Opgedragen aan M. Fonteyns en Daens Aalst-IViijfbeke Uit ons Zakboekje VAM ALLES WAT 1 EN 2 MAART 1914 In de vastenbulle van het aartsbisdom Mechelon vinden wij de volgende regelen, welke wij aan M. Ftmteyne eo Daens opdra gen. De herderlijke onderwijzing van het op perhoofd der Belgisohe Bisschoppen, die de plaats van God zelf bekleedt, dient door allo reohtziimige christenen met eerbied aan boord en gevolgd te worden. Do vijanden van Christus beschikken ovor twee legerkorpsen, die den strijd aan steken het eene valt van voren aan, het andere tor zijde het eerste is geweldig in den aanval, het andero is gevaarlijker, is listiger, en verbergt zich onder het masker dor onzijdigheid wat men na in echte wan taal verwereldlijking of laïciteit pleegt te noemen. Onzijdig zijn, dat is laf zijn; zioh noch voor noch tegen verklaren, noch ja noch neon stemmen dat is zich onthouden en schijnheilig zijne handen wasschen gelijk Ponlias Pilatas de^d. Kiest uwen standaard voorziet u van uwe konteekens en stapt in rij vooruit in uw bataljon. Christus horkent de zijnen aan het toeken dos kruises. Moge dit tecken u bewaren op de baan des levens, uwe ledematen mot de heilige olie zalven in uwen laatston strijd, op uw sterfbed rusten in uwe verstijfde handen, en ow stoffelijk overblijfsel beschutten in uwe laatste woonplaats t Opgedragen aan de flauwe christenen Bij elkeen van u gebourt het dat ge op reis gaat, dat go plaats neemt in eene af spanning, in een oponbaar rijtuig of op den troin. Al wonder 1 zij die ons land doorreizen, dragen er niet zelden den indruk uit meé. dat de Belgen, in 't openbaar, den naam niet rechtvoordigen welken zij nochtans zoo zeer verdienen, den naam van katholieke r.atio. Waarom Wol omdat al te dikwijls de Belgen zich niet buitenshuis vertoonen gelijk zij waarlijk zijn in 't huiselijk loven. t Hu:s onderhouden zij 't vloesch-dervon, maar op reis zullen zij hot niet doen. Zij bidden met hunne huisgenooten zoo vóór als na tiet eetmaal doch zijn zij in gasthof of in afspanning, dan lalon zij het kruisteeken maar varon. Zij zijn te hunnent ingoschreven op een katholiek nieuwsblad doch op reis trokken zij onder aller oogpunton een ongodsdienstig nieuwsblad uit. Nu, daar kunnen heden geone uitvluchten moer gemaakt al de groote organen onzer drukpers moeten bepaald in twee soorten gerung6cl»ikt De eone hetzij openlijk hetzij min of moer schijnheilig, va!Ion de katholieke Kerk aan, haro instelling en haar bestuur, hare leering en hare zedoloer. Da andere stellen er eor in, en rekenen het ton plicht die te eerbiedigen an te beschermen. Vóór een veertigtal jaren was da gods dienstige of ongodsdienstige strekking onzor dagbladen eoo klaar niet onderscheiden, en a DE VOLXoSTEM mijn eorbi-du-enrdige voorzaat, Kardinaal Dfchamps, oerdoeldo 't noodig hij name de dagbladen te no«raen, die inderdaad voor 't goloof ou de zeden der goloovigeu gevaar opleverden. Vandaag mag men die zorg daarlaten alle dagblad van eenig belang kenmerkt zich zelf en wordt door iedereen zonder aarzolen, yo okend onder de vrienden of onder de vijanden, onder de voorstanders of onder de tegenkantors van Christus en van zijno Kerk. Ben ik een Christen Mensch t Legt mijn leven getuigenis af van Christus Zeer beminde Broeders, gij allen zijt mot een apostolaat belast. Eu juist daarom herin nerden wij u onlangs in eene ondorriohting over de zedigheid in kleeding en vermaken, liet woord van den heiligen Leo don Groote l Volstaat niet deugdzaam te zijn voor zich zelvon; men moot het zijn voor allen. Ze schiet te kort, de wijsheid die zich niet tot de ziolen onzer broeders uitstrekt. De waro deugdon behben natuurlijk vooruit werksei do menigte uit de duisternissen der dwaling to trekken, met er het licht der waarheid in te doen schilleren... Door de welsprekendheid kan men gemakkelijk af- srneeken, door de rede zeker overtuigen; dooh voorbeelden zijn machtiger dan woor den, en door de daad leeron is meer woerd dan door de stein. Ook is het uwe plicht de evangelische ze denleer ah eenen dijk op te werpon tegen de vorderfelijke stroomingen die onze bescha ving besmetten. Het woord van don Voorlooper Joannes den Dooper, en de aanmaning welke Petrus spralc tot de me ligte.die zoo gretig was naai do christene leering, luidden Doet boet veerdigheid en dit beteekent, volgens dei dieper, ziu van liet grieksche woord Be keert u, verandert uwe denk- of zienswijze. Stelt dus den dijk der evangelische zeden leer tegenover do kwalen van onzen tijd do overdreven zucht, naar don rijkdom, de drift voor het spel. de opwelling der zinnelijk heid, hot alcolismus. Let cr wol op, zeer beminde Broeders, gij moet de liefde beoefenen jegon iedereen. Wij zijn al te zeer genegen, in bet stof da de opgehitste staatkundige gezindheden ron dom ons omhoogjagen, onze broeders enkel als partijgenooten te aanzien, en meteen onze genegenheid te beperkon bij de monsohen van eone zelfde gezindheid. Dit govoolon is in strijd met bet Evangelie. Gij moet uwen naaste beminnen, om hot even welke gezind heid hij aankleeft, hem beminnen, niet mei woorden of gebaren, met jegens hora in schikkelijk te zijn luidens de eischen det weroldsche hoffelijkheid, maar in do waar heid, en, indien gij over do gelegenheid en de middelen daartoe beschikt, hem beminnen met de duad. Woest onbuigzaam en onhan delbaar waar het om de leering gaat. Hebt echter voor da personen alle mogelijke in schikkolijkheid, alle edelmoedigheid over, en wanneer gij het zoover zult brengen hot kwaad met goed to loonen, en te bidden voor degenen die u haten en lasteren, dan zult gij ra.iar handelen uaar het woord van Hem die het edelste ideaal van den Christen tot het uiterste dreef. g*re Centrolstatie thans herschapen is an Markthalle, stoomen voorbij Schlett- st-adt en stoppen, rond 4 u. 28 in (3* Vervolg.) Dit. oenig sterrekundig uurwerk ia tweemaal hersteld geweest, de eerste niaal in 1352, de tweede maal in 1842. door Schwelpi, een Straatsburger kun stenaar. In de groote beuk der ka thedraal ziet men ook nog een zeer schoenen predikstoel, in gothischen stijl jaarteekenende uit de XV0 eeuw (1485). De nieuwe stad, gebouwd op de plaats der oude vestbarmen,, heeft hoe genaamd geen gelijkenis met het vroe ger Straatsburg, en is nog verre van bo- is bijzonderlijk do Keizerlijke Plaats aaa te stippen links, op die plaats beeft men het keizerlijk paleis, gebouwd van 1883 tot 1889, in xlorentijnsche stijl der Wedergeboorte (Renaissance), naar de plannen van Eg- gert. Het heeft eene oppervlakte van <3 meters lang en 56 meters breed. De binnenzalen die men dagelijksch ma."- bezichtigen, zijn rijkelijk versierd* Rechts, op dezelfde plaats ziet ge het paleis van den Elzaseer-Parlement en de Bibliotheek, sinds 1871 hersteld on die heden rond de 800.000 boekdeelen be zat. Vorders in de Keizerstraat heeft ffien de nieuwe opgebouwde Hooge- school, en in de Koninklijke straat het Prachtig Postkotal. De nieuwe otad s ickt zich uit tot aan de Orangerie, toor het Fransch bestuur vroeger inge richt, en die door zijne rijke planten- verzameling en kunstige vèrdeeling als eene der fraaiste lusthoven van Duitsck- land mag doorgaan. •v., J yorlateu de statie van Straats- '1'" nieuw is, terwijl de vroe- COLMAR, het Oude Colmar, met zijne kronkelen- do schilderachtige straten, waarvan meestal de woningen jaarteekenea van de XVI0 en de XVII0 eeuw, die oprecht lieve voorgevels vertoonen. De stad telt ongeveer 36.000 zielen zij is de hoofd stad! van het Hoog-Elzas en de zetel van het Oppergerechtskof van Elzas en Lorreinen. Wij rijden steeds voort-, blij ven eenige oogenblikken stil in Bolwei- ler en komen om 5 ure 9 minuten toe in MULHAUSEN, de uiterste grensstad van den Elzas en de tweede-groote als bevolking. De stad heeft 90.000 inwonerszij bezit geen enkele bijzondere aantrekkelijkheid voor den reiziger. Edoch, zij mag onder oogpunt van handel als eene der best gekende nijverheidsteden van heel de wereld aangeschreven worden. Tus- 6chen de verschillige nijverheidstak ken, hier uitgebaat, dienen vermeld i spinnerijen, wol- en katoenweverijen, I kleurdruk'kerijen voor lijnwaad, netel doek fa brieken, fabrieken voor fijne ldeedorstoffen, ijzergieterijen, enz. Het j station verlatende, ziet men rechts, tu6- schon hemel en aarde, aan den verren gezichteinder, zwarte blauwdoorschij- uonde wolken.... Maar neen, 't geon wij eerst voor wolken aanzagen, dat zijn nu wezenlijk de eerste bergen, die wij te bespeuren krijgen. O, thans zijn onze Dinsdag vork-den hadden we liet genoegen een aangename avond door te brengen. We waren eens gaankijkon naar't Avond nest, door den tooneelkring- ONS WELZIJN gegeven. Gordijn om 5 ure zeer stipt. Inderdaad, het was zoo; en bier weze tusschon haakjes gezegd, dat het afbreken niet die verouderde Aalstersohe mode, een half uur later te be ginnen, ons zeer gced stemde. 't Openingskoor door de leeraarster Jufv. De Paepe op touw gezet, beviel eenieder der toehoorders, die in groot getal waren opge komen. Wat de keus van 't drama betreft, 't was wel. Bemint uwe vijanden om God- en dan met moed vooruittcant God met om, alles met ons; toat Bij beschermt, is goed be schermd. Dit is in korte woorden de schoone leuze van; De Krlstene van Tunisen die schoone leuze was ons prachtig weergege ven door Abdulaht die, we zeggen hetgraag, haren ~ol zoodanig vertolkte, alsof zij hem in werkelijkheid beleefde. Die kinderlijke vurigheid van geloof wafl niet minder te vinden bij lathma. Eenvoud, zachtmoedig heid, volherding in haar geloof wist Theo- dula, de kristene leermeesteres der kleinen in hare wezenstrekken en gebaren goed weer to geven. En wolko tegenstelling zagen we van den anderen kant niet, in 't karakter van Valida en Amuha, die beide de valschhoid, den hoogmoed door alle^ venijnige middelen zoo wel verpersoonlijkten. De rol van Almoada was zeer wel vertolkt; haren haat tegen de kristenen wist zij tegen alles in, door te drij ven; de dood harer kinderen kon niet opwe gen tegen dien haat. Maar eindelijk, door 't gebed en 't lijden harer kleinen, wierd door God hare oogband losgerukt, zoodanig dat zij ons kristen geloof omhelsde. Voorzeker, zulk een stuk móet het hart dor toehoorders hebben geboeid, want me nige traan ontsnapte, zelfs aan die, welke dikwijls een steenon hart schijnen te hebben. Tusschen de verschillige bedrrjvon, liet Jufvr. Mortens ons eenige schoone klavier- stukken hooren. Blijspel De Jaarmarkt had voorzeker niet minder succes. Of er gelachen werd, hoeven we niet'te zoggen. Dokade lmrberg- raeid, had er zich mede gelast om ons eens ie meer de bolachelijkheid dor franscho juf fers ton spot te gqven. Florelte, good gety peerd er. met smaak weergegeven. Mie en Treese niet minder. Do liedoren liepen goed van stapel; niet te verwonderen, vermits de heer Alfoas Vol- ckaert zo had aangeleerd. Kortom, de alg-meene indruk van hel Avondfeest was zeer goed. De speelsters hebben allen hun bost gedaan. Wil dat nu zeggen dat er niets kon aan verbeterd worden Oh neen, dat niet 1 Veel m-ot er nog aangeleerd wordon. En wo zullen ons toelaten alleenlijk do uitspraak aan te slippen. Deze, rechtuit gesproken, liet nog to wenschen. De traditiunneole IJ klanken waren genoeg om van verre ie hooren dat onze speelsters van Aalst zijn. Is dat een verwijt Neen, hoegenaamd niet, dit zij gezegd, opdat hot oen spoorslag weze om loskomend jaar bijzonderlijk de uitspraak te verzorgen. Daarom hoeft inen maar te willen. En zoo zal do tooneelkring Ons Welzijn van jaar tot jaar beter om beter worden. Van Rossbgem. MOEDER 't En is van u, hiernederwaard, geschilderd of geschreven, mij, moederken, geen beeltenis, geen beeld van u gebleven. Geen teekening, geen Hchtdrukmaal, geen boitelwerk van steeno, 't en zij dat beeld IN mij, dal gij gelaten hebt alleene. O moge ik, u onwaardig nooit dio beeltenis bederven, maar eerzaam laat ze leven ia mij, eerzaam, in mij sterven. (G. Geeelle.) I)i meer begeert dan hem betaamt, l dikwijls wat hij had geraamd. De woorden van 't H. Schrift;- Dient God in vroolykhcid, verheugt u in den Beer -, zjjn be velen, geen raadgevingen. Mgr v. Koppler. In menig huis Bederft, o kruis, Het koffiehuis De koffie thuis I De tappers worden dik en vel. De drinkers dun en mager. Do drinker gaat naar 't pandjeshuis. De tapper naar den slager, Hoe menig liedje van de straat Dat veel te wensehen overlaat. Al is het oorbaar, 't Is daarom nog niet hoorbaar. Het geluk is rond D'eei. rolt het voorbij en d'ander in den mond. Niet al te traag, niet al te snel. Zoo gaan de dingen wonderwel. blikken van die punten niet meer los te rukken. Immers, die heuvelen, die ber gen, ze kondigen ons het schoon ZAvit- sorland aan, waarover we op de school banken zooveel schoons hoorden vertel len. In snelle vlucht stoomen we voort I de bergen verschijnen ons klaarder voor het oog, de zon giet er een gouden bus sel stralen over en doet ze flakkeren en schitteren. Hier en daar hangt een hutje aan den kant der bergen geplaktmen zou zeggen oen wolkje dat ergens ver doold geraakte. Van in dó hoogte slagen wij den blik in die diepteMijn God wat onovertroffen prachttafereelLinks en rechts en tot aan den voet der ber gen, reuzen, die hunne toppen in de wolken baden aanschouwt men het vruchtbaarste land, wel bebouwd, af wisselend van kleurende grondvlakte gelijkt opperbest aan eene kostelijke Oostersohe tapijt... In het voortrij*den ontmoeten wij ook drui venplan ten van een meter hoog, ge lijk wij or nog veel in Italië zullen zien. Hier en daar stappen mannen die naar hun werk gaan, gekleed naar Zwitser- sche mode platte, ronde klakken, blau wen kiel en ingegette broeken... De uit roepingen en vreugdekreten over het verrassend natuurschoon door onze rei zigers hebben de makkers doen ontwa ken, die in 'nen verkwikkenden slaap gedompeld waren. Stilaan worden do valiezen gerangschikt, want elk gevoelt dat wij het betracht Zwitserland nade- en, gelijk het aan een treffelijke De deugd verzoet den tegenspoed. Tusschen een dronken mensch en een nuchter kalf, is 't verschil maar half. Daar wRar men hot goed heeft, moet men blijven Overmaat schaadt, Middelmaat baat. Bijna elk wil met mij varen, Zoowel arme als rijke li Vn. Maar en 't moet verwond'ring beren mm Niemand heeft mij ooitgeziea. Nu. de oplossing van dat raadsel is het hu welijksbootje l Hand aan den ploeg, met blijden moed 1 God zal Let zeeg'nen wat gij doet. Schoonmaken is geen kunst, maar schoon houden Daar zijn cr. die al menig boek, maar nooit zich zeiven hebben doorgelezen. Een leugen gelijkt eene waschmachien, er wordt altijd wat bijgodaan. Schade, zorgen, klagen wassen alle dagen. Volle flesschen en glazen maken vloekers en dwazen. Huiselyke feilen moeten niet op den drempel komen. Zonder oordeel weinig voordeel. 43 minuten too in het centralstation van BAZEL. sneltrein past, komt onze mail oua 5 ure Hier verlaten wij den trein, die ons, om zoo te zeggen in eenen adem, zoo ver bracht. Wij richten de schreden re gelrecht naar de tolzaal, aan welkers ingang, het eerste reisbiljet afgenomen wordt. De tolbeambten zijn hier ook geheel dienstvaardig en op de enkele verkla ring e Reiziger voor Italiëteekenen zij de reiszak en laat men u met vrede. Vervolgens gaan we naar de restaurant- zaal, waar de gedekte tafels, met lek kere koeken, bonig, confituur, choco lade en dampende koffie ons staan te wachten, om binnengespeeld te worden. Niemand moet biertóe gepraamd wor den en met mannen gelijk valt men aan den slagbergen koeken verdwijnen in de wijde gezonde magen van het reisge zelschap. Na het smakelijk ontbijt, wordt een woordje geschreven aan de familie over die gelukkige aankomst op Zwitserschen bodem, enz., enz., te lang om te melden, gelijk op de plakbrieven der notarissen staat. Daarna bezichti gen wij op ons gemak de prachtige res taurant-zaal, in renaissanoe-stijlwij maken nader kennis met de reusachtige spoorhalle, geheel in Duitschen trant ingericht, en gelijk men er reeds in Belgische steden aantreftnooit hoeft men riggels of sporen over te etappen om zijnen trein to bereiken, daar zulks geschiedt langs onderaardscho tunnels. Wanneer wij onze blikken lieten dwalen TuE'IcscJie spreekwoorden Zijt gij ond>«r blinden.due dan uw oogeu toa. Het paard sterft, zijn zadel blijft. De mensch sterft, zijn naam blijft. Al is de moskee nog zoo groot, de lm au preekt alle» n wat hij weet. De tong heeft geen beenderen, maac breekt beenderen. Duizend vrienden is te woinig, een vijaad is te veel. De pelgrimsmantel maakt den Derwiscl, niet.1 Kus de hand, die ge niet kunt afhakken# Bis Eene bezocht koning Hendrik IV vaa Frankrijk, 't dorpje Monthièry. Aan het hoofd zijner kudde ontving hem de pastoor, en begroette hem aldus - Sire, de bewoners van Monlliïèry zijn gelukkig Uin hun midden te zien. Verder kon hij niet, maar de koning sprak Dank bis, als het a niet vermoeid. En aanstonds herhaalde de pastoor Si"e, de bewoners van Monthièry zijn gelukkig U in hun mid den te zien Men gevo dien goeden priester sprak de vorst 300 galden voor zijne armou Dank. Sire, riep de pastoor, en bis. alt U dat niet verarmt. En koning Hendrik schonk laohend 600 galden voor de armen van Monthièry. Eone wedding Do Engel8chen Dilcson enPlessiston waren verzot op wedden en hebben eens gewod, dat zij zouden wandelen naar een stadje, dat twee dagreizen van Londen verwijderd was hij, die dezen looht aflegde zonder iets to eten of te drinken zou van don anderou twintig pond sterling krijgen.Nadat zij elkan der geen oogenblik uit het oog hadden ver loren, kwamen zij na 48 uren onder oen af- grijselijkon honger en dorst geloopen to hebben, op de plaats der bestemming aan en betaalden elkander toen wederkeerig het be drag der wedding. Waarmee de wereld eich toch te samen houdt. Op den OüjfSserg Waar heeft Jezus aar. zijne leerlingen liet Onze Vader leeren bidden Eene oudo overlevering wijst dn plaats aan op den tog van dten- Olijfberg. Reeds in de 4® eeuw moet de H.Helena daar oen prachtvolle kerk hebben laten houwen om de plek te vereeren waar Jesus zijne leerlingen onderrichtte on waarmede de overlevering ook do herinne ring verhond aan het eerste, door Christus voorgebeden Onze Vader. Eu thans staat er medr dan 30 jaar eea klooster van Frausche Garmelitessen.Rondom do binnenplaats van dit klooster, voor den ingang der kapel is een sierlijke galerij of zuilengang gebouwd, en op den achterwand dior gaanderij staat in 32 vakken op émail geschilderd, in 32 verschillende talen het Onze Vader te lezen. Lezen wij het dikwijls en met godsvrucht. Hoevelen gaan 's avonds gezond slapen, en staan 's morgonds dood op, verdoemd in d'helle. Hard tegen hard, zei de duivel, en hJJ liep mot zyn kop tegen don muur. langs den kant dat we toegekomen wa- ren, zagen we dat daar de spoorbaan af gezonderd was door een hoog ijzeren traliehek het is de afsluiting van het Duitsch-Banhof, en bij den terugkeer zijn de reizigers voor Duitsohland ea België verplicht zich langs daar te b^ geven en hunne verklaringen te doen aan de Duiiscke tolbeambten, vooraleec in den trein plaats te nemen. Wanneer wij de spijs zaal van derdfcf klas doorgaan, komen wij in een grootca corridor, waar links, in den hoek, de« ingang is naar het Bankofin denzelf* den gang heeft men opschikkamers voor dam en en hoeren, kaarkappers, badka» mers, boekerijen, wisselkantoren em zelfs een zilversmid. Aan het rechts uit einde is de groote wandelzaal der statiow Zoo komen wij aan don Ausgang eo zien vlak voor ons oen gedenkteeken* uit verschillige soorten van marmer, door Bartholdi gebeiteld en door do Straatsburgers aan Bazel geschonken* tijdens den oorlog van 1870. Bazel is eene stad met 125.000 inwo ners, en mag als de goudpoort van Zwit serland aanzien worden, want het is im mers door hare poorten dat jaarlijks duizenden en nog duizenden vreemde lingen stroomen op Zwitserschen bo dem, om er hun te vermaken, ja, maar ook om er veel gold te luten. Aio oude bebouwde stad hoeft het veel ge lijkenis met Straateburg en in het ont werp van versiering straalt hier den Duitsoken invloed boven alles uit. (Wordt voortgezet.)

De Volksstem | 1914 | | pagina 5