijk goed. Alleen de werkman Botthe verkeert ln hopeloozen toestand. Keizer Willem heeft aan de gemeenteover- hcid van Rummelsburg een telegram van deelneming gezonden. De socialistische af gevaardigde Brey heeft In den Reichstag in lichtingen gevraagd over de ramp en tevens den rijkskajiselior verzocht, maatregelen te nemen, opdat zulke rampen zioh niet meer zouden voordoen. frankrijk De Graaf de Lonyay valt van zijn paard. -« De Petit Parisien deelt mede dat do graaé de Lonyay, echtgenoot der prinses Stephani» van België, te Cannes, waar hij op zijn bui tengoed verblijft, van zijn paard is gevallen. De graaf zou zwaar gewond zijn. De berginstorting te Ardèche. Uit Pival zendt men volgende inlichtingen nopens de berginstorttng van Ardèche: Een groot*ge- deelte van den berg stortte met ongehoord gedruisch in de vallei. De verschuivend® aarrimassa wordt op een millioen kubieke meters gerekend. Het water wordt door eene dijk van 150 duizend kubieke meters tegen gehouden. Moest het water don dijk doorbre ken zoo zou het gansche kwartier van den Frayol naar de Tail ondergezet worden. Men vreest nieuwe instortingen. Drie lijken teruggevonden. Sinds ver scheidene dagen zocht men drie leden van den Lyonner Alpenclub op, die Maandag met sneeuwschoenen naar den bergpas van Sb Gervais geschaatst waren. Hunne lijken ko men ontdekt te worden aan den bergpas va® Joly. Zij zijn naar Contamines gebracht i* afwachting van hun vervoer naar Lyon. Zelfmoord van een zeeofficier. Woens* dag ontdekte men te Parijs in een restao- rautkamer het lijk van een officier van da stoomboot Cleveland Hij was uit Mar seille gekomen om te Parijs eenige dagen te verblijven. Daar men niet wist of er moord of zelfmoord gepleegd werd. zoo zocht me® een vriend van den officier op. De zaak zat echter geen verder gevolg hebben. Wetsdok ter Paul, die Vrijdag de lijkschouwing deed heeft vastgesteld dat de officier zich gezolG moord heeft. DUIT&CHLAND Wanhopige daad. Te Klein-Poritsch hefc* bon zich een 16-Jarlg jongeling en een jon® meisje onder een trein geworpen. Hunne lij ken werden vreeselijk vermorzeld. De iden titeit van de jonge dochter is niet kunnon vastgesteld worden. Zelfmoord to Fralburg. -- Uit Freibdrg komt het bericht dat de kandidaat Robert Hirschfeld, van Berlijn, zich om niet gokeo- de redenen heeft gezelfmoord na zijne the sis van doctoraat met goeden uitslag voorga dragen te hebben. Herbergier-moordenaar aangehouden. Te Hettcnhausen ontdekte men over eenige dagen ln het huis van den herbergier Heus» het lijk van den pachter Muller. Op het lijk ontdekte men eene diepe wonde aan de® schedel, die de dood voroorzaakt had. Het nader onderzoek dezer moord leidde tot de aanhouding van den herbergier, die echter beweert de dader der moord niet te zijn. Do reis van den Kroonprins In Afrika. In de zitting der begrootingskommiseie v» de koloniën heeft het gouvernement mede gedeeld de reis van don kroonprins in de Oost-Afrikaansche kolonie. De volksvertegen woordigers drukten den wensch uit dat de reiskosten op het gewoon budget zouden in geschreven worden ENGELAND De tunnelkwestle. De Times van Lon den schrijft aangaande de kwestie van den tunnel onder het Kanaal, volgend oordeel

De Volksstem | 1914 | | pagina 1