'tOaeusisisB in 't Zuiden Brusseisciie Kiekskens buitenland 'T EEN EN ANDER Twiniigsie jaargang n' 79 BestuurderJ. Van Nuf (el-De Qendt. Eene goede vangst te Charleroi 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zaterdag 4 April 1914 ABONNEMENTEN! Zos maanden 4 franken Een jaar 8 franken. Inschrijving in allo postbureelon san hot land. 1° UITGAAF, 4 u. 's avonds 0- 0 T UITGAAF. T u. 's avonds 0 Pour touto ia publicité commerciale et fiuancière da journal, B'adresser exclusivemcut ft l'Agcnce Réclame Godts, 2, Place de la Bourse, Bruxellcs. AANKONDIGINGEN K4. «ank. Cl tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 i 3° bladz.t((io regol) fr. 1,00 I 4» biadz. (de regol) fr. 0,30 I Financ.aaukcii.(perregol)fr. 2,00 Sport (per regel) fr. 1,0® Gemengd nieuws per regel fr. 2,0® Recht.hcrstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commerciale en unancieele aaukor.digingcn zich ultsluitelijk lo wonden Agenco Réclame Godts, 2, Boursplaats, Brussel. TE BRUSSEL 1 TE AALST WIjCOOTS*BeursplaatfC 2 I Kerkstraat, Telefoon A 3291» Telefoon 114 Men zou waarlijk meenen dat 't, daensisme veld hsoft gewonnon en nog dagelijks nieuwe aanhangers mee rdert. Ge wist waarschijnlijk nog niet dat er eene nieuwe bres is gemaakt in cone lot hiertoe onbereikbare streek waar de daensislon weinig volk kon den bijeentrommelou. 't Groene vaandel gaat lusschen hier er, eene maand wapperen in 't kanton Geeraa rdsbergen 't Zijn de groene socialisten die bet. uitbellen en in groote letters als blad- vulsel in buune gazette vertellen. Eene bres geschoten in 't kanton Gesraardsbergen, dal tot hiertoe .als een man weerstand bood aan allo po- giiigen (in 1912 op '500 kiezers kre gen ze 26 stommen in een dorp van 't Zuiden, op 6 kilometers van Geer- aerdsbergon gelegen) 't is verba zend en aanmoedigend zoo zeeveren «o Denkt niet dat de tweede stad van. Ons arrondissement .de groene kazak gaat aantrekken ef dat het in die slad! daensisten gaat regenen. Gh neen, maar ze gewagen sleobts van den. benedenkant van Geeraardsborgen, j van do dappere en lekkere mannen van Voorde dia met onder de honderden (en Voorde telt 1000 inwoners of a peu prés) het hoofd van den opstand' opsteken tegen de oeesxewjue en we reldlijke overheid ëa oeii kolessaal, leest (ge ziet vao hier, op Voordo die al zoo kolossaal groot is en zooveel geleerde en vornuftige mannen bezit in .ue groene kluis) gaan op touw zetten. Grooto betooging voor wat or voor ■wie, dat zal u geen verstandig menscb op Voorde kunnen aanwijzon. Daar bestaat eenen bond op Voorde die don "Ram draagtde St-Marceliusgilde en wiens prachtig vaandel verleden jaar Hoor al de katholieke mannen uit 't omliggende bij oene geestelijke plech tigheid werd ingehuldigd, 't Was een puilt en christelijk feest wiens gebeugenis nog lang zal onder *t ware christen volk van Voorde en van Voordo's omstreken voortleven. Eenige betaalde misverstanden en een handvol ongodsdienstige mannen hebben ook eenen boml gevormd en vermits het pasgeboren kind toch een naam moest dragen, heette men hem Do Groene Strijdbroeders Buiten enkele heethoofden zijn bet meest al vreemdelingen van 't kanton 1 Ninove en niet Goeraardsbergen die or deoi van maken. Als de daensisten spreken of schrij ven van orde, tucht, gelijkheid.broe derlijkheid en vrijheid in hun stoffelijk huishouden oq er de godsdienst bij rijmen door bom geestelijk te ver- Beren dan denken ze toch niet dat alles te wege brengen op Voorde, waar ze omwenteling in tijdelijke en geeste lijke zaken zoeken te stichten, en Sieclits deftige personen aanvallen, uitschelden en lasteren. Onze Vorsten in Luxemburg. Het voor- loopig programma voor het Bezoek onzer Vorsten in het Grdot-Hertogdom Luxemburg, is tusschen het Luxemburgse lx iiof, den ge meenteraad van Luxemburg en liet Belgisch gezantschap aldaar, voorloopig vastgesteld als volgt -pe bijzondere trein met koning Albert en koningin Elisabeth zal den 27 April te Luxem burg aankomen tusschen S en 6 ure. Het korps vrijwilligers «net muziek zal in de sta tie de eer bewijzen. Gp-den doortocht van den vorstolijken stoet zal de ordedienst verricht worden door het leger, versterkt door de douaniers en de pompiers van heel het Groot- Hertogdom. De ontvangst heeft plaats in het groot-hertogelijk paleis, en zal .gevolgd zijn van een feestmaal.Intussclien zullen er volks feesten plaats grijpen, al de gebouwen zullen verlicht worden en een falcUelstoet zal de straten doortrekken en ten 10 ure op de Wa penplaats aankomen. De groothertogelijke fa milie, onze vorsten en de genoodigden zullen het paleis verlaten en naar het gemeentelijk feestpaleis gaan, waar de koning zal ontvan gen worden door den burgemeester en den gemeenteraad. Van op het balkon van liet pa leis zal de koninklijke stoet het feest bijwo nen, waarna hij eene wandeling door de stad zal doen. Den Dinsdag avond is er ia .het Belgisch gezantschap ontvangst der Belgische kolonie; daarna ontbijt door den koning aan de over heden aangeboden, 's Avonds féestraaal in liet groot-hertogelijk paleis, concert en twee de verlichting der stad- Den Woensdag mor- gend, terugkeer naar Brussel. Een potvisch. Uit Lorient wordt gemeld .dat het tempeest nabij •Glenans -een potvisch van 15 meters lengte op de kust heeft gewor pen. Het dier wordt verkocht ten voordeeie der schatkist. De troepenschouw te Brussel. De ttroe- peu9chou\v op 's Konings verjaardag (8 April) zal 5.000 man onder de wapens brengen. Het voetvolk zal opgesteld worden an <t\vee ran gen op de Regentlaan de ruiterij om de Wa- terloolaaoi en het veldgeschut op de Poe- laertplaats. Aan den optocht op de Paleizenplaats zul len deelnemen de wielrljdersafdeeling van Vilvoorde en de mitrailjeuzen door honden getrokken De 4'io.epenschouw wordt gedaan door ge neraal de Bonliome het voetvolk wordt aan gevoerd door generaal Gilis, d8 ruiterij door generaal De Witte en het veldgeschut door kolonel de Fauconval. De gemilitaliseerde burgerlijke werklieden. De gemilitaliseerde burgerlijke werklie den. die in het best uursbataljon gediend heb ben, mogen de jaren van bun militairen dienst alleenlijk dan dueu gelden, wanneer zij werkzaam blijven in dezelfde bediening, die zij .als militair hebben uitgeoefend, of ,tèn minste in eene daarmede verwante bedie ning. Al de burgerlijke werklieden worden, zonder onderscheid, eerst aangenomen na een proeftijd van drie manden. Russische Kerkvervolging. De Senaat van het Russische Keizerrijk, die tn Rusland den zelfden dienst verricht als de Raad van den Franschon Senaat, heeft een besluit uitge vaardigd, verklarende dat liet ministerie van Openbaar Onderwijs belast is met het toe zicht over liet katholiek godsdienstonder richt in de middelbare scholen van het Kei zerrijk. Het besluit is genomen ten gevolge van een dekreet, uitgevaardigd door het ministerie van Binnenlandsche Zaken, dit toezicht op dragende aan het Katholiek Bisschoppelijk gezag. Volksvertegenwoordigers. M. Brifaut is vertrokken naar Polen, waar hij eene reeks voordrachten zal geven over België, zijnen voorsprong, zijne ontwikkeling, zijnen toe stand op ekenomiseli, soeiaal en verstande lijk gebied, de grondwet, de richting der po litieke partijen, enz. De achtbare redenaar zal drié opeenvol gende dagen, spreken te Kr&kau, twee dagen te Lemberg, .enz., voor het puik der Poolsche hoogere standen. Honderd jaren geleden. Het was Dinsdag honderd jaren geleden dat de troepen der Eu- ropeesche bondgenooiep, na Napoleon ver slagen te hebben, hunne intrede deden ia Parijs. Napoleon bevond zicli te Fontainebleau. Rond den avond werd op de muren van Parijs eenen plakbrief aangeplakt, uitgaande van den Senaat, die den keizer van den troon vervallen verklaarde. Rood en Wit Kruis. Reeds lang bestaat de vereeniging van 't Rood Kruis om gekwet sten te verzorgen en bij te staan. Overal wor den er openbare lessen door heelmeesters en mannen van 't vak aan ziekenoppassers gege ven. Doch wat men tot hiertoe nog niet kende, was de vereeniging voor ziekenverpleging Het Wit Kruis geslicht door de ingeving van Mevr. A. J. Hendrix, te Antwerpen. De leden der vergadering van 't Wit Kruis hou den zich bezig met do verpleging der zieken ten huize zelve. Dat goed werk geschiedt kos teloos voor de onhemiddelden. Ge ziet dus dat zulke vereeniging nog veel meer goed naar lichaam en naar ziel kan stichten dan deze van 't Rood Kruis. Men raag vurig wenschen dat deze vereeuigng der ziekenverpleging thuis Insgelijks in alle steden en dorpen wor de ingevoerd, went 't is voorzeker de beste verzorging die aan arme lijders kan koste loos geschonken worden. Ook zou de geeste lijken kant, bijzonderlijk io de steden, er veel bij winnen. EEN SLIMMEKEN. DROEVIGE VAST STELLING. EEN TE ONTHOUDEN VER KLARING. AKELIGE WANDELING. Men schrijft ons Brussel. 2 April. M. Franck lieeft het vandaag goed gevon den aan M. Van der Velde eens 'nen toer te spelen. De leider der Belgische socialisten had aan gekondigd, dat hij in de Kamer liet gouver nement zou ondervragen, over zijne inzich ten betrekkelijk het kies wet vraagstuk en over de verklaringen verleden jaar gedaan door M. de Brogueville. Alhoewel M. Franck slechts de twintigste ingeschreven was, om het woord te nemen in do bespreking van de begrooting van Bin nenlandsche Zaken, vatte hij het plan op, over dezelfde kwestie te spreken voor M. Van der Velde, die tweede ingeschreven was. M. Maenhaut was de eerste ingeschreven. M- Franck vroeg hem, zijne spreekbeurt met hem te verwisselen en M. Maenhaut er niets ver dachts in ziende, stemde toe. Heel fier over het welgelukken van zijnen list, draaide M. Franck eene redevoering af, waarin hij aan het gouvernement vroeg of dezes vrienden nog ^teeds vrij waren, zich voor of tegen de .grondwetherziening te ver klaren. Tevens verzekerde hij, dat de libera len steeds hun programma getrouw bleven A. S. op 25 jaar, met toepassing der E- V. M. Van der Velde's aangezicht, dat zeer be trokken was. toen M. Franck op trok ging,1 klaarde ©enigszins op, toen M. Franck ver klaarde, dat de luxeraten nog steeds de her ziening der Grondwet verlangden. Een socialistische propagandist, die Mijnli. Franck hoorde, zegde mij, dat deze twee bee stigheden ineens verrichtte de eerste» door het woord te nemen, voor M. Van der Velde, de tweede door te spreken in naam der libe rale partij, zonder er opdracht toe gekregen te hebben. Ook ma# men er rteli aan verwachten, dat slimmeken Franck wol wat op zijnen don der zal krijgen. De Senaat, die plotselings een voorraad ieve»r schijnt opgedaan te hebben, heeft be sloten zijn Paaschverlof zoo kort mogelijk te nomen. Nu. dezen namiddag reeds, na eene halve uur .zitting, ten gevolge van eene naamafroe- ping door .de socialisten gewaagd, werd er vastgesteld dat de Senaat niet in getal was, en de Voorzitter moest de zitting heffen. Er waren zestien leden der rechterzijde af wezig en dat is nog het slechtste van al. In dien de katholieke senators het goed voor beeld niet geven, zal bet hunne eigene schuld zijp, dat de oppositie het stemmen der school wet steeds verdaagt. Wat denkt gij ven die vlugge bespreking der begrootingen Vroeg ik daar straks aan M. Van der Velde. Ik ben er hoogst mede ingenomen ant woordde mij zonder omwegen M. Van der Velde, 't Ware al te belachelijk, nu nog te doen zooals vroeger, wanneer men soms zes weken noodig had om de begrooting van spoorwegen af ie handelen. Zulks was goed, wanneer de pppositié geen ander middel had, om de handelingen van het gouvernement te kontroloeren, doch nu gaat het zoo niet meer. Dat is eeno verklaring welke dient onthou den te worden, daar sommige tegenstrevers niet aarzeLen te beweren, dat het gouverne ment de begroetingen haastig doet stemmen, om te beletten dat zij onderzocht worden. P Ik heb deze week reeds een paar malen, ©p het middaguur, werklieden ontmoet, met eene lijkkist, enkel bedekt met een zwart la ken, op de schouders. Men zal mot mij be kennen, dat het niet heel vermakelijk is, zul ke soort boodschappers te ontmoeten, 't Ware nochtans veel eenvoudiger, die akelige kist in een gesloten kamion naar lmnne bestem ming te brengen, 't Zou misschien een paar franken meer kosten, doch, 't zou aan vele lieden eene koude rilling besparen. HAROLD. Diie brantütofferdieven aangehouden. Op 24 Maart laatstleden, werd te Jemeppe- oan-Maas, in de woning gedrongen van Mev. wed. Coppée. De dieven gelukten er in den brandkoffer open te breken en stolen er eene som van 5.000 fr. in vijffrankstukken, 7.000 Ir. in bankbriefjes en voor eene belangrijke som aandeelen en juwee»«a- De policio kreeg weldra vermoedens, dat de kerels in den omtrek van Charleroi moe sten verblijven en de opzoekingen werden bijzonderlijk langs daar gedaan. Zij moesten met den besten uitslag worden bekroond. Donderdag morgend, bij het klieken van den dag, viel de policie een logement der Frankrijkstraat, te Charleroi binnen en hield er drie kerels aan. Het zijn de genaamden Jean-Joseph Fran- gois, 30 jaar oud, van Charleroi; Aimó Hu- b.erland, .39 jaar oud, van Dampremy en Fa bry Georges, 25 jaar oud, van Anderlecht. Een vierde kerel, die ook in het logement ver-, bleef werd in vrijheid gelaten, daar hij on middellijk kon bewijzen, dat hij in den nacht der diefte zich te bed bevond- De aangehoudenen zijn onder goed geleide' naar JLuilt gevoerd, om er gekonfronteerd te worden met verscheidene inwoners van Je- meppe-aan-Maas, die hen aldaar zouden ge zien hebben. FRANKRIJK Naklank van een doodelijk ongeluk. Over eenige dagen werd te Longuyon een jager van het 9° batahjon, bij ongeval gedood, door een gewezen staatsmachinist, Jacques Adol- phe, 44 jaar oud. bij middel van een revol verschot. Daar deze laatste wegens stakings feiten van zijn werk ontslagen was. gewor den, dacht men dat hij uit soldatenhaat ge handeld had. Jacques werd aangehouden doch kort nadien in vrijheid gelaten. M. Lacroix, onderzoeksrechter van Briey, had vastgesteld dat de soldaat het slachtof fer geworden was van eene gruwelijke on voorzichtigheid. De gewezen machinist is de ze week voor liet boetstraffelijk gerechtshof verschenen, onder beschuldiging van man slag door onvoorzichtigheid. Hij werd door de rechters fel <y> de kneukels geklopt en ver der veroordeeld tot 3 maand gevang met 50 frank boet. Het slachtoffer woonde te Prix in de Ardennen. Aanhouding van Anarchisten. M. Valet, veiligheidscommissaris, heeft Donderdag den gekeaden anarchist, Paul Antaume, 31 jaar oud. aangehouden, in zijne villa te St-Mau- -rice. waar hij in gezelschap van Marie Sptz- ler woonde. Op het oogenblik der aanhou ding, was hij drager van een browning en kogels. Sedert zes maanden vervaardigde hij yalsche geldstukken in zilver en goud van 2 en 10 frank. Men heeft ook drie medeplichti gen van den valschmuutor, allen anarchis ten, aangehouden. In de woningen der ke rels ontdekte men een gansch inbrekersge- rief. Gepantserd vliegtuig. De vlieger Espanet heeft Donderdag, te Villacoublay. in de te genwoordigheid van eene legerkommissie, voorgezeten door kapitein Destouches, een nieuwe eendekker beproefd die gepantserd en gewapend is. Het tuig behaalde eene gemid delde snelheid van 140 kilometers in het uur. De motor heeft eene kracht van 160 paarden. Jeugdige moordenaai* aangehouden. De policie van Villefranche 8/ Saöne, heeft een genaamde Benoït Dampon, 17 jaar oud, land bouwer, aangehouden wegens moord op eene 70-jarige weduwe, die op 23 Maart laatstle den, in een waterput ontdekt werd. De schurk had zijn slachtoffer erin geworpen nadat het door een revolverschot en een bijlslag ge dood geworden was. De moordenaar heeft op eene walgende manier zijne heuvcldaad be kend. Hij doodde de weduwe om haar te be stelen. DUITSCHLAND Russisch vlieger aangehouden. Een vreemde vlieger, die Donderdag te Reiclien- berg (Bohemen) neerkwam, is aangehouden geworden onder beschuldiging van bespie ding. Hij verklaart Plulippof te heeten en uil St-Petersburg gekomen te zijn. De vlieger is geen officier. De aanhouding werd gedaan ten gevolge de beschuldiging van twee Prui sische officieren die kort na de landing per auto ter plaats kwamen. Doodelijke val van twee militaire vliegers. Donderdag Is op 't vliegplein van Schleuas- heira. nabij Münclien, een militair vliegma- cliien, bestegen door twee officieren, van eene hoogte van dertig meters neergeploft. Luitenant Rutschi, van het 16® regiment voetvolk heeft talrijke kwetsuren en eene her senschudding opgeloopen. Luitenant Lank- meyer, die het vliegtuig geleidde, werd onder de motor verpletterd en op den slag gedood. De ongelukkige vlieger was slechts 27 jaar oud. Het ongeluk is toe te schrijven aan de schroef braak. Gruwelijk werkongeluk. In de fabrieken van Bobrek (Sileziö), heeft een schrikkelijk werkongeluk plaats gehad. Twee gieters die gesmolten ijzer herplaatsten goten de gloeien de stof om. die langs alle richtingen rond- spatte. De twee ongelukkigen waren genood zaakt door het gesmolten ijzer te loopen om te kunnen vluchten. Hunne voeten werden verkoold, en bezweken alvorens hunne werk gezellen hun eenige hulp konden brengen. ENGELAND De Mijnwerkersstaking. In de lcoolputten van Yorkshire telt men reeds 126 duizend sta kers. Hun getal zal lieden tot 170.000 geklom men zijn. De kolen zijn dientengevolge met 5 shillings per ton opgeslagen en de coke met 2 shillings per ton. Eene gemengde kommis sie van bazen en .werklieden is gevormd om het Uonflikt op le lossen- Men denkt dat d© mijnwerkers het werk niet zullen hernemen voor het einde der Paaschfeesten. De Ulsterkwestie. De toestand. Optï* fnïsme. De binnenlandsche politieke toa« stand schijnt zich onder een meer gunstig uitzicht te vertoonen. De koning is vertrok ken naar Windsor, en het middenkomiteifc dei' unionisten heeft aan zijne plaatselijk» korrespondenten eene uitnoodiging gezonden om geen kandidaat tegenover M. Asquith t» zetten ter gelegenheid zijner herkiezing. Om der al do gematigden vermeerdert het gevpar len dat meen geen burgeroorlog moet wagen. Dit gevoelen heeft onder andere de gedacht^ doen ontstaan de Iersche kwestie op Rrderal* basis te regelen. ZWEDEN De gezondheidetoestand van den konmg. Daar zekere voorteekens aanduiden dat Ae maagpijn van den koning opnieuw gaat be ginnen ?oo hebben zijne genees'oeeren beslo ten, den leeraar Fleiner van Heidelberg ta rade te gaan. RUSLAND Uitbreiding der werkstaking. Te St-Pe tersburg waren Donderdag reeds 85.000 werk stakers. De stakers leggen 121 inrichtingen stil. De fabrieken Poutilof en een zeker getel werven en fabrieken die samen 60 duizend werklieden gebruiken sluiten voor onbepaaV den tijd hunne poorten. Lock-out. Door de bijzonderste fabrieken en werkhuizen van St-Petersburg komt hel lock-out afgekondigd te worden, als gevolg op de herhaalde werkstakingen dezer laatst» tijden. Tot hiertoe grepen er geene lievige ia* cidenten plaats. Verscheidene huiszoekingen werden gedaan alsmede talrijke voorwaarde* lij Re aanhoudingen. Studenten veroordeeld. Woensdag wec- den te St-Petersburg, eenige jongelingen vaa 17 a 23 jaar, tot eene revolntionnairc inrid* ting bchoorende. geoordeeld. Het grootste ge deelte waren studenten. Onder voorwendsel van letterkundige bijeenkomsten, richtten zij politieke vergaderingen in, in de bijzondere scholen. Vier der beschuldigden zijn tot ver banning verwezen. Een andere tot één jaar opsluiting in een fort. Hij bekwam evenwél 8 maand vermindering van straf. De geheimzinige emetziekte. Men deelt mede dat de policie de gevallen van vergifti ging, die zich in verschillende fabrieken vuq St-Petersburg voordeden, toeschrijft aan do werkstakers, die chloroform zouden hebben doen uitstrooien om de niet stakende werk lieden tot deelneming in de beweging tö dwingen. ITALIË De Sardiatóche spoerwegwerklieden In «ta king. Uit Cagliari, wordt aan de u Pop oio Romano e medegedeeld, dat de algemeen» werkstaking der spoorwegwei klieden vao Sardinië, aangekondigd is voor den 8 ApriL SPANJE Koninklijke en Keizerlijke bezoeken aan do Kanarl-otlanden. Luidens eene depeehe uit Las Palmas. in de dagbladen van Madrid weergegeven, wordt bevestigd dat de koning van Spanje en de koning van Engeland aid) zouden ontmoeten op de Kanarische eilande{ en zich zouden bezighouden met kwesties vat internationale politiek. Eene eeredame de* keizerin van Duitschland, de hertogin Silly Moork, heeft onlangs Las Palmas bezocht ten einde er haar een vertrek voor de kiezcrin uit te zien. De keizer van Duitschland zou haar vervoegen. De Duitsche vorsten zouden samen de Kanari-eilanden bezoeken. CHINA Chineeaeh schip door Piraten aangevaliod. Eene bende Piraten heeft ter hoogte van Lintsin-Island, dpn Chineeschen stoomor Shing-Taï aangehouden die naar Wucbe, stoomde. De Piraten doodden den voorraad- bewaker, twee Chineesche gouvernemeatal» wachten en talrijke andere. Zij maakten ou© trent 30 dmzende dollars buit. MEXICO. Verklaring van President Huerta op hot kengres. Donderdag vereenigde liet kon» gres opnieuw. Generaal Huerta heeft zelf zij ne verklaring gelezen in dewelke hij zegde dat zijn voornemen was den vrede in Mexico te herstellen. De presidentieele verklaring is met geestdrift toegejuicht geworden. De strijd to Torreon. Men bericht dat ge neraal Caranza van wege generaal Villa een Langen brief hoeft ontvangen, meldende dat te Torreon een hevig gevecht geleverd wordh OCEANIË Eene spoorwegramp in Nederiandsch-lnddr» Er wordt medegedeeld dat tengevolge van eene botsing die zich Woensdag voordeed tusschen een trein en eene ploeg buffels op de spoorwegbrug van Tanjonkpriok, de trein ontriggeld is. De brug is ingestort. De Loko» motief en vijf waggons zijn in het water gp- stort. Een twintigtal inboorlingen werden ge dood. Er zijn meer dan vijftig gewonden. De Europeanen die in de achter-rijtuigen van dea trein plaats genomen hadden, zijn gered»

De Volksstem | 1914 | | pagina 1